Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάπνισμα και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Κορίτσια ειμαι πολυ περηφανη για τον εαυτο μου,

εχω να καπνισω 5 μερες και ηθελα να το μοιραστω μαζι σας!

Μεχρι τωρα εκανα 2 με 3 τσιγαρα και προσπαθουσα να το ελαττωνω σιγα σιγα

επιτελους τα καταφερα να μη μου λειπει τοσο πολυ.

Και αυτο με τον ελληνικο οντως βοηθαει!

 

 

μπραβο ζωουλα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! θα δεις που απο δω κ περα ολα θα κυλησουν μια χαρα!! η πρωτη βδοαδα ηταν για μενα το δυσκολο(οχι κ τοσο...). μετα συνηθισα κ τους αλλους να καπνιζουν!! αλλα με ενοχλει απιστευτα ο καπνος κ η τσιγαριλα στα ρουχακια μου!!!

και θα συμφωνησω μαζι σου...ανηκω κιεγω στην ιδια κατηγορια με σενα που το τσιγαρο το εκοψα σιγα σιγα κ οχι μαχαιρι!

και παλι μπραβο σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Lela1

    Lela1 59 δημοσιεύσεις

  • Zoi24

    Zoi24 40 δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 31 δημοσιεύσεις

  • Theodora85

    Theodora85 25 δημοσιεύσεις

ειμαι 7 εβδομαδων εγκυος στο δευτερο παιδακι μου και δυστυχως καπνιζω ακομα με πολλες τυψεις ενοχες ντροπη...πριν το μαθω εκανα περιπου 15 τσιγαρα τωρα κανω 2 εως 6. ναι θελω να το κοψω πολυ ναι ναι προσπαθω οταν δεν εχω κανει κανενα μια ολοκληρη μερα το βραδυ απτα νευρα με πιανουν κλαματα αρχιζω καυγα με τον ανδρα μου κ οταν γκρινιαζει το μικρο μου απτα νευρα που εχω δαγκωνομαι να μην τυχων και ξεσπασω με φωνες στο μωρο που δε μου φταιει τιποτα.δεν μου μυριζει δεν μου βρωμαει δεν εχω αναγουλες...δυστυχως ειμαι ανελεητη καπνιστρια και δεν το μισω με χαλαρωνει και οταν δεν καπνιζω νιωθω οτι δεν εχω κατι αλλο να κανω για να χαλαρωσω..σκεφτομαι τη μερα που θα γεννησω και θα σταματησει ο θηλασμος να πιω καφε και να καπνισω αφοβα..δεν θελω να καπνιζω ουτε στην εγκυμοσυνη ουτε στο θηλασμο αλλα μιλαμε για τρελλα νευρα..για να το καταφερω σκεφτομαι "ια μη το ξαναβαλεις στο στομα σου και σε ενα χρονο απο τωρα θα πινεις και θα καπνιζεις οσο θες"αλλα μου φαινεται πολυς ο καιρος...υπαρχουν κι αλλες 'τετοιες' εξαρτημενες σαν εμενα ??διαβαζω συνεχεια για το τσιγαρο μηπως και δεν το ξανακουμπησω αλλα οταν τα νευρα μου χωρευουν τσαμικο καπνιζω με πολλες πολλες τυψεις. τυψεις ή νευρα? νευρα ή τυψεις?

:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

επανέφερες ένα θέμα που προκαλεί!!!!!!!!!!!!

κοίτα 15 τσιγάρα που έκανες πριν δεν είναι πολλά...εγω έκανα 1,5 πακέτο και το έκοψα μαχαίρι χωρίς καμια δυσκολία...είναι στο μυαλό σου..απλώς μην ανάψεις τσιγάρο τις συνηθισμένες ώρες και θα δεις!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

iaa όλες οι καπνίστριες τέως κ νύν σε νιώθουμε... οι απόψεις φυσικά ποικίλλουν.... Εγω ξεκίνησα το κάπνισμα στα 15 ( τραγικό) κ το έκοψα το Νοέμβρη 2 μήνες πριν μείνω έγκυος δλδ. Τα τελευταία χρόνια χτυπούσα δυο πακετάκια τη μέρα στο χαλαρό.. Επειδή υπέφερα απο χρόνια βροχίτιδα πήρα τη μεγάλη απόφαση να κάνω μια προπάθεια να το κόψω.. Στα χρόονια που κάπνιζα δεν το είχα κόψει ποτέ, κι ούτε καν μου είχε περάσει απο το μυαλό... Το πρόβλημα ήταν οτι πέρα απο την εξαρτηση, εγω το τσιγάρο το γούσταρα.. το φχαριστιόταν η ψυχή μου.. (!!!!). Απ τη μέρα που είπα τέλος, το πέταξα κι ούτε τζούρα δεν έκανα πάλι.. Τις πρώτες 20 μέρες πέρασα δύσκολα, με πολλά νεύρα κ ταχυκαρδίες αλλα είχα αρχίσει να κοιμάμαι καλύτερα κ ένιωθα μια κρυφή περηφάνια.!! Τώρα πήγε Ιούνης κι ακόμα μερικές φορές αν κ είμαι έγγυος μου έρχετε η όρεξη αλλά το παλέυω..

Η γνώμη μου είναι να μην πιέσεις αυστηρά τον εαυτό σου. Κάνε μια συμφωνία με σένα. Πες "μέχρι να κλείσω το τρίμηνο, κ να σχηματιστούν τα οργανάκια του ούτε ένα. μέτα βλέπω πάλι..". Και πάλι αν νιώθεις οτι δε μπορείς κ θα σκάσεις άναψε ένα τράβα μια κ πέτα το.. Εμένα πάντα με βοηθούσε αυτή η λογική οτι δεν πιέζομαι. κι όταν το είχα κόψει είχα πάντα ένα πακέτο μαζί μου. Ελεγα, άμα μου ρθει θα το ανάψω.. Ξέρω πως είναι δύσκολο..

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites

iaa όλες οι καπνίστριες τέως κ νύν σε νιώθουμε... οι απόψεις φυσικά ποικίλλουν.... Εγω ξεκίνησα το κάπνισμα στα 15 ( τραγικό) κ το έκοψα το Νοέμβρη 2 μήνες πριν μείνω έγκυος δλδ. Τα τελευταία χρόνια χτυπούσα δυο πακετάκια τη μέρα στο χαλαρό.. Επειδή υπέφερα απο χρόνια βροχίτιδα πήρα τη μεγάλη απόφαση να κάνω μια προπάθεια να το κόψω.. Στα χρόονια που κάπνιζα δεν το είχα κόψει ποτέ, κι ούτε καν μου είχε περάσει απο το μυαλό... Το πρόβλημα ήταν οτι πέρα απο την εξαρτηση, εγω το τσιγάρο το γούσταρα.. το φχαριστιόταν η ψυχή μου.. (!!!!). Απ τη μέρα που είπα τέλος, το πέταξα κι ούτε τζούρα δεν έκανα πάλι.. Τις πρώτες 20 μέρες πέρασα δύσκολα, με πολλά νεύρα κ ταχυκαρδίες αλλα είχα αρχίσει να κοιμάμαι καλύτερα κ ένιωθα μια κρυφή περηφάνια.!! Τώρα πήγε Ιούνης κι ακόμα μερικές φορές αν κ είμαι έγγυος μου έρχετε η όρεξη αλλά το παλέυω..

Η γνώμη μου είναι να μην πιέσεις αυστηρά τον εαυτό σου. Κάνε μια συμφωνία με σένα. Πες "μέχρι να κλείσω το τρίμηνο, κ να σχηματιστούν τα οργανάκια του ούτε ένα. μέτα βλέπω πάλι..". Και πάλι αν νιώθεις οτι δε μπορείς κ θα σκάσεις άναψε ένα τράβα μια κ πέτα το.. Εμένα πάντα με βοηθούσε αυτή η λογική οτι δεν πιέζομαι. κι όταν το είχα κόψει είχα πάντα ένα πακέτο μαζί μου. Ελεγα, άμα μου ρθει θα το ανάψω.. Ξέρω πως είναι δύσκολο..

 

 

off topic αλλά πατριώτισσα στο λέω εμείς συμφωνούμε!!!άμα είσαι κι απο Ηράκλειο (καταγωγή έχω απο Μεσσαρά,Μοίρες κι η άλλη μισή Χανιώτισσα,εγω) τέλος!!!χαχαχα!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρηνιώ μου εγω δεν είμαι απο την Κρήτη. Ζω μεταξύ Κρήτης κ Θεσ/νίκης γιατί είναι ο άντρας μου απο δω κι είναι η δουλειά του εδω.. Βέβαια τόσα χρόνια πέρα δώθε κι αν αναλογιστείς πως κι ο γιός μου κατα το ήμιση θα ναι Κρητίκαρος... ε.. νιώθω κ λίγο Κρητικιά...

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ειμαι 7 εβδομαδων εγκυος στο δευτερο παιδακι μου και δυστυχως καπνιζω ακομα με πολλες τυψεις ενοχες ντροπη...πριν το μαθω εκανα περιπου 15 τσιγαρα τωρα κανω 2 εως 6. ναι θελω να το κοψω πολυ ναι ναι προσπαθω οταν δεν εχω κανει κανενα μια ολοκληρη μερα το βραδυ απτα νευρα με πιανουν κλαματα αρχιζω καυγα με τον ανδρα μου κ οταν γκρινιαζει το μικρο μου απτα νευρα που εχω δαγκωνομαι να μην τυχων και ξεσπασω με φωνες στο μωρο που δε μου φταιει τιποτα.δεν μου μυριζει δεν μου βρωμαει δεν εχω αναγουλες...δυστυχως ειμαι ανελεητη καπνιστρια και δεν το μισω με χαλαρωνει και οταν δεν καπνιζω νιωθω οτι δεν εχω κατι αλλο να κανω για να χαλαρωσω..σκεφτομαι τη μερα που θα γεννησω και θα σταματησει ο θηλασμος να πιω καφε και να καπνισω αφοβα..δεν θελω να καπνιζω ουτε στην εγκυμοσυνη ουτε στο θηλασμο αλλα μιλαμε για τρελλα νευρα..για να το καταφερω σκεφτομαι "ια μη το ξαναβαλεις στο στομα σου και σε ενα χρονο απο τωρα θα πινεις και θα καπνιζεις οσο θες"αλλα μου φαινεται πολυς ο καιρος...υπαρχουν κι αλλες 'τετοιες' εξαρτημενες σαν εμενα ??διαβαζω συνεχεια για το τσιγαρο μηπως και δεν το ξανακουμπησω αλλα οταν τα νευρα μου χωρευουν τσαμικο καπνιζω με πολλες πολλες τυψεις. τυψεις ή νευρα? νευρα ή τυψεις?

:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

 

 

Κοιτα, να σου πω. Εγώ έκανα 1 καπνό (στριφτα δλδ) κάθε 1,5 μέρα, δηλαδή κάπνιζα πάάάάάάάάάρα πολύ. Κι εγώ στην 7η εβδομάδα κάπνιζα όσα και εσύ ακριβώς, και μου ήταν αδύνατον να σκεφτώ οτι δε θα καπνίζω. Τελικά η τελευταία τζούρα ήρθε περίπου στην 11η εβδομάδα και μετά κόψιμο μαχαίρι, μετά από όρκο που έκανα σε μια κρίση τύψεων οτι κάνω κακό στο παιδί μου. Όπως και η ΕΛΕΝ@, το άρχισα στα 15 (είμαι 37 τώρα) και δεν το είχα κόψει ποτέ μου, ούτε το είχα σκεφτεί, αλλά βλέπω διαφορά σε πολλά πράγματα, όπως το οτι παίρνω πολύ βαθειές ανάσες, οτι εχει φτιάξει το δέρμα μου και άλλα. Παρόλα αυτά δε βλέπω την ώρα να το ξαναρχίσω το τσιγάρο και σίγουρα θα το ξαναρχίσω, αν και πολλοί μου λένε "αφου το κοψες τόσους μήνες γιατί να το ξαναρχίσεις;;;". Κι αυτό γιατί συνειδητοποίησα οτι δεν είναι σωματική εξάρτηση, απλά μου αρέσει, είναι για μένα απόλαυση.

Γενικά τα πράγματα τα βλέπω όπως η όπως η ΕΛΕΝ@, και πιστεύω οτι η συμβουλή που σου έδωσε είναι πολύ καλή. Αν και νομίζω πως θα το κόψεις από μόνη σου οταν θα το αισθανθείς εσύ.

Εξάλλου, (αν και πολλές διαφωνούν εδω μέσα ....ε, ρε κάτι καβγάδες που έχουν γίνει εδω...) πραγματικά πιστεύω οτι σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης 1 τσιγάρο δε βλάπτει τόσο. Στην τελική εγώ που μένω στο κέντρο της Αθήνας τρώω το καυσαέριο και την αιθάλη στη μάπα και είναι σα να καπνίζω κι ας μην καπνίζω...

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημέρες! Το κάπνισμα το άρχισα στα 15=16 και τώρα σε δυο εβδομάδες γίνομαι 39.

 

Μόλις χθες έμαθα ότι είμαι έγκυος (μετά από σπερματέγχυση). Πριν μάθω τα αποτελέσματα κάπνιζα αρκετά και χτες αφού έμαθα τη χοριακή μου λέω κάνω ένα δυο ακόμα και τέλος. Σήμερα όμως δεν άντεξα και κάπνισα άλλο ένα, και θα το σταματήσω εδώ.

 

Η μητέρα μου κάπνιζε δυο τρία τσιγάρα την ημέρα στην εγκυμοσύνη της κι εγώ γεννήθηκα πρόωρη και ελλιποβαρής (φαντάζομαι ότι υπήρχε η τάση και την ενίσχυσε το κάπνισμα).

 

Εγώ μετά από αυτό το τελευταίο σημερινό τσιγάρο το κόβω τελείως. Θα αφήσω ένα "παραθυράκι" στο μυαλό μου για ένα τσιγαράκι κάθε εβδομάδα ή εβδομάδα παρά εβδομάδα αν νιώσω ότι τρελλαίνομαι. Το κακό είναι ότι η γιατρός μου μού άρχισε και κορτιζόνη οπότε βρίσκομαι ταυτόχρονα σε αυστηρούτσικη δίαιτα...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες! Το κάπνισμα το άρχισα στα 15=16 και τώρα σε δυο εβδομάδες γίνομαι 39.

 

Μόλις χθες έμαθα ότι είμαι έγκυος (μετά από σπερματέγχυση). Πριν μάθω τα αποτελέσματα κάπνιζα αρκετά και χτες αφού έμαθα τη χοριακή μου λέω κάνω ένα δυο ακόμα και τέλος. Σήμερα όμως δεν άντεξα και κάπνισα άλλο ένα, και θα το σταματήσω εδώ.

 

Η μητέρα μου κάπνιζε δυο τρία τσιγάρα την ημέρα στην εγκυμοσύνη της κι εγώ γεννήθηκα πρόωρη και ελλιποβαρής (φαντάζομαι ότι υπήρχε η τάση και την ενίσχυσε το κάπνισμα).

 

Εγώ μετά από αυτό το τελευταίο σημερινό τσιγάρο το κόβω τελείως. Θα αφήσω ένα "παραθυράκι" στο μυαλό μου για ένα τσιγαράκι κάθε εβδομάδα ή εβδομάδα παρά εβδομάδα αν νιώσω ότι τρελλαίνομαι. Το κακό είναι ότι η γιατρός μου μού άρχισε και κορτιζόνη οπότε βρίσκομαι ταυτόχρονα σε αυστηρούτσικη δίαιτα...

 

 

χαρηκα παρα πολυ για σενα! Κατα πρωτον βεβαια για την εγκυμοσυνη και κατα δευτερον για την αποφαση σου !! Συγχαρητηρια , με το καλο και μπραβο για την αποφασή σου!!!:)

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

χαρηκα παρα πολυ για σενα! Κατα πρωτον βεβαια για την εγκυμοσυνη και κατα δευτερον για την αποφαση σου !! Συγχαρητηρια , με το καλο και μπραβο για την αποφασή σου!!!:)

Ευχαριστώ πολύ! Αναρωτιέμαι καμμιά φορά, θα τα καταφέρω; και μετά σκέφτομαι όλο αυτό το ταξίδι ώς εδώ και λέω "αυτά είναι τα εύκολα, όχι τα δύσκολα!"

 

Ειλικρινά, αν σκεφτώ πόσες φορές και για πόσες μέρες το έκοψα με τις αρκετούτσικες επεμβάσεις και εγχειρήσεις που έχω κάνει, πρέπει να πάρω ένα τσεκούρι και να σπάσω το κεφάλι μου αν δεν τα καταφέρω τώρα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι όμως είμαι ακόμα στα τρία τσιγάρα την ημέρα... είναι αυτό που λένε μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις!

 

Λοιπόν καταρχάς συνχαρητήρια και εύχομαι να πάνε όλα καλά... όσο για το τσιγάρο προσπάθησε να το κόψεις ... δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά η κολλητή μου που κάπνιζε αυτά τα τρία τσιγάρα πρώτον γέννησε λίγο πρόωρα ας το πούμε μόλις μπήκε στο μήνα της και το μωρό ζύγιζε 2900 και είναι μια σταλίτσα.. Επίσης μόλις γέννησε ξεκίνησε κανονικά το κάπνισμα ξανά και θηλάζει κιόλας μέγα λάθος με αποτέλεσμα να κόψει τον θηλασμό.. επίσης το τσιγάρο ευθύνεται που ο ανηψιός μου γεννήθηκε με σοβαρής μορφής άσθμα και να φανταστείς η αδερφή μου δεν κάπνιζε αλλά ο γαμπρός μου με αποτέλεσμα απο τον καπνό που εισέπνεε η αδερφή μου να γεννήσει πρόωρο 8 μηνών και το παιδί να έχει θέμα με τα πνευμόνια του!!! Ενημερώσου οποσδήποτε για τις επιπτώσεις που θα έχει στην υγεία του παιδιού σου το τσιγάρο και προσπάθησε να το κόψεις.. και στο λέω εγώ που πρίν να μείνω έγκυος κάπνιζα 1 καπνό DRUM μεγάλο την ημέρα!!! αλλά το έκοψα μαχαίρι... ναι δυσκολεύτηκα λίγο στην αρχή αλλά σκεφτόμουν πως το πλασματάκι που κουβαλάω μέσα μου δεν μου φταίει σε κάτι.. πλέον που κοντεύω να γεννήσω δεν θέλω ούτε να το μυρίσω το τσιγάρο... καλή τύχη και ελπίζω να μπορέσεις να το κόψεις .. καλή δύναμη...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Polina. Μόλις κατέβασα και το ηλεκτρονικό βιβλίο που αναφέρεται στις αρχές του τόπικ. Το συζήτησα και με τον καλό μου που συνεχίζει το κάπνισμα (σ' ένα δυαράκι 45 τ.μ. με ένα παράθυρο στο ένα δωμάτιο κι άλλο ένα στο μπάνιο....) και μου είπε ότι το έχει ελαττώσει αλλά θα προσπαθήσει και περισσότερο (ελπίζω, γιατί με ξεμυαλίζει). Με τίποτα δεν θέλω πρόωρο τοκετό και λιποβαρές μωρό λόγω του τσιγάρου...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Polina. Μόλις κατέβασα και το ηλεκτρονικό βιβλίο που αναφέρεται στις αρχές του τόπικ. Το συζήτησα και με τον καλό μου που συνεχίζει το κάπνισμα (σ' ένα δυαράκι 45 τ.μ. με ένα παράθυρο στο ένα δωμάτιο κι άλλο ένα στο μπάνιο....) και μου είπε ότι το έχει ελαττώσει αλλά θα προσπαθήσει και περισσότερο (ελπίζω, γιατί με ξεμυαλίζει). Με τίποτα δεν θέλω πρόωρο τοκετό και λιποβαρές μωρό λόγω του τσιγάρου...

 

 

Ax ξέρω πόσο δύσκολο είναι.. εμένα ευτυχώς ο δικός μου ο άντρας δεν κάπνιζε αλλά στην δουλειά μου ήταν όλοι φουγάρα και είχα δυσκολευτεί...βέβαια όταν έμαθαν ότι είμαι έγκυος με έδιωξαν (δεν είχα σύμβαση) και έτσι ησύχασα κάπως... σου εύχομαι τα καλύτερα και καλή επιτυχία στον αγώνα σου... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μόλις γέννησε ξεκίνησε κανονικά το κάπνισμα ξανά και θηλάζει κιόλας μέγα λάθος με αποτέλεσμα να κόψει τον θηλασμό..

 

To καπνισμα δεν ειναι αντεδειξη για τον θηλασμο....:rolleyes:;)

 

Skybeam συγχαρητηρια κ απο μενα με το καλο:D:D

 

Εγω καπνιζα σε ολη την εγκυμοσυνη μου δεν καταφερα να το κοψω...δεν τα καταφερα..αξιζει τον κοπο αμα μπορεσεις να το κοψεις θα ναι το καλυτερο...σιγα σιγα η μαχαιρι οπως μπορεσεις και αν μπορεσεις....Το σημαντικο ειναι πως προσπαθεις.....σε καταλαβαινω;);).....

Ευχομαι να τα καταφερεις και να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη αξιζει πραγματικα;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To καπνισμα δεν ειναι αντεδειξη για τον θηλασμο....:rolleyes:;)

 

Skybeam συγχαρητηρια κ απο μενα με το καλο:D:D

 

Εγω καπνιζα σε ολη την εγκυμοσυνη μου δεν καταφερα να το κοψω...δεν τα καταφερα..αξιζει τον κοπο αμα μπορεσεις να το κοψεις θα ναι το καλυτερο...σιγα σιγα η μαχαιρι οπως μπορεσεις και αν μπορεσεις....Το σημαντικο ειναι πως προσπαθεις.....σε καταλαβαινω;);).....

Ευχομαι να τα καταφερεις και να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη αξιζει πραγματικα;);)

 

 

Σωστα jo . Δεν ειναι και καλο αλλα οχι και να κοψει καποια το θηλασμο επειδη καπνιζει.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε ναι εγω ας πουμε δεν μπορω να τ κοψω εε κανπνιζω ποτε 4 ποτε 5 ποτε 3 αναλογα την μερα δεν πιστευα ποτε πως θα καπνιζω τοσο λιγο γιατι γ μενα θεωρειτε λιγο ...κ ομως ασε που δνε προλαβαινω με το μωρο....:P;);)

 

Παντως καλυτερα οπως ειπες να καπνιζεις(λιγο)και να θηλαζεις παρα να μην θηλαζεις λογω αυτου......αν κανεις λιγα τσιγαρα η ποσοτητα που περναει στο γαλα ειναι πολυ μικρη σχεδον ανυπαρκτη και μετα απο 2 ωρες εξαφανιζεται τελειως;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε ναι εγω ας πουμε δεν μπορω να τ κοψω εε κανπνιζω ποτε 4 ποτε 5 ποτε 3 αναλογα την μερα δεν πιστευα ποτε πως θα καπνιζω τοσο λιγο γιατι γ μενα θεωρειτε λιγο ...κ ομως ασε που δνε προλαβαινω με το μωρο....:P;);)

 

Παντως καλυτερα οπως ειπες να καπνιζεις(λιγο)και να θηλαζεις παρα να μην θηλαζεις λογω αυτου......αν κανεις λιγα τσιγαρα η ποσοτητα που περναει στο γαλα ειναι πολυ μικρη σχεδον ανυπαρκτη και μετα απο 2 ωρες εξαφανιζεται τελειως;)

 

 

Ευτυχως αυτο που λες μου το εχουν επιβεβαιωσει 2 συμβουλοι θηλασμου. Μακαρι να το κοψω τελειως βεβαια...αλλα ....

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως αυτο που λες μου το εχουν επιβεβαιωσει 2 συμβουλοι θηλασμου. Μακαρι να το κοψω τελειως βεβαια...αλλα ....

 

Και μενα συμβ.θηλασμου μου το ειπε....;)

Μακαρι στο ευχομαι...

Και για του λογου το αληθες....

http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/07/blog-post_8348.html

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Και μενα συμβ.θηλασμου μου το ειπε....;)

Μακαρι στο ευχομαι...

Και για του λογου το αληθες....

http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/07/blog-post_8348.html

 

 

Πολυ ωραιο σαιτ. θα το "ξεκοκκαλισω" αυριο...με την ησυχια μου. τα λεει απλα και κατανοητα.Ευχαριστουμε...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω καπνιζα σε ολη την εγκυμοσυνη μου δεν καταφερα να το κοψω...δεν τα καταφερα..

 

Jo89 σε καταλαβαινω απολυτα!Ουτε εγω μπορεσα να το κοψω.Καπνιζα 4 (8 μισα) το πολυ 5 τη μερα.Εχω καποιες φιλες που καπνιζαν 5-6 την ημερα κ τα μωρακια τους ειναι μια χαρα. Εσυ ολα καλα με το μωρακι σου?Σορρυ αν γινομαι αδιακριτη αλλα ακουω τοσα κ πανικοβαλλομαι κατα καιρους. Εγω καπνιζω απο τα 15 μου κ δεν μπορεσα να το κοψω ουτε για μια μερα. Τα νευρα μου γιναν κροσια οσες φορες προσπαθησα. :rolleyes:

Ιaa σε νιωθω!!Μερικες φορες με πιανει το παραπονο για ολα οσα στερουμαι. Ξερω οτι ειναι αχαριστια κ οτι ειμαι τυχερη που μου δινεται αυτο το δωρο η μπεμπουλα μου:P, αλλα ανθρωπος ειμαι κ εγω κ καποιες φορες τρελλαινομαι με τις στερησεις αλλα κ με τις αλλαγες που βλεπω στο σωμα μου. Τι να κανουμε δεν μπορουμε να ειμαστε τελειες:o

Link to comment
Share on other sites

Ματιλντακι δες το ειναι κατατοπιστικοτατο και φυσικα οτι γραφετε ειναι απο συμβ.θηλασμου !!;);)Καλο διαβασμα!!!

 

speedy εγω στην εγκυμοσυνη εφτανα και τα 9 περιπου ασε...ουφφφ τα σκεφτομαι και στεναχωριμαι..:(...δοξα τον θεο το μωρο μια χαρα..και ελπιζω να συνεχισει...μακαρι οοοολα τα παιδακια του κοσμου να ναι υγιεστατα χωρις προβληματα ειδικα λογω του κ@@τσιγαρου;):rolleyes:;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ματιλντακι δες το ειναι κατατοπιστικοτατο και φυσικα οτι γραφετε ειναι απο συμβ.θηλασμου !!;);)Καλο διαβασμα!!!

 

speedy εγω στην εγκυμοσυνη εφτανα και τα 9 περιπου ασε...ουφφφ τα σκεφτομαι και στεναχωριμαι..:(...δοξα τον θεο το μωρο μια χαρα..και ελπιζω να συνεχισει...μακαρι οοοολα τα παιδακια του κοσμου να ναι υγιεστατα χωρις προβληματα ειδικα λογω του κ@@τσιγαρου;):rolleyes:;);)[/Q

 

Αχ με καθησυχασες!!!Κ με το θηλασμο απ'οτι καταλαβα πηγαν ολα καλα!Μπραβο βρε jo λεγε μας τετοια να περνουμε τα πανω μας!!;)Κ το αρθρο για το θηλασμο πολυ κατατοπιστικο!Ετσι οπως τα λες, ολα τα παιδακια να ειναι γερα!!!να χαιρεσαι το μπεμπακι σου!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ενα φυσηματακι μονο εχουμε στην καρδουλα αλλα η παιδιατρος ειπε πιθανον ειναι επειδη παιρνει αρκετο βαρος και θα φυγει και πως δεν θα ναι τιποτα πολλα παιδακια λεει ακνουν στην αρχη....ελπιζω δεν θελω να σκεφτομαι τιποτα αλλο....ουτε πως ειναι απο το τσιγαρο γιατι θα παω να πεσω απο πουθενα:(:rolleyes::rolleyes:Ελπιζω να ειναι ολα καλα ....;)

 

Speedy εγκυος εισαι??Μρε το καλο κοριτσι....

Ναι ολα καλα και με τον θηλασμο αν και μας μπουκωναν με μπιμπερο στο μεαυτηριο ολα καλα....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εγω καπνιζα σε ολη την εγκυμοσυνη μου δεν καταφερα να το κοψω...δεν τα καταφερα..

 

Jo89 σε καταλαβαινω απολυτα!Ουτε εγω μπορεσα να το κοψω.Καπνιζα 4 (8 μισα) το πολυ 5 τη μερα.Εχω καποιες φιλες που καπνιζαν 5-6 την ημερα κ τα μωρακια τους ειναι μια χαρα. Εσυ ολα καλα με το μωρακι σου?Σορρυ αν γινομαι αδιακριτη αλλα ακουω τοσα κ πανικοβαλλομαι κατα καιρους. Εγω καπνιζω απο τα 15 μου κ δεν μπορεσα να το κοψω ουτε για μια μερα. Τα νευρα μου γιναν κροσια οσες φορες προσπαθησα. :rolleyes:

Ιaa σε νιωθω!!Μερικες φορες με πιανει το παραπονο για ολα οσα στερουμαι. Ξερω οτι ειναι αχαριστια κ οτι ειμαι τυχερη που μου δινεται αυτο το δωρο η μπεμπουλα μου:P, αλλα ανθρωπος ειμαι κ εγω κ καποιες φορες τρελλαινομαι με τις στερησεις αλλα κ με τις αλλαγες που βλεπω στο σωμα μου. Τι να κανουμε δεν μπορουμε να ειμαστε τελειες:o

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...