Recommended Posts

λοιπον επειδη αυτο το θεμα με ποναει πολυ γιατι το περασα (ευτυχως ολα καλα).οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος και πηγα σε αυτον τον τελειο γιατρουλη μου χαρηκα τοσο πολυ με τα νεα αλλα παντα ηξερα οτι στο γιατρο μας λεμε την αληθεια! με ρωταει ο γιατρος...καπνιζεις?του λεω ναι...μου λεει το κοβεις...του λεω...δεν θελω...με κοιταει..μου λεει τι παει να πει δεν θελεις?τον ρωταω θα υπαρξει καποιο προβλημα με το παιδι?μου λεει μπορει και να μην υπαρξει αλλα το διακινδυνευεις??κλαμα εγω(για το παιδακι μου μην παθει τιποτα εννοειτε)...καλα καλα μου λεει μεχρι 7 τσιγαρα.(λιγο τσαντισμενος βεβαια)...εγω εν τω μεταξυ ειχα μια εγκυμοσυνη που δεν την καταλαβα καθολου..οτι εκανα πριν εκανα και μετα...δηλαδη ουτε αναγουλες-εμετους για να μην μπορω να καπνισω ουτε τιποτα...επινα κανονικα το καφεδακι μου το πρωι και δυστυχως και τα παραπανω τσιγαρα μου μεσα στην ημερα(βεβαια τα εκανα με πολυ λιγο καπνο γιατι εστριβα)..το περιεργο ειναι το αλλο ομως..οτι ποτε δεν το ηθελα τοσο πολυ οσο κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου..τωρα θα με βριζετε απο μεσα σας τοξερω σιγουρα οτι καλυτερο ειναι να το κοψεις οταν εισαι εγκυος...το προσπαθησα...πηγα να τους σκοτωσω ολους ομως δεν γινοτανε...οποτε πηγαινα στον γιατρο μου τον ρωταγα...γιατρε πως ειναι το παιδι?πως ειναι ο πλακουντας?η καρδουλα του ειναι ενταξει?καλα μου λεει γιατι μου τα πρηζεις?ολα καλα μου λεει ειναι...να απλα του λεω γιατι το ξερεις οτι καπνιζω...δεν μου απανταει φυσικα γιατι κανενας γιατρος δεν θα σου πει αντε καπνισε οσο θελεις ή μην καπνισεις καθολου...μεχρι και στην κλινικη που εκανα αυχενικες κτλ και εκει τους τα ειχα πρηξει αλλα και παλι δεν μου απανταγανε αν και το ειχα συμπληρωσει σε ενα εντυπο πριν μπω μεσα να κανω τις εξετασεις...τελος παντων...το μωρο μου γεννηθηκε υγιεστατο ειναι 2.5 χρονων και εχει αρρωστησει μονο μια φορα με πυρετο και συναχι για 3-4 μερες (οντως αληθεια λεω) και συνεχιζουμε να μεγαλωνουμε θαυμασια...σε καμια περιπτωση δεν δινω συμβουλη στις μελλοντικες μαμαδες που περιμενουνε παιδακι να κανουνε αντε μεχρι 7 τσιαγαρα...ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη και τιποτα παραπανω...απλα εγω προτιμησα να κανω τα 7 την ημερα για να μην μου βγει νευρασθενικο το παιδακι απο της μανουλας του τα νευρα...;)

σε καταλαβαινω απολυτα!!τα ιδια περασα κ γω.εχω παρει τους δρομους ξημερωματα για να βρω τσιγαρο.κ μενα μου ειχε πει οτι ειναι χειροτερο να παθω στερητικο απο τα 5 τσιγαρα την ημερα.

NRNSp2.pngsMstp2.png

Διαφημίσεις

Άς μην υποκρινόμαστε...

Όποια γυναίκα είναι καπνίστρια και μιλάμε για φανατική δηλαδή να καπνίζει 10 και 15 χρόνια, είναι τραγικά δύσκολο να το κόψει "μαχαίρι".

Όσες το καταφέρνουν αυτό είναι ήρωες !!!

Εγώ καπνίζω απο τα 15 μου και είμαι 33.

Στις 2 πρώτες εγκυμοσύνες κάπνιζα το πολύ 5 τσιγάρα την ημέρα και τώρα που είμαι στον τέταρτο, επειδή είχα τρομερές αναγούλες κτλ δεν το ήθελα καθόλου.

Άν όμως νιώσω πως θέλω να καπνίσω, θα κάνω το πολύ 3 την ημέρα.

Η νικοτίνη δεν περνάει στο έμβρυο αλλά πάει και "κάθεται" πάνω στον πλακούντα.

5 με 6 τσιγάρα την ημέρα, δεν είναι αρκετά για να γεννηθεί το μωρό με αναπνευστικό.

Άν όμως μια γυναίκα καπνίζει πάνω απο 15 κτλ τότε είναι πολύ πιθανό, το παιδί να γεννηθεί με λαγόχειλο, με χαμηλότερο βάρος κτλ.

nnZSp2.pngo2vbp2.png

Kαλησπερα και απο μενα!

Και γω καπνιστρια 10 ετων,οταν ομως εμεινα εγκυος το εκοψα!

Δε θα κρινω καμια κοπελα!Ξερω πως ειναι δυσκολο,και γω πολλες φορες το ζηταω,αλλα προτιμω να μην βρεθω στα ποσοστα των γυναικων που λογω καπνισματος στην εγκυμοσυνη γεννησαν προωρα ή τα παιδακια τους ειχαν αναπνευστικά προβληματα!

Δεν υπαρχει μεγαλυτερο κακο απο το να καπνιζεις καποιος στην εγκυμοσυνη.

Θεωρω πως δε σεβομαστε τη ζωη που εχουμε μεσα μας.Ρωτησε κανεις αυτο το εμβρυο εαν θελει να καταναλωνει τις ναρκωτικες ουσιες που εχει το τσιγαρο?

Οχι!Απλα του τις πλασαρουμε με το ετσι θελω και την περιοδο που αυτο αναπτυσει το νευρικο του συστημα και τα πνευμονια του!

Απο εγωισμο και μονο,γιατι ΔΕΝ μπορουμε να το κοψουμε.

Απλα θελω να τονισω το εξεις,οταν λοιπον θα γεννηθει αυτο το παιδι,που κατα συμπτωση θα ειναι υγιες,τοτε να μην υπαρχει η απαιτηση καποιος αλλος να μην καπνιζει κοντα του γιατι δε θα θελουμε το παιδι μας να εκτιθεται σε επιβλαβες ουσιες.Τοτε να θυμηθουμε πως εμεις οι ιδιοι αναγκαζαμε το παιδι μας,οχι απλα να εισπνευσει,αλλα νε γευτει απο πρωτο χερι τις ουσιες.

Συγχωρεστε με εαν ειμαι αποτομη.Πραγματικα ομως λυπαμαι αυτη τη ζωουλα που εχει αναγκη τι δικη μας φροντιδα για να μεγαλωσει σωστα.

Ευχομαι απο καρδιας να γεννιουνται και να μεγαλωνουν υγιη παιδια.

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο !

Καπνιζω απο τα 18 μου κ ειμαι 30 ! Με το που εμαθα οτι ειμαι εγκυος το εκοψα μαχαιρι ! Δεν το σκεφτηκα καν ... Θεωρησα οτι ειναι το λιγοτερο που μπορουσα να κανω για το πλασματακι που εχω μεσα μου .

Κ οντως , αν συνεχιζα το καπνισμα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου δεν θα ηταν τουλαχιστον υποκριτικο να ζητησω απο τους αλλους να μην καπνιζουν κοντα στο μωρο μου οταν θα γεννηθει ;

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Εγω καπνιζα απο μικρη (14 ετων) και το εκοψα περισι (27 ετων) χωρις να εχω καποιο λογο (εγκυμοσυνη κλπ). Απλα σκεφτομουν καιρο οτι κανω κακο στον εαυτο μου και ξαφνικα χωρις προγραμματισμο μου βγηκε και το εκοψα. Νομιζω οτι αν το δουλεψεις στο μυαλο σου, χωρις επιβολες, να πεις "οταν θα ειμαι ετοιμη", θα σου βγει. Εκανα ενα πισογυρισμα το καλοκαιρι αλλα ευτυχως επνηλθα σχετικα γρηγορα. Πλεον βρησκω το καπνισμα πολυ απωθητικο και ενοχλητικο και ελπιζω οτι δεν θα το ξανααρχισω...ειναι δυσκολοτερη παντως η ψυχολογικη εξαρτηση και οχι η σωματικη η οποια φευγει σχετικα ευκολα...

Αυτό που εμπέδωσα εγώ είναι ότι για να κόψεις το τσιγάρο όσα χρόνια κι αν κάπνιζες, όσα πακέτα και αν έκανες τη μέρα, όσο βαριά κι αν ήταν τα τσιγάρα σου πρέπει πολύ απλά να το ΘΕΛΕΙΣ, να φτάσεις σε ένα σημείο που απλά να μη γουστάρεις πια να καπνίζεις. Κι όταν το συνειδητοποιήσεις αυτό, ψάχνεις απλά την ώθηση για να το κάνεις. Για κάποιες η ώθηση αυτή είναι η εγκυμοσύνη. Αλλά δεν παύει να είναι μια απόφαση που ξεκινάει από σένα, κάτι που το κάνεις πρώτα για ΣΕΝΑ γιατί δε θα αντέχεις τον εαυτό σου να το κάνεις αυτό στο παιδί σου. Κάπνιζα 12 χρόνια φανατικά κι έκανα το τελευταίο μου τσιγάρο 4 μήνες πριν αποφασίσουμε να προσπαθήσουμε για παιδί, ένα πρωί που ενώ ήμουν με βρογχήτιδα και λοίμωξη του αναπνευστικού, να μην μπορώ να πάρω ανάσα και να οδεύω για πνευμονία, έπιασα τον εαυτό μου να προσπαθώ με το ζόρι να καπνίσω. Κάπου εκεί συνειδητοποίησα πόσο τραγικά εξαρτημένη ήμουν και πόσο ζόριζα ηλιθιοδώς τον οργανισμό μου. Ενώ για πολλά χρόνια δήλωνα ότι δε θέλω να κόψω το τσιγάρο, μου αρέσει, το γουστάρω, τον τελευταίο χρόνο είχε αρχίσει να με κουράζει. Μου πήρε λίγους μήνες να καταλάβω ότι πλέον δεν το ήθελα και μια βρογχήτιδα για να το αποφασίσω να το κόψω. Ξέρω ότι αν προσπαθούσα να το κόψω ενώ δεν το ήθελα για μένα, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, δε θα τα κατάφερνα, γι'αυτό και κατανοώ τις κοπέλες που εξακολουθούν να καπνίζουν 2-3 τσιγάρα. Το τσιγάρο το κόβεις όταν σταματήσεις να το γουστάρεις για ΣΕΝΑ, είτε αυτό γίνει με αφορμή την εγκυμοσύνη είτε σε κάποια άλλη άσχετη στιγμή. Και φυσικά και δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε ο ένας τον άλλο. Μεγάλες κοπέλες είμαστε, υπεύθυνες για τις πράξεις μας και τις επιλογές μας. Μακρυγόρησα πάλι.. Την καληνύχτα μου!

8hwQp3.png

Πλακουντας:Αποτελεί το σύνδεσμο ανάμεσα στη μητέρα και το έμβρυο και είναι υπεύθυνος για τη διατροφή και την ανάπτυξη του εμβρύου. Μέσω του πλακούντα μεταφέρονται οι θρεπτικές ουσίες, όπως λευκώματα, υδατάνθρακες, λίπη, βιταμίνες κλπ στο έμβρυο από τη μητέρα, και αποβάλλονται οι άχρηστες ουσίες του εμβρύου στην κυκλοφορία της μητέρας. Επίσης μέσω του πλακούντα μεταφέρεται οξυγόνο στο έμβρυο, που αποτελεί και την βασικότερη λειτουργία του.

http://www.agalia.org.gr/enimerosi/egkymosynh/131-2011-05-23-14-13-56

Η νικοτίνη είναι ένα δηλητήριο το οποίο μεταφέρεται μέσω του πλακούντος στο έμβρυο και το μονοξείδιο του άνθρακος του στερεί το οξυγόνο.

Ευχομαι πραγματικα μεσα απο την καρδια μου ολο και περισσοτερες εγκυες να βρουν την δυναμη να το κοψουν και να μην βοβαρδιζουν τις σκεψεις τους με δικαιολογιες.

:|

0QVLp2.pngkdBmp3.png

Κι εγώ Μαρία thess δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο! Κι όσες το πιστέψουν και το πάρουν απόφαση θα πάθουν και λιγότερα στερητικά από την έλλειψή του!!!

ttafac0.aspx

tt102eba.aspx

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Εγω παντως ειμαι απολυτη οσον αφορα αυτο το θεμα. Καθε ανθρωπος εχει το δικαιωμα να αποφασιζει για τον εαυτο του οταν τις συνεπειες, ειτε καλες ειτε κακες θα τις αντιμετωπισει ο ιδιος. Στην περιπτωση της εγκυμοσυνης ομως δεν ισχυει κατι τετοιο εφοσον μιλαμε για ακομα εναν ανθρωπο που δεν εχει καν την επιλογη να αντιδρασει. Δε θεωρω πως οποιες καπνιζουν αγαπουν λιγοτερο το μωρο τους ομως αξιζει λογω ελλειψης πειθαρχιας και αυτοσυγκρατησης να του προκαλεσεις ενδεχομενως κπο προβλημα?

Κ απ' την αλλη ειναι τοσο τραγικο το διαστημα των 9 μηνων να κανει κανεις υπομονη?

Κι επειδη εχω ακουσει και την εξης δικαιολογια:οτι αναπνευστικο προβλημα μπορει να εχει και ενα παιδι μιας μητερας που δε καπνιζει.

ΟΚ ,ναι ειναι πιθανοτητα κι αυτο. Εσυ ομως που καπνιζεις αν το παιδι σου ειχε κπο προβλημα , θα αντεχες να ακεφτεσαι πως ισως η αιτια που το προκαλεσε ησουν εσυ?

Δεν αξιζει για κανενα λογο. Και δε τα λεω εκ του ασφαλους, καπνιζα 10 χρονια και το εκοψα αμεσως μολις εμαθα για την εγκυμοσυνη κι ακομη και τωρα που εχω γεννησει δεν καπνιζω. Σιγουρα η μυρωδια μανουλας ειναι πολυ καλυτερη απο την μυρωδια τσιγαρου στα μαλλια, το δερμα και τα ρουχα.

Μια γυναίκα η οποία δεν είναι καπνίστρια, δεν μπορεί να εκφέρει γνώμη.

Αφού δεν έχει βιώσει την εξάρτηση, δεν είναι σε θέση να συμβουλεύει και να κρίνει.

Το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη, δεν σχετίζεται μόνο με το ίδιο το κάπνισμα αλλά και με το περιβάλλον.

Οι συνθήκες που ζεί μια γυναίκα εγκυμονούσα είναι αυτές που θα την αποτρέψουν απο το τσιγάρο ή που θα την κάνουν να συνεχίσει το κάπνισμα.

Όταν πχ μια εγκυμονούσα είναι συνεχώς μέσα στο σπίτι, αποκλείεται να μη το ανάψει.

Άν η εγκυμονούσα δουλεύει, έχει ασχολίες κτλ τότε είναι ευκολότερο, να μη καπνίσει.

Γι'αυτό μη κρίνετε.

nnZSp2.pngo2vbp2.png

Διαφημίσεις

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο !

Καπνιζω απο τα 18 μου κ ειμαι 30 ! Με το που εμαθα οτι ειμαι εγκυος το εκοψα μαχαιρι ! Δεν το σκεφτηκα καν ... Θεωρησα οτι ειναι το λιγοτερο που μπορουσα να κανω για το πλασματακι που εχω μεσα μου .

Κ οντως , αν συνεχιζα το καπνισμα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου δεν θα ηταν τουλαχιστον υποκριτικο να ζητησω απο τους αλλους να μην καπνιζουν κοντα στο μωρο μου οταν θα γεννηθει ;

συμφωνω συμφωνω συμφωνω..

πριν να μάθω πως ειμαι έγκυος έκανα 2 πακέτα την ημέρα επειδή προσπαθουσα για παιδί το ειχα ελλατώσει όταν έμαθα πως είμαι έγκυος εκείνη την ημέρα ειχα πάρει πακετο .. το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να το κόψω..

2 χρονια (μαλλον λιγοτερο 16 μηνες) άκαπνη .. αν το ζηταω...... πολυυυυυυυυυυυ..... αλλά μετά βλέπω την κορη μου και λέω αξιζε...

προσωπικά θεωρώ απαραδεκτες όσες εγκυες καπνίζουν και ειναι η καθαρα προσωπικη μου άποψη γιατι πολύ απλά δεν είναι ότι δεν μπορουν να το κόψουν αλλά το ότι δεν θέλουν και προτιμάν να θέσουν σε κινδυνο την ζωη του παιδιού τους και την υγεια ενός εμβρυου που δεν τους φταίει σε τίποτα για 1 λεπτό απολαυσης.. συγνωμη αλλά η μητρότητα δεν είναι έτσι .. μητρότητα σημαινει να βάζεις το παιδί σου πάνω απο όλα...

δεν το λέω για να προσβάλλω καμιά κοπέλα απλά να ξέρετε πως τιποτα δεν είναι αδυνατον..

ήμουν φανατική καπνίστρια , μου έλλειπε απιστευτα το τσιγάρο ακόμα και τώρα μου λείπει αλλά δεν επαθα τίποτα.. ισα ισα που βελτιωθηκε το άσθμα μου .. ούτε και τίποτα στερητικό έπαθα..

επίσης μην μου πειτε ο γιατρός μου είπε να κάνω κανένας γιατρός δεν το εγγκρίνει απλά το να σας πει μην το κάνετε θα ανοιξει αντιπαραθεση και θα είναι σαν να μιλάει σε τοιχο.. οποτε οι γιατροι ξέροντας πως θα κάνετε σου λένε κάνε μεχρι 5 .. γιατι ξέρουν πάντα πως αυτή η συζητηση οδηγεί σε αδιέξοδο.. οπως επίσης απαράδεκτες και ανευθηνες θεωρω της γυναικες που καπνιζουν και θηλάζουν .. ενημερωτικά εγώ θηλασα μέχρι 3 μηνων αν και θα ήθελα και περρισότερο αλλά και που σταματησαμε το θηλασμό ουτε τοτε ξεκινησα κάπνισμα γιατι απλά καταλαβα πως δεν μου προσφέρει τίποτα...

Αφού δεν έχει βιώσει την εξάρτηση, δεν είναι σε θέση να συμβουλεύει και να κρίνει.

Το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη, δεν σχετίζεται μόνο με το ίδιο το κάπνισμα αλλά και με το περιβάλλον.

Οι συνθήκες που ζεί μια γυναίκα εγκυμονούσα είναι αυτές που θα την αποτρέψουν απο το τσιγάρο ή που θα την κάνουν να συνεχίσει το κάπνισμα.

Όταν πχ μια εγκυμονούσα είναι συνεχώς μέσα στο σπίτι, αποκλείεται να μη το ανάψει.

Άν η εγκυμονούσα δουλεύει, έχει ασχολίες κτλ τότε είναι ευκολότερο, να μη καπνίσει.

Γι'αυτό μη κρίνετε.

Πιστευεις οτι καμια απ'οσες το κοψανε δεν εμεινε στο σπιτι η δεν ειχε συζυγο καπνιστη , η καπνιζε πολυ λιγο, η δεν αντιμετωπιζε δυσκολους εξωγενεις παραγοντες? Το περιβαλλον η οι συγκυριες μπορει να σε δυσκολεψουν σε πολλες αποφασεις σου οχι μονο στη διακοπη του καπνισματος. Εκει δεν καταλαβαινεις ομως ποση θεληση και ποσο πεισμα εχεις?

Δεν ειναι καθολου ευκολο, το ξερω καλα ομως εφοσον καποιες μπορουν γιατι να μη μπορουν και οι υπολοιπες? Αυτο σκεφτειτε, που υστερειτε σε σχεση με αυτες που τα καταφερνουν. Ειμαι σιγουρη πως ολες μπορουν, και γιατι οχι?

Είμαι τόσο απολυτη σε αυτό το θέμα..

Την ημέρα που κράτησα στο χέρι μου το πρώτο θετικό τεστ κύησης, αυτή η ίδια ημέρα ηταν και η τελευταια που έβαλα στο στόμα μου τσιγάρο... Αν αγαπάς τον εαυτό σου και το μωράκι που αν θέλει ο θεός θα γεννήσεις δεν υπάρχει καμμία απολύτως δικαιολογία για την συνέχιση του καπνίσματος...

Για εμένα ηταν μια πάρα πόλύ δύσκολη χρονιά η περασμένη και αυτό γιατί αναγκάστικα να χάσω το πρώτο μου παιδάκι όταν ήμουν 4ων μηνών έγκυος γιατί ηταν φορέας μεσογειακής αναιμιας... Δεν πέρασα καθόλου έυκολα τους επόμενους 4 μήνες μετά την έκτρωση..

Θα ήταν η τελεια δικαιολογία δηλαδή η άσχημη ψυχολογική μου κατάσταση για να ξαναρχισω να καπνίζω? Το θεωρώ γελοίο.. τουλάχιστον...

Ημουν αποφασισμένη να ξαναμείνω έγκυος και αυτή τη φορά ο οργανισμος μου να είναι καθαρός απο τη πισσα και τη νικοτίνη... Το παιδί μου αξίζει περισσότερα απο αυτό..

Και έτσι και έγινε! Μέχρι και αυτή τη στιγμή δεν έχει περάσει ουτε μια φορά απο το μυαλό μου να ακουμπίσω τσιγάρο..

Περιμένω σε λιγες μέρες το μωράκι μου και είμαι περήφανη για έμενα και για τον σύζηγό μου ο οποίος απο την πρώτη στιγμή και αυτός ενώ καπνίζει δεν έχει επιτρεψει ούτε στον εαυτό του ούτε και σε κανέναν άλλο γύρω μας να με "λιβανίσει" με τον καπνό του!

Με το καλό να υποδεχτούμε όλες τα μωράκια μας..!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png

Γι'αυτό μη κρίνετε.

Το να θέλει μία έγκυος να κόψει το κάπνισμα και να προσπαθεί αλλά να μην τα καταφέρνει λόγω εξάρτησης όπως λες, το καταλαβαίνω ως ένα σημείο.

Το να μην προσπαθεί καν ή να αρχίζει τις δικαιολογίες ώστε να πείσει τον εαυτό της ή τους άλλους ότι δεν πειράζει που συνεχίζει το κάπνισμα, το θεωρώ απαράδεκτο.

Το να θέλει μία έγκυος να κόψει το κάπνισμα και να προσπαθεί αλλά να μην τα καταφέρνει λόγω εξάρτησης όπως λες, το καταλαβαίνω ως ένα σημείο.

Το να μην προσπαθεί καν ή να αρχίζει τις δικαιολογίες ώστε να πείσει τον εαυτό της ή τους άλλους ότι δεν πειράζει που συνεχίζει το κάπνισμα, το θεωρώ απαράδεκτο.

Συμφωνω απολυτα. Και σχετικα με το στερητικο συνδρομο που μπορει να παθει οποια προσπαθει να το κοψει εχω να πω μονο οτι ειναι ολα στο μυαλο, η σκεψη σου θα καθορισει το τι θα συμβει. Αν πιστευεις πως θα παθεις στερηση θα την παθεις, αν πιστευεις βαθια πως θα τα καταφερεις τοτε θα τα καταφερεις.

Αν ωστοσο θες να συνεχισεις το καπνισμα παρε την ευθυνη της επιλογης σου με οποιες συνεπειες μπορει να εχει, μη ψαχνεις για δικαιολογιες. Εσυ δε τις χρειαζεσαι γιατι ξερεις υποτιθεται τι κανεις και οι γυρω σου λιγο ενδιαφερονται γι΄αυτες.

Διαφημίσεις

Συμφωνω ekavi!

Πραγματικα πρεπει να ξερουμε ποτε μια κατασταση θεωρειτε δικαιολογια και ποτε εχει σχεση με την εξαρτηση.

Αλλα θελω να τονισω και κατι ακομη,οπως ανεφερε και μια κοπελα,εαν ΘΕΛΕΙΣ,τοτε μπορεις.

Διοτι και γω οταν εμαθα πως ημουν εγκυος,εβγαλα αναρρωτικη και ειμαι ολη μερα σπιτι.Αλλα αυτο δε με εμποδισε να το κοψω,γιατι εαν καπνιζα,μαζι με μενα θα κανπιζε και το παιδι μου.

Δεν κρινω καμια κοπελα,ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του,αλλα γιατι να το συνεχιζετε/συνεχιζουν οσες ειναι εγκυουλες?

Κριμα δεν ειναι?Καντε τουλαχιστον μια προσπαθεια,μην αξαπατατε τον εαυτο σας με δικαιολογιες.Ας βρεθει ενας να μου πει πως το καπνισμα στην εγκυμοσυνη κανει καλο και θα του σφιξω το χερι.Ακομη και τα 5 τσιγαρα ττην ημερα:shock:...πραγματικα ποιος γατρος το θεωρει ακινδυνο?

Εαν ειναι 5 τσιγαρα την ημερα,την εβδομαδα ειναι 35 τσιγαρα...λιγα ειναι?

Μακαρι να βρειτε ολες τη δυναμη στη ψυχη και το νου και το κοψετε,το ευχομαι απο τα βαθυ της καρδιας μου.

0QVLp2.pngkdBmp3.png

καλησπερα κοριτσια,

συμφωνω μαζι σας, ειναι απαραδεκτο να καπνιζει μια εγκυμονουσα.

και εγω ημουν καπνιστρια και μπορεί να ξανα είμαι δεν ξερω

αλλα αφού σταματήσω το θηλασμο

στην πρωτη μου εγκυμοσύνη το έκοψα καμια βδομαδα αφού έμαθα ότι είμαι εγκυος και όσα έκανα αυτη τη βδομάδα τα άναβα και τα έσβηνα αμέσως από τύψεις

τωρα στη δεύτερα από την πρώτη μέρα καθυστέρησης μαχαιρι

Πριν κάνω το τεστ εγκυμοσύνης είχα ήδη 8 ημέρες καθυστέρησης, αλλά ήμουν σε διακοπές και μάλιστα ελεύθερο καμπινγκ, οπότε δεν είχα ακριβώς πρόσβαση στον "πολιτισμό"...Παρ'όλ'αυτά, δεν ήθελα να καπνίσω καθόλου, σε βαθμό μάλιστα που από αυτό κυρίως κατάλαβα ότι "κάτι έτρεχε", αφού δεν είχα κανένα άλλο σύμπτωμα, όπως ναυτία κλπ.

Δεν έχω καπνίσει καθόλου σε όλο το διάστημα της εγκυμοσύνης μου, και φυσικά θα κάνω το ίδιο για όσο διάστημα θα θηλάζω. Είμαι τυχερή γιατί δεν μου λείπει καθόλου, αν και θεωρώ ότι είναι η ιδιαίτερη συνθήκη της κύησης ο λόγος που συμβαίνει αυτό, και όχι μια καθαρά ελεύθερη επιλογή.Εύχομαι ειλικρινά να μην ξανακαπνίσω ποτέ...

Σημειωτέον, στο γραφείο η συνάδελφος καπνίζει (σε δικό της χώρο) και ο άντρας μου επίσης, (αλλά στο μπαλκόνι, και τουρτουρίζει!):P

Η νικοτίνη δεν περνάει στο έμβρυο αλλά πάει και "κάθεται" πάνω στον πλακούντα.

5 με 6 τσιγάρα την ημέρα, δεν είναι αρκετά για να γεννηθεί το μωρό με αναπνευστικό.

Έτσι ακριβώς...

Γι' αυτό κι εγώ στην 26η εβδομάδα έχω βαθμό ωρίμανσης πλακούντα GRADE 2 ενώ θα έπρεπε να βρίσκεται ακόμα στο GRADE 1...

Είχα ξεκινήσει από 5-6 τσιγάρα την ημέρα, είχα κατέβει σε 2-3 και τώρα συνέβη αυτό. Οπότε, όπως καταλαβαίνετε αναγκάζομαι να το κόψω μαχαίρι...

it's never too late to start all over again

Έτσι ακριβώς...

Γι' αυτό κι εγώ στην 26η εβδομάδα έχω βαθμό ωρίμανσης πλακούντα GRADE 2 ενώ θα έπρεπε να βρίσκεται ακόμα στο GRADE 1...

Είχα ξεκινήσει από 5-6 τσιγάρα την ημέρα, είχα κατέβει σε 2-3 και τώρα συνέβη αυτό. Οπότε, όπως καταλαβαίνετε αναγκάζομαι να το κόψω μαχαίρι...

κοριτσάκι μου ευχομαι όλα να σου πάνε καλά ... μην στεναχωριεσαι. αφου το έκοψες κιολας θα εισαι οκ. να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη καλη μου

Γι'αυτό μη κρίνετε.

Να μιλας για τον εαυτο σου αγαπητη μου...πολλες απο εμας μεσα στο σπιτι ημασταν και κατορθωσαμε και το κοψαμε.

Το καπνισμα ειτε εισαι εγκυος ειτε οχι εξαρταται απο το μυαλο και μονο.

Μη κρινουμε...αλλα μη δικαιολογουμε κιολας τα παντα.

συγνωμη αλλά η μητρότητα δεν είναι έτσι .. μητρότητα σημαινει να βάζεις το παιδί σου πάνω απο όλα...

δεν το λέω για να προσβάλλω καμιά κοπέλα απλά να ξέρετε πως τιποτα δεν είναι αδυνατον..

Αν δεν θέλεις να προσβάλεις μην το γράφεις καθόλου.Φαουλ κάνουμε όλες σε πολλά θέματα.Ολες βάζουν το παιδί τους πάνω από όλα, είτε αυτες που καταφεραν να κοψουν το καπνισμα είτε οχι, είτε αυτες που θήλασαν είτε οχι, ειτε ειτε ειτε πολλά.Τα κυρηγματα δεν βοηθουν καμία από τις κοπέλες που προσπαθούν για το οτιδηποτε.

• Μου αρέσει 1

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Κάπνισμα και εγκυμοσύνη -κάπνισμα και θηλασμός, όροι οξύμωροι. Αυτά και οι δικαιολογίες τέλος! Κάπνιζα 15 χρόνια σχεδόν 10 με 15 τσιγαρα κάθε μέρα. Το έκοψα στην εγκυμοσύνη και την περιοδο του θηλασμού (11 μήνες). Εννοείται οτι μου έλειπε πολύ αλλά απλά δεν είναι υπό συζήτηση! Το μωρό μου παρουσίασε αρρυθμίες λίγο πριν το τοκετό, παρακολουθήθηκε συστηματικά το πρώτο διάστημα (ευτυχώς όλα είναι καλά)΄Αν κάπνιζα, πώς θα διαχειριζόμουν άραγε τις τύψεις μου;Παρόλο που προφανώς δε σχετίζοταν το κάπνισμα. Ποιός όμως θα μου το "έβγαζε από το μυαλό μου";

Αν δεν θέλεις να προσβάλεις μην το γράφεις καθόλου.Φαουλ κάνουμε όλες σε πολλά θέματα.Ολες βάζουν το παιδί τους πάνω από όλα, είτε αυτες που καταφεραν να κοψουν το καπνισμα είτε οχι, είτε αυτες που θήλασαν είτε οχι, ειτε ειτε ειτε πολλά.Τα κυρηγματα δεν βοηθουν καμία από τις κοπέλες που προσπαθούν για το οτιδηποτε.

εδώ μιλάμε για ένα πολυ συγκεκριμένο θέμα..

ουτε για το θηλασμό ούτε ότι εγώ ειμαι καλυτερη μάνα ή η οποιαδήποτε εδώ μεσα γιατι κανεις δεν ειναι καλύτερος απο κανέναν και δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε κανέναν ουτε και θα αναφερθώ αλλά προσωπικά μιλώντας ναι θεωρώ ότι ειναι φαουλ να καπνιζεις όσο είσαι εγκυος και όσο θηλάζεις.. καπνισε μετα..

όλα τα υπολοιπά για μένα είναι απλά δικαιολογιες..

εγώ προσωπικά συγχερω τις κοπέλες που προσπαθουν πραγματικά να το κόψουν και όχι αυτές που λένε προσπαθω να το κοψω αλλά τα 5 τσιγάρα μου την ημερα τα κάνω...

γεια σας και παλι κοριτσια!!ειμαι η μαμα καπνιστρια:( πρωτον το τσιγαρο αν θελεις να το κοψεις το κοβεις μαχαιρι.δεν υπαρχει ελλατωνω το τσιγαρο κτλ κτλ.το λεω γιατι το προσπαθησα και αυτο αλλα τζιφος.το περισσοτερο χρονικο διαστημα που εμεινα χωρις τσιγαρο ηταν 5 ωρες.δευτερον το τσιγαρο μονο κακο σου κανει ειτε εισαι εγκυος ειτε οχι.συγχαιρω και εγω τις μαμαδες που το εκοψαν εγω δυστυχως δεν ειμουν μια απο αυτες ισως γιατι οπως ειχα πει και παρακατω ειχα μια εγκυμοσυνη που δεν την λες εγκυμοσυνη την λες τρεις λαλουν και δυο χορευουν.καθολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου ειχα ενα μονιμο αγχος μην παθει κατι το παιδακι μου οποτε ναι καθε μαμα ειτε καπνιζει ειτε οχι βαζει το παιδι της πανω απο ολα.(δεν υπαρχει ανευθυνοτητα σε αυτο)αλλες μαμαδες καπνιστριες με το που μενουν εγκυες το κοβουνε και οσο για αυτο εχω να πω μονο το εξης ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ:P:p:p.και μπραβο πιο πολυ γιατι το μονο εμενα προσωπικα που μου στερεισε το τσιγαρο στην εγκυμοσυνη μου ηταν οτι δεν την χαρηκα οπως επρεπε λογω αγχους γιαυτο και τα πρηζα συνεχεια στον γιατρο μου οπως θα δειτε και πιο κατω.ειμουν ολη την ημερα στο κομπιουτερ και διαβαζα για τις επιπτωσεις!ισως τελικα δεν ημουν τοσο δυνατη οσο θα πρεπε.αλλα να ξερετε σιγουρα οτι δεν ημουν και χαλαρη.εκανα 5-7 τσιαγαρα την ημερα απο εκει που εκανα 2 πακετα προ εγκυμοσυνης.το παν ειναι να γεννιουνται υγιη μωρακια γιατι ξερω περιπτωσεις που δεν καπνιζε μια κοπελα και το μωρακι γεννηθηκε με αναπνευστικα και ηταν δυο μηνες θερμοκοιτιδα και ξερω και την κολλητη μου που καπνιζε και αυτη 5 τσιγαρα μετα το πρωτο τριμηνο γιατι μεχρι τοτε ειχε αναγουλες και εχει ενα υγιεστατο παιδι μεχρι και σημερα που ειναι 20 χρονων.βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι τα 7 τσιγαρα μπορει και να μην κανουν κακο.(σιγουρα δεν κανουν καλο)το οτι δεν συνεβει κατι στο δικο μου μωρο μπορει απλα και να το πεις τυχαιο αλλα ολα ειναι σχετικα.δεν επικροτω τον εαυτο μου που καπνιζα σε καμια περιπτωση ακομα και μεχρι τωρα που καπνιζω(εχω ανοιξει ποστ σε αλλη ενοτητα πιο παλια)αεριζω συνεχεια το σπιτι καπνιζω κατω απο απποροφητηρα κτλ.μονο και μονο για να μην εισπνεει το παιδι τις δικες μας μ.....ες!δεν ειμαι ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια μαμα που καπνιζει.το τσιγαρο μου αρεσει και με χαλαρωνει χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν βαζω σε προταιρεοτητα το παιδι μου αν ειναι δυνατον!!κατανοω και σεβομαι ολες τις αποψεις σας μαμαδες και πιο πολυ επικροτω αυτες που το εκοψαν χωρις ομως να βαζουν στον κουβα των αχρηστων και αυτες που δεν το εκοψαν.και ναι δεν εχει σημασια οπως ειπε μια αλλη φιλη παρακατω το οτι αν εισαι σπιτι μονη σου και εισαι καπνιστρια θα αναψεις ενα τσιγαρο!λαθος!!μπορεις και να μην το αναψεις!!καθαρα προσωπικες επιλογες λοιπον κοριτσακια μου!να χαιρομαστε τα παιδακια μας και να ειναι παντα καλα!!:-D:grin:

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα