Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάπνισμα και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Το δραστικό είναι να ενημερωθείς για το τι μπορεί να πάθει το μωράκι σου λόγω του τσιγάρου. Αν και αυτό δεν αρκεί για να το κόψεις, να στο κόψει με το ζόρι ο άντρας σου. Μην ξαναγοράσεις τσιγάρα, πολύ απλά. Και όταν σε πιάνει το στερητικό βρες κάτι να απασχοληθείς να ξεφύγει ο νους σου από εκεί. Οι πρώτες μέρες θα είναι δύσκολες, αλλά σιγά σιγά θα τα καταφέρεις. Αξίζει τον κόπο.
Οταν το στρες από το κόψιμο είναι τεράστιο (που είναι γιατί όποιος το έχει κόψει ξέρει)

ίσως οι δραστικές λύσεις δεν είναι οι καλύτερες, και το έμβρυο πάθει μεγαλύτερη ζημιά έτσι.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Lela1

    Lela1 59 δημοσιεύσεις

  • Zoi24

    Zoi24 40 δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 31 δημοσιεύσεις

  • Theodora85

    Theodora85 25 δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια.....ανοιγω αυτο το θεμα γιατι εχω αρχισει να ειμαι πολυ χαλια ψυχολογικα και να στεναχωριεμαι παρα πολυ.....ντρεπομαι που το λεω και ομως ναι καπνιζω ακομα.....:(:(:evil: εχω προσπαθησει παρααααααα πολυ για να το κοψω δυστυχως μεχρι τωρα χωρις αποτελεσμα καπνιζα πριν μεινω εγκυος κοντα στα 2 με 2+ πακετα την μερα....τωρα πλεον το εχω ελλατωσει πολυ κανω γυρω στα 7-8 ολη μερα......:(:(δεν ξερω τι αλλο να κανω εχω διαβασει ενα βιβλιο ηλεκτρονικο το σκεφτομαι....εχω διαβασει θεματα στο ιντερνετ τι κακο μπορει να προκαλεσει στο μωρο μου και ειναι η αληθεια πως νιωθω πολλες τυψεις και φοβαμαι μηπως το παιδακι μου παθει κατι.....:(θυμωνω με τον εαυτο μου...μαλωνω με τον αντρα μου και ακρη δεν βγαζω....χθες διαβασα για αιγνιδιους θανατους εμβρυων και τρομαξα αρκετα.....ειπα απο σημερα τελος....και παλι εκανα απο το πρωι 2 τσιγαρα!!νιωθω αχρηστη και πως δεν προστατευω το μωρο μου νιωθω πολυ αδυναμη σε αυτο το θεμα....τι να κανω???υπαρχουν και αλλες μανουλες σαν εμενα η ειμαι η μονη??πως καταφερατε να το κοψετε??νομιζω χρειαζομαι κατι δραστικο....δεν αντεχω αλλο....:(:(:evil:συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα αισθανομαι πολυ χαλια πραγματικα!!

Γεια σου απο οτι ειδα απο το τικερακι σου ειμαστε στο ιδιο σταδιο της εγκυμοσυνης.Λοιπον....κι εγω πριν μεινω εγκυος καπνιζα σχεδον 2 πακετα την ημερα,εμαθα οτι ειμαι εγκυος οταν ημουν 4+5,συνεχιζα να καπνιζω το πολυ 6 τσιγαρα την ημερα.Ακριβως μια εβδομαδα μετα ακουσα την καρδουλα του ε αυτο ηταν απο εκεινη την ημερα εχω να το βαλω στο στομα μου.Και ειλικρινα ηταν παρα πολυ ευκολο ουτε κι εγω δεν το περιμενα!!!!!Μονο και μονο που σκεφτομουνα το μωρο μου και οτι θα το αναγκαζα να εισπνεει κατι τοσο πολυ ασχημο χωρις να μπορει να αντιδρασει σε περιπτωση που το συνεχιζα μου φαινοταν αδιανοητο.Ολα στο μυαλο ειναι απλα καποιες κοπελες προφανως πρεπει να προσπαθησουν περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο που θα σε κάνει να χαρείς.

Όταν γεννήσεις με το καλό,τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο, δεν θα το θέλεις ΚΑΘΟΛΟΥ. Και ειδικα με το θηλασμό, θα το σιχαθεις

 

καλα μην παιρνεις και ορκο!!!γεννησα στις 6 το πρωι και περιμανα πως και πωσ να μου φερουν το μωρο 8.30-9.30 για να κατεβω να καπνισω!!!ντροπη μου :oops: το ξερω αλλα ειναι η αληθεια!απο την στιγμη που γεννησα και ειδα οτι το παιδακι μου ειναι υγιεστατο ηταν το επομενο πραγμα που σκεφτηκα!φτου μου!

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

κι εγω καπνιζα πολυ πριν μεινω εγκυος. αλλά με το που ακουσα καρδουλα το εκοψα μαχαιρι και δυστυχως το ξαναρχισα με το που κοπηκε το γαλα μου. αλλά το ηθελα, ηταν και η ψυχολογια περιεργη και ενιωθα οτι με βοηθουσε. σε ολη την εγκυμοσυνη και τον θηλασμο ομως ουτε τζουρα. οποτε ηθελα να καπνισω εβαζα το βιντεακι απο τον υπερηχο και κοιτουσα το μωρακι μου και εφτιαχνα την εικονα του μωρου μου να καπνιζει !!!! εμενα με βοηθησε παρα πολυ αυτο. δεν μπορουσα να διανοηθω οτι θα καπνισω οσο ειχα το μωρο μεσα μου. και με ενοχλει παρα πολυ οταν βλεπω γυναικες εγκυες και καπνιζουν. αν και ειμαι καπνιστρια χρονια, θεωρω οτι μπορουμε να κανουμε χωρις το τσιγαρο για ενα χρονικο διαστημα προκειμενου να κανουμε το καλυτερο για το μωρο μας

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα!

Και εγω ετσι καπως ημουν στην αρχη.Το εκοβα,το ξεκινουσα....οχι πολυ 2-3 την ημερα εκανα αλλα και αυτα την ζημια τους την κανουν.Επειδη και εμενα με επιανε σαν κριση οταν ηθελα τσιγαρο αντι να αναψω ολοκληρο τσιγαρο εκανα 1-2 τζουρες μονο απο τον αντρα μου πχ η κανενα αλλον....οσο οσο δηαλδη να μου φυγει.Και να ξερεις και να θυμασαι οτι ολα ειναι στο μυαλο μας,δεν ειναι μια εξαρτηση ειναι μια απλη συνηθεια.Αν γεμισεις την ημερα σου δεν θα σκεφτεσαι το τσιγαρο και γενικα τα απαγορευμενα πραγματα,αν σου ερθει να καπνισεις βρες κατι να κανεις η σκεψου κατι ασχετο,να το βγαλεις απο το μυαλο σου.

Και εγω προσωπικα απο τοτε που αρχισα να νιωθω το μωρο με επιαναν σαν εσενα τυψεις γιατι φανταζομουν το μωρο εκει μεσα σαν να πνιγεται και να μην μπορει να αναπνευσει και αυτο και μονο μου εφτανε για να μην αναψω τσιγαρο.Πριν μερικες μερες μου ηρθε ορεξη,μετα απο πολυ καιρο,και μονο στην ιδεα οτι κανο κακο στο παιδι μου ουτε τζουρα δεν σκεφτομαι να κανω!!!

Θελει πολυ θελιση και αποφασιστικοτητα,ολα στο μυαλο μας ειναι να θυμασαι.Σκεψου και αναρωτησου αν θα εδεινες στο νεογεννητο σου να καπνισει!Μαλλον οχι...τοτε μην το κανεις και τωρα.Λιγους μηνες ειναι θα περασουν.Καλη δυναμη σου ευχομαι

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! Με το καλό τα μωράκια μας πρωτα πρωτα. Ήθελα να σας πω πως δεν υπάρχει τιποτα πιο δραστικο απο την εγκυμοσύνη για να σου δωσει κίνητρο να κοψεις το τσιγάρο. Κάθε πρωι πίνω τον καθιερωμένο καφέ με τις φίλες μου (η μία επίσης έγκυος) και αναπολούμε τις ένδοξες μέρες που τσακίζαμε τα davidoff και τα marlboro. Ωστόσο δεν έχει περάσει καν απο το μυαλό μας να κανουμε ούτε τζούρα.

Πιστέυω ότι μετά το θηλασμό κλπ θα το ξαναρχίσω και σίγουρα ανυπομονώ να έρθει η ώρα να απολαύσω έναν παγωμένο freddo με 2-3 τσιγάρα....αλλά αυτό που υπάρχει μέσα μου είναι πάνω από μένα. Η μοντέρνα ιατρική θεωρεί το σύνδρομο στέρησης νικοτίνης δικαιολογία για τη μη εγκράτεια.

Δεν επικρίνω καμία απ' όσες καπνίζουν αλλά θεωρώ ότι αν περιπλανηθείτε λίγο εδώ στο forum (στις δύσκολες στιγμές και στο θέλω να γίνω μαμα), θα δείτε πως υπάρχουν γυναίκες που καθημερινά δίνουν την ψυχή τους και στερούνται την ίδια τη ζωή για να αποκτίσουν παιδάκι. Εμείς, που μας ήρθε όπως θέλαμε κολλάμε στο τσιγάρο, στους καφέδες, στα παραπανήσια κιλα κλπ.

Και για να μην είμαι μόνο θεωρία, θα κάνω και προτάσεις. Εμένα με βοηθάει πάρα πολύ όταν είμαι έξω με παρέα να παίζω με τις ζαχαρίτσες που φέρνουν στα καφέ ώστε να έχω τα χέρια απασχολημένα. Όταν είμαι στο σπίτι και μου έρχεται η επιθυμία τρώω 1-2 μανταρίνια. Μετά το φαγητό που συνήθως τραβιέται ένα τσιγάρο πιάνομαι με καμια δουλίτσα (πλένω τα πιάτα, βάζω κανα πλυντήριο, συμμαζεύω) κι έτσι και χωνεύω καλύτερα και μου φεύγει η επιθυμία.

Αυτά! Συγνώμη αν σας κούρασα. Εύχομαι να έχετε όλες καλή εγκυμοσύνη!

CzyLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το δραστικό είναι να ενημερωθείς για το τι μπορεί να πάθει το μωράκι σου λόγω του τσιγάρου. Αν και αυτό δεν αρκεί για να το κόψεις, να στο κόψει με το ζόρι ο άντρας σου. Μην ξαναγοράσεις τσιγάρα, πολύ απλά. Και όταν σε πιάνει το στερητικό βρες κάτι να απασχοληθείς να ξεφύγει ο νους σου από εκεί. Οι πρώτες μέρες θα είναι δύσκολες, αλλά σιγά σιγά θα τα καταφέρεις. Αξίζει τον κόπο.

 

 

Ακριβώς αυτό, αξίζει τον κόπο. Κρύψε το πακέτο στο συρτάρι, πέτα το ακόμα αν μπορείς. Φαντάσου την ώρα που εισπνέεις τον καπνό, τι γίνεται στα πνευμονάκια του μωρού σου. Είναι σκληρό, το ξέρω, αλλά αν δεν το πάρεις απόφαση ότι σκοτώνεις και τους 2 σας έτσι, δεν θα το κόψεις. Και στο λέει μια πρώην καπνίστρια, η οποία το έκοψε πολύ απλά γιατί είδα ότι δεν μου προσέφερε τίποτα, ούτε στην τσέπη μου και προπαντός ούτε στην υγεία μου!! Ο άντρας μου είναι αντικαπνιστής και με βοήθησε πάρα πολύ-χωρίς τσακωμούς και φωνές. Όταν έμεινα έγκυος ήμουν ήδη 1 χρόνο "άκαπνη". Τώρα τρελαίνομαι όταν παίρνουν τη μικρή αγκαλιά άτομα που βρωμάνε τσιγαρίλα (πχ ο μπαμπάς μου) και θα τσακωθώ μαζί τους.... Κάποιοι λένε ότι είναι απόλαυση. Εγώ λέω ότι μεγαλύτερη απόλαυση είναι να το βλέπεις και να λες "σε νίκησα!!"

Το κοριτσάκι μου, όλη μου η ΖΩΗ !!

Link to comment
Share on other sites

Eχετε δικιο....ολες κοριτσια....!!αυτο θελω και εγω να το κοψω και να το κοιταω και να πω ναι σε νικησα,προτιμω τα λεφτα που θα ξοδευω για τα τσιγαρα να ψωνιζω κατι το παιδι μου:-P;)επισης μολις ακουσα πως απο 1/1 τα τσιγαρα θα πανε 4,80 τα περισσοτερα τοτε ηταν που ειπα πρεπει να το κοψω και για το παιδι μου πανω απο ολα αλλα κακα τα ψεμματα 4,80 την μερα ειναι πολλα λεφτα για τι??για το τσιγαρο??εεε οχι....:rolleyes:σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιρνω κουραγιο εχω να καπνισω απο τις 12 ωρα κρατιεμαι με νυχια και με δοντια αλλα ειπα οσο κρατηθω κερδος ειναι;);):Pμακαρι να μην το ξαναβαλω στο στομα μου παντως παιρνω πολυ κουραγιο απο ολες σας και με βοηθατε πολυ να το ξερετε.....:-P αχ eva ασε και το σεξ οντως πονεμενη ιστορια....:oops:αν και παιρνουμε τζουρες απολαυσης εστω και μη ολοκληρωμενες!!:oops::-D:roll:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ πρώην καπνίστρια και μάλιστα θεριακλού!!!

βέβαια έχουν περάσει τρία χρόνια που το έκοψα, αλλά ήμουν φανατική,

κάπνιζα 2, 25αρια πακέτα την ημέρα και το λάτρευα το τσιγάρο, ήταν πολύ αγαπημένη συνήθεια, οπότε δε θα σε κρίνω σκληρά..

απλά θέλω να σου πω πως όλα ξεκινάνε από την πρώτη μέρα!!!

θελω να πω πως όταν κλείσεις το πρώτο σου 24ωρο χωρίς τσιγάρο θα νιώσεις τόοοοοοσο υπερήφανη για τον εαυτό σου:-D:-D:-D

ειλικρινά για μένα ήταν το πιό σημαντικό πράγμα που είχα κάνει μέχρι τότε!

κατάφερα να συγκρατηθώ από μια τόσο δυνατή εξάρτηση!!!

αυτό ήταν που μου έδωσε δύναμη να συνεχίσω και έχω φτάσει στα 3 χρόνια!!!!

Σου εύχομαι να το καταφέρεις για να νιώσεις και εσύ υπερήφανη για τον εαυτό σου!!!

και να θυμάσαι, αν το καταφέρεις το πρώτο 24ωρο μπορείς να το κάνεις!τα υπόλοιπα θα είναι παιχνιδάκι!!!!

Καλή επιτυχία!!!!!!!!!!

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν το στρες από το κόψιμο είναι τεράστιο (που είναι γιατί όποιος το έχει κόψει ξέρει)

ίσως οι δραστικές λύσεις δεν είναι οι καλύτερες, και το έμβρυο πάθει μεγαλύτερη ζημιά έτσι.

 

Ετσι σου ειπαν?Ε λοιπον λαθος σου ειπαν.

Μπορω να δεχτω την αδυναμια της καπνιστριας...κι εγω καπνιστρια ειμαι...αλλα μου τη σπανε οι ταχαμου δικαιολογιες.

Καπου ειχα διαβασει ενα αρθρο...που ελεγε οτι καθε φορα που η εγκυος κανει ενα τσιγαρο το εμβρυο αισθανεται σα να του κοβουν το οξυγονο...σα να πνιγεται.

Κι εγω στην εγκυμοσυνη μου εκανα 5-6 τσιγαρα συνολικα...οχι τη μερα εννοειται...στους 9 μηνες.

Απο οταν ομως διαβασα αυτο το πραγμα μου κοπηκαν τα ποδια.

Και φταινε και οι γιατροι που καθονται και λενε τετοιες βλακειες...οτι και καλα μεχρι 3 ειναι οκ...αλλα βεβαια ο γιατρος χεστηκε...αν εσυ που εισαι η μανα...δεν σκεφτεσαι τους κινδυνους θα τους σκεφτει ο γιατρος?

Ο δικος μου παντως μου ειχε πει ρητακαι κατηγορηματικα...οχι τσιγαρο...οχι αλκοολ...καθολου.

 

Κοριτσια 9 μηνες ειναι...κοφτε το...δεν αξιζει.Μετα καπνιστε οσο θελετε...αλλα οχι οσο ειναι το νινι μεσα στην κοιλιτσα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ημουν φανατικη καπνιστρια,αλλα το εκοψα μαχαιρι με το που εμαθα οτι εχω ενα νινακι στην κοιλιτσα μου.μου ειχε πει μια φιλη που καπνιζε στην εγκυμοσυνη"κανε ενα τσιγαρο εγω καπνιζα αρκετα σιγα"αλλα οχι ουτε για αστειο να κανω τετιο πραγμα στο μωρακι μου για τα παλιοτσιγαρα!μαλιστα καποιοσ γιατρος ειχε πει οτι οταν καπνιζεισ στην εγκυμοσυνη το μωρο ειναι σαν να το εχεισ σε μια σακουλα φησας τον καπνο και κλεινεισ τη σακουλα.οταν με το καλο γεννησω και ξεμπλεξω απο θηλασμουσ θα βαλω 10 τσιγαρα στο στομα,τωρα ουτε καν,ενα καφε πινω το πρωι και πολυ μου ειναι.sorry κοριτσια και εμεις καπνιζαμε και πιναμε,δεν μπορω να δεχτω οτι δεν μπορουμε να το κοψουμε για τετιο λογο.πετας το πακετο και τελειωνει η υποθεση.

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

κουκλα μου εγω το καταλαβα οτι ημουν εγγυος επειδη εκαν αμεετο με το τσιγαρο και ετσι δεν δυσκολευτηκα το 1 ο τριμηνο ητνα ολα οκ επειδη καπνιζει ο αντρα μου ομως απο το 1ο τριμηνο και μετα το λιγουρευομουν αλλα κρατιομου μια φορα επει δη στεναχωρεθηκλα με κατι εκαν 1 τσιγαρο στον 5ο μηνα και αλλο 1 λιγο πριν παω στο μαιευτηριο!

Καλη τυχη ειναι πολυ δυσκολο προσπαθησε με καπνο η αλλα τεχνασμα τα να το μειωσεις στα 2 τουλαχιστον και μην παρεις ηλεκτρονικο ειναι καρκινογονο!

Με το θηλαμσο το συχαινομουν αλλα μολισς σταματησα να θηλαζω πριν 2 1/2 μηνες το ξανααρχησα!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την εμπειρία μου που ίσως βοηθήσει σε κάτι. Δεν καπνιζα πολύ. 10 τσιγαρα την ημέρα περίπου για 24 χρονια από 14 χρονών. Αλλά μετά από 3 αποτυχίες : μία σπερματέγχυση και 2 εξωσωματικές άρχισα να σκεφτομαι ότι αυτό με εμποδίζει να πετύχουν οι προσπάθειες μου. Ετσι στην τρίτη εξωσωματικη το έκοψα (έκανα 1 τελευταιο 5 ώρες πριν την εμβρυομεταφορά) και τέλος. Κράτησα τρία τσιγάρα για να νιώθω ασφαλής, ότι αν αγχωθω θα αναψω ένα αλλα δόξα το Θεό, και η προσπάθεια πέτυχε και δεν αγχώθηκα με τίποτα τόσο ώστε να ανάψω τσιγάρο και να κάνω κακό στα μωράκια μου. Επίσης έκοψα τελείως και τον καφέ γιατί αλλιώς σίγουρα θα ήθελα τσιγάρο με τον καφέ. Και τέλος υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι αν θέλω θα το ξαναρχίσω αφού γεννηθούν τα παιδάκια μου. Σου εύχομαι δύναμη να το κόψεις. Το μωρό σου είναι οτι πολυτιμότερο θα έχεις στη ζωή και μόνο αυτό να σκέφτεσαι αυτό το διαστημα. Το ξαναρχιζεις μετά αν θες.

7YC7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και απο εμενα.εγω το εκοψα και στις δυο εγκυμοσυνες με το που εμαθα οτι ειμαι εγκυος μαχαιρι.συν ενα χρονο θηλασμου στο καθε παιδι δηλ.γυρω στους 20 μηνες σε καθε εγκυμοσυνη.μετα βεβαια το ξαναρχισα απο μ... Αλλα το ηθελα πολυ.το περιμενα μπορω να πω:$.μου ελειπε αλλα σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να κανω κατι που θα επηρεαζε την υγεια των παιδιων μου.ειναι σαν να βλεπεις να καπνιζει ενα παιδακι στο δρομο δεν θα αντιδρασεις?το ιδιο και ακομα χειροτερο ειναι να αναγκαζουμε εμεις οι ιδιες το παιδι να το εισπνει.οταν ημουν εγκυος ηταν την ιδια περιοδο και μια φιλη μου.αυτη καπνιζε αλλα χωρις τυψεις.ελεγε δεν ''μπορω''να το κοψω.(δεν θελω υπαρχει)ελα μωρε τι ειναι 8-10 τσιγαρα την ημερα μπροστα σε αυτα που καπνιζα?το αποτελεσμα ηταν το παιδι να γεννηθει με αναπνευστικο προβλημα.σκεψου και αποφασισε τι ειναι πιο σημαντικο να εχεις μια 5λεπτη ''απολαυση''?η να εχεις ενα υγιεστατο μωρο για μια ζωη?

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΩΘΩ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ 8 ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΩΣ ΤΩΡΑ

(19 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ)!ΠΟΣΕΣ ΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΝΑ ΑΝΕΧΘΟΥΜΕ ΠΙΑ?ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΛΟΓΩ ΤΥΨΕΩΝ!ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΕΒΑΛΛΕ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ..ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟ 1 ΤΡΙΜΜΗΝΟ ΛΟΓΩ ΑΛΛΑΓΩΝ ΣΤΙΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΜΟΥ(ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΕΛΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΩΣ ΤΩΡΑ)ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΑ.ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΤΖΟΥΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ (1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!)ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΕΜΕΤΟΥΣ.ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΗ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΜΥΡΙΣΩ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΕΣ!

ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ..ΝΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΠΝΙΣΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΜΩΣ Η ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ Ο ΘΕΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΤΕΡΗΣΕΙΣ?(ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΚΡΑΤΙΕΜΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ-ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΑ!!!)ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!

Timeo hominem unius libri

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα joe89, δεν ειμαι καπνιστρια αλλα γνωριζω τον εθισμο απο τον πατερα και το συζυγο, που και οι δυο το εχουν κοψει, ιδιως ο πατερας με σοβαροτατα προβληματα υγειας το εκοψε και το ξαναρχισε τα τελευταια 20 χρονια 5 φορες, με διαστηματα διακοπης 10ετιων!Αυτο που θελω να σου πω ειναι να προσπαθησεις πραγματικα, γιατι ειναι απολυτως εφικτο να σταματησεις. Ειναι δυσκολο αλλα γινεται. Μπορεις να το κανεις, ολοι μπορουν. Επειδη δε θελω να βαραω αλλα να βοηθαω, υπαρχει ιατρειο διακοπης καπνισματος στο ιπποκρατειο,http://www.ippokratio.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=103&Itemid=109, δεν ξερω τι μπορουν να σου πουν εκει ή πως θα σε βοηθησουν, αλλα αν βλεπεις οτι δεν προχωρας μονη, ισως αξιζει. Επισης βοηθητικο μου φανηκε και αυτο: http://nosmoke.gr/el/howtoquitsmoking/smokingquittingadvices/143.html. Εσυ εχεις μια τελεια σκεψη για να ξεχνιεσαι, το μωρο σου!

Κουραγιο!

age.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια σας ευχαριστω πολυ παιρνω πολυ θαρρος πραγματικα....καλυτερα να τα παρω σε κιλα παρα να κανω κακο στο μωρο μου!!!!οσο για μια κοπελα που ανεφερε πως οι γιατροι δεν πρεπει να λενε εεε καπνισε λιγο συμφωνω..και εμενα ο γιατρος μου μου ειπε καλα ειναι να μην καπνισεις καθολου αλλα μεχρι 5 τσιγαρα δεν επηρεαζουν το εμβρυο!!!Ο αντρας μου λεει ο γιατρος φταει γιατι σου ειπε ετσι και επαναπαφτηκες και τωρα που το σκεφτομαι εχει δικιο...οι γιατροι πρεπει να ναι καθετοι σε αυτο τ θεμα..!!:rolleyes:εχθες ολη μερα εκανα 3.....σημερα κανενα ως τωρα και ελπιζω να συνεχισω ετσι...!!!!ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ...;):Dτο πιστευω σας ευχαριστω και παλι μου δινεται δυναμη.!!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Ημουν καπνίστρια 18 χρόνια και εννοείται το έκοψα "μαχαίρι" όταν έμαθα για την εγκυμοσύνη. Να είσαι αυστηρη με τον εαυτό σου..όλα είναι στο μυαλό μας. Τα κιλάκια θα έρθουν αλλάθα φύγουν. Να σκέφτεσαι το μωρουλίνι σου και τις ενδεχόμενες βλάβες που του προκαλείς με το τσιγάρο. Μπορεις να τα καταφέρεις και να το κόψεις εντελώς!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα...

Δυστυχώς, ντρέπομαι που το λέω αλλά καπνίζω αρκετά τσιγάρα.... Δηλαδή, μπορεί και 15/ ημέρα.... Νιώθω απαίσια αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι να τα μειώσω... Όσο για τις τύψεις...αφήστε το καλύτερα....

lipon akouse tn dikia mou istoria to apogema ematha oti sto moraki mou dn xtipai i kardoula tou auti tn stigmi to exo sta splaxna mou kai einai 9 evdomadon kai 5 imeron idame xerakia podarakia kai kardoula pouthena :(kapnizo kai apla to elatosa nomizo pos dn ftani auto omos,eimai 27 exo mia kori 10 xronon koukla kapniza kai se autin tn egimosini alla eftixos to koritsaki mou einai miaxara..POS NIOTHO TORA oti egw to skotosa kai auto einai oti xirotero giati to ithela auto to moraki oso tpt sti zoi mou..oso skliro kai na akougete emis apofasizoume an tha ta feroume sto kozmo kai pos ...to savato pao gia sfagi kai exo pi ston eafto mou pos an mou xanadosi o theos autin tn evlogia oxi to tsigaro tha kopso ma dn xero kai ti allo opote an thes na akousis tn gnomi mias kapnistrias kopsto, to moraki mou axize perisotera kai egw dn tou edosa tn efkeria....ta leo se oles tis ginekes pou kapnizoun me pl agapi SOSTE TA MORAKIA SAS...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι σου ειπαν?Ε λοιπον λαθος σου ειπαν.

Μπορω να δεχτω την αδυναμια της καπνιστριας...κι εγω καπνιστρια ειμαι...αλλα μου τη σπανε οι ταχαμου δικαιολογιες.

Καπου ειχα διαβασει ενα αρθρο...που ελεγε οτι καθε φορα που η εγκυος κανει ενα τσιγαρο το εμβρυο αισθανεται σα να του κοβουν το οξυγονο...σα να πνιγεται.

Κι εγω στην εγκυμοσυνη μου εκανα 5-6 τσιγαρα συνολικα...οχι τη μερα εννοειται...στους 9 μηνες.

Απο οταν ομως διαβασα αυτο το πραγμα μου κοπηκαν τα ποδια.

Και φταινε και οι γιατροι που καθονται και λενε τετοιες βλακειες...οτι και καλα μεχρι 3 ειναι οκ...αλλα βεβαια ο γιατρος χεστηκε...αν εσυ που εισαι η μανα...δεν σκεφτεσαι τους κινδυνους θα τους σκεφτει ο γιατρος?

Ο δικος μου παντως μου ειχε πει ρητακαι κατηγορηματικα...οχι τσιγαρο...οχι αλκοολ...καθολου.

 

Κοριτσια 9 μηνες ειναι...κοφτε το...δεν αξιζει.Μετα καπνιστε οσο θελετε...αλλα οχι οσο ειναι το νινι μεσα στην κοιλιτσα.

Μάλλον μπερδευτηκες και από τόσα μηνύματα έκανες το δικό μου κουοτ.

Εγώ δεν καπνίζω από 24 Ιούλη και βάλαμε μπρος για μωρό 7 ή 9 Αυγούστου (εν ολίγοις είμαι πλήρως συνειδητοποιημένη για τα κακά του τσιγάρου).

Ναι έτσι μου είπαν, ότι οι γιατροί λένε στις έγγυες πως αν είναι δυσβάσταχτο το στρες να κόψουν το τσιγάρο άς κάνουν λίγα τσιγάρα, και τους βάζουν συγκεκριμένο όριο.

Γνώμη μου λοιπόν είναι αν δεν μπορούν αλλιώς να μη ξεπερνάνε έστω το όριο αυτό! Τα εχω γράψει αποπάνω μην επαναλαμβάνομαι.

Φυσικά το καλύτερο είναι να το κόψουν μαχαίρι.

Το μήνυμα της katerinaida τα λέει όλα. Ναι μεν μπορεί να μην έχασε το μωρό της από αυτό, αφού και στο πρώτο κάπνιζε και όλα οκ, αλλά οι τύψεις δεν αντέχονται.

 

Καλώς την Μελίνα! Που χάθηκες εσύ κορίτσι? Τα λέμε και στο παρεντς καφε! Κάνε εγγραφη!

Την είδαμε τη Μόλυ μας βέβαια! Αντε να παίρνουν όλες σειρά!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια σας ευχαριστω πολυ παιρνω πολυ θαρρος πραγματικα....καλυτερα να τα παρω σε κιλα παρα να κανω κακο στο μωρο μου!!!!οσο για μια κοπελα που ανεφερε πως οι γιατροι δεν πρεπει να λενε εεε καπνισε λιγο συμφωνω..και εμενα ο γιατρος μου μου ειπε καλα ειναι να μην καπνισεις καθολου αλλα μεχρι 5 τσιγαρα δεν επηρεαζουν το εμβρυο!!!Ο αντρας μου λεει ο γιατρος φταει γιατι σου ειπε ετσι και επαναπαφτηκες και τωρα που το σκεφτομαι εχει δικιο...οι γιατροι πρεπει να ναι καθετοι σε αυτο τ θεμα..!!:rolleyes:εχθες ολη μερα εκανα 3.....σημερα κανενα ως τωρα και ελπιζω να συνεχισω ετσι...!!!!ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ...;):Dτο πιστευω σας ευχαριστω και παλι μου δινεται δυναμη.!!!

Προσπάθησε τζο, εμένα ο γιατρός, σε άσχετο χώρο και χωρίς να είναι γιατρός μου ακόμα τότε (καλοκαιράκι στην ακρογιαλιά λίγες εβδομάδες πρίν ξεκινήσουμε για μωρό),

όταν ρώτησα για τα κιλα και το τσιγάρο αν επηρεάζουν την κύηση από πρίν είπε:

αν μπορείς να χάσεις βάρος καλό θα κάνει, τώρα κάπνιζε όσο θες αλλά μόλις μείνεις έγγυος να το κόψεις μαχαίρι.

Και μου έκανε εντύπωση που ποτέ δεν εστίασε στα κιλά μου, δε με ζυγίζει καν (και αν θυμάσαι είμαι πολλά κιλά...μυαλό :D ).

Ενώ για το τσιγάρο με ρώτησε όταν πήγα μόλις έμεινα έγγυος όπως και ο γιατρός της αυχενικής...

 

Επίσης έκοψα τελείως και τον καφέ γιατί αλλιώς σίγουρα θα ήθελα τσιγάρο με τον καφέ. Και τέλος υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι αν θέλω θα το ξαναρχίσω αφού γεννηθούν τα παιδάκια μου. Σου εύχομαι δύναμη να το κόψεις. Το μωρό σου είναι οτι πολυτιμότερο θα έχεις στη ζωή και μόνο αυτό να σκέφτεσαι αυτό το διαστημα. Το ξαναρχιζεις μετά αν θες.

συμφωνώ με όλα!

Ναι ο καφές κι εμένα με βοήθησε πολύ, μετά το τρίμηνο όμως που ένιωθα και απεξαρτημένη από το τσιγάρο τον ξανάρχισα. Αλλωστε μου το επέτρεπε και ο γιατρός εξαρχής.

Τώρα το τσιγάρο μου βρωμάει τόσο αλλά...πόσο θα ήθελα να ξανακάπνιζα...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λοιπον, εγώ που δεν μπορουσα να διανοηθώ οτι θα κόψω το τσιγάρο, τον βρήκα τον τρόπο! Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει καμία σας, αλλά θα τον πω.

 

Γενικά, ταλαιπωρηθηκα πολύ με το τσιγάρο από τότε που έμαθα οτι ειμαι εγκυος (5 εβδομάδων) μέχρι που το έκοψα εντελώς (11 εβδομάδων).

Γενικά η δική μου εγκυμοσύνη (ειμαι στις 15 βδομαδες τωρα) δεν ειχε ως τώρα ούτε εμετους ούτε ζαλάδες, κι αυτό δε βοηθούσε να κόψω το τσιγάρο.

 

Στην αρχη το έκοψα μαχαίρι, αλλά δεν μπορούσα να το διαχειριστώ με τίποτε! Και έκανα και ειδική διατροφή λόγω διαβήτη, και δεν μπορουσα να αντικαταστήσω το τσιγάρο με λιγο παραπάνω φαγητο, μπας και το κόψω! Ετσι ζητούσα από τον άντρα μου κάποιες φορες 1-2 τσιγάρα, κι εκείνος με κοίταζε σαν να είμαι εγκληματίας. Αποτέλεσμα;;: Τσακωμοί, άγχος, στεναχώρια, στερητικά! Η αρνηση του άντρα μου λειτούργησε αρνητικά σε μένα και αρχισα να καπνίζω 3-4 τσιγάρα την ημέρα κρυφά από τον άντρα μου από αντίδραση (παιδιάστικο ακούγεται, αλλά έτσι έκανα). Μέχρι που οι τύψεις υπερίσχυσαν και σιγά σιγά δεν κάπνιζα ολόκληρα τα τσιγάρα. Τα έσβηνα μετά από 4-5 τζούρες. Αυτό βοήθησε βέβαια ωστε όταν το έκοψα εντελώς να μην παθαίνω στέρηση.

 

Κάποια μέρα λοιπόν, μετά από μια ...εκρηξη ορμονών και κλάματα και φωνές, είχα τετοιες τύψεις μήπως στεναχώρησα το μωρό, που έπεσα στα γόνατα και έκανα τάμα και όρκο να γεννηθει γερό το παιδί μου κι ας μην καπνίσω ουτε μία τζούρα μέχρι να το γεννήσω...

 

Αυτο ηταν! Από την ώρα εκείνη μαχαίρι το τσιγαρο! Κάθε φορά που ήθελα τσιγάρο, σκεφτομουν οτι αν πατήσω τον όρκο κάτι θα συμβεί στο παιδί μου. Και πλέον το έχω κόψει και δε με νοιάζει και καθόλου οταν βλέπω ανθρωπους να καπνίζουν.

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...