Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα/ος σύντροφος μετά το χωρισμό & παιδιά. Πώς γίνεται;


gt68

Recommended Posts

Γειά σας,

 

Έχω χωρίσει εδώ και 2 χρόνια κι έχω την επιμέλεια δύο αγοριών 12 & 15 χρονών που ζούνε μαζί μου.

 

Η πρώην μου έχει μετακομίσει στο εξωτερικό κι απ' όταν χώρισα δε μου μένει σχεδόν καθόλου ελεύθερος χρόνος. Με δουλειά, μαγείρεμα, καθαριότητα, πλυντήρια, τρεχάματα σε φροντιστήρια, μπάσκετ, ποδόσφαιρο κι ότι επιπλέον προκύψει τρέχω σαν τον Βέγγο χαχα. Δεν μπορώ να πω ότι με κουράζει, απλά απαιτεί σχεδόν όλο το χρόνο μου και δεν μου δίνεται ευκαιρία να γνωρίσω καμιά γυναίκα της προκοπής, να φτιάξω μια σχέση (αν βρεθεί καμία που να θέλει). Στις διάφορες δραστηριότητες των παιδιών που πάνε κι άλλοι γονείς όλο παντρεμένες γνωρίζω, πεδίο δράσης μηδέν.

 

Για πείτε καμιά ιδέα εσείς που τα περάσατε, πώς τα καταφέρατε;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας,

 

Έχω χωρίσει εδώ και 2 χρόνια κι έχω την επιμέλεια δύο αγοριών 12 & 15 χρονών που ζούνε μαζί μου.

 

Η πρώην μου έχει μετακομίσει στο εξωτερικό κι απ' όταν χώρισα δε μου μένει σχεδόν καθόλου ελεύθερος χρόνος. Με δουλειά, μαγείρεμα, καθαριότητα, πλυντήρια, τρεχάματα σε φροντιστήρια, μπάσκετ, ποδόσφαιρο κι ότι επιπλέον προκύψει τρέχω σαν τον Βέγγο χαχα. Δεν μπορώ να πω ότι με κουράζει, απλά απαιτεί σχεδόν όλο το χρόνο μου και δεν μου δίνεται ευκαιρία να γνωρίσω καμιά γυναίκα της προκοπής, να φτιάξω μια σχέση (αν βρεθεί καμία που να θέλει). Στις διάφορες δραστηριότητες των παιδιών που πάνε κι άλλοι γονείς όλο παντρεμένες γνωρίζω, πεδίο δράσης μηδέν.

 

Για πείτε καμιά ιδέα εσείς που τα περάσατε, πώς τα καταφέρατε;

 

 

Απάντηση σε αυτό που ζητάς δεν έχω γιατί δεν το έχω σκεφτεί ακόμα... (είμαι στη φάση που απολαμβάνω τη ζωή με το μωράκι μου, χωρίς προβλήματα, καβγάδες κλπ... )

Θέλω, όμως, να σε συγχαρώ που είσαι ΠΑΤΕΡΑΣ! Μπράβο σου, πραγματικά! Πίστευα πως τέτοιο έντρες είχαν εξαφανιστεί από τον κόσμο! :shock:

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!! Μπορεί να κουράζεσαι... αλλά η ευτυχία στα μάτια τους και η αγάπη τους στο πρόσωπό σου... θα σε ανταμείβουν πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα δυσκολα για τους γονεις που μεγαλωνουν χωρις βοηθεια τα παιδια τους...Δεν υπαρχει προσωπικος χρονος και παντα τα παιδια μας θα ειναι Νο 1 ακομα και αν βρουμε ενα νεο συντροφο!!

Δυσκολο το εργο μας αλλα συγχαρητηρια που τα μεγαλωνεις και εισαι πατερας , οπως ειπε και η Ειρηνη_83.

Ιδεες δεν εχω να σου δωσω γιατι και εμενα κατι τετοιο δε με απασχολει στη παρουσα φαση (το παιδι μου με γεμιζει ΑΠΟΛΥΤΑ και δε με νοιαζει κατι αλλο)αλλα απο κατι ερευνες που εχω διαβασει τα πιο πιθανα μερη να γνωρισουμε καποιον για κατι ουσιαστικο ειναι ο εργασιακος χωρος και μετα το περιβαλλον μας(φιλος φιλου κλπ.).

Αλλα και παλι ειναι δυσκολο.....Καλη τυχη παντως σου ευχομαι να βρεις οτι ψαχνεις!!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα, που η κορη μου κοντευει τα δυο και την μεγαλωνω μονη μου,χωρις βοηθεια δεν υπαρχει περιπτωση για ελευθερο χρονο.Ο χρονος πολλες φορες δεν φτανει για τα βασικα.

 

Και δυστυχως και σε οσες εκδηλωσεις,παρκα,παιδοτοπους,κ.τ.λ. παμε σπανια βλεπω μπαμπαδες και αν δω,ειναι και οι μαμαδες μαζι.

 

Φοβαμαι φιλε μου πως τελικα ειναι θεμα που θα σου τυχει ή οχι.

 

Τι να πω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,

 

Έχω χωρίσει εδώ και 2 χρόνια κι έχω την επιμέλεια δύο αγοριών 12 & 15 χρονών που ζούνε μαζί μου.

 

Η πρώην μου έχει μετακομίσει στο εξωτερικό κι απ' όταν χώρισα δε μου μένει σχεδόν καθόλου ελεύθερος χρόνος. Με δουλειά, μαγείρεμα, καθαριότητα, πλυντήρια, τρεχάματα σε φροντιστήρια, μπάσκετ, ποδόσφαιρο κι ότι επιπλέον προκύψει τρέχω σαν τον Βέγγο χαχα. Δεν μπορώ να πω ότι με κουράζει, απλά απαιτεί σχεδόν όλο το χρόνο μου και δεν μου δίνεται ευκαιρία να γνωρίσω καμιά γυναίκα της προκοπής, να φτιάξω μια σχέση (αν βρεθεί καμία που να θέλει). Στις διάφορες δραστηριότητες των παιδιών που πάνε κι άλλοι γονείς όλο παντρεμένες γνωρίζω, πεδίο δράσης μηδέν.

 

Για πείτε καμιά ιδέα εσείς που τα περάσατε, πώς τα καταφέρατε;

 

Δεν είμαι στη θέση σου και θέλω να λέω "μεγάλα λόγια" γιατι τα δικά μου είναι μικρά ακόμη, απλώς νομίζω είναι καλό τα παιδιά - ανάλογα με την ηλικία τους - να συμμετέχουν στις δουλειές, σίγουρα δηλαδή μπορούν από τα 12 να βάλουν ενα πλυντήριο / στεγνωτήριο / άπλωμα, να πλύνουν τα πιάτα, και στα 15 να ετοιμάσουν ένα απλό γεύμα ή να βάλουν ενα χεράκι να καθαριστεί το σπίτι. Δεν λεω να κανουν δουλείες όλη μέρα αλλά μπορούν να έχουν κάποιες "ευθύνες" και αυτά και αυτό άσχετα αν τα μεγαλώνεις μόνος ή με την γυναίκα σου. Τα παιδιά μαθαίνουν πράγματα και πως να είναι υπεύθυνα.

Μήπως αν δοκιμάσεις κάτι τέτοιο να σου δώσει λίγο ελεύθερο χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Έχω χωρίσει εδώ και 2 χρόνια κι έχω την επιμέλεια δύο αγοριών 12 & 15 χρονών που ζούνε μαζί μου.

 

Η πρώην μου έχει μετακομίσει στο εξωτερικό κι απ' όταν χώρισα δε μου μένει σχεδόν καθόλου ελεύθερος χρόνος. Με δουλειά, μαγείρεμα, καθαριότητα, πλυντήρια, τρεχάματα σε φροντιστήρια, μπάσκετ, ποδόσφαιρο κι ότι επιπλέον προκύψει τρέχω σαν τον Βέγγο χαχα. Δεν μπορώ να πω ότι με κουράζει, απλά απαιτεί σχεδόν όλο το χρόνο μου και δεν μου δίνεται ευκαιρία να γνωρίσω καμιά γυναίκα της προκοπής, να φτιάξω μια σχέση (αν βρεθεί καμία που να θέλει). Στις διάφορες δραστηριότητες των παιδιών που πάνε κι άλλοι γονείς όλο παντρεμένες γνωρίζω, πεδίο δράσης μηδέν.

 

Για πείτε καμιά ιδέα εσείς που τα περάσατε, πώς τα καταφέρατε;

 

Καλημέρα :D Μπραβο καταρχην δεν πιστευα οτι υπαρχουν τετοιοι μπαμπαδες και αντρες συγχαρητηρια!!! Για το ερωτημα τωρα ...να σου πω θεμα τυχης νομιζω ειναι εγω μολις χωρισα 3 μηνες μετα για την ακριβεια και πραγματικα χωρις να το θελω καθολου ( το μονο που ηθελα τοτε ηταν ηρεμες στιγμες με την κορη μου ) γνωρισα καποιον και εξελιχθηκε σε σχεση μεχρι σημερα ( κατι που εχω μετανιωσει αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα ). Θα ερθει απο μονο του οταν θα εισαι ετοιμος , σου ευχομαι τα καλυτερα!!!!

 

ΥΣ τα παιδια παντως κατα την γνωμη μου ειναι σε ηλικια πια που μπορουν να μεινουν και μονα τους ενα βραδυ να βγεις με φιλους πχ

Link to comment
Share on other sites

Από τα γραφόμενα σου βλέπω ένα Πατέρα με άδειο κορμί (από την κούραση) αλλά γεμάτα μάτια (από την τρυφερότητα) Σου εύχομαι να βρεις αυτό που σου αξίζει και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου (και να σε χαίρονται και αυτά)!!

 

Και εδώ μέσα υπάρχουν πολλές κοπέλες που μπορεί να νιώθουν όπως και εσύ ποτέ δεν ξέρεις!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Έχω χωρίσει εδώ και 2 χρόνια κι έχω την επιμέλεια δύο αγοριών 12 & 15 χρονών που ζούνε μαζί μου.

 

Η πρώην μου έχει μετακομίσει στο εξωτερικό κι απ' όταν χώρισα δε μου μένει σχεδόν καθόλου ελεύθερος χρόνος. Με δουλειά, μαγείρεμα, καθαριότητα, πλυντήρια, τρεχάματα σε φροντιστήρια, μπάσκετ, ποδόσφαιρο κι ότι επιπλέον προκύψει τρέχω σαν τον Βέγγο χαχα. Δεν μπορώ να πω ότι με κουράζει, απλά απαιτεί σχεδόν όλο το χρόνο μου και δεν μου δίνεται ευκαιρία να γνωρίσω καμιά γυναίκα της προκοπής, να φτιάξω μια σχέση (αν βρεθεί καμία που να θέλει). Στις διάφορες δραστηριότητες των παιδιών που πάνε κι άλλοι γονείς όλο παντρεμένες γνωρίζω, πεδίο δράσης μηδέν.

 

Για πείτε καμιά ιδέα εσείς που τα περάσατε, πώς τα καταφέρατε;

 

να σου γνωρίσω την κουμπάρα και κολλητή μου που είναι 39 και ελεύθερη??

 

δεν υπάρχουν άντρες σαν εσένα...λαχείο θα της πέσεις!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Από τα γραφόμενα σου βλέπω ένα Πατέρα με άδειο κορμί (από την κούραση) αλλά γεμάτα μάτια (από την τρυφερότητα) Σου εύχομαι να βρεις αυτό που σου αξίζει και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου (και να σε χαίρονται και αυτά)!!

 

Και εδώ μέσα υπάρχουν πολλές κοπέλες που μπορεί να νιώθουν όπως και εσύ ποτέ δεν ξέρεις!!

 

Χαχαχα!!!! Λες να???? Ν' ανεβάσω καμιά φωτογραφία :D:D:D

 

Πέρα από την πλάκα, όπως έγραψα δεν κουράζομαι ιδιαίτερα. Τα παιδιά είναι αρκετά υπεύθυνα, συγυρίζουν τον χώρο τους και βοηθάνε όσο μπορούνε. Έχω και μια κοπέλα που έρχεται μια φορά την εβδομάδα και κάνει τα βαριά (μπάνια, σκούπισμα, σφουγγάρισμα, σίδερο). Τό πρόβλημα είναι η έλλειψη χρόνου κι ο κύκλος μου που είναι όλοι παντρεμένοι.

 

Τεσπα, μερικές φορές το φιλοσοφώ και λέω αν είναι να γίνει κάτι θα γίνει, δεν με χαλάει ιδιαίτερα μιας και με τ' αγόρια μου περνάμε καλά, είμαστε σαν τρεις εργένηδες.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαχαχα!!!! Λες να???? Ν' ανεβάσω καμιά φωτογραφία :D:D:D

.

 

Μη το γελας καθολου :D Αν και δεν χρειαζεται ο ερωτας στις γυναικες ειναι εγκεφαλικος γραψε κανα δυο ποστ ακομα τετοια και θα κοβεις χαρτακια προτεραιοτητας!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως νομιζω για εναν αντρα ειναι λιγο πιο ευκολα τα πραγματα..

Εγω εχω χωρισει ενα χρονο τωρα και αν και δεν ενδιαφερομαι ακομα να κανω καινουργια σχεση ουτε εχω γνωρισει καποιον να μαρεσει εχω προσεξει οτι οταν αναφερω οτι εχω παιδι ολοι την κανουν με ελαφρα πηδηματακια :)

Προς το παρον δεν με πειραζει αλλα προβληματιζομαι λιγο για το μελλον..

Ενω εσενα σου δινει ''ποντους'' το οτι μεγαλωνεις τους γιους σου. Θα μπορουσες να ξεκινησεις καποια δραστηριοτητα (και με τα παιδια σου αν θελουν) πχ ορειβασια που συμμετεχει κοσμος (πανε 2 γνωστες μου-ελευθερες και ωραιες!) ή ανοιξε λιγο τον κυκλο σου πχ βγες με καποιον ξαδελφο σου ή καποιον απο τη δουλεια σου, πιο ευκολο ειναι να σου συστησουν καποια παρα να ψαχνεις μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

Παντως νομιζω για εναν αντρα ειναι λιγο πιο ευκολα τα πραγματα.. Εγω εχω χωρισει ενα χρονο τωρα και αν και δεν ενδιαφερομαι ακομα να κανω καινουργια σχεση ουτε εχω γνωρισει καποιον να μαρεσει εχω προσεξει οτι οταν αναφερω οτι εχω παιδι ολοι την κανουν με ελαφρα πηδηματακια Προς το παρον δεν με πειραζει αλλα προβληματιζομαι λιγο για το μελλον.. Ενω εσενα σου δινει ''ποντους'' το οτι μεγαλωνεις τους γιους σου. Θα μπορουσες να ξεκινησεις καποια δραστηριοτητα (και με τα παιδια σου αν θελουν) πχ ορειβασια που συμμετεχει κοσμος (πανε 2 γνωστες μου-ελευθερες και ωραιες!) ή ανοιξε λιγο τον κυκλο σου πχ βγες με καποιον ξαδελφο σου ή καποιον απο τη δουλεια σου, πιο ευκολο ειναι να σου συστησουν καποια παρα να ψαχνεις μονος σου.
goody, έχεις δίκιο σ' αυτό που λες, όταν πρόκειται για δημιουργία σοβαρής σχέσης πολλοί άνδρες παθαίνουν αλλεργική αντίδραση όταν ακούνε περί παιδιού. Πιστεύω ότι δεν είναι το παιδί που ενοχλεί όσο η προοπτική της συνεχούς παρουσίας κι αναγκαστικής επαφής με τον πρώην ιδίως αν οι σχέσεις είναι τεταμένες. Παρ' όλα αυτά, εξαιρέσεις υπάρχουν, έχω μια φίλη και γειτόνισσα με την οποία μεγαλώσαμε μαζί που πριν μερικά χρόνια χώρισε με τρία παιδιά. Τώρα είναι ξαναπαντρεμένη κι έκανε και τέταρτο με τον δεύτερο άνδρα της που είναι και τρία χρονάκια μικρότερός της.

 

Όσο για τους άνδρες που έχουν την επιμέλεια, ναι μεν μας δίνουν πόντους αλλά δεν μας λένε που τους εξαργυρώνουμε, :) :) :) Dum spiro spero.....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο για τους άνδρες που έχουν την επιμέλεια, ναι μεν μας δίνουν πόντους αλλά δεν μας λένε που τους εξαργυρώνουμε, :) :) :) Dum spiro spero.....

 

 

Και χιούμορ,εκτός όλων των άλλων!!Απορώ πώς κυκλοφορείς ακόμα ελεύθερος!!!Άντε,κάνε κάτι με την κουμπάρα της culte!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκτός από την κουμπαρίτσα της culte θα σου πρότεινα να αρχίζεις να βγαίνεις με παρέες όπου υπάρχουν (και) ελεύθεροι άντρες... Αυτοί όλο και κάποια ελεύθερη κοπέλα θα γνωρίζουν που να μπορούν να σου συστήσουν....

Άντε καλές ψαριές! :P;)

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, έστειλα πμ :D:D:D

 

 

Βρε παιδί μου,τώρα άμα σου πω ότι,ενώ δεν σε ξέρω,χαίρομαι για σένα?? Ένα πρώτο βήμα είναι και πού ξέρεις,μπορεί να προκύψει κάτι καλό.Αν όχι, πάμε παρακάτω!Κρίμα είναι τέτοια καλά παιδιά να είναι μόνα και κάτι γαιδούρια να τις έχουν πέντε πέντε.

Να μας γράψεις νέα!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια,ο άνθρωπος είναι κελεπούρι και τον αφήνετε έτσι???Άντε να οργανώσουμε και κανένα γάμο,εκτός από βαφτίσεις!!;)

 

μα γιατι νομίζεις μπήκε κυριως το θέμα αυτο??? Μηπως ένας μοναχικός ΠΑΤΕΡΑΣ (με τόσα προσόντα ως πατέρας), βρεί εδώ μέσα μια μοναχική ΜΗΤΕΡΑ (με πάρα πολλά προσόντα ως μητέρα) για να ενώσουν τις μοναξιές τους.....Είναι ένας τρόπος γνωριμίας και προσέγγισης και αυτος....

 

Το parents τωρα και σε έκδοση ΧΡΥΣΟ ΚΟΥΦΕΤΟ........:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

μα γιατι νομίζεις μπήκε κυριως το θέμα αυτο??? Μηπως ένας μοναχικός ΠΑΤΕΡΑΣ (με τόσα προσόντα ως πατέρας), βρεί εδώ μέσα μια μοναχική ΜΗΤΕΡΑ (με πάρα πολλά προσόντα ως μητέρα) για να ενώσουν τις μοναξιές τους.....Είναι ένας τρόπος γνωριμίας και προσέγγισης και αυτος....

 

Το parents τωρα και σε έκδοση ΧΡΥΣΟ ΚΟΥΦΕΤΟ........:D:D:D

 

 

To κατάλαβα γιατί μπήκε...δεν είμαι ξανθιά!!

Και επιτέλους,τόσες ιδέες για βάφτιση έχουν ακουστεί...να μην κάνουμε και έναν γάμο??

Και με το καλό σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Και χιούμορ,εκτός όλων των άλλων!!Απορώ πώς κυκλοφορείς ακόμα ελεύθερος!!!Άντε,κάνε κάτι με την κουμπάρα της culte!!!;)

 

γιατι εχω την εντυπωση οτι και εσυ εισαι λευτερη κοπελια;;;;;)

(αν δε θυμαμαι καλα sorry)

 

περα τωρα απο τη πλακα μπραβο σου που μεγαλωνεις μονος σου τα παιδια και επειδη απο οτι καταλαβα ειναιι συνεχεια μαζι σου μια εκδρομη να δουν τη μαμα τους στο εξωτερικο δεν ειναι κακη για να μεινεις και εσυ λιγο ελευθερος και πιο ανετος;)

μπορεις να γραφτεις σε κανενα αθλημα ή σε καποια δραστηριοτητα για να ανοιξεις το κυκλο των γνωριμιων σου.

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

μα γιατι νομίζεις μπήκε κυριως το θέμα αυτο??? Μηπως ένας μοναχικός ΠΑΤΕΡΑΣ (με τόσα προσόντα ως πατέρας), βρεί εδώ μέσα μια μοναχική ΜΗΤΕΡΑ (με πάρα πολλά προσόντα ως μητέρα) για να ενώσουν τις μοναξιές τους.....Είναι ένας τρόπος γνωριμίας και προσέγγισης και αυτος....

 

Το parents τωρα και σε έκδοση ΧΡΥΣΟ ΚΟΥΦΕΤΟ........:D:D:D

 

:lol::lol::lol: καλο!!

να δωσω κ εγω τα συγχαρητηρια μου στον αξιο μπαμπα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζεις ότι οι πιο πολλές γυναίκες με παιδιά μένουν μόνος για πολύ καιρό μετά το χωρισμό. Μα γιατί τα παιδιά καλύπτουν πολύ πολύ χρόνο. Απλά εσύ έχεις την εμπειρία να έχεις αναλάβει τα παιδιά, πράγμα που είναι σπάνιο, οπότε έχεις το πρόβλημα που έχουν όλες οι γυναίκες που ζουν έτσι. Μπράβο σας παιδιά, ήρωες και ηρωίδες. Εγώ με άντρα που συμμετέχει πάρα πολύ, με παιδικό και γυναίκα, και πολλές φορές σκάω! Και πάλι μπράβο σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...