Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

εγω εκανα υστεροσαλπιγγογραφια και φανηκαν βουλωμενες και οι 2 , με την εξεταση ανοιξαν (λιγο)και πηρα αντιβιωση για 3 μηνες.Τωρα πρεπει να προσπαθησω για 6 μηνες.Εμενα οι αποριες μου ειναι αν καθαρισαν οι συμφυσεις με την αντιβιωση που πηρα . εχει καμια παρομοιο περιστατικο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Koριτσια μην απελπιζεστε.Εμενα και στη λαπαροσκοπηση και τη σαλπιγγογραφια φαινοταν βουλωμενες και μου ειπαν η μονη λυση εξωσωματικη.Εκανα μια απετυχε και 3 μηνες μετα εμειαν εγκυος φυσιολογικα!Προφανως εκανε σπασμους και εδωσε ψευδη αποτελεσματα.Α τη δεξια την εχω μιση λογω εξωμητριου

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολους,δεν ξερετε πως νιωθω εδω και καιρό.Περασαν 9 μηνες που εχασα την αριστερη σαλπιγγα και εδω και τρεις μηνες προσπαθουμε να ξαναμεινω εγκυος και τιποτα.Ο αντρας μου λεει οτι φταιει η αρνητικη σκεψη.Πως ειναι δυνατον να σκεφτω θετικα οταν μεσα μου νιωθω ενα κενο;πειτε καμια ιδεα.Νιωθω τοσο αχρηστο τον εαυτο μου που δεν μπορω να το ξεπερασω μετα απο τοσο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η σπερματέγχυση είναι απάτη. Οι πιθανότητες να μείνεις έγκυος είναι πολύ μικρές. Οι γυναικολόγοι βρηκαν ωραία και εύκολη λύση να βγάζουν λεφτά. Εγω έκανα και δεν έγινε τίποτα και όσες ξέρω που έχουν κάνει ούτε κι αυτές έμειναν έγκυος. Μας κοροϊδεύουν κατάμουτρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολους,δεν ξερετε πως νιωθω εδω και καιρό.Περασαν 9 μηνες που εχασα την αριστερη σαλπιγγα και εδω και τρεις μηνες προσπαθουμε να ξαναμεινω εγκυος και τιποτα.Ο αντρας μου λεει οτι φταιει η αρνητικη σκεψη.Πως ειναι δυνατον να σκεφτω θετικα οταν μεσα μου νιωθω ενα κενο;πειτε καμια ιδεα.Νιωθω τοσο αχρηστο τον εαυτο μου που δεν μπορω να το ξεπερασω μετα απο τοσο καιρο.

 

Τα ίδια σκεφτόμουν και εγώ που προσπαθούσα από Νοέμβριο να μείνω έγκυος και κάθε μήνα που αδιαθετούσα είχα .... κηδεία. Όμως δεν το έβαλα κάτω, ούτε και στο σύζυγο έδειχνα την αγωνία μου. Τελικά έμεινα έγκυος τον Μάρτιο 2 ημέρες πριν τον πολιτικό μου γάμο. Είχα διαβάσει ότι μια συγκεκριμένη στάση βοηθά περισσότερο το σπερμα να φτάσει εκεί που πρέπει. Αυτην είχαμε εφαρμόσει εκείνη την βραδιά. Στη συνιστώ αρκεί τα ...γόνατά σου να βαστάνε.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και η αλήθεια είναι πως θα ήθελα πάρα πολύ να συμμετάσχω σε άλλο θέμα όπως π.χ στο "επιτέλους έγινα μάνούλα!" κι όχι στο συγκεκριμένο, το οποίο δυστυχώς βασανίζει πολλές από εμάς.

Ειμαι 34 χρονών, παντρεμένη εδώ και δύο χρόνια. Από τον προηγούμενο Δεκέμβρη ξεκινήσαμε προσπάθειες για μωρό. Αρχές Ιουλίου και χωρίς να έχω την παραμικρή υποψία εγκυμοσύνης( αφου είχα αδιαθετήσει κανονικότατα!) άρχισα να έχω πόνους στην αριστερή πλευρά κοντά στο νεφρό. Θεώρησα ότι θα ήταν ένας από τους συνηθισμένους κολικούς που έχω τελευταία και η πρώτη μου κίνηση ήταν να κάνω έναν υπέρηχο. Η γυναικολόγος ωστόσο μου είπε πως εκτος από τον υπέρηχο έπρεπε να κάνω και μια χοριακή για να αποκλείσουμε κάθε ενδεχόμενο εγκυμοσύνης. Εγω ήμουν σίγουρη πως δεν ήμουν έγκυος,αφού η περιοδός μου είχε τελειώσει πριν από 5 μέρες. Κι όμως η χοριακή έδειξε 962 ! Τρελάθηκα. από έκείνη την ημέρα άρχισε ένας γολγοθάς για μένα. Η γιατρός αμέσως υποψιάστηκε εξωμήτριο. Είπε να απαναλάβω την χοριακή, η οποία ανέβηκε στα 1652, αλλά δεν φαινόταν τίποτα ούτε στην μήτρα ούτε και εξωμήτριο. Εν τω μεταξυ μεσολαβούσε Σαββατοκύριακο. Επρεπε να περιμένω ως τη Δευτέρα για επαναληψη υπερήχου και χοριακής. Περιττο να σας πω ότι δεν άντεξα ως τη Δευτέρα. Το Σάββατο μπήκα με φρικτούς πόνους στο νοσοκομείο.Πόνοι αριστερά και απίστευτο μούδιασμα σε όλο μου το σώμα. Τελικά έκανα λαπαροσκόπηση. Ηταν εξωμήτριο στην αριστερή σάλπιγγα και είχε κάνει ρήξη. Εγινε αφαίρεση της σάλπιγγας και περιμένω τα αποτελέσματα της ιστολογικής εξέτασης. Περιμένω επίσης να μιλήσω και με το γιατρό, γιατί την άλλη μέρα εφυγε με άδεια. Στο σύζυγό μου είπε ότι η δεξια σάλπιγγα ειναι εντάξει και πολύ σύντομα θα είμαστε ξανά στο νοσοκομείο για το ευτυχές γεγονος.

Τώρα είμαι σε αναμονή να επιστρέψει ο γιατρός για να μου δώσει οδηγίες για το πότε πρέπει να ξεκινήσω ξανα προσπάθειες και σε ποια ακριβώς κατάσταση είναι η εναπομείνασα σάλπιγγα. Εξωτερική γιατρός μου είπε να ξεκινήσουμε αμέσως μετα την δεύτερη περίοδο. Μου είπε επίσης να προσέχω πολύ την δεξια σάλπιγγα απο μολύνσεις και τέτοια και να κάνω κάθε μήνα υπέρηχο για να βλέπουμε από ποια ωοθήκη έχω ωορρηξία. Αν είναι, λέει, από δεξιά να κάνω συνεχείς προσπάθειες, αν είναι από αριστερά δύσκολα τα πράγματα.

Εγώ δεν θα κάνω υπερήχους. Πιστεύω πως έτσι θα αγχωθώ περισσότερο. Ο,τι είναι να γίνει , θα γίνει. Ειμαι στενοχωρημένη, βλέπω έγκυες και σκέφτομαι πως θα μπορούσα κι έγω να είμαι στη θέση τους, αλλά δε χάνω την ελπίδα μου. Μπορεί και να τα καταφέρουμε κάποια στιγμή όλες όσες αντιμετωπίσαμε τους ίδιους πόνους και την ίδια στενοχώρια.

Evi, αν διαβάσεις το μήνυμα στείλε μας τα νέα σου. Είσαι έγκυος; Ευχομαι να είσαι κι έσυ κι όλες οι υπόλοιπες κοπέλες.

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε μετά από πόσο καιρό ξεκινήσατε προσπάθεια για μια επόμενη εγκυμοσύνη.

Σας φιλώ.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Gia sas kopitsia, eimai kainourgia sto Parents.gr.(kai sorry gia ta ellinika eimai ellhnoamerikana) Eimai 35 xponon kai edo kai diomish xronia prospathoume na meino ekgios. O andras mou den exi tipota alla ego exo mia boulomenh salpiga aristera kai exo kani mia spermatexisi pou apetyxai ton Ioulio. Ti na po.. Exo ton giatro Moystakaria apo to Embryo Art . H epomenh prospathia gia texnikh gonimophisi tha einai to Septembri an den eimai egios topa. Parakalao synexos gia na mino. To site mou to exie protini mia filh mou poy opoy na nai tha genisi se liges meres(Me to kalo!!) kai diapistosa oti enai poli enhmeromeo forum kai boithaei polles gynaikes. Emena me tromazi to gegonos oti synaixia h oorexia mou ginaitai apo thn aristeri salpiga h opia einai boylomenh,kai paragh oaria , h kalh tipota, pos geinaitai ayto?!!!!!?? Topa h giatri mou protinoun exosomatikh, opos sas eipa ekana mia spermatexisi kai apetyxai. Ego fobamai kai barethika thn apotyxia, eimai kai 35 xponon... o xponos pernai kai einai olo kai pio dyskolo.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΤΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ...ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ...ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΨΟΥΝ!ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ! ΑΣ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ... ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΓΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΕΜΒΡΥΑΚΙ:-(ΔΕΙΤΕ ΜΟΝΟ ΠΟΣΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!ΠΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΥΠΟΓΟΝΙΜΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ...ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕΛΕΤΗΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ!

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΣΑΣ...ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ!

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Gia sou Psixi,

thanks gia ta kala sou logia ,Me ekanes na :) me ton GPS kai ton pelargo!! Exies dikio einai h giatri gamata. Theloyn$$$$$ mono kai san antikimeno mas blepoyn,... h mallon san kreas . Ego den thelo exsosomtikhthelo na meino Naturally. Aypio tha pao gia b' xoriakh, gia na doyme ti nea tha exoume??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!

cristia 74, τι κάνεις ; η χοριακή σου τι έδειξε τελικά ; Ευχομαι να είσαι έγκυος ! Εγω θα πάω αύριο στο γιατρό να μου δώσει οδηγίες. Θέλω να σε ρωτήσω πόσο καιρό έκανες προσπάθειες πριν καταλήξεις στην σπερματέγχυση. Οντως, πολύ μεγάλη γκαντεμιά να έχεις συνεχώς ωορρηξία απο τη μία ωοθήκη. ο γιατρός σου πώς το εξηγεί αυτό; Εκανες κάθε μήνα υπέρηχο; Εγώ δεν θέλω να μπω σ' αυτή τη διαδικασία του να πηγαίνω κάθε μήνα να το ελέγχω γιατί φοβάμαι πως το ίδιο θα πάθω κι εγώ. Δεν ξέρω, αλλά έχω μία φοβία κι ένα άγχος, τι να σας πω...Κι ο άντρας μου δεν θέλει να συζητάμε καθόλου για το θέμα αυτό. Λέει πως όλα θα πάνε καλά, και να μη το γρουσουζεύω. Να σκέφτομαι μόνο θετικά. Τι να πω..Μακάρι να μπορούσα. Επίσης δε θέλω να σκέφτομαι πως οι γιατροί μας εκμεταλλεύονται, γιατί τώρα πλέον αυτοί είναι η μόνη μου ελπίδα. Μακαρι να μην τους είχαμε καμιά ανάγκη. Πόσο στ'αλήθεια τυχερές είναι οι γυναίκες που συλλαμβάνουν χωρίς να χρειαστεί να τους ρωτήσουν το παραμικρό!

Φιλιά σε όλες και κουράγιο.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.θελω να σας ρωτησω αν εχει κανει καμια σας σαλπιγγογραφια στο ιπποκρατιο στα γιαννενα.θα κανω σε δεκα μερες και φοβαμαι κυριως για τα αποτελεσματα.περιμενω....

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

robenula, κι εγώ από Γιάννενα είμαι . Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ακούσει για σαλπιγγογραφία στο ιπποκράτειο, αλλά γενικώς καλά είναι τα πράγματα εκεί. Γιατί δεν την κάνεις όμως σε κάποιο από τα δύο νοσοκομεία; Ρώτησες αν γίνονται εκει σαλπιγγογραφίες; Οπως κιαν έχει, καλά αποτελέσματα σου εύχομαι

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

cristia, προσπάθησα να σου στείλω προσωπικό μήνυμα. δεν είμαι καιτόσο καλή σ' αυτά. Ελπίζω να το έλαβες. Εκείνο πάντως που σου έγραφα είναι πως εμένα ο γιατρός μου είπε πως δεν παίζει ρόλο από ποια ωοθήκη παράγω ωάρια, αφού ούτως ή άλλως το ωάριο απελευθερώνεται και κάποια από τις σάλπιγγες το " ρουφάει ". Το ίδιο μου είπε κι ένας ακτινοδιαγνώστης πολύ καλός. Τι να πω! Μακάρι να ισχύει αυτό .Τουλάχιστον ακούγεται πιο αισιόδοξο από το να σου πουν ότι όταν παράγεις ωάρια από τη λαθος πλευρά αποκλείεται να μείνεις.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Να μαι κι εγώ.Δυστυχώς δεν είμαι έγκυος,αλλά δεν έχω προσπαθήσει καν,γιατί βρέθηκε ένα μικρόβιο για το οποίο πήραμε αγωγή.Δε σας κρύβω ότι ενώ ακούω πολλές ιστορίες με αίσιο τέλος,φοβάμαι πολύ να προσπαθήσω ξανά μην πάθω το ίδιο. Το ξέρω ότι είναι λάθος αλλά δυστυχώς μου έχει γίνει ψυχολογικός φόβος.Το Σεπτέμβρη θα επισκεπτώ το κέντρο του γιατρού μου να συζητήσω το ενδεχόμενο εξωσωματικής με φυσικό κύκλο.Αν δεν το δεχτεί,τι να κάνω θα προσπαθήσω και βλέπουμε...Όλα αυτά από Σεπτέμβρη!!Τον Μουστακαρια θα δω κι εγώ νομίζω για να μιλήσουμε για την εξωσωματική...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

evi μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα, αφού κι εγώ έχω βιώσει την τραυματική εμπειρία του εξωμητρίου. Κι εγώ φοβάμαι καθημερινα μήπως μου ξανασυμβεί κάτι τέτοιο. Πιο πολύ με στενοχωρεί το ότι ποτέ δε θά νιώσω τη μεγάλη χαρα που νιώθουν όλα τα κορίτσια όταν διαπιστώνουν ότι έιναι έγκυες. Σκέφτομαι πως όταν και ΑΝ συμβεί να μείνω έγκυος, εγώ αντί να χαρώ θα πανικοβληθώ. Μέχρι να μου πουν πως το παιδί βρίσκεται εντός της μήτρας και δε συμβαίνει τίποτα περίεργο, πιστεύω θα πεθάνω. Τι να πω...Ούτε που μου περνούσε από το μυαλό ότι θα πάθαινα κάτι τέτοιο. Είμαι πολύ απογοητευμένη. Ολα με ενοχλούν. Ακομά κι ο άντρας μου.

Να σου πω κάτι όμως, εβη ! Πρέπει να καταπολεμήσουμε τις φοβίες μας και να δώσουμε μια ευκαιρία στον εαυτό μας. Μπορεί και να το πετύχουμε! Προσπάθησε, σε παρακαλώ, να μη το σκέφτεσαι και, αν έχει ξεπεραστεί το πρόβλημα με το μικρόβιο, ξεκίνα κανονικά προσπάθειες και μη σκέφτεσαι καθόλου την εξωσωματική. Γιατί να υποβληθείς σε τέτοια διαδικασία από τη στιγμή που υπάρχουν πολλές πιθανότητες να τα καταφέρετε φυσιολογικά; Κι όχι δεν θα σου ξανατύχει! Ούτε σε σένα ούτε σε μένα. Πρέπει να το πιστέψουμε και να το παλέψουμε. Ξεκίνα τις προσπάθειές σου και κοντά σε σένα θα ακολουθήσω κι εγώ.

Σήμερα είναι η γιορτή της Παναγίας. Εύχομαι του χρόνου τέτοιον καιρό να είσαι μανούλα! Κάτι μου λέει ότι θα είσαι :lol: Κάτι μου λέει πως εγώ θα είμαι έγκυος κι όλα θα είναι καλά :wink: Και στο ΄λέει αυτό το πιο απαισιόδοξο άτομο στον κόσμο. ΕΓΩ.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου,είναι σαν να διάβασες το μυαλό μου και την ψυχή μου!Ακριβώς αυτά σκέφτομαι κι εγώ.Ότι σε περίπτωση θετικού τεστ δε θα αφήσω τον εαυτό μου να χαρεί αλλά θα έχω αγωνία μέχρι να δω τον υπέρηχο.Ούτε φανταζόμουν ότι θα μου συνέβαινε κάτι τέτοιο,ούτε καν ήξερα ότι υπήρχε...

Φαίνεσαι γλυκύτατος άνθρωπος και πραγματικά σου εύχομαι το καλύτερο.Μην τα βάζεις με τον αντρούλη σου-αυτό το λάθος έκανα κι εγώ και τον πλήγωσα.Να είστε κοντά ο ένας τον άλλο και μέσα από αυτή την περιπέτεια να δεθείτε περισσότερο...Κι όταν θα κρατάτε το παιδάκι σας στα χέρια σας θα σας φαίνονται όλα αυτά μόνο ένα κακό όνειρο.

Η περίπτωσή μου είναι λίγο περίεργη.Την εξωσωματική την σκέφτομαι όχι μόνο λόγω του εξωμητρίου,αλλά επειδή υπάρχει μία περίπτωση να μη φύγει το μικρόβιο τελείως στον άντρα μου,επομένως θα ήταν επικίνδυνη μία ενδεχόμενη φυσική σύλληψη- μια και μπορεί να φέρει και αποβολές-βλέπεις στην εξωσωματική επιλέγονται τα σπερματοζωάρια...Εννοείται ότι δεν έχω αποκλείσει και τη φυσιολογική σύλληψη.Γι' αυτό θα πάω στο γιατρούλη μου το Σεπτέμβρη να του πω όλες τις φοβίες μου και να μου πει τη γνώμη του που πάντα είναι τίμια!!

Θέλω πραγματικά να μαθαίνω νέα σου και η Παναγίτσα που γιορτάζει σήμερα να σου στείλει ό,τι ποθείς!!Η ευχή σου με έκανε και βούρκωσα...Να σαι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλες σας.

Εβη, αφού είναι έτσι τα πράγματα κάνε αυτό που θα είναι καλύτερο για το μωράκι που θα έρθει. Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Τον αντρούλη μου τον έχω βάλει λίγο στο περιθώριο τον τελευταίο καιρό, αν κι αυτός ο καημένος εκείνες τις πολύ δύσκολες ώρες στάθηκε τόσο καλός μαζί μου! Γιατι για μένα η λαπαρασκόπηση δεν ήταν και τόσο εύκολη υπόθεση. Εκανα μία βδομάδα να σηκωθώ από το κρεβάτι. κάθε πρωί που σηκωνόμουν να πάω τουαλέτα, λιποθυμούσα από τους πόνους, δεν μπορούσα να περπατήσω, τίποτα..Κι αυτός πάντα εκεί. Να με φροντίζει και να μου δίνει κουράγιο. Κι όταν μια μέρα τον είδα να κάθεται στο μπαλκόνι, να καπνίζει και να ξεφυσάει, αισθάνθηκα τόσο άσχημα που εξαιτίας μου υπέφερε κι αυτός. Και τώρα που δεν πονάω πια σωματικά, δεν ξέρω τι έχω πάθει. Βγάζω μια αντίδραση, άλλο πράγμα. Απορώ πώς με ανέχεται.

Τέλος πάντων. Θα μου περάσει, πού θα πάει ! Ο γιατρός που με χειρούργησε λέει να ξεκινήσω προσπάθεια μετά τον τρίτο κύκλο. Μία άλλη γιατρός που βλέπω λέει μετά το δεύτερο. Ο άντρας μου λέει να ξεκινήσουμε μετά τη δεύτερη περίοδο. Εγώ που γενικά έχω ακούσει πάρα πολύ τους γιατρούς μέχρι τώρα και πιστεύω ότι με καθυστέρησαν πάρα πολύ, λέω για μια φορά να πάω κόντρα και να ξεκινήσω μετα το δεύτερο κύκλο. Αλλωστε σιγά μη μείνω έγκυος με την πρώτη φορά! Εδώ με δύο σάλπιγγες κι έκανα 6 μήνες να πιάσω παιδί, τώρα με τη μία θα το πιάσω με την πρώτη;

Οπως και να έχει, τα νέα μου θα τα στέλνω. Σ' αυτή τη σελίδα υπάρχουν άτομα που μπορούν να με καταλάβουν αφού περάσαμε τα ίδια. Εβη, μην χαθείς :roll: να μας στέλνεις νέα σου. Και αν αρχίσεις εξωσωματική να μην αγχωθείς. Μία γνωστή μου το πάλεψε αρκετά και στην τρίτη προσπάθεια έμεινε έγκυος. Τώρα είναι 3 μηνών και πάει μια χαρά.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Margi μου,σου εύχομαι παραγματικά ό,τι καλύτερο!!!Το πότε θα ξεκινήσεις εξαρτάται κι από το πόσο μεγάλη ήταν η εγκυμοσύνη σου.Εμένα π.χ. που ήταν 4.500 η χοριακή μου είπε μετά από 3 κύκλους...Καλύτερα να πάρεις κι άλλη μία γνώμη.Είδα το γιατρό μου σήμερα και μου πρότεινε να ξεκινήσω πρώτα φυσιολογικά κι αν δε συλλάβω σε 6 μήνες τότε βλέπουμε για εξωσωματική...Θα σε έχω σε ενημέρωση!!Κι εσύ μη με ξεχνάς.Καλά που έχουμε η μία την άλλη, γιατί αν δεν το έχει ζήσει κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τον πόνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Evi μου, να είσαι καλά. Στην ίδια μοίρα είμαστε, κοπέλα μου! Κι εγώ αισθάνομαι πως με καταλαβαίνεις πραγματικά. Αν δεν το ζήσει κανείς, δεν μπορεί να καταλάβει πόσο δύσκολο είναι. Λοιπόν, τα νέα μου τώρα. Καταρχήν αισθάνομαι λίγο καλύτερα. Περιμένω πώς και πώς να αδιαθετήσω, γιατί μετά την περιοδο του Σεπτεβρίου έχω την έγκριση του γιατρού να ξεκινήσω. Κι εμένα τα ίδια μού είπε ο γιατρός. Θα προσπαθήσω 6 μήνες και αν δεν καταφέρουμε τίποτα μέχρι τότε, θα κάνουμε εξετάσεις και βλέπουμε...Εν τω μεταξύ κάνω θεραπεία, γιατί βρέθηκε coli στο κολπικό υγρό και παίρνω και μια αντιβίωση για την αλλεργική ρινίτιδα που με ταλαιπωρεί κάθε φθινόπωρο. Θέλω να είμαι πανέτοιμη όταν ξεκινήσω προσπάθειες. Μακάρι, εβη μου, να καταφέρουμε κι εμείς να γίνουμε μανούλες!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου τι κάνεις? Διάβασα το τελευταίο μηνυμα που μου έστειλες και όντως τρόμαξα με την περιπέτεια σου! Πολύ δύσκολα πέρασες βρε κοπέλα μου κι ακόμα περνάς, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι παρόλα αυτά το όνειρο σου θα γίνει πραγματικότητα σύντομα, αρκεί να το πιστέψεις κι εσύ! Εγώ ανά πάσα στιγμή θα περιμένω νέα σου και θα χαρώ πάρα πολύ όταν επιτέλους τα καταφέρεις!!

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα μιας και αναφέρθηκες στο θέμα της περιόδου και επειδή με απασχολεί κι εμένα αυτή τη στιγμή. Εγώ σήμερα αδιαθέτησα και πραγματικά απόρησα. Είναι φυσιολογικό που ήρθε η περίοδος τόσο νωρίς μετά την αποβολή?

Αυτό σημαίνει ότι ο κύκλος μου επανήλθε κιόλας? Η γιατρός μου πάντως μου είχε πει ότι δεν θα χρειαστώ καθάρισμα γιατί η εγκυμοσύνη ήταν πολύ μικρή.

eNortjKzUjIytDQzNVayBlwwFZsC1w,,87.pngeNortjKzUjIyMjAyslCyBlwwFVsCzQ,,29.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...