Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΓΛΥΚΟΖΗ ΜΟΥ ......47! ΤΙ ΚΑΝΩ?


Recommended Posts

Κοριτσια μου γεια σας. Εκανα τις εξετασεις φοβουμενη για το ασβεστιο μου και τελικα ειμαι εκπληκτη. Το ασεβεστιο ΤΕΛΕΙΟ, ο αιματοκριτης μου 35,3 και γλυκοζη 47! Επειδη δουλευω σε νοσοκομειο και οι γιατροι εδω που δουλευω με ψιλοτρομαξαν μου ειπαν οτι με 40 πεφτω σε κωμα. Θα μιλησω με τον γυναικολογο μου . Πειτε μου και εσεις το εχει περασει καποια κοπελα αυτο και πως το αντιμετοπισατε?"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ βρε κορίτσι δεν έχω ιδέα. Αφού είσαι σε νοσοκομείο μάλλον καλύτερα να συμβουλευτείς τους γιατρούς εκεί

 

Ναι αγαπη μου τοξερω απλα μου λενε να μιλησω στον γυναικολογο μου και ελεγα αν εχιε τυχει σε καμια κοπελα. Ισως δεν θελουν να με τρομαξουν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκανα και πάρτι και θα πλάκωνα τις σοκολάτες και τα γλυκά του κουταλιού :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ τι φοβάσαι!!! Βάρα γλυκά αβέρτα να έρθεις στα ίσα σου :D Έχεις υπογλυκαιμία... οκ... υπάρχει καλύτερο νέο από το ότι μπορείς να φας ελεύθερα ΓΛΥΚΑ;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Καλά συγνώμη και δεν έχεις τρεμούλες και ζαλάδες. Εγώ όταν έπεφτα στο 49-50 χανόμουν από αδυναμία, ζαλάδα και τρέμουλο.

 

ναι και το απεδιδα στους εμετους που εχω η οτι μπορει να μου εχει πεσει η πιεση..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάντως θα συμφωνήσω με Aeriko όχι όμως με γλυκά αλλά με υδατάνθρακες. Γιατί αν εκτοξεύσεις απότομα την καμπύλη ζαχάρου και πάλι κουράζεται ο οργανισμός σου. Όταν λοιπόν νιώθεις τρεμούλες τρώγε κάτι με υδατάνθρακες.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ πάντως θα συμφωνήσω με Aeriko όχι όμως με γλυκά αλλά με υδατάνθρακες. Γιατί αν εκτοξεύσεις απότομα την καμπύλη ζαχάρου και πάλι κουράζεται ο οργανισμός σου. Όταν λοιπόν νιώθεις τρεμούλες τρώγε κάτι με υδατάνθρακες.

 

αυτο που μπορει να οφειλετε? στους εμετους?

Link to comment
Share on other sites

χα χα δεν είμαι γιατρός, αλλά επείδη έχω κάνει 6 καμπύλες σακχάρου 5ώρες περικαλώ, και η υπογλικαιμία σηματοδοτεί παθολογική τιμή και ένδειξη για διαβήτη. Αλλά ΡΩΤΑ τον γιατρό σου γιατί είναι ο μόνος που μπορεί να σου λύσει απορίες και να σε βοηθήσει.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβασαι!Απλα μην μενεις νηστικη για πανω απο 2-3 ωρες για να κρατας το σακχαρο σταθερο!Μολις νιωθεις αδυναμια τρωγε ενα σοκολατακι!Εννοειται ρωτα και τον γιατρο σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα Σωτηρια,δεν ξερω βεβαια τι συμβαινει με την γλυκοζη σε κατασταση εγκυμοσυνης αλλα θα σου πω οσον αφορα γενικα το ζαχαρο.η μητερα μου εχει κ το μετραει συχνα.πολλες φορες πεφτει υπερβολικα κ ο γιατρος την συμβουλεψε να εχει παντα μαζι της καραμελες κ χυμους,οποτε καθε φορα που αισθανετε ζαλη να τα χρησιμοποιει.ειναι το ιδιο δυσκολο κ να πεφτει(οχι βεβαια ωστε να πεσει σε κωμα)οσο κ να περνει τον ανηφορο.θελει προσοχη αλλα χωρις αγχος,απλα εχοντας μαζι σου τα εφοδια που ανεφερα ολα ξανα ερχονται στα φυσιολογικα.επισης το καλυτερο ειναι μια σωστη διατροφη με 5 γευματα(πρωινο,δεκατιανο,μεσημ,απογευμ,βραδινο)ωστε να ειναι παντα ρυθμισμενο σωστα.

μην φοβασαι ολα θα ειναι τελεια,κ με το καλο το νεο σας θαυματακι να ρθει στην οικογενεια!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κι εγώ τον 7ο μήνα είχα σάκχαρό 44 στις εξετάσεις του μήνα αλλά ήμουν 11 ώρες νηστική όταν έκανα την εξέταση. Ναι είχα ζαλαδες και γενικά δεν αισθανόμουν πολύ καλά (ειδικά στην οδήγηση). Τότε άρχισα να τρώω κάθε 3 ώρες και το σάκχαρο επανήλθε, στοοοο 78. Ως εκεί. Και μετά τη γέννα είδα για πρώτη φορά στη ζωή μου ένα 103!!!!!!! Και αφού πέρασε ένας χρόνος και δεν είχα χάσει ούτε ένα κιλό, μετρήσαμε την ινσουλίνη μου και ήταν με μέγιστο το 24 περίπου, 46!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι οταν εκανα υπογλυκαιμια λογω ινσουλινης, ειχε τυχει φορα το ζαχαρο μου να πεσει στο 40... Απο ο,τι καταλαβαινεις δεν πεθανα για να σου γραφω αλλα εκεινες τις στιγμες δεν μπορουσα να σταθω απο τη ζαλαδα, το τρεμουλο, ξεραινοταν ο λαιμος μου και ειχα ταχυπαλμια.. Ετρωγα μισο σοκολατακι και ολα οκ..

Βεβαια εγω ειμαι διαφορετικη περιπτωση, ειχα ζαχαρο στην εγκυμοσυνη και αυτο -ξαναλεω- το παθαινα μετα απο την ινσουλινη. Απλα στο γραφω για να ξε-τρομαξεις... :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να δεις ενδοκρινολόγο. Αυτό που σίγουρα χρειάζεσαι είναι σωστή διατροφή. Και εγώ παλιότερα είχα εμφανίσει θεματάκι και ο γιατρός μου μου είπε ότι είναι επικίνδυνο και για το έμβρυο. ΜΟυ είχε πει ότι όταν μενω ωρες νηστική ταράζεται όλος ο οργανισμός μου και ταράζονται και τα έμβρυα (περιμένω δίδυμα). Ειδικά στο πρώτο τρίμηνο πρόσεχα πολύ. Ευτυχώς οι μετρήσεις καλές. Μερικές συμβουλές απλές που μου είχε δώσει ο διατροφολόγος είναι ποτέ να μην ξεκινώ τη μέρα μου με γλυκό γιατί ο πργανισμός μετά θα ζητά συνέχεια. Ούτε νομίζω ότι είναι καλό όποτε σου πέφτει να τρως γλυκάκι γιατί μετά θα ανεβαίνει και θα πέφτει απότομα πάλι. Μην μένεις καθόλου νηστική θα λεγα εγώ. Να μην πέφτει καθόλου! Ωστόσο σίγουρα θα πρέπει να δεις γιατρό...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα υπογλυκαιμικά επεισόδια στην εγκυμοσύνη, είχα μάλιστα λιποθυμήσει δύο φορές, ενώ παλιότερα δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Η ενδοκρινολόγος ήταν ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΗ ΟΧΙ ΓΛΥΚΑ, αλλά σύνθετους υδατάνθρακες, δηλαδή μαύρο ψωμί, καστανό ρύζι, ζυμαρικά ολικής αλέσεως και επίσης φρούτα συνοδευμένα με καρύδια (μου είχε εξηγήσει για τον συνδυασμό, αλλά δεν θυμάμαι τώρα γιατί...)

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία καλημέρα! Θα πρέπει να μιλήσεις όχι μόνο με το γυναικολόγο σου, όπως σου είπαν στο νοσοκομείο, αλλά και με έναν καλό ενδοκρινολόγο, οι οποίοι θα σε παρακολουθούν παράλληλα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης! Μπορεί να ήταν τυχαία η τιμή σου, γιατί είχες πολλές ώρες να φας! Ελπίζω να μην το παρακάνεις με τη δίαιτα για να μην πάρεις κιλά! Φαντάζομαι ότι ο/οι γιατρός/γιατροί σου θα σου πουν να κάνεις και μετρήσεις, ώστε να βλέπεις τις διακυμάνσεις κατά την διάρκεια της ημέρας και αναλόγως του τι τρως!

Γευματάκια στο 3ωρο και πάντα να έχεις μαζί σου κολατσιό (χυμούς, γλυκάκι, φρούτο, ξηρούς καρπούς). Εγώ που είχα κάνει διαβήτη κυήσεως κουβαλούσα πάντα μαζί μου αμύγδαλα που μου άρεσαν πολύ και μου έκοβαν την πείνα χωρίς να μου ανεβάζουν απότομα τα σάκχαρα! Οι συμβουλές της nekt νομίζω ότι προσεγγίζουν καλύτερα το θέμα σου!

Link to comment
Share on other sites

Ενδοκρινολογο η διαβητολογο? Ωστοσο αυτο που μου ειπατε το τηρω με το 3ωρο αν οχι 3ωρο τουλαχιστον τρωω κατι στο 4ωρο. Δεν κανω διαιτα για την σιλουετα μου απλα λογω των πολλων εμετων δεν μπορω να φαω! :-(

Link to comment
Share on other sites

Εκανα υπογλυκαιμικά επεισόδια στην εγκυμοσύνη, είχα μάλιστα λιποθυμήσει δύο φορές, ενώ παλιότερα δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Η ενδοκρινολόγος ήταν ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΗ ΟΧΙ ΓΛΥΚΑ, αλλά σύνθετους υδατάνθρακες, δηλαδή μαύρο ψωμί, καστανό ρύζι, ζυμαρικά ολικής αλέσεως και επίσης φρούτα συνοδευμένα με καρύδια (μου είχε εξηγήσει για τον συνδυασμό, αλλά δεν θυμάμαι τώρα γιατί...)

 

 

Συμφωνώ απόλυτα! Θα χρειαστείς ενδοκρινολόγο-διαβητολόγο. Δηλαδή ενδοκρινολόγο ειδικευμένο σε διαβήτη και τα θέματα γύρω από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...