Recommended Posts

Ολα ειναι τυχερα.Αλλες ο Θεος τις ''τιμωρει'', αλλες τις συγχωρει.Και εγω ημουνα καπνιστρια πριν την εγκυμοσυνη και μολις εκανα το τεστ και βγηκε θετικο πεταξα το πακετο.Καθολου δεν με πειραξε,ειχα κατι πιο ιερο στο μυαλο μου και υπερνικουσε το παθος μου για τσιγαρο.Μετα τον θηλασμο παλι το ξαναρχισα,αλλα το κανω για τη παρτη μου οχι για να βλαπτω τους γυρω μου.Παω στην γωνιτσα μου στο μπαλκονι και δεν ντουμανιαζω τον αντρα μου και το παιδακι μου με το ζορι.Τωρα παλι το εκοψα βεβαια γιατι εχουμε κιαλλο μπεμπε στη κοιλιτσα.Δεν χαθηκε ο κοσμος ενα χρονο υπομονη να κανουμε,δεν μας κοβουνε και το κεφαλι!Καλα να μαστε και.....

παλι με χρονια με καιρους ,παλι θα ξανακαπνισουμε!

Διαφημίσεις

καλημέρα κι από μένα,

αν και καπνίστρια πριν την εγκυμοσύνη το έκοψα μαχαίρι μόλις πήρα τη β' χοριακή στα χέρια μου. Δεν είχα κανένα σύμπτωμα πριν και δεν το είχα καταλάβει. Έλα όμως που ήμουν ήδη 2,5 μηνών. Οταν ο γιος μου γεννήθηκε με σχιστία χείλους και υπρεώας και έμαθα ότι το τσιγάρο συγκαταλέγεται στους πιθανούς "υπόπτους", μπορείτε να φανταστείτε τις τύψεις μου.. Ακόμα και τώρα που είναι πολύ καλά, καμμιά φορά κοιτάζω τις ουλές του και νιώθω τόσο μα τόσο υπεύθυνη...Το γελοίο είναι ότι το έπιασα πάλι 1,5 χρόνο αφού γέννησα. Δυστυχώς! Είναι η πιο καταστροφική συνήθεια που μπορεί να αποκτήσει ένας άνθρωπος! Αισθάνομαι ότι είναι η μεγαλύτερη αδυναμία του χαρακτήρα μου...

Μπορώ να σε καταλάβω, αλλά δεν έχει νόημα να βασανίζεσαι από τύψεις. Εδω άλλες καπνίζουν μέχρι τη μέρα που γεννάνε και το μωρό είναι μια χαρά (μακάρι όλα τα μωρά να είναι πάντα καλά) και άλλες δεν έχουν δοκιμάσει ποτέ και τραβιούνται. Δυστυχώς.

Ανηκω κ εγω στην κατηγορια της Rkt. Καπνιζω απο τα 22 μου, τωρα ειμαι 28.μ Οταν εμαθα οτι ειμαι έγκυος στα διδυμα το έκοψα μαχαιρι.Μολις σταματησα τον θηλασμο το ξεκινησα κ πιο πολυ απο πρίν δυστυχως. Αλλα παντα έξω απο το σπιτι, μακρυα απο τα μωρα, κλπ. Τωρα έμεινα έγκυος κ ουτε που το πηρα χαμπαρι (οι διδυμες ειναι με εξωσ.), οποτε κάπνιζα σα φουγαρο κ ημουν 5,5 βδομ. έγκυος. Βεβαια απο την ώρα που μου το ειπε ο γιατρος δεν τι έχω βάλει στο στομα μου...αν κ μου λειπει το άτιμο κ δεν έχω αναγουλες ωστε να με αποτρεψουν. Παντως όλα ειναι εγκεφαλικά, δηλ. πριν καπνιζα 12-13 τσιγαρα την ημέρα κ τωρα, αν κ μπορω, πως κρατιέμαι.

Λετε να έκανα κακό τοσο καιρο που κάπνιζα?

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Ξέρεις, όλες οι καπνίστριες μέχρι να καταλάβουν ότι είναι έγκυος καπνίζουν. Εχει όμως προνοήσει η φύση.

Μην αγχώνεσαι και προσπάθησε από δω και στο εξής να μην ξανακαπνίσεις. Ουτε μετά τη γέννα αν είναι δυνατόν. Και φυσικά μην το επιτρέπεις και σε κανέναν άλλο σε κλειστό χώρο.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Καλα δεν το συζηταω οτι δεν επιτρεπω σε κανενα να καπνισει σπιτι μου κ κλειστους χώρους με καπνο αποφευγω εγω να πηγαινω.

Μονο θελω να κρατηθω μετα τη γεννα κ να μην καπνισω...ηδη φανταζομαι τον πρωτο καφε κ το πρωτο τσιγαρο μετα τη γεννα...τραγικο αλλα το φανταζομαι!!!

Καλα δεν το συζηταω οτι δεν επιτρεπω σε κανενα να καπνισει σπιτι μου κ κλειστους χώρους με καπνο αποφευγω εγω να πηγαινω.

Μονο θελω να κρατηθω μετα τη γεννα κ να μην καπνισω...ηδη φανταζομαι τον πρωτο καφε κ το πρωτο τσιγαρο μετα τη γεννα...τραγικο αλλα το φανταζομαι!!!

Αχ, πόσο σε καταλαβαίνω. Απλά επειδή πλέον είμαι στη φάση του να το κόψω, και επειδή την πάτησα και το ξανάρχισα μετά τη γέννα και το θηλασμό, σου λέω μην.......:(

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Εχεις δικιο κ εγω αυτο λεω....αν το ξαναρχισω μετα την γεννα καηκαμε γιατι άλλο μωρο δεν προκειται να κανω....οποτε κινητρο να το κοψω λόγω εγκυμοσυνης δεν θα υπαρξει. Τωρα ψηνω τον αντρα μου να το κοψει για να μην ξανακυλησω κ εγω στο βουρκο!

Αν μπορεις ρε συ Rkt κοψτο...κ μονο τα λεφτα να σκεφτεις, πολλα ειναι!

Κι εγώ θα σε συμβούλευα να μην το ξαναπιάσεις! Όταν θα δεις πόσο ελεύθερη είσαι να κάθεσαι παντού άνετα, να μην σκέφτεσαι αν έπλυνες τα χέρια σου για να πιάσεις το μωρό σου, αν βρομάς ολόκληρη, τότε μπορεί να καταλάβεις την αξία του...Και στο λέω εγώ που καταθέτω τουλάχιστον 8 ευρώ την ημέρα στην κατάρα!

εγω καπνιζω 8-10 τσιγατα την ημερα και ο αντρας μου απο 12 εως 15 το πολυ.μεσα στο σπιτι δεν αφηνω κανεναν.μια φορα ειχε ερθει ενας φιλος και ηθελε ντε και καλα να καπνισει στο σαλονι.μας ειπε και μυγιαγκιχτους και σιγα ενα τσιγαρο ειναι τι πειραζει αλλα του ειπα αν θες στο μπαλκονι μονο και μετα πλυσιμο στο μπανιο!εμεις κανουμε και γαργαρες με στοματικο διαλυμα μετα απο καθε τσιγαρο:rolleyes:

ευτυχως εδω δεν επιτρεπετε το καπνισμα στις καφετεριες μονο 2 καφετεριες εχουμε που εχουν ξεχωριστο δωματιο-χωρο για καπνιστες.σε ολες τις αλλες χειμωνα καλοκαιρι βγαινεις εξω για να καπνισεις και αν σαρεσει!ουτε στα εστιατορια και γενικα πουθενα γιατι απο οτι ακουω στην ελλαδα το τσιγαρο παει συννεφο και θα ειχα μαλωσει με ολο τον κοσμο:evil::evil:

NIWSCBe.jpg[sIGPIC][/sIGPIC]Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Εχεις δικιο κ εγω αυτο λεω....αν το ξαναρχισω μετα την γεννα καηκαμε γιατι άλλο μωρο δεν προκειται να κανω....οποτε κινητρο να το κοψω λόγω εγκυμοσυνης δεν θα υπαρξει. Τωρα ψηνω τον αντρα μου να το κοψει για να μην ξανακυλησω κ εγω στο βουρκο!

Αν μπορεις ρε συ Rkt κοψτο...κ μονο τα λεφτα να σκεφτεις, πολλα ειναι!

Αυτό το καταλαβαίνω, και εγώ του το έλεγα, από την αρχή της εγκυμοσύνης. Και δεν.... Σαν αράπης κάπνιζε.

Αλλά, παρότι πιστεύω πως αν το είχε κόψει πολύ πιθανόν να μην το ξαναάρχιζα και εγω. Από την άλλη σκέφτομαι ότι ίσως να το χρησιμοποιώ σαν δικαιολογία. Τι να πω....

εγω καπνιζω 8-10 τσιγατα την ημερα και ο αντρας μου απο 12 εως 15 το πολυ.μεσα στο σπιτι δεν αφηνω κανεναν.μια φορα ειχε ερθει ενας φιλος και ηθελε ντε και καλα να καπνισει στο σαλονι.μας ειπε και μυγιαγκιχτους και σιγα ενα τσιγαρο ειναι τι πειραζει αλλα του ειπα αν θες στο μπαλκονι μονο και μετα πλυσιμο στο μπανιο!εμεις κανουμε και γαργαρες με στοματικο διαλυμα μετα απο καθε τσιγαρο:rolleyes:

ευτυχως εδω δεν επιτρεπετε το καπνισμα στις καφετεριες μονο 2 καφετεριες εχουμε που εχουν ξεχωριστο δωματιο-χωρο για καπνιστες.σε ολες τις αλλες χειμωνα καλοκαιρι βγαινεις εξω για να καπνισεις και αν σαρεσει!ουτε στα εστιατορια και γενικα πουθενα γιατι απο οτι ακουω στην ελλαδα το τσιγαρο παει συννεφο και θα ειχα μαλωσει με ολο τον κοσμο:evil::evil:

Αν επιτρέπετε λέει.... Για αυτό τον χειμώνα, μόνο στα starbucks μπορούμε να πάμε με τα παιδάκια μας. Και σε κάνα εστιατόριο που δεν έχει κόσμο, ώστε απλώς να μην έχει πολύ τσιγάρο.....

TbSdp2.png

Κοριτσια ευχομαι μεσα απτην καρδια μου να μην το ξαναβαλετε στο στομα.Αυτο ελεγα και εγω οταν ημουν εγκυος:τι χαζη που ημουν και καπνιζα,βρωμαγε το στομα μου,χαλαγα τα λεφτακια μου κλπ....και μετο που ηπια καφε για πρωτη φορα μετα απο εναμιση χρονο,εναν περιποιημενο φραπε με πολυ παγο,χτυπησαν οι σειρηνες μεσα μου και ηθελα απεγνωσμενα ενα τσιγαρακι.Ετσι για να ξεφυγω λιγο απο το πηξιμο,τις στερησεις τοσων μηνων,να νιωσω λιγο αυτονομη και να κανω το γουστο μου ρε αδερφε.Οσο και να το ειχα αποδοκιμασει, τοσο μετα που αποθηλασα το σκεφτομουνα.Δυστυχως! Η ρημαδα η νικοτινη και δεν ξερω και πια αλλη ουσια δεν φευγει ευκολα απτον οργανισμο και το μυαλο.........

Διαφημίσεις

...το πρωτο μου τσιγαρο το άναψα όταν ημουν 8ετών το οποιο έκλεψα απο τον μπαμπα μου...και πάντα μα πάντα στα παιχνιδια μου έκανα ότι καπνίζω μα με καλαμακια που τα εκοβα μικρα μικρα μα με ξυλαράκια !!!

Ε στο γυμνασιο το ξεκινησα κανονικοτατα!!!

Εμεινα εγκυος στα 32 μου και μολις είδα το + βγήκα απο το μπανιο και εσβησα το τσιγάρο που με περιμενε στο τασακι . Σε ολη την εγκυμοσύνη ούτε τζούρα επισης και στο θηλασμο (5μηνες μονο ) . Και γυρισα στη δουλειά και ξεκινησα βεβαιώς καφε τσιγάρο ανελειπως!!!

Μενω έγκυος στον δευτερο και πάλι με το θετικο τεστ κομμένο ...

Θηλάζω ακόμα ο μικρός είναι 9μηνων και είμαι εγκυος στον τρίτο μήνα ....

Και στις δυο εγκυμοσύνες από πολύ νωρις αντιμετωπισαμε σοβαρα προβληματα με τους πλακούντες μου (γερασμένοι σε επιπεδο 3απο τον τεταρτο μηνα).

Δοξα το θεο τα παιδακια μου είναι γερά όμως θεωρώ ότι στο τσιγάρο οφείλω τους παθολογικούς πλακούντες που κάνω και γιαυτο εχω τυψεις αλλα ρε γαμώτο αυτον το καφε με το ριμάδι το ονειρεύομαι και το περιμένω πως και πως!!!!!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Εγω καπνισα δυστυχως απο τα 15 και το εκοψα τωρα στην εγκυμοσυνη μου.

Στην αρχη εκανα 2-3 τσιγαρα μετα 2-3 τζουρες την μερα αλλα τωρα ειμαι μια χαρα και δεν καπνιζω καθολου..

Ευτυχως!!!

LFJcp3.png

dNjSp3.png

Εμενα που δεν μου λειπει καθολου? Δεν ξερω μου φαινεται τρομερα περιεργο το πως μου εχει βγει με το τσιγαρο (ευτυχως βεβαια). Ημουν παντα απο 20 χρονων πολυ τρελλα εξαρτημενη το λατρευα...αφου δυσανασχετουσα με την ιδεα της εγκυμοσυνης για το θεμα τσιγαρο..."πως ειναι δυνατον εγω να το κοψω" σκεφτομουν συνεχεια..τσακωμοι με τον αντρα μου κλπ. Ωσπου μια μερα πριν 2 μηνες περιπου ειχα παθει κατι με το στομαχι μου και μου ειπε ο γιατρος οτι πρεπει να κανω γαστροσκοποηση αν δεν υποχωρησει ο πονος να δουμε τι ειναι...μου ειπε κιολας να μην καπνισω γιατι το χειροτερευει.. Φοβηθηκα παρα πολυ και δεν καπνισα καθολου...Περασε το στομαχι, δεν καπνισα 3 μερες πραγμα που μου εκανε εντυπωση γιατι δεν ζοριστηκα. κ ετσι συνεχισα. μετα απο 3 εβδομαδες αρχισα να μην το θελω καθολου μα καθολου!!!! Απιστευτο!!!!! τελικα πολυ καλο μου εκανε εκεινος ο στομαχοπονος!!!!

Δεν ξερω βεβαια οταν περασουν οι αναγουλες πως θα μου βγει... η μετα την γεννα αλλα αφου την αρχη την εκανα θα προσπαθησω να μην ξανακυλησω θα ειναι κριμα...

tt100c27.aspx

κι εγω το εκοψα και στις δυο πρωτες εγκυμοσυνες μου, αν και μετα τη δευτερη δεν το ξανααρχισα, οποτε τωρα στην τριτη δεν εχω κανενα θεμα!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Μπραβο κοριτσια που ειστε τοσο δυνατες και μπορειτε χωρις αυτο !πολυ χαιρομαι οταν ακουω καπνιστριες που ειναι μανουλας η εγκυουλες που το σταματουν !!!πραγματικα πολλλλλλλλλλλλλλα συγχαρητήρια σε ολες σας !!με το καλο τα μωρακια σας!!

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Διαφημίσεις

καλημερα και απο εμενα! (Δημητρουλα με θυμασαι?)

φιλακια:P:p

ολα ειναι στο μυαλο.γιαυτο το λογο και το ξαναρχιζα παντα 5-6 μηνες μετα τις γεννες:rolleyes: δεν ειχα μωρο στην κοιλια οποτε ημουν ελευθερη να καπνισω.τουλαχιστον εδω και 3 χρονια δηλαδη μετα τη γεννα του γιου μου το μειωσα αρκετα στα 8 το πολυ 10 τσιγαρα απο κει που εκανα 20

στο τριτο παιδι θα το εκοβα ουτως η αλλως αλλα και να μην ηθελα θα αναγκαζομουν αφου με επιανε αναγουλα και αηδια οποτε το μυριζα!

και μαρεσει που ελεγα εγω απαπα δε το ξαναρχιζω τοσο αηδια μου προκαλουσε.και το τσιγαρο και ο καφες!!αφου ουτε καφε για τον αντρα μου εφτιαχνα.μονο που εβλεπα το φλυτζανι με τον καφε ηθελα να παω να κανω εμετο:shock::shock:

καφε ηπια 5 μηνες μετα τη γεννα ε και ενα τσιγαρακι το αναψα μη χασω

NIWSCBe.jpg[sIGPIC][/sIGPIC]Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Καλημερα κοριτσια.....ανοιγω αυτο το θεμα γιατι εχω αρχισει να ειμαι πολυ χαλια ψυχολογικα και να στεναχωριεμαι παρα πολυ.....ντρεπομαι που το λεω και ομως ναι καπνιζω ακομα.....:(:(:evil: εχω προσπαθησει παρααααααα πολυ για να το κοψω δυστυχως μεχρι τωρα χωρις αποτελεσμα καπνιζα πριν μεινω εγκυος κοντα στα 2 με 2+ πακετα την μερα....τωρα πλεον το εχω ελλατωσει πολυ κανω γυρω στα 7-8 ολη μερα......:(:(δεν ξερω τι αλλο να κανω εχω διαβασει ενα βιβλιο ηλεκτρονικο το σκεφτομαι....εχω διαβασει θεματα στο ιντερνετ τι κακο μπορει να προκαλεσει στο μωρο μου και ειναι η αληθεια πως νιωθω πολλες τυψεις και φοβαμαι μηπως το παιδακι μου παθει κατι.....:(θυμωνω με τον εαυτο μου...μαλωνω με τον αντρα μου και ακρη δεν βγαζω....χθες διαβασα για αιγνιδιους θανατους εμβρυων και τρομαξα αρκετα.....ειπα απο σημερα τελος....και παλι εκανα απο το πρωι 2 τσιγαρα!!νιωθω αχρηστη και πως δεν προστατευω το μωρο μου νιωθω πολυ αδυναμη σε αυτο το θεμα....τι να κανω???υπαρχουν και αλλες μανουλες σαν εμενα η ειμαι η μονη??πως καταφερατε να το κοψετε??νομιζω χρειαζομαι κατι δραστικο....δεν αντεχω αλλο....:(:(:evil:συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα αισθανομαι πολυ χαλια πραγματικα!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Υπάρχω κι εγώ!!!! Σε κατανοώ απόλυτα...μιά από τα ίδια! Κι εγώ αισθάνομαι πολλές τύψεις αλλά δεν μπορώ να το κόψω μαχαίρι! Το ελάττωσα μεν αλλά για να μην δικαιολογούμαστε δεν λέει και πολλά να το ελαττώσουμε! το θέμα είναι να το πετάξουμε το παλιοτσιγάρο που είναι η πιό απαίσια συνήθεια!!

2sCXp3.png

Kapniza kai ego prin tis egkimosines mou, kai asxeta an ksanakapnisa afou stamatisa ton thilasmo, kata tin diarkeia tis egkimosinis den mou pernouse kan apo to mualo afou me enoxlouse kiolas.

Nomizo einai apla mesa sto mualo sou oti den mporeis na to kopseis, kalitera na tros perissotero kai na pareis perissotera kila para auto!!! Den se krino, apla skepsou ti mporei na pathei to moraki sou. Na gennithei proora, na exei provlimata stin kardia, stous pneumones kai sigoura polla ala. Diavase edo sto parents gia ta paidakia stin thermokitida, kai meta eimai sigouri, pos tha ta katafereis!!!!:roll:

σας ευχαριστω για τις απαντησεις αχ βρε κοριτσια.....μακαρι να τα καταφερω εχω διαβασει πολλα στο ιντερνετ και με φοβιζουν πολυ...δοκιμασα και το φαι καθε που θελω να καπνισω να τρωω αλλα....τζιφος...με νευριαζει ο ευτος μου πανω απο ολα ειναι δυνατον να ειμαστε τοσο εξαρτημενοι απο το τσιγαρο???εχω απογοητευτει....:(

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Καλημερα κοριτσια.....ανοιγω αυτο το θεμα γιατι εχω αρχισει να ειμαι πολυ χαλια ψυχολογικα και να στεναχωριεμαι παρα πολυ.....ντρεπομαι που το λεω και ομως ναι καπνιζω ακομα.....:(:(:evil: εχω προσπαθησει παρααααααα πολυ για να το κοψω δυστυχως μεχρι τωρα χωρις αποτελεσμα καπνιζα πριν μεινω εγκυος κοντα στα 2 με 2+ πακετα την μερα....τωρα πλεον το εχω ελλατωσει πολυ κανω γυρω στα 7-8 ολη μερα......:(:(δεν ξερω τι αλλο να κανω εχω διαβασει ενα βιβλιο ηλεκτρονικο το σκεφτομαι....εχω διαβασει θεματα στο ιντερνετ τι κακο μπορει να προκαλεσει στο μωρο μου και ειναι η αληθεια πως νιωθω πολλες τυψεις και φοβαμαι μηπως το παιδακι μου παθει κατι.....:(θυμωνω με τον εαυτο μου...μαλωνω με τον αντρα μου και ακρη δεν βγαζω....χθες διαβασα για αιγνιδιους θανατους εμβρυων και τρομαξα αρκετα.....ειπα απο σημερα τελος....και παλι εκανα απο το πρωι 2 τσιγαρα!!νιωθω αχρηστη και πως δεν προστατευω το μωρο μου νιωθω πολυ αδυναμη σε αυτο το θεμα....τι να κανω???υπαρχουν και αλλες μανουλες σαν εμενα η ειμαι η μονη??πως καταφερατε να το κοψετε??νομιζω χρειαζομαι κατι δραστικο....δεν αντεχω αλλο....:(:(:evil:συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα αισθανομαι πολυ χαλια πραγματικα!!

Καλημέρα κοριτσάκι...

Είναι πολύ ασχημο να φορτώνεις τον εαυτό σου με τύψεις, ίσως πιό άσχημο από το να καπνίζεις 2 τσιγαράκια τη μέρα.

Και αυτό σου το λέει μια καπνίστρια.

Να σου πω πως το αντιμετωπισα.

Δεν το έκοψα, δεδομενου πως το στερητικό σύνδρομο είναι πολύ πιο επώδυνο από 2 τσιγάρα και για τη μαμά και για το μωρό, και επειδή για να είμαι ειλικρινής, δεν είχα τη δύναμη και την πυγμή.

Πέταξα το πακέτο όταν έμαθα πως είμαι έγκυος. Κάπνιζα κοντά 15-20 τσιγάρα.

Αγόρασα καπνό, με φιλτράκια άνθρακα και κατάφερα να καπνίζω μέχρι 2-3 την ημέρα. Παν μέτρο άριστο μου είπε ο γιατρός μου και με μάλωσε που κάπνιζα ακόμη έστω και αυτά τα 2-3. Με συμβούλευσε να στύβω πολλά πορτοκάλια για να αναπληρώνω (όσο γίνεται) το οξυγόνο που χάνεται, και να εντάξω στη διατροφή μου πολλές αντιοξειδωτικές τροφές που χαρίζουν αντιστάσεις στον οργανισμό. Φυλλικό οξύ, μπρόκολο, μαρούλι, πορτοκάλια, δαμάσκηνα,καρότο,ρόδια,παντζάρια ψιλοσώζουν την κατάσταση, αλλα δεν .

Συνεχίζει φυσικά και μου τη λέει κάθε φορά, αλλα τουλάχιστον άλλο 20 τσιγάρα, άλλο 2.

Και κάτι τελευταίο που θα σε κάνει να χαρείς.

Όταν γεννήσεις με το καλό,τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο, δεν θα το θέλεις ΚΑΘΟΛΟΥ. Και ειδικα με το θηλασμό, θα το σιχαθείς.

Στο πρώτο μου παιδί, το είχα κόψειο για 8 μήνες, και από μια μ@@@@@α μου το ξανάρχισα.

Προσπάθησε να κρατας τα χέρια σου απασχολημενα με κάτι, και αυτό θα σε βοηθήσει αρκετά. Είναι σπουδαίο πράγμα να κόψει κάποιος το κάπνισμα. Η αλλαγή είναι μεγάλη και πολυ ευχαριστη.

Σου εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρεις! Εχουμε μεγάλη δύναμη μέσα μας!

σε ευχαριστω πολυ για την στηριξη μακαρι να τα καταφερνα και εγω και να εκανα 2 την μερα θα ημουν πολυ χαρουμενη.....:confused: ο γιατρος μου μου ειπε καθολου κανονικα αλλα αμα δεν μπορεις τουλαχιστον να μην ξεπερνας τα 5 την μερα......υπαρχουν και μερες που ξεπερναω και τα 7 και νιωθω φουγαρο....:(:(δεν θελω το παιδι μου να εχει αυτη τη τσιγαριλα που ειχα εγω απο μικρη θελω να το κοψω τελειως αλλα................:confused::confused:μακαρι να πανε ολα καλα και να τα καταφερω....το θελω πραγματικα πολυ....αλλα ειναι που παντα μου αρεζε πολυ το τσιγαρο πραγματικα δεν ημουν απο αυτους που το απεχθανονταν....το ηθελα παντα πολυ...αλλα τωρα μου γυρνανε τα μυαλα....δεν μου φταιει σε τιποτα το μωρο μου,μακαρι να τα καταφερω....και παλι ευχαριστω

bUfnp3.pngCxrzp3.png

Κοριτσια καλημερα και απο εμενα.Σιγουρα με αυτα που γραψω θα με θεωρησετε πολυ κακο και επικιριτικο ανθρωπο ομως καποιες φορες πιστευω οτι πρεπει να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.Εγω ημουν φανατικοτατη καπνιστρια εκ πεποιθησεως,λατρευα το τσιγαρο και ανυπομονω να τελειωσει η φαση εγκυμοσυνης θηλασμου για να το ξαναρχισω δεν το κρυβω.Ομως,θεωρω οτι πιο εγωιστικο να μην πειθαρχουμε σε ορισμενα πραγματα που εχουν να κανουν με τη βιωσιμοτητα μιας ψυχης και οχι οποιασδηποτε αλλα του ιδιου μας του παιδιου,το αιμα μας.Δεν εχω βαλει το τσιγαρο στο στομα μου με το που καταλαβα οτι ειμαι εγκυος,οσο και να χτυπιομουν απο επιθυμια.Εχω δυσκολη εγκυμοσυνη.Ειμαι ηδη 3 μηνες στο κρεβατι με ενεσεις καθημερινα και διαβητη,δηλαδη ουτε να τρωω μπορω.Αλλα οχι ρε κουκλες αν δηλαδη ο γιατρος σας απαγορευσει να φατε σοκολατα για 9 μηνες επειδη κινδυνευει η ζωη σας,εσεις θα συνεχισετε να την τρωτε?Ετσι ειναι και το τσιγαρο.Ξερω πως ειμαι σκληρη με αυτα που λεω αλλα ειμαι και καθετη και πολλες απο εσας θα τσαντιστειτε.Ομως αυτη ειναι η αληθεια.Ενας μεσος ανθρωπος θα ζησει περιπου ως τα 70 του.Δεν μπορει για 9 το πολυ μηνες απο αυτα τα 70 χρονια να επιβληθει στον εαυτο του για να προσφερει το μεγαλυτερο αγαθο στο παιδι του?Συγνωμη αλλα εγω αν καπνιζα ακομα θα ειχα τυψεις,θα επρεπε να εχω τυψεις και αν δεν ειχα θα επρεπε να ντρεπομαι για αυτο.Σας ευχαριστω για οσες καταλαβατε,και ειμαι ετοιμη να ακουσω να με κραζουν και οσες διαφωνουν.Ευχομαι καλη εγκυμοσυνη σε ολες.

NUG7p3.png

νομιζω χρειαζομαι κατι δραστικο....δεν αντεχω αλλο....:(:(:evil:συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα αισθανομαι πολυ χαλια πραγματικα!!

Το δραστικό είναι να ενημερωθείς για το τι μπορεί να πάθει το μωράκι σου λόγω του τσιγάρου. Αν και αυτό δεν αρκεί για να το κόψεις, να στο κόψει με το ζόρι ο άντρας σου. Μην ξαναγοράσεις τσιγάρα, πολύ απλά. Και όταν σε πιάνει το στερητικό βρες κάτι να απασχοληθείς να ξεφύγει ο νους σου από εκεί. Οι πρώτες μέρες θα είναι δύσκολες, αλλά σιγά σιγά θα τα καταφέρεις. Αξίζει τον κόπο.

Κοριτσια καλημερα και απο εμενα.Σιγουρα με αυτα που γραψω θα με θεωρησετε πολυ κακο και επικιριτικο ανθρωπο ομως καποιες φορες πιστευω οτι πρεπει να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.Εγω ημουν φανατικοτατη καπνιστρια εκ πεποιθησεως,λατρευα το τσιγαρο και ανυπομονω να τελειωσει η φαση εγκυμοσυνης θηλασμου για να το ξαναρχισω δεν το κρυβω.Ομως,θεωρω οτι πιο εγωιστικο να μην πειθαρχουμε σε ορισμενα πραγματα που εχουν να κανουν με τη βιωσιμοτητα μιας ψυχης και οχι οποιασδηποτε αλλα του ιδιου μας του παιδιου,το αιμα μας.Δεν εχω βαλει το τσιγαρο στο στομα μου με το που καταλαβα οτι ειμαι εγκυος,οσο και να χτυπιομουν απο επιθυμια.
    το έχω βάλει αλλά δεν το άναψα γιατί έχω ένα μωρό μέσα μου...

συγνώμη jo μου, θα γίνω κι γω κακιά, με εκφράζει απίστευτα το παραπάνω μήνυμα για να μη το πώ...είναι σα να διαβάζω εμένα.

Λαχταρώ τη στιγμή που θα καπνίσω τσιγάρο χωρίς να με τρώει ότι κάνω κακό στο παιδί.

Ναι μπορεί να μου βρωμάει και να μη το θέλω σπίτι μου αλλά η επιθυμία να καπνίσω εγώ και όχι να μυρίζω τον καπνό των άλλων κυριαρχεί...

Είχα σκόπο να σου γράψω πάντως ότι σε καταλαβαίνω και ότι δεν πρέπει να νιώθεις τύψεις γιατί κάνεις χειρότερο κακό και καπνίζεις περισσότερο.

Γνώμη μου είναι όταν κάτι έχει ήδη γίνει και δε ξεγίνεται τουλάχιστο να το φέρουμε κοντά στις οδηγίες του γιατρού.

Δηλαδή αν σου είπε μέχρι 5 μη ξεπερνάς ποτέ τα 5. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να μη νιώθεις τύψεις που θα σε οδηγήσουν σε περισσότερα τσιγάρα.

Κι εμένα μου είπαν δεν κάνει να πάρω βάρος (ο διαιτολόγος όχι ο γυναικολόγος) αλλά όταν άρχισα να βάζω βάρος που δεν έφευγε (και από τις τύψεις έτρωγα παραπάνω)

αποφάσισα να δεχτώ ότι έβαλα βάρος και να προσπαθήσω να μην έχω τύψεις που μόνο σε περισσότερο βάρος θα οδηγούσαν. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις το ποιντ μου...

Μη μου στεναχωριέσαι, θα βρείς τη λύση θα δείς!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα