Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπες χωρις το παιδι


rena

Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?  

1.041

  1. 1. Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?



Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 342
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 16 δημοσιεύσεις

  • Marilena

    Marilena 14 δημοσιεύσεις

  • mata

    mata 13 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 10 δημοσιεύσεις

Koritsia mporei kapos arga na eida to thema kai na to ... thymithika na grapso... alla paides exo enan kahmo me to thema...

 

Eimai entelos antitheth me to na afinoume ta paidia kai na phgainoume diakopes. Exo thn apopsh oti apo th stigmh pou apofasizoume na kanoume paidakia pleon oi drasthriothtes aforoun olh thn oikogeneia.

 

Theoro entelos aparadekto to na afhnoume ta paidia kai na phgainoume diakopes monoi mas... Den einai paketa ta pitsirikakia mas na ta "parkaroume" stis giagiades...

 

Kai aloste ego toulaxiston den mporo na peraso kala xoris th zouzouna...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημέρα σε όλους

 

ήθελα να σας ρωτήσω αν κανείς αντιμετωπίζει το ΄΄πρόβλημα΄΄ να ειναι κολημμένος ο σύζυγος με το μωρό και να μην θέλει να πάει πουθενά χωρίς αυτό (εννοώ 2ήμερο ή διακοπές). Οργανώνει από τώρα 4 μέρες το καλοκαίρι με την κόρη αμς (θα είναι 15 μηνών) αλλά ούτε λόγος να το αφήσουμε και 2 μέρες να πάμε κάπου μόνοι μας...και εγώ θέλω να την έχω μαζί μας αλλά πιστεύω ότι και κάποιες μέρες μόνοι μας θα είναι καλό...άλλωστε πόσο ρομαντικά μπορεί να είναι με το μωρό μαζί??μην με παρεξηγήσετε, την λατρεύω αλλά νιώθω ότι με την εμμονή του άντρα μου χανόμαστε σιγά σιγα οι δυο μας σαν ζευγάρι...και δεν εννοεί να το καταλάβει και όλο μαλώνουμε γι αυτό..από την άλλη έχω τη μαμά μου που μου λέει να της το αφήσω το καλοκαίρι στο χωριό για κάποιες μέρες αλλά δεν τολμώ να του το αναφέρω...καμιά παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει να περνάτε καλά με το παιδί και να καλύπτετε τις ανάγκες σας. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Δεν μπορώ να κατηγορήσω τους γονείς που θέλουν να έχουν πάντα το παιδί του μαζί. Πρέπει όμως να λαμβάνεις υπόψη και τις ανάγκες του ή της συζύγου, όταν χρειάζεται λίγο απομόνωση. Κυρίως αυτή την ανάγκη τήν έχουν οι γυναίκες που περνούν περισσότερο χρόνο με το παιδί και χρειάζονται την απόσταση. Οι μπαμπάδες έχουν την ενοχή ότι βλέπουν λίγο τα παιδιά λόγω της δουλειάς τους, και προσπαθούν να αναπληρώσουν με τις διακοπές. Το νόημα πάντως είναι όταν το ζευγάρι πάει διακοπές μόνο του, να το θέλουν και οι δύο. Όταν ο ένας έχει το μυαλό του αλλού, δεν λειτουργεί. Γι αυτό προτείνω λίγο υπομονή. Φρόντισε να περνάτε λίγο περισσότερο χρόνο όλοι μαζί στην καθημερινότητα, ώστε να μην αισθάνεται ο άντρας σου τόσο έντονα την ανάγκη να 'επανορθώσει' στις διακοπές....

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αν για μια ακομη φορα φανω... "καπως" αλλα θα το ξαναπω... Θεωρω απο τη στιγμη που κανεις παιδια, δεν μπορεις να τα αφηνεις και να πηγαινεις διακοπες χωρις αυτα...

Με την εννοια της οικογενειας...

Δηλαδη, οταν ειμαστε ελευθεροι παμε διακοπες μονοι ή με φιλους ή με σχεση κλπ.... Οταν παντρευομαστε παμε με τον αντρα μας... και οταν εχουμε παιδια με τα παιδια μας...

Για εμενα αυτο ειναι οικογενεια...

Ξερω, ακουγεται καπως... δεν ειμαι της αποψης παντου μαζι τα παιδια οπωσδηποτε... αλλα στις διακοπες ναι !!!

Οικογενειακες διακοπες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και αυτό είναι κανόνας ποιανού;;;;;;;;;;;;;;;;;;Γιατί ο καθένας ορίζει τους κανόνες της οικογένειας διαφορετικά. Εγώ για παράδειγμα, από τη στιγμή που μπορώ να αφήσω το παιδί για λίγες μέρες στη μητέρα μου, και να κάνω μια αποδραση με το σύζυγο μου, θεωρείται ότι δεν έχω συνηδητοποιήσει ότι έχω παιδί;;Ή ότι δεν έχω το σωστό μοντέλο οικογένειας;

Νομίζω ότι οι σωστοί γονείς και η σωστή οικογένεια, δεν φαίνεται από το αν πάρουν σε ένα ταξίδι μαζί το παιδί τους. Και μην προσπαθούμε να δείξουμε σε κάποιον που θέλει να πάει ένα ταξίδι όπως είναι η Λένη αλλά και πολλές άλλες κοπέλες ότι δεν είναι σωστό αυτό που κάνουν κάνοντας τους και στο τέλος να νοιώσουν και τύψεις για αυτό που επιθυμούν.

Τί θα πεί από τη στιγμή που κάνω παιδιά, πάω με τα παιδιά μου πάντα διακοπές;;;;;Γιατί αλλιώς είμαστε αδιαφροροι γονείς δηλαδή;;;

Μαριλένα, νομίζω ότι αν υπηρχαν καλύτερες σχεσεις με πεθερικά ή γονείς και σου έλεγαν να σου κρατησουν 3-4 μέρες τα παιδιά να αποδράσετε με τον σύζυγο σου, δεν νομίζω εσύ να είχες την ίδια θεωρία. Θα έλεγες όχι δηλαδή;;;;;Μάλλον αποκλείεται αυτό. Γιατί μετά από 361 μέρες με τα παιδιά, που τα έχεις δει όλα από κούραση και ρουτίνα, μάλλον ναι θα έλεγες και μάλιστα τρέχοντας θα έφευγες.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λένη μου, δικαιούστε να πάτε μόνοι σας διακοπές και αν το επιθυμείς να γίνει έτσι για να ξεκουραστείς, με καλό τρόπο προσπάθησε να το εξηγήσεις στον άντρα σου. Αν πάτε διακοπές μόνοι σας νομίζω ότι θα βγείτε από την ρουτίνα και η ξεκούραση θα σας ανανεωσει και θα πάτε στο παιδάκι σας με τόσο όρεξη που θα έχετε κουράγιο να αντιμετωπισετε την ρουτίνα και την κούραση ολοκληρου του χρόνου!Εκτός από γονείς είμαστε και άνθωποι που έχουμε την ανάγκη για ξεκούραση και χαλάρωση. Και από ότι έχω ακούσει από χίλιες μύριες εμπειρίες, με παιδί σχεδόν κανένας δεν ξεκουράστηκε, εκτός και αν ήταν πάιδί μεγαλύτερης ηλικίας.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Μαριλένα. Χωρίς να θέλω να κατηγορήσω βέβαια οποιονδήποτε νιώθει ότι έχει ανάγκη να ξεφύγει λίγο από τη βαβούρα των παιδιών και να απολαύσει μερικές μέρες με το σύντροφό του και μόνο...

 

Είναι καθαρά δική μου άποψη και δεν εννοώ να αφήσω το παιδί για να φύγω διακοπές. Όσο σιγουριά και εμπιστοσύνη νιώθω με τη φροντίδα που της δίνει η πεθερά μου νιώθω ότι αν φύγω για διακοπές μόνη με τον άντρα μου είναι σαν να έχω ένα κουταβάκι και απλά το αφήνω κάπου να μου το φροντίζουν. Εφόσον αποφάσισα να κάνω παιδιά είναι πλέον μέρος της ζωής μου και δεν νοείται να λείπουν από κοντά μου παρά μόνο για λόγους που δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά.... (π.χ. δουλειά, θέμα υγείας....).

 

Να προσθέσω ότι δεν είχα την ίδια άποψη πριν κάνω παιδί. Πάντα έλεγα ότι θα αφήνω το παιδί μου για μερικές μέρες στη γιαγιά μια και έτσι έβλεπα να κάνουν σχεδόν όλοι οι γονείς. Από τη στιγμή που γέννησα όμως άλλαξα. Ίσως βέβαια είναι και το γεγονός ότι δουλεύω και έτσι λείπω αρκετές ώρες καθημερινά. Από την άλλη θεωρώ αδιανόητο να μην είναι η μικρή μαζί μου τα βράδια.

 

Λένη μου δυστυχώς με τον άντρα σου δεν ξέρω πως να το χειριστείς. Ίσως να του ζητήσεις να κάνετε μια δοκιμή για ένα Σ/Κ να δείτε και οι δυο πως νιώθετε με αυτή την αλλαγή. Ακόμα και χωρίς να πάτε διακοπές απλά πηγαίνετε το παιδί για μια ολόκληρη μέρα μαζί με το βράδυ στη μαμά σου.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια....

να ' μαι κι εγω!!!:lol::lol::lol:

εγω παντως δεν μπορω να περιμενω μεχρι να παμε διακοπες!!! :lol::oops:

ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

ουτε καν μας περναει απο το μυαλο να αφησουμε τα μωρα στη μαμα μου-που της εχουμε τρελη εμπιστοσυνη-και να παμε διακοπες μονοι μας!!

αφηστε δε , που φετος θα παμε οικογενειακως στη θαλασσα!!!

δεν θελω να το χασω αυτο!!!!!!

βεβαια η αληθεια ειναι οτι εχουμε παει 5 ημερες ιταλια μονοι μας περσι τον ιουλιο.......κι επισης ενα τριημερο ναυπακτο....

το μυαλο μας ομως ηταν στην αθηνα!!

κι επειδη, και εγω και ο συζυγος ειχαμε τρελανει τη μαμα μου στα τηλεφωνα οσο λειπαμε ,και σκεφτομασταν συνεχεια ''τι κανουν τα μωρα τωρα??'', αποφασισαμε να μην τα ξαναφησουμε οσο ειναι μικρα!!!

εμας δεν μας κουραζουν καθολου!!!!

δεν ξερω να πω για το μελλον.....

παντως κι εγω θα συμφωνησω με την marilena...διακοπες οικογενειακως!!!

:lol::lol::lol::lol::lol:

τωρα βεβαια λενη μου , αν εχεις ''πηξει'' και θελεις να ξεκουραστεις και λιγο......για συζητησε το με τον αντρουλη σου....... :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό είναι κανόνας ποιανού;;;;;;;;;;;;;;;;;;Γιατί ο καθένας ορίζει τους κανόνες της οικογένειας διαφορετικά. Εγώ για παράδειγμα, από τη στιγμή που μπορώ να αφήσω το παιδί για λίγες μέρες στη μητέρα μου, και να κάνω μια αποδραση με το σύζυγο μου, θεωρείται ότι δεν έχω συνηδητοποιήσει ότι έχω παιδί;;Ή ότι δεν έχω το σωστό μοντέλο οικογένειας;

Νομίζω ότι οι σωστοί γονείς και η σωστή οικογένεια, δεν φαίνεται από το αν πάρουν σε ένα ταξίδι μαζί το παιδί τους. Και μην προσπαθούμε να δείξουμε σε κάποιον που θέλει να πάει ένα ταξίδι όπως είναι η Λένη αλλά και πολλές άλλες κοπέλες ότι δεν είναι σωστό αυτό που κάνουν κάνοντας τους και στο τέλος να νοιώσουν και τύψεις για αυτό που επιθυμούν.

Τί θα πεί από τη στιγμή που κάνω παιδιά, πάω με τα παιδιά μου πάντα διακοπές;;;;;Γιατί αλλιώς είμαστε αδιαφροροι γονείς δηλαδή;;;

Μαριλένα, νομίζω ότι αν υπηρχαν καλύτερες σχεσεις με πεθερικά ή γονείς και σου έλεγαν να σου κρατησουν 3-4 μέρες τα παιδιά να αποδράσετε με τον σύζυγο σου, δεν νομίζω εσύ να είχες την ίδια θεωρία. Θα έλεγες όχι δηλαδή;;;;;Μάλλον αποκλείεται αυτό. Γιατί μετά από 361 μέρες με τα παιδιά, που τα έχεις δει όλα από κούραση και ρουτίνα, μάλλον ναι θα έλεγες και μάλιστα τρέχοντας θα έφευγες.

 

Με βρίσκεις σύμφωνη μέχρι και στο κόμμα.

 

Απλά θα προσθέσω κάτι ακόμα. Καλό είναι στην ζωή μας και για την οικογένεια μας να μην καταργούμε κάποιες σχέσεις. Μέσα σε μια οικογένεια υπάρχουν πολλών ειδών σχέσεις, όπως ζευγάρι - μαμάς γιού, μαμάς κόρης, μπαμπάς γιού, μπαμπάς κόρης. Θεωρώ ότι κάθε σχέση πρέπει να έχει το χρόνο της. Αυτό ισχύει και για το ζευγάρι.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α ρε Ματούλα, γι αυτό ταιριάζουμε αν και δεν γνωριζόμαστε :)

 

Το καλοκαίρι που μας πέρασε ο άντρας μου είχε φαγωθεί να πάμε κάπου οι δυο μας κι εγώ δίσταζα να αφήσω τη μικρή. Τελικά το κάναμε και νομίζω ότι όλοι βγήκαμε κερδισμένοι :) Κι αυτό γιατό εγώ μετά από ένα χρόνο που ήμουν συνέχεια με το παιδί (δε δούλευα κιόλας) είχα φτάσει σε σημείο να μην έχω όρεξη να ασχοληθώ μαζί της όπως θα έπρεπε. Αυτό όμως το κατάλαβα αφού γύρισα πίσω και συνειδητοποίησα πόσο περισσότερο κέφι είχα με τη Ναταλίτσα. Γιατί ξεκουράστηκα -και σωματικά αλλά κυρίως ψυχολογικά- και ανανεώθηκε η σχέση μου με τον άντρα μου - πράγμα πολύ σημαντικό για τη γενικότερη καλή διάθεση και των δυο μας.

Βέβαια οι πρώτες διακοπές μας μαζί με τη μικρή, αν και πολύ κουραστικές, ήταν αξέχαστες :D:D:D . Αλλά άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ματα μου.... το γραφω... ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ...

Αλλα και παλι γιατι μπερδευτηκες ? Δεν ειπα εγω τιποτα για την ποιοτητα της οικογενειας... απλα ειπα πως βλεπω εγω τις οικογενειακες διακοπες...

Ειπα τι κανω εγω και λυπαμαι πολυ για την κριση σου... Εγω δεν εκρινα κανεναν, ουτε συμβουλεψα... Ειπα ΕΓΩ τι κανω και τι μου αρεσει...

 

Αν και με στενοχωρησες πολυ, θα σου πω για να ξερεις... τα δυο καλοκαιρια που ειχα την μαμα μου μια χαρα και στο ιδιο σπιτι, ΠΟΤΕ δεν αφησα την Αγγελιαννα να<παω καπου μονη... εννοω ταξιδι κλπ...

Ειλικρινα ομως λυπαμαι Ματα μου που απαντησες ετσι.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μαριλενα συμφωνω απολυτα μαζι σου :!: απο τη στιγμη που κανεις παιδια πρεπει να τα παιρνεις μαζι σου αλλιως μην κανεις καθολο :!: δεν το βρισκω σωστο να κανουμε παιδια κ να τα αφηνουμε απο δω κ απο κει μονο κ μονο για να κανουμε διακοπουλες με ησυχιαα η και να πιουμε το καφεδακι μας χωρις γκρινιες :shock:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω απο τη στιγμη που κανεις παιδια, δεν μπορεις να τα αφηνεις και να πηγαινεις διακοπες χωρις αυτα...

Με την εννοια της οικογενειας...

Δηλαδη, οταν ειμαστε ελευθεροι παμε διακοπες μονοι ή με φιλους ή με σχεση κλπ.... Οταν παντρευομαστε παμε με τον αντρα μας... και οταν εχουμε παιδια με τα παιδια μας...

Εμένα τα συγκεκριμένα λόγια, δεν μου μοιάζουν να είναι μόνο το πώς βλέπεις εσύ προσωπικά τις διακοπές. Εμένα μου ακούγεται πιο γενικό. Γιατί να στενοχωρηθείς Μαριλένα; Δεν επιτιθομαι σε εσένα προσωπικά, αλλά διαφωνώ στον τρόπο που διατύπωσες την άποψη σου. Και τα προηγούμενα κορίτσια είπαν ότι προτιμούν να πάρουν τα παιδιά μαζί τους, αλλά άφησαν ανοιχτό το αν κάποιος θέλει να ξεκουραστεί, να πράξει αλλιώς. Εδώ δεν δήλωσες προσωπικη προτίμηση, αλλά γενικό κανόνα. Δεν τίθεται Μαριλένα, θέμα παρεξήγησης, απλά δέχομαι να ακούω διαφορετικές απόψεις για το τί κάνει ο καθένας (όπως είπαν οι προλαλλήσες), αλλά όχι κανόνες για το τί πρέπει και τί όχι, ειδικά όταν κάποιος δηλώνει ότι έχει αυτή την ανάγκη, όπως δήλωσε η Λένη.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι κορίτσια ανυπομονούμε να έρθει το καλοκαίρι να πάμε όλοι μαζί διακοπές και επειδή είμαστε απο Πάρο και θα πάμε και τους τρεις μήνες εκεί μπορεί να πάμε και για 3-4 μέρες σε κάποιο νησάκι μόνοι μας και να την αφήσουμε στη γιαγιά :wink: Έτσι και αλλιώς όλο το καλοκαίρι μαζί θα είμαστε για 4 μέρες δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα! :wink:

 

 

 

m.gifa.gift.gifh.gifi.gifl.gifd.gifa.gif

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριλενα συμφωνω απολυτα μαζι σου :!: απο τη στιγμη που κανεις παιδια πρεπει να τα παιρνεις μαζι σου αλλιως μην κανεις καθολο :!: δεν το βρισκω σωστο να κανουμε παιδια κ να τα αφηνουμε απο δω κ απο κει μονο κ μονο για να κανουμε διακοπουλες με ησυχιαα η και να πιουμε το καφεδακι μας χωρις γκρινιες :shock:

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΠΟΨΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει Ματα, μπορει να το πηρες αλλιως, ομως εγω δεν απευθυνθηκα ονομαστικα οπως εσυ σε εμενα και δεν υπεθεσα τι θα εκανες εσυ ή καποιος αλλος, ουτε εκρινα την σχεση με την οικογενεια κανενος...

Τελοσπαντων.... θα στο ξαναπω... Λυπηθηκα πολυ με τον τροπο σου...

Link to comment
Share on other sites

Μαριλενα συμφωνω απολυτα μαζι σου :!: απο τη στιγμη που κανεις παιδια πρεπει να τα παιρνεις μαζι σου αλλιως μην κανεις καθολο :!: δεν το βρισκω σωστο να κανουμε παιδια κ να τα αφηνουμε απο δω κ απο κει μονο κ μονο για να κανουμε διακοπουλες με ησυχιαα η και να πιουμε το καφεδακι μας χωρις γκρινιες :shock:

 

Συγνώμη ρε κορίτσια αλλά ο τρόπος που γράφετε μου ακούγεται ως κριτική σε γονείς που θέλουν να κάνουν διακοπές μόνοι τους και όχι ως προσωπική άποψη. Τι θα πει "αλλιώς να μη κάνεις παιδιά", πολύ επιφανειακή άποψη δεν είναι; Ο σωστός γονιός δηλαδή είναι αυτός που παίρνει το παιδί στις διακοπές μαζί του, το ταίζει ετοιμα φαγητά, το βγάζει στον ήλιο και στο λιοπίρι, το σέρνει στις ταβέρνες και στα μπαράκια μέσα στον καπνό - γιατί μη μου πείτε ότι θα πάτε διακοπές με το παιδί και δεν θα κάνετε έστω ένα απο αυτά. Και στο κάτω κάτω ποιός ορίζει ποιός είναι καλός γονιός και ποιός όχι;

 

Μια φιλική συμβουλή να ρίξετε μια ματιά εδώ.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2566

 

Εμένα με θίγει προσωπικά αυτή η άποψη. Γι΄αυτό και σταματώ να συμμετέχω στο συγκεκριμένο ποστ καθώς νομίζω ότι έχει παρεκτραπεί.

 

Θα τα πούμε σε κάποιο άλλο θέμα.

 

 

Λένη μου συγνώμη..... όπως βλέπεις οι γνώμες διίστανται. Σου εύχομαι να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις και ότι και αν αποφασίσεις με τον άντρα σου καλά να περάσεις.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα, σου ξαναλέω ότι απλά διαφωνώ με τον γενικό κανόνα που έθεσες. Δεν τίθεται θέμα παρεξηγήσης. Και αν σου απάντησα "κάπως"είναι γιατί με θύμωσε όλο αυτό το: όταν είμαστε έτσι κάνουμε αυτό...όταν αυτό...τότε εκείνο και ακούστηκε απόλυτο και στα απόλυτα, είμαι κι εγώ "απότομη".

Και ΄καλύτερα να σταματήσουμε να ποστάρουμε για τα μεταξύ μας, γιατί δεν βοηθάμε την κοπέλα που έθεσε τον προβληματισμό της.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη Τζοτζιντο αλλα το να εχει καποιος αλλη αποψη απο εσενα δεν σημαινει οτι ειναι κατακριτεος...

 

Απλα επειδη αυτα που γραφεις κι εμενα με ενοχλουν, εφοσον παω διακοπες παντα με το παδι και πλεον τα παιδια μου, πρεπει να σου εξηγησω οτι οι οικογενειακες διακοπες εχουν και οικογενειακο προγραμμα... δηλαδη.... πας σε ξενοδοχειο ή δωματιο που εχει κουζινακι και δεν ειναι δα και τιποτα να μαγειρεψεις κατι του παιδιου... για μπανιο πας πριν τις 11.30 και μετα τις 17.30 και οχι στο λιοπιρι... δεν σερνεσαι σε μπαρακια... ενταξει σε μια ταβερνα μια φορα μπορει και να πας να φας... καλοκαιρι ειναι, διαλεγεις μια ταβερνα με παιδικη χαρα και περναει ολη η οικογενεια σουπερ...

 

Αυτα δεν εχουν να κανουν με τον καλο γονιο.... εχουν να κανουν με το αν ο γονιος θελει να κανει διακοπες οικογενειακες ή οχι... και that's all... Γιατι ομως εσυ και η Ματα στραβωσατε ετσι... δεν εχω καταλαβει...

Link to comment
Share on other sites

βρε γλυκες μανουλες.....μην τσακωνομαστε....

:(:(:(

η καθεμια εχει τον δικο της τροπο σκεψης και τον δικο της τροπο ζωης....

δεν κρινομαστε σε αυτο το forum για το αν ειμαστε καλες μανουλες.

θεωρω οτι το οτι ανταλασσουμε αποψεις εδω, και το κυριο θεμα ειναι τα παιδια μας!! ε αυτο τα λεει ΟΛΑ!!

:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν νομίζω ότι υπάρχει μία παρεξήγηση εδώ. Κανείς δεν λέει να μην κάνει όλη μαζί η οικογένεια τις οικογενειακές διακοπές. Αυτό που λέμε, όσες το λέμε, είναι, αν υπάρχει η δυνατότητα, να κάνει μόνο του το ζευγάρι ένα δύο Σαββατοκύριακα το χρόνο, ένα ταξιδάκι. Αυτό βέβαια προϋποθέτει να μπορεί να μεινει το παιδί κάπου που θα περάσει καλά, και όχι που θα κάθεται και θα περιμένει να γυρίσουν οι γονείς του. Ακόμα καλύτερα να έχει γίνει και το σχετικό πρόγραμμα, ώστε να ξεφύγει από τη ρουτίνα του και να διασκεδάσει όσο εσείς. Κορίτσια, όσες δεν το έχετε κάνει, δοκιμάστε το και μετά το απορρίπτετε. Η σχέση με τον άντρα μας είναι πολύ σημαντική, μην την υποτιμάτε. Τα παιδιά είναι ευτυχισμένα και αισθάνονται ασφάλεια όταν οι γονείς αποδεικνύουν στην πράξη ότι είναι ερωτευμένοι και θέλουν ΄τον χρόνο τους'. Και αργότερα όταν τα καμάρια μας σε καμιά 15αριά χρόνια μας ζητήσουν να κάνουν τις πρώτες τους διακοπές με φίλους, δεν θα αιστανθούμε και τόσο προδομένες (τύπου, εγώ τόσα χρόνια δεν έχω πάει πουθενά χωρίς εσένα κ.ά.).

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σου μείνει η απορία, να σου απαντήσω ότι και τα άλλα κορίτσια είχαν διαφορετική άποψη από τη δική μας, αλλά δεν διατυπώθηκε με τρόπο που να σε κάνει να στραβώσεις. Δεν είναι δυνατόν όλοι να έχουμε την ίδια άποψη άλλωστε.Και αυτό είναι σεβαστό.

Εσύ το διατύπωσες έτσι που φάνηκε απόλυτο. Αλλωστε όταν ξεκίνησες το ποστ σου το έγραψες και η ίδια. (μπορεί να φανεί "κάπως"). Ε, και όντως είχες δίκιο. Φάνηκε "κάπως".

Ας το σταματήσουμε εδώ γιατί δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη Τζοτζιντο αλλα το να εχει καποιος αλλη αποψη απο εσενα δεν σημαινει οτι ειναι κατακριτεος...

 

Απλα επειδη αυτα που γραφεις κι εμενα με ενοχλουν, εφοσον παω διακοπες παντα με το παδι και πλεον τα παιδια μου, πρεπει να σου εξηγησω οτι οι οικογενειακες διακοπες εχουν και οικογενειακο προγραμμα... δηλαδη.... πας σε ξενοδοχειο ή δωματιο που εχει κουζινακι και δεν ειναι δα και τιποτα να μαγειρεψεις κατι του παιδιου... για μπανιο πας πριν τις 11.30 και μετα τις 17.30 και οχι στο λιοπιρι... δεν σερνεσαι σε μπαρακια... ενταξει σε μια ταβερνα μια φορα μπορει και να πας να φας... καλοκαιρι ειναι, διαλεγεις μια ταβερνα με παιδικη χαρα και περναει ολη η οικογενεια σουπερ...

 

Αυτα δεν εχουν να κανουν με τον καλο γονιο.... εχουν να κανουν με το αν ο γονιος θελει να κανει διακοπες οικογενειακες ή οχι... και that's all... Γιατι ομως εσυ και η Ματα στραβωσατε ετσι... δεν εχω καταλαβει...

 

Θα αθετήσω τον λόγο μου και θα ξαναπαντήσω έτσι ώστε να λύσω και την παρεξήγηση.....

 

Μαριλένα μου σέβομαι την άποψη όλων εδω μέσα.... αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση η άλλη άποψη είναι "αν αφήνεις τα παιδιά για να κάνεις διακοπές μόνος σου τότε να μην έκανες παιδιά". Αν αυτό δεν είναι κριτική τότε τί είναι; Επομένως μάλλον έχω δικαίωμα να παρεξηγηθώ και εγώ και η mata όταν άμεσα και το τονίζω άμεσα θίγεται η καταλληλότητα μας ως γονέας. Επομένως καταλαβαίνεις γιατί στραβώσαμε.

 

2ον έκανα και εγώ διακοπές με το παιδί μου και ξέρω πολύ καλά πως είναι τα πράγματα. Δεν βγαίνεις απο το σπίτι απο τις 10:00 μέχρι τις 18:00 γιατί έχει λιοπύρι, μαγειρεύεις και για το παιδί και για σας γιατί το μεσημέρι δεν μπορεις να πάς πουθενά με την ζέστη που σε κάνει κουδούνι πόσο μάλλον το παιδί, το απόγευμα βγαίνεις μια βόλτα με το καρότσι αλλα δεν καθεσαι πουθενά γιατι έχει πολύ κόσμο και ο διπλανός δεν σέβεται το παιδί οπότε ο καπνός του τσιγάρου ακόμη και σε ανοιχτο χώρο με ενοχλεί όταν είναι δίπλα. Δεν το μετάνοιωσα που πήγα διακοπές με το μωρό αλλα νομίζω ότι και το ζεύγαρι έχει δικαίωμα να ξεφεύγει.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Elena73 συμφωνώ!Ας μείνει εδώ. Πολιτισμένοι άνθρωποι είμαστε και όλοι γονείς που κοιτάμε το καλύτερο για τα παιδιά μας αλλά και για την δική μας ψυχική και σωματική υγεία. Συμφωνώ με τον τρόπο τοποθέτησης σου.

 

Maya, με κάλυψες απολύτως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wink::wink::wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...