Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ροζ-καφέ υγρά & Utrogestan


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μια χαρα κοπελα μου!!!!τουλαχιστον καλυτερα...καλη χρονια κιολας!!!!!!κανω ενα "διαλειμμα" κ μετα θα ξεκινησουμε απο την αρχη....

 

πολυ καλα κανεις! τωρα που θα χεις κ μια κατεθυνση με τις εξετασεις σου, ολα θα γινουν οπως πρεπει!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι και ανυπομονω για αυτο!!!!και ανυπομονω να ερθει η στιγμη που θα πανε επιτελους ολα καλα!!!!!θα καθυστερησουμε βεβαια για τις εξετασεις γιατι τα ραντεβου πανε λιγο πισω αλλα για καλο μαλλον θα ειναι...απλα σκεφτομαι θετικα και πιστευω του χρονου τετοιο καιρο να εχω τουλαχιστον φουσκωμενη κοιλιτσα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι και ανυπομονω για αυτο!!!!και ανυπομονω να ερθει η στιγμη που θα πανε επιτελους ολα καλα!!!!!θα καθυστερησουμε βεβαια για τις εξετασεις γιατι τα ραντεβου πανε λιγο πισω αλλα για καλο μαλλον θα ειναι...απλα σκεφτομαι θετικα και πιστευω του χρονου τετοιο καιρο να εχω τουλαχιστον φουσκωμενη κοιλιτσα!!!!!

 

 

η αληθεια ειναι οτι παρα την ταλαιπωρια που τραβηξες η ανακουφιση του οτι τωρα θα ξερεις που να βαδισεις , ειναι μεγαλη!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον ελπιζω αυτη η ταλαιπωρια στο τελος να γινει μια αναμνηση και να μην συμβει ποτε μα ποτε ξανα....σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον και για την στηριξη σου ολο αυτο το καιρο!!!!:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον ελπιζω αυτη η ταλαιπωρια στο τελος να γινει μια αναμνηση και να μην συμβει ποτε μα ποτε ξανα....σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον και για την στηριξη σου ολο αυτο το καιρο!!!!:D:D:D:D:D:D

 

τιποτα! εμεις εδω καταλαβαινομαστε καλυτερα!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλ ρε κορίτσια για να καταλάβω τελικα τα utrogestan γιατι τα παίρνουμε οταν δούμε λιγο αίμα είτε καφέ είτε ανοιχτοχρωμο. Ειναι και πολυ δύσκολα χάπια, φέρνουν υπνηλια και μου αυξάνουν την ένταση των συμπτωμάτων της ναυτιας χωριά που το βράδυ με πονάει το στομάχι μου...

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω τα εβαζα κολπικα για να μην εχω επιπλεν συμπτωματα...αν τα παιρνεις απο το στομα επιβαρυνονται περισσοτερο τα συμπτωματα...ειναι προγεστερονη που ενισχυει περισσοτερο τα τοιχωματα της μητρας ωστε να κρατηθει το εμβρυο...και στις 2 μου εγκυμοσυνες τα πηρα...

Link to comment
Share on other sites

εγω τα εβαζα κολπικα για να μην εχω επιπλεν συμπτωματα...αν τα παιρνεις απο το στομα επιβαρυνονται περισσοτερο τα συμπτωματα...ειναι προγεστερονη που ενισχυει περισσοτερο τα τοιχωματα της μητρας ωστε να κρατηθει το εμβρυο...και στις 2 μου εγκυμοσυνες τα πηρα...

 

Ευχαριστω για την απάντηση. Στη 1η εγκυμοσύνη δε τα πήρα απλά τα είχα ακουστα, τώρα μου τα έδωσε για προληπτικούς λόγους αφού είδα λιγο καφέ. Σου εύχομαι καλη επιτυχία και η επόμενη εγκυμοσύνη σου να σταθεί, να μην εχεις προβληματα και να κρατήσεις το παιδάκι σου στην αγκαλια σου γερό. Έχω δει την ιστορία σου και έχω παρακολουθήσει την αγωνία σου και ευχόμουν να σου πανε όλα καλα! Χαίρομαι που έχεις αρχίσει τις εξετάσεις σου και είσαι αισιόδοξη πλέον γιατι έτσι θα έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχχχ....κι εγώ τα έπαιρνα για 6 εβδομάδες, είχα 2 φορες καφε υγρα.Η υπνηλία που μου εφεραν την πρωτη φορα που τα πήρα θα μου μείνει αξέχαστη...:D

Μέχρι να περάσει τι 1ο τριμηνο κοιτούσα κάθε λίγο και λιγακι το εσωρουχο μου...τι αγχος κι αυτο, αλλα περα απο τις δυο πρωτες φορες δεν ξαναεμφανισα...Στη δική μου περιπτωση νομιζω πως η γιατρος ηταν λιγο υπερβολικη γενικα.Μου φανηκε και λιγο απειρη.Γιαυτο και στον 5ο μηνα την αλλαξα.Η εμπιστοσυνη στο γιατρο παιζει μεγαλο ρόλο.

15-7-2013

Η ζωή μας άλλαξε για πάντα!!!

aQamp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα κ χρόνια πολλά!είμαι και εγώ νέα μαμά,σχεδόν 8εβδομάδων!είχα δει ελάχιστη καφέ βλεννα στις 3εβδομάδες περίπου,αλλά δεν ήταν κάτι. χθες το βράδυ όμως πριν κοιμηθώ είδα σκούρο καφέ,το ίδιο και σήμερα το πρωί. η γυναικολόγος με συμβούλεψε να πάρω ουτροτζεσταν των 100 προεραιτικα για μερικές μέρες,μέχρι τον υπέρηχο. ο υπέρηχος θα γίνει το Σάββατο... Ελπίζω να είναι όλα καλά και να μ ην συμβεί τίποτα στο σποράκι μου!πίνω ήδη φιλισιν, τροφοκαρντ και βιοφερ, (φολικο. Οξύ,μαγνήσιοκαι σίδηρο),είμαι παιδαγωγός,εργάζομαι σε παιδικό σταθμό, αλλά έχω ρίξει κατά πολύ τους ρυθμούς μου...είχα άλλες 2δουλειές τις οποίες σταμάτησα.εύχομαι να πάνε καλά τα πράγματα για όλες τις μανούλες!καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα.... Είμαι 6 εβδομάδων και κάτι έχω ακούσει τη καρδιά 108 παλμούς και μου ειπε οτι έχω μια μικρή αποκόλληση...μου είπε ξάπλα στο κρεβάτι ultrogestan και ε ενέσεις την ε βδομάδα παρόλα αυτά σήμερα είδα από το πρωι που αποφάσισα να κάνω μπανιο στο σκουπισμα διάφανη βλενα καφεροζ...ελπίζω να σταματήσει μου ειπε να μην ανησυχώ....Αλλά είναι το πρώτο και φοβάμαι....

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Marthouk είπε:

Καλησπέρα.... Είμαι 6 εβδομάδων και κάτι έχω ακούσει τη καρδιά 108 παλμούς και μου ειπε οτι έχω μια μικρή αποκόλληση...μου είπε ξάπλα στο κρεβάτι ultrogestan και ε ενέσεις την ε βδομάδα παρόλα αυτά σήμερα είδα από το πρωι που αποφάσισα να κάνω μπανιο στο σκουπισμα διάφανη βλενα καφεροζ...ελπίζω να σταματήσει μου ειπε να μην ανησυχώ....Αλλά είναι το πρώτο και φοβάμαι....

Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη..να ακουσ τον γιατρο σου..να ξεκουραζεσαι κ ολα θα πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι εγώ είχα αποκόλληση σάκου και μάλιστα από την πάνω πλευρά που θεωρείται «επικίνδυνη» - στην 7η εβδομάδα . 

Πηρα utrogestan και ξεκουράστηκα . Δεν έκανα καμία εργασία , πρόσεχα πως σηκωνομουν κλπ . Σε δυο εβδομάδες όλα πέρασαν και εξελίχθηκαν απολύτως φυσιολογικά . 

Για την ιστορία , έχω τα χαρτιά από την εγκυμοσύνη της μαμάς μου σε εμένα : και εκείνη είχε αποκόλληση ακριβώς στην ίδια εβδομάδα !  Σύμπτωση ; Μπορεί ναι , μπορεί όχι . 

Πληροφοριακα το 50% των κυήσεων στις μεσογειακές χώρες παρουσιάζουν κάποια αποκολληση - έχουν γίνει σχετικές έρευνες κλπ . 

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων όλα πάνε καλά . Θετική σκέψη , να ακούς τον ιατρό σου και να μιλάς στο μωρό σου ;) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ....απλα δεν είχα καθόλου λίγο καφέ πριν παω στο γιατρο..Και από την ωρα που είμαι ξάπλα και περνώ ultrogestan οπότε το περνώ με Τα από λίγο έχω διάφανα καφεροζ υγρα..ο γιατρος ειπε ολα καλα ...αλλα οταν ειναο το πρωτο και εχεις ταλαιπωρηθεί πολυ λογο κακου γιατρου ε φοβάσαι...ευτυχως αλλαξα γιατρο ...

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marthouk είπε:

Ευχαριστώ....απλα δεν είχα καθόλου λίγο καφέ πριν παω στο γιατρο..Και από την ωρα που είμαι ξάπλα και περνώ ultrogestan οπότε το περνώ με Τα από λίγο έχω διάφανα καφεροζ υγρα..ο γιατρος ειπε ολα καλα ...αλλα οταν ειναο το πρωτο και εχεις ταλαιπωρηθεί πολυ λογο κακου γιατρου ε φοβάσαι...ευτυχως αλλαξα γιατρο ...

 

Εμένα η αποκόλληση φάνηκε στον υπέρηχο. Μετά είδα τα υγρά ;) με είχε ενημερώσει ο ιατρός μου ότι θα δω υγρά και να ΜΗΝ ΤΡΟΜΑΞΩ , αλλά σε κάθε περίπτωση να τον ενημερώσω. Ακολουθείς τον ιατρό σου στις συστάσεις - και φυσικά αν χρειαστεί, παίρνεις μία δεύτερη γνώμη. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα! είμαι 5 εβδομάδων και 6 ημερών έγκυος και είμαι 39 ετών. Έχω ήδη ένα κοριτσάκι και μετά από προσπάθειες περίπου 3 ετών έμεινα και πάλι έγκυος. Πριν από 4 μέρες που είχα ροζ και καφέ υγρά ξεκίνησα τα gynalven 200 σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού (κολπική χρήση) για λίγο σταμάτησαν αυτά τα υγρά. Σήμερα όμως αισθάνομαι σα να έχω μια ιδέα πόνους περιόδου και έχω και πάλι λίγα καφέ υγρά. Διάβασα σε διάφορα σάΪτ γι' αυτά τα υγρά και οι περισσότεροι λένε πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Εγώ πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά! Αλλά και πάλι με τρώει λιγάκι αυτό το πράγμα. Ο γιατρός δεν φαίνεται να ανησυχεί. Γνωρίζετε κάτι γι' αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, AthenaTh είπε:

καλησπέρα! είμαι 5 εβδομάδων και 6 ημερών έγκυος και είμαι 39 ετών. Έχω ήδη ένα κοριτσάκι και μετά από προσπάθειες περίπου 3 ετών έμεινα και πάλι έγκυος. Πριν από 4 μέρες που είχα ροζ και καφέ υγρά ξεκίνησα τα gynalven 200 σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού (κολπική χρήση) για λίγο σταμάτησαν αυτά τα υγρά. Σήμερα όμως αισθάνομαι σα να έχω μια ιδέα πόνους περιόδου και έχω και πάλι λίγα καφέ υγρά. Διάβασα σε διάφορα σάΪτ γι' αυτά τα υγρά και οι περισσότεροι λένε πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Εγώ πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά! Αλλά και πάλι με τρώει λιγάκι αυτό το πράγμα. Ο γιατρός δεν φαίνεται να ανησυχεί. Γνωρίζετε κάτι γι' αυτό; 

Καλησπέρα ,με το καλό το μωράκι σου και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Την ίδια εβδομάδα με σένα Ειχα και εγώ καφέ υγρά και πόνους περιόδου. Κράτησαν ως τον τρίτο μήνα,κάθε μέρα όλο και πιο βασανιστική όποτε σε νιώθω. Κατά την διάρκεια μέχρι και κόκκινο αίμα είδα και μετά στον υπέρηχο αντιληφθήκαμε πως ήταν δίδυμα και το ένα παλλινδρομισε . Τώρα τελειώνω τον 7 μήνα και όλα έχουν Πάει καλά. Θέλει αρκετή ξεκούραση,ψυχραιμία, και να ακους τον γιατρό σου. Να τον έχεις εμπιστοσύνη. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά ,να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη !!!!

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, AthenaTh είπε:

καλησπέρα! είμαι 5 εβδομάδων και 6 ημερών έγκυος και είμαι 39 ετών. Έχω ήδη ένα κοριτσάκι και μετά από προσπάθειες περίπου 3 ετών έμεινα και πάλι έγκυος. Πριν από 4 μέρες που είχα ροζ και καφέ υγρά ξεκίνησα τα gynalven 200 σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού (κολπική χρήση) για λίγο σταμάτησαν αυτά τα υγρά. Σήμερα όμως αισθάνομαι σα να έχω μια ιδέα πόνους περιόδου και έχω και πάλι λίγα καφέ υγρά. Διάβασα σε διάφορα σάΪτ γι' αυτά τα υγρά και οι περισσότεροι λένε πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Εγώ πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά! Αλλά και πάλι με τρώει λιγάκι αυτό το πράγμα. Ο γιατρός δεν φαίνεται να ανησυχεί. Γνωρίζετε κάτι γι' αυτό; 

 

Τόσο νωρίς, μπορεί να συμβεί οτιδήποτε, είτε έχεις υγρά είτε όχι. Δεν έχει νόημα να ανησυχείς αν δεν ανησυχεί ο γιατρός, υπομονή και να ελπίζεις για το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

@AthenaTh Ψυχραιμία, υπομονή και ρεαλισμός.  Εγώ είχα καφέ υγρά απο την 5η εως την 7η εβδομάδα. Οταν είχα τηλεφωνήσει στον γιατρό (ηταν Σαββατο) μου ειπε απλά ξεκουραση, utrogestan και μετά απο 4-5 μερες να πήγαινα για υπερηχο. Ενστικτωδώς ακινητοποιηθηκα τελείως, πηγαινα μόνο τουαλέτα . Οταν πήγα για υπέρηχο διαπιστώθηκε αποκόλληση σακου με αιμάτωμα στη μήτρα.  Όλα δόξα τον Θεό πήγανε μία χαρά κ έφερα στον κόσμο την μπεμπούλα μας, αλλά θέλει πολύ προσοχή γιατί ακόμα είναι πολύ νωρίς.Εύχομαι όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..  εγώ την 6 εβδομαδα ο γιατρος μου ειπε οτι έχω μια μικρή αποκόλληση..ξεκίνησα χάπια και ενέσεις... έκατσα 4 βδομάδες το μωρό αναπτύσσεται κανονικά τα καφέ που ειχα γιατί μόνο καφέ είχα τπτ άλλο σταμάτησαν και ξαφνικά στη 12 εβδομάδα με πιάνουν πονοι στη μεση πλάτη Όχι έντονη αν άλλαζα θέση ήταν οκ..Και μετά από ήρθαν πάλι τα καφέ μπεζ υγρά 4 μέρες πριν την Αυχενική.... Είναι να μη σε πιάνει τρελά... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...