Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλαστικος για μικρωτια-ανωτια - ανάπλαση αυτιών


kathrin2

Recommended Posts

On 2/9/2021 at 5:02 ΜΜ, LilouTi είπε:
On 2/9/2021 at 5:02 ΜΜ, LilouTi είπε:

Καλησπέρα. Βουλίτσα έμαθες αν ήρθε ο Γερμανός γιατρός?

 

Καλησπέρα! Ο Γερμανός γιατρός θα είναι στις 3 Νοεμβρίου Αθήνα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει οποιαδήποτε προσθήκη από αυτί γονέα? Αν γνωρίζετε κάτι 

ή έχετε εμπειρία (έστω και για μικρή προσθήση, εξωτερικά, οτιδήποτε) σας παρακαλώ απαντήστε.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

Βλέπω ανησυχίες , προσπάθεια για λύσεις για τα παιδάκια σας κ γι κάποιο λόγο χαίρομαι πολύ γι αυτο, που το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι ταμπου. Παρακαλουθώ χρόνια τη συγκεκριμένη σελίδα, ψάχνω χρονια κάποια ομάδα που θα βρω άτομα με μικρωτία ή ανωτία (χωρίς να τα έχω καταφέρει). Αλλά στο συγκεκριμένο μπλοκ βλέπω ξανα και ξανά νέες προσθηκες μαμάδων - παλιες και αναρωτιέμαι "τί εγινε τελικά". Μακαρι να υπηρχε μια ομάδα για να μπορείς να συζητάς τέτοια θέματα κ να ανταλάσσεις απόψεις όπως γίνεται επιτυχημένα και σε άλλες παθήσεις.

Έχω μεγαλώσει κ εγω με μικρωτία και είχα παντα ανησυχίες, φοβους, αλλά παντα μια γεμάτη ζωή για να μη με προβληματίζει αυτή η ιδιαιτερότητα.

Μικρότερη παλευα να καταλαβω γιατί συνέβη αυτό αλλα πλέον είναι κομμάτι του εαυτού μου αρκετά ξεχωριστό!Δε σας κρύβω όμως ότι μέσα απο αυτούς τους φόβους έχουν γεννηθεί κ κάποιες παραξενιές του τύπου "δε θέλω να αγγίζει κανείς τα μαλλία μου κτλ".

Αποφασισα όμως να πορευτώ με αυτό κάτω απο πολλές κουβέντες με γιατρους και τους γονείς μου και χαίρομαι που την απόφαση την αφησαν πάνω μου. Σωστό ή λάθος δε το ξέρω. Η μητέρα μου νιώθω ότι αισθάνεται υπευθυνη και ακόμη προσπαθεί να μου αλλάξει γνώμη. Αλλά Προχωράμε η απόφαση είναι δική μου και μόνο...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 17/4/2011 at 10:47 ΜΜ, voula 1 είπε:

 

 

Ολες αυτές τις σκεψεις τις ειχα και εγω και σε καταλαβαινω απολυτα.

απο την προσωπικη μου εμπειρια η ψυχολογια του παιδιου τα πρωτα χρονια πριν το σχολειο και την συναναστροφη με τα υπολοιπα παιδια εξαρταται απο εσενα αλλα και από το οικογενειακό περιβάλλον παππούδες κ γιαγιαδες ξαδελφακια . εαν δεν εισαι αγχωμένη και στεναχωρημενη και δεν δειχνεις οτι ειναι ενα προβλημα τοτε και το παιδι το ιδιο θα λαβει. πριν το σχολειο θα πρεπει να ξερει να αντιμετωπιζει τα αλλα παιδια με την καταλληλη απαντηση και οχι να δειξει οτι αισθανεται μειονεκτικά γιατι παντα τα παιδια θα τον εχουν μονο για κοροιδια . στο σχολειο τα μικρα είναι πολύ σκληρα δυστυχως κανουν σχολια όπως < σου το εφαγε η γατα? Εισαι κουφος ? ….> του διναμε παντα να καταλαβαινει αλλα και να αισθανεται ότι είναι πολύ τυχερος γιατι ολοι οι ανθρωποι ολο και κατι εχουν ευτυχως αυτος εχει κατι που διορθωνεται, απλως θα το διορθωσουμε μεγαλωνοντας αφου βεβαιωθουμε ότι θα βρουμε έναν καλο γιατρο με καλο αποτελεσμα και μονο εάν αυτος το θελει . πηγαινοντας το παιδι στο σχολειο ηξερε χωρις να το δασκαλεψουμε πια απαντηση θα εδινε στα παιδια . υπηρχαν και φορες που τον εβλεπα στενοχωρημένο αλλα ποτε δεν αφηνα να περασει ετσι και να ξεχαστει, το συζητουσαμε και τον εβλεπα ότι μετα επαιρνε τα πανω του. Όταν τον φιλουσα παντα φιλουσα και πιπιλιζα το κλειστο αυτακι του λεγοντας του είναι ειναι το αγαπημενο μου. Όταν τον εκανα μπανιο του καθαριζα το ανοικτο αυτακι αλλα του γυρνουσα το κεφαλακι του και από την άλλη πλευρα να καθαρισω και το κλειστο αυτακι εξωτερικα τονιζοντας του ότι και αυτό θελει περιποιηση και καθαρισμα. Δεν του μακρυνα ποτε τα μαλλια για να το κρυψουμε σαν να είναι ντροπη. Δεν θα ξεχασω περιστατικα που καρφωναν μεγαλοι ανθρωποι τα ματια τους επανω του για να δουν καλυτερα. Τοτε με τροπο ότι τον χαιδευα ταχα, γυρνουσα το κεφαλακι του προς αυτους για να το δουν καλυτερα αλλα καρφωνα και τα ματια επανω τους για να αισθανθουν ντροπη για την αδιακρισια τους. Όταν το καταλαβαιναν και γυρνουσαν από την άλλη, τοτε επαιρνα μεγαλη ικανοποιηση. Δεν θελουμε κανενας να πληγωσει το παιδι μας αλλα να ξερεις ότι και να κανουμε θα βρεθουν πολλοι. Το μονο που μπορουμε να κανουμε είναι να μην το κανουμε από δικη μας ντροπη κομπλεξικό. Δεν τον εβγαζα ποτε εξω από το ιατρειο των γιατρων για να μιλησουμε ιδιαιτέρως μαζι τους. Επρεπε να γνωριζει τα παντα για μην νομιζει ότι σε καποια πραγματα του λεμε ψεματα.

Εχω ψαξει τα παντα εσωτερικο κ εξωτερικο ακομα και τα πειραματα που γινοταν σε ποντικι 17χρονια πριν , σε χερι πριν από λιγα χρονια αλλα φοβήθηκα να προχωρησω δεν ηθελα το παιδι να γινει πειραματοζωο . θα προχωρουσα μονο εάν εβλεπα ότι το παιδι μου ειχε σοβαρο ψυχολογικο προβλημα . συνηθως εάν εχουν οι γιατροι προχωρουν σε εγχείρηση πριν το σχολειο. Να ξερεις ότι τα παιδια μας είναι πολύ τυχερα που εχουν μονο το αυτακι τους κλειστο και να ευχαριστουμε τον θεο γιατι είναι ένα μερος από καποιο συνδρομο δεν θυμαμαι το ονομα, που τα παιδια είναι παραμορφωμενα χωρις ολοκληρωμενο συμμετρικο προσωπακι. Μακαρι να σε βοηθησα αλλα εάν χρειαστεις και θελεις να μιλησουμε στο τηλεφωνο δεν εχω κανενα προβλημα θα είναι χαρα μου

https://www.lifo.gr/now/tech-science/ipa-gia-proti-fora-giatroi-metamosheysan-ayti-kataskeyasmeno-apo-3d-ektypoti-se?utm_medium=Social&amp;utm_source=Facebook#Echobox=1654197848

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2021 at 3:06 ΜΜ, LilouTi είπε:

Καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει οποιαδήποτε προσθήκη από αυτί γονέα? Αν γνωρίζετε κάτι 

ή έχετε εμπειρία (έστω και για μικρή προσθήση, εξωτερικά, οτιδήποτε) σας παρακαλώ απαντήστε.

Ευχαριστώ πολύ

Το έχω ψάξει,όχι... οι μέθοδοι είναι συγκεκριμένοι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας!

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον μανούλες που έχουν κάνει τα παιδιά τους την αποκατάσταση ή άτομα που γνωρίζουν τέτοιες περιπτώσεις να μας πουν τις εμπειρίες τους για εμάς που αμφιταλαντευόμαστε. Γνωρίζεται κάποιον γιατρό στην Ευρώπη που κάνει την αποκατάσταση χωρίς πλευρικό χόνδρο? Έχω βρει στην Αμερική αλλά τα ποσά που ζητάνε είναι πολλά. Η αποκατάσταση βέβαια εκεί μπορεί να γίνει σε μικρότερη ηλικία και δεν είναι επίπονη καθώς χορηγείται στα παιδιά για 2-3 μέρες απλό παυσίπονο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...