doukissa

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

Recommended Posts

Διαφημίσεις

On 20/8/2020 at 1:18 ΠΜ, Αγγελινα8585 είπε:

Τι amh έχεις αν επιτρέπεται; επιπλέον εξετάσεις έχεις κάνει; πχ θρομβοφιλιας κτλ; ξερεις να μου προτείνεις κανέναν καλό γυναικολόγο στην Αλεξανδρούπολη; 

0,34 AMH έχω τωρα...πριν απ'την λαπαροσκόπηση είχα 0,89 στο Μάρτιο έκανα λαπαροσκόπηση είχα υδροσαλπιγγα κ μια δερμοείδη κύστη..έκανα εξετάσεις όλες τώρα που θα κάνω έμβρυομεταφορά τα κατάψυξηγμενα ξεκίνησα τα cyclacour,folic acid,bit d,κάνω ενέσεις innohep περνώ κ salospir.. έπεισες είχα ανεβασμένη προλακτίνη περνώ κ μισό dostienx..για Αλεξανδρούπολη δεν ξέρω γιατρούς μόνο είχα ακούσει για την Κούταλη που ήταν στο νοσοκομείο.. εγώ μένω στην Κομοτηνή..

On 27/8/2020 at 8:45 ΜΜ, Tillandsia είπε:

0,34 AMH έχω τωρα...πριν απ'την λαπαροσκόπηση είχα 0,89 στο Μάρτιο έκανα λαπαροσκόπηση είχα υδροσαλπιγγα κ μια δερμοείδη κύστη..έκανα εξετάσεις όλες τώρα που θα κάνω έμβρυομεταφορά τα κατάψυξηγμενα ξεκίνησα τα cyclacour,folic acid,bit d,κάνω ενέσεις innohep περνώ κ salospir.. έπεισες είχα ανεβασμένη προλακτίνη περνώ κ μισό dostienx..για Αλεξανδρούπολη δεν ξέρω γιατρούς μόνο είχα ακούσει για την Κούταλη που ήταν στο νοσοκομείο.. εγώ μένω στην Κομοτηνή..

Καλή σου επιτυχία λοιπόν! Ελπίζουμε σύντομα να ακούσουμε τα ευχάριστα! Ναι ξερω για την Κουτλακη! Εκεί είχα ξεκινήσει κ εγώ πριν παγώσουν όλα στο νοσοκομείο κ λογικά θα συνεχίσω από Σεπτέμβρη! 

• Μου αρέσει 2

On 20/8/2020 at 4:01 ΜΜ, jellyfishch είπε:

καλημέρα, εκλεισα ραντεβού για τις 31/8. Πολύ σύντομα, εξεπλάγην, δεν το περίμενα. Μου έιπαν να φέρω ό, τι εξετάσεις μπορώ, οπότε οι επόμενες μέρες έχουν τρέξιμο με γυναικολόγους κτλ. Επίσης μου είπαν να είναι μαζί και ο σύζυγος για σπερμοδιάγραμμα μάλλον, αλλά μπορεί να το κάνω κι εδώ. 

Ήταν ευγενιοί και οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. 

Πως πήγε το ραντεβού; 

• Μου αρέσει 1

καλησπέρα.

Σήμερα είχα το πρώτο ραντεβού. Η σειρά έχει ως εξής: 

Σήμερα μου πήρε ιστορικό, με εξέτασε και μου έγραψε εξετάσεις (ορμονες, σπερμοδιάγραμμα, χοριακή και σαλπιγγογραφία)

Μόλις είναι έτοιμες οι εξετάσεις λογικά όπως μου είπε, θα πάμε 2 , 3 μήνες με τα γνωστά χαπάκια για ωορηξία και ένεση, μαζί με σπερματέγχυση. 

Μετά από κάποιους μήνες, και αν δεν έχω μείνει ακόμη, θα συνεχίσουμε με εξωσωματική. 

Η εξωσωματική κοστίζει 600 ευρώ, γιατί ο εμβρυολόγος είναι εξωτερικός συνεργάτης. 

Καλές εντυπώσεις μέχρι στιγμής.

Εύχομαι καλή τύχη σε όλες τις οικογένειες. 

• Μου αρέσει 2

2t7wp3.png

Καλημερα συναγωνίστριες, έκανα εξετάσεις οι ορμόνες μου είναι πολύ καλές. Μου είπαν από το νοσοκομείο να τις στείλω με e mail για να μην πηγαίνω μέχρι εκεί. 

Ο ιδιώτης γιατρός λέει ότι έχω πολυκυστικές, στο πανεπιστημιακό Αλεξανδρούπολης μου είπαν ότι δεν έχω. Ό, τι να ναι.

Σε αυτόν τον κύκλο αποφάσισα να κάνω ενίσχυση ωορρηξίας με femara, ένεση ovitrele και σπερματεγχυνση. Στον ιδιώτη μου γιατί εργάζομαι μακρυά από τη βάση μου και ακόμη πιο μακρυά από την Αλεξανδρούπολη. Αν δεν πετύχει θα κάνω καναδυο ακόμη κύκλους με κλομιφαίνη και σπερματεγχυνση και μετά συνεχίζω με εξωσωματική, όλα στο πανεπιστημιακό Αλεξανδρούπολης. Εκκρεμεί η σαλπιγγογραφία και πιθανόν να κάνω και μία υστεροσκόπηση, δε μου το πρότειναν αλλά θα το ζητήσω για τυχόν συμφήσεις / πολύποδες. 

Φαινεται καλό νοσοκομείο μέχρι στιγμής, με ενδιαφέρον και προσοχή προς τους ασθενείς. 

2t7wp3.png

On 26/9/2020 at 6:09 ΜΜ, jellyfishch είπε:

Καλημερα συναγωνίστριες, έκανα εξετάσεις οι ορμόνες μου είναι πολύ καλές. Μου είπαν από το νοσοκομείο να τις στείλω με e mail για να μην πηγαίνω μέχρι εκεί. 

Ο ιδιώτης γιατρός λέει ότι έχω πολυκυστικές, στο πανεπιστημιακό Αλεξανδρούπολης μου είπαν ότι δεν έχω. Ό, τι να ναι.

Σε αυτόν τον κύκλο αποφάσισα να κάνω ενίσχυση ωορρηξίας με femara, ένεση ovitrele και σπερματεγχυνση. Στον ιδιώτη μου γιατί εργάζομαι μακρυά από τη βάση μου και ακόμη πιο μακρυά από την Αλεξανδρούπολη. Αν δεν πετύχει θα κάνω καναδυο ακόμη κύκλους με κλομιφαίνη και σπερματεγχυνση και μετά συνεχίζω με εξωσωματική, όλα στο πανεπιστημιακό Αλεξανδρούπολης. Εκκρεμεί η σαλπιγγογραφία και πιθανόν να κάνω και μία υστεροσκόπηση, δε μου το πρότειναν αλλά θα το ζητήσω για τυχόν συμφήσεις / πολύποδες. 

Φαινεται καλό νοσοκομείο μέχρι στιγμής, με ενδιαφέρον και προσοχή προς τους ασθενείς. 

Τέλεια μπήκες σε ένα δρόμο αποφασισμένη αυτό είναι καλό..η προσπάθεια μου έγινε πάλι βιοχημικη..είχα 2 κατάψυξηγμενα αυτά βάλαμε..τώρα ψαχνομαι μάλλον θα αλλάξω κλινική θέλω να κάνω τεστ γενετική κ αυτή τη φορά θέλω βλαστοκυστες δλδ 5ης ημέρας.. σκέφτηκα να ρωτήσω κ στο νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης..για να δούμε πως θα προχωρήσω..σου εύχομαι καλή επιτυχία..έχεις επιλογή τις σπερματεχευσεις καν το όσο μπορείς.. δυστυχώς εγώ μόνο κ μόνο με εξωσωματική..

• Μου αρέσει 1

να είσαι καλά κορίτσι μου, ΄ότι καλύτερο εύχομαι και σε εσένα.. λυπάμαι για τη βιοχημική!

Τώρα είμαι 3 μέρες μετά την σπερματεγχυνση και περιμένω.... έχω πολύ αγωνία. Ο σύζυγος με 95% κινητικότητα, ντούρασελ, και του διάλεξε τα καλύτερα για να περάσουμε.

Στο νοσοκομείο δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις, είναι πολύ οικονομικά σε σχέση με το ιδιωτικό. 

Φάντάσου εμένα τώρα  η όλη διαδικασία μου κόστισε κοντά στα 400 ευρώ, και στο νοσοκομείο κοστίζει 80. 

Δεν μπορώ να φανταστώ τι το ριζικά διαφορετικό θα έχει η μία διαδικασία με την άλλη. Στην τελική εάν θέλεις κάποια πιο εξειδικευμένη έξτρα εξέταση την κάνεις έξω, και κάνεις τα κύρια στο πανεπιστημιακό. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
    • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png

Διαφημίσεις

On 30/9/2020 at 10:54 ΜΜ, jellyfishch είπε:

να είσαι καλά κορίτσι μου, ΄ότι καλύτερο εύχομαι και σε εσένα.. λυπάμαι για τη βιοχημική!

Τώρα είμαι 3 μέρες μετά την σπερματεγχυνση και περιμένω.... έχω πολύ αγωνία. Ο σύζυγος με 95% κινητικότητα, ντούρασελ, και του διάλεξε τα καλύτερα για να περάσουμε.

Στο νοσοκομείο δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις, είναι πολύ οικονομικά σε σχέση με το ιδιωτικό. 

Φάντάσου εμένα τώρα  η όλη διαδικασία μου κόστισε κοντά στα 400 ευρώ, και στο νοσοκομείο κοστίζει 80. 

Δεν μπορώ να φανταστώ τι το ριζικά διαφορετικό θα έχει η μία διαδικασία με την άλλη. Στην τελική εάν θέλεις κάποια πιο εξειδικευμένη έξτρα εξέταση την κάνεις έξω, και κάνεις τα κύρια στο πανεπιστημιακό. 

Αυτό λέω κ εγώ να κλείσω ραντεβού κ έτσι να αποφασίσω.. φέτος 1 λαπαροσκόπηση,2εξωσωματικες..3η το σκέφτομαι οικονομικά..καλά αποτελέσματα να έχεις..

• Ευχαριστώ! 1

Σε ευχαριστώ.. δεν το βλέπω. Κανένα σύμπτωμα στον ορίζοντα. Όταν μένω έγκυος νιωθω τις ορμόνες πολύ έντονα, τώρα τίποτα απολύτως. 

Καμιά φορά σκέφτομαι πως όσο το κυνηγάω τόσο αυτό θα απομακρύνεται.

Πρέπει να προγραμματίσω τη σαλπιγγογραφια μου σιγά σιγά.

Αν επιτρέπεται , γιατί μόνο εξωσωματική?

2t7wp3.png

Καλησπέρα κορίτσια.. Εγώ είμαι στην αναμονή για το νοσοκομείο από τον Μάρτιο.. Είχν παγώσει όλα λόγω covid κ τώρα κάνουν ανακαίνιση.. Καλώς εχόντων των πραγμάτων ίσως ξαναρχίσουν το Νοέμβριο.. Κ ξέρω πως υπάρχουν γύρω στα 50 ζευγάρια στην αναμονή! Καλή επιτυχία @jellyfishch! Η σπερματεγχυση στο νοσοκομείο γίνεται συνήθως από ειδικευομενους! 3 έκανα εκεί.. Δε στάθηκα τυχερή! 

• Μου αρέσει 1

Αγγελίνα σε ευχαριστώ! Ποιο νοσοκομείο, γιατί εγώ Αλέξανδρουπολη ξεκίνησα κανονικά, δε μου είπαν κάτι. Μια φορά πήγα μόνο βέβαια αλλά όλα οκ δε μου είπε για αναμονες και τετοια. Τώρα θα πρέπει οπωσδήποτε να κανονισω τη σαλπιγγογραφια και επειτα τη σπερματενχυνση, εκανα σε αυτόν τον κύκλο σπερματενχυνση με διέγερση ωοθηκών σε ιδιώτη αλλά τζιφος.

2t7wp3.png

1 ώρα πρίν, jellyfishch είπε:

Αγγελίνα σε ευχαριστώ! Ποιο νοσοκομείο, γιατί εγώ Αλέξανδρουπολη ξεκίνησα κανονικά, δε μου είπαν κάτι. Μια φορά πήγα μόνο βέβαια αλλά όλα οκ δε μου είπε για αναμονες και τετοια. Τώρα θα πρέπει οπωσδήποτε να κανονισω τη σαλπιγγογραφια και επειτα τη σπερματενχυνση, εκανα σε αυτόν τον κύκλο σπερματενχυνση με διέγερση ωοθηκών σε ιδιώτη αλλά τζιφος.

Στην Αλεξανδρούπολη.. Εγώ πήγα πρώτη φορά τον Απρίλιο του 19..Αυγουστο, Οκτώβριο κ Δεκέμβριο έκανα τις σπερματεγχυσεις μου.. Σχετικά γρήγορα δλδ όλα.. Τον Ιανουάριο του 20 πέρασα επιτροπή κ Φεβρουάριο άρχισα διαδικασίες εξωσωματικης για να κάνω τον Μάρτιο.. Τον Μάρτιο όμως πάγωσαν όλα λόγω covid κ ακόμα δν έχουν ξεκινήσει.. Το τμήμα αυτή τη στιγμή είναι γιαπι, γτ το κάνουν ανακαίνιση.. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα ξεκινήσουν τον Νοέμβριο.. Κ όλο αυτό το διάστημα έχουν μαζευτεί γύρω στα 50 ζευγάρια.. Απλά δε σε έχουν ενημερώσει γτ δν είσαι ακόμα σε αυτό το στάδιο.. Εχεις να μαζέψεις εξετάσεις, να περάσεις επιτροπή κτλ.. Εύχομαι βέβαια να έχει πετύχει η σπερματεγχυση σου κ να μη χρειαστεί! 

• Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

έβαλα 4 κιλά σε σε ένα μήνα από τα φάρμακα της σπερματεγχυνσης. Δε νομίζω να κάνω ΄άλλη κορίτσια. Με τα χίλια ζόρια έχασα 25 κιλά σε ένα χρόνο, που ήταν και πάλι από φάρμακα. δεν τη σηκώνει ο οργανισμός μου τη χημεία τελικά.

Κάποια στιγμή θα κάνω κατευθείαν εξωσωματική, οταν έρθει η σειρά μου στο νοσοκομείο Αλ/ πολης. Καλή δύναμη σε όλες!

2t7wp3.png

@jellyfishch δλδ δν πέτυχε η σπερματεγχυση;; Λυπάμαι πολύ... Αλλά να ξερεις πως με την πρώτη είναι λίγες οι πιθανότητες να πετύχει! Με χάπια femara την έκανες; κ μετα utrogestan.. Να ξέρεις πως είναι καλό να αποφεύγεις όσο μπορείς αλάτι κ ζάχαρη.. Δεν στο λέει κανείς δυστυχώς αλλά έτσι είναι.. Γίνεται μεγάλη κατακράτηση.. 

• Μου αρέσει 1

@Αγγελινα8585 καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Τελικά μετά από δύο αρνητικά τεστ εγκυμοσύνης, και καθόλου συμπτώματα, έκανα ένα τελευταίο και βγήκε θετικό. Η χοριακη μου ήταν 49 12 μέρες μετά την σπερματενχυνση και τώρα είμαι στο εργαστήριο για τη δεύτερη. Φοβάμαι πάρα πολύ γιατί δεν έχω ευαίσθητο στήθος. Μόνο υπνηλία και φούσκωμα, και είμαι στην πρώτη μέρα καθυστέρησης. Θα δείξει. Πήρα femara , ovitrele ενεση, inofert , και μετά την iui prenatal βιταμινες και utrogestanεσυ λογικά δε θα αργήσεις εφ όσων περιμένεις τόσο καιρό, έτσι δεν είναι? Σε ευχαριστώ δεν το ήξερα! Διαβασα για ανανά και ηλιόσπορους και έφαγα πολλά , δε μου είπαν για ζάχαρη και αλάτι όντως..

2t7wp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα