Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Και κάτι άλλο! Να κάνω υστεροσκόπηση μην υπάρχει κάτι εκεί και δεν μέ αφήνει να μεινω έγκυος; Η γιατρός λέει τίποτα, από την στιγμή που εντοπίστηκε το πρόβλημα στο σπέρμα.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελενάκι μου, καταλαβαίνω απολύτως τη συγκίνησή σου!!!Εύχομαι σύντομα εγκυούλα!!!

Margi μου,η Κονστάνς έκανε την εξέταση που σου είχα προτείνει!!!Και όπως έχω ξαναπεί, χωρίς να θέλω να τρομάξω καμία κοπέλα, εμάς τα χλαμύδια δε φάνηκαν στις κλασικές καλλιέργειες, ούτε στο σπερμοδιάγραμμα ούτε στην καλλιέργεια τραχηλικού. Στον άνδρα μου φάνηκε στην εξέταση προστατικού υγρού. Αυτό πρέπει να ζητήσετε!!! Και σε σένα στην εξέταση ιστού περιόδου!!

Μία υστεροσκόπηση θα έδειχνε κάποιες συμφύσεις στη μήτρα και στο εσωτερικό της. Εφόσον όμως είχες κάνει τη σαλπιγγογραφία πιστεύω κάτι θα είχε δείξει. Η κινητικότητά του δε φαίνεται να έχει και φοβερό πρόβλημα. Άλλωστε καμιά φορά τα σπερμοδιαγράμματα επηρεάζονται από καμιά ίωση ή κούραση κτλ. Επίσης εφόσον συλλάβατε μία φορά δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα!!!Πότε πρόλαβε να γίνει;

Όσο για τη σχέση...σε καταλαβαίνω απολύτως...μην αφήσετε αυτό το "πρόβλημα" να σας φάει!!! Δεν υπάρχει περίπτωση στην εποχή μας να μη γίνεις μανούλα!!!!!!!!!

Απλώς στο έχω ξαναπεί μόνο και μόνο για να σου φύγει η ιδέα επειδή είχες εξωμήτριο κάνε κι αυτή την εξέταση για το μικρόβιο, γιατί που λέει ο λόγος και εξωσωματική να θέλεις να κάνεις δε θα είναι καλό να προχωρήσεις αν δε σιγουρευτείς ότι δε φέρετε κάποιο μικρόβιο, γιατί μπορεί κούφια η ώρα να γίνει πάλι αποβολή!!!

Προσπάθησε κοριτσάκι μου να την κάνεις ή εσύ ή ο άνδρας σου την εξέταση και δείξ του αγάπη!!! Δε φέρνει το παιδί την ευτυχία στο ζευγάρι, γι αυτό και χωρίζουν άνθρωποι με 3 παιδιά!!!

Το καταλαβαίνω ότι βρίσκεστε σε ένταση και στεναχώρια, αλλά πρέπει να γίνετε μια γροθιά και να είστε ενωμένοι και αγαπημένοι!!!

Link to comment
Share on other sites

εβη μου, φοβάμαι να την κάνω την εξέταση που λες! Τι θα γίνει αν βγει θετική; Κι αλλεςς θεραπείες; Και θεραπεύονται; Και για πόσο καιρό πρέπει να κάνω θεραπεία; Και κατά τη θεραπεία μπορώ να κάνω προσπάθειες για παιδί; Ολα αυτά με κάνουν να αρνούμαι να κάνω περαιτέρω εξετάσεις. Θα μου πεις "προτιμάς να πάθεις κάτι χειρότερο;". Οχι, αλλά λέω μήπως αν σταματήσω να ψάχνομαι και να το σκέφτομαι τόσο πολύ, μήπως και τα καταφέρω καλύτερα στη ζωή μου. Αχ, θα δω...

Ηelen , τι κάνεις; Κονστανς εσύ;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα. Ποια μέρα της περιόδου κάνω την εξέταση αυτή; Το ταμείο δημοσίου την δικαιολογεί;

Εκανα επίσης σαλπιγγογραφία τον Μάρτη του 2010. Αν περάσει χρόνος και δεν έχω μείνει έγκυος, τότε την επαναλαμβάνουμε κάποια στιγμή;

Καλά, έτσι και πω στον άντρα μου πως θέλω νά κάνω κι άλλες εξετάσεις, θα φρικάρει.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous!eimai kainouria k egw k neta mou exw akribws to idio.exw 2 xronia pou prospatw gia paidaki eimai 28 exw kana 6 amino pou to psaksa exw boulomeni salpigga exw kanei 2 fores k tin enesi pregnyl alla tipota.....k mena oloi ston kiklo mou einai me paidia k ta loipa....k einai se liges meres ean adiathetiso na kanw diagnwstiki laparoskopisi ysteroskopisi k lisi simfisewn .na ftiaksoume ti salpigga loipon..re si 2300 o giatros 2xiliades to nosokomeio polla den einai??exw k idiwtiki asfaleia alla den to dikaiologei kserei kamia an pervoume k kati apo ika??kala ayta einai ta teleytea ..alla k xwris lefta dekaneis tipota ...bgaineis tin idia mera mou pe o giatros kserei kamia sxetika m ayto to thema ponaei?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sou margi eimai kainourgia edw...ithela na sou pw oti k emeis prospathoume kairo kaname spermodiagramma eixe xamili kinitikotita 35 k mas edwse giatros ta pygnogenol!!!pou einai fytika k to ena mina 2 xapia ti mera k ton epomeno 1 xapi ti mera k to deytero spermodiagrama einai 50 tis ekato super ola epanw!egw ekana salpiggografia exw mia boulomeni k etoimazomai gia laparoskopisi gia na ftiaksoume ti salpigka..esi ama eisai ok den nomizw na iparxei logos na kanei...eyxomai pantws se oles mas ...na exoume ayto pou epithimoume.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην απελπίζεστε! Τον περασμένο Φεβρουάριο, καθώς θήλαζα το 2ο παιδάκι μου (ήταν 1,5 ετών) αισθάνθηκα να συσπάται περίεργα η μήτρα μου και να έχω λίγο ροζ. Παρότι μου είχε έρθει η περίοδος εκείνο τον μήνα είπα να κάνω ένα τεστ γιατί μου συνέβαιναν διάφορα παράξενα (λιποθυμικές τάσεις, πόνοι χαμηλά). Βγήκε θετικό. Ωστόσο ο γιατρός ήταν ανήσυχος. Με έστειλε για χοριακή. Αυξημένη μεν, η μήτρα όμως άδεια. Εξωμήτριο. Απογοήτευση, θλίψη...Θέλαμε σίγουρα ένα τρίτο παιδάκι πολύ. Όλα τελείωσαν μέσα σε μια μέρα λαπαροσκοπηκά. έφυγε και το εμβρυάκι και η αριστερή μου σάλπιγγα...Η δεξιά φαινόταν να δουλεύει ρολόι. Ο γιατρός μας είπε ότι θα μπορούσαμε να ξεκινούσαμε τις προσπάθειες μετά 3 μήνες. Εμείς ξεκινήσαμε μετά από 4. Έμεινα έγκυος και πάλι στους 6 μήνες μετά το εξωμήτριο!! Όλα λοιπόν θέλουν το χρόνο τους και υπομονή!! Όσες από εμάς περάσανε μια τέτοια επώδυνη δοκιμασία σίγουρα το γνωρίζουν. Καλή επιτυχία σε όλες τις επίδοξες μανούλες!!

pj2Bp3.png

 

Στις 4 Μαίου 2011 έρχεται το τρίτο μας παιδάκι!!

Link to comment
Share on other sites

εβη μου, φοβάμαι να την κάνω την εξέταση που λες! Τι θα γίνει αν βγει θετική; Κι αλλεςς θεραπείες; Και θεραπεύονται; Και για πόσο καιρό πρέπει να κάνω θεραπεία; Και κατά τη θεραπεία μπορώ να κάνω προσπάθειες για παιδί; Ολα αυτά με κάνουν να αρνούμαι να κάνω περαιτέρω εξετάσεις. Θα μου πεις "προτιμάς να πάθεις κάτι χειρότερο;". Οχι, αλλά λέω μήπως αν σταματήσω να ψάχνομαι και να το σκέφτομαι τόσο πολύ, μήπως και τα καταφέρω καλύτερα στη ζωή μου. Αχ, θα δω...

Ηelen , τι κάνεις; Κονστανς εσύ;

margi μου καλα ειμαι....βγηκαν τα αποτελεσματα απο τον ελεγχο θρομβοφιλιας που εκανα φυσιολογικες οι τιμες, εκανα και σαλπιγγογραφια 9 νοεμβρη μια χαρα και αυτη δεν εχει συμφυσεις η σαλπιγγουλα μου. μου ειπε ο γιατρος να περασει μια περιοδο μετα την σαλπιγγογραφια και απο την αλλη βδομαδουλα βαζουμε μπρος, μακαρι μετα την πρωτοχρονια να εχω καθυστερηση και ο καλος Αγιος Βασιλης να μου κανει αυτο το δωρο.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα. Ποια μέρα της περιόδου κάνω την εξέταση αυτή; Το ταμείο δημοσίου την δικαιολογεί;

Εκανα επίσης σαλπιγγογραφία τον Μάρτη του 2010. Αν περάσει χρόνος και δεν έχω μείνει έγκυος, τότε την επαναλαμβάνουμε κάποια στιγμή;

Καλά, έτσι και πω στον άντρα μου πως θέλω νά κάνω κι άλλες εξετάσεις, θα φρικάρει.

 

Δεν χρειάζεται να επαναλάβεις σαλπιγγογραφία. Μέχρις στιγμής δεν έχω ακούσει καμία γυναίκα να την έστειλαν για δεύτερη σαλπιγγογραφία, εκτός κι αν έχουν περάσει χρόνια απο την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην απελπίζεστε! Τον περασμένο Φεβρουάριο, καθώς θήλαζα το 2ο παιδάκι μου (ήταν 1,5 ετών) αισθάνθηκα να συσπάται περίεργα η μήτρα μου και να έχω λίγο ροζ. Παρότι μου είχε έρθει η περίοδος εκείνο τον μήνα είπα να κάνω ένα τεστ γιατί μου συνέβαιναν διάφορα παράξενα (λιποθυμικές τάσεις, πόνοι χαμηλά). Βγήκε θετικό. Ωστόσο ο γιατρός ήταν ανήσυχος. Με έστειλε για χοριακή. Αυξημένη μεν, η μήτρα όμως άδεια. Εξωμήτριο. Απογοήτευση, θλίψη...Θέλαμε σίγουρα ένα τρίτο παιδάκι πολύ. Όλα τελείωσαν μέσα σε μια μέρα λαπαροσκοπηκά. έφυγε και το εμβρυάκι και η αριστερή μου σάλπιγγα...Η δεξιά φαινόταν να δουλεύει ρολόι. Ο γιατρός μας είπε ότι θα μπορούσαμε να ξεκινούσαμε τις προσπάθειες μετά 3 μήνες. Εμείς ξεκινήσαμε μετά από 4. Έμεινα έγκυος και πάλι στους 6 μήνες μετά το εξωμήτριο!! Όλα λοιπόν θέλουν το χρόνο τους και υπομονή!! Όσες από εμάς περάσανε μια τέτοια επώδυνη δοκιμασία σίγουρα το γνωρίζουν. Καλή επιτυχία σε όλες τις επίδοξες μανούλες!!
Αφροδίτη μου, να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Εγώ έχω αγχωθεί γιατί προσπαθώ 15 μήνες μετά το εξωμήτριο και δεν έχω καταφέρει τίποτα....Εχω ακούσει για περιπτώσεις που μετα από το εξωμήτριο κατάφεραν κι έκαναν παιδάκι και μάλιστα σύντομα, αλλά πλέον εμένα αυτό δεν με κάνει να έχω ελπίδες. Δεν ξέρω πόσο πρέπει να περιμένω ακόμη. Τώρα υποτίθεται ότι το σπέρμα είναι εντάξει...Αν δεν μείνω έγκυος ως το Πάσχα μετά τι μπορεί να φταίε, ρε γαμώτο;;;;Δεν μπορώ άλλο...Εχω μπουχτίσει....Μακάρι να μην είχα ξεκινήσει προσπάθειες για παιδί

:|

Ελένη μου, πολύ χάρηκα με τα νέα σου. Πότε είχες το εξωμήτριο; Γιατί αργήσατε τόσο να ξεκινήσετε προσπάθειες; Μακάρι να είσαι τυχερή και να τα καταφέρεις τόσο σύντομα όσο η Αφροδίτη ;)

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφροδίτη μου, να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Εγώ έχω αγχωθεί γιατί προσπαθώ 15 μήνες μετά το εξωμήτριο και δεν έχω καταφέρει τίποτα....Εχω ακούσει για περιπτώσεις που μετα από το εξωμήτριο κατάφεραν κι έκαναν παιδάκι και μάλιστα σύντομα, αλλά πλέον εμένα αυτό δεν με κάνει να έχω ελπίδες. Δεν ξέρω πόσο πρέπει να περιμένω ακόμη. Τώρα υποτίθεται ότι το σπέρμα είναι εντάξει...Αν δεν μείνω έγκυος ως το Πάσχα μετά τι μπορεί να φταίε, ρε γαμώτο;;;;Δεν μπορώ άλλο...Εχω μπουχτίσει....Μακάρι να μην είχα ξεκινήσει προσπάθειες για παιδί

:|

Ελένη μου, πολύ χάρηκα με τα νέα σου. Πότε είχες το εξωμήτριο; Γιατί αργήσατε τόσο να ξεκινήσετε προσπάθειες; Μακάρι να είσαι τυχερή και να τα καταφέρεις τόσο σύντομα όσο η Αφροδίτη ;)

Σημερα κλεινω 8 μηνες απο το εξωμητριο margi μου, ο γιατρος μου ειπε μετα απο 3 μηνες να βαλω μπρος εγω δεν ηθελα και δεν ημουν και ετοιμη ψυχολογικα. ηθελα να κανω τις εξετασεις και την σαλπγγογραφια και μετα να ξαναπροσπαθησω. τωρα ειμαι οκ για νινακι ναι μεν φοβαμαι λιγακι αλλα θα προσπαθησουμε. μην χανεις τις ελπιδες σου με πιανει και μενα καποιες φορες να πιανω τον εαυτο μου να λεει και αν δεν κανω ποτε? μηπως δεν ειμαι καταλληλη για μητερα ενα σωρο σκεψεις γυριζουν στο κεφαλι μου και μετα λεω οχι εγω θα προσπαθω με οποιον τροπο καιν ερθει αυτο το νινι......δυναμη, υπομονη και ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΘΕΟ......

Link to comment
Share on other sites

Margi μου να μην το έχεις συνέχεια στο μυαλό σου!! Ξέρω ότι αυτό είναι αρκετά δύσκολο..και εγώ το σκεφτόμουν αρκετά. Είμαι σίγουρη ότι θα έρθει εκεί που δεν το περιμένεις...

Πάνω από όλα αισιοδοξία!!!

pj2Bp3.png

 

Στις 4 Μαίου 2011 έρχεται το τρίτο μας παιδάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου καταλαβαίνω απολύτως τους φόβους σου!!!Κάνουμε εξετάσεις, για να γλιτώσουμε το χειρότερο. Η εξέταση αυτή γίνεται τη 2η μέρας της περιόδου και δεν την καλύπτει κανένα ταμείο και δυστυχώς είναι ακριβή (μόνο για τα χλαμύδια θες περίπου 70 ευρώ). Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις μέχρι να κλείσεις 2 χρόνια και μετά να πάτε σ έναν γιατρό ειδικό για την υπογονιμότητα που να είναι άνθρωπος κι όχι να κοιτάζει το συμφέρον!!!Μανούλα θα γίνεις ό,τι κι αν γίνει!!!

Χαρά μου, έχω διαβάσει πολλά άρθρα για τη λύση συμφύσεων. Δυστυχώς δίνει πολύ λίγα ποσοστά επιτυχίας μετά τη λύση τους... Βέβαια δεν μπορώ να μη σου πω ότι μητέρα μαθητή μου ήταν γεμάτη συμφύσεις, έκανε λαπαροσκόπηση, τις έλυσε και απέκτησε τον μαθητή μου βέβαια!!!Συμβαίνει, σπανίως, αλλά συμβαίνει!!! Είναι δική σου απόφαση!!!

Σαλπιγγογραφία κάνουμε δεύτερη φορά μετά το πέρας του 1 έτους κι όχι μετά από πολύ καιρό όπως ανέφερε μία κοπέλα παραπάνω. Μέσα στο χρόνο ή γιατί όχι και στο 6μηνο μία φλεγμονή, ένας προσωρινός σπασμός ή μία αποβολή μπορεί να έχει αλλάξει την κατάσταση των σαλπίγγων και της μήτρας!!!Νομίζω σωστά σε συμβούλευσαν!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ως μονοσάλπιγγη και 'γω μετά από εξωμήτριο, θα ήθελα να μοιραστώ έναν τρόπο, που εφάρμοσα, για να ξεαγχωθώ και να μην σκέφτομαι συνέχεια το πότε θα καταφέρω να μείνω έγκυος:

Το καλοκαίρι κλείσαμε εισιτήρια για ένα ταξίδι στην Ισλανδία. Τα κλείσαμε για Πάσχα. Αποφάσισα μέχρι τότε να ασχοληθώ αποκλειστικά με την οργάνωση του ταξιδιού (πληροφορίες για τη χώρα, ποια αξιοθέατα θα δούμε, που θα μείνουμε, επικοινωνια σε ταξιδιωτικές σελίδες με άλλους που έκαναν το ταξίδι κτλ).

Δεν ξέρω πως σας φαίνεται, εμένα με βοήθησε να ξεφύγει το μυαλό μου.

Ακόμα και τώρα που είμαι έγκυος, όταν αγχώνομαι μήπως κάτι δεν πάει καλά, σκέφτομαι την προοπτική του ταξιδιού.

NnQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ως μονοσάλπιγγη και 'γω μετά από εξωμήτριο, θα ήθελα να μοιραστώ έναν τρόπο, που εφάρμοσα, για να ξεαγχωθώ και να μην σκέφτομαι συνέχεια το πότε θα καταφέρω να μείνω έγκυος:

Το καλοκαίρι κλείσαμε εισιτήρια για ένα ταξίδι στην Ισλανδία. Τα κλείσαμε για Πάσχα. Αποφάσισα μέχρι τότε να ασχοληθώ αποκλειστικά με την οργάνωση του ταξιδιού (πληροφορίες για τη χώρα, ποια αξιοθέατα θα δούμε, που θα μείνουμε, επικοινωνια σε ταξιδιωτικές σελίδες με άλλους που έκαναν το ταξίδι κτλ).

Δεν ξέρω πως σας φαίνεται, εμένα με βοήθησε να ξεφύγει το μυαλό μου.

Ακόμα και τώρα που είμαι έγκυος, όταν αγχώνομαι μήπως κάτι δεν πάει καλά, σκέφτομαι την προοπτική του ταξιδιού.

Α, ρε Χριστινάκι :P. Να είσαι καλά, να προσέχεις κι όλα θα πάνε τέλεια! Ωραίος ο τρόπος σου, αλλά πού λεφτα για ταξίδι! Εδώ 20 χιλιόμετρα κάναμε σήμερα και το σκεφτόμασταν....Ανεργος ο άντρας μου εδώ και ένα χρόνο. Ζούμε με 1000 ευρώ το μήνα. Με αυτά πληρώνουμε ενοίκιο, λογιαριασμούς, δόσεις για αυτοκίνητο. Στην ουσία ζούμε με 500 ευρώ (ίσως και με λιγότερα κάποιους μήνες όταν πλακώνουν όλοι οι λογαριασμοί!) και αν θέλετε το πιστεύετε! Ξέρεις πως θα ήθελα να κάνω ένα ταξιδάκι;;Οχι απαραιτήτως στο εξωτερικό, ας ήταν και πιο κοντά, αλλά αν πάω ένα διήμερο κάπου μετά πώς θα βγάλουμε το μήνα; Εμεις τη νιώσαμε την κρίση βαθιά μέσα μας, πριν έρθει το ΔΝΤ, φαντάσου τώρα που ήρθε.

Οπως και να έχει, εγώ πλέον τα θεωρώ όλα τυχερά. Αν είναι να πιάσεις παιδί, θα πιάσεις, ακόμη κι αν αγχώνεσαι....Πόσα και πόσα κορίτσια εδώ στο φόρουμ αγχώνονται και μετράνε μέρες, θερμοκρασίες, αγοράζουν τεστ ωορρηξίας, ξημεροβραδιάζονται στους γυναικολόγους από τους πρώτους μήνες των προσπαθειών; Τα κορίτσια αυτά δεν αγχώνονται, δεν το έχουν συνέχεια στο μυαλό τους; Κι όμως τα καταφέρνουν κι ας αγχώνονται..

Εγώ πριν το εξωμήτριο δεν είχα αγχωθει...Κι όμως δεν έπιασα με την πρώτη. Αργησα κι ας μην είχα άγχος. Τώρα; Από καιρό, Αφροδίτη, δεν το περιμένω κι όμως δεν έρχεται!

Εβη μου, εγώ να βρω ευχαρίστως εξωσωματικό σε λίγο καιρό. Το θέμα είναι "θα τα καταφέρω με την πρώτη;". Γιατί εμένα μέχρι την πρώτη φτάνει η τσέπη μου. Κορίτσια το πιστεύετε ότι έχω λίγα λεφτουδάκια στην άκρη και μολονότι ο ΩΡΛ μου είπε να κάνω χειρουργείο με λέιζερ για να αφαιρέσω τους πολύποδες από τη μύτη για να μπορέσω να ξαναμυρίσω, του είπα ότι δεν θέλω να ξοδέψω τα λεφτά μου, γιατί μπορεί να μου χρειαστούν για εξωσωματική αργότερα; :| Καταραμένη φτώχεια!!! Συγνώμη για το μακροσκελές και γεμάτο απαισιοδοξία μήνυμα, αλλά τα βλέπετε κι εσείς. Παντού δυσκολίες.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ Μargi μου σε όλα δίκιο έχεις...αλλά θεωρώ ότι σ έχει πάρει πολύ από κάτω!!!Αμέσως δηλαδή να σκεφτείς ότι αν κάνεις εξωσωματική δε θα πιάσει με την πρώτη!!!!Σε παρακαλώ ανέβαινε λίγο ψυχολογικά!!!Σου έχω ξαναπεί γυναίκα που έμεινε μια φορά έγκυος δεν υπάρχει περίπτωση να μη γίνει μάνα!!!!

Αν θυμάμαι καλά μένεις σε κάποιο νησί ή επαρχία έτσι?

Το καλύτερο είναι να βρεις κάποιον δικό σου άνθρωπο Αθήνα ή συγγενή και έχω τον κατάλληλο άνθρωπο να σου προτείνω!!!Γιατράρα και πάνω άνθρωπος και όχι του συμφέροντος!!!

Link to comment
Share on other sites

Evi μου, σε ευχαριστώ. Αν έρθει αυτή η στιγμή να είσαι σίγουρη πως εσένα θα συμβουλευτώ πρώτα- πρώτα για γιατρούς και τα περαιτέρω. Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι στα καλυτερά μου. Ξέρεις, ώρες ώρες με πιάνω να κοιτάω το κενό και να μην σκέφτομαι τίποτα...Αν δεν αλλάξει σύντομα κάτι στη ζωή μου προς το καλύτερο, φοβάμαι μην πάθω καμία κατάθλιψη. Δεν περίμενα ο αγώνας για παιδί ότι θα είναι τόσο δύσκολος και ψυχοφθόρος....Μένω σε επαρχία...Με τον άντρα μου δεν είμαστε στην καλύτερη φάση της ζωής μας. Με αγαπάει και τον αγαπάω αλλά όλα όσα μας συνέβησαν ( εξωμήτριο, ανεργία, αρρώστια της μάνας του, αδύναμο σπέρμα, θεραπείες)όλα αυτά νομίζω μας έχουν λυγίσει και πιανόμαστε σε καβγάδες με το παραμικρό. Δεν ξέρω...Ισως μα είναι καλύτερα που δεν μένω έγκυος! Ισως να πρέπει να ηρεμήσουμε λίγο πρώτα και μετά μπορεί να τα καταφέρουμε..... Αχ κοριτσάκια μου, μακάρι να μην πάθει καμία κοπέλα εξωμήτριο ποτέ ξανά. Εύχομαι να είμαστε οι τελευταίες που το ζήσαμε. Ευχομαι επίσης όσες το περάσαμε να το ξεχάσουμε σύντομα. Εσεις από την εμπειρία σας πότε απαλλαχτήκατε από τη σκέψη αυτή; Εσύ, Εβη μου, που άργησες σαν κι εμένα να τα καταφέρεις μετα από το εξωμήτριο, σε τι ψυχολογική κατάσταση βρισκόσουν ενάμισι χρόνο μετα; Δεν ξέρω...Ωρες- ώρες σκέφτομαι μήπως εγώ είμαι πολύ υπερβολική......

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου, η ψυχολογία μου ήταν ακριβώς σαν τη δική σου...κλάμα, στεναχώρια, κατάθλιψη, μαλώματα με τον άνδρα μου και ένα μεγάλο γιατί...Είναι απολύτως φυσιολογικά αυτά που σκέφτεσαι και αισθάνεσαι.Όταν σε διαβάζω είναι σαν να διαβάζω τον παλιό μου εαυτό...

Όταν με το καλό θα έρθει το παιδάκι, όσο και να έχεις παιδευτεί, θα τα ξεχάσεις όλα, στο υπόσχομαι...καλή δύναμη κοριτσάκι!!!να αγαπιέσαι με τον αντρούλη σου και όλα τα άλλα θα έρθουν...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ εβάκι μου! Είναι πολύ σημαντικό για μένα να ξέρω ότι αυτά που νιώθω και αισθάνομαι είναι φυσιολογικά! Γιατί φοβάμαι μηπως το παρακάνω. Με φίλε ςπου συζητάω καμιά φορά μου λένε ότι τα μεγαλοποιώ. Τσαντίζομαι και θέλω να τους λέω τίποτα μετά. Αισθάνομαι πως κανείς δεν με καταλαβαίνει..Εβη μου να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Πριν από εξωσωματική ή μικρογονιμοποίηση ( αλήθεια τι διαφορά έχουν;; Ο γιατρός σου λέει τι είναι προτιμότερο;) τι εξετάσεις πρέπει να έχει κάνει το ζευγάρι; Ξέρεις τι δικαιολογεί το δημόσιο; Και πόσο περίπου κοστίζει;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Η μικρογονιμοποίηση είναι εξωσωματική με τη διαφορά ότι αντί να αφήσει ελεύθερα σπερματοζωάριο να γονιμοποιήσουν ένα ωάριο μέσα στον σωλήνα, βάζει ένα διαλεγμένο υγιές σπερματοζωάριο κατευθείαν στο ωάριο. Εμάς μας έλεγε να μη μας αγχώνουν πολύ τα χλαμύδια μια και είχαμε πάρει τόση αντιβίωση, αλλά εμείς φοβόμασταν ποια ήταν η λειτουργικότητα της σάλπιγγας που είχε μείνει. Αν μας ερχόταν ένα νέο εξωμήτριο θα καταρρέαμε...Καταλαβαίνεις... Γι αυτό επιλέξαμε την εξωσωματική σε φυσικό κύκλο κι έτσι δεν πήρα ορμόνες.

Ένας γιατρός σου προτείνει τις εξετάσεις που έχεις κάνει ήδη σαλπιγγογραφία κτλ συν εξέταση για μικρόβια. Αυτό μπορεί να το κάνει και ο άνδρας σου αντί για σένα με προστατικό υγρό (όχι απλή καλλιέργεια σπέρματος) και πρέπει να ρωτήσετε ουρολόγο. Ξέρω ότι κάποιες εξετάσεις καλύπτονται από ταμεία και η εξωσωματική επίσης!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια μου...

Margi μου, οπως σου ειπε κ η evi...την εξεταση για χλαμυδια την εκανα με ιστο περιοδου. Εγω πηγα στο ιδιωτικο νοσοκομειο εδω στην Αθηνα κ μου κοστισε καπου στα 60ευρω (εχω κ μια εκπτωση). Ειχα προμηθευτει το ειδικο φιαλιδιο κ τη δευτερη μερα περιοδου, αφησα να σταξει λιγο μεσα. Επειτα απο το θετικο αποτελεσμα.....πηρα 3 κουτια βιμπραμισιν, σε συνδυασμο με κολπικες πλυσεις κ μια κολπικη αντιμυκητησιακη κρεμα. Αφησα να περασουν 2 εβδομαδες απο το τελος της αγωγης κ επανελαβα την εξεταση η οποια ηταν αρνητικη....Ευτυχως....

Να την κανεις οπωσδηποτε γιατι οπως εχει πει κ η Evi ... τα χλαμυδια προκαλλουν βλαβες στις σαλπιγγες.....ειναι πολυ πιθανον να τα κουβαλαγα κ εγω καιρο γιαυτο κ εχασα τη δεξια σαλπιγγουλα μου.

Μη φοβασαι ταποτελεσματα....Αν βγει θετικο..θα το αντιμετωπισεις με φαρμακευτικη αγωγη!

Ισως κ εγω αν τα ειχα αντιμετωπισει νωριτερα...η δευτερη εγκυμοσυνη μου να μην ηταν παλλινδρομη......αραγε αυτο εφταιξε....ποιος ξερει......

Το σιγουρο ειναι οτι, βγηκα κ θρομβοφιλικη....κ θα κανω ενεσουλες στην επομενη εγκυμοσυνη....

Καταλαβαινω αυτα που λες...μια τα οικονομικα...μια οι πολλες εξετασεις...ειστε κ οι δυο φυτιλια.... Νομιζω ομως, οτι το εχετε ψαξει αρκετα...κ θα πρεπει να βρειτε τωρα την ψυχικη σας ηρεμια...να χαλαρωσετε....να απολαυσετε τον ερωτα....κ θα ερθει....που θα παει.....

Πολλα φιλια σε ολες....κ να μην ξεχνατε...οτι δε θα πρεπει να χανετε την πιστη σας ουτε λεπτο!!!!!!!

Αν κ μονοσαλπιγγες....ολες θα γινουμε μανουλες......

Link to comment
Share on other sites

Κονστανς μου, πόσο χάρηκα που σε διάβασα! Ψάχτηκες αρκετα και καλά έκανες. Από εδώ και πέρα όλα θα πάνε καλά. Κορίτσια με πείσατε και στην επόμενη περίοδο θα το κάνω. Εχετε δίκιο...Δεν μας παίρνει να περάσουμε κι άλλες απογοητεύσεις. Θέλω μόνο να μου πείτε κάτι. Οι επαφές επιτρέπονται όσο διαρκει η θεραπεία; Αυτό που θα προγραμματίσω τώρα που θα μου τελειώσει η περίοδος ( Ω! ναι! ξανααδιαθέτησα.....)θα είναι τεστ πάπ, υστεροσκόπηση και μετα ιστο περιόδου. Ξέρετε κάτι; Δεν είναι πρόβλημα η μία σάλπιγγα. Τόσα και τόσα κορίτσια εδώ μέσα μας το απέδειξαν. Πρόβλημα είναι μόνο αν συνοδεύεται και από άλλα προβλήματα. Να, εμείς, μέχρι πρότινος είχαμε θεματάκι με το σπέρμα. Και τώρα μπορεί να μην είναι ακόμα στα καλυτερά του. Με το σιροπάκι όμως και την καρνιτίνη που παίρνει ο αντρούλης μου μπορεί ως το Πάσχα να το πετύχουμε το μωρο! Επίσης εγώ έχω οπίσθια θέση στη μήτρα. Μπορεί να μην γίνεται εύκολη σύλληψη. Τι με φταίει η καημένη η σαλπιγγούλα. Αυτή θα την κάνει τη δουλίτσα της. Α, αυτόν το μήνα μέτρησα θερμοκρασία και 21 μέρα του κύκλου έκανα προγεστερόνη για να δω αν γίνεται ωορρηξία. Ολα καλά σε αυτόν τον τομέα. Πιστεύω κάποτε θα τα καταφέρω....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα margi μου!

Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει, να μην εχω επαφες εκεινο το διαστημα. Ουτε με προφυλακτικο. Δεν ηταν τοσο βεβαια για την αντιβιωση που επαιρνα, αλλα για τις κολπικες πλυσεις κ την κολπικη κρεμα που την εβαζα οταν ξαπλωνα να κοιμηθω, να μεινει μεσα ολη. Βεβαια, κ μετα το τελος της αγωγης, μεχρι να κανω επανελεγχο, βαζαμε προφυλακτικο.

Τωρα, οσον αφορα για την οπισθια καμψη της μητρας, προσωπικα δε νομιζω οτι παιζει ρολο στη συλληψη. Κ εγω εχω μαλιστα!!!! κ η δευτερη εγκυμοσυνη ηρθε στη δευτερη προσπαθεια (κ με μια σαλπιγγα...)!

Καπου ειχα διαβασει, οτι βοηθαει στην πραξη, ο αντρας να ειναι απο πισω(σορρυ κιολας) κ μετα την εκσπερματιση, να βαζει η γυναικα ενα μαξιλαρακι στην κοιλιτσα, παραμενοντας μπρουμυτα. Τι να σου πω....Εγω δεν εκανα τιποτα απολα αυτα......

Αυτο που θυμαμαι ομως, ειναι οτι κ τις δυο φορες...ξεραθηκα στον υπνο μετα!! χαχαχα

Εχω τη θεωρια, οτι οσο πιο πολυ το ψαχνεις, τοσο πιο πολυ βυθιζεσαι σε διαφορα θεματα....ασε που ολο κ κατι βρισκεται......Νομιζω, οτι χρειαζεται σαφως να κανουμε τα βασικα...αλλα ως εκει...

Την προγεστερονη γιατι την εκανες?

Μη ξεχνας, οτι σε καθε κυκλο της γυναικας υπαρχει κ το ενδεχομενο να μην εκανε ωορηξια....κ οτι οι ορμονες διαμορφωνονται κ με την ψυχολογια κ το αγχος! Καθε μηνας, ειναι κ διαφορετικος.....

Μετα το τελος της περιοδου σου, κανε αγκαλιτσες μερα παρα μερα!!!!!! Κ να δεις που θα ερθει!!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα, οσον αφορα για την οπισθια καμψη της μητρας, προσωπικα δε νομιζω οτι παιζει ρολο στη συλληψη. Κ εγω εχω μαλιστα!!!! κ η δευτερη εγκυμοσυνη ηρθε στη δευτερη προσπαθεια (κ με μια σαλπιγγα...)!

Καπου ειχα διαβασει, οτι βοηθαει στην πραξη, ο αντρας να ειναι απο πισω(σορρυ κιολας) κ μετα την εκσπερματιση, να βαζει η γυναικα ενα μαξιλαρακι στην κοιλιτσα, παραμενοντας μπρουμυτα. Τι να σου πω....Εγω δεν εκανα τιποτα απολα αυτα......

Αυτο που θυμαμαι ομως, ειναι οτι κ τις δυο φορες...ξεραθηκα στον υπνο μετα!! χαχαχα

Εχω τη θεωρια, οτι οσο πιο πολυ το ψαχνεις, τοσο πιο πολυ βυθιζεσαι σε διαφορα θεματα....ασε που ολο κ κατι βρισκεται......Νομιζω, οτι χρειαζεται σαφως να κανουμε τα βασικα...αλλα ως εκει...

Την προγεστερονη γιατι την εκανες?

Μη ξεχνας, οτι σε καθε κυκλο της γυναικας υπαρχει κ το ενδεχομενο να μην εκανε ωορηξια....κ οτι οι ορμονες διαμορφωνονται κ με την ψυχολογια κ το αγχος! Καθε μηνας, ειναι κ διαφορετικος.....

Μετα το τελος της περιοδου σου, κανε αγκαλιτσες μερα παρα μερα!!!!!! Κ να δεις που θα ερθει!!!

 

Margi, καλημέρα!

Έχω κ γω οπίσθια κάμψη και μέσα σε 15 μήνες έμεινα έγκυος τρεις φορές, η τρίτη με τη μια σάλπιγγα. Το άγχος δεν βοηθάει κ α θ ό λ ο υ! Συμφωνώ με το μηνυμα της προλαλήσασας. Βρες τρόπο να αποσπαστεί η προσοχή σου από το θέμα.

ΥΓ. Η πρώτη εγκυμοσύνη προέκυψε μετά από επαφή με τον τρόπο που περιγράφει η konstanss!

Θα έρθει το μπεμπε. Είμαι σίγουρη. Μια φορά έγκυος πάντα έγκυος:wink:

Πολλά, πολλά φιλιά σου στέλνω

NnQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα!!! Καλά Χριστούγεννα να περάσετε όλες σας. Μια ευχή δινω για την νέα χρονιά που θα έρθει. Να είμαστε γεροί και δυνατοί όλοι!!! Να αγαπάμε και να σεβόμαστε το διπλανό μας! Να είν

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...