Recommended Posts

bre esi το ειπα ειρωνικα....επειδει ειπε οτι καπνισει τωρα που ειναι εγκυος..και γω ειπα οτι οκ τοτεσ να ερθω να καπνισω οταν γεννηθει,για να δει οτι ειναι πολυ βλαβλερο για το μωρο.

Εισαι πολυ πιο επικινδυνη ως μητερα γιατι εισαι αμορφωτη κι εκδικητικη,απο μια μητερα που καπνιζει 1-2 τσιγαρα και οχι καθε μερα

Διαφημίσεις

πολυ δυσκολο θεμα...ειλικρινα....εγω την τριτη εμαθα οτι ειμαι εγκυος και παλευω να το κοψω μαχαιρι αλλα δε ξερω,δε νιωθω ετοιμη..κανω ενα δυο μεσα στη μερα αλλα ο γιατρος μου ειπε ουτε ενα.....νιωθω αχαριστη και αδυναμη που εχω ενα τοσο μαγικο δωρο και του κανω κακο....ελπιζω αυριο που θα ξημερωσει μια αλλη μερα να τα δω αλλιως τα πραγματα και να κανω υπομονη τουλαχιστον μεχρι να φερω στη ζωη το μωρακι μου....

πολυ δυσκολο θεμα...ειλικρινα....εγω την τριτη εμαθα οτι ειμαι εγκυος και παλευω να το κοψω μαχαιρι αλλα δε ξερω,δε νιωθω ετοιμη..κανω ενα δυο μεσα στη μερα αλλα ο γιατρος μου ειπε ουτε ενα.....νιωθω αχαριστη και αδυναμη που εχω ενα τοσο μαγικο δωρο και του κανω κακο....ελπιζω αυριο που θα ξημερωσει μια αλλη μερα να τα δω αλλιως τα πραγματα και να κανω υπομονη τουλαχιστον μεχρι να φερω στη ζωη το μωρακι μου....

κατσε να ακουσεις τη καρδια του κ θα στρωσεις!! περιορισε το οσο μπορεις... καλυτερα να το αναβεις, να κανεις μια ρουφηξια κ να το σβηνεις! τι στο καλο, σκεψου κ ποσα τζαμπα λεφτα δινεις στον καρκινο μεσα στο κουτι!!

9Kmap2.png

lupip2.png

κατσε να ακουσεις τη καρδια του κ θα στρωσεις!! περιορισε το οσο μπορεις... καλυτερα να το αναβεις, να κανεις μια ρουφηξια κ να το σβηνεις! τι στο καλο, σκεψου κ ποσα τζαμπα λεφτα δινεις στον καρκινο μεσα στο κουτι!!

συναντιομαστε παντου!!δικιο εχεις το ξερω..ηδη το εχω περιορισει στο ελαχιστο το θεμα ειναι να το κοψω τελειως....

Τώρα δεν είναι και τόσο εύκολο, γιατί είναι πολύ αρχή ακόμα και δεν μπορείς πραγματικά να συνειδητοποιήσεις ότι έχεις ένα πλασματάκι μέσα σου. Επειδή όμως ο καιρός περνάει γρήγορα και πριν καταλάβεις τι έγινε θα το κρατάς στην αγκαλιά σου, τότε θα νιώσεις πολύ άσχημα. Κράτα αυτή τη σκέψη και δείξε δύναμη, και όταν με το καλό αρχίσεις να το νιώθεις, θα είναι πολύ πιο εύκολο.

Σου μιλάω εγώ που το έχω κόψει από το 2007 κι ακόμα έρχονται στιγμές που το λιγουρεύομαι.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Τώρα δεν είναι και τόσο εύκολο, γιατί είναι πολύ αρχή ακόμα και δεν μπορείς πραγματικά να συνειδητοποιήσεις ότι έχεις ένα πλασματάκι μέσα σου. Επειδή όμως ο καιρός περνάει γρήγορα και πριν καταλάβεις τι έγινε θα το κρατάς στην αγκαλιά σου, τότε θα νιώσεις πολύ άσχημα. Κράτα αυτή τη σκέψη και δείξε δύναμη, και όταν με το καλό αρχίσεις να το νιώθεις, θα είναι πολύ πιο εύκολο.

Σου μιλάω εγώ που το έχω κόψει από το 2007 κι ακόμα έρχονται στιγμές που το λιγουρεύομαι.

καταλαβα....προσπαθω ηδη πολυ....μακαρι να τα καταφερω συντομα να μην κανω ουτε ενα....

Κοριτσια καπνιζα κ μαλιστα πολυ πριν μεινω εγκυος. Απο το λεπτο που το εμαθα ουτε μου περασε απο το μοιαλο να αναψω παλι. Κ ας ειμαι μεσα σπιτι ολη νερα μονη μου.. Και δεν μπορω να βλεπω εγκυο να καπνιζει.ελεος δηλαδη. Αρκετα περνει απο το περιβαλων θα του δωσω κιαλα εγω. Αυτη ειναι η γνωμη μου μην πεσετε να με φατε.η καθε μια εχει την γνωμη της..αλλα αμα βλεπω εγκυο να κραταει τσιγαρο................

συμφωνω μαζι σου!! αν βλεπω εγκυο να κραταει τσιγαρο το θεωρω το λιγοτερο ανευθυνοτητα...για το περισσοτερο να μην πω εδω τωρα τι το θεωρω!!!

και εμεις υπηρξαμε φανατικες καπνιστριες αλλα το θεμα της εγκυμοσυνης ειναι κοκκινη γραμμη!

Καλησπερα και καλη χρονια να εχουμε.με γερα μωρακια.και εγω ημουν φανατικη καπνιστρια.1καπνο την ημερα εκανα.μονο που δεν το εκοψα οταν εμαθα πως ειμαι εγκυος,αλλα με το που ειπαμε οτι θα ξελινησουμε προσπαθειες.ευτη τη στιγμη ειμαι στην 33 βδομαδα,σε ενα κοριτσακι και εχω κοψει το καπνισμα 2μιση χρονια.οποια λεει οτι δεν μπορει να το κοψει,για μενα λεει χαζομαρες.στο θεμα παιδι δεν υπαρχει δεν μπορω.

Μπραβο ΜΑΡΙΑΚΑΠ..... Ολλες μπορουμε αυτο ειναι Σιγουρο.. Οταν μιλαμε για ΠΑΙΔΙ τα παντα μπορουμε να κανουμε εμει; οι γυναικες αρκει να το Θελουμε!!

Διαφημίσεις

Κι εγώ κάπνιζα φανατικά! Έλεγα οτι δεν θα το κόψω ποτέ! Αλλά όταν έμαθα οτι είμαι έγκυος το έκοψα. Δε λέω οτι ήταν εύκολο, ιδιαίτερα όταν οι ορμόνες μου έκαναν σαν τρελές ήθελα κι εγώ σαν τρελή ένα τσιγάρο. Με είχε επηρεάσει σε τέτοιο βαθμό που μέχρι και τον έκτο μήνα έβλεπα στον ύπνο μου οτι καπνίζω και γέμιζα τύψεις! Κάπως έτσι κατάφερα και δεν άναψα τσιγάρο, πολλοί που με ήξεραν δεν μου το'χαν οτι θα τα καταφέρω, αλλά τώρα μπορώ να πω οτι μου λείπει πολύ λιγότερο, σχεδόν καθόλου. Μέχρι να κόψω τελείως το θηλασμό δεν θα καπνίσω, τώρα για μετά, δεν μπορώ να εγγυηθώ :P

λοιπον κοριτσια ημουν και εγω καπνιστρια οχι πολλα τσιγαρα την ημερα παντα ελεγα με επιφυλαξη οτι θα το κοψω οταν μαθω πως ειμαι εγκυος!πριν 3 μερες κρατησα ενα θετικο τεστ και δεν το εχω βαλει στο στομα μου,αν ολα πανε καλα,γιατι ειναι νωρις ακομα, δεν νομιζω να ξανακανω,μονο και μονο οι τυψεις θα με κανουν να νιθω χειροτερα!μεχρι στιγμης εχω και λιγο χαλια στομαχι και μου ειναι ευκολο να μην το θελω!

Καλησπέρα κορίτσια. Εχω γράψει και σε ένα ακόμα θέμα που αφορά το κάπνισμα καθώς απο ότι βλέπω είναι ανενεργό θέμα εδώ και πολύ καιρό.

Δεν ξέρω πόσες κοπέλες κατάφεραν να κόψουν το τσιγάρο ή να αποκτήσουν παιδάκι, πραγματικά ευχομαι και τα δύο μέσα απο την καρδιά μου.

Σας γράφω κι εγώ γιατι θεωρώ τον εαυτό μου αρρωστημένη καπνίστρια. Πάρότι εχουν δεί τα μάτια μου πάρα πολλά εξαιτίας του τσιγάρο (εχω χάσει και τους δύο μου γονείς πιθανότατα απο αυτό), δεν εχω καταφέρει ακόμα να το κόψω. Ο κύριος λόγος που μου δίνει το κίνητρο είναι γιατι θέλω ενα μωράκι και δεν θα ήθελα σε καμια περίπτωση αν με αξιώσει ο θεός να μείνω έγκυος, να το βλάψω με κανένα τρόπο. Απο την άλλη φοβάμαι - αγχώνομαι ότι ο λόγος που δεν μένω έγκυος είναι αυτός.

Δεν υπάρχει δικαιολογία για μένα,,,,,,,, είναι θέμα εξάρτησης ίσως και αδυναμίας γιατι πόσοι άνθρωποι έχουν αυτή την εξάρτηση και κατάφεραν να το κόψουν. Εγώ δυστηχως νοιώθω εντελώς ανίκανη να το κάνω και θαυμάζω κάθε άνθρωπο που το κατάφερε.

Δεν ξέρω, αν υπάρχουν κοπέλες που έχουν αντίστοιχο πρόβλημα άλλα νομίζω ότι θα με βοηθούσε να ενεργοποιηθεί και πάλι αυτο το θέμα και να βοηθήσουμε η μία την άλλη με όποιο τρόπο μπορεί ώστε να τα καταφέρουμε. Ειλικρινά το θέλω πολύ. Ελπίζω κι εσείς.

2A1jp3.png

Ας πω και εγώ τον δικό μου πόνο!!!!

Στο πρώτο μου παιδί το έκοψα το τσιγάρο μέσα

σε μια βδομάδα.

Τώρα στο δεύτερο δεν μπορώ / δεν θέλω να

το κόψω.

Είμαι στην 27η εβδομάδα και δεν το βλέπω να

το κόβω όσες τύψεις και αν έχω.

Προσπαθώ να είμαι μέσα στα όρια(5 τσίγαρα) την ημέρα,

αν και κάποιες μέρες(σπάνες ευτυχώς) ξεφεύγω και φτάνω τα

8. Στεναχωριέμαι πολύ, όταν το ανάβω λέω ότι είναι το

τελευταίο και ότι δεν θα με ελέγχει αλλά την επόμενη μέρα το

αναζητώ.

Σκεφτομαι μήπως και τα καταφέρω τώρα!!!!!!!!!!!

Μακάρι να το είχα κόψει:(

20/05/2011 - 25/07/2014

Καινούργια Κεφάλαια στην Ζωή μου!

Τα Καλύτεραααααα!!!!!!!!!!

καλησπέρα και από μένα και εγώ κορίτσια καπνίστρια ήμουν αλλά χαρη στο μικρό μπέμπη μου που κυοφορώ και είμαι 15 εβδομάδων τώρα το έκοψα από την αρχή με πολύ κόπο και πίεση αλλά τα κατάφερα

οταν μου ερχόταν η λαχταρα για τσιγάρο απλά σκεφτόμουν το μπεμπε΄και τα κατάφερνα

προσπαθήστε γιατί οσο και να λένε 5 επιτρέπονται δεν είναι σωστό

με το καπνισμα γεννιούνται τόσα λιποβαρή μωράκια και πρέπει να σκεφτόμαστε ότι όταν κα΄νουμε το σωστο εμείς ως μαμά τους τους δίνουμε το καλύτερο για να μεγαλώσουν

και τα λίγα τσιγάρα είναι κακό

κορίτσια σταματήστε το μπορείτε όλες μπορούμε

Διαφημίσεις

Το τσιγάρο λειτουργεί περισσότερο ψυχολογικά παρά εθιστικά.. Είμαι κ ήμουν φανατική καπνίστρια.. σε κάθε δύσκολη στιγμή μου το τσιγάρο λειτουργούσε και λειτουργεί ως αντικαταθλιπτικό φάρμακο..

Με το που έμαθα ότι έμεινα έγκυος το έκοψα μαχαίρι.. άρχισα όμως να πέφτω σε βαθιά μελαγχολία.. και να μην θέλω να λειτουργήσω άλλο.. Ίσως που έχασα και τον μπαμπάκα μου φέτος ξαφνικά.. ίσως και οι ανασφάλειες μου οι οικονομικές.. και άλλα ίσως πολλά με οδήγησαν στο να κάνω 1-2 τσιγάρα είτε μέρα παρά μέρα είτε κάθε μέρα αναλόγως με την θλίψη μου.. δεν πιστεύω πως το ένα τσιγάρο κάνει κακό.. για ψυχολογική υπόθεση όμως όσον αφορά το έμβρυο δεν μου αρέσει η εικόνα μου.. Θεωρώ ότι είναι λάθος να μαστιγώνονται οι κοπέλες που προσπαθούν μέσω του foroum να βρουν την παρηγοριά τους.. ή τις συμβουλές τους.. κανένας δεν μπορεί να κρίνει τον άλλον ανεύθυνο μέσο τις αδυναμίας τους.. άλλωστε η πραγματική μητρότητα θα φανεί στο έπειτα τις πορείας του παιδιού... πιστεύω λοιπόν πως η κάθε μια μας γνωρίζει τι πρέπει να κάνει.. και θα βρει την δύναμη της και τις απαντήσεις μέσα της.. χρειάζεται λίγη υπομονή.. και αρκετή συζήτηση με τον εαυτό μας.. και όλα θα πάνε καλά.. ευχαριστώ...

Καλησπερα κοριτσια! Ειχα τρεις εγκυμοσυνες και εκοβα το τσιγαρο και στις τρεις. Ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα σκεφτομουν οτι μεσα μου ζει ενα ανυπερασπιστο πλασματακι που η ζωη του εξαρταται απο μενα και δεν μπορω να του επιβαλλω το τσιγαρο πριν καλα καλα σχηματιστουν τα οργανακια του. Καλο κουραγιο λοιπον στις μανουλες και να θυμαστε πως τη δυναμη θα τη βρειτε στην απεριοριστη αγαπη που εχετε για το μωρακι σας (και τωρα και στις υπολοιπες δυσκολιες της μητροτητας που θα ρθουν στο μελλον)

Κορίτσια γεια σας. Εγώ δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να κόψω το κάπνισμα, αν και είμαι έγκυος. Καπνίζω 5 τσιγάρα την ημέρα αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να το κόψω. Ελπίζω να γίνει κάποια στιγμή, να βρω τη δύναμη και να μη το ξαναβάλω στο στόμα μου...

Κορίτσια γεια σας. Εγώ δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να κόψω το κάπνισμα, αν και είμαι έγκυος. Καπνίζω 5 τσιγάρα την ημέρα αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να το κόψω. Ελπίζω να γίνει κάποια στιγμή, να βρω τη δύναμη και να μη το ξαναβάλω στο στόμα μου...

Κορίτσι μου αν δεν το κάνεις ΤΩΡΑ ''αυτη η στιγμή'' απο μονη της δεν θα έρθει ποτέ...

την δυναμη την έχεις ήδη,είναι η αγάπη για το παιδί που μεγαλώνει μέσα σου και η θέληση σου ώστε να μην του συμβεί τίποτα κακό.

σκέψου μόνο οτι με κάθε τσιγάρο που κάνεις είναι σαν να σφίγγεις τα χέρια σου γύρω απ'το λαιμό του,αξίζει;;;

Παροτι ειμαι φανατικη ΜΗ καπνιστρια οταν εμεινα εγκυος και ετυχε να παω για τυπικο μηνιαιο υπερηχο, καποια στιγμη και καθως περιμενα στο διαδρομο κοιταξα απεναντι στον τοιχο, ειχε μια αφισα με μια εγκυο και εδειχνε το εμβρυο μεσα στην κοιλια της μαμας με αντισφυξιογονο μασκα, ειλικρινα κοριτσια δεν θα ξεχασω το σοκ που ενιωσα οταν συνειδητοποιησα τι ακριβως ειδα!!! Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι αυτο που ειδα το επεξεργαζομουν για πολυυυ καιρο, ...αξιζε ομως, και ας μην καπνισα ποτε στη ζωη μου!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Εγω κανω 4-5 την ημερα. Μου χε πει ο γιατρος για τοσα. Βεβαια μετα την αποκολληση μου χε πει κανενα. Με υφος κλαψοδευτερας μου πε αντε ενα το πολυ. Στον αντρα μου λεω οτι κανω τζουρες, το πολυ δυο την ημερα. Στη μανα μου οτι κανω 3. Στους υπολοιπους οτι το χω κοψει, αντε ενα καθε δεκα μερες. Σημερα πηγα για υπερηχο, ολα τελεια, η αποκολληση περναει κι εγω απτη χαρα μου αγορασα καφε, επιασα τηλ κ τσιγαρο κ πηρα την κουμπαρα μου σαν τον παλιο καλο καιρο. Το μετανιωσα που της ειπα οτι κανω 1 καθε 4 μερες.. Ξεχασα ποσο επικριτικη ηταν παντα...

Σκοπευω να πεισω ολους οτι το κοψα κ θα κανω κρυφα. Δεν μπορω το βλεμμα τους λες και ειναι ολοι οι θεοι.

Εχω τυψεις... Υποφερω... Ειδικα τωρα στο κρεβατι που ειμαι ολη μερα, η ωρα του τσιγαρου εχει γινει η ωρα χαρας...

Θελω να το μειωσω στα 3. Αυριο θα κανω 3. Θα ερχομαι εδω να γραφω...

Αχ...

Εγω θα σχολιασω χωρις να ειμαι εγκυος,μανουλα, καπνιστρια ( περιστασιακη καπνιστρια ισως αλλα σιγουρα οχι εθισμενη ) γιατι εχω μια απορια. Οταν ειστε εξαρτημενες απο το τσιγαρο , ειστε σιγουρες οτι μενετε στα 4-5 που σας επιτρεπει ο γιατρος; Που και αυτο απανθρωπο το θεωρω αλλα ο καθενας σκεφτεται και αντιμετωπιζει διαφορετικα τις καταστασεις. Γιατι εχω φιλες που στις εγκυμοσυνες τους μονο στα 4-5 δεν εμεναν... Και στο τελος κοροιδευαν και τον εαυτο τους οτι εκαναν τοσα,το πιστευαν! Με αποτελεσμα η μια να γεννησει μωρακι με προβλημα και μεγαλωνοντας να παρουσιαζει ολο και περισσοτερα... Οχι πολυ σοβαρα ευτυχως, αλλα αρκετα, τοσο ωστε να κανουν μια εγκυο να μην το βαλει ουτε μια φορα στο στομα της! Μιλαω εκ του ασφαλους γιατι δεν ξερω πως ειναι να προσπαθεις για αυτο,αλλα δεν αξιζει για 9 μηνες; Και σε ολη την υπολοιπη ζωη σου ας τα κανεις 2-2 τα τσιγαρα... 9 μηνες υπομονη!

Καπνιζα απο τα 13 μου!και ειχα λογους...οχι ετσι απλα

Φετος που μετρησα ποσα χρονια καπνιζω τρελαθηκα!Εννοειται οτι το μεγαλυτερο μερος της ζωης μου καπνιζω! Τα τελευταια 12 χρονια εκανα στριφτα λογο ζαλαδας δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο αυτο...

Με το παραμικρο καθε θεου μερα αναβα τσιγαρο! Ποτε μου δεν το ειχα κοψει.Γυρω μου να σας πω την αληθεια δεν εχω δει κοπελες να καπνιζουν τοσα χρονια κ τοσο μεγαλη ποσοτητα ημερησιος και τετοια μανια για το τσιγαρο! Μεχρι να κοιμηθω μεσα σε μια ωρα επρεπε να κανω καμια 5 τσιγαρα! να με χαλαρωσουν και καλα! Αλλιως δεν κοιμομουν.

Μολις ενιωσα κατι μεσα μου...δλδ απο την πρωτη εβδομαδα συλληψεις το εκοψα κοριτσια!

Και οταν εκανα το τεστ ηδη ενιωθα καθαρη και αναλαφρη ψυχολογικα!

Απλα εχω φοβο κ τρομο για το μωρο κ δεν θελω να καπνισω!Και οταν καποιος καπνιζει διπλα μου νευριαζω θελω να προστατεψω το μωρακι απο την μυρωδια.

Εγω το ελεγα απο μικρη οτι μονο μια εγκυμοσυνη θα με κανει να κοψω το τσιγαρο και εννοειται κανεις δεν με πιστευε...

Ειπα ενα μεγαλο Οχι κ τελος !!!

Ευχομαι υγεια σε ολες μας και στα μωρα μας

Εχω μια απορια με τοσα τσιγαρα που εχουμε κανει απο πριν..δεν βλαπτουν το μωρο?

uZCRp3.png

Καλησπέρα και με το καλο! Και εγω το έκοψα οταν έμαθα για την εγκυμοσυνη μαχαίρι! Για την ακρίβεια οταν αρχίσαμε τις προσπάθειες! Απο οτι ειχε πει ο Εμβρυολογος μου και η γυναικολόγος μου, οχι δεν επηρεάζει το μωρακι η τουλαχιστον δε το βλάπτει. Και εμενα δόξα το θεό ειναι υγιέστατο! Σκεψου οτι υπαρχουν μανούλες που καπνίζουν κατα την κυηση και τα μωρακια τους ειναι υγιεστατα!

Καλησπέρα και με το καλο! Και εγω το έκοψα οταν έμαθα για την εγκυμοσυνη μαχαίρι! Για την ακρίβεια οταν αρχίσαμε τις προσπάθειες! Απο οτι ειχε πει ο Εμβρυολογος μου και η γυναικολόγος μου, οχι δεν επηρεάζει το μωρακι η τουλαχιστον δε το βλάπτει. Και εμενα δόξα το θεό ειναι υγιέστατο! Σκεψου οτι υπαρχουν μανούλες που καπνίζουν κατα την κυηση και τα μωρακια τους ειναι υγιεστατα!

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση Στελλα! Να σου ζησει το μωρουλι σου!

Πολυ χαιρομαι που σου απαντησαν ετσι ! Θα ρωτησω και εγω στην πορεια

κανονικα θα επρεπε ολες να εχουν ανακοτωσουρες απο τις πρωτες μερες για να μην μπορουν να καπνισουν :rolleyes:

uZCRp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα