Recommended Posts

γιατί απλώς δεν κάπνιζα ποτέ μου και μου είναι εύκολο, αλλά απο ενδιαφέρον σε ανθρώπους που μπορούν να έχουν μια καλύτερη ζωή μακριά απο βλαβερές συνήθειες (και όχι εθισμούς) γιατί για μένα το τσιγάρο συνήθεια είναι και όχι εθισμος. quote]

Γλυκιά μου από την στιγμή που δεν το έχεις καπνίσει δεν μπορείς να το λές αυτο!

Οι γιατροί ξέρεις τι λένε? Το τσιγάρο είναι νόμιμο ναρκωτικό. Η νικοτίνη σαφώς και είναι εθιστική ουσία, (ιατρικώς αποδεδειγμένο) όπως και τα ναρκωτικά.

Το θέμα είναι να μπορούν όλες οι καπνίστριες και εγκυμονούσες σε σύντομο χρονικό διάστημα να το κόβουν για το καλό της υγείας τους και του παιδιού τους. Αυτός είναι ο κοινός παρανομαστής και τίποτα άλλο

Διαφημίσεις

ας πω λοιπόν και τη δική μου μικρή ιστορία :lol:

έχω να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου 2 χρόνια και 3 μήνες

έκοψα το κάπνισμα με το σκεπτικό ότι ΘΑ μείνω έγκυος και δεν ήθελα όταν μείνω έγκυος να καπνίζω αλλά ούτε και να περάσω το "Στερητικό σύνδρομο" που άκουγα από τους άλλους

το πήρα απόφαση και το έκοψα. έτσι απλά.

και φυσικά στην αρχή μου έλειπε, και φυσικά στην αρχή το σκεπτόμουν αλλά έλεγα μέσα μου ότι το κάνω για ένα συγκεκριμένο και σοβαρό λόγο

δεν ήμουν καν έγκυος όταν το έκοψα για το παιδί μου

ξέρω πάρα πολύ καλά ότι το τσιγάρο είναι εξάρτηση

κάπνιζα 20 χρόνια γύρω στα 2 πακέτα τη μέρα για την ακρίβεια, ενάμιση πακέτο 25άρι

ξέρω επίσης ότι είναι προσωπική υπόθεση και ότι ο καθένας το κόβει μόνο όταν ο ίδιος το αποφασίσει ό,τι και να του λένε οι γύρω του

ξέρω όμως επίσης ότι δεν είναι ακατόρθωτο να το κόψει κάποιος, ειδικά όταν έχει σοβαρό λόγο

για μένα η εγκυμοσύνη ήταν είναι και θα είναι πάρα πολύ σοβαρός λόγος

πιο σοβαρό απ το να μου πει ο γιατρός ότι πρέπει να το κόψω γιατί έχω πάθει την Χ ασθένεια

δεν σκοπεύω να μαλώσω καμία απ τις κοπέλες που είναι έγκυες και καπνίζουν

απλά να ξέρετε ότι το λιγότερο που συμβαίνει στα μωράκια σας είναι να γενιούνται με λιγότερα κιλά απ ότι θα ήταν το κανονικό βάση του dna τους και κατά μεγάλη πιθανότητα πιο πρόορα λόγω γήρανσης του πλακούντα

αυτα, τα προκαλούν ακόμα και 5 τσιγάρα τη μέρα δυστυχώς

.png

Ενα μπράβο σε όλες εμάς που δεν ξαναπιάσαμε τσιγάρο για τα μωράκια μας :)

Οτι και να λεμε ειναι ενα επικίνδυνο δηλητήριο που δεν πρέπει να το παιρνάμε στα παιδάκια μας....για μένα προσωπικά χωρίς να μαλώνω καμια σας ειναι έγκλημα.

Εγώ έκοψα τον κάπνισμα πριν 1 χρόνο μετά από μια εγχείρηση στις φωνητικές χορδές όπου έπρεπε να μείνω άφωνη και άκαπνη γα 10 μέρες. Το είδα σαν ευκαιρία να το κόψω μια και καλή δεδομένου ότι είχα από τότε στο μυαλό μου ότι έπρεπε να καθαρίσει ο οργανισμός μου για κανένα χρόνο από την νικοτίνη πριν μείνω έγκυος...είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που όταν έμεινα τελικά έγκυος δεν είχα να αντιμετωπίσω το στερητικό σύνδρομο του καπνίσματος και ελπίζω να μην ξανακαπνίσω ποτέ...

μπορεί να πέρασα δύσκολα για κανένα μήνα όταν το έκοψα αλλά σίγουρα άξιζε τον κόπο...οπότε συμβουλεύω όσες σκέφτονται να κάνουν παιδί να μην περιμένουν να μείνουν έγκυες για να το κόψουν αλλά να το κάνουν άμεσα...είναι δύσκολο αλλά αξίζει!

gwggp2.png ISWTp2.png

Είχα δει πολλές φίλες μου να καπνίζουν στην εγκυμοσύνη και δεν είχα άποψη γιατί δεν ήξερα τις δικές μου αντιστάσεις. Όταν στάθηκα απέναντι απο το θετικό τεστ είχα και ένα τσιγάρο στα χέρια μου, που περίμενε να το ανάψω. Άκουσα όμως μέσα μου την ευθύνη που έχω πια γι'αυτό που εγω φρόντισα και παρακάλεσα να έρθει στην ζωή μου.

Αυτή είναι η δική μου άποψη καθώς και η δική μου ψυχολογία. Ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω οτι μια εγκυμονούσα που καπνίζει φροντίζει λιγότερο για το μωρό της. Το κάπνισμα είναι χημική εξάρτηση αρα δεν έχει να κάνει μόνο με εσωτερικές αντιστάσεις. Και η στέρηση στην εγκυμοσύνη είναι επίσης βλαβερή.

as1cCEYVM2J0000MDAwMDkyZHwwMDAxMjM1ZHx5b3VyIHRleHQ.gif

Καλημέρα μέλουσες μητέρες!

Είμαι μία μανούλα καθόλου υπερήφανη για τον εαυτό της, γιατί στη διάρκεια της εγκυμοσύνης της κάπνιζε αραιά και που. Δηλαδή, κάπνιζα τον πρώτο μήνα μέχρι να το μάθω, στη συνέχεια 2-3 μήνες δεν κάπνιζα, έκανα μέχρι 5 τσιγάρα την ημέρα, το έκοβα κλπ.

Τώρα, πριν λίγες μέρς, και κοιτώντας παλιά άρθρα του forum, βρήκα ένα που έλεγε "δωρεάν βιβλίο στο internet για τη διακοπή του καπνίσματος" Δεν θυμάμαι που ακριβώς το βρήκα, εγώ πάντως πήρα το βιβλίο και με βοήθησε πολύ, μιας και αποφάσισα μόνη μου να κόψω το κάπνισμα.

Η σελίδα είναι: http://www.skeftomai.gr

Αξίζει τον κόπο να μπείτε.

:roll::roll::roll:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

daddy προσωπικά έκλαιγα για πολύ ώρα

βλέπεις κι εγώ τη μητέρα μου την έχασα απ το τσιγάρο

αν και ήμουν 35 χρονών μουλάρα, αν κι έχουν περάσει σχεδόν 2 χρόνια....

δεν σταματάει αυτός ο πόνος ποτέ

να χάνεις άδικα από μια κωλοσυνήθεια έναν αγαπημένο σου άνθρωπο...

Εγώ δυστυχώς συμφωνώ με τον Daddycool, μιας και έχασα κι εγώ τη μαμά μου πριν από 12 χρόνια από καρκίνο του πνεύμονα ο οποίος οφειλώταν εξ'ολοκλήρου στο κάπνισμα. Όπως και της μαμάς του Ωρίωνα. Είμουν τότε νιόπαντρη, κοτζάμ γαιδούρα, αλλά και τότε είχα ανάγκη τη μανούλα, και όταν γέννησα τα παιδάκια μου να είναι κοντά μου να μου κρατά το χέρι και πάντα έχει κανείς ανάγκη τη μανούλα. Και εκείνη πες οτι έφτασε τα 64, πάντρεψε και το μοναχοπαίδι της και πήρε μία χαρά. Ποιος μου λέει εμένα οτι εγώ θα φτάσω τόσο;Έκανα κανένα συμβόλαιο; Κι αν εμένα μου τύχει ... αύριο; Ποιος μου έχει υπογράψει οτι δεν θα γίνει αύριο; Τουλάχιστον να έχω τη συνείδησή μου ήσυχη οτι εγώ δεν προσπάθησα να το πάθω. Ότι κακό έγινε-έγινε, είπα.Κι έτσι αποφάσισα να το κόψω και στις δύο εγκυμοσύνες και αφού γέννησα την κορούλα μου και ήμουν έτοιμη να το ξαναρχίσω είπα ΤΕΛΟΣ!

