Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΩΡΕΣ ΜΠΑΝΙΟΥ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ


Recommended Posts

Μην αγχώνεσαι με ό,τι κάνουν οι άλλοι...

Αφού οι γιατροί λένε ότι τις άλλες ώρες η ακτινοβολία είναι επικίνδυνη...δεν γίνεται αλλιώς.

 

Κι εμείς εκείνες τις ώρες πάμε.

Το πρωί δεν ξέρω τι γίνεται εκεί που πάμε για μπάνιο γιατί δεν πάμε πρωί αλλά το απόγευμά έρχονται πάρα πολλές οικογένειες.

 

Το σούρουπο η θάλασσα είναι τέλεια. Καθόμαστε καμιά φορά ως τις 9.30 - 10 και είναι υπέροχα!!!!

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμείς αποχωρούμε από την παραλία το αργότερο 11.30 και το απόγευμα πηγαίνουμε σαφώς μετά τις 5.

Αυτό, όταν δεν είμαστε διακοπές, μας δημιουργεί πρόβλημα στο ότι δεν έχουμε παρέα να πάμε για μπάνιο καθώς όλοι οι γνωστοί μας (ακόμα και αυτοί με παιδιά) πάνε για μπάνιο περίεργες ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Και μεις πηγάιναμε νωρίς για μπάνιο και είχαμε φύγει μέχρι τις 11:30. Τώρα που έχει μαγαλώσει η Αλκμήνη καθόμασταν παραπάνω αλλα τα μικρά μπορούσα να τα κουμαντάρω και τα είχα σε ίσκιο και φεύγαμε γύρω στις 12:30. Το απόγευμα κατά τις 6:00 ξαναβγαίναμε....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε από τις 10 μέχρι τη μία που πάμε να φάμε. Όμως έχουμε πάρει ένα μικρό αντισκηνάκι παιδικό, για να κάθεται η μικρούλα και εκεί να παίζει. Είναι λίγο στη σκιά, λίγο στον ήλιο. Όμως της φοράω ΠΑΝΤΑ φανελάκι όταν παίζει αυτές τις ώρες στην παραλία (και αντηλιακό και καπέλο εννοείται).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς την θάλασσα δεν την έχουμε κοντά μας. Οπότε όταν πάμε στην θάλασσα μένουμε αρκετές ώρες. Σιγουρα δεν μπορούμε να είμαστε εκεί από τις 8 το πρωι. Οπότε πάμε γύρω στις 10. Στήνουμε 3-4 ομπρέλες και ξαπλώστρες. φαγητά στο ψυγειακι. Η μικρή μπαίνει για λίγο στο νερό με καπέλο και γυαλιά και μπολικο αντηλιακό το οποίο ανανεώνουμε πολύ πολύ συχνά. Οταν βγαίνει εξω την βάζουμε στην άμμο δίπλα μας κάτω από την ομπρέλα, αλλαζουμε στεγνό μαγιώ και φοράμε στεγνή μπλούζα. κάποια στιγμή θα κοιμηθει κιόλας στην ξαπλώστρα φυσικά κάτω από την ομπρέλα και την σκεπάζω με ενα σεντονάκι.

.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια το καπέλο και η μπλούζα που τυχόν φοράτε στα παιδιά όταν είναι στον ήλιο θα πρέπει να είναι στεγνα. πολλές μανούλες νομίζω οτι είναι καλύτερο βάζουν τα παιδάκια τους στην θάλασσα με μπλούζα ή βρέχουν το καπελάκι. Το νερό τραβάει τον ήλιο και καίγονται περίσσοτερο. Δεν είναι τυχαίο που μέσα στο νερό μαυρίζουμε ευκολότερα από εξω...

.png
Link to comment
Share on other sites

τηρω το ωραριο με θρησκευτικη ευλαβια ....εδω και χρονια...

αν κανατε και εσεις την πρακτικη σας στο αντικαρκινικο νοσοκομειο ειμαι σιγουρη οτι θα το κανατε και εσεις...

δεν με ενδιαφερει ο κοσμος..εγω θελω να πηγαινω το παιδι μου στις 10 το πρωι στην θαλασσα πειραζω κανεναν?

στην ετ3 χθες ειχε ενα ντοκυμαντερ και θα σας πω μονο μια μελετη που εγινε...

αν "ξεχασουμε¨" τα παιδια μας στον ηλιο 5 φορες στην παιδικη του ζωη(0-14 ετων)εχει 50%περισσοτερες πιθανοτητες απο καποιο αλλο παιδι που δεν το ξεχασε η μανα του στον ηλιο να αναπτυξει καρκινο του δερματος....

Βρε δεν με ενδιαφερει ας ειμαι η τρελλη του χωριου αλλα το παιδι μου στον ηλιο δεν το αφηνω..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις ώρες έκθεσης στον ήλιο είναι κάτι που κι εμένα με απασχολεί πολύ τελευταία.

Θα είναι οι πρώτες μας διακοπές φέτος με το μωρό.

Έχω κι ένα θέμα με τα αντιηλιακά!!!!

Εψαχνα διάφορα!!!!!

Τελικά αποφάσισα. Βρήκα ένα μαγιώ ολόσωμο σαν αυτά που φορούν οι κολυμβητές με UPF 50+, με καπελάκι και γυαλάκια.

Θα είναι ένας μικρός Ian Thorpe φέτος το καλοκαίρι!

Έτσι ελπίζω να μην είμαι μια αγχωμένη μαμά που θα τρέχει πίσω από το μωρό για να το αλείψει μονίμως με αντιλιακό (αν ο μικρός κάτσει!) και αν βρούμε και καμιά καλή σκιά να μπορούμε να απολαύσουμε το μπάνιο μας λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις μπάνιο μόνο το απόγευμα. Η παιδίατρος, μου έχει πεί ότι η σκιά απο τις ομπρέλες δεν προστατεύει. Μόνο φυσική σκιά απο δέντρα. Τώρα αν πας διακοπές στις Κυκλάδες αυτό είναι λίγο δύσκολο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι δυσκολο αλλα προσπαθω να το τηρω.Σημερα πηγαμε για μπανιο στις 11 αλλα φυγαμε στη 13.Τον ειχα κατω απο σκια δεντρων και με ρουχα,καπελο και γυαλια.

Link to comment
Share on other sites

Ο ποαιδίατρός μας είπε ότι σε τόσο μικρή ηλικία (4-5 τους καλοκαιρινούς μήνες) δεν έχουν κανένα όφελος από το να μπουν στη θάλασσα. Βέβαια εμείς θα την βάλουμε τον Αύγουστο που θα είθναι 5 μηνών σε καθαρή και χωρίς κόσμο θάλασσα. Αλλά όταν λέμε θα την βάλουμε εννοούμε κανένα 3λεπτο μέχρι τη μέση ίσα ίσα να δροσιστεί.

Και μια συμβουλή: Όταν βάζετε μικρά μωράκια στη θάλασσα να τα έχετε αγκαλιά και να μην κοιτάνε τη θάλασσα αλλά την αμμουδιά. Τα μωράκια τα τρομάζει το απέραντο χωρίς όρια.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρωτησα τον παιδιατρο και μου ειπε οκ γενικα για την θαλασσα.

 

Απαγορευεται δια ροπαλου ομως να την βγαζω απο τις 12 εως τις 5 λογω της ζεστης και του ηλιου. Δεν προστατευεται με μακουδακι και αντιηλιακο που υπολογιζα εγω. ΚΑΘΟΛΟΥ !!!

 

Αρα και το μπανακι ή νωρις το πρωι ή αργα το απογευμα :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς τα τελευταία 2 χρόνια με τα παιδιά (αν και δεν κάνουμε πάνω από 15-20 μπάνια όλο το καλοκαίρι γιατί δεν προλαβαίνουμε) φεύγουμε από την θάλασσα το αργότερο στις 12 το μεσημέρι και το απόγευμα τους βγάζω μετά τις 5.

Εχω και εγώ αυτό το υστερικό, και έχω υποσχεθεί στον ευατό μου πως μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά και να με γράφουν κανονικά, δεν θα τους επιτρέψω ποτέ να πάνε στην θάλασσα άλλες ώρες και κυρίως μέσα στο μεσημέρι.

Εγώ βλέπω και από τον εαυτό μου πόσο έχει αλλάξει ο ήλιος τα τελευταία χρόνια, που κάθομαι 5 λεπτά στον ήλιο (όχι στην θάλασσα, αλλά κάπου έξω στον δρόμο) και αμέσως καίγονται τα χέρια μου!

Δεν είναι λοιπόν να παίζουμε με αυτά τα πράγματα! Σκεφτείτε πως οι γιατροί λένε πως 8 στα 10 παιδιά που εκτείθενται κάθε χρόνο στον ήλιο και μαυρίζουν-καίγονται, θα αποκτήσουν καρκίνο του δέρματος ως ενήλικες! 8 στους 10!!!!

Οσο για αυτούς που πάνε τα παιδιά τους στην θάλασσα το καταμεσήμερο, είναι προφανώς τύποι σαν τα πεθερικά μου ή την νύφη μου, που μάλλον δεν έχουν ακούσει τίποτα από όλα αυτά (απορώ πως γίνεται αυτό) και πιστεύουν ακόμα αυτό που ίσχυε 20 χρόνια πριν, πως ο ήλιος είναι υγεία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι :roll:

από τη στιγμή που γνωρίζω τους κινδύνους φυσικά και δεν θα εκθέσω το

παιδί μου στον ήλιο εκτός ωραρίου.

Ο καθένας μας είναι υπεύθυνος των πράξεων του....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με κάνει έξαλη είναι που ρωτάνε ''καλέ γιατί δεν μαύρισε το παιδί;;''Helloooo σε άλλο πλανήτη ζούνε που ο ήλιος είναι οκ; :evil:

 

:lol::lol::lol::lol:

Κι εγώ το ίδιο παθαίνω!!!

Μου λένε έντρομοι:

Μα καλά!!!Μπάνια δεν κάνατε???Πως είστε όλοι άσπροι???

:lol::lol::lol:

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να τηρώ το ωράριο. Υπάρχουν και οι φορές που θα μείνουμε λίγο παραπάνω αλλά μόνό ΄τωρα που ο μικρός είναι 6 χρονών. Δεν θα επιλέξω πάντως να τον πάω μεσημέρι για μπάνιο. Απλά αν πάμε το πρωί μπορει να κάτσουμε λίγο παραπάνω με καπέλα, φουλ αντιηλιακά μέσα εξω και τα συναφή.

Καλό είναι να προστατεύουμε όσο μπορούμε και τον εαυτό μας αλλά πάνω από όλα τα παιδιά μας! :wink::D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΕΣΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ (ΕΛΠΙΖΩ) ΘΑ ΤΗΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΣΩΣΙΒΙΟ, ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, ΑΝΤΗΛΙΑΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΕΛΑΚΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ.

TWDAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο άτιμος ο τόνος.... (λ)

 

:D:D

 

Τώρα που το συζητάμε η δικιά μου τον Αυγουστο θα είναι 7 μηνων.... είναι πολύ νωρίς για θάλασσα πιστεύετε? Φοβάμαι τον ήλιο...

 

 

Mια χαρα ειναι...αν πηγαινετε απογευμα μετα τις 5 ειναι το ιδανικο...παντα με αντηλιακο ομως... :wink:

Ειναι καλο τα μωρακια να κανουν μπολικα μπανακια-δε θα αρρωσταινουν με τιποτα το χειμωνα!!!!!- :wink::D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα το μωρό στον ήλιο το μεσημέρι, ούτε για βόλτα, η αντηλιά είναι κι αυτή επικίνδυνη.

 

Τα ποσοστά εμφάνισης μελανώματος έχουν αρχίσει να ανεβαίνουν.

 

Ας είναι κρύα η θάλασσα, ο ήλιος είναι χειρότερος.

 

Πάντως, τώρα με το μωρό θυμάμαι την αίσθηση που είχε ο ήλιος στο δέρμα μου όταν ήμουνα μικρή. Ήταν τόσο ωραία αίσθηση ρε παιδιά, σα χάδι, με το αεράκι να φυσάει και εσύ να παίζεις δίπλα στο νερό. Τώρα ακόμη κι όταν φυσάει αέρας, τον ήλιο δεν τον νοιώθεις να σε χαϊδεύει, μάλλον να σε τσιμπάει τον νοιώθεις :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Μια ερώτηση : Το μωρό μου 1,5 μηνών μπορώ να το παίρνω αργά το απόγευμα μαζί μου στην παραλία ? Ή απαγορεύεται ?

Για λίγο εννοείται............. ΜΑΧ 1 ώρα.

Κάτι σαν βόλτα, να βουτάμε όμως οι έρμοι οι γονείς :shock::D:?

Link to comment
Share on other sites

Μαρούλαγιατί να απαγορεύεται?

Αν βγάζεις το μωρό έξω, είναι σαν να πηγαίνει βόλτα.

Άρα, και αυτά που θα πρέπει να προσέχεις είναι αυτά που προσέχεις στη βόλτα συν να μην έχει αέρα και γεμίσει άμμο!!!!

:):):):)

Αν τα καταφέρετε, καλά μπάνια!!!!!!!

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Μια ερώτηση : Το μωρό μου 1,5 μηνών μπορώ να το παίρνω αργά το απόγευμα μαζί μου στην παραλία ? Ή απαγορεύεται ?

Για λίγο εννοείται............. ΜΑΧ 1 ώρα.

Κάτι σαν βόλτα, να βουτάμε όμως οι έρμοι οι γονείς :shock::D:?

 

 

Οχι καλε δεν απαγορευεται!!!!

Παντα με προσοχη...να εχει κουνουπιερα το καροτσι ή το πορτ μπεμπε που θα εχεις το μωρακι μεσα γιατι στις παραλιες κυκλοφορουν κουνουπια και αλλα πολλα εντομα...και να εχει ισκιο το μωρο ακομα και να μην εχει πολυ ηλιο...κατα τα αλλα καλα μπανακια!!!! :wink::)

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...