Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση στην Αθήνα στο Κέντρο (Θησείο, Πλάκα κλπ)


paolomag

Recommended Posts

Αποφασίσαμε να βαφτίσουμε το αγοράκι μας και θελουμε μια εκκλησία γραφική στο κέντρο...Προς το παρόν σκεφτόμαστε Μονή Πετράκη (που όμως δεν γινεται catering εξω νομίζω) και Αγιους Ισίδωρους (που όμως είναι μικρή εκκλησία...)Έχετε καμία άλλη ιδέα???Είδα και την Αγία Μαρίνα στο Θησείο. Εχετε παει εκεί σε βάφτιση???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Αποφασίσαμε να βαφτίσουμε το αγοράκι μας και θελουμε μια εκκλησία γραφική στο κέντρο...Προς το παρόν σκεφτόμαστε Μονή Πετράκη (που όμως δεν γινεται catering εξω νομίζω) και Αγιους Ισίδωρους (που όμως είναι μικρή εκκλησία...)Έχετε καμία άλλη ιδέα???Είδα και την Αγία Μαρίνα στο Θησείο. Εχετε παει εκεί σε βάφτιση???

Έχω βαφτίσει και τα δύο μου παιδιά εκεί, στην Αγία Μαρίνα στο Θησείο. Είναι καταπληκτικά. Το μυστήριο γίνεται μέσα σε μια σπηλιά που υπάρχει μέσα στον ναό της εκκλησίας. Είναι μοναδικά, πραγματικά. Όλοι έχουν να το λένε, φαντάσου ακόμα και οι φωτογράφοι που έχουν πάει σε χίλιες μύριες βαφτίσεις. Επίσης στην τελευταία βάφτιση που έκανα, οι προηγούμενοι απο εμάς είχαν κάνει catering έξω στον προαύλιο χώρο της εκκλησίας όπου είναι πολύ μεγάλος. Αξίζει να πας να το δεις από κοντά και μετά πες μου. Με το καλό, να χαίρεσαι το μικρούλι σου.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Αγιος Νικόλαος Ρηγίλλης, επιτρέπετε το catering (χωρίς υπερβολές μας είπε ο ιερέας).Ωραία η εκκλησια και ο χώρος συμπαθητικός ,όχι πολύ μεγάλος.Ιδανικό για 100 άτομα.Εμείς είμασταν λίγο παραπάνω και ήταν οριακά.

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγία Φωτεινή Ιλισσού. Δεν ξέρω βέβαια για catering...αλλά είναι φανταστική.

 

υπάρχει κάποιο catering, δε θυμάμαι ποιο, έψαχνα πριν 3-4 χρόνια για το γάμο, που κάνει εκδηλώσεις στον φωκιανό, και ανοιχτές και κλειστές και την τελετή στη συγκεκριμένη εκκλησία

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ όλες!παντρευτήκαμε στην αγία φωτεινή και λεγαμε να δουμε κάποια άλλη εκκλησία...θα πάω τo σκ να δω την αγία σοφία και την αγία μαρίνα (είμαστε πάνω από 100 άτομα οπότε δεν νομίζω να χωράμε στον άγιο νικόλαο...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την Αγια Σοφια μεχρι 100 ατομα παλευεται στον κηπο για παραπανω δεν θα σε βολεψει. Αλλα σαν εκκλησια ην Ανοιξη ειναι υπεροχη. Και ο παπας πολυ καλος με το παιδι.

 

Εγω ξετρελαθηκα με το στησιμο ολο στον κηπο ηταν ολα πολυ ατμοσφαιρικα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ τα σχεδιασα ολα μονη μου και το καταευχαριστηθηκα πολυ.

 

Αν πας στο θεμα http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1856066&postcount=16

 

θα δεις καποιες φωτο απο τον κηπο.

Link to comment
Share on other sites

Διονυσιου Αρεοπαγητου Αγια Σοφια Ακροπολεως.

 

http://www.youtube.com/watch?v=TaBFjiS-d2U

 

πολύ όμορφα και ψαγμένα όλα!!!!!!

 

και εμείς για εκεί λέγαμε, αλλά αλλάξαμε γνώμη μόλις μας είπαν την ταρίφα:evil::evil::evil::evil:

 

τελικά την κάναμε στον αγ. νικόλαο, στην πλάκα, με θέα τον λυκαβητό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα λεφτα που δινεις τα παιρνεις ολα πισω απο την εφορια γιατι εκπιπτουν λογω φιλανθρωπικου σκοπου. Γιαυτο την επιλεξαμε και εμεις.

φοβερά όλα ειδικά το παραμυθοπροσκλητήριο!!!μια ερώτηση: για τι ποσό μιλάμε και τι περιελάμβανε???

Link to comment
Share on other sites

Τον κηπο τον νοικιαζεις επι της ουσιας 300 ευρω και σε αυτη την τιμη ειναι τα τραπεζια οι καρεκλες τα τραπεζομαντηλα και η ενοικιαση του κηπου που γινεται το τραπεζι. Το κετερινγκ φερνει απλα το φαγητο και τα υπολοιπα μαχαιροπιρουνα και τα λοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτα που δινεις τα παιρνεις ολα πισω απο την εφορια γιατι εκπιπτουν λογω φιλανθρωπικου σκοπου. Γιαυτο την επιλεξαμε και εμεις.

 

σοβαρα μιλας;γινεται αυτο;δεν το ηξερα.εσυ τα πηρες;

Link to comment
Share on other sites

Την μια αποδειξη την εδωσα στον νονο για να τα παρει πισω αυτος και την αλλη την κρατησα εγω για τον κηπο που νοικιασα. Η εκκλησια αυτη ανηκει στο γηροκομειο και γιαυτο ειναι φιλανθρωπικος σκοπος.

Link to comment
Share on other sites

Τις εχω ψαξει και τις εχω δει σχεδον ολες στην Αθηνα αλλα για μενα η καλυτερη ειναι ο Αγιος Νικολαος Ρηγιλλης,με διαφορα απο ολες τις αποψεις και με το πιο σημαντικο απιστευτος παππας!!!Εκανα τη βαπτιση του γιου μου εκει ειμασταν 150 ατομα και ηταν ολα τελεια απο το μυστηριο,το στολισμο,το κετερινγκ και φυσικα το παππα που ειμαι φανατικη θαυμαστρια του.Οτι παραπανω πληροφοριες θελεις εδω ειμαι.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Την μια αποδειξη την εδωσα στον νονο για να τα παρει πισω αυτος και την αλλη την κρατησα εγω για τον κηπο που νοικιασα. Η εκκλησια αυτη ανηκει στο γηροκομειο και γιαυτο ειναι φιλανθρωπικος σκοπος.

 

ΔΗΛ ΠΟΣΑ ΠΗΡΕς ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ 300 ΠΟΥ ΕΔΩΣΕς;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν 'παίρνεις πίσω'. Απλά αφαιρούνταν από το φορολογητέο εισόδημα. τώρα δεν ισχύει καν αυτό, καταργήθηκε. Κατά τα άλλα υπέροχη βάφτιση! Νομίζω βέβαια ότι 300 ευρώ δεν είναι και πολλά για ενοικίαση χώρου. Παντού ζητάνε περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και τον αντρα μου τωρα για να σου απαντησω με ακριβεια γιατι ξερει πολυ καλα αυτα τα θεματα και μου ειπε οτι τα παιρνεις ολα πισω ακριβως οσα εδωσες εκπιπτουν απο τον φορο. Εμεις φετος θα τα παρουμε γιατι η βαφτιση εγινε τον Ιουνιο που μας περασε. Αλλα ειναι σιγουρος γιαυτο και μας το ειπανε και στην εκκλησια.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και τον αντρα μου τωρα για να σου απαντησω με ακριβεια γιατι ξερει πολυ καλα αυτα τα θεματα και μου ειπε οτι τα παιρνεις ολα πισω ακριβως οσα εδωσες εκπιπτουν απο τον φορο. Εμεις φετος θα τα παρουμε γιατι η βαφτιση εγινε τον Ιουνιο που μας περασε. Αλλα ειναι σιγουρος γιαυτο και μας το ειπανε και στην εκκλησια.

 

αυτο ειναι πολυ καλο εσεις το περιθωριο για περισσοτερα εξοδα στα υπολοιπα αν επιστρεφονται

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...