Recommended Posts

Το βιβλίο και μενα οχι απλά δεν μου κέντρισε το ενδιαφέρον αλλα με εκνευρισε κιολας ! :oops::roll:

Κάθε άνθρωπος ειναι τελείως διαφορετικός . Ακουγα και γω οτι το τσιγαρο κόβετε μόνο "μαχαίρι" αλλα σε μενα δεν λειτουργησε έτσι . Δυστυχώς κάπνιζα τους πρώτους 2-3 μήνες της εγκυμοσύνης 5-6 τσιγάρα την ημέρα (απο πακέτο που έκανα πριν μεινω έγκυος ) που σταδιακά τα μείωνα και μόλις έφτασα στο 1 την ημέρα και τέλειωσε το πακέτο δεν ξαναπήρα πακέτο . Ουτε μου λειψε , ουτε ζορίστηκα ...τιποτα , απλά είπα τέλος !

Βεβαια με βοηθησε και ο αντρουλης μου που δεν κάπνιζε στο σπίτι και τελικά το έκοψε και αυτός παρολο που ειναι μανιώδης καπνιστης .

Για πόσο το κόψαμε δεν ξερω αλλα εύχομαι αν οχι να μην ξανακαπνισουμε ποτε , να αργήσουμε πολυ να το ξαναβάλουμε στο στόμα μας .

Καλή δύναμη Mary2008 :)

VgL7.jpgIgLdp2.png

Διαφημίσεις

Μάτα μου,

Το βιβλίο που λες το έχω κατεβάσει στην ηλεκτρονική του μορφή και έχω διαβάσει τις πρώτες 96 σελίδες. Δυστυχώς δεν μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Παρόλα αυτά το έχω παραγγείλει για να το διαβάσω ολόκληρο στο σπίτι με περισσότερη ηρεμία.

Η χάρτινη έκδοση περιέχει και συμβουλές κατά το διάστημα της διακοπής καθώς και χρήσιμες τεχνικές χαλάρωσης. Με όποιον τρόπο κι αν βοηθηθείς(είτε με το βιβλίο είτε με κάποιον άλλο δικό σου τρόπο σκέψης που θα βρεις) ευχομαι να τα καταφέρεις. Ούτως ή άλλως δεν έχει σημασία ο τρόπος αλλά το αποτέλσμα που θα φτάσεις στον στόχο σου!Εγώ θα χαρώ εξίσου αν μάθω ότι πέτυχες και από μόνη σου ακόμα κι αν δεν σου χρησίμευσε το βιβλίο!!!

:D Σου εύχομαι καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου. :D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Κορίτσια σας ευχαριστώ,

Θα σας απογοητεύσω όμως, διότι εγώ μέχρι αυτήν την στιγμή που μιλάμε έχω καπνίσει ήδη 12 τσιγάρα.

Αντιμετωπίζω ένα τεράστιο πρόβλημα στην δουλειά. Βλέπετε η εταιρεία που εργάζομαι κλείνει, έχω να πληρωθώ 2 μήνες. Έχω τα έξοδα για το γάμο και συν τοις άλλοις πρέπει να βάλω δικηγόρο γιατί είμαι και στο Δ.Σ. και μέτοχος της εταιρείας.

Το στρεσσάρισμα που έχω είναι τεράστιο. Ξέρω ότι κάνω κακό στο μωρό μου με όλα αυτά. Αλλά υπάρχουν στιγμές που δεν το σκέφτομαι καθόλου.

Μήπως τελικά θα γίνω μια κακιά μαμά? Μήπως δεν κάνω ένα υγιές παιδί? Μήπως το έχω αρρωστήσει ήδη?

bunbunadr20081001_-8_My+child+is.png

Μη στενοχωριέσαι και μην αγχώνεσαι.Αν θα γινόσουν κακή μαμά ή αν είσαι ήδη δεν θα καθόσουν να προβληματιστείς και να ανοίξεις θέμα και να πεις όσα είπες. Οπότε αυτό απορρίπτεται ως ιδέα και μην το λές στον εαυτό σου, γιατί δεν είναι αλήθεια και το μόνο που καταφέρνεις΄είναι να γίνεις χειρότερα από ότι είσαι. Είναι δεδομενο ότι είσαι σε μια δύσκολη φάση της ζωής σου γενικά. Μην επικεντρώνεσαι στο τσιγάρο και πόσο κακό κάνει, γιατί αυτό σε κάνει να νοιώθεις χειρότερα και να θέλεις να καπνίζεις περισσότερο. Επικεντρώσου στο πώς μπορείς να βρεις τρόπους να ηρεμήσεις και να νοιώσεις καλύτερα κάνοντας πιο ευχάριστη την αναμονή και την ετοιμασία του γάμου. Γυρνώντας στο σπίτι σου, να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς για να φεύγει όσο γίνεται η ένταση. Να ακούς και λίγο μουσική για να χαλαρώνεις.

Για το πρόβλημα με τη δουλειά προφανώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά εσύ η ίδια. Ή μάλλον τίποτα. Οπότε πρέπει μάλλον καλύτερα να το δεχτείς ως δεδομένο και να δεις εσύ τι μπορείς να κάνεις για τον εαυτό σου. Αυτός προέχει πάνω από όλα! Και επαναλαμβάνω ότι πρέπει οπωσδήποτε να σταματήσεις να σκέφτεσαι τις αρνητικές συνέπειες στον εαυτό σου και στο μωρό που μπορεί να έχει το κάπνισμα. Μόνο να χειροτερέψει μπορεί την κατάσταση. Ηρέμησε και θα δεις ότι τότε από μόνη σου δεν θα έχεις την ανάγκη να καπνίσεις τόσο. Να μας λές πώς αισθάνεσαι αν αυτό σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα. :)

n3kPp3.png

zewgp3.png

Μη στενοχωριέσαι και μην αγχώνεσαι.Αν θα γινόσουν κακή μαμά ή αν είσαι ήδη δεν θα καθόσουν να προβληματιστείς και να ανοίξεις θέμα και να πεις όσα είπες. Οπότε αυτό απορρίπτεται ως ιδέα και μην το λές στον εαυτό σου, γιατί δεν είναι αλήθεια και το μόνο που καταφέρνεις΄είναι να γίνεις χειρότερα από ότι είσαι. Είναι δεδομενο ότι είσαι σε μια δύσκολη φάση της ζωής σου γενικά. Μην επικεντρώνεσαι στο τσιγάρο και πόσο κακό κάνει, γιατί αυτό σε κάνει να νοιώθεις χειρότερα και να θέλεις να καπνίζεις περισσότερο. Επικεντρώσου στο πώς μπορείς να βρεις τρόπους να ηρεμήσεις και να νοιώσεις καλύτερα κάνοντας πιο ευχάριστη την αναμονή και την ετοιμασία του γάμου. Γυρνώντας στο σπίτι σου, να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς για να φεύγει όσο γίνεται η ένταση. Να ακούς και λίγο μουσική για να χαλαρώνεις.

Για το πρόβλημα με τη δουλειά προφανώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά εσύ η ίδια. Ή μάλλον τίποτα. Οπότε πρέπει μάλλον καλύτερα να το δεχτείς ως δεδομένο και να δεις εσύ τι μπορείς να κάνεις για τον εαυτό σου. Αυτός προέχει πάνω από όλα! Και επαναλαμβάνω ότι πρέπει οπωσδήποτε να σταματήσεις να σκέφτεσαι τις αρνητικές συνέπειες στον εαυτό σου και στο μωρό που μπορεί να έχει το κάπνισμα. Μόνο να χειροτερέψει μπορεί την κατάσταση. Ηρέμησε και θα δεις ότι τότε από μόνη σου δεν θα έχεις την ανάγκη να καπνίσεις τόσο. Να μας λές πώς αισθάνεσαι αν αυτό σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα. :)

Μάτα μου σε ευχαριστώ,

Η αλήθεια είναι ότι αυτή τη στιγμή είμαι σε δύσκολη φάση. Όταν σκέφτομαι όλα αυτά λέω στον εαυτό μου Μαρία άσε τις δικαιολογίες. Όμως δεν μπορώ να ξεφύγω. Δυστυχώς είμαι στην τσίτα κάθε μέρα.

Στενοχωριέμαι πολύ.....

Για να έχει καλή υγεία το παιδί μου όχι μόνο το κάπνισμα έκοψα, αλλά αν έπρεπε και το ίδιο μου το χέρι θα έκοβα.

Καπνιζα στην αρχή της εγκυμοσύνης, όταν όμως επαθα αποκόλληση και κινδύνεψα να χασω το παιδί μου(οι καπνίστριες το παθαίνουν πιο συχνά : )( ένιωσα πόσο σημαντικό για εμένα είναι το πλασματακι που εχω μέσα μου.

Ισως οταν θα αρχίσεις να νιώθεις το μωρό να σου είναι πιο ευκολο να το κόψεις.

Μαρία μου, κάνε ότι μπορεί να σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα. Όσο κι αν δεν έχεις όρεξη για να κάνεις οτιδήποτε μπορεί να σου δημιουργήσει ευχαρίστηση, κάν'το και μπορεί να σε ξαφνιάσει το αποτέλεσμα. Πολλές φορές δεν ήθελα να βγώ έξω γιατί δεν είχα όρεξη. Βγαίνοντας διαπίστωσα ότι ένοιωθα καλύτερα. Ή έχει τύχει να ακούω μουσική και να μου φτάξει η διάθεση χωρίς να το πάρω χαμπάρι. Ακόμα καλό είναι να κανονίζεις όποτε έχεις χρόνο να βρίσκεσαι με ανθρώπους που σε χαλαρώνουν και που περνάς μαζί τους καλά. Κάνε ότι μπορείς. Κατι από όλα μπορεί να αποδώσει.!!!! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Αχ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να είναι όλα τόσο μαύρα.

Φταίει και το γεγονός ότι μου είπε ο άντρας μου να μην στενοχωριέμαι και αν δεν τα καταφέρουμε οικονομικά θα πάει στα καράβια πάλι.

Λες κι αυτό με έκανε να νοιώσω καλύτερα. Χειρότερα είμαι τώρα. Τι ζωή θα κάνουμε το παιδί μας κι εγώ? Πως θα μεγαλώσει?

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΠΝΙΖΑ 1 1/2 ΠΑΚΕΤΟ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΖΟΡΙΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ.ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 4-5 ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 5ο ΓΙΑΤΙ ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΚΑΤΟΣΟΥΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΜΥΡΙΖΩ.ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΕΚΑΝΑ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΣΙΓΑΡΟ.ΤΟΤΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 5 ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ.ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΕΙΧΑ ΚΑΝΟΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΑΝΑΒΑ.ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΟΨΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΩ.ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΖΟΡΙΣΤΙΚΑ ΑΣΧΗΜΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΦΕΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΟΠΟΙ ΜΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ.ΣΚΕΥΤΟΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΓΕΝΙΚΩΣ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΙΤΙΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΓΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?ΘΑ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΜΙΑ ΖΩΗ.ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΤΗ 9 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΛΑΙΩ ΜΙΑ ΖΩΗ(ΑΣΕ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΕΡΙΧΝΑΝ ΟΛΟΙ)ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙΣ ΔΥΝΑΤΗ.ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΛΙΓΟΙ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΜΕΝΟΥΝ.ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ??ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ......

266066px5gsy452n.gif

μήπως αυτή η εικόνα σε βοηθήσει κι εγώ κάπνιζα στην εγκυμοσύνη το πολύ πολύ 5 τσιγάρα με την σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου και ο μικρός γεννήθηκε 1740γρ.....

.δεν νομίζω πως ξεπέρασα τις ενοχές μου παρότι το παιδί είναι μια χαρά........

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Διαφημίσεις

Το ενδεχόμενο με τα καράβια είναι απλά ενα ενδεχόμενο που μπορεί να μην γίνει ποτέ. Δεν χρειάζεται να στενοχωριέσαι προκαταβολικά. Μην το σκέφτεσαι καθόλου ότι μπορεί να γίνει. Κάνε ότι μπορείς και όπως σου είπα κάτι από όλα μπορεί να αποδώσει! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

δεν μπορώ να κόψω το κάπνισμα βεβαία δεν κάνω πολλά μονό 5 αλλά νιώθω άσχημα για αυτό βεβαία φταίει και η δουλειά μου πολλές ώρες. τι να κάνω άλλοι λένε 5 τσιγάρα δεν πειράζει και άλλοι σταματά γιατί το παιδί θα έχει αναπνεύστηκα και νοητικά προβλήματα. προσπάθησα να το σταματήσω αλλά έχω πολλά νεύρα τι να κάνω πως να το σταματήσω? τι ορεινά πάθει το μωρό μου?

Είμαστε στα ίδια.Εγώ ρώτησα 2 γιατρούς και μου είπαν οτι μέχρι 5 τσιγάρα, είναι εντάξει, γιατί τα αφομοιώνει ο οργανισμός.

Απλά θέλει προσοχή, κυρίως μετά τον 6ο μήνα, που διαμορφώνονται οι πνεύμονες.Κοινώς μην καπνίζεις πολύ.

Αν θέλεις την προσωπική μου γνώμη, θεωρώ, οτι καλύτερα είναι να κάνεις 5 τσιγάρα και να είσαι ήρεμη, παρά να το κόψεις και τα μυαλά σου να είσαι στα κάγκελα, και να το περνάς στο μωρό. Όπως είπα όμως είναι γνώμη μου και ίσως να μην είμαι αντικειμενική.Αν θέλεις, κράτα την γνώμη των γιατρών, που προανέφερα.

Κορίτσια μαχαίρι το κάπνισμα αλλιώς το καημένο το μωράκι κινδυνεύει να γεννηθεί πρόωρα και με χαμηλό βάρος!!!Σκεφτήτε την υγεία του μικρού!!!

.png

eNortjKzUjI0MLI0M1OyBlwwFX4C1Q,,42.pngeNortjKzUjIysDCyMFKyBlwwFYMC0w,,92.png

Εντελώς πρόχειρα :

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8632944

Έρυενα. Δείγμα 400 μητέρων. Ενδεικτικά αποσπάσματα :

"RESULTS: Maternal smoking during pregnancy was associated with slightly more than a 50% increase in the prevalence of idiopathic MR (adjusted OR, 1.6; 95% confidence interval, 1.0-2.4), and children whose mothers smoked at least one pack a day during pregnancy had more than a 75% increase in the occurrence of idiopathic MR "

50% αύξηση έναντι του Μ.Ο. σε νοητικές καθυστερήσεις σε μητέρες που κάπνιζαν (εώς πακέτο)

και

75% αύξηση έναντι του Μ.Ο. σε νοητικές καθυστερήσεις σε μητέρες που κάπνιζαν τουλάχιστον πακέτο.

Αυτό με τα πέντε τσιγάρα που τα "απορουφάει" -που έλεγε και ο παππούς- μου ο οργανισμός (και που τα βάζει; ;) ) , θα ήθελα σας παρακαλώ μια πηγή που να το αναφέρει...

Σας ευχαριστώ πολύ

Διαφημίσεις

Να και η ιστορία της φίλης μου της Νόνης που πεθανε στα εικοσι εννιά της της από καρκίνο του δεξιού πνεύμονα και άφησε πίσω της το νεογέννητο μωράκι της....

Κάτω-κάτω , φωτογραφίες από τις τελευταίες τις ώρες, το μνήμα της της και το παιδάκι τις λίγους μήνες μετά που πέθανε από η μητερούλα του ...

http://whyquit.com/whyquit/A_Noni.html

Όλα τα τσιγάρα βλάπτουν , σας παρακαλώ θερμά να το κόψετε...

Υ.Γ. Λυπάμαι αν σας στεναχώρησα με τον θάνατο της φίλης μου...

EDIT: Άλλαξα λίγο το κείμενο , ήμουν φορτισμένος όταν το έγραψα...

Να και η ιστορία της φίλης μου της Νόνης που πεθανε στα εικοσι εννιά της της από καρκίνο του δεξιού πνεύμονα και άφησε πίσω της το νεογέννητο μωράκι της....

Κάτω-κάτω , φωτογραφίες από τις τελευταίες τις ώρες, το μνήμα της της και το παιδάκι τις λίγους μήνες μετά που πέθανε από η μητερούλα του ...

http://whyquit.com/whyquit/A_Noni.html

Όλα τα τσιγάρα βλάπτουν , σας παρακαλώ θερμά να το κόψετε...

Υ.Γ. Λυπάμαι αν σας στεναχώρησα με τον θάνατο της φίλης μου...

EDIT: Άλλαξα λίγο το κείμενο , ήμουν φορτισμένος όταν το έγραψα...

καλά τώρα με έκανες κουρέλι

Είμαστε στα ίδια.Εγώ ρώτησα 2 γιατρούς και μου είπαν οτι μέχρι 5 τσιγάρα, είναι εντάξει, γιατί τα αφομοιώνει ο οργανισμός.

Απλά θέλει προσοχή, κυρίως μετά τον 6ο μήνα, που διαμορφώνονται οι πνεύμονες.Κοινώς μην καπνίζεις πολύ.

Αν θέλεις την προσωπική μου γνώμη, θεωρώ, οτι καλύτερα είναι να κάνεις 5 τσιγάρα και να είσαι ήρεμη, παρά να το κόψεις και τα μυαλά σου να είσαι στα κάγκελα, και να το περνάς στο μωρό. Όπως είπα όμως είναι γνώμη μου και ίσως να μην είμαι αντικειμενική.Αν θέλεις, κράτα την γνώμη των γιατρών, που προανέφερα.

λοιπών εγώ θα βάλω στόχο αύριο να μην κάνω κανένα να ασχοληθώ με κάτι άλλο κανε και εσύ το ιδιο και το βραδύ λεμέ πάλι τι έγινε όταν θέλεις να καπνίσεις μπες και στείλε μου μήνυμα καλή επιτυχήα

daddy προσωπικά έκλαιγα για πολύ ώρα

βλέπεις κι εγώ τη μητέρα μου την έχασα απ το τσιγάρο

αν και ήμουν 35 χρονών μουλάρα, αν κι έχουν περάσει σχεδόν 2 χρόνια....

δεν σταματάει αυτός ο πόνος ποτέ

να χάνεις άδικα από μια κωλοσυνήθεια έναν αγαπημένο σου άνθρωπο...

.png

Εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει δύο- το πολύ τρία- τσιγάρα την ημέρα.

Αυτό είχα αποφασίσει και να κάνω, μου φαινόταν αδιανόητο να το κόψω "μαχαίρι".

Ξύπναγα λοιπόν το πρωί, ήθελα να καπνίσω αλλά έλεγα "άσε θα το αφήσω για αργότερα στη δουλειά, μπορεί να το θέλω περισσότερο". Μετά στη δουλειά έλεγα "άσε, θα το κάνω αργότερα όταν σχολάσω και θέλω να χαλαρώσω". Όταν γυρνούσα σπίτι σκεφτόμουν "θα τα κάνω μετά το φαγητό για να τα απολαύσω". Μετά το φαγητό το ανέβαλλα πάλι για αργά το βράδυ αν είχα αυπνίες. Έτσι περνούσαν οι μέρες, οι μήνες... Καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου έκανα 1 και μισό (!) τσιγάρο.

Το ότι δεν πιέστηκα για να το κόψω μαχαίρι εμένα προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ στην ψυχολογία μου! :)

Ίσως ακουστώ σκύλα αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το "δεν μπορώ να το κόψω". Και εγώ κάπνιζα πριν την εγκυμοσύνη αλλά με το που το έμαθα μαχαίρι το έκοψα. Δεν το λέω για να το παίξω έξυπνη αλλά αυτό θεωρώ οτι είναι το νορμάλ. Τον εαυτό μου μπορώ να τον βλάπτω αλλά ποιος μου δίνει το δικαίωμα να βλάπτω το μωρό; Οι τύψεις μου ήταν πιο ισχυρές από την επιθυμία μου να καπνίσω!

Στο ντοκυμαντέρ του ΣΚΑΙ πάντως ειπε ότι τα έμβρυα μας καταλαβαίνουν και τις γεύσεις και τις μυρωδιές που νιώθει η μανούλα οπότε ειναι σαν να το κάνετε καπνιστή απο τώρα.

Και φαντάζεσται να βγεί με κανένα τσιγάρο και να ψάχνει αναπτήρα να το ανάψει. (Πλάκα κάνω μη με παρεξηγήσετε).

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Εγώ ποτέ μου δνε κάπνισα ή σχεδόν ποτέ αν λάβω υπόψη μου τις "δοκιμές" στο σχολείο.

Ο άντρας μου καπνίζει και για τους δύο μας. Αυτο που έκανε εντύπωση ήταν ότι όταν γέννησα την κόρη μου δεν μπορούσαν στο ΙΑΣΩ να πιστέψουν ότι δεν καπνίζω επειδή ο πλακούντας βγήκε όλος μαύρος σαν να κάπνιζα καράβια ολοκλήρα.

Γι΄αυτό κορίτσια προσοχή δεν παίζει ρόλο αν καπνίζεις εσύ αλλά και σε τί περιβάλλον ζεις. Βέβαια δεν συμφωνώ και με το να απογορεύεις σε όποιον έρχεται σπίτι σου να καπνίζει ή να τον βγάζεις εξόριστο στο μπαλκόνι

20iyp2.png mI5Hp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα