Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάπνισμα και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση..........

 

Εγω (δυστυχως) καπνιζα 1-2 τσιγαρα μεχρι τον 5ο μηνα(τωρα ειμαι στον 6ο).

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης.... μια γυναικα που καπνιζε, εστω και λιγο, στην εγκυμοσυνη της, μπορει να φυλλαξει τα βλαστοκυτταρα????

 

Γνωριζει καμια κοπελα?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Lela1

    Lela1 59 δημοσιεύσεις

  • Zoi24

    Zoi24 40 δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 31 δημοσιεύσεις

  • Theodora85

    Theodora85 25 δημοσιεύσεις

Ναι τα βλαστοκύτταρα δεν έχουν καμία σχέση.

 

Σ'ευχαριστω πολυ Marirena Μου για την αμεση ανταποκριση σου...

Το σκεφτομουν οτι μπορει να ηταν και χαζη ερωτηση αλλα ηθελα να την κανω... Τα βαζω με τον εαυτο μου καθε μερα...γιατι να μην ειχα τη δυναμη να το σταματησω πιο νωρις??? Ενα μικρο αγγελουδι βρισκεται μεσα μου κιεγω εχω το θρασσος να καπνιζω... Ολοι(μεσα και ο γιατρος) μου ειπε οτι δεν κανει κακο τα 1-2 τσιγαρα που εκανα. Εγω ομως πιστευω το αντιθετο...αλλα ειμαι πολυ αδυναμη... βρισκομαι σε ενα απομακρυσμενο μερος ολομοναχη και η μονη μου παρεα ειναι η τηλεοραση και ο υπολογιστης... και φυσικα εδω και ενα μηνα οι γλυκες κλωτσιες του μωρου...αυτο μου εδωσε τη δυναμη να πω στοπ...οσο κιαν νιωθω μονη(αχ κοριτσια οποια ειναι γυναικα καπετανιου και χωρις οικογενεια σε ενα αγνωστο μερος ισως με καταλαβει..) προσπαθω να το βγαζω απο το νου μου γιατι ξερω πως κανω το μεγιστο κακο. κιετσι τωρα προσπαθω να ειμαι μακρια και να βρισκω παρηγορια στη μοναξια μου οχι σε αυτο το κακο παρασκευασμα αλλα χαιδευοντας διαρκως την κοιλια μου....

 

Ευχαριστω και παλι για την ανταποκριση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα!! Καταλαβαίνω απόλυτα και όσες είναι επικριτικές με τις εγκυούλες που δεν μπορούν να το κόψουν αλλά και με τις τελευταίες. Η ίδια μου η μαμά πριν 30 χρόνια κάπνιζε 7 τσιγάρα την ημέρα όταν ήταν έγκυος σε μένα! Το αποτέλεσμα ήταν να γεννηθώ στον έβδομο μήνα και πολύ αδύναμη.

Καπνίζω από τα 15!!Πριν μείνω έγκυος προσπαθούσα να το μειώσω (6-7 στριφτά την ημέρα). Όταν έκανα το τεστ και βγήκε θετικό το έκοψα μαχαίρι! Τώρα που τελειώνω τον 4ο μήνα, έχω βάλει ήδη 10 κιλά παρόλο που δεν τρώω υπερβολικά.

Σκέφτομαι πως θα ήταν υπέροχο να μπορέσω και αφού γεννήσω και θηλάσω να διατηρήσω την αποχή μου από τον καπνό!

Η καθεμιά μας ξέρει τον εαυτό της και τα όριά της! Ας συνεχίσουμε να προσπαθούμε, η καθεμιά με τον στόχο της!:-)

:roll:
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα!! Καταλαβαίνω απόλυτα και όσες είναι επικριτικές με τις εγκυούλες που δεν μπορούν να το κόψουν αλλά και με τις τελευταίες. Η ίδια μου η μαμά πριν 30 χρόνια κάπνιζε 7 τσιγάρα την ημέρα όταν ήταν έγκυος σε μένα! Το αποτέλεσμα ήταν να γεννηθώ στον έβδομο μήνα και πολύ αδύναμη.

:-)

 

Καλά, κοίτα, και η δικιά μου η μαμα με κατάλαβε στον 5ο και μεχρι τότε κάπνιζε ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Και βγηκα στον 9ο και μια χαρά όλα, και τίποτε δεν έχω. Το μόνο που συνέβη ήταν οτι ήμουν διδυμη και απεβαλε το αδελφακι μου (κι εκει με καταλαβε). Αλλά αυτό θα συνέβαινε διοτι είχε αιμα από την αρχη που νόμιζε οτι ήταν περίοδος.

 

Εγώ είμαι αντικειμενικά υπέρ των 2-3ων τσιγάρων, απλά είμαι πολύ φοβισμένη γιατί δεν έχω και απειρα χρονικά περιθώρια να κάνω προσπάθειες για παιδί. Οπότε κάνω ό,τι περνάει απο το χερι μου για να πάνε όλα καλά.

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι αντικειμενικά υπέρ των 2-3ων τσιγάρων, απλά είμαι πολύ φοβισμένη γιατί δεν έχω και απειρα χρονικά περιθώρια να κάνω προσπάθειες για παιδί. Οπότε κάνω ό,τι περνάει απο το χερι μου για να πάνε όλα καλά.

 

 

Και η δική μου άποψη είναι ότι αν είναι να υπάρξει στέρηση και εκνευρισμός στην έγκυο προτιμότερο είναι να κάνει 2-3 τσιγάρα την ημέρα.

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!:D

:roll:
Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου άποψη είναι ότι αν είναι να υπάρξει στέρηση και εκνευρισμός στην έγκυο προτιμότερο είναι να κάνει 2-3 τσιγάρα την ημέρα.

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!:D

 

Για την έγκυο σίγουρα είναι καλύτερα, το έμβρυο δυστυχώς δεν μπορούμε να το ρωτήσουμε ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..έχω 7 μέρες καθυστέρηση και είμαι σχεδόν σίγουρη οτι έχω νινί. Θα κλείσω ραντεβού στην γιατρό μου την άλλη εβδομάδα. Εννοειται οτι θα το κόψω (και στην πρώτη μου εγκυμ. το έκανα) αλλα μέχρι τότε πειράζουν 2-3 τσιγαράκια;;; Ξέρει κανείς,;

Link to comment
Share on other sites

Κατάρχην κοριτσακι μου να σου ευχηθω με το καλο!!!!!!!!!!!!

Και δευτερον ξερεις κιεσυ την απαντηση.....δεν κανουν κακο 1-2 τσιγαρα απλα αργοτερα κοψτο καλυτερα!!!

Ευχομαι ενα ομορφο 9μηνο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα και απο μένα!! :P

 

Πολύ καιρό τώρα διαβάζω τα μηνύματα σας και ήθελα να μπώ στην παρέα σας και να μοιραστώ και εγώ τις χαρές και τις ανησυχίες μου, μαζί σας. ;)

Και μία απο αυτές είναι η κακή συνήθεια που λέγεται τσιγάρο.

Πριν μείνω έγκυος κάπνιζα 1 πακέτο καπνού ανα 3 μέρες περίπου.. (Διανύω την 16η εβδομάδα κύησης :lol:)

τώρα έχω πέσει στα 2-3 τσιγάρα πανω-κάτω.. Αλλά με πολλές-πολλές τύψεις :( :(

Ό άνδρας και οι περισσότεροι μου φίλοι καπνίζουν.. με αποτέλεσμα να παρασείρομαι και εγώ με κανένα τσιγάρο.. νιώθω απάισια για αυτό :cry::cry:

HEAT2MM.jpgHEATp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά, κοίτα, και η δικιά μου η μαμα με κατάλαβε στον 5ο και μεχρι τότε κάπνιζε ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Και βγηκα στον 9ο και μια χαρά όλα, και τίποτε δεν έχω. Το μόνο που συνέβη ήταν οτι ήμουν διδυμη και απεβαλε το αδελφακι μου (κι εκει με καταλαβε).

 

το ότι έχασε το παιδάκι δεν είναι και ''το μόνο''..

 

εγώ προσωπικά το ''καλύτερα να καπνίζω παρά να μου λείπει και παθαίνω στερητικό ενώ είμαι έγκυος'' το θεωρώ δικαιολογία για τις γυναίκες που δεν μπορούν - θέλουν να κόψουν το κάπνισμα, ακούω πολλούς που λένε πως το στερητικό σύνδρομο δεν είναι καλό για την έγκυο...και αναρωτιέμαι...είναι καλύτερο απο το να παθαίνει η έγκυος στερητικό σύνδρομο να γεννιέται ένα παιδί εθισμένο στην νικοτίνη??

 

μιλάω απο την πλευρά της καπνίστριας και της γυναίκας που προσπαθεί εδώ και ένα χρόνο να κάνει παιδί..στην προσπάθεια μου να γίνω μητέρα και το τσιγάρο έκοψα (σχεδόν 4 μήνες τώρα αλλά ακόμα μου λείπει οπότε ακόμα με θεωρώ καπνίστρια) και κιλά δεν πήρα και όλα τα έκανα. Εκεί που θέλω λοιπόν να καταλήξω είναι πως όλες μπορούμε να κόψουμε το κάπνισμα αρκεί να το θέλουμε, όλα είναι στο μυαλό μας.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Και μία απο αυτές είναι η κακή συνήθεια που λέγεται τσιγάρο.

Πριν μείνω έγκυος κάπνιζα 1 πακέτο καπνού ανα 3 μέρες περίπου.. (Διανύω την 16η εβδομάδα κύησης :lol:)

τώρα έχω πέσει στα 2-3 τσιγάρα πανω-κάτω.. Αλλά με πολλές-πολλές τύψεις :( :(

 

Εγώ τι να σου πω.... Θεριακλού ειμαι αλλά το έκοψα εντελώς ενα πρωι που επαθα κριση ορμονών και σκεφτομουν οτι θα μου πεθανει το μωρό μου... (Με λένε LadyBi και είμαι "καθαρή" από τις 9 Ιανουαρίου, χεχεχε). Πριν από αυτό, κι εγω 2,3,4 τσιγάρα έκανα, και μάλιστα με πίεζε ο αντρας μου να το μειωσω. Εμενα αν με ρωτουσες, θα κάπνιζα και περισσότερα...

 

Πιστευω οτι το βασικό κινητρο του κοψίματος του τσιγάρου από μια μέλλουσα μαμα ειναι οι τύψεις και το "φυλαγε τα ρούχα σου". Πιστευω επισης οτι παίζει ρόλο το πόσο πολύ λαχταράς αυτό το παιδί, και σε ποιό μήνα εισαι.

Π.χ. Εγω που ξαφνικα στα 37 μου εμεινα έγκυος χωρις να θέλω σωνει και καλά να κάνω παιδι, στην αρχη δεν πολυκαταλαβαινα οτι εχω παιδι μεσα μου και δεν τρελαινόμουν κιόλας γι αυτό. Οσο εξελισσόταν η εγκυμοσύνη μου, εκει στο 2ο-3ο, τόσο καταλαβα οτι τελικά ΘΕΛΩ ΠΑΙΔΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ. Επισης καταλαβα οτι δεν εχω πολλά χρονικά περιθωρια να κάνω άλλο αν τυχόν και γινει κατι (ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ!!), γι αυτό πλέον μπορώ ακόμη και να αυτομαστιγωθώ αν μου πει καποιος οτι θα κάνει καλό στο παιδί μου. Κι ετσι το κοψα το τσιγαρο, και ειμαι πολύ περηφανη που εκανα αυτο που δεν πιστευα οτι θα κανω ποτε...

 

ΟΜΩΣ: Οπως είπα και πριν, θεωρώ υπερβολικό το να φέρνουμε την καταστροφή για 2-3 τσιγαράκια, που στην τελική όλες οι θεριακλούδες σαν εμένα ξέρουμε το πόοοοσο λυτρωτικά είναι για μας, τουλάχιστον στην αρχή, μεχρι να το κόψουμε. Επίσης, το θεωρώ λιγουλάκι υποκριτικό γιατι μέχρι τώρα έχουμε καπνίσει τα κέρατά μας, και ο οργανισμός μας εχει απορροφησει ένα κάρο νικοτίνη. Επισης Katerina.S ειναι υπερβολικο με 2-3 που καπνίζει κάποιος το παιδί βγαινει εθισμένο, όπως λές ή το οτι η αποβολή του διδυμου αδελφου μου οφειλεται σε αυτο (διοτι ειπαμε, απο την αρχη ειχε αιμα και κομματια, το παιδί αποβαλλοταν σιγα-σιγα).

 

Βεβαια, συμφωνω μαζί σου Κατερινα οτι όταν θελει κάποιος το κόβει, αλλά δεν μπαίνω στη διαδικασία να κατακρίνω τις μαμαδες που δεν το κοψαν νωρίτερα απο μένα, γιατί αυτό απλά δεν τις βοηθάει, ισα ισα τις κάνει να αισθάνονται μειωνεκτικά. Και επειδη ξερω οτι στην κατάσταση μας εχουμε ενα καρο αγχη (τα περναω καθημερινα!!!) , δεν ειναι αναγκη να στεναχωρουμε η μια την άλλη. Πρεπει να δινουμε την υποστηριξη και την αλληλεγγυη μας για γι αυτο ειμαστε εδω μέσα...

 

Προσωπικά Tanja ειμαι περήφανη για σένα που το μείωσες στα 2-3... Μείνε εκεί και ειμαι σίγουρη πως θα το κόψεις μόνη σου όταν θα δεις το μωρό σου και την κοιλιά σου να μεγαλώνει κι άλλο, και οταν ΕΣΥ εισαι ετοιμη κια αποφασισμένη... stay cool...

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω απο τα 18 κανω 2-3 τσιγαρα την ημερα, ναι δεν πηρα ποτε πακετο, επαιρνα απο τον αντρουλη μου....και κανενα σαββατο με την παρεα εκανα λιγο παραπανω...

 

οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος, εκανα ενα τελευταιο τσιγαρο και απο τοτε δεν το ξανα εβαλα στο στομα μου......

 

βεβαια τωρα που διανυω τον 7ο μηνα, με εχει πιασει μια λισσα να κανω ενα τσιγαρο...βλεπω τους γυρω να καπνιζουν και ζηλευω........

 

ειμαι της αποψης οτι 2-3 δεν πειραζουν,

παντως μολις βρω την ευκαιρια θα το κανω το τσιγαρο......

και φυσικα να μην ειναι ο αντρουλης γυρω γυρω......:mrgreen:

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν θα πω πολλά, απλά σημειώστε ότι από την αρχή που διαπιστώσαμε με τον γιατρό μου έναρξη φυσιολογικής, ενδομήτριας εγκυμοσύνης μου είπε ορθα κοφτά "όχι αλκοόλ όχι τσιγάρο". Και είναι μαιευτήρας πολύπειρος που κατά τ' άλλα μου είπε να συνεχίσω τη ζωή μου κανονικά. ΄

Από κει και πέρα η καθεμιά κάνει ό,τι της λέει η λογική και η συνείδησή της τόσο για την γενική υγεία και ομορφιά της όσο και για την προστασία του μωρού που μεγαλώνει μέσα της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά Tanja ειμαι περήφανη για σένα που το μείωσες στα 2-3... Μείνε εκεί και ειμαι σίγουρη πως θα το κόψεις μόνη σου όταν θα δεις το μωρό σου και την κοιλιά σου να μεγαλώνει κι άλλο, και οταν ΕΣΥ εισαι ετοιμη κια αποφασισμένη... stay cool...

 

Σε ευχαριστώ πολύ LadyB, το ίδιο πιστεύω και εγώ.. όταν δώ την κοιλιά μου να φουσκώνει μπορει και να το κόψω τελείως ;) ..

Χαίρομαι πολυ για σένα που τα κατάφερες και θέλω να πιστέυω οτι και εγώ θα έχω την χαρά να το πώ κάποια στιγμή αυτό :P :p

Σου εύχομαι ότι καλύτερο στην εγκυμοσύνη σου :D :D

HEAT2MM.jpgHEATp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν βλέπω εγκύους που καπνίζουν μου γυρνάει το μάτι!!!!!!

 

Συγνώμη κορίτσια αλλά είμαι κάθετη !!! Έχεις την ευθύνη ενός ανθρωπάκου μέσα στην κοιλιά σου, άλλωστε το μωρό ζει απο την σύλληψη, απλά το γεννάμε και το πέρνουμε στην αγκαλιά μας 9 μήνες μετά. Πως θα σας φαινόταν ένα νεογέννητο 1 μηνών να καπνίζει δηλαδή? Δεν βρίσκω καμία διαφορά. Ότι κάνει η μητέρα περνάει στο μωρό, και για αυτό αλλάζεις διατροφή, δεν πίνεις αλκοόλ, δεν κάνεις πράγματα που μπορεί να βλάψουν το παιδί σου!!!!!!! Να σημειώσω ότι 6 μήνες πριν μείνω έγκυος έκοψα τσιγάρο, που το είχα ήδη ελατώσει και σταμάτησα και το αλκοόλ............

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι 6 μήνες πριν μείνω έγκυος έκοψα τσιγάρο, που το είχα ήδη ελατώσει και σταμάτησα και το αλκοόλ............

 

Θέλω να σου πώ ένα μεγάλο μπράβο απο μέρους μου, που κατάφερες και έπραξες τόσο σωστά :)

Να ξέρεις όμως οτι σε τούτη την ζωή δεν είμαστε όλοι ίδιοι,όπως άλλωστε ούτε και οι ζωές και οι συνήθειες μας.

.. Ούτε έχουμε το ίδιο σθένος χαρακτήρα, ούτε δυνάμεις, ούτε τα ίδια άγχη και αντοχές.

Δεν δικαιολογώ τον εαυτό μου που καπνίζει αυτά τα 2-3 τσιγάρα.. Στόχος μου είναι να το κόψω, απλά ο χρόνος που χρειάζεται η κάθε γυναίκα για να το πετύχει αυτό είναι καθαρά αντικειμενικός. :-D

HEAT2MM.jpgHEATp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σου πώ ένα μεγάλο μπράβο απο μέρους μου, που κατάφερες και έπραξες τόσο σωστά :)

Να ξέρεις όμως οτι σε τούτη την ζωή δεν είμαστε όλοι ίδιοι,όπως άλλωστε ούτε και οι ζωές και οι συνήθειες μας.

.. Ούτε έχουμε το ίδιο σθένος χαρακτήρα, ούτε δυνάμεις, ούτε τα ίδια άγχη και αντοχές.

Δεν δικαιολογώ τον εαυτό μου που καπνίζει αυτά τα 2-3 τσιγάρα.. Στόχος μου είναι να το κόψω, απλά ο χρόνος που χρειάζεται η κάθε γυναίκα για να το πετύχει αυτό είναι καθαρά αντικειμενικός. :-D

 

δεν ήθελα να στεναχωρήσω ούτε να προσβάλω κανέναν :oops:

 

όλα στην ζωή μου πάνε κατα διαόλου τα τελευταία 5 χρόνια, δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που χάρηκα κάτι. Ακόμα και την εγκυμοσύνη μου την πέρασα χωρίς να την ευχαριστηθώ, μέχρι και σήμερα παλέυω για ένα αληθινό χαμόγελο. Ο μπεμπούλης μου είναι το μόνο που με νοιάζει.

 

Επειδή έχω "πάθει" για αυτό είμαι κάθετη. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ πως θα έκανα ποτέ κάτι που θα έβλαπτε τον μικρό μου έστω και στην άκρη του νυχιού μου.........

 

Κάποιες φορές επειδή δεν βλεπουμε κάτι δεν παέι να πει ότι δεν υπάρχει ή ότι δεν είναι εδώ μαζί μας.

 

Ευχομαι να το κόψεις σύντομα

Link to comment
Share on other sites

δεν ήθελα να στεναχωρήσω ούτε να προσβάλω κανέναν :oops:

 

Επειδή έχω "πάθει" για αυτό είμαι κάθετη. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ πως θα έκανα ποτέ κάτι που θα έβλαπτε τον μικρό μου έστω και στην άκρη του νυχιού μου.........

 

Κάποιες φορές επειδή δεν βλεπουμε κάτι δεν παέι να πει ότι δεν υπάρχει ή ότι δεν είναι εδώ μαζί μας.

 

Ευχομαι να το κόψεις σύντομα

 

Κατ' αρχην Tanja ευχαριστω για τις ευχές σου. :-P:razz: Τις χρειάζομαι γιατι εγώ εμεινα έγκυος σχεδόν καταλάθος και ούτε προγεννητικους έκανα, ουτε κινδύνους ήξερα, ούτε πρόσεχα, και γενικώς δεν ειχα ασχοληθεί ποτέ με το θεμα "μητρότητα", και είμαι πολύ φοβισμένη. Ειδικά τώρα που πλησιάζει το Β επιπεδου είμαι τρομοκρατημένη μην τυχόν και μου πουν κανένα ασχημπ νέο...

 

τελοσπάντων...

 

Λοιπόν, όσον αφορά τη val. Βρε val μου, ολες ξέρουμε οτι έχουμε ενα μωρό μεσα μας. Το πρόβλημα είναι με μας που είμαστε έγκυες για πρώτη φορά, οτι μας έρχονται όλα κατακέφαλα: Μην καπνίζεις, μην πίνεις, μην κουράζεσαι, και ΚΥΡΙΩΣ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ... Οι ορμόνες βαράνε κόκκινα και σε πιάνουν φρίκες, κρίσεις και κλάματα. Υπό το κράτος λοιπόν όλου αυτού του πανικού, κανεις κι ενα τσιγαράκι γιατι πιστεύεις οτι κάνεις χειρότερο κακό στο παιδί σου με το να κλαίς και να οδυρεσαι... εγω τουλάχιστον αυτό πάθαινα... Τωρα το πώς το έκοψα το εξηγησα, αλλά χωρίς το απαραιτητο διαστημα οπου έκανα 2-3 τσιγάρα δε θα το είχα καταφερει. Και αυτο το "επειδή εχω πάθει είμαι κάθετη" μπορει να δουλεύει στη δική σου ψυχολογία ωστε να αυτοσυγκρατείσαι, αλλά το να είσαι κάθετος απέναντι στους άλλους τους κάνει να κλεινονται. Το ίδιο έπαθα κι εγώ με τον άντρα μου, και κάπνιζα πίσω από την πλάτη του στην αρχή. Δε μου φτανε το δικό μου μπέρδεμα, ειχα και το βλέμμα του να με "παγωνει", καθε φορά που του ζήταγα ένα τσιγαρακι...

 

Τώρα, ασχετα με σενα val, καμιά φορά διαβάζω κάποια αυστηρα-επικριτικά σχόλια και έχω την εντυπωση οτι βρίσκομαι σε διαγωνισμό για το ποιά κάνει πιο πολλές θυσίες για το μωρό της. Οι κοπέλες που κατακρίνουν κάποιες άλλες, ειναι σαν να υπονοούν οτι αγαπούν ή εκτιμούν περισσότερο τη ζωή που εχουν μέσα τους, όμως αυτό δεν έχει να κάνει απαραιτητα με το κόψιμο του τσιγάρου και οποιασδήποτε άλλης εξαρτησης. Η εξάρτηση δεν έχει λογική, αλλιώς καμια απο εμάς δε θα κάπνιζε έτσι κι αλλιως, γιατι όλες ξέρουμε οτι το κάπνισμα μπορεί να αποβεί μοιραίο.

 

Δεν προσπαθώ να πω οτι ειμαι υπερ του τσιγάρου, απλα είμαι υπέρ του να μην είμαστε επικριτικοί με τους άλλους, γιατί ποτέ δε βγαίνει τίποτε καλό από αυτό.

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω πως είναι απαράδεκτο να καπνίζεις ενώ είσαι έγκυος.Απαράδεκτο,ανεύθυνο,εγωιστικό. Για μένα είναι μεγάλη γαιδουριά. Κάποιος άλλος αναπνέει μέσα απο εσάς κ πρέπει να αναπνέει νικοτίνη κ πίσα? Σοβαρά? Τέτοιος εγωισμός που δεν κάνετε το καλό σε εσας-αλλά ας το πούμε θυσία- να σταματήσετε το κάπνισμα για το σπλάχνο σας? Προς Θεού! Δεν αγαπάτε καν τον εαυτό σας? δεν έχετε τη δύναμη να πείτε " ως εδώ"?

Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να μου την πέσουν οι καπνίστριες εγκυούλες θα επανέλθω λίγο επιθετική. Ας πούμε ότι μια καπνίστρια μη έγκυος αδιαφορεί για το κακό που κάνει στην γενική της υγεία και την εμφάνισή της λόγω της εξάρτησής της (κίνδυνοι μελλοντικών προβλημάτων υγείας και ταλαιπωρία στο δέρμα, οι χρόνια καπνίστριες έχουν εμφάνιση και φυσική κατάσταση τουλάχιστον 5 χρόνια παραπάνω από την ηλικία τους).

Αλλά βρε κορίτσια εμείς που εγκυμονούμε και αργότερα με το καλό θα έχουμε ευθύνη μεγαλώματος παιδιού πρέπει να καταλάβουμε ότι η υγεία μας και η φυσική μας κατάσταση πρέπει να είναι σε άριστα επίπεδα για να είμαστε σε θέση να στηρίξουμε την οικογένειά μας.Τί φταίει το παιδάκι μας να έχει μια μάνα με διαρκή κίνδυνο και πιθανότητες εναντίον της λόγω της βλακείας που λέγεται κάπνισμα??

Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να μου την πέσουν οι καπνίστριες εγκυούλες θα επανέλθω λίγο επιθετική. Ας πούμε ότι μια καπνίστρια μη έγκυος αδιαφορεί για το κακό που κάνει στην γενική της υγεία και την εμφάνισή της λόγω της εξάρτησής της (κίνδυνοι μελλοντικών προβλημάτων υγείας και ταλαιπωρία στο δέρμα, οι χρόνια καπνίστριες έχουν εμφάνιση και φυσική κατάσταση τουλάχιστον 5 χρόνια παραπάνω από την ηλικία τους).

Αλλά βρε κορίτσια εμείς που εγκυμονούμε και αργότερα με το καλό θα έχουμε ευθύνη μεγαλώματος παιδιού πρέπει να καταλάβουμε ότι η υγεία μας και η φυσική μας κατάσταση πρέπει να είναι σε άριστα επίπεδα για να είμαστε σε θέση να στηρίξουμε την οικογένειά μας.Τί φταίει το παιδάκι μας να έχει μια μάνα με διαρκή κίνδυνο και πιθανότητες εναντίον της λόγω της βλακείας που λέγεται κάπνισμα??

 

 

ton idio pou diatrexei mia mi kapnistria pou trwei laxanika potismena me fytofarmaka kai zwoeidi taismena me ormones...

min ksegelieste,oi pi8anotites einai oi idies.o No 1 karkinos sti xwra einai autos tou dermatos logw yperbolikis ek8esis tou pli8ismou ston ilio...to idio sxedon se oles tis mesogeiakes xwres..aplws den einai 8anatiforos.

symfwnw mazi sou pantws oti emeis pou kapnizoume xalame derma mallia kai rouxa..twra pou den kapnizw antilambanomai ti brwma!!:roll:

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω πως είναι απαράδεκτο να καπνίζεις ενώ είσαι έγκυος.Απαράδεκτο,ανεύθυνο,εγωιστικό. Για μένα είναι μεγάλη γαιδουριά. Κάποιος άλλος αναπνέει μέσα απο εσάς κ πρέπει να αναπνέει νικοτίνη κ πίσα? Σοβαρά? Τέτοιος εγωισμός που δεν κάνετε το καλό σε εσας-αλλά ας το πούμε θυσία- να σταματήσετε το κάπνισμα για το σπλάχνο σας? Προς Θεού! Δεν αγαπάτε καν τον εαυτό σας? δεν έχετε τη δύναμη να πείτε " ως εδώ"?

 

Μην κρίνεις για να μην κριθείς....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ton idio pou diatrexei mia mi kapnistria pou trwei laxanika potismena me fytofarmaka kai zwoeidi taismena me ormones...

min ksegelieste,oi pi8anotites einai oi idies.o No 1 karkinos sti xwra einai autos tou dermatos logw yperbolikis ek8esis tou pli8ismou ston ilio...to idio sxedon se oles tis mesogeiakes xwres..aplws den einai 8anatiforos.

symfwnw mazi sou pantws oti emeis pou kapnizoume xalame derma mallia kai rouxa..twra pou den kapnizw antilambanomai ti brwma!!:roll:

 

Ναι, αλλά δεν είναι λογικό να σκεφτόμαστε "ΟΚ, εφόσον το περιβάλλον είναι ήδη επιβαρυμένο και μου χαλάει την υγεία, ας το βοηθήσω κι εγώ καπνίζοντας", πόσω μάλλον όταν κυοφορούμε.

 

Επίσης, αυτό που λένε οι Έλληνες γυναικολόγοι "κάνε μέχρι 5, το στρες να το κόψεις είναι χειρότερο" δεν το έχουν δει ΠΟΥΘΕΝΑ γραμμένο, απλά προτιμούν να νταντέψουν τις πελάτισσές τους, από το να τους πουν την αλήθεια. Εδώ πέρα ας πούμε οι επίσημες οδηγίες λένε οι έγκυες να κόβουν το τσιγάρο το συντομότερο δυνατό και να μην θεωρούν ότι απλά ελαττώνοντάς το σε λίγα τσιγάρα την ημέρα είναι ΟΚ. Αν δεν μπορείς να το κόψεις, σε στέλνουν σε ειδικούς για να σε βοηθήσουν.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...