Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΩΡΕΣ ΜΠΑΝΙΟΥ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ


Recommended Posts

εμεις παντως περυσι (4μηνων) τον βαλαμε στη θαλασσα στις μεγαλες ζεστες. νωρις το πρωι παντα ,κατα τις 10 ,για κανενα μισαωρο καθομασταν. 10 λεπτακια μπανιο και μετα παντα στη σκια. με 20 μπανακια συνολο η παιδιατρος μας ειπε πως του εκαναν καλο τον χειμωνα που ακολουθησε. οταν εβλεπα πως το νερο ηταν δροσερο και κρυο δεν τον βουταγα μεσα, παρα καθομασταν εξω να παρει την "αρμυρα". ασε που καθαριζε η μυτουλα μια κι εξω με το θαλασσινο νερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

H παιδίατρος μου είπε όχι μπάνιο 11-5 και τις υπόλοιπες ώρες με αντηλιακό και καπέλο. Yώρα πολλά ανοιχτόχρωμα ρούχα, αλλαγή μαγιό μετά το μπάνιο αμέσως, μικρό διάστημα παραμονής και τα λοιπά. Αλλά και ένα άλλο σημαντικό που δεν αναφέρθηκε είναι η καθαρή θάλασσα. Ας σταματήσει πια αυτή η τρέλα που κάνουν κάποιοι γονείς και προτιμούν αν κάνουν τα μωράκια τους μπάνιο κάθε μέρα στη θάλασσα ενώ φυσικά δεν μπορούν να διανύουν μεγάλες αποστάσεις αυθημερόν και πάνε κάπου κοντινά και βρόμικα.(κάποιοι δεν το παραδέχονται και λεν πως είναι καθαρά) την αποικία που έχουν κάνει τα μύδια και το ποτάμια από την Βουλγαρία που τους καταβρέχει δεν το βλέπουν).Όχι σε παραλίες με πανικό που δεν βρίσκεις τετραγωνικό ελεύθερο, σκυλιά-γατιά, σκουπίδια, βάρκες, αποχετεύσεις, και λοιπά.... Έλεος δεν είναι μόνο ο ήλιος εχθρός ... υπάρχει και η λύση της πισινουλας στη θάλασσα με νερό από την ντουζιέρα. ας την ακολουθήσουμε όταν πηγαίνουμε κάπου με αναμφίβολη καθαριότητα. Επίσης ας μη μαθαίνουμε τα παιδία να κατουράνε στη θάλασσα, φτάνουν η μπόχα και οι κηλίδες από τα αντηλιακά. Τα ‘πα και ξαλάφρωσα…

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω είστε όλες ενημερωμένες και εγω αναρωτιέμαι γιατί όποτε πάω στην παραλία βλέπω να κάθονται μέσα στον ήλιο με τις ώρες τα παιδάκια :(

 

Την Κυριακή που ήμουν από τις 11.30 μέχρι τις 17.00 η παραλία ήταν γεμάτη οικογένειες με μικρά παιδάκια!!!!!

Έφριξα!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω είστε όλες ενημερωμένες και εγω αναρωτιέμαι γιατί όποτε πάω στην παραλία βλέπω να κάθονται μέσα στον ήλιο με τις ώρες τα παιδάκια :(

 

Την Κυριακή που ήμουν από τις 11.30 μέχρι τις 17.00 η παραλία ήταν γεμάτη οικογένειες με μικρά παιδάκια!!!!!

Έφριξα!

 

 

Υπαρχουν δυστυχως και αμυαλοι γονεις... :roll::roll::evil:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

και ρωταω τωρα εγω η ασχετη που δεν το εχω ξανακανει!

αφου το παιδι μπορει να ειναι στον ήλιο πριν τις 10 και μετα τις 6, τι κανεις στις διακοπες σου στο ενδιαμεσο???

Αραζεις ξενοδοχειο? πικρα!

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Σιγά καλέ είπαμε, αλλάζεις συχνά αντηλιακό, παίζουν κάτω απο την ομπρέλα, βρέχονται συνέχεια και τις επικύνδινες ώρες 2-4 πας για ύπνο.

Απλά τα πραγμάτα.

Δεν ξέρω πόσο είναι το παιδάκι σου αλλά εγω αυτά έκανα στο δικό μου πέρσι που ήταν 1,5 χρονών και τα ίδια με βλέπω να κάνω και φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου zoe! Εμείς καθόμασταν μέχρι τις 10:30 στην παραλία γυρνούσαμε μετά στο δωμάτιο την κάναμε μπάνιο, έτρωγε φρουτοκρεμα και κοιμόταν 11:30-12. Μέχρι τις 2 που έτρωγε μεσημέριανο έπαιζε στο πάρκο,καθόμασταν στο μπαλκόνι κλπ.Μετά κοιμόταν μέχρι τις 4 και κατα τις 5 πηγαίναμε στη θάλασσα! Αλλά δεν ξέρω, πόσο είναι το παιδάκι σου?

Link to comment
Share on other sites

τον αυγουστο θα ειναι 12 μηνων! Σκεφτομουνα ομως οτι ισως δεν ξυπναμε πρωι για να παμε παραλια ...αρα μας μενει το μετα τις 6!

θελω να παμε καπου οι 3μας και να μην κανουμε διακοπες με τους παππουδες (που εχουν σπιτι κοντα στη θαλασσα). Τουλαχιστον τις μισες μερες

ενταξει θα το δοκιμασω...

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να υποθέσω ότι μιλάς για διακοπές έτσι? Μέχρι τις 12 μπορεί το παιδί να καθήσει στην παραλία αλλά με την προϋπόθεση φυσικά ότι τηρούνται όλα τα μέτρα προστασίας από τον ήλιο.

καπελάκι, αντηλιακό , μπλουζάκι στην πλατούλα του για να μην είναι ακάλυπτο το σωματάκι του κ.λ.π.

 

Τώρα για τις υπόλοιπες ώρες φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι αράζουμε στο σπίτι και χαλαρώνουμε γιατί είναι μεσημέρι. Μετά τις 5 πάλι μπάνιο στη θάλασσα και μετα βόλτες!

 

Άσε γιατί και εγώ αυτα σκεφτόμουν που θέλουμε να πάμε στη Σίφνο με τον σύζυγο μου και τελικά μετά από πολυ σκέψη αποφασίσαμε να τον αφήσουμε στη μαμά μου για λίγες μέρες. Μετά θα συνεχίσουμε όλοι μαζί τις υπόλοιπες διακοπές μας.Πάλι σε θάλασσα και μετά βουνό.

 

Με τα μωράκια μας δεν μπορούμε να πάμε πουθενά τις ώρες που καίει ο ήλιος. Δεν πειράζει όμως αυτά να είναι καλά και όλα τα υπόλοιπα τα περιορίζουμε!!

Link to comment
Share on other sites

δυσκολα ε?

και δεν μπορεις να κανεις τιποτα! δεν ειναι ουτε μεγαλα να περπατανε πχ, να μπορεις να καθισεις για καφε η φαγητο.. ουτε πολυ μικρα να θηλαζουν και να κοιμουνται! η δικια μας δεν καθεται καθουλου σχεδον καροτσι! θελει να πιασει τα παντα γυρω της ειδικα οτι ειναι πανω σε τραπεζι! ειναι δυσκολη η εξοδος απο το σπιτι, συνεχεια αγκαλια και "οχι αυτο, κακο" και να την κρατας να περπαταει, σε θελει συνεχεια, φαντασου στις διακοπες!

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

εμείς πάμε στη θαλασσα μέχρι τις 11.30 η μικρή πάντα κάτω από την ομπρέλα μετά το μπάνιο. μετά γυρίζουμε κάνουμε μπανάκι, τρώμε. ξεκουραζόμαστε το μεσημέρι και κατά τις 5.30 πάλι θάλασσα,βολτα, καφεδάκι ,φαγάκι...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι που ρώτησα την παιδιατρό μου, μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.... αν είναι κάτω από ομπρέλα, με αντιηλιακό και ελαφρύ ντύσιμο μπορείς να κάτσεις...εντάξει, όχι όλη την ημέρα, αλλά δεν χρειάζεται να είσαστε αγχωμένοι και με το ρολοϊ στο χέρι..ίσως στην παραλία που θα πάτε μπορεί να έχει και καμμία ταβερνούλα ή καμμία καφετέρια και να καθήσετε εκεί τις "επικίνδυνες ώρες" για να μην πηγαίνετε σπίτι (στο ξενοδοχείο) και μετά ξαναπηγαίνετε για μπάνιο γιατί είναι τομερά κουραστικό με όλο το κουβάλημα... το κακό είναι ότι μέχρι να δώσεις φρουτόκρεμες κλπ και να φύγεις από το δωμάτιο έχει φύγει όλο το πρωϊνο, οπότε με το που φτάνεις στην παραλία θα φεύγεις;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δίνεις τα φρουτάκια στην παραλία, έτσι έκανα και εγώ! Δεν είναι ανάγκη να έχουν φάει και να πηγαίνετε μετά, τα παίρνεις σε ταπεράκι , ούτως η άλλως πάντα κάτι ζητάνε να μασουλάνε, τους ανοίγει η όρεξη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από ότι γνωρίζω απαγορεύεται η έκθεση στον ήλιο από τις 12.00(το

αργότερο) έως τις 16.00μμ και αυτό ισχύει οχι μόνο για τα παιδιά αλλά και

τους ενήλικες.

κι από τη στιγμή που γνωρίζω τους κινδύνους φυσικά και δεν θα εκθέσω το

παιδί μου στον ήλιο εκτός ωραρίου.

Συνήθως πάμε στις 9.30 φεύγουμε στις 11.30 και γυρνάμε στην παραλία

γύρω στις 17.00 ενδιάμεσα θα κάνουμε ντουζάκι θα φάμε θα ξαπλώσουμε

αν δεν ξαπλώσουμε θα βρούμε ένα κήπο/πάρκο για να παίξει θα

διαβάσουμε/θα ζωγραφίσουμε...πάντως κάτι θα βρούμε να περάσουμε

διασκεδαστικά τις ώρες μας.

 

Διακοπές να μπορείς να φύγεις και όλα τα υπόλοιπα με καλή διάθεση

γίνονται.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι σκεφτόμουν κι εγώ το πρόγραμμα...

 

ΑΛΛΑ: Τι ώρα τρώτε πρωινό οι γονείς; Γιατί αν είναι να βουτήξεις στις 10 δεν πρέπει να έχεις τελειώσει το πρωινό στις 8; (τρώω πρωινό κάθε μέρα, νοιώθω οτι δεν έχω ξυπνήσει αν δε φάω) Αρα να κατέβεις για πρωινό στις 7; Βαρβαρες ώρες...

 

Και η θάλασσα δεν είναι κρύα τόσο νωρίς; Ειδικά για το παιδί;

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντα πηγαινουμε 8:30 η ωρα παραλια και 12:00 φευγαμε...πηγαιναμε μετα στο δωματιο πεζαμαι τουβλακια,ακουγαμε μουσικη,ζωγραφιζαμε,καναμε παζλ,ειχαμε και ενα μικρο DVD μαζι μας και βλεπαμε και καμια ταινιουλα,κατα της 14:00 Πηγαιναμε για Μεσημεριανο και κατα της 17:00 παλι παραλια μεχρι της 19:30-20:00 επιστροφη στο δωματιο μπανακι,ντυσημο και βολτουλα,επιστροφη κατα της 22:00-22:30 το παιδακι μας για υπνο και εμεις ταινιουλα...Οικογενειακες Διακοπες.....Και να ξεκουραζεσαι και να μην ταλαιπορηται αδηκα το παιδακι σου...Γιατι Οπως και να το κανεις παντα καποιος βγενει λιγοτερο κερδησμενος!!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

δυσκολα ε?

και δεν μπορεις να κανεις τιποτα! δεν ειναι ουτε μεγαλα να περπατανε πχ, να μπορεις να καθισεις για καφε η φαγητο.. ουτε πολυ μικρα να θηλαζουν και να κοιμουνται! η δικια μας δεν καθεται καθουλου σχεδον καροτσι! θελει να πιασει τα παντα γυρω της ειδικα οτι ειναι πανω σε τραπεζι! ειναι δυσκολη η εξοδος απο το σπιτι, συνεχεια αγκαλια και "οχι αυτο, κακο" και να την κρατας να περπαταει, σε θελει συνεχεια, φαντασου στις διακοπες!

 

Ασε!! Εμάς μας έχει ξεπατώσει είναι 16 μηνών, περπατάει και πηγαίνει πάντού για να πιάνει τα πάντα!! Είμαστε όλη τη μέρα από πίσω του!΄΄μη και μη και μη΄΄! δεν ακούει κιόλας, είναι και υπερκινητικός και πάρα πολύ ζωηρός οπότε καταλαβαίνεις.

 

Βγαίνουμε έξω, κάθεται κανα 10λεπτο στο καρότσι και μετά ουρλιάζει για να κατέβει. Ούτε σουπερ μάρκετ δεν μπορούμε να πάμε! Θα περάσουμε καλά!!!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έφριξα με το θράσος ορισμένων μαμάδων αλλά και γιαγιάδων. Το ΣΚ πήγαμε να αφήσουμε για διακοπές στα πεθερικά μου την κόρη μας, φίλοι λοιπόν εκεί γύρω, την ώρα που εμείς κατεβαίναμε στην παραλία κατά τις 12.00 με τον άντρα μου μας ρωτούσαν που ειναι η κόρη μας, και εμείς κλασικά το απόγευμα γιατί δεν κάνει αυτές τις ώρες, το τι κράξιμο φάγαμε άνευ προηγουμένου. Ελα μωρέ, μας έλεγαν, σιγά αυτά ειναι βλακείες, εχει πάθει κανένα παιδάκι τίποτα? ούτως ή άλλως αν είναι κάτι να πάθουν θα το πάθουν, και εμείς δεν τα πιστεύουμε τα λένε για να μας φοβίζουν, αν φανεί κάτι θα είναι στις επόμενες γενιές, πολύ μιγιάγγιχτη την έχετε.

 

Και το κλου ήταν στην παραλία τίγκα στα μωράκια που δεν ήταν καν κάτω απο ομπρέλα. Τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο ήλιος έχει γίνει ανυπόφορα καυτός και το νιώθεις (ή γέρασα)

Το 1982-1990 καθόμουν το καλοκάιρι από τις 11:00 έως τις 18:00 λόγω προπονήσεων στην θάλλασα χωρίς αντιηλιακό κάθε μέρα για 45 μέρες περίπου και ούτε που ξεφλούδιζα.

Τώρα μου είναι αδύνατον και να περπατησω με ρούχα και καπέλο. Τα παιδάκια μετά τις 17:00 αυστηρά, οι καλοκαιρινές διακοπες με πολύ μεγάλη μου λύπη διαπιστώνω ότι δεν είναι όπως έχουν μείνει στην μνήμη μας, η ανέμελη έκθεση στην φύση όλες τις ώρες από την ώρα που ξυπνούσαμε έως το σούρουπο.

Θλίβομαι για τα παιδιά που αναγκαστικά κλείνονται σε κλειστούς ή ελεγχόμενα σκιερούς χώρους περιμένοντας να "σπάσει" ο ήλιος και να ξεμυτίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έφριξα με το θράσος ορισμένων μαμάδων αλλά και γιαγιάδων. Το ΣΚ πήγαμε να αφήσουμε για διακοπές στα πεθερικά μου την κόρη μας, φίλοι λοιπόν εκεί γύρω, την ώρα που εμείς κατεβαίναμε στην παραλία κατά τις 12.00 με τον άντρα μου μας ρωτούσαν που ειναι η κόρη μας, και εμείς κλασικά το απόγευμα γιατί δεν κάνει αυτές τις ώρες, το τι κράξιμο φάγαμε άνευ προηγουμένου. Ελα μωρέ, μας έλεγαν, σιγά αυτά ειναι βλακείες, εχει πάθει κανένα παιδάκι τίποτα? ούτως ή άλλως αν είναι κάτι να πάθουν θα το πάθουν, και εμείς δεν τα πιστεύουμε τα λένε για να μας φοβίζουν, αν φανεί κάτι θα είναι στις επόμενες γενιές, πολύ μιγιάγγιχτη την έχετε.

 

Και το κλου ήταν στην παραλία τίγκα στα μωράκια που δεν ήταν καν κάτω απο ομπρέλα. Τι να πω!

 

Εδώ βλέπεις παιδάκια στο πίσω ή μπροστινό κάθισμα χωρίς ζώνη, να πηδάν πάνω κάτω, αλλά είδα πρόσφατα παιδάκι κρεμασμένο έξω από το παράθυρο.

 

Ο αντίλογος θα λέει πάντα ότι εμείς που μεγαλώσαμε έτσι τι πάθαμε? Στην παιδική μου ηλικία δεν βάζαν καθόλου ζώνες στα πίσω καθίσματα. Δεν είναι λογική αυτή....

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι 2 ετών και τρελαίνεται για την θάλασσα!

το αργότερο που φεύγουμε από την παραλία είναι 13.00 και

αυτό γνωρίζοντας πολύ καλά ότι δεν πρέπει.

Συνήθως όμως δεν ξαναπηγαίνουμε το απόγευμα οπότε τον αφήνω ένα μισάωρο παραπάνω το πρωί.

Την ώρα λοιπόν που φευγουμε εμείς,τότε η παραλία αρχίζει να γεμίζει από παιδάκια όλων των ηλικιών !!!Τα περισσότερα χωρίς καπέλο εννοείται.Δεν ξέρω αν εμείς είμαστε υπερβολικοί αλλά δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλη ώρα για ένα μωρό το καταμεσήμερο.Εδώ καλά καλά εμείς οι μεγάλοι δεν αντέχουμε πια.Καταλαβαίνω ότι "έτσι τους βολεύει στο προγραμμά τους" αλλά κρίμα τα παιδάκια μες τον ήλιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...