Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τροποποίση νόμου_Απόλυση νεας μητερας μετα απο 15 μηνες και οχι ενος ετους οπως ισχυε


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άρα λοιπόν απολύεσαι στις 21 Απριλίου (σημαδιακή ημερομηνία :lol:) και με ολόκληρη αποζημίωση ενισχυμένη με την τετραετία :D pas mal pas mal :D

 

Pas mal pas mal δεν λες τιποτα!!! :-D:-D:-D:-D:-D:-D

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ... παιδια μεγαλωνουν κι εκεινοι.... μπροστα τους θα τα βρουν :evil::evil:

 

Μπα!!!Θα βολέψουν το γιο και την κόρη στην εταιρία της πλάκας και μετά θα κάνουν τα παιδιά τους βασανιστήρια στους υπαλλήλους και ούτω κάθε εξής.Μόνο τα δικά τους παιδιά είναι παιδιά τα δικά μας είναι ζώα.

922316fbi6gpetld.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι. Γέννησα πέρυσι στις 06/02 και μου έχει δώσει το αφεντικό μου χαρτί ότι θα απολυθώ εδώ και 2 μήνες. Είχα πάρει το 6 μηνο του ΟΑΕΔ. Η απόλυση μου θα γίνει στις 06/02 ή παρατείνεται για 3 μήνες μετά???

N12Zp2.png

 

ofWRp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορινα τελικά έβγαλες άκρη ποιος νόμος το αναφέρει και που ότι δεν ισχυει η προειδοποίηση στην περίοδο προστασίας; Γιατί αφορά και τη φίλη που ρωτάει ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Απο την επιθεωρηση εργασιας κ υπουργειο εργασιας μου ειπαν πως δεν υπαρχει νομος που να λεει ξεκαθαρα οτι δεν μπορει να μου κανει προειδοποιηση στο 15 μηνο.. με παρεπεμψαν στο νομο 1483/1984 άρθρο 15 (12 μηνο) και στο νομο 3896 αρθρο 20 (επεκταση 12μηνου) και να τους παρει τηλεφωνο για να του το εξηγησουν .. εαν δεν συμμορφωθει τοτε να κανω καταγγελια.

 

Του εδωσα λοιπον αυτους τους νομους μου ειπε οτι θα τους κοιταξει ... τους κοιταξε δεν ξερω εαν πηρε τηλεφωνο στην επιθεωρηση ή στο υπουργειο κ μου ανακοινωσε οτι ο.κ θα παρεις ολοκληρη παοζημιωση κ οτι αλλο δικαιουμε. Φαίνετε ειδε οτι τα ψαχνω αρκετα κ μυριστηκε οτι πιθανον να του κανω καταγγελια κ γι αυτο το βουλωσε! Κ εσεις αυτο να κανετε.. μην μπαινετε στη διαδικασια να εξηγειτε.. "αυτα μου εδωσαν απο την επιθεωρηση κ υπουργειο δειτε τα.. παρτε τηλεφωνο (εγω του τα ειχα γραψει σε ενα post it για την ευκολια του) εαν εχετε οποιαδηποτε απορια για να σας την λυσουν και ξαναμιλαμε" και το παιρνουν το μηνυμα ;););)

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια

 

εχω ενα παρομοιο προβλημα..........βλεπω την απολυση να ερχεται κατακεφαλα!!!

Το κερασακι στη τουρτα για μενα ειναι οτι ΔΕΝ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ...με εχει ολο με εναντι κι ετσι δεν αντεξα και εκανα σημερα καταγγελια στην Επιθεωρηση για τα δεδουλευμενα μου

Αυριο ή μεθαυριο εχω σκοπο να του το πω κι ολας, να το περιμενει

 

Το προβλημα με μενα ομως ειναι πως απο το 6μηνο εκανα χρηση ΜΟΝΟ 40 ΜΕΡΕΣ!

Και οταν ρωτησα ποτε μπορει να με απολυσει...ειπε αβιαστα 15μηνες! Τη ρωταω :mad: παρ ολο που δεν πηρα ολο το 6μηνο? Μηπως αφου οταν παιρνεις το 6μηνο "κερδιζεις προστασια" +3μηνες (το μισο) --- αρα κι εγω κερδιζω μονο +20μερες?

Εεεεεεε σαν ουφο με κοιτουσε η ηλιθια και να μη σας τα πολυλογω...απαντηση δεν πηρα!

Το νομο τον διαβασαμε κ μαζι (ειναι αυτος που γραφετε κι εσεις) κι επειδη δεν ειναι σαφης, μου ειπε να παω "σ αυτους που τον φτιαξανε" στο Υπουργειο να μου απαντηοσυν

Περιττο να σας πω οτι βαρεσα 20 πιεση! Αλλα οσο κι αν το ψαχνω στο ιντερνετ δε βρισκω σαφη απαντηση

Ξερει καμια κοπελα πως θα μπορουσα να βρω την ακρη?

aaK3p3.png FCDMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, χωρίς να είμαι νομικός, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ο νόμος είναι σαφέστατος: Δε μπορεί να γίνει καταγγελία σύμβασης εργασίας μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα. Η προειδοποίηση απόλυσης συνιστά καταγγελία σύμβασης εργασίας και αυτό δεν επιτρέπεται.

Σκεφτείτε το εξής: Ο νόμος φτιάχτηκε για να μη γίνονται διακρίσεις σε βάρος της εγκύου και της νέας μητέρας. Εάν λοιπόν ο εργοδότης καταγγείλει τη σύμβαση, κάνει διάκριση σε βάρος της. Μου φαίνεται λογικό, ακόμη κι αν ο εργοδότης έλεγε έστω και προφορικά στη μητέρα 7-8-10-12 μήνες μετά τη γέννα ότι θα την απολύσει, αν εκείνη μπορούσε να το αποδείξει, αυτό θα ήταν παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

TERRA εχεις απολυτο δικιο ..

Λοιπον irev μου παρε τηλεφωνo και στο Υπουργειο Εργασιας του οποιου τα τηλεφωνα ειναι : 213 1516 396 (πολυ εξυπηρετικοι και ενημερωμενοι) και 210 52 95 141 και e-mail : [email protected].

Επισης θα σου προτεινα να παρεις τηλεφωνο και στην Επιθεωρηση εργασιας στην Ελευσινα οι οποιοι ειναι πληρως ενημερωμενοι, τα τηλεφωνα ειναι : 210 5546 048 , 210 5549 197 και 297.

Εμενα οι παραπανω μου ελυσαν το προβλημα μου!

Ειμαι σιγουρη πως θα σου λυσουν καθε απορια (να τους πεις τα παντα) και με οτι σου πουν (τυπωσε κ τους νομους που θα σου υποδειξουν και δωστου και τα τηλεφωνα της Επιθεωρησης και του Υπουργειου _εγω αυτο εκανα) πηγαινε στον εργοδοτη κ μην φοβασαι ΤΙΠΟΤΑ. Ζητησε του ηρεμα απο την πλευρα σου να κοιταξει τους νομους ή να παρει και τηλεφωνα εαν εχει καποια απορια και ξαναμιλατε. Εαν δεν τα δεχτει τοτε πες του οτι δεν μου αφηνετε αλλη επιλογη απο το να σας κανω καταγγελια.

Αυτη ειναι η δικη μου συμβουλη.. περιμενω τα νεοτερα! Να θυμασαι οτι το δικιο ειναι με το μερος σου!

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημασία πάντα σε τέτοια θέματα είναι να μιλάς με σιγουριά, ήρεμα και ξεκάθαρα. Στο κάτω κάτω τα δικαιώματά σου προασπίζεσαι και αυτό το δικαίωμα δεν μπορεί να στο στερήσει κανείς. Πέρα από το νόμο ο τίτλος είναι ξεκάθαρος. Περίοδος ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ μητρότητας. Προστατεύεται από το νόμο με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Σημασία πάντα σε τέτοια θέματα είναι να μιλάς με σιγουριά, ήρεμα και ξεκάθαρα. Στο κάτω κάτω τα δικαιώματά σου προασπίζεσαι και αυτό το δικαίωμα δεν μπορεί να στο στερήσει κανείς. Πέρα από το νόμο ο τίτλος είναι ξεκάθαρος. Περίοδος ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ μητρότητας. Προστατεύεται από το νόμο με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό.

 

Ετσι ακριβως!

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Κορινα

θα παρω αυριο τηλ για σημερα επηξα στη δουλεια

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΡΕΛΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ....Τελος παντων

 

Εμενα τωρα επειγει το θεμα της πληρωμης

Αλλα επειδη μου ειπε κι ολας οτι αν ειναι να σε διωξω σιγα μην περιμενω να κλεισεις 6ετια (5/4/2011) που σημαινει 4 μισθοι αποζημιωση

Απο τις 27/3 και μετα μπορω............ (που σημαινει 3 μισθοι αποζημιωση)

 

γι αυτο το ψαχνω απο τωρα να ειμαι προετοιμασμενη1

 

Σας ευχαριστω ολες

και καλα μας ξεμπερδεματα

aaK3p3.png FCDMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια

 

πηρα σημερα τηλ εκει που ειπες Κορινα

και οντως ηταν τρελλα εξυπηρετικη η γυναικα που μιλησα

Μου ειπε οτι 99% ισχυει και για μενα 15μηνο

Αλλα για να ειμαστε σιγουροι, της εστειλα μαιλ να το συζητησει στο Συμβουλιο και να εχω και γραπτως απαντηση!!!

 

Ξεχασα να τη ρωτησω για αυτα που λεγαμε για την "προειδοπιηση απολυσης", αλλα τη ρωτησα στο μαιλ μου Ελπιζω να εχω απαντηση και για τα 2 !

aaK3p3.png FCDMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες (και όλους)

 

Θαθελα τη βοήθεια σας-έχασα τη δουλειά μου και αναρωτιέμαι αν αξίζει να κινηθώ εναντίον τους. Αν έχετε(ή είστε) κανένα καλό νομικό που πάνω απ΄όλα να έχει όρεξη να ασχοληθεί, πείτε μου.

 

Πολύ συνοπτικά, είχα άδεια άνευ αποδοχών (μου ενέκριναν κατά σειρά 8μηνες, 9μηνες κλπ συνολικά για 3 χρόνια) και την τελευταία φορά που ζήτησα 7 -8 μήνες, μου έδωσαν 1 μήνα και όταν δεν εμφανίστηκα με απέλυσαν. Την αίτηση τηνη έκανα 11 μήνες μετά τη γέννηση των διδύμων μου (αλλά δεν γνώριζα τί δικαιούμαι, ούτε και ρώτησα, οπότε δεν είχα αναφέρει τίποτε σχετικό στην αίτηση). Αυτό έγινε πέρυσι τέτοιον καιρό.

 

Επειδή δεν μπορώ να αναλύσω τώρα την ιστορία και δεν θέλω να σχηματίσετε λάθος γνώμη, όποιος ξέρει ας μπει παρακαλώ στον κόπο να μου στείλει ένα μήνυμα.

 

1000 ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πολλα για το θεμα αλλα σιγουρα θελεις εργατολογο καλυτερα και οχι δικηγορο.

 

ΟΙ αιτησεις αδειας ηταν εγγραφες και εχεις αντιγραφα εγκρισης?

Η απολυση ηταν με αποζημιωση? (γιατι παιζει και χωρις )

 

Τελος , απο τα λιγα που ξερω εφοσον δεν εχουν συμπληρωθει 15 μηνες απο τον τοκετο ειναι υποχρεωμενοι να σου καταβαλουν το ποσο μισθων για τους υπολοιπομενους μηνες μεχρι την συμπληρωση τους .. αλλα αυτο αν εργαζεσαι. Αν δεν εργαζεσαι ειναι λιγο μπερδεμα.

 

Επισης

Μπορεί ο εργοδότης να απολύσει τον εργαζόμενο όταν έχει άδεια ή απουσιάζει λόγω ασθένειας από την εργασία του;

Απαγορεύεται η απόλυση του εργαζόμενου όταν τελεί σε άδεια ή και διαθεσιμότητα. Σε περίπτωση μικρής διάρκειας ασθένειας του μισθωτού δεν μπορεί να γίνει απόλυσή του, όπως και προκειμένου για γυναίκα στη διάρκεια της λοχείας.

http://www.aiginiovoice.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=817:2010-12-06-22-55-11&catid=37:2009-05-07-21-55-11&Itemid=49

 

καθως και

ΦΕΚ 84Α_84 -

+

Ν 1483/1984: Εργαζόμενοι με οικογενειακές υποχρεώσεις-Εργατική

 

http://www.forth.gr/se/nomoi/prosopikou/n1483-1984.doc

 

τονιζοντας οτι ισχυει πλεον 15μηνο απο τον τοκετο.

 

 

 

 

Σιγουρα θα επαιρνα γνωμη εργατολογου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

@elenik

 

Σε ευχαριστώ πολύ- ναι, εργατολόγο εννοούσα βέβαια..

 

Το κακό είναι ότι έχει περάσει καιρός - είχα τότε μιλήσει με δικηγόρο στο τηλέφωνο (για 5 λεπτά) και μου είπε ότι είχαν δικαίωμα να με διώξουν (εφόσον εγώ ήθελα κι άλλη άδεια ενώ εκείνοι με 'χρειάζονταν').

 

Ναι, οι αιτήσεις ήταν έγγραφες, αντίγραφα έγκρισης δεν έχω, αλλά με ενημέρωναν μέσω μαιλ- φαντάζομαι όμως ότι μπορώ να τις βρω στα πρακτικά των συνεδριάσεων.

 

Αυτό με την απαγόρευση απόλυσης όταν κανείς τελεί σε άδεια είναι σημαντικό αλλά μήπως εννοεί λόγω ασθένειας?

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι έχει περάσει καιρός - είχα τότε μιλήσει με δικηγόρο στο τηλέφωνο (για 5 λεπτά) και μου είπε ότι είχαν δικαίωμα να με διώξουν (εφόσον εγώ ήθελα κι άλλη άδεια ενώ εκείνοι με 'χρειάζονταν').

Aρα δεν ειχε ψηφιστει ακομα το 15μηνο οποτε λογικα η περιοδο λοχειας δεν σε προστατευε αφου σε απολυσαν μολις χρονισε το παιδι αν καταλαβα καλα.

 

Ναι, οι αιτήσεις ήταν έγγραφες, αντίγραφα έγκρισης δεν έχω, αλλά με ενημέρωναν μέσω μαιλ- φαντάζομαι όμως ότι μπορώ να τις βρω στα πρακτικά των συνεδριάσεων.

Αφου ειχαν εγκρινει την αδεια τι παει να πει σε χρειαζοντουσταν? :confused::confused:

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο αλλα ακουγεται παραλογο.

 

μήπως εννοεί λόγω ασθένειας?

Οχι .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

@ελενικ

 

Σε ευχαριστώ πολύ- δεν θέλω να μονοπωλώ το θέμα, πρέπει να βρω έναν εργατολόγο.

 

Για να κλείσω, δεν μπορώ να σου αναπτύξω τη λογική του 'με χρειαζόντουσαν' όπως και καμία άλλη λογική τους εξάλλου..

 

Καλό βράδυ και 1000 ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο εμενα.

στις 26 φεβρουαρίου σημπληρωνω 12 μηνες απο τοτε που γεννησα. εχω κανει χρηση του εξαμηνου, ολα κανονικα .Τώρα κάνω χρηση μειωμένου ωραρίου το οποίο λήγει τον Σεπτέμβριο.

Απο εγκηρες πληροφορίες που εχω θα με απολησουν τωρα με το που ληγει το 12μηνο (26/2/2011) Τι να κάνω??

Επισης το σημαντικό με εμένα ειναι πως ειμαι ΑΓΑΜΗ ΜΗΤΕΡΑ(ΜΟΝΟΓΟΝΕϊΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ). .

Πως να κηνηθω? τι δηκαιωματα έχω? Να γραφτω σε κάποιο συλλογο οπως (gonis.gr)για να εχω πλάτες κ στιριξη?? Να τους αναφέρω τους νόμους που λέτε ??:

νομο 1483/1984 άρθρο 15 (12 μηνο) και στο νομο 3896 αρθρο 20 (επεκταση 12μηνου)

 

Να πάω επιθεωριση εργασίας??

Τι να κάνω???

Τι ισχιει με την Προηδοποίηση απόλησης???

Βοηθήστε με σας παρακαλω γιατι ειμαι μόνη μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορούν να σε απολύσουν στο 12 μηνο αλλά στο 15 μηνο δηλαδή 26.05.2011. Αύτο σημαίνει πως έχεις χρόνο να ψάξεις τι δικαιούσε οπότε μην αγχώνεσε!

 

Για να σε απολύσουν θα πρέπει στις 26.05.2011 (τότε τελειώνει η περίοδος προστασιας μητρότητας) να σε προειδοποιήσουν γραπτώς ότι θα απολυθείς. Τότε λοιπόν θα μπορούν να σε απολύσουν στις 26.07.2011 κ σε καμμία περίπτωση ΝΩΡΙΤΕΡΑ! Δικαιούσε ολοκληρη αποζημιωση!

 

Το γεγονος οτι εισαι αγαμη μητερα ειναι πολυ υπερ σου κ πιθανον να υπάρχουν ευνοικοτερες ρυθμισεις!

 

Βέβαια θα πάρεις τηλέφωνο στην Επιθεώρηση εργασιας και στο Υπουργείο Εργασίας να επιβεβάιώσεις ολά αυτα που σου γράφω !

Τα τηλέφωνα του Υπουργειο Εργασιας ειναι : 213 1516 396 (πολυ εξυπηρετικοι και ενημερωμενοι) και 210 52 95 141 και e-mail : [email protected].

Επισης Επιθεωρηση εργασιας στην Ελευσινα οι οποιοι ειναι πληρως ενημερωμενοι, τα τηλεφωνα ειναι : 210 5546 048 , 210 5549 197 και 297.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ. ΥΡΕΜΗΣΑ γιατι ολο το βραδυ δεν κοιμήθηκα και μου βγαίνει μια πολύ αρνητηκη κ επιθετική διαθεση στη δουλεια. Αν λοιπον παρολ ΄αυτα μου πουν τωρα οτι φευγω, πως να αντιδρασω τι να τους πω. Να μιλισω με διευθηντη , με λογιστιριο... τι κανουμε για να μην φανουμε αδυναμες και φοβησμενες????

Link to comment
Share on other sites

Εαν εννοείς το ¨"τωρα" σήμερα.. πριν μιλήσεις δηλαδη με τους αρμοδιους (επιθ.εργ κ υπουργειο) τι να σου πω ... πες τους ο.κ, απεφυγε να υπογράψεις καποιο εγγραφο, μην φερεις καμμια αντιρηση, να εισαι ψυχραιμη και παρε τηλεφωνο με την πρωτη ευκαιρια τους αρμοδιους. Αφου λοιπον αυριο θα εχεις ενημερωθει πηγαινε κ μιλα στον εργοδοτη και ανεφερε ολα αυτα που θα σου πουν!

 

Δεν θα εισαι και ουτε θα φανεις φοβισμενη και αδυναμη γιατι εχεις το δικιο με το μερος σου! Να το θυμασαι αυτο!!:P

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...