Έχω να καπνίσω από τις 14/8/2003 και κάπνιζα σχεδόν 20 χρόνια 5-6 τσιγάρα την ημέρα.

Να συμπληρώσω ότι το παν είναι να έχεις ένα καλό κίνητρο. Κι αυτό είναι τα παιδάκια μας. Και ίσως κάποιους από μας να μας βοήθησε η κακή μας μοίρα να χάσουμε μ'αυτόν τον τρόπο δικούς μας ανθρώπους.

Όχι, δεν το ζήτησα ξανά. Ούτε μου έλειψε. Ούτε στην αρχή, ούτε τώρα σχεδόν 5 χρόνια μετά. Έκανα DELETE._ (=τελεία και παύλα)

Koψτε το κοριτσια οσο πιο γρηγορα μπορειτε,τα καημενα τα μωρακια δεν φταινε σε τιποτα,θα το στερηθειτε, θα ''παιξουν'' τα νευρα σας ,αλλα αξιζει τον κοπο γιατι θα εχουν την υγεια τους.Ενα γερο μωρακι θελουμε ολες μας,ας μην χαλαμε την υγεια τους για δικη μας απολαυση.Καλη δυναμη σε ολες οσες προσπαθειτε να το κοψετε. :)

6Qyip2.pngKvUzp2.png

Εγω παλι εκανα μια προσπαθεια να το κοψω τους πρωτους μηνες της εγκυμοσυνης..

η μεθοδος μαχαιρι απετυχε παταγωδως γιατι μετα το πρωτο 24 ωρο με επιασε ιλιγγος, ημικρανια και ξεραθηκα..

αποφασισα να προσπαθησω με τη σταδιακη μεθοδο λοιπον η οποια ελεγε ξεκιναω απο τα 10 , τα καπνιζω μισα ωσπου να φτασω στο μηδες.. (αυτο μου προτεινε ο γυναικολογος)

Οπότε καπνιζα 10 μισα μπροστα στους αλλους και αλλα 10 ολοκληρα στην διαδρομη με το αυτοκινητο σπιτι-δουλεια δουλεια - σπιτι..

Γυρω στον 4ο μηνα αποφασισα οτι κακως τελικα κοροιδευω και τον εαυτο μου και τους αλλους και οτι ηταν ωρα να παραδεχτω επιτελους οτι δεν το εχω κοψει και συνεχιζω και κανω ενα πακετο την ημερα..

Στο Β επιπεδου διαγνωστηκε "μονηρης ομφαλικη αρτηρια" το οποιο σημαινει για οποιον δεν ξερει οτι ο ομφαλιος λωρος ειχε μια αρτηρια και μια φλεβα αντι για δυο αρτηριες που εχει κανονικα πραγμα που σημαινε απο μονο του (χωρις τη συμβολη του καπνισματος) ενα μωρακι λιποβαρες (το πολυ 2600) με πιθανα καρδιολογικα προβληματα και προβληματα στα νεφρα, και στανταρ προωρο (λογω προωρης γυρανσης του πλακουντα απο την κακη τροφοδοσια)

Ο Χαρης γεννηθηκε στην ωρα του, με πλακουντα στο 2 (οχι στο 3) υγειεστατος και με βαρος 3.380 και 51 ποντους.

Ο γιατρος που μου εκανε τους υπερηχους (γιατι αυτος ηξερε ποσο καπνιζω, στον γυναικολογο μου ελεγα ψεματα) τραβουσε τα μαλλια του και μου ειπε οτι αυτο ηταν πρωτοφανη και δεν υπαρχει προηγουμενο.. (λογω του ανατομικου προβληματος του πλακουντα οχι λογω του τσιγαρου..)

μαλλον ειναι θεμα τυχης λοιπον.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Διαφημίσεις

Εγω παλι εκανα μια προσπαθεια να το κοψω τους πρωτους μηνες της εγκυμοσυνης..

η μεθοδος μαχαιρι απετυχε παταγωδως γιατι μετα το πρωτο 24 ωρο με επιασε ιλιγγος, ημικρανια και ξεραθηκα..

αποφασισα να προσπαθησω με τη σταδιακη μεθοδο λοιπον η οποια ελεγε ξεκιναω απο τα 10 , τα καπνιζω μισα ωσπου να φτασω στο μηδες.. (αυτο μου προτεινε ο γυναικολογος)

Οπότε καπνιζα 10 μισα μπροστα στους αλλους και αλλα 10 ολοκληρα στην διαδρομη με το αυτοκινητο σπιτι-δουλεια δουλεια - σπιτι..

Γυρω στον 4ο μηνα αποφασισα οτι κακως τελικα κοροιδευω και τον εαυτο μου και τους αλλους και οτι ηταν ωρα να παραδεχτω επιτελους οτι δεν το εχω κοψει και συνεχιζω και κανω ενα πακετο την ημερα..

Στο Β επιπεδου διαγνωστηκε "μονηρης ομφαλικη αρτηρια" το οποιο σημαινει για οποιον δεν ξερει οτι ο ομφαλιος λωρος ειχε μια αρτηρια και μια φλεβα αντι για δυο αρτηριες που εχει κανονικα πραγμα που σημαινε απο μονο του (χωρις τη συμβολη του καπνισματος) ενα μωρακι λιποβαρες (το πολυ 2600) με πιθανα καρδιολογικα προβληματα και προβληματα στα νεφρα, και στανταρ προωρο (λογω προωρης γυρανσης του πλακουντα απο την κακη τροφοδοσια)

Ο Χαρης γεννηθηκε στην ωρα του, με πλακουντα στο 2 (οχι στο 3) υγειεστατος και με βαρος 3.380 και 51 ποντους.

Ο γιατρος που μου εκανε τους υπερηχους (γιατι αυτος ηξερε ποσο καπνιζω, στον γυναικολογο μου ελεγα ψεματα) τραβουσε τα μαλλια του και μου ειπε οτι αυτο ηταν πρωτοφανη και δεν υπαρχει προηγουμενο.. (λογω του ανατομικου προβληματος του πλακουντα οχι λογω του τσιγαρου..)

μαλλον ειναι θεμα τυχης λοιπον.

Ρώτησες τον γιατρό σου εάν είχε να σου δώσει στοιχεία για την αποτελεσματικότητα της μεθόδου που σου πρότεινε ;;

Εάν ήταν ειλικρινής θα σου έλεγε ότι η "μαχαίρι" (Cold Turkey) μέθοδος είναι η αποτελεσματικότερη

Australian_quitting.jpg

Πλήρες άρθρο εδώ... http://whyquit.com/pr/031207.html

Πάλι καλά που δεν σου πρότεινε τσίχλες νικοτίνης , ενοχοποιούνται για καρκίνο στο έμβρυο. http://whyquit.com/NRT/studies/Ginzel_et_al_12_2.pdf

Το 91,2% αυτών που έκοψαν το τσιγάρο και δεν το ξανάρχισαν μέσα σε λίγους μήνες είναι αυτοί που το έκοψαν ΜΑΧΑΙΡΙ. Το υπόλοιπό 8,8 είναι ΟΛΕΣ οι άλλες μέθοδοι μαζί...

http://whyquit.com/whyquit/A_Cold_Turkey.html

Δεν υπάρχει κανένα στατιστικό στοιχείο για την "μέθοδο" του γιατρού σου , διοτί δεν είναι κάν μέθοδος. Ο γιατρός σου με την "μέθοδο" του σε οδήγησε με μαθηματική σχεδόν ακρίβεια στην αποτυχία...

Σκεφτόμουν για κάποια εξήγηση γιατί ο μονήρης δεν δημιούργησε προβλήματα. Από τις ελάχιστες , μηδαμινές μου γνώσεις σκέφτηκα μια πιθανότητα σαν και αυτή http://www.greenjournal.org/cgi/content/full/93/3/403

Το άρθρο βέβαια μιλάει για βλάβες που δημιουργούνται στο έμβρυο όταν η μητέρα καπνίζει αλλά αυτό που σκέφτηκα ότι ο συνδυασμός των δύο παραγόντων δηλαδή η καταπολέμηση της υποξίας στην οποία προέβει το έμβρυο για να επιβιώσει από το τσιγάρο (πυρηνικά RBC) , αύξηση RBC , έπαιξε κάποιον ρόλο αρωγής και στο άλλο θέμα...

Τέλος πάντων , το μωράκι σου ήταν μεγάλος μαχητής :cool::D:cool:

Είχα μια συμμαθήτρια στο σχολείο...η οποία είχε σοβαρότατο πρόβλημα στα δόντια...Μόλις έβγαιναν..σάπιζαν και έπεφταν...αναγκάστηκε μόλις μεγάλωσε λίγο να βάλει μασέλα...γιατί ούτε εμφυτεύματα δεν μπορούσε να βάλει..

Όσους γιατρούς επισκέφτηκε της είπαν οτι έφταιγε το γεγονός πως η μητέρα της κάπνιζε καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και δυστυχώς η ζημιά ήταν ανεπανόρθωτη.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι επιστημονικά σωστό αλλα η συγκεκριμένη κοπέλα δεν μπορούσε να συγχωρέσει τη μητέρα της για το οτι δεν έκοψε το κάπνισμα όταν ήταν έγκυος και την υπέβαλλε για όλη της τη ζωή σε μια φοβερή ταλαιπωρία.

.png

Αρα που καταλήγουμε?

Οποια γυναικα δεν μπορει η για να το θεσω πιο σωστα (εφοσον ετσι πιστευει η πλειοψηφια) δεν θελει να κοψει το καπνισμα οφειλει να κανει μια παρα πολυ απλή κινηση εφοσον δεν ειναι καταλληλη να γινει μητερα.. ΕΚΤΡΩΣΗ!

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Εγώ προσωπικά δεν είπα κάτι τέτοιο, ειλικρινά.

Απλώς μετέφερα μια εμπειρία μου απο κοριτσάκι που είχε πρόβλημα μάλλον εξαιτίας της νικοτίνης που προσέλαβε κατα τη διάρκεια της κύησης.

Δεν είμαι εγώ αυτή που θα κρίνω αν κάποια κοπέλα είναι ή δεν είναι ικανή για μάνα και φυσικά δεν είναι στις προθέσεις μου να τελεσιδικήσω για το αν η έκτρωση είναι η μόνη λύση.

Αυτό για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. :wink:

.png

Γεια σας να σας πω και εγω την ιστορια μου με το τσιγαρο.Καπνιζα περιπου 25 τσιγαρα την ημερα και ολοι μου ελεγαν να το ελατωσω γιατι οταν θα μεινω εγκυος θα εχω προβλημα και δεν θα μπορω να το κοψω εγω ελεγα ομως συνεχιζα κανονικοτατα το καπνισμα και τους ελεγα οταν με το καλο θα μεινω εγκυος θα το κοψω αλλα απο μεσα μου ειχα παντα την απορια αραγε θα τα καταφερω οταν ερθει ο ωρα μου να το κοψω?Οταν εκανα το πρωτο τεστ και βγηκε θετικο ειπα στον αντρα μου οτι δεν θα το κοψω ακομα μεχρι να παμε στον γιατρο οπως και το εκανα.Οταν λοιπον πηγαμε στον γιατρο και επιβεβαιωθηκε το εκοψα μαχαιρι και ειχα σπιτι ενα πακετο ολοκληρο και 5 τσιγαρα απο το δευτερο πακετο.Το ολοκληρο πακετο το εδωσα σε μια φιλη αλλα το παλιο με τα 5 τα κρατησα μπας και ηθελα καμια μερα να κανω απο κανενα.Τελικα δεν τα χρειαστηκα ποτε γιατι σκεφτηκα το παιδι μου.Τι φταιει αυτο να καπνιζει χωρις να θελει.Εδω και δυο μηνες δεν το εχω καπνισει και δεν το θελω καν ουτε στο φαγητο το εριξα ουτε τιποτα και οχι απλα δεν καπνιζω με ενοχλει κιολας να εισπεω το τσιγαρο των αλλων και δεν μπορω να εχω διπλα μου καποιον που εχει καπνισει μου βρωμαει ΜΑΛΙΣΤΑ ΛΕΩ οτι δεν θα ξανακαπνισω ποτε ποτε και εφοσον το εκοψα μαχαιρι και τα καταφερα δεν θα το ξανακανω.Καλη επιτυχια σε ολες οσες προσπαθουν παντως να ξερετε πως ολα ειναι στο μυαλο τελικα και αμα σκεφτεστε το παιδακι σας θα το κοψετε.Σας μιλαει μια φανατικη καπνιστρια και πολυ αδυναμος χαρακτηρας και ομως τα καταφερα

a0em244td757ufgi.png

Διαφημίσεις

Μπράβο bouboukaki! Κι εγω πιστεύω ρε γμτ ότι όλοι μπορούν να το κόψουν αν το θέλουν πραγματικά γι'αυτό με πληγώνει πολύ όταν βλέπω εγκυούλες και μαμάδες με μωράκια να καπνίζουν :(:(:(

Υποχρεώνουν το παιδί τους σ'εναν αργό θάνατο όσο κι αν δεν θέλουν να το πιστέψουν ότι ειναι τόσο σοβαρό.

Παντως για το καπνισμα στην εγκυμοσυνη ειναι η μονη περιοδος κατα την οποια δεν μπορω να δεχτω σε καμμια περιπτωση οτι "δεν μπορω και ζαλιζομαι και ταβλιαζομαι και και και και ...... " , εφοσον εχεις ενα μωρο μεσα σου , κανε τα αδυνατα δυνατα εστω και με ιατρικη βοηθεια και υπευθυνα κοψε το καπνισμα , 8 μηνες ειναι ( τον πρωτο μηνα ε3αλλου δεν το ξερεις ) , με λιγα λογα βαλε τον απαυτο σου κατω και βρες λυση για να κρατησεις υγιες το πλασμα του οποιου την ευθυνη εχεις απολυτα εσυ και κανεις αλλος . Τα δεν μπορω να μαλλον δεν θελω ακουγονται στα αυτια μου και σορυ που ειμαι τοσο εκνευρισμενη , αλλα εφοσον ξερω ενα τσουρμο κοπελες ( και μενα μεσα ) οπου κοψαμε το ριμαδι μολις μαθαμε οτι κυοφορουμε παιδακια τοτε ολοι μπορουνε να το κανουνε . Ουτε ζαλιστηκαμε ουτε ταβλιαστικαμε ουτε πεθαναμε . Ισα ισα δωσαμε την ευκαιρια στα παιδια μας να μπορουμε να τα κοιταζουμε στα ματια ξεκαθαρα χωρις να φοβομαστε μην τυχων μαθουνε αυριο μεθαυριο οτι διακυνδινεψαμε τη ζωη τους επειδη ειμασταν ανευθυνες μην θελοντας να κοψουμε το καπνισμα . Οτιδηποτε ανωμαλια υπαρχει στο εμβρυο οταν η μητερα καπνιζει εχει να κανει με το καπνισμα , Θεε μου ποιος θα μπορουσε να ζησει με τετοιο βαρος , οτι ευθυνεται για την ασχημη υγεια του παιδιου του επειδη φανηκε λιγος οταν του ζητηθηκε να κοψει το καπνισμα .

Και το αλλο απαραδεκτο ? βλεπεις κατι μαμαδες και μπαμπαδες με μωρα στα καροτσια και να τα λιβανιζουνε πανω στα κεφαλακια τους "παφα πουφα" αναισθητα και επιδεικτικα .Φανταζεστε σπιτι τι γινεται δηλαδη , α ρε παιδια επιτελους ας συνιδιτοποιησουνε μερικοι ανθρωποι οτι απο τη στιμγη που επιλεγεις να φερεις ενα παιδι στον κοσμο , παυεις να βαζεις τον εαυτο σου πανω απο ολα , και ζεις για αυτο το παιδι και κανεις τα παντα για να το κρατησεις υγιη σωματικα και ψυχολογικα , εδω η μανα καλιετε να δωσει τη ζωη της για τα παιιδα της , πως θα το κανει αυτο αμα δεν μπορει να κοψει ενα ριμαδοτσιγαρο , που στην τελικη μπορει ανετα να περασει ακαπνη την εγκυμοσυνη και επειτα να βαλει ενα μετρο καπνιζοντας μακρια απο το μωρα της , στο μπαλκονι ας πουμε , μη βαζοντας σε κινδυνο ουτε το μωρο της ουτε να στερειτε κατι που της αρεσει . Ποσες το κανουνε αυτο ομως ?

Μπραβο μπουμπουκακι! Τρελαινομαι οταν βλεπω εκγυες να καπνιζουν αλλα μετα να λενε πραγματα του στυλ "Απαπα, δεν κανει να σκυβω, να κανω δουλειες, να κουραζομαι". Ειναι απαραδεκτο το θεαμα μας κοιλιας και ενος τσιγαρου. Τριτοκοσμοκο και απαραδεκτο και εγωιστικο.

Σορυ, αλλα αυτη ειναι η αληθεια και σας μιλαει καποιος που καπνιζε 30 τσιγαρα την ημερα. Ακομα θελω τσιγαρο. Και τσιγαρο θελω,και ποτο θελω και καφε και ηλιο και ξενυχτια και τα παντα θελω, αλλα ελα ντε που δεν ειμαι μονη μου σε αυτο το σωμα. Τι φταιει αυτο να υπομενει τις βλακειες και τα δηλητηρια μου?

Και δικαιολογίες του τυπου " Η γυναικα του μπαζανακι μου καπνιζε και γεννησε και το παιδι ειναι μια χαρα " ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ. Δηλαδη, σαν να λες, ετυχε και ειναι καλα, οποτε θα το ρισκαρω και εγω μπας και το δικο μου ειναι τυχερο και δεν εχει προβλημα. Το ιδιο και χειροτερα παει σε συντροφους που καπνιζουν μπρστα στις γυναικες τους και σε ολον τον κοσμο στην τελευταια χωρα του πλανητη που αρνειται να παραδεχτει τι θυματα αυτης της απαραδεκτης συνηθειας ειμαστε και δεν σεβονται τιποτα και κανεναν.

.png

Και δικαιολογίες του τυπου " Η γυναικα του μπαζανακι μου καπνιζε και γεννησε και το παιδι ειναι μια χαρα " ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ. Δηλαδη, σαν να λες, ετυχε και ειναι καλα, οποτε θα το ρισκαρω και εγω μπας και το δικο μου ειναι τυχερο και δεν εχει προβλημα. Το ιδιο και χειροτερα παει σε συντροφους που καπνιζουν μπρστα στις γυναικες τους και σε ολον τον κοσμο στην τελευταια χωρα του πλανητη που αρνειται να παραδεχτει τι θυματα αυτης της απαραδεκτης συνηθειας ειμαστε και δεν σεβονται τιποτα και κανεναν.

Αυτό το 'γέννησε η τάδε που κάπνιζε και το μωρό είναι καλά' με τρελαίνει κι εμένα. Αν ένα παιδάκι είναι υγιές τη μέρα που γεννιέται δεν σημαίνει ότι είναι υγιές γενικά. Αν σε 2 χρόνια παρουσιάσει κάτι σοβαρό (μακριά από μας) να κοιτάξει η κάθε 'τάδε' να κάνει το συνειρμό με τα δηλητήρια που το τάιζε επί 9 μήνες.

MARΥ2008 να σου πω και εγω πως εγιναν με μενα τα πραγματα.

Γεννησα πριν 19 μερες ενα κοριτσακι γεματο υγεια αλλα μικρουλι (2500kgr.)λόγω προεκλαμψιας.

Κατα την δειαρκεια της εγκυμοσυνης μου καπνιζα δυστυχως .

Τους πρωτους 5 μηνες τα μετρουσα και εκανα 5-6 την ημερα .

Μετα καπνιζα περισσοτερο 10-12 την ημερα.

Υπηρχαν μερες που εκανα και περισσότερα ειδικα απο τοτε που διαγνωστηκε οτι εχω λευκωμα και φυσικα αυξηθηκε το αγχος μου.

Ολα αυτα ομως ειναι απλα δικαιολογιες .

Εχω αγχος για το μωρο και καπνιζω για να μου φυγει το αγχος????

Τωρα που βλεπω το κοριτσακι μου και σκεφτομαι οτι θα μπορουσα να της ειχα κανει κακο με πιανει τρελα.

Οταν γεννηθηκε το μονο που περιμενα να ακουσω ειναι οτι ειναι γερη ,φτυσικα ολες οι μαμαδες αυτο περιμενουν ,αλλα εγω ηθελα να σβησω και τις ενοχες μου.

Αν μπορεις κοψε το τσιγαρο.Η τουλαχιστον βαλε ενα μετρο και καπνιζε λιγα.

Πιστεψε με οταν κανεις 10-12 θα φτασεις και στο πακετο.

Με το καλο ο γαμος σου και το μωρακι σου.

Και να ξερεις οτι η γεννηση του παιδιου σου θα σου φερει τυχη .

Τα πραγματα θα στρωσουν χωρις να το καταλαβεις.

φιλικα,

Σουλα

dhtZp3.png

ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ.ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΣΩ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ;

θα γίνω μανούλα

Έχω να πω ότι έχεις μέσα σου μια μικρή ζωούλα που δεν μπορεί να αντιδράσει και είναι έγκλημα να της επιβάλεις μια ζωή αργότερα με προβλήματα υγείας.... Εσύ επιλέγεις να κάνεις κακό στην υγεία σου αν όμως αργότερα έχει προβλήματα το παιδί σου και τρέχεις θα σου άρεσε κάτι τέτοιο????

Με συγχωρείς που είμαι τόσο αυστηρή αλλά δεν μπορώ να ακούω κάτι τέτοια και να βλέπω επίσης κάτι τέτοια. Έχω συνάδερφο έγκυο στο 5ο παιδί, ήδη 39 ετών, με το 4ο παιδί να έχει προβλήματα υγείας και να καπνίζει.... Αυτά είναι τρομερά εγκλήματα....

lRZRp3.png

ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ Σ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΙΩΘΩ ΕΝΟΧΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

θα γίνω μανούλα

Δέκα χρόνια κάπνιζα. Από 15-25. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη εξάρτηση απο αυτό το πράγμα. Όταν το κόβεις πραγματικά απελευθερώνεσαι. Τώρα που έχεις ένα μωρό μέσα σου αξίζετε και οι δύο αυτή την ευκαιρία. Πρόσπάθησε να βρείς υποκατάστατα (καραμέλες, φιστίκια ακόμα και φαί). Τα λίγα κιλά που θα πάρεις προσπαθώντας χάνονται αμέσως μετά. Σου μιλάει φανατική καπνίστρια με πάνω από πακέτο την ημέρα. ΄

Κοίτα και εμάς που προσπαθούμε να μείνουμε έγγυες και κάθε μήνα απογοήτευση. Είσαι τυχερή και όλα θα πάνε καλά! Το τσιγάρο είναι μια λεπτομέρεια στη ζωή μας. 'Αλλα πράγματα έχουν σημασία.

Να γράφεις νέα σου!

Καλή επιτυχία!

Εγω καπνιζα 1,5 πακετο την ημερα πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος.Απο την πρωτη μερα το εκοψα μαχαιρι..με λιγα νευρα και φαι πολυ..αλλα τι να κανεις το ξεπερνας γιατι δεν μπορεις να κανεις αλλιως και ολα καλα...ολα στο μυαλο ειναι..ειναι και στον ανθρωπο βεβαια..Κατα την γνωμη μου οσο το σκεφτεσαι και το συζητας αλλο τοσο θελεις να καπνισεις...ετσι εγω εκανα τουμπεκι :D και προσπαθουσα να μην το σκεφτομαι...Τα νευρα δεν ειναι απαραιτητα απ το τσιγαρο.σταματα να το σκεφτεσαι λιγη πειθαρχεια κοριτσια! :D αυτα

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα