Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάπνισμα και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Μια από τα ίδια... Είχα γράψει και πιο πάνω αλλά εκείνη η εγκυμοσύνη εξελίχθηκε σε βιοχημική. Τότε είχα καταφέρει να το κόψω τελείως. Τώρα που ξαναέμεινα έγκυος (φυσιολογικά) δεν τα έχω καταφέρει. Πέντε τσιγαράκια στριφτά καπνίζω. Είναι βέβαια καπνός καπνοπαραγωγού και όχι εμπορίου (ίσως γλιτώνω καμιά χημεία έτσι). Στόχος είναι να το κόψω βέβαια, ίσως αν ξεφύγω από την πρόκληση του πρώτου πρωινού τσιγάρου με τον καφέ να τα καταφέρω. Αλλά το πρωινό τσιγάρο με βοηθάει στην τουαλέτα... :(

 

Εχω διαβασει πολλα ποστ δικα σου skybeam και εκτιμω πολυ τον χαρακτηρα που βγαζεις μεσα απο αυτα.Φαινεται οτι αυτο το παιδακι το ηθελες πολυ και σου αξιζει γιατι θα μεγαλωσει με μια "συνειδητοποιημενη" μαμα που ξερει γιατι θελει να το γεννησει.Με ολο το θαρρος και χωρις να θελω να σε προσβαλλω ουτε στο ελαχιστο και επειδη νιωθω οτι εισαι ευαισθητος ανθρωπος και καποια στιγμη μπορει να το μετανοιωσεις αυριο το πρωι μην το κανεις αυτο το πρωινο τσιγαρο.(ειναι η δικαιολογια σου η τουαλετα-ολοι εχουμε τις δικαιολογιες μας).

 

Ξεκινα απο αυριο το πρωι και μερα- μερα φτασε μεχρι τη μερα που θα γεννησεις το παιδακι σου!!Καθε εγκυμοσυνη εχει τις δυσκολιες της-εγω ειχα ζαχαρο και μια τεραστια αποκολληση που με καθηλωσε σχεδον 7 μηνες στο κρεβατι.

 

 

Χαρηκα πολυ που εμαθα οτι εισαι εγκυος!!!Μη πιστεψεις ουτε λεπτο οτι σου ασκω κριτικη, πως θα μπορουσα αλλωστε.Μια εκκληση σου κανω και σε ολες τις αλλες μελλοντικες μανουλες να κανουν ενα μεγαλο δωρο στο μωρο τους πριν αυτο γεννηθει να ειναι τα σημερινα τα τελευταια τους τσιγαρα...

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Lela1

    Lela1 59 δημοσιεύσεις

  • Zoi24

    Zoi24 40 δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 31 δημοσιεύσεις

  • Theodora85

    Theodora85 25 δημοσιεύσεις

αχ κοριτσακια μου μπορω ν πω πως ανακουφιστικα λιγο...μακαρι βεβαια ολες μας ν καταφερουμε ν το κοψουμε το σιχαμενο...και μενα με εχουν τρελανει στις τυψεις...και στο πρωτο μου παιδακι καπνιζα και ευτυχως ολα καλα...τωρα αυτη η εγκυμοσυνη λογω περισσοτερων υποχρεωσεων εχει περισσοτερο αγχος οποτε ακομα πιο δυσκολη η διακοπη...ευχομαι σε ολες μας...καπνιζουσες και μη υγιεστατα παιδακια!!!

 

Αυτό το άγχος.... Εγώ έκανα και διαβήτη κύησης κ μπήκα σε μια ψυχοφθόρο κατάσταση με μετρήσεις, δίαιτα αυστηρή και ινσουλίνη που δεν μπόρεσα με τίποτα να κόψω το τσιγάρο... Θέλω όμως να το κόψω αφού γεννήσω, λέω 3-4 μέρες στο μαιευτήριο δεν θα καπνίσω σίγουρα και θέλω τόσο να θηλάσω το μπεμπάκο μου που θα τα καταφέρω!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι γνωμη εχετε για αυτο...μακαρι φυσικα μεχρι να ερθει η ωρα ν θηλασουμε να το κοψουμε τελειως!!!για δειτε αυτο το λινκ ...

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/12/blog-post_08.html

KgPVp3.png

 

 

pzd4p3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι γνωμη εχετε για αυτο...μακαρι φυσικα μεχρι να ερθει η ωρα ν θηλασουμε να το κοψουμε τελειως!!!για δειτε αυτο το λινκ ...

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/12/blog-post_08.html

 

Ναι το έχω διαβάσει... Αλλά λέω αφού δεν θα καπνίσω στο μαιευτήριο να προσπαθήσω να το κόψω!!! Μακάρι να ήμουν σαν τον άντρα μου που σηκώνεται το πρωί και λέει α! δε θα καπνίσω από σήμερα.... το κρατάει 3, 4, 5, μήνες, και άντε ξανά.... Εγώ μια φορά προσπάθησα στον 5ο και πέρασα τέτοιο στερητικό που σήκωσε το μωρό σφυγμούς και την άκουσα από τη γιατρό γιατί μου το είχε πει ότι δεν θέλει να μπω σε στερητικό σύνδρομο, αλλά μου είχε πει 3 την μέρα και εγώ κάνω 5....

Link to comment
Share on other sites

Ελε΄νη μου δεν είναι και τόσο εύκολα μετά, μην ακούς για ροδοπέταλα και χαρές, μόλις γεννήσεις είναι δύσκολα.

Το είχα κόψει 2-3 εβδομάδες πρίν βάλουμε μπρός για παιδί, έμεινα στο καπάκι έγγυος και μόλις γέννησα, περίπου 3-4 εβδομάδες μετά, το ξανάρχισα!

Κάπνιζα γύρω στους 3 μήνες και το ξανάκοψα γιατί δεν έλεγεμε το παιδί.

Πραγματικά είναι άτιμο το τσιγάρο.

Επίσης επιτρέπεται να καπνίζετε και στον θηλασμό, αν είναι να μη θηλάσετε ναι επιτρέπεται. το έχουμε αναλύσει πολύ σε παλιά ποστ στο ίδιο θέμα, για ρίξτε μα ματιά όταν έχετε χρόνο, φιλιά!

Και μην ανησυχείτε, πραγματικά δεν ξέρετε πως θα έρθουν τα πράγματα, μπορεί και να το κόψετε αύριο, μπορεί και να μην το κόψετε ποτέ, ή να μην καπνίζατε και να το αρχίσετε! Αβυσσος η ψυχή της λεχώνας :lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι το έχω διαβάσει... Αλλά λέω αφού δεν θα καπνίσω στο μαιευτήριο να προσπαθήσω να το κόψω!!! Μακάρι να ήμουν σαν τον άντρα μου που σηκώνεται το πρωί και λέει α! δε θα καπνίσω από σήμερα.... το κρατάει 3, 4, 5, μήνες, και άντε ξανά.... Εγώ μια φορά προσπάθησα στον 5ο και πέρασα τέτοιο στερητικό που σήκωσε το μωρό σφυγμούς και την άκουσα από τη γιατρό γιατί μου το είχε πει ότι δεν θέλει να μπω σε στερητικό σύνδρομο, αλλά μου είχε πει 3 την μέρα και εγώ κάνω 5....
άλλο και τούτο! Περιμένεις να το κόψεις στο μαιευτήριο? Δεν είναι φυλακή αγάπη μου, έχει και καφετέρια, Κι αν είδα εκεί λεχώνες που κάπνιζαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Με ομπρέλες αποπάνω τους και να πίνουν καφεδάκι! Και έλεγα από μέσα μου"όχι εγώ ευτυχώς δεν το ξανάρχισα" και μετά τσουπππππππππ χαχαχχαχα

γελάω για να μη κλαίω! Σιτχτίρισα να το ξανακόψω αλλά τα κατάφερα, κι ευτυχώς ενώ περνούσε πολύ δύσκολα και μετά από το κόψιμο δεν το ξαναπιασα...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια...εγω γεννησα με καισαρικη το πρωτο μου κοριτσακι...την ιδια μερα σηκωθηκα με τρομερο πονο για να παω κυλικειο να κανω τσιγαρο...ειμαι τραγικη περιπτωση....και μενα ο αντρας μου το κοβει για μηνες και μετα φτου και απο την αρχη...ουτρε εγω ανοικω σαυτην την κατηγορια δυστυχως!!!απορω πραγματικα πως μπορουν και το κανουν...εμενα το στερητικο μου μου προκαλει τοσα νευρα και τοση ταραχη που ειμαι ικανη να σπασω πιατα ,ντουλαπια και να αρχησω να κλοτσαω ολο το σπιτι σαν τρελη...εγω καπνιζα απο την κοιλια της μαμας μου,και σκεφτομαι πως ισως για αυτο δεν μπορω με τιποτα να το κοψω!!!λετε;;;;;

KgPVp3.png

 

 

pzd4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια... Είχα γράψει και πιο πάνω αλλά εκείνη η εγκυμοσύνη εξελίχθηκε σε βιοχημική. Τότε είχα καταφέρει να το κόψω τελείως. Τώρα που ξαναέμεινα έγκυος (φυσιολογικά) δεν τα έχω καταφέρει. Πέντε τσιγαράκια στριφτά καπνίζω. Είναι βέβαια καπνός καπνοπαραγωγού και όχι εμπορίου (ίσως γλιτώνω καμιά χημεία έτσι). Στόχος είναι να το κόψω βέβαια, ίσως αν ξεφύγω από την πρόκληση του πρώτου πρωινού τσιγάρου με τον καφέ να τα καταφέρω. Αλλά το πρωινό τσιγάρο με βοηθάει στην τουαλέτα... :(

 

 

συγχαρητήρια γλυκιά μου!!!!!!!έχω παρακολουθήσει την πορεία σου κι είχα στεναχωρήθει με την προηγούμενη εγκυμοσύνη που τελικά δεν προχώρησε!!!Όλα καλά θα πάνε αυτή τη φορά έχεις τις ειλικρηνείς ευχές μου απο καρδιάς για μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!!

 

πόσο δίκιο έχεις!!!: Αλλά το πρωινό τσιγάρο με βοηθάει στην τουαλέτα... :(

λοιπόν απολαυσέ το τώρα που μπορείς γιατί όταν με το καλό γεννήσεις να ξέρεις οτι στον θηλασμό δεν επιτρέπεται ούτε ένα!!!!αν κι εγω δεν το ζητάω αλλά για την τουαλέτα βοηθάει...πάρε και τίποτα δημητριακά με φυτικές ίνες να τρως να κινείται το έντερο μήπως και καταφέρεις να το κόψεις και τελείως...εμένα με βοήθησαν!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

[quote=riniw 1980;2478026

λοιπόν απολαυσέ το τώρα που μπορείς γιατί όταν με το καλό γεννήσεις να ξέρεις οτι στον θηλασμό δεν επιτρέπεται ούτε ένα!!!!αν κι εγω δεν το ζητάω αλλά για την τουαλέτα βοηθάει...πάρε και τίποτα δημητριακά με φυτικές ίνες να τρως να κινείται το έντερο μήπως και καταφέρεις να το κόψεις και τελείως...εμένα με βοήθησαν!!

 

Καταρχην να σου ζησει ρινιω!!:D:D Ποιος το ειπε πως στον θηλασμο δεν επιτρεπεται ουτε ενα??το καπνισμα δεν ειναι αντεδειξη για τον θηλασμο....εβαλαν τα κοριτσια πιο πανω λινκ μην το ξαναβαζω απο συμβουλο θηλασμου!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια με το καλό τα μωράκια σας!!!

 

αφήστε τις τύψεις κατά μέρος και περάστε όσο καλύτερα μπορείτε την εγκυμοσύνη σας. εγώ ήμουν από τις τυχερές που με το που μάθαινα ότι είμαι έγκυος (έχω 2 κοριτσάκια!) αυτόματα χωρίς να το σκεφτώ καν δεν κάπνιζα!!! μου βγήκε έτσι και λέω ήμουν τυχερή γιατί παλαιότερα όταν συζήταγα με τον συζηξ το είχε σίγουρο ότι με το ζόρι θα το έκοβα και έλεγα αν τα καταφέρω οκ διαφορετικά εγώ θα καπνίζω. οκ δεν είναι ότι καλύτερο αλλά είναι εξάρτηση και από το να πάθει κανείς στερητικό σύνδρομο καλύτερα ένα τσιγάρο!!! μην νιώθετε τύψεις απλώς μην το παρακάνετε!!! παν μέτρον άριστον!!!

 

όσο για το θηλασμό επιτρέπετε μετά όμως από θηλασμό και όχι 1 πακέτο την ημέρα!! η νικοτίνη περνάει με τον θηλασμό στο στομάχι πλέον και αποβάλλεται γιατί είναι πολύ μικρή η ποσότητα!!!! καλύτερα τσιγάρο και θηλασμός παρά ξένο γάλα!!!!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άλλο και τούτο! Περιμένεις να το κόψεις στο μαιευτήριο? Δεν είναι φυλακή αγάπη μου, έχει και καφετέρια, Κι αν είδα εκεί λεχώνες που κάπνιζαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Με ομπρέλες αποπάνω τους και να πίνουν καφεδάκι! Και έλεγα από μέσα μου"όχι εγώ ευτυχώς δεν το ξανάρχισα" και μετά τσουπππππππππ χαχαχχαχα

γελάω για να μη κλαίω! Σιτχτίρισα να το ξανακόψω αλλά τα κατάφερα, κι ευτυχώς ενώ περνούσε πολύ δύσκολα και μετά από το κόψιμο δεν το ξαναπιασα...

 

Χαχαχαχαχαχ..... δεν το φαντάζομαι σαν φυλακή καλή μου!!!! Απλά σκέφτομαι ότι δεν θα θέλω να αφήσω τον μπεμπάκο μου για να καπνίσω.... Μακάρι να τα καταφέρω!!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια...εγω γεννησα με καισαρικη το πρωτο μου κοριτσακι...την ιδια μερα σηκωθηκα με τρομερο πονο για να παω κυλικειο να κανω τσιγαρο...ειμαι τραγικη περιπτωση....και μενα ο αντρας μου το κοβει για μηνες και μετα φτου και απο την αρχη...ουτρε εγω ανοικω σαυτην την κατηγορια δυστυχως!!!απορω πραγματικα πως μπορουν και το κανουν...εμενα το στερητικο μου μου προκαλει τοσα νευρα και τοση ταραχη που ειμαι ικανη να σπασω πιατα ,ντουλαπια και να αρχησω να κλοτσαω ολο το σπιτι σαν τρελη...εγω καπνιζα απο την κοιλια της μαμας μου,και σκεφτομαι πως ισως για αυτο δεν μπορω με τιποτα να το κοψω!!!λετε;;;;;

 

ΕΛΕΝΗ.Γ στην εγκυμοσυνη ετσι ημουν κ εγω με νευρα αν μου ασκουσαν κριτικη..μπορει να εκανα 3-4 την ημερα κ χωρις να κατεβαζω τον καπνο αλλα οχι καθε μερα..τωρα που γεννησα με ενα μαγικο τροπο χωρις να ξερω τον λογο πως εγινε απο την ημερα που με επιασαν οι πονοι κ πηγα στο μεαιυτηριο δεν το ειχα βαλει στο στομα μου καν..!! σημερα εκανα μια τζουρα κ το εσβησα..ισως επειδη την θηλαζω κ πλεον ειπα οτι οσο θα την θηλαζω δεν θα το ξαναρχισω..μουλαρωσα..ασε που μου βρωμαει κιολας..μετα που θα σταματησω τον θηλασμο το πως θα μου βγει δεν ξερω γιατι τα ορμονικα αρχιζουν να επανερχονται κ πολυ φοβαμαι οτι θα το ξαναρχισω γιατι με την πρωτη στεναχωρια κ νευρο εκει θα το ριξω..με ξερω καλα.!!:lol: χαχα

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να παίζει ρόλο αν η μητέρα μας ήταν καπνίστρια και κάπνιζε κατά την εγκυμοσύνη της σε εμάς. Η δική μου κάπνιζε πάντως...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου ζησει ρινιω!!:D:D Ποιος το ειπε πως στον θηλασμο δεν επιτρεπεται ουτε ενα??το καπνισμα δεν ειναι αντεδειξη για τον θηλασμο....εβαλαν τα κοριτσια πιο πανω λινκ μην το ξαναβαζω απο συμβουλο θηλασμου!

 

 

μωρέ JO το ξέρω αλλά η παιδίατρος ήταν τελείως κάθετη....οπότε και για μένα καλύτερα...παίζει ρόλο το οτι βέβαια καπνίζουν όλοι έξω και δεν βλέπω,δεν μυρίζω..

Αν τα καταφέρω πάντως ίσως και να το κόψω τελείως,λέτε;;;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

μωρέ JO το ξέρω αλλά η παιδίατρος ήταν τελείως κάθετη....οπότε και για μένα καλύτερα...παίζει ρόλο το οτι βέβαια καπνίζουν όλοι έξω και δεν βλέπω,δεν μυρίζω..

Αν τα καταφέρω πάντως ίσως και να το κόψω τελείως,λέτε;;;

 

Και μενα η παιδιατρος ετσι μου ειπε στην αρχη οπως και αλλα κουλα για τον θηλασμο....!!

Δεν το συζητω σιγουρα καλυτερα να μην καπνιζεις και για σενα και για το παιδι:D;)

Μακαρι να τα καταφερεις στο ευχομαι:D;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας εγκυούλες και φρεσκομανούλες!!!

Εδώ μία παλιά καπνίστρια!!!

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, στον γιο μου, κάπνιζα λίγα τσιγάρα, όχι όλους τους μήνες. Στις 40 μέρες μετά τον τοκετό το ξανάρχισα κανονικότατα :((δεν θήλασα για άλλους λόγους, καμία σχέση με το κάπνισμα).

Όταν ο γιος μου ήτανε 17 μηνών, αποφάσισα να το κόψω οριστικά. Κι όντως, έχω να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου από τις 8/7/2008 (!!!). Ομολογώ ότι ακόμα και σήμερα υπάρχουνε κάποιες φορές (1 ή 2 το χρόνο, μη φανταστείτε) που στιγμιαία επιθυμώ ένα, αλλά είναι απίστευτη η "λύτρωση" χωρίς το τσιγάρο.

Ψάχνοντας τότε για τη διακοπή του καπνίσματος, μέσω του φόρουμ, έπεσα πάνω στο σάιτ:

http://www.skeftomai.gr

που παρέχει δωρεάν βιβλίο για τη διακοπή του καπνίσματος!!! :P:p

Με αυτό τα κατάφερα!!! Αξίζει να του ρίξετε μία ματιά!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εγκυούλες και φρεσκομανούλες!!!

Εδώ μία παλιά καπνίστρια!!!

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, στον γιο μου, κάπνιζα λίγα τσιγάρα, όχι όλους τους μήνες. Στις 40 μέρες μετά τον τοκετό το ξανάρχισα κανονικότατα :((δεν θήλασα για άλλους λόγους, καμία σχέση με το κάπνισμα).

Όταν ο γιος μου ήτανε 17 μηνών, αποφάσισα να το κόψω οριστικά. Κι όντως, έχω να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου από τις 8/7/2008 (!!!). Ομολογώ ότι ακόμα και σήμερα υπάρχουνε κάποιες φορές (1 ή 2 το χρόνο, μη φανταστείτε) που στιγμιαία επιθυμώ ένα, αλλά είναι απίστευτη η "λύτρωση" χωρίς το τσιγάρο.

Ψάχνοντας τότε για τη διακοπή του καπνίσματος, μέσω του φόρουμ, έπεσα πάνω στο σάιτ:

www.skeftomai.gr

που παρέχει δωρεάν βιβλίο για τη διακοπή του καπνίσματος!!! :P:p

Με αυτό τα κατάφερα!!! Αξίζει να του ρίξετε μία ματιά!!!

 

 

Χίλια Μπράβο Μαριλίνα!

Εγώ το έκοψα μαχαίρι 18/11/10, όταν μάθαμε ότι θα έπρεπε να κανουμε εξωσωματικη. Πήγαμε στο γιατρό πρωι πρωί και φεύγωντας απλά πέταξα το πακέτο. Είναι ένα από τα πράγματα για τα οποία είμαι περήφανη!

 

Στιγμές αδυναμίας έχουμε όλες, μιλάω με συναδέρφους στο γραφείο που το 'χουν κόψει εδώ και 15 χρόνια και ακόμα υπάρχουν στιγμές που θέλουν ένα τσιγάρο. Δεν περνάει αυτό το πράγμα, απλά μαθαινεις να αντιστέκεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Είμαι και γω μια πρώην φανατική καπνίστρια των 2-2,5 πακέτων την ημέρα!Πάντα έλεγα ότι θα το κόψω με την εγκυμοσύνη γιατί πάντα έψαχνα αφορμή να μεταθέσω την διακοπή του τσιγάρου για όσο πιο μετά γίνεται!Τελικά με πρόλαβε ο άντρας μου που ερχόμενος στην ζωή μου μου είπε ή εκείνον ή το τσιγάρο!Τότε τον έλεγα φαλοκράτη, βασανιστή, ότι δεν σέβεται τις επιθυμίες μου κ.α. όμως τον αγαπούσα και διάλεξα εκείνον!Βασανίστηκα πολύ με τα στερητικά και ειδικά όταν δεν είναι δική σου επιλογή αλλά στο επιβάλλουν, αλλά τελικά "νίκησα" το τέρας και τώρα 4 χρόνια μετά τον ευγνωμονώ κάθε μέρα!Δεν ξέρω ποια δύναμη είναι ικανή να βοηθήσει στο κόψιμο του τσιγάρου (αραγε τα ναρκωτικά είναι ακόμα πιο εξαρτησιογόνα;; ) αλλά ξέρω ότι όταν το κάνετε θα ψηλώνεται κάθε μέρα από την περιφάνεια!

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εγω προσπαθω να κοψω το καπνισμα και χθες ημουν σε ενα παρτυ και μου λεει μια κοπελα που εχει 2 παιδακια "υποψιαζεσαι οτι εισαι εγκυος και καπνιζεις ακομα?'' κοριτσια μου τι να κανω δεν ξερω ακομα αν ειμαι εγκυος αλλα το τσιγαρο ειναι δυσκολο να το κοψεις αμεσως το εχω μειωσει αρκετα μεν αλλα και παλι αν ειμαι εγκυος αυτη τη στιγμη μπορει να προκαλεσει ζημια και φοβαμαι παρα πολυ.Δεν ξερω τι να κανω μαλλον δεν εχω οσο ισχυρη θεληση χρειαζεται θα μιλησω και με το γιατρο μου:confused:

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι, καλό είναι να το μειώσεις στο ελάχιστο, αν δεν μπορείς να το κόψεις. Εγώ το έκοψα το πρώτο τρίμηνο και κόντεψα να δαγκώσω κόσμο. Μετά το ξανάρχισα αλλά ελλατωμένο (τρία τσιγάρα το πολύ) γιατί δεν άντεξα. Ο γιατρός μου μου είχε πεί μέχρι 5 τσιγάρα τη μέρα δεν ανιχνεύονται καν στο αίμα. Παρ'όλα αυτά για κάποιους είναι δύσκολο να το κρατήσουν σ'αυτά τα επίπεδα, οπότε σ'αυτή τη περίπτωση καλύτερα να το κόψεις τελείως. Προ παντός μην αφήνεις κανέναν να σε κάνει να νιώθεις άσχημα για τις επιλογές σου.

Το μωρό μου γεννήθηκε υγιέστατο πάντως αν και κάποιος μπορεί να πει ότι αυτό ήταν τυχαίο (και ίσως και να είναι)

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη αυτο το θεμα με ποναει πολυ γιατι το περασα (ευτυχως ολα καλα).οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος και πηγα σε αυτον τον τελειο γιατρουλη μου χαρηκα τοσο πολυ με τα νεα αλλα παντα ηξερα οτι στο γιατρο μας λεμε την αληθεια! με ρωταει ο γιατρος...καπνιζεις?του λεω ναι...μου λεει το κοβεις...του λεω...δεν θελω...με κοιταει..μου λεει τι παει να πει δεν θελεις?τον ρωταω θα υπαρξει καποιο προβλημα με το παιδι?μου λεει μπορει και να μην υπαρξει αλλα το διακινδυνευεις??κλαμα εγω(για το παιδακι μου μην παθει τιποτα εννοειτε)...καλα καλα μου λεει μεχρι 7 τσιγαρα.(λιγο τσαντισμενος βεβαια)...εγω εν τω μεταξυ ειχα μια εγκυμοσυνη που δεν την καταλαβα καθολου..οτι εκανα πριν εκανα και μετα...δηλαδη ουτε αναγουλες-εμετους για να μην μπορω να καπνισω ουτε τιποτα...επινα κανονικα το καφεδακι μου το πρωι και δυστυχως και τα παραπανω τσιγαρα μου μεσα στην ημερα(βεβαια τα εκανα με πολυ λιγο καπνο γιατι εστριβα)..το περιεργο ειναι το αλλο ομως..οτι ποτε δεν το ηθελα τοσο πολυ οσο κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου..τωρα θα με βριζετε απο μεσα σας τοξερω σιγουρα οτι καλυτερο ειναι να το κοψεις οταν εισαι εγκυος...το προσπαθησα...πηγα να τους σκοτωσω ολους ομως δεν γινοτανε...οποτε πηγαινα στον γιατρο μου τον ρωταγα...γιατρε πως ειναι το παιδι?πως ειναι ο πλακουντας?η καρδουλα του ειναι ενταξει?καλα μου λεει γιατι μου τα πρηζεις?ολα καλα μου λεει ειναι...να απλα του λεω γιατι το ξερεις οτι καπνιζω...δεν μου απανταει φυσικα γιατι κανενας γιατρος δεν θα σου πει αντε καπνισε οσο θελεις ή μην καπνισεις καθολου...μεχρι και στην κλινικη που εκανα αυχενικες κτλ και εκει τους τα ειχα πρηξει αλλα και παλι δεν μου απανταγανε αν και το ειχα συμπληρωσει σε ενα εντυπο πριν μπω μεσα να κανω τις εξετασεις...τελος παντων...το μωρο μου γεννηθηκε υγιεστατο ειναι 2.5 χρονων και εχει αρρωστησει μονο μια φορα με πυρετο και συναχι για 3-4 μερες (οντως αληθεια λεω) και συνεχιζουμε να μεγαλωνουμε θαυμασια...σε καμια περιπτωση δεν δινω συμβουλη στις μελλοντικες μαμαδες που περιμενουνε παιδακι να κανουνε αντε μεχρι 7 τσιαγαρα...ειναι καθαρα προσωπικη επιλογη και τιποτα παραπανω...απλα εγω προτιμησα να κανω τα 7 την ημερα για να μην μου βγει νευρασθενικο το παιδακι απο της μανουλας του τα νευρα...;)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Εγώ με το που έμαθα ότι είμαι έγγυος το έκοψα μαχαίρι και τις 2 φορές. Αισθανόμουν πως είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω για αυτό το πλασματάκι που μεγαλώνει μέσα μου. Σκεφτόμουν και να μην επηρεάζεται η υγεία του ή η αρτμέλεια του, πόσο ενοχλητικό είναι να μυρίζεις καπνούς ακόμα κι όταν καπνίζεις. Θυμάμαι μόνο 1 τσιγάρο έκανα σε κάθε εγκυμοσύνη μου όταν έμπαινα στον 9ο μήνα. Και μετά ένιωθα πολλές τύψεις! Όταν γένναγα επειδή θήλαζα συνέχιζα την αποχή, αλλά με το που σταμάταγα το θηλασμό επέστρεφα δριμύτερη (κακώς βέβαια πολύ κακώς!!!). Πάντα βέβαια έξω στο μπαλκόνι ή στο τζάκι ή στον απορροφητήρα και βέβαια δεν επιτρέπω και σε κανέναν καλεσμένο να κάνει μέσα στο σπίτι.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και απο μενα!

Και γω καπνιστρια 10 ετων,οταν ομως εμεινα εγκυος το εκοψα!

Δε θα κρινω καμια κοπελα!Ξερω πως ειναι δυσκολο,και γω πολλες φορες το ζηταω,αλλα προτιμω να μην βρεθω στα ποσοστα των γυναικων που λογω καπνισματος στην εγκυμοσυνη γεννησαν προωρα ή τα παιδακια τους ειχαν αναπνευστικά προβληματα!

Δεν υπαρχει μεγαλυτερο κακο απο το να καπνιζεις καποιος στην εγκυμοσυνη.

Θεωρω πως δε σεβομαστε τη ζωη που εχουμε μεσα μας.Ρωτησε κανεις αυτο το εμβρυο εαν θελει να καταναλωνει τις ναρκωτικες ουσιες που εχει το τσιγαρο?

Οχι!Απλα του τις πλασαρουμε με το ετσι θελω και την περιοδο που αυτο αναπτυσει το νευρικο του συστημα και τα πνευμονια του!

Απο εγωισμο και μονο,γιατι ΔΕΝ μπορουμε να το κοψουμε.

Απλα θελω να τονισω το εξεις,οταν λοιπον θα γεννηθει αυτο το παιδι,που κατα συμπτωση θα ειναι υγιες,τοτε να μην υπαρχει η απαιτηση καποιος αλλος να μην καπνιζει κοντα του γιατι δε θα θελουμε το παιδι μας να εκτιθεται σε επιβλαβες ουσιες.Τοτε να θυμηθουμε πως εμεις οι ιδιοι αναγκαζαμε το παιδι μας,οχι απλα να εισπνευσει,αλλα νε γευτει απο πρωτο χερι τις ουσιες.

Συγχωρεστε με εαν ειμαι αποτομη.Πραγματικα ομως λυπαμαι αυτη τη ζωουλα που εχει αναγκη τι δικη μας φροντιδα για να μεγαλωσει σωστα.

Ευχομαι απο καρδιας να γεννιουνται και να μεγαλωνουν υγιη παιδια.

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...