Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάπνισμα και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, Lela1 είπε:

Κοριτσια υπαρχει καποια στη θεση μου? Να ειναι εγκυος και να μη μπορει να κοψει τελειως το τσιγαρο?

Σκέφτηκες να δοκιμάσεις τον βελονισμό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Lela1

    Lela1 59 δημοσιεύσεις

  • Zoi24

    Zoi24 40 δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 31 δημοσιεύσεις

  • Theodora85

    Theodora85 25 δημοσιεύσεις

On 23/3/2019 at 11:12 ΠΜ, Lela1 είπε:

Νενα 27 καλημερα..Σε ποιον μηνα τα καταφερες να το κοψεις??

Στον πρώτο μου δεν θυμάμαι και πολύ καλά νομίζω 8-9βδομαδων....Στο  δεύτερο Μόλις άκουσα καρδιά την επόμενη μέρα μαχαίρι...στις 6 βδομάδες και κάτι...Και δεν το έβαζα καθόλου στο μυαλό μου τύπου καιρός είναι θα περάσει που θα πάει.. στον πρώτο μου δυσκολεύτηκα πολύ νευραάααα

Link to comment
Share on other sites

Νενα 27 εγω δεν εχω νευρα..Αντιθετα νιωθω τελειως καταβεβλημενη..Δεν εχω διαθεση για τιποτα.Ουτε καν για να σηκωθω απο το κρεβατι..Νιωθω οτι καποιος μου εχει ρουφηξει ολη την ενεργεια...Κι εγω στην ενατη εβδομαδα ειμαι τωρα..Η ψυχολογος μου ειπε χτες που πηγα οτι αν καπνιζω κι εχω και τυψεις  κανω διπλο κακο..Εχω τελειως απογοητευει..Εχω παει στα εξι τωρα..Αντι να πεσω ανεβαινω..Μη μου θυμωσεις..

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Lela1 είπε:

Νενα 27 εγω δεν εχω νευρα..Αντιθετα νιωθω τελειως καταβεβλημενη..Δεν εχω διαθεση για τιποτα.Ουτε καν για να σηκωθω απο το κρεβατι..Νιωθω οτι καποιος μου εχει ρουφηξει ολη την ενεργεια...Κι εγω στην ενατη εβδομαδα ειμαι τωρα..Η ψυχολογος μου ειπε χτες που πηγα οτι αν καπνιζω κι εχω και τυψεις  κανω διπλο κακο..Εχω τελειως απογοητευει..Εχω παει στα εξι τωρα..Αντι να πεσω ανεβαινω..Μη μου θυμωσεις..

Κορίτσι μου γιατί να θυμώσω...σε έχει πάρει από κάτω όλο αυτό...Και οι ορμόνες παίζουν  καταλυτικό ρόλο στην ψυχολογία. Τι σε έχει ρίξει περισσοτερο;;;είναι η πρώτη σου εγκυμοσυνη;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι η πρωτη μου ειναι και εχω τρομερο αγχος..Παντα ειχα φοβιες με αυτο το θεμα αν θα κανω υγιες παιδι  αν θα ειμαι σωστη μαμα και τετοια..Τωρα που καπνιζω κιολας εχω πανικοβληθει.Κι οσο αγχωνομαι τοσο καπνιζω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Lela1 είπε:

Ναι η πρωτη μου ειναι και εχω τρομερο αγχος..Παντα ειχα φοβιες με αυτο το θεμα αν θα κανω υγιες παιδι  αν θα ειμαι σωστη μαμα και τετοια..Τωρα που καπνιζω κιολας εχω πανικοβληθει.Κι οσο αγχωνομαι τοσο καπνιζω..

Lela μου νομίζω γράφεις νωρίτερα πως μιλάς με ψυχολόγο. Σε βοηθάει να νιώθεις καλύτερα, να ελέγχεις κάπως τον πανικο σου?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παει 2 φορες..Δεν εχω δει ουσιαστικη βελτιωση ακομη..Ισως ειναι πολυ νωρις 

Εχω παει 2 φορες..Δεν εχω δει ουσιαστικη βελτιωση ακομη..Ισως ειναι πολυ νωρις 

Νιωθω απαραδεκτη

Σε λιγο εχω ραντεβου με τον γιατρο..Τι να του πω? Οτι ακομα καπνιζω? 

Link to comment
Share on other sites

Νιώθεις άνετα με αυτόν τον ψυχολόγο? Πως θα σου φαινόταν να επισκεφτείς και κάποιον άλλον μήπως σου κάνει περισσότερο? 
Σύντροφος υπάρχει? Είναι δίπλα σου?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Η ψυχολογος ειναι πολυ καλη..Οσο κραταει η συνεδρια με ξαλαφρωνει..Συντροφος υπαρχει ειναι και τοσο χαρουμενος..Ετσι εγω νιωθω ακομα πιο ανεπαρκης..Δε γνωριζει οτι πηγαινω σε ψυχολογο..Προσπαθησα να του εξηγησω αλλα ηταν αρνητικος..Δε μπορει να καταλαβει τι νιωθω η απλως αρνειται να το δεχτει

Ολοι ειναι τοσο χαρουμενοι..Κι εγω τοσο χαλια..

Link to comment
Share on other sites

Lela προσπάθησε να το κρατάς στα 4 τσιγάρα όπως συστήνουν οι γιατροι στις γυναικες που δεν μπορούν να το κόψουν με τίποτα. 

Από εκεί και περα για μένα μεγαλύτερη προτεραιότητα είναι η κακή σου ψυχολογία. 

Πάρε κι ένα τηλέφωνο στην αγκαλιά να πεις όσα νιώθεις, ισως σε βοηθήσουν με την εμπειρια τους. Τηλ 210 8828788 

Δεν έχεις να χάσεις κάτι. :)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είσαι η μόνη έγκυος που νιώθεις έτσι, μη ντρέπεσαι. Αναζήτησε βοήθεια. Εκεί έχουν την εμπειρία να σε βοηθήσουν.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lela1 said:

Ντρεπομαι τι να τους πω?Θα επρεπε να ειμαι χαρουμενη

Να μην ντρέπεσαι, όπως λέει και το μαράκι δεν είσαι η μόνη έγκυος που νιώθεις έτσι.

Μίλα για όλα όσα νιώθεις, υγιές είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2019 at 8:59 ΜΜ, Lela1 είπε:

Ναι η πρωτη μου ειναι και εχω τρομερο αγχος..Παντα ειχα φοβιες με αυτο το θεμα αν θα κανω υγιες παιδι  αν θα ειμαι σωστη μαμα και τετοια..Τωρα που καπνιζω κιολας εχω πανικοβληθει.Κι οσο αγχωνομαι τοσο καπνιζω..

Ηρέμησε...θα είσαι μια τέλεια μαμά...δεν πρέπει να αμφιβάλλεις για κάτι τέτοιο...Εγώ έμεινα έγκυος 19 χρόνων δεν ήξερα καν από που μου έχει έρθει και τα κατάφερα.. θα τα καταφέρεις και συ..προσπάθησε λίγο να αλλάξεις διάθεση και αφού η ψυχολόγος σου διορθώνει την διάθεση να συνεχίσεις...Όλα είναι στο χέρι μας...

Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2019 at 12:46 ΜΜ, Lela1 είπε:

Ντρεπομαι τι να τους πω?Θα επρεπε να ειμαι χαρουμενη

Να μην ντρέπεσαι, και να μιλήσεις και με ψυχίατρο, όχι μόνο με ψυχολόγο. Δεν είσαι η μόνη γυναίκα που νιώθει έτσι. Το πρόβλημα είναι να μη ζητήσεις βοήθεια, τα συναισθήματα δεν μπορείς να τα ελέγξεις. Δεν είναι ντροπή ούτε το άγχος ούτε η κατάθλιψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Lela1 είπε:

Παντως απο οτι βλεπω δεν ειναι καμια στη θεση μου για να μιλησουμε λιγο...

Δεν είσαι η μόνη όχι και εγω καπνίζω και νιώθω πολλές τύψεις γιαυτο είμαι στην 18 εβδομάδα και οσο και αν προσπάθησα το κανω χειρότερο δεν ξέρω τι να κάνω για κάποιο λόγο το μυαλό μου όλη την ώρα στο τσιγάρο πάει.... 

Link to comment
Share on other sites

Βelle blue σε ευχαριστω πολυ για το μηνυμα σου..Αυτη την κουβεντα ειχα σημερα και με την ψυχολογο μου...Σχεδον τα ιδια λογια..Τωρα τα εχω και γραπτα..Θα προσπαθω να τα θυμαμαι για να γινομαι πιο δυνατη καθε φορα που με κυριευει αυτος ο πανικος για το αν τελικα θα τα καταφερω..Εχω νικησει 2 φορες στη ζωη μου μεχρι τωρα πολυ βαθια σκοταδια..Κι αυτο μου δινει δυναμη ξερω τι μου συμβαινει μου εχει ξανασυμβει θα το νικησω και παλι...Ισως επρεπε να γινουν ετσι τα πραγματα σκεφτομαι καμια φορα ισως για  να ειμαι προετοιμασμενη για τωρα..Για τωρα που δε φερω την ευθυνη μονο του εαυτου μου πια..Θα ζω καθε μερα λοιπον οπως ερχεται και θα παλευω..Με τα οποια σκοταδια μεχρι να βγω ξανα στο φως

Επισης δεν εχω μαθει να κρυβομαι ποτε δε το μπορεσα αυτο υπηρξα παντα ανοιχτο βιβλιο..Γι  αυτο και δε μπορω ουτε τωρα να κρυφτω ,αυτο καποιους ομως τους ξενιζει..Mε εχουν κρινει και γι αυτο..Πως εισαι ετσι?Θα πρεπε να πετας στα συννεφα..Εκει να δεις ενοχες..Αλλα γιατι?Οχι δε θα νιωσω αλλο ενοχη..Θα αποδεχθω αυτο που νιωθω ωστε να το διορθωσω κι οχι δε θα υποκριθω..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Τheodwra..Το συζητας με αλλους για να βοηθηθεις η κρυβεσαι?Εγω το παλευω παρα πολυ κι εγω το σκεφτομαι πολλες φορες αλλα προσπαθω να το αναβαλλω..Κατι γινεται ετσι..Λες πιο μετα πιο μετα και περνα η ωρα...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου εβαλε οριο τα τεσσερα..Προσπαθω να μην το υπερβαινω..Νομιζω αν μου ελεγε κανενα τοτε θα εκανα και περισσοτερα..Ξερω οτι το σωστο ειναι κανενα αλλα δεν ειμαι σε φαση τωρα που να μπορω..Και δε θελω να ζοριστω παραπανω αυτη τη στιγμη φοβαμαι μη τα κανω χειροτερα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lela1 είπε:

Εμενα ο γιατρος μου εβαλε οριο τα τεσσερα..Προσπαθω να μην το υπερβαινω..Νομιζω αν μου ελεγε κανενα τοτε θα εκανα και περισσοτερα..Ξερω οτι το σωστο ειναι κανενα αλλα δεν ειμαι σε φαση τωρα που να μπορω..Και δε θελω να ζοριστω παραπανω αυτη τη στιγμη φοβαμαι μη τα κανω χειροτερα

Εμένα ο δικός μου γιατρός μου ειπε κανένα! Ούτε καν 1! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...