Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Λοιπόν τα νέα μου είναι αρκετά ευχάριστα...χοριακούλα 117 και στον υπέρηχο είδαμε ένα ασπρο στεφανακι με μια βούλα λίγο μακρόστενη μάυρη(υποτίθεται οτι μου τα εξηγούσε ο γιατρός κι εγώ συμφωνούσα, και μόνο οτι είδε ο γιατρός αυτό μου είναι αρκετό)...ούτε καν σάκο δεν είδαμε καθότι είναι πολύ νωρίς...

 

Αλλά το άγχος άγχος, είναι πολύ μικρό ακόμα που σημαίνει ότι υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να μη δέσει καλά στη μήτρα..τι να πω ότι θέλει ο θεός...

 

Margi μου σου το ξαναείπα και παραπάνω ότι έχεις πολύ υπομονή και κουράγιο αυτό είναι που σε κρατάει πίστεψέ με...και το κλάμα μέσα στο πρόγραμμα είναι,κλάψε ξέσπασε, τα βάζεις με τον εαυτό σου το ξέρω, έχεις κουραστεί ψυχολογικά. Θα πρότεινα να κάνεις την υστεροσκόπηση που λες και μετά άσε τον εαυτό σου να χαλαρώσει άσε ένα μήνα να περάσει έτσι χωρίς έντονη προσπάθεια απλά απόλαυσε το sex και μη περιμένεις τίποτα στο τέλος του μήνα, το έχεις σκεφτεί αυτό ποτέ να το κάνεις? θα σε χαλαρώσει νομίζω.

 

εγώ αυτή τη φορά ενώ είχα υπολογίσει την ημέρα της οωρηξίας και ήξερα πια είναι κάναμε προσπάθεια μια μέρα πριν και μια μέρα μετά...την ημέρα της οωρηξίας δεν κάναμε γιατί είχαμε τσακωθεί...οπότε και δεν υπολόγιζα με τίποτα να μείνω γιατί τις προηγούμενες φορές δεν είχε πιάσει καμία μέρα, είχα πάρει επίσης απόφαση οτι κάτι γίνεται και με τη σάλπιγγα οπότε έλεγα σίγα μη πιάσει!!!! τι να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mir μου, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...Μετά από λύση συμφύσεων έχεις μόνο 10-15% πιθανότητα να συλλάβεις και να αποκατασταθούν...

 

 

1ον δεν ξέρω αν ο τρόπος που γράφω υποδηλώνει πως θεωρώ απλά τα πράγματα, απεναντίας θα έλεγα οτι συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο...

προσπάθησα να απαντήσω συμμεριζόμενη την αγωνία της κοπέλας με βάση πάντα το δικό μου πρόβλημα (χωρίς να κάνω ιατρικές αναλύσεις και διαγνώσεις καθόσον δεν είμαι γιατρός).

2ον γνωρίζω απόλυτα για τα ποσοστά που γράφεις.

3ον η λαπαροσκόπηση δεν αναιρεί την εξωσωματική και το αντίστροφο

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα νέα μου είναι αρκετά ευχάριστα...χοριακούλα 117 και στον υπέρηχο είδαμε ένα ασπρο στεφανακι με μια βούλα λίγο μακρόστενη μάυρη(υποτίθεται οτι μου τα εξηγούσε ο γιατρός κι εγώ συμφωνούσα, και μόνο οτι είδε ο γιατρός αυτό μου είναι αρκετό)...ούτε καν σάκο δεν είδαμε καθότι είναι πολύ νωρίς...

 

Αλλά το άγχος άγχος, είναι πολύ μικρό ακόμα που σημαίνει ότι υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να μη δέσει καλά στη μήτρα..τι να πω ότι θέλει ο θεός...

 

Margi μου σου το ξαναείπα και παραπάνω ότι έχεις πολύ υπομονή και κουράγιο αυτό είναι που σε κρατάει πίστεψέ με...και το κλάμα μέσα στο πρόγραμμα είναι,κλάψε ξέσπασε, τα βάζεις με τον εαυτό σου το ξέρω, έχεις κουραστεί ψυχολογικά. Θα πρότεινα να κάνεις την υστεροσκόπηση που λες και μετά άσε τον εαυτό σου να χαλαρώσει άσε ένα μήνα να περάσει έτσι χωρίς έντονη προσπάθεια απλά απόλαυσε το sex και μη περιμένεις τίποτα στο τέλος του μήνα, το έχεις σκεφτεί αυτό ποτέ να το κάνεις? θα σε χαλαρώσει νομίζω.

 

εγώ αυτή τη φορά ενώ είχα υπολογίσει την ημέρα της οωρηξίας και ήξερα πια είναι κάναμε προσπάθεια μια μέρα πριν και μια μέρα μετά...την ημέρα της οωρηξίας δεν κάναμε γιατί είχαμε τσακωθεί...οπότε και δεν υπολόγιζα με τίποτα να μείνω γιατί τις προηγούμενες φορές δεν είχε πιάσει καμία μέρα, είχα πάρει επίσης απόφαση οτι κάτι γίνεται και με τη σάλπιγγα οπότε έλεγα σίγα μη πιάσει!!!! τι να πω...

Συγχαρητήρια! Να πάνε όλα καλά κοπέλα μου και να κρατάς σύντομα ένα γερό μωρό στην αγκαλιά!!!

Οσο για μένα, άστο καλύτερα, ας μα το συζητάμε. Μακάρι να είχα μείνει κι εγώ έγκυος στο πρώτο εξάμηνο της προσπάθειας. Τώρα.....άστα.....Ο, τι και να ακούσω, δεν το πιστεύω πια:cry:

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Πωπω τι ευχάριστα νέα!!!!!!!!!!!!!!!Με το καλό!!!!!!!!!Όλα θα πάνε καλά, μην κάνεις αρνητικές σκέψεις!!!! Περιμένουμε να μας γράφεις τις εξελίξσεις της εγκυμοσύνης σου!!!

 

 

Mir, τι έπαθες καλά και κάνεις επίθεση??? Δε σου είπα κάτι κακό!!! Αυτό, όπως το περιγράφεις, μπορεί να το κάνει μία κοπέλα που έχει χρηματική άνεση, δηλαδή να κάνει τη λαπαροσκόπησή της να δώσει 2-4 χιλιάδες ευρώ κι αν τελικά δεν ανήκει σε αυτό το 10%, τότε να δώσει άλλα τόσα για εξωσωματική. Οι συμφύσεις δεν εμποδίζουν την εξωσωματική... Με λίγα λόγια, όπως το έγραψες, έμοιαζε λες και είναι σίγουρη η επιτυχία με τη λύση συμφύσεων, γι αυτό έκανα διευκρύνιση και όχι επίθεση!!!

Θα το διαβάσει καμία κοπέλα και θα παρανοήσει. Αυτό είπα!!!Δε σε κατηγόρησα ούτε μίλησα με τον επιθετικό τόνο που μίλησες εσύ... Εδώ είμαστε για να στηρίζουμε αυτά τα κορίτσια και να τους λέμε την απόλυτη αλήθεια, σε αυτά τα κορίτσια κάποτε ανήκα κι εγώ κι αυτό το σέβομαι απολύτως και προπάντων δεν ξεχνώ...

Link to comment
Share on other sites

Margi μου γλυκιά, δε θέλω να σε παίρνει έτσι από κάτω!!! Στο κάτω- κάτω δεν έχεις κάνει όλο τον κύκλο των εξετάσεων!!!

Δε θυμάμαι τι μου έχεις πει (νομίζω τα μικρόβια με pcr δεν τα έχεις κάνει ακόμη). Θυροειδή έχεις κάνει μήπως έχει αντισώματα ενεργοποιημένα και δε σ αφήνουν να συλλάβεις???

Το θέμα είναι να μη λες αα πάει δε συλλαμβάνω, το θέμα είναι με πείσμα να ψάξετε και να βρείτε τη λύση!!Και θα την βρείτε και σύντομα θα γίνετε γονείς,είμαι σίγουρη!!!ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ!!!ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ, ΘΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΕΙΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εβη, 3 μέρα περιόδου έκανα ορμονολογικό έλεγχο. Πρέπει να ήταν μέσα και ό θυρεοειδής κι όλα ήταν καλά! Σαλπιγγογραφία έκανα, προγεστερόνη έκανα, υστεροσκόπηση θα κανω τη Δευτέρα, τι άλλο να κάνω;;Βαρέθηκα με τις εξετάσεις. Βαρέθηκα με όλα και πολύ απλά δεν το πιστεύω ότι θα μείνω έγκυος. Και δεν θέλω πλέον. Η ζωή μου έχει γίνει κόλαση. Ολο εξετάσεις σκέφτομαι και γόνιμες μέρες και σε ποιον γιατρό να πάω και τι άλλο έμεινε και πού θα βρω τα λεφτά για εξωσωματική και αει σιχτιρ πια! Να μου λείπει το βυσσινο .Αν είναι να κάνω παιδί και να έχω χάσει τον εαυτό μου και την ηρεμία μου μέχρι τότε, ε, ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Ηδη είπα στον αντρα μου να σταματήσουμε τις προσπάθειες. Μας έφαγαν οι καρνιτίνες, τα κωλοσιρόπια, οι θεραπείες και οι αηδίες όλες. Η υστεροσκόπηση είναι η τελευταία εξέταση και αυτήν την κάνω από περιέργεια και επειδή την προγραμμάτισα. Αφησε το Εβη, είμαι στα χειρότερα μου. Βαρέθηκα να κάνω υπομονή. Δεν με νοιάζει πια!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτός θα μου κάνει την υστεροσκόπηση. Μία φίλη μου που έκανε πριν από κάποια χρόνια υστεροσκόπηση σε αυτόν έμεινε πολύ ευχαριστημένη. Θα δούμε τη Δευτέρα τι γιατρός είναι κι αυτός!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

margi συγνώμη εάν επεμβένω όμως στεναχωριέμαι δεν πρέπει να τα βλέπεις τόσο μαύρα, πρέπει να είσαι αισιόδοξη και όλα θα πάνε καλά., και εγώ αυτήν την περίοδο είμαι πολύ χάλια δεν ξέρω μάλλον έχω κολήσει κάποιο μοκρόβιο και δεν έχω καμία επαφή με τον άνδρα μου, δεν ξερω τι να κάνω, περιμένω το τεστ παπ να δω τη θα δείξει τέλος του μήνα ομώς μέχρι τότε δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιο φάρμακο που μπορεί να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μαριά πάρος, δυστυχώς ως εδώ ήταν οι αντοχές μου! Δεν πειράζει όμως. Είναι καιρός να φροντίσω λίγο τον εαυτό μου και να σταματήσω να σκέφτομαι τα ίδια και τα ίδια. Χθες είχα μία πολύ άσχημη συμπεριφορά. Δεν με αναγνώριζα. Εκανα σαν υστερική. Μου είπε ο άντρας μου πως μίλησε στο τηλ με μία φίλη μας που τώρα έχει κάνει διδυμάκια και της είπε για την κατάσταση (όχι ότι δεν τα ήξερε, αλλά προφανώς της είπε για την απογοήτευση και τη φρίκη που έχω φάει τώρα). Μού είπε λοιπόν πως αυτή του είπε να μην στενοχωριόμαστε, πως υπάρχει και η εξωσωματική. Αρχισα να κλαίω σιωπηλά, δεν μιλούσα για πολύ ώρα και μετά άρχισα να φωνάζω " Και ποια είναι αυτή που θα μας πει αν θα κάνουμε ή όχι εξωσωματική και γιατί της είπες ότι είμαι χάλια και γιατί να ξέρει τα προβλήματά μας. Ξέρουμε εμείς τα δικά της; Αυτή έκανε 3 αποβολές και ενώ εγώ της έλεγα για το εξωμήτριο, αυτή ποτέ δεν μου έλεγε τα δικά της και μου τα είπε όταν έφτασε 6 μηνών έγκυος!" Το τι έλεγε το στοματάκι μου δεν περιγράφεται : " Και αν σου ξαναπεί κανείς για παιδιά να πεις΄ότι δεν κάνουμε, ότι δεν θέλουμε και δεν μας νοιάζει" κι άλλα πολλά. Αυτός είχε μείνει άφωνος. Στο τέλος μου φώναξε και ξανάβαλα τα κλάμματα. Σήμερα το σκέφτομαι και αναρωτιέμαι πώς άφησα τον εαυτό μου να ξεφύγει τόσο. Πώς με ξέχασα τόσο πολύ και δεν με νοιάζει για την ψυχική μου υγεία. Πώς άφησα τον άντρα μου μόνο σε όλο αυτό, χωρίς να ενδιαφέρομαι για εκείνον. Πόσο εγωίστρια έγινα που νομίζω πως μόνο εγώ έχω πρόβλημα. Είμαι αχαρακτήριστη!!!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι είναι ο κόσμος, Margi μου...Τι μου θυμίζουν όλα αυτά που λες...Όλοι τα έχουμε περάσει...Άνοιγα την ψυχούλα μου και οι άλλοι το έπαιζαν κινέζοι...Έχουν τελειώσει όλα αυτά τώρα!!!

Άντε με το καλό η εξέταση και περιμένουμε τα νέα σου τη Δευτέρα!!!!

φιλάκια πολλά

Link to comment
Share on other sites

Margi μου στεναχωριέμαι τόσο πολύ για σένα και πίστεψε με αν και δε σε γνωρίζω θα ήθελα αυτή τη στιγμή να ήμασταν κοντά να σε έκανα μια μεγάαααααααλη αγκαλίτσα. Το να σου πω ότι "όλα θα πάνε καλά" και να σου χαιδέψω τα αυτιά γνωρίζω ότι δεν είναι αυτό που θέλεις να ακούσεις αυτή τη στιγμή.

Όπως είπες κι εσύ παραπάνω ότι παραμέλησες την ψυχική σου υγεία και τον άντρα σου...μια συμβουλή αν θέλεις άκουσε γιατί μέχρι να φτάσω κι εγώ να σταθώ έτοιμη ψυχολογικά, και δεν εννοώ ούτε εξωμήτρια ούτε εγκυμοσύνες, έδωσα μεγάλο αγώνα, αν θέλεις μπορούμε να το συζητήσουμε πιο πριβε.

Μην αφήνεις την ψυχική σου υγεία να σε διαβάλλει. Μην αισθάνεσαι τύψεις για τα συναισθήματά σου και τη συμπεριφορά σου, λογικό είναι οτι αυτό που αισθάνθηκες εκείνη τη στιγμή να το εκφράσεις κιόλας.

Σε φιλώ και σε έχω πάντα στο μυαλό μου.

 

 

Κορίτσια θα σας ενημερώνω όποτε μπορώ αλλά μήπως βγω εκτός θέματος? δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα λες, eimaiok μου!!!Δε θα βγεις εκτός θέματος καθόλου!!!Αυτή την ελπίδα ψάχνουν τα κορίτσια εδώ...Κι εγώ όταν είχα περάσει όλα αυτά αναζητούσα εγκυούλες να μου δίνουν δύναμη και να σκέφτομαι κι εγώ θα μείνω κάποια στιγμή!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια που με καταλαβαίνετε! Eimaiok, δεν βγαίνεις εκτός θέματος! Ισα- ίσα σε αυτό το θέμα θέλουμε να ακούμε κυρίως ευχάριστα! Είναι από τη φύση του ένα δύσκολο θέμα, αλλά πίστεψε με, πέρα από τις στενοχώριες μας και τα σκαμπανεβάσματά μας, χαιρόμαστε να αλούμε πως κάποια από εμάς τα κατάφερε! Αυτό μας δίνει κουράγιο, γιατί απενοχοποιούμε τη "μία" σάλπιγγα και διαπιστώνουμε πώς δεν αποτελεί πρόβλημα για φυσιολογική σύλληψη, όταν δεν υπάρχουν άλλοι παράγοντες που εμποδίζουν. Εγώ πλέον δεν αποδίδω την αδυναμία σύλληψης στην μία μου σαλπιγγούλα! Καταλαβαίνω πως πέρα από αυτό υπάρχουν κι άλλα προβλήματα και πιστεύω ( άσχετα που δεν το λέω) πως στη δική μας περίπτωση παίζει αρνητικό ρόλο το σπέρμα! Αργει να ρευστοποιηθεί και μέχρι χθες ήταν χάλια! Δεν λέω τίποτα όμως στον άντρα μου, για να μην αγχώνεται. Του λέω ότι μιλάω μαζί σας και ότι όλες σας μου λέτε πως το σπέρμα είναι πολύ καλό. Ετσι ηρεμεί κι εκείνος. Eimaiok, να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη. Μακάρι να πάνε όλα καλά.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου,καλά κάνεις και δεν αγχώνεις του αντρούλη σου!!!Περιμένουμε τα νέα σου από τον Καθηγητή με πολλή πολλή αγωνία!!!

Σε φιλώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εβη μου, αύριο θα τον πάρω να κανονίσουμε για τη Δευτέρα. Ας ελπίσουμε να μην βρίσκεται Αθήνα και μου το ακυρώσει, γιατί τώρα το περιμένω πώς και πώς! Φοβάμαι όμως λίγο μην ακούσω δυσάρεστα πάλι! Θα σας κρατάω ενήμερες...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα

Δεν πολυμπαίνω στο parents, προτιμώ το parentscafe και δεν είχα δει το συγκεκριμένο topic...

Είναι πάρα πολλές οι σελίδες σας κ έριξα μια ματιά στις 2 τελευταίες,, αν κατάλαβα καλά το θέμα είναι αν υφίσταται εγκυμοσύνη με μία σάλπιγγα???

Για κοιτάξτε το τικεράκι μου:D:D:D

Έχω κι εγώ μια μικρή ιστοριούλα να διηγηθώ,,, θα μπω αύριο να σας γράψω,,

Να είστε δυνατές, τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο;);)

"cogito,ergo sum"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες σας!!Εχθές η αδερφούλα μου εκανε επέμβαση αφαίρεσης εξωμήτριου.Ο γιατρός μας είπε πως έκανε ζημιά στην δεξιά σάλπιγγα και αναγκάστηκε να την αφαιρέσει.Ειδε ομως οτι υπήρχε μια δυσκολια να περάσει καποιο μπλε υγρό που ριχνουνε και στην αριστερή σάλπιγγα,κάτι που σημαίνει οτι θα δυσκολεύτει να ξαναμείνει εγκυος.Η ίδια δεν το ξέρει!Είμαι σε αθλια ψυχολογική κατάσταση.Γνωρίζετε κατι πανω σ αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες σας!!Εχθές η αδερφούλα μου εκανε επέμβαση αφαίρεσης εξωμήτριου.Ο γιατρός μας είπε πως έκανε ζημιά στην δεξιά σάλπιγγα και αναγκάστηκε να την αφαιρέσει.Ειδε ομως οτι υπήρχε μια δυσκολια να περάσει καποιο μπλε υγρό που ριχνουνε και στην αριστερή σάλπιγγα,κάτι που σημαίνει οτι θα δυσκολεύτει να ξαναμείνει εγκυος.Η ίδια δεν το ξέρει!Είμαι σε αθλια ψυχολογική κατάσταση.Γνωρίζετε κατι πανω σ αυτό;;
Αχ, κοριτσάκι μου!! Θα είναι πολύ δύσκολο για την αδελφή σου να ακούσει κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή! Θυμάμαι τον εαυτό μου να συνέρχομαι από το χειρουργείο και το μόνο που σκεφτόμουν ήταν " μακάρι να μην αφαίρεσαν τη σάλπιγγα". Οταν μου είπαν ότι έγινε αφαίρεση, δεν νομίζω ότι θα αντεχα να ακούσω ότι και η άλλη σαλπιγγα δεν ήταν καλά.....:(. Η δική μου γνώμη είναι να μην το μάθει τώρα αμέσως. Θα δυσκολευτεί πολύ. Δε λέω να της το κρύβετε για καιρό, γιατί πρέπει να ξέρει τι γίνεται για να δει τι θα κάνει από εκεί και πέρα και να μην χάνει χρόνο...Απλά να μην το πείτε τώρα. Περαστικά στην αδελφούλα σου και κουράγιο. Χρειάζεται πολύ συμπαράσταση αυτή την στιγμή....Θα συνέλθει με τον καιρό και όλα θα πάνε καλά, αρκεί να είστε δίπλα της και να τη στηρίζετε....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αύριο θα κάνω την υστεροσκόπηση τελικά....Αν δεν μπω να σας πω νέα μου, να μην ανησυχήσετε. Θα πάει ο άντρας μου στους γονείς του και θα έχει πάρει το laptop μαζί του. Αν μπερέσω να ανοίξω τον παλιο υπολογιστή, θα σας γράψω. Φιλιά....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ margi ΜΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ...ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ...ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΘΕΤΙΚΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ. ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, 3 πολύποδες παρακαλώ. Κανονίσαμε τώρα να κάνω επέμβαση στις 24 Φλεβάρη να τους αφαιρέσουμε. Ο γιατρός είπε ότι σίγουρα εμποδίζουν τη σύλληψη και είναι σοβαρός λόγος αποβολών. Σταματάμε τις προσπάθειες για 3 μήνες σχεδόν. Μέχρι την υστεροσκόπηση την επεμβατική πλέον δεν θα κάνω καμία προσπάθεια και μετά πρεπει να αφήσουμε ένα με δύο μήνες να περάσουν. Από τη μία ησύχασα από την άλλη σκέφτομαι γιατί όλα μαζεμένα σε μένα. Δεν έχω πολλές αντοχές πλέον...Ο γιτρός δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα για αυτόν στο θέμα των υστεροσκοπήσεων. Θα δουμε....Θα κάνω μέρες να μπω....Φεύγω αυριο και δεν έχω υπολογιστή εκεί που πάω. Να προσέχετε. Φιλιά

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε!ειμαι κανουρια στο φορουμ και θα ηθελα την γνωμη σας.παρατηρησα οτι εχει τυχει σε πολλες το ατυχες γεγονος της μιας σαλπιγγας,αλλα σε λιγες εχει τυχει να τους εχει αφαιρεθει και η οωθηκη.ειμαι ακρετα μικρη.μολισ εκλεισα τα 21.πριν απο 4 χρονια εξαιτιας μιας κυστης,επαθα συστροφη σαλπιγγας και μου αφαιρεσαν την δεξια μου σαλπιγγα και την δεξια μου οωθηκη.τοτε δεν ειχα καταλαβει την σοβαροτητα της καταστασης.οι γιατροι μου ειπαν οτι δεν θα εχω προβλημα στο να κανω παιδια.αλλα μου εχει γινει ψυχωση.φοβαμαι μην ξαναπαθω το ιδιο.φοβαμαι μηπως δεν κανω παιδια.τι να κανω?με παρακολουθει ενας γυναικολογος και ειμαι πολυ ευχαριστημενη μιας και πηγα σε πολλους ασχετους.εχω πολυκυστικες ωοθηκες.δεν ξερω τι να σκεφτω.εχω ακουσει οτι υπαρχει και το ενδεχομενο καταψυξης των ωαριων.τι προτεινετε να κανω?εχω πελαγωσει!η γνωμη σας θα με βοηθουσε πολυ.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κοριτσάκι μου!! Θα είναι πολύ δύσκολο για την αδελφή σου να ακούσει κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή! Θυμάμαι τον εαυτό μου να συνέρχομαι από το χειρουργείο και το μόνο που σκεφτόμουν ήταν " μακάρι να μην αφαίρεσαν τη σάλπιγγα". Οταν μου είπαν ότι έγινε αφαίρεση, δεν νομίζω ότι θα αντεχα να ακούσω ότι και η άλλη σαλπιγγα δεν ήταν καλά.....:(. Η δική μου γνώμη είναι να μην το μάθει τώρα αμέσως. Θα δυσκολευτεί πολύ. Δε λέω να της το κρύβετε για καιρό, γιατί πρέπει να ξέρει τι γίνεται για να δει τι θα κάνει από εκεί και πέρα και να μην χάνει χρόνο...Απλά να μην το πείτε τώρα. Περαστικά στην αδελφούλα σου και κουράγιο. Χρειάζεται πολύ συμπαράσταση αυτή την στιγμή....Θα συνέλθει με τον καιρό και όλα θα πάνε καλά, αρκεί να είστε δίπλα της και να τη στηρίζετε....

Kαλησπέρα!!Ενα μεγαλο ευχαριστώ για τα λογια παρηγοριας.Αυτο πιστευω και εγώ ότι δεν πρέπει να το μαθει είμαι της άποψης οτι θα τρελαθεί και θα αγχωθει οπότε θα της είναι δυο φορες πιο δύσκολο να μεινει εγκυος.:cry:Ο γιατρος είπε στον γαμπρό μου να περιμένουν τρείς μηνες και μετα να προσπαθησουν ξανά.Αν σε εναμιση χρονο δεν δούν τιποτα τοτε το συζητάνε, υπάρχει όμως και η πιθανότητα να ξαναέχει εξωμήτριο κύηση:cry: τότε προφανώς θα πρεπει να αφαιρέθει & η αλλη σάλπιγκα (τρέμω και μόνο που το λέω)οπότε συζητάμε για εξωσωματική.Αραγε τι πιθανότητες εχεις να μεινεις εγκυος με αυτή τη μέθοδο και πιο είναι το κοστος?Καλό κουραγιο σε αλλες και υπομονη!Ελπίζω ο Θεούλης να μην μας αφησει:-)Μargi θέρμα ευχαριστω σου ευχομαι μεσα απ΄την καρδια τα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε!ειμαι κανουρια στο φορουμ και θα ηθελα την γνωμη σας.παρατηρησα οτι εχει τυχει σε πολλες το ατυχες γεγονος της μιας σαλπιγγας,αλλα σε λιγες εχει τυχει να τους εχει αφαιρεθει και η οωθηκη.ειμαι ακρετα μικρη.μολισ εκλεισα τα 21.πριν απο 4 χρονια εξαιτιας μιας κυστης,επαθα συστροφη σαλπιγγας και μου αφαιρεσαν την δεξια μου σαλπιγγα και την δεξια μου οωθηκη.τοτε δεν ειχα καταλαβει την σοβαροτητα της καταστασης.οι γιατροι μου ειπαν οτι δεν θα εχω προβλημα στο να κανω παιδια.αλλα μου εχει γινει ψυχωση.φοβαμαι μην ξαναπαθω το ιδιο.φοβαμαι μηπως δεν κανω παιδια.τι να κανω?με παρακολουθει ενας γυναικολογος και ειμαι πολυ ευχαριστημενη μιας και πηγα σε πολλους ασχετους.εχω πολυκυστικες ωοθηκες.δεν ξερω τι να σκεφτω.εχω ακουσει οτι υπαρχει και το ενδεχομενο καταψυξης των ωαριων.τι προτεινετε να κανω?εχω πελαγωσει!η γνωμη σας θα με βοηθουσε πολυ.ευχαριστω.

Καλησπέρα!Αρχικα δεν πρέπει να αγχώνεσαι!Εφόσον σου ειπαν οι γιατροί οτι δεν εχεις προβλημα τεκνοποίησης βγάλτω απ το μυαλό σου και αστα τα πράγματα να ερθουν φυσικά.Εχεις σκοπο να κανεις τωρα μωράκι?Αν ναι ξεκίνα τις προσπάθειες και βλέπεις και πράτεις ανάλογα πάντα με τις συμβουλές του γιατρού σου.Γνώσεις δεν έχω αλλα πιο πάνω διαβασα οτι μια κοπελα με μια σάλπιγκα και μια ωοθήκη έμεινε εγκυος φυσιολογικά.Όσο για τις πολυκυστικές ωοθήκες εχω ακουσει οτι οντως ειναι ενα θεμα στο να μείνεις ευκολα εγκυος απο την αλλη μια ξαδέρφη μου εχοντας πολυκυστικες ωοθηκες εκανε πεντε παιδιά!!!!!!!Καταλαβαίνω το αγχο σου και το σεβομαι σου ευχομαι να σου πανε ολα κατ ευχην!!κουραγιοοοοοοοοοο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...