Recommended Posts

Και φαντάζεσται να βγεί με κανένα τσιγάρο και να ψάχνει αναπτήρα να το ανάψει. (Πλάκα κάνω μη με παρεξηγήσετε).

Και εχεις απολυτο δικιο. Τα παιδια των καπνιστριων βγαίνουν πιο ευερεθιστα λογω του στερητικου που περνανε. 9 μηνες ηταν σαν να καπνιζαν οποτε μετα εχουν στερηση νικοτινης (πιστευω βεβαια οτι αυτο συμβαινει οταν η μανα καπνιζει κανονικα δεν νομιζω στα 1-2 τσιγαρα)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Διαφημίσεις

Εγώ ποτέ μου δνε κάπνισα ή σχεδόν ποτέ αν λάβω υπόψη μου τις "δοκιμές" στο σχολείο.

Ο άντρας μου καπνίζει και για τους δύο μας. Αυτο που έκανε εντύπωση ήταν ότι όταν γέννησα την κόρη μου δεν μπορούσαν στο ΙΑΣΩ να πιστέψουν ότι δεν καπνίζω επειδή ο πλακούντας βγήκε όλος μαύρος σαν να κάπνιζα καράβια ολοκλήρα.

Γι΄αυτό κορίτσια προσοχή δεν παίζει ρόλο αν καπνίζεις εσύ αλλά και σε τί περιβάλλον ζεις. Βέβαια δεν συμφωνώ και με το να απογορεύεις σε όποιον έρχεται σπίτι σου να καπνίζει ή να τον βγάζεις εξόριστο στο μπαλκόνι

Και ο Πάπας ο ίδιος να έρθει σπίτι μου χαλλλλλαρα θα τον βγάλω στο μπαλκόνι να καπνίσει τα βρωμοτσιγάρα του!!!

Εννοειτε οποιος ερθει θα καπνιζει εκτος σπιτιου , δηλαδη στο μπαλκονι , και σε οποιον δεν αρεσει σημαινει οτι δεν σεβεται το παιδι μου και μενα αρα δεν εχει καμια θεση στο σπιτι μου , ειναι πολυ απλα τα πραγματα . Τα παιδια μου δεν χρωστανε να μυριζουνε τα τσιγαρα των αλλων και εγω να το επιτρεπω αυτο .

Και φαντάζεσται να βγεί με κανένα τσιγάρο και να ψάχνει αναπτήρα να το ανάψει. (Πλάκα κάνω μη με παρεξηγήσετε).

Και εχεις απολυτο δικιο. Τα παιδια των καπνιστριων βγαίνουν πιο ευερεθιστα λογω του στερητικου που περνανε. 9 μηνες ηταν σαν να καπνιζαν οποτε μετα εχουν στερηση νικοτινης (πιστευω βεβαια οτι αυτο συμβαινει οταν η μανα καπνιζει κανονικα δεν νομιζω στα 1-2 τσιγαρα)

Δεν υπάρχει κατώτατο όριο κινδύνου για το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη. Κάθε φορά που μια έγκυος καπνίζει έστω και μια τζούρα στραγγαλίζει με το έτσι θέλω το παιδί της.

Επίσης , να μην ξεχνάμε ότι το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο . Σε οποιαδήποτε δόσολογία.

Δεν υπάρχει κατώτατο όριο κινδύνου για το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη. Κάθε φορά που μια έγκυος καπνίζει έστω και μια τζούρα στραγγαλίζει με το έτσι θέλω το παιδί της.

Κάπως έτσι ένιωσα κι εγώ τις δύο φορές που κάπνισα καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Όμως είναι κάπως υπερβολικό. Όχι κατά τη δική μου γνώμη αλλά σύμφωνα με τα όσα λένε οι γιατροί. Είναι πολύ διαφορετικό να καπνίζει μια έγκυος δύο τσιγάρα την ημέρα από το να κάνει πακέτο.

Και όπως λένε- και πάλι οι γιατροί- καλύτερα να κάνεις δύο-τρία τσιγάρα την ημέρα παρά να γίνουν τα νεύρα σου κρόσσια ή να παρουσιάσεις σύνδρομο στέρησης. Έτσι κάνεις μεγαλύτερο κακό στο έμβρυο.

Ειδικά για τις μητέρες που κάπνιζαν πολύ πριν την εγκυμοσύνη είναι απίστευτα δύσκολο να το κόψουν "μαχαίρι".

Μην είσαι τόσο αυστηρός βρε Daddycool, αν και είναι εμφανές ότι το κάνεις με κάθε καλή πρόθεση. :)

Να σου πω δεν ειναι μόνο ο daddy cool σκληρός με αυτό το θέμα αλλά και όσοι δεν καπνίζουν γενικότερα....και οι περισσότεροι γιατροί που λένε καλύτερα να καπνίζεις απο το να τρελαθείς νομίζω ότι το λένε λίγο ελαφρά τη καρδία. Πάντως η φίλη μου που καπνίζει και ειναι 7 μηνών είναι ένα θλιβερότατο θέαμα και πολύ αηδιάζουν όταν την βλέπουν αλλά άντε να της το πεις :( Επίσης της βρήκαν ενα στάδιο πιο γερασμένο τον πλακούντα της για τους μήνες που ειναι και σε μια άλλη γνωστή της που επίσης καπνίζει το μωρό ειναι 500 γραμμαρια μικρότερο απ' ότι θα έπρεπε.

Δεν ξέρω ρε κορίτσια τι να σας πω μακάρι να βγουν τα μωράκια σας υγιέστατα....

Κορίτσια μαχαίρι το κάπνισμα αλλιώς το καημένο το μωράκι κινδυνεύει να γεννηθεί πρόωρα και με χαμηλό βάρος!!!Σκεφτήτε την υγεία του μικρού!!!

.png

ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΕΝΝΗΣΕΣ???????????????????????? :lol::lol::lol::lol:

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Να σου πω δεν ειναι μόνο ο daddy cool σκληρός με αυτό το θέμα αλλά και όσοι δεν καπνίζουν γενικότερα....και οι περισσότεροι γιατροί που λένε καλύτερα να καπνίζεις απο το να τρελαθείς νομίζω ότι το λένε λίγο ελαφρά τη καρδία.

Για το θέμα αυτό δεν θα μπορούσα να συζητήσω με έναν μη καπνιστή (δεν ξέρω αν ο daddy cool υπήρξε καπνιστής) για τον απλό λόγο ότι αυτός δεν είναι σε θέση να γνωρίζει πόσο δύσκολο είναι για κάποιους να κόψουν το τσιγάρο.

Είναι σαν να λέμε, εγώ που είμαι 46 κιλά και τρώω ό,τι θέλω και σε μεγάλες ποσότητες να γυρίσω και να πω σε έναν υπέρβαρο "Μα επιτέλους, ράψε το στόμα σου να αδυνατίσεις, καταστρέφεις την υγεία σου, είσαι απαράδεκτος". Από τη στιγμή που εγώ δεν έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου δίαιτα, πώς μπορώ να εκφέρω γνώμη;

Εγώ δεν δυσκολεύτηκα να το κόψω, οπότε δεν δικαιολογούμαι τώρα, καταλαβαίνω όμως ότι για κάποιες άλλες κοπέλες -ειδικά στην περίοδο της εγκυμοσύνης που οι ορμόνες τρελαίνονται- αυτό φαίνεται σχεδόν ακατόρθωτο.

Σχετικά με τα όσα λένε οι γιατροί: Μου φαίνεται αδιανόητο όλοι οι επιστήμονες να βάζουν σε κίνδυνο τις εγκυμοσύνες των πελατών τους επειδή... (για ποιό λόγο αλήθεια, δεν μπορώ να φανταστώ το κίνητρο).

Πάντως η φίλη μου που καπνίζει και ειναι 7 μηνών είναι ένα θλιβερότατο θέαμα και πολύ αηδιάζουν όταν την βλέπουν αλλά άντε να της το πεις :( Επίσης της βρήκαν ενα στάδιο πιο γερασμένο τον πλακούντα της για τους μήνες που ειναι και σε μια άλλη γνωστή της που επίσης καπνίζει το μωρό ειναι 500 γραμμαρια μικρότερο απ' ότι θα έπρεπε.

Και πάλι θα πω ότι σημασία έχει πόσα τσιγάρα σου έχει επιτρέψει ο γιατρός σου να κάνεις και πόσα τελικά κάνεις εσύ.

Η πεθερά μου για παράδειγμα έκανε και τα δύο της παιδιά ολιγοβαρή. Ειδικά για το πρώτο, τον αδελφό του άντρα μου, ήταν απόλυτα αναμενόμενο! Έκανε πάνω από πακέτο την ημέρα! :shock:

Ωστόσο, στο να βγει μικρό το μωρό δεν ευθύνεται μόνο το κάπνισμα, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες... Και το δικό μου βγήκε 600 γραμμάρια λιγότερο. Τον τελευταίο μήνα δεν αναπτυσσόταν με τους ίδιους ρυθμούς και αντί 4100 βγήκε 3500. .Βέβαια, δεν βγήκε μικρό (ίσα- ίσα :)) αλλά όπως και να έχει στο τέλος δεν αναπτυσσόταν όπως πριν παρόλο που δεν κάπνιζα καθόλου

Εγώ κάπνιζα. Όταν έμαθα ότι ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδί είχα ένα πακέτο στη τσαντα μου με 10 τσιγάρα. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω ένα τσιγάρο την ημερά και μόλις τελειώσει το πακέτο να μην αγοράσω άλλο. Έχω 3 χρόνια να καπνίσω (μεσολάβησε και η γέννηση του δεύτερου παιδιού) και δεν έχω σκοπό να το ξαναρχίσω.

Ο άντρας μου που καπνίζει, το κάνει στο μπαλκόνι και όχι μέσα στο σπίτι.

Θεωρώ ότι είναι εγκληματικό να μη σταματήσουμε το κάπνισμα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Πιστεύω πως είναι πιο εύκολο από ότι νομίζουμε.

Σας χαιρετώ

.png.png

Κάπνιζα 15 χρόνια και το έκοψα μαχαίρι εδώ και τρία χρόνια , έτσι ,μετά λόγου γνώσεως λέω , ότι όποιος λέει ότι δεν μπορεί να το κόψει , απλά δεν προσπάθησε αρκετά....

Επίσης , αυτό το ότι "είναι προτιμότερο να καπνίζεις ένα-δυο τσιγάρα από το να γίνουν τα νεύρα σου κρόσια", να μου δείξετε ένα ιατρικό site που το αναφέρει ...

Διαφημίσεις

Κι εγω κάπνιζα λιγο βέβαια και ίσως γι'αυτό δεν μπορώ να καταλάβω ότι ειναι το δυσκολότερο πράγμα του κόσμου να κόψεις το τσιγάρο και πάλι θα συμφωνήσω με daddycool για το "δείξτε μου μια ιατρική έρευνα που λέει ότι μερικά τσιγάρα δεν βλάπτουν".

Παιδιά ότι και να λέμε το θέμα ειναι ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το τσιγάρο βλάπτει και εμάς και τα μωρά μας....αλλες φορές ειναι εμφανής τα αποτελέσματα άλλες φορές παίρνουν χρόνια για να φανούν. Πάντως για τα προβλήματα που αναφέρω παραπάνω της φίλης μου και της γνωστής της, οι γιατροί τους είπαν ότι ευθύνεται το τσιγάρο.

Κάπνιζα 15 χρόνια και το έκοψα μαχαίρι εδώ και τρία χρόνια , έτσι ,μετά λόγου γνώσεως λέω , ότι όποιος λέει ότι δεν μπορεί να το κόψει , απλά δεν προσπάθησε αρκετά....

Επίσης , αυτό το ότι "είναι προτιμότερο να καπνίζεις ένα-δυο τσιγάρα από το να γίνουν τα νεύρα σου κρόσια", να μου δείξετε ένα ιατρικό site που το αναφέρει ...

συμφων'ω απόλυτα κι εγώ κάπνιζα πάνω από 2 πακέτα την ημέρα και το εκοψα μαχαίρι μόλις υποψιάστηκα ότι είμαι έγκυος! όλοι μπορούν να το κόψουν όλοι όμως!

EPLX.jpg.png

.png

Να σου πω κάτι.... Όχι μόνο εσύ αλλά πάρα πολλά άτομα εδώ μέσα θεωρείτε θέσφατο ότι διαβάσετε σε sites. Δεν είναι έτσι, το λέω εκ πείρας και λόγω επαγγέλματος.

Παρόλα αυτά έχω διαβάσει σε πάρα πολλά sites ότι έχει σημασία το ΠΟΣΑ τσιγάρα κάνεις. Ενδεικτικά παραθέτω ένα - που αναφέρεται και σε επιστημονική μελέτη- αλλά υπάρχουν και άλλα πολλά:

" Σε άλλη μελέτη, που έγινε στην Παιδιατρική Κλινική της Πάτρας, βρέθηκε ότι η α-εμβρυϊκή πρωτεϊνη, η οποία είναι η κύρια πρωτεϊνη του εμβρυϊκού αίματος, είναι αυξημένη σε παιδιά εγκύων που κάπνιζαν. Μάλιστα, όσο πιο πολλά τσιγάρα κάπνιζε η έγκυος, τόσο μεγαλύτερα ήταν τα ποσά της πρωτεϊvης αυτής στο αίμα του νεογέννητου, ενώ το βάρος του ήταν μικρότερο.

http://www.fte.org.gr/datadoc/yg0108.doc

Επίσης, αυτό σχετικά με το κάπνισμα, τα δυο- τρια τσιγάρα, τα νεύρα κρόσσια κτλ. το έχω ακούσει από πολλούς γιατρούς που είναι κορυφή στο επάγγελμά τους, μου το έχει πει ο δικός μου γιατρός που εμπιστεύομαι απόλυτα αλλά το έχω ακούσει και από πολλές έγκυες που τους το έχουν πει οι γιατροί τους.

Ε, δεν μπορεί όλοι αυτοί οι γιατροί να είναι αλμπάνηδες!

Εξάλλου, είναι γνωστό - και δεν νομίζω κανείς να το αμφισβητεί-ότι αν δεν είναι η μητέρα καλά στην ψυχολογία της, δεν είναι καλά και το έμβρυο!

Παρόλα αυτά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι το καλύτερο είναι να κοπεί "μαχαίρι". Μα, αυτό εννοείται φυσικά είναι καλύτερα να μην καπνίζεις καθόλου! Εξάλλου, το ξαναλέω, κι εγώ αυτό έκανα! Αλλά για κάποιες γυναίκες είναι πολύ δυσκολότερο.

Τελοσπάντων, η γνώμη μου είναι να κάνουμε το αυτονόητο: ¨Ρωτάμε το γιατρό, που εμπιστευόμαστε και κάνουμε ότι μας πει ο άνθρωπος που είναι και η δουλειά του.

μετά λόγου γνώσεως λέω , ότι όποιος λέει ότι δεν μπορεί να το κόψει , απλά δεν προσπάθησε αρκετά....

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Όποιος θέλει πραγματικά να το κόψει, το κόβει. "Μαχαίρι", με μείωση τσιγάρων, με βελονισμό, με οποιονδήποτε τρόπο. Αν πραγματικά το θέλει και το έχει πάρει απόφαση, με κάποιον τρόπο θα το καταφέρει.

Σκέψου όμως πόσο μεγαλύτερη προσπάθεια πρέπει να κάνει μια έγκυος που δεν έχει καλή ψυχολογία (πολλές κοπέλες είναι στρεσαρισμένες στην εγκυμοσύνη τους λόγω ορμονών). Επίσης για την έγκυο δεν αρκεί η προσπάθεια. Δεν έχει το χρονικό περιθώριο να κάνει κάποιες αποτυχημένες προσπάθειες, πρέπει ό,τι είναι να το κάνει τώρα! Είναι πολύ διαφορετικές οι συνθήκες!

Εν πάσι περιπτώσει εγώ αυτό που θεωρώ λάθος είναι να κρίνουμε, χωρίς να ξέρουμε πώς νιώθει ο άλλος.

Να σου πω κάτι.... Όχι μόνο εσύ αλλά πάρα πολλά άτομα εδώ μέσα θεωρείτε θέσφατο ότι διαβάσετε σε sites.

Σε μένα απευθύνεσαι όμως!!! Από που προκύπτει το τι θεωρώ εγώ θέσφατο ; Οι παραπομπές που παραθέτω δεν είναι ποτέ από μη-ιατρικές πηγές ενώ το συντριπτικό τους ποσοστό είναι από την A.A.P.

Παρόλα αυτά έχω διαβάσει σε πάρα πολλά sites ότι έχει σημασία το ΠΟΣΑ τσιγάρα κάνεις. Ενδεικτικά παραθέτω ένα - που αναφέρεται και σε επιστημονική μελέτη- αλλά υπάρχουν και άλλα πολλά:

" Σε άλλη μελέτη, που έγινε στην Παιδιατρική Κλινική της Πάτρας, βρέθηκε ότι η α-εμβρυϊκή πρωτεϊνη, η οποία είναι η κύρια πρωτεϊνη του εμβρυϊκού αίματος, είναι αυξημένη σε παιδιά εγκύων που κάπνιζαν. Μάλιστα, όσο πιο πολλά τσιγάρα κάπνιζε η έγκυος, τόσο μεγαλύτερα ήταν τα ποσά της πρωτεϊvης αυτής στο αίμα του νεογέννητου, ενώ το βάρος του ήταν μικρότερο.

http://www.fte.org.gr/datadoc/yg0108.doc

Η μεθοδολογία της σκέψης σου είναι λάθος. Το ότι υπάρχει όντως γραμμική σχέση μεταξύ πλήθους τσιγάρων και μετρήσιμων αποτελεσμάτων ΔΕΝ σημαίνει ότι υπάρχει και κάτω φράγμα βλαπτικότητας!!! Η βλάβη είναι μετρησιμη από ΤΟ ΠΡΩΤΟ τσιγάρο και αυξάνεται όσο αυξάνονται τα τσιγάρα!! Αυτό λέει η παραπομπή σου :wink:

Επίσης, αυτό σχετικά με το κάπνισμα, τα δυο- τρια τσιγάρα, τα νεύρα κρόσσια κτλ. το έχω ακούσει από πολλούς γιατρούς που είναι κορυφή στο επάγγελμά τους, μου το έχει πει ο δικός μου γιατρός που εμπιστεύομαι απόλυτα αλλά το έχω ακούσει και από πολλές έγκυες που τους το έχουν πει οι γιατροί τους.

Επαναλαμβάνω! Πηγές !!!

Ε, δεν μπορεί όλοι αυτοί οι γιατροί να είναι αλμπάνηδες!

Μπορεί!!!! ΕΙΝΑΙ ΑΛΜΠΑΝΗΔΕΣ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕ

Εξάλλου, είναι γνωστό - και δεν νομίζω κανείς να το αμφισβητεί-ότι αν δεν είναι η μητέρα καλά στην ψυχολογία της, δεν είναι καλά και το έμβρυο!

Αυτό σωστό. Αλλά οι βλάβες που προξενούνται από το τσιγάρο είναι περισσότερες διότι αν μη τι άλλο τα cigar cravings κρατάνε λίγα εικοσιτετράωρα , ενώ οι βλαβες από το τσιγάρο θα δρουν προσθετικά καθ' όλη την εγκυμοσύνη.

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε :D:D

Διαφημίσεις

Να σου πω κάτι.... Όχι μόνο εσύ αλλά πάρα πολλά άτομα εδώ μέσα θεωρείτε θέσφατο ότι διαβάσετε σε sites.

Σε μένα απευθύνεσαι όμως!!! Από που προκύπτει το τι θεωρώ εγώ θέσφατο ;

Από αυτό! :lol:

Επαναλαμβάνω! Πηγές !!!

Δηλαδή οι γυναικολόγοι μας δεν είναι πηγές; Ο δικός μου γυναικολόγος έχει κάνει ένα σωρό δημοσιεύσεις σε έγκυρα επιστημονικά ιατρικά περιοδικά των ΗΠΑ. Από εκεί που ενδεχομένως κι εσύ να αντλείς τις πληροφορίες που μας παραθέτεις. Οπότε, όχι, γι αυτόν και για πολλούς- πολλούς άλλους λόγους δεν τον θεωρώ αλμπάνη αλλά πολύ αξιόλογη πηγή.

Η πηγή από το ίντερνετ δεν μπορεί να εστιάσει σε κάθε ασθενή ή έγκυο.

Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Γι΄αυτό υπάρχουν και οι γιατροί που άλλες συστάσεις κάνουν σε έναν ασθενή και άλλες σε άλλον. Αλλιώς θα ανατρέχαμε όλοι στο διαδίκτυο και τους γιατρούς θα τους καταργούσαμε!

Η μεθοδολογία της σκέψης σου είναι λάθος. Το ότι υπάρχει όντως γραμμική σχέση μεταξύ πλήθους τσιγάρων και μετρήσιμων αποτελεσμάτων ΔΕΝ σημαίνει ότι υπάρχει και κάτω φράγμα βλαπτικότητας!!! Η βλάβη είναι μετρησιμη από ΤΟ ΠΡΩΤΟ τσιγάρο και αυξάνεται όσο αυξάνονται τα τσιγάρα!! Αυτό λέει η παραπομπή σου :wink:

Μα, δεν είπα το αντίθετο! Το είπα και παραπάνω: σίγουρα καλύτερα καθόλου απ΄ότι να κάνεις δυο- τρία τσιγάρα ημερησίως. Σίγουρα όμως και καλύτερα δυο- τρια τσιγάρα από το να κάνεις δέκα ή πακέτο!

Σε καμία περίπτωση δεν υποστήριξα δυο- τρια= κανένα.

Αντίρρηση είχα σε αυτό που είχες γράψει πριν:

.

Αντιθέτως από την παράθεση μου φαίνεται ότι ο κίνδυνος αυξάνει προοδευτικά με τα τσιγάρα. Αυτό που τώρα λες κι εσύ! ':wink:'

Wink

Οι βλάβες που προξενούνται από το τσιγάρο είναι περισσότερες διότι αν μη τι άλλο τα cigar cravings κρατάνε λίγα εικοσιτετράωρα , ενώ οι βλαβες από το τσιγάρο θα δρουν προσθετικά καθ' όλη την εγκυμοσύνη.

Σύμφωνα με τη γνώμη των γιατρών που θεωρείς αλμπάνηδες (':D') για μερικές γυναίκες που είναι απόλυτα εξαρτημένες από το τσιγάρο στη ζυγαριά cigar cravings/ δυο- τρία τσιγάρα η ζυγαριά γέρνει θετικά προς τα δύο- τρία τσιγάρα. Και ξαναλέω: ανάλογα την περίπτωση! Εμένα για παράδειγμα μου έλειψε ελάχιστα, γι΄αυτό και το έκοψα τελείως. Για άλλες δεν είναι τόσο εύκολο και η διακοπή του τσιγάρου τους τεντώνει τα νεύρα σε σημείο που γίνεται επικίνδυνο για την εγκυμοσύνη.

Και ως παλιός καπνιστής θα ξέρεις καλύτερα από εμένα ότι αν κόψεις το τσιγάρο δεν το αποζητάς μόνο τα επόμενα 24ωρα και μετά όλα οκ. Έρχονται και άλλες στιγμές- ακόμα και μετά από μήνες- που θέλεις σαν τρελός να ανάψεις ένα τσιγάρο.

Αγαπητή φίλη Maria-P , τώρα με μπέρδεψες !!

Λες πως συμφωνείς με αυτό που έγραψα :

Η μεθοδολογία της σκέψης σου είναι λάθος. Το ότι υπάρχει όντως γραμμική σχέση μεταξύ πλήθους τσιγάρων και μετρήσιμων αποτελεσμάτων ΔΕΝ σημαίνει ότι υπάρχει και κάτω φράγμα βλαπτικότητας!!! Η βλάβη είναι μετρησιμη από ΤΟ ΠΡΩΤΟ τσιγάρο και αυξάνεται όσο αυξάνονται τα τσιγάρα!! Αυτό λέει η παραπομπή σου

Αλλά επίσης λες πως διαφωνείς με αυτό που επίσης έγραψα

Ενώ και τα δύο κείμενα μου λένε το ίδιο πράγμα , ότι δηλαδή βλάβη υπάρχει έστω και με ένα τσιγάρο...

Επίσης είπες λίγο πιο πάνω :

Δηλαδή οι γυναικολόγοι μας δεν είναι πηγές; Ο δικός μου γυναικολόγος έχει κάνει ένα σωρό δημοσιεύσεις σε έγκυρα επιστημονικά ιατρικά περιοδικά των ΗΠΑ. Από εκεί που ενδεχομένως κι εσύ να αντλείς τις πληροφορίες που μας παραθέτεις. Οπότε, όχι, γι αυτόν και για πολλούς- πολλούς άλλους λόγους δεν τον θεωρώ αλμπάνη αλλά πολύ αξιόλογη πηγή

Ο γυναικολόγος σου έχει κάνει δημοσιεύσεις που λένε ότι ένα δύο τσιγάρα δεν βλάπτουν ; Δεν το νομίζω !!!

Αντίθετα το internet είναι γεμάτο από περι του αντιθέτου έρευνες!!!

Έτσι εκ του προχείρου, σου βάζω εδώ μια συλλογή ιατρικών άρθων και δημοσιεύσεων από την δεκαετία του 1970 εώς την δεκαετία του 1990 (Την συλλογή την έκανε ένας φοιτητής πανεπιστημίου από ότι είδα). Θα δεις π.χ. ότι ενδιαφέρον παρουσιάζει μια έρευνα από το 1973 που δείχνει ελλατωμένες μαθησιακές αποδόσεις που συνεχίζονται εώς και την ηλικία των 14 ετών(!!!) σε μητέρες που κάπνιζαν ακόμα και ένα τσιγάρο την ημέρα κατα την εγκυμοσύνη....

http://www.chem-tox.com/pregnancy/smoking.htm

Το ξέρω πως επι της ουσίας συμφωνούμε!

Το καλύτερο για την μητέρα και το μωρό είναι να το κόψει ΤΕΛΕΙΩΣ. Τώρα εάν δεν επιλέξει να το κόψει ,προφανώς η βλάβη της μάνας που καπνίζει 2 πακέτα την ημέρα είναι μεγαλύτερη από αυτή που καπνίζει 1 τσιγάρο την ημέρα. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Εάν μείνουμε εκεί νομίζω πως τους δίνουμε άλλοθι. ("Μέχρι τόσο μπορώ!! Θα καπνίζω λίγο")

Καθήκον μας ώς ενεργοί πολίτες και δη ως μέλη αυτού του εκπαιδευτικού forum είναι να πείσουμε , με όλη μας την αγάπη , τις εγκυες μητερες να το κόψουν ΤΕΛΕΙΩΣ

Φιλικά daddycool

Το ξέρω πως επι της ουσίας συμφωνούμε!

Το καλύτερο για την μητέρα και το μωρό είναι να το κόψει ΤΕΛΕΙΩΣ. Τώρα εάν δεν επιλέξει να το κόψει ,προφανώς η βλάβη της μάνας που καπνίζει 2 πακέτα την ημέρα είναι μεγαλύτερη από αυτή που καπνίζει 1 τσιγάρο την ημέρα. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Εάν μείνουμε εκεί νομίζω πως τους δίνουμε άλλοθι. ("Μέχρι τόσο μπορώ!! Θα καπνίζω λίγο")

Στα βασικά σημεία συμφωνούμε, όντως! :D Βασικά, διαφωνούμε στο ότι εγώ εμπιστεύομαι περισσότερο τους γιατρούς και όχι τόσο διάφορες μελέτες από τις οποίες πολλές έχω δει να καταρρίπτονται και να μην ξέρεις που είναι η αλήθεια και που το ψέμα, πού η υπερβολή και πού όχι.

Όχι ότι εμπιστεύομαι βέβαια όλους τους γιατρούς, αλλά κάποιους ναι, τους εμπιστεύομαι τυφλά.

Γι΄αυτό υπάρχουν όμως τα φόρουμ για να διαφωνούμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις! Αν συμφωνούσαμε σε όλα πώς θα γινόταν διάλογος;

:D

Εγώ πάντως καπνιζα τον πρώτο μήνα που δεν ήξερα ότι είμαι εγκυος και το έκοψα εκεί πάνω στον εναμιση που το έμαθα,αλλά η αλήθεια να λέγεται ο πρώτος μήνας ήταν πολύ δύσκολος για μένα,στερητικό σύνδρομο στο φουλ νεύρα πολλά αλλά οκ μετά σιγά σιγά το ξέχασα με την σημαντικότερη βοήθεια και το πιστεύω ακράδαντα ότι ο αντρας μου δεν καπνίζει και δεν το μύριζα γύρω μου καθόλου!!!! Τώρα βέβαια ήρθα στις μητέρας μου το σπίτι για να γεννήσω και καπνίζει και εκείνη και ο αδερφός μου ε.... που και που επειδή το μυρίζω ασχετα αν βγαίνουν στο μπαλκόνι εχω αρχίσει και ζηλευω πάλι και το σκέφτομαι ενώ πριν το έιχα ξεχάσει ότι καποτε καπνιζα και ήταν προέκταση του χεριού μου!! Τώρα σας ρωτώ πως να το αντιμετωπίζω ψυχολογικά για μετά την γέννα? Γιατί τώρα κατάλαβα ότι είναι στο μυαλό μου όλα!!

Άργησα βέβαια 10 χρόνια αλλά το κατάλαβα....

Καλό θα είναι να μην είμαστε γνώστες των πάντων και να απαξιώνουμε γιατρούς που σπούδαζαν για χρόνια, έχουν εμπειρία. Αν μπορούσαμε ας γινόμασταν και εμείς και να το παίζαμε ειδήμονες. Ο καθείς στον ρόλο του παρακάλω!!! κοινώς κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.

Το ότι διαβάζουμε έρευνες στα sites δεν σημαίνει κάτι. Το διαδίκτυο μπορεί να είναι μεγάλη πηγή πληροφόρησης όχι απαραίτητα όμως και έγκυρης. Αν θέλουμε να έχουμε άποψη για κάτι καλό θα είναι να έχουμε διαβάσει και 5-10 βιβλία παραπάνω, να έχουμε συμμετέχει σε συνέδρια και να έχουμε μιλήσει με τους "ΕΙΔΙΚΟΥΣ" που δεν είμαστε ΕΜΕΙΣ.

Δεν μπορούμε να κρίνουμε και βάλουμε ετικέτα σε κάποιον επαγγελματία (συγκεκριμένα σε πολλούς) αν δεν κάνουμε και οι ίδιοι το ίδιο επάγγελμα.

Καλό επίσης θα είναι να μην είμαστε και τόσο παράτολμοι στις απόψεις μας, όταν μάλιστα δεν γνωρίζουμε τι σημαίνει εγκυμοσύνη. Έξω από τον χόρο όπως λέει η λαϊκή ρήση πολλά τραγούδια ξέρουμε ΟΛΟΙ.

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΒΙΩΝΕΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 9 ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΗΣ, ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.

PS: Είμουν βαριά καπνίστρια (2 πακέτα/ημέρα). Όταν έμεινα έγκυος κάπνιζα μέχρι 4 μηνών, 3 τσιγάρα την ημέρα, κατόπιν συμβουλής γιατρού (ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΕΡΕΥΝΕΣ), το έκοψα όταν ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ συνηδειτοποίησα τι συμβαίνει μέσα μου και τι ευλογία δίνει ο Θεός (ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ... απορώ γιατί) να δημιουργήσω ένα θαύμα.

Εγώ δεν είμαι και δεν ήμουν ποτέ καπνίστρια το ίδιο και ο άντρας μου.

Έχουμε φίλους όμως φανατικούς καπνιστές με 3+ πακέτα την ημέρα.

Όταν μια πολύ καλή μου φίλη η οποία κάπνιζε 3.5 πακέτα την ημέρα, έμαθε οτι είναι έγκυος ... της ήταν πολύ δύσκολο να σταματήσει το κάπνισμα.

Ο γιατρός της της είπε οτι ...επειδή ήταν πολύ αγχωμένη και νευρική με την εγκυμοσύνη (λόγω προβλημάτων) να συνεχίσει να κάνει κάποια τσιγάρα εφόσον αυτό τη χαλαρώνει.

Η γνώμη η δική μου είναι οτι αυτό είναι λάθος.

Όλες είμαστε εξαρτημένες απο κάτι. Δεν είναι μόνο το τσιγάρο εξάρτηση.

Άλλη είναι εξαρτημένη απο το ποτό ... όχι να είναι αλκοολική..αλλά το να πίνει ας πούμε ένα ποτήρι κρασί κάθε βράδυ.

Άλλη είναι εξαρτημένη με το φαγητό...

Άλλη με κάποια επικύνδινη συνήθεια...

Υπάρχουν πολλών ειδών εξαρτήσεις... Δεν καταλαβαίνω γιατί ειδικά το τσιγάρο είναι δύσκολο να κοπεί.

Εγώ λόγω σοβαρού προβλήματος στη σπονδυλική στήλη απαγορέυεται να πάρω πολλά κιλά στην εγκυμοσύνη..Συγκεκριμένα μπορώ να πάρω 7-8 το ανώτερο. Μόλις ανακάλυψα οτι είμαι έγκυος πήρα πρώτα το γιατρό μου και μετά τον διατροφολόγο για να ξεκινήσω ειδική διατροφή και παρακολούθηση.

Πέρασα και περνάω παααρα πολύ δύσκολα... Και έχω περάσει κι εγώ ένα είδος στέρησης... Γιατί όταν έχεις συνηθίσει να τρως ότι θέλεις όποτε το θέλεις και ξαφνικα σε περιορίζουν ειδικά στην περίοδο της εγκυμοσύνης που η όρεξη ανοίγει τρελλά και θέλεις να φας τα πάντα, είναι δύσκολο.

Το κάνω όμως...γιατί έμεινα έγκυος γιατί το ήθελα και γιατί έπρεπε να φερθώ υπέυθυνα για την υγεία τη δική μου και του παιδιού μου.

Σε μέρες που ήθελα να βάλω τα κλάμματα απο την πείνα...έλεγα οτι το κάνω για το καλό και των 2 μας... δεν είπα αντε να φάω μωρέ λίγο για να μην χαλάσει η ψυχολογία μου.. Όχι! προτιμούσα να χαλάσει η ψυχολογία μου παρά η σωστή πορεία της εγκυμοσύνης. Και φυσικά το να φας ας πούμε μια καρμπονάρα δεν είναι επικίνδυνο για το μωρό όσο ένα τσιγάρο. Κι όμως το έραβα το στόμα μου. :cry:

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι μόνο οι καπνιστές νομίζουν (τουλάχιστον εγώ αυτό έχω διαπιστώσει) οτι μόνο αυτοί περνάνε σύνδρομο στέρησης και οτι είναι πολύυυυ δύσκολο να κόψουν το κάπνισμα. Θεωρώ λοιπόν οτι τα πάντα μπορείς να κάνεις αρκει να το θέλεις και να το πιστέυεις.

.png

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι μόνο οι καπνιστές νομίζουν (τουλάχιστον εγώ αυτό έχω διαπιστώσει) οτι μόνο αυτοί περνάνε σύνδρομο στέρησης και οτι είναι πολύυυυ δύσκολο να κόψουν το κάπνισμα. Θεωρώ λοιπόν οτι τα πάντα μπορείς να κάνεις αρκει να το θέλεις και να το πιστέυεις.

evad,

η εξάρτηση με την νικοτίνη είναι παθολογική κατάσταση. Ο καπνιστής είναι εθισμένος στην νικοτίνη και αυτό είναι κάτι σαν αρρώστια. Το μόνο με το οποίο ίσως μπορείς να το συγκρίνεις είναι ο αλκοολισμός ή τα ναρκωτικά. Το να το συγκρίνεις με μια απλή συνήθεια του να πίνεις ένα ποτήρι κρασί κάθε βράδυ ή με τη λαιμαργία είναι τελείως άστοχο.

Και το να κάνεις τόσο αυστηρή κριτική για το συγκεκριμένο θέμα, από τη στιγμή που δεν κάπνιζες, είναι λίγο άτοπο.

Το να κόψεις το κάπνισμα είναι όντως πολύ δύσκολο! Γιά άλλους περισσότερο και για άλλους λιγότερο. Δεν παύει όμως να είναι δύσκολο.

Εγώ ήμουν από τις τυχερές που από τότε που ξεκίνησαν οι αναγούλες κλπ, δεν άντεχα ούτε καν να το μυρίσω, όχι να το βάλω και στο στόμα μου.

Παρ' όλα αυτά καταλαβαίνω αυτές που δυσκολεύονται να το κόψουν μιας και είχα προσπαθήσει ξανά στο παρελθόν να το κόψω και το μόνο που είχα καταφέρει ήταν μια διακοπή κάποιων μηνών.

Από κει και πέρα, η αλήθεια είναι ότι άμα δω έγκυο να καπνίζει κάτι με πιάνει. Βρίσκω το θέαμα πολύ λυπηρό και μου ρχεται να αρχίσω τα μπινελίκια. Αλλά φυσικά συγκρατούμαι΄ :wink:

OX0Gp2.pnguIhfp2.png

θα συμφωνησω απολυτα με την evad ,και εγω οπως ειπα και σε αλλα ιδια τοπικ με αυτο καπνιστρια ημουνα πριν την πρωτη εγκυμοσυνη και μαλιστα απο τις καλες 1 πακετο τη μερα 1,5 καμια φορα , αλλα ειχα κυριως ψυχολογικη ε3αρτηση , ειχα συνδιασει πολλες φασεις στην καθημερινοτητα με το τσιγαρο , οποτε ημουνα πληρως ε3αρτημενη , τον αγαπουσα και ακομα το αγαπαω το ριμαδι δεν το αρνουμε . Αλλα δεν τεθηκε θεμα καν μεσα μου , μου πηρε 2 βδομαδες να το κοψω στην πρωτη εγκυμοσυνη , ναι επεσα σε καταθλιψη το αποζητουσα αλλα δεν με ενοιαζε ηξερα οτι οσο περναει απο το χερι μου το παιδι μου θελω να το εχω υγιη . Επειτα δεν ξανακαπνισα , αν και το σκεφτομουνα μετα τη γεννα , επειτα εμεινα εγκυος και στο 2ο και δεν το ξανβαλα στο στομα μου , δεν το παιζω καποια ουτε και εινμαι δηλαδη , ειμαι σιγουρη οτι καποια στιμγη θα ξανακαπνισω διοτι το αγαπαω , σιγουρα ομως οχι εις βαρος της υγειας των παιδιων μου που σημαινει οτι ποτε μεσα στο σπιτι μου ή μπροστα τους .

Αυτα περι νευρικων κρισεων συγνωμη που θα το πω αλλα μαλλον δεν ακουγονται σωστα στα αυτια μυ , απο την στιγμη που αποφασιζεις να κρατησεις ενα παιδι και να το φερεις στον κοσμο ειναι απαραδεκτο να αναρωτιεσε αμα θα κοψεις το καπνισμα και δεν μπορεις και θα εχεις νευρα κτλ κτλ , ε και τι εγινε αμα εχεις νευρα ? τι εγινε αμα σου λειπει ? τι εγινε στην τελικη , το παιδι σου δεν αξιζει να ειναι υγιες ? αργοτερα οταν γεννηθει και μεγαλωσει και ρωτησει καποια στιγμη στο ασχετο τη μαμα του αμα καπνιζε οταν ηταν εγκυος επειδη καπου ακουσε οτι δεν κανει καλο τι θα του απαντησει εκεινη ? οτι ξερεις δεν μπορουσα να το κοψω ?

Εδω υπαρχουνε γυναικες οπου αναγκαζονται να μεινουνε ξαλπωμενες καθολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης , γυναικες με διαβητη οπου χρειαζεται να στερουνται τον κοσμο ολο , γυναικες με προεκλαμψια , γυναικες που αποβαλουνε και δεν μπορουνε να κανουνε αλλο παιδια . Δεν ειναι εντελως αδικο ρε κοριτσια ενω ειστε τοσο υγιης με τοσο καλες εγκυμοσυνες να καπνιζετε ? για πιο λογο ???? λιγο υπομονη 9 μηνες ειναι αυτοι περνανε και εχετε κανει και το καλυτερο για την υγεια του παιδιου σας , κανεις δεν ειπε οτι η εγκυμοσυνη ειναι ευκολη και τελεια και πεταμε σε πελαγη ευτιχιας , ειναι απο τις πιο δυσκολες περιοδους , με νευρα αγχος στεναχωρια καταθλιψη ( και μεταξυ μας η στεναχωρια δεν επιρεαζει το μωρο , ανθρωποι ειμαστε οχι μηχανες που χαμογελαμε συνεχεια ) ολες τα περναμε αυτα , ολες μα ολες , και τις ορμονες τις εγκυμοσυνης και την αποχη απο το σεξ και τον περιεργο υπνο και τις δυσκιλιοτητες , ετσι ειναι η εγκυμοσυνη ομως . Αυτο δεν σημαινει οτι επειδη τα περναμε ολα αυτα θα πρεπει να καπνιζουμε για να ξεχναμε τγα νευρα μας ... προς Θεου , τα περναμε ολα αυτα αλλα μετα εχουμε ενα μωρο στην αγκαλια μας , ενα ολοδικο μας παιδακι που οταν τον βλεπουμε να μεγαλωνει και να μας λατρευει τοσο μα τοσο πολυ λεμε χαλαλι ολα .

θα συμφωνησω απολυτα με την evad ,και εγω οπως ειπα και σε αλλα ιδια τοπικ με αυτο καπνιστρια ημουνα πριν την πρωτη εγκυμοσυνη και μαλιστα απο τις καλες 1 πακετο τη μερα 1,5 καμια φορα , αλλα ειχα κυριως ψυχολογικη ε3αρτηση , ειχα συνδιασει πολλες φασεις στην καθημερινοτητα με το τσιγαρο , οποτε ημουνα πληρως ε3αρτημενη , τον αγαπουσα και ακομα το αγαπαω το ριμαδι δεν το αρνουμε . Αλλα δεν τεθηκε θεμα καν μεσα μου , μου πηρε 2 βδομαδες να το κοψω στην πρωτη εγκυμοσυνη , ναι επεσα σε καταθλιψη το αποζητουσα αλλα δεν με ενοιαζε ηξερα οτι οσο περναει απο το χερι μου το παιδι μου θελω να το εχω υγιη . Επειτα δεν ξανακαπνισα , αν και το σκεφτομουνα μετα τη γεννα , επειτα εμεινα εγκυος και στο 2ο και δεν το ξανβαλα στο στομα μου , δεν το παιζω καποια ουτε και εινμαι δηλαδη , ειμαι σιγουρη οτι καποια στιμγη θα ξανακαπνισω διοτι το αγαπαω , σιγουρα ομως οχι εις βαρος της υγειας των παιδιων μου που σημαινει οτι ποτε μεσα στο σπιτι μου ή μπροστα τους .

Αυτα περι νευρικων κρισεων συγνωμη που θα το πω αλλα μαλλον δεν ακουγονται σωστα στα αυτια μυ , απο την στιγμη που αποφασιζεις να κρατησεις ενα παιδι και να το φερεις στον κοσμο ειναι απαραδεκτο να αναρωτιεσε αμα θα κοψεις το καπνισμα και δεν μπορεις και θα εχεις νευρα κτλ κτλ , ε και τι εγινε αμα εχεις νευρα ? τι εγινε αμα σου λειπει ? τι εγινε στην τελικη , το παιδι σου δεν αξιζει να ειναι υγιες ? αργοτερα οταν γεννηθει και μεγαλωσει και ρωτησει καποια στιγμη στο ασχετο τη μαμα του αμα καπνιζε οταν ηταν εγκυος επειδη καπου ακουσε οτι δεν κανει καλο τι θα του απαντησει εκεινη ? οτι ξερεις δεν μπορουσα να το κοψω ?

Εδω υπαρχουνε γυναικες οπου αναγκαζονται να μεινουνε ξαλπωμενες καθολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης , γυναικες με διαβητη οπου χρειαζεται να στερουνται τον κοσμο ολο , γυναικες με προεκλαμψια , γυναικες που αποβαλουνε και δεν μπορουνε να κανουνε αλλο παιδια . Δεν ειναι εντελως αδικο ρε κοριτσια ενω ειστε τοσο υγιης με τοσο καλες εγκυμοσυνες να καπνιζετε ? για πιο λογο ???? λιγο υπομονη 9 μηνες ειναι αυτοι περνανε και εχετε κανει και το καλυτερο για την υγεια του παιδιου σας , κανεις δεν ειπε οτι η εγκυμοσυνη ειναι ευκολη και τελεια και πεταμε σε πελαγη ευτιχιας , ειναι απο τις πιο δυσκολες περιοδους , με νευρα αγχος στεναχωρια καταθλιψη ( και μεταξυ μας η στεναχωρια δεν επιρεαζει το μωρο , ανθρωποι ειμαστε οχι μηχανες που χαμογελαμε συνεχεια ) ολες τα περναμε αυτα , ολες μα ολες , και τις ορμονες τις εγκυμοσυνης και την αποχη απο το σεξ και τον περιεργο υπνο και τις δυσκιλιοτητες , ετσι ειναι η εγκυμοσυνη ομως . Αυτο δεν σημαινει οτι επειδη τα περναμε ολα αυτα θα πρεπει να καπνιζουμε για να ξεχναμε τγα νευρα μας ... προς Θεου , τα περναμε ολα αυτα αλλα μετα εχουμε ενα μωρο στην αγκαλια μας , ενα ολοδικο μας παιδακι που οταν τον βλεπουμε να μεγαλωνει και να μας λατρευει τοσο μα τοσο πολυ λεμε χαλαλι ολα .

Συμφωνώ απόλυτα!

η εξάρτηση με την νικοτίνη είναι παθολογική κατάσταση. Ο καπνιστής είναι εθισμένος στην νικοτίνη και αυτό είναι κάτι σαν αρρώστια. Το μόνο με το οποίο ίσως μπορείς να το συγκρίνεις είναι ο αλκοολισμός ή τα ναρκωτικά.

Δεν είναι όμως ούτε ναρκωτικά ούτε αλκοολ....

Εγώ προσωπικά δεν το συγκρίνω καν με τα ναρκωτικά... γιατί το τσιγάρο μπορείς να το κόψεις εύκολα....πραγματικά εύκολα οταν θέλεις...για ρώτα όμως τους ναρκωμανείς αν μπορούν απο τη μια στιγμή στην άλλη να κόψουν τα ναρκωτικά..... Ρώτα τους γονείς του τι σταυρό σηκώνουν για να μπορέσουν να σώσουν τα παιδιά τους.

Μη λέμε λοιπόν τα πράγματα όπως θελουμε να τα πούμε γιατί μας βολεύει η δικαιολογία... Και ειλικρινά anipomoni μου δεν κάνω αυστηρή κριτική γιατί απλώς δεν κάπνιζα ποτέ μου και μου είναι εύκολο, αλλά απο ενδιαφέρον σε ανθρώπους που μπορούν να έχουν μια καλύτερη ζωή μακριά απο βλαβερές συνήθειες (και όχι εθισμούς) γιατί για μένα το τσιγάρο συνήθεια είναι και όχι εθισμος.

Εξάλλου κι εγώ έχω καταντήσει παθολογική καπνίστρια με τόσους καπνιστές γύρω μας..Σε εστιατόρια, καφετέριες, δημόσιους χώρους κλπ.

Αναγκάζομαι να υποστώ τη....συνήθεια....των άλλων... :?

.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα