Recommended Posts

Felipa καλημέρα! Θα σου πω τη δική μου εμπειρία και ελπίζω να βοηθήσει.

Καταρχάς, όποιον σε κρίνει απλά να μη του δίνεις σημασία. Δεύτερον , αν είναι δυνατόν μην κρίνεις και μην είσαι αυστηρή με τον εαυτό σου. Θα κάνεις τελικά ό,τι καλύτερο για το μωράκι σου. Επίσης, μην ξεχνάς οτι ακόμα βρίσκεσαι στην αρχή της εγυμοσύνης. Με τους μήνες θα νιώθεις μεγαλύτερο δέσιμο με το μωράκι σου και αυτό θα έχει τα αποτελέσματά του θα δεις. Θέλω να πω πως όπως και να χει στο πρώτο τρίμηνο αφενός δεν συνειδητοποιούμε καλά καλά τί έχει γίνει, έχουμε και τα ορμονικά, έχουμε και τις ναυτίες και ό,τι άλλο, πρέπει να κόψουμε και τσιγάρα, καφέδες κ.λ.π....είναι κάπως....

Εγώ λοιπόν, ήμουνα καπνίστρια του 1, 1/2 πακέτου. Όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος (πέρισυ το καλοκαίρι) ήμουνα και σε διακοπές - φαντάσου το ζόρι όλοι οι άλλοι αραχτοί με καφεδάκια και τσιγαράκια όλη μέρα και το βράδυ με ποτάκια και τσιγαράκια. Την πρώτη εβδομάδα που το έμαθα κάπνιζα από 1 -3 την ημέρα. Έπειτα, αρχίσανε οι αναγούλες αλλά αυτό έκανε χειρότερη την κατάσταση. Διότι παρά το ότι μου βρώμαγε το τσιγάρο συνέχιζα να το θέλω κι επίσης το ότι μου βρώμαγε κάτι που μέχρι πρότινος με ευχαριστούσε με έκανε να νιώθω σαν άρρωστη. Οπότε δεν κάπνιζα μεν, αλλά ένιωθα χάλια ψυχολογικά. Τέλος πάντων, να μην σου τα πολυλογώ, δεν νομίζω πως υπάρχουν μαγικές συνταγές κ.λ.π... σίγουρα υπάρχουν μικροί τρόποι αντιμετώπισης της κάθε φοράς που θα θέλεις να καπνίσεις (όπως λένε για τους αλκοολικούς one day at a time;)) από εκεί και πέρα, κι εγώ που δεν κάπνιζα, έφτασα στον 6ο μήνα μέχρι να πω πως δεν το χρειάζομαι και το είχα ξεχάσει και πάλι υπήρχαν κάποιες φορές που το θυμόμουνα. Δηλαδή, στην αρχή ζορίστηκα ομολογουμένως, επομένως σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Τώρα που θηλάζω μου έρχεται πάλι σιγά σιγά η όρεξη και μάλιστα περισσότερο από όσο όταν ήμουνα έγκυος, γιατί τότε μου βρωμούσε ενώ τώρα όχι. Και όντως όπως γράφτηκε παραπάνω στην εγκυμοσύνη τα π.χ 3-4 τσιγαράκια είναι χειρότερα απ' ό,τι στο θηλασμό (το έχω διαβάσει από την Αγλαία την οποία εμπιστεύομαι απόλυτα) ωστόσο, δεν καπνίζω γιατί φοβάμαι μην πάρει γεύση το γάλα μου, αλλά και γιατί σκέφτομαι ας κρατηθώ λίγο ακόμα για να κάνω το καλύτερο που μπορώ για το μωρό μου. Μετά έτσι όπως με βλέπω (δυστυχώς) θα το ξαναρχίσω σιγά σιγά. Βέβαια, το ότι θα καπνίζω στο μπαλκόνι και δεν θα προλαβαίνω και πολύ σημαίνει πως δεν θα καπνίζω πολύ, οπότε κάτι είναι κι αυτό.

Αυτό που ήθελα να σου πω (που το γράψανε πολύ σωστά κι άλλες κοπέλες) είναι μην κάνεις την (τρομερή κατ εμέ) σκέψη 'δεν θα ξανακαπνίζω ποτέ στη ζωή μου', αλλά δεν θα καπνίζω για κάποιο διάστημα εγκυμοσύνη και για όσο /αν θηλάσω, οπότε έτσι είναι πολύ πολύ πολύ ευκολότερο.

Προσωπικά, πιο πολύ απ' όλα μου έχει λείψει ο καφές κι αυτό είναι που ανυπομονώ να πιάσω με τα μούτρα όταν (με το καλό) αποθηλάσω. Μιλάμε, θα πέσω σε βαρέλι με εσπρέσσο όχι αστεία....

Καλησου μέρα και καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι!

Να μπαίνεις να γράφεις για να υποστηριζόμαστε;)

Υ.Γ καμία άλλη με εξάρτηση από καφέ??? - ν' ανοίξουμε θέμα να υποστηριζόμαστε και γι αυτό????:oops::cry::(:mad:

Διαφημίσεις

Υ.Γ καμία άλλη με εξάρτηση από καφέ??? - ν' ανοίξουμε θέμα να υποστηριζόμαστε και γι αυτό????:oops::cry::(:mad:

Παρουσα!!!Εγω μεγαλο κολημα με τον ελληνικο.Εχω φαει τη στερηση τωρα!!Παρολο που ο γιατρος μου ειπε αν θελω ελληνικο μικρο μπορω να πινω μια στο τοσο.Επειδη ομως διαβασα καπου στο ιντερνετ που το εψαξα λιγο οτι ισως ο καφες στην εγκυμοσυνη επιρεαζει τον υπνο του νεογεννητου και επειδη και στο πρωτο παιδι τον ειχα κοψει μαχαιρι και ευτυχως μετα τους 2,5 μηνες κοιμοταν ολο το βραδυ σκεφτηκα οτι μπορει να εχει καποια βαση αυτο που διαβασα.

Υπομονη κανω προς το παρον και ονειρευομαι τη μερα που θα φτιαξω το καφεδακι μου και θα κανω και το τσιγαρακι κου.

Μπραβο σου παντος που κρατιεσαι στο θηλασμο και δε καπνιζεις.Εγω δεν μπορουσα να κρατηθω και τα εκανα 2-3 την ημερα!

Felipa συγνωμη για το οφ τοπικ!!!

Biggp3.png

l2Czp3.png

Κοριτσια σχετικα με τον καφε , εγω επεινα 2 καφεδες τη μερα (φραπε ) αλλα γενικως δεν πειραζει και τοσο πολυ , δηλαδη καθολου απο οσο εχει πει και ο γιατρος μου , τωρα σε καποια αλλη εγκυμοσυνη ισως επαιρνα ντεκαφ , αν και πλεον εχω κολημα με εσπρεσσο αλλα θεωριτικα ειναι βαρυς καφες και δεν θα τον επεινα σε εγκυμοσυνη .

QRyOp2.png

Κοριτσάκια, ηλεκτρονικό τσιγάρο. Θα σας σώσει. Και την κίνηση θα την κάνετε και καπνό θα βγάζετε, αλλά θα είναι απο νέρο. Δε βλάπτει. Εγω το κάνω γενικά, και δεν έχω καπνίσει κανονικό τσιγάρο. Ευχομαι να πιάσει σε όποια δοκιμάσει. Καλές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες σε όλες. Πάω γιατι ξύπνησε ο μικρός μου.

κοριτσια ΟΧΙ ηλεκτρονικο τσιγαρο στην εγκυμοσυνη.βλαπτει πιο πολυ απ το κανονκο.νομιζω το γραφει και μεσα στις οδηγιες του.εμενα μου το ειχε πει ο γυναικολογος μου.

Felipa τι κάνεις κοπέλα μου; Πώς πάει η προσπάθεια; Η αποκόλληση; Αν περάσει η αποκόλληση και ξαναπάς δουλειά ή γενικά αρχίσεις τις δραστηριότητες θα είναι πολύ πιο εύκολο να αποδεσμευτείς κάπως! Όσο για τον καφέ που λέτε μερικές, εγώ είμαι σούπερ εξαρτημένη και δεν τον έχω κόψει καθόλου από τότε που έμεινα έγκυος!Πίνω και 2 και 3 τη μέρα και απ' όλα, μέχρι και εσπρέσο έχω πιει και τρώω και μαύρη σοκολάτα κάθε μέρα! Τι παιδί θα βγάλω;;; Δεν μπορώ να τα κόψω!!!Με λυπάμαι...

εγώ είμαι σούπερ εξαρτημένη και δεν τον έχω κόψει καθόλου από τότε που έμεινα έγκυος!Πίνω και 2 και 3 τη μέρα και απ' όλα, μέχρι και εσπρέσο έχω πιει και τρώω και μαύρη σοκολάτα κάθε μέρα!

ζηλεύωωωωωωωωωωω

Γεια σας κορίτσια!!!!!Ομορφες μελλουσες μανουλες, ειτε για πρώτη, δευτερη η τριτη...τέταρτη φορά!!!!!! ..................πηρα φόρα:lol:

Συμπασχω με τις καπνιστριες μιας και εγω είμαι και θαυμάζω οσες κατάφεραν να το κόψουν!ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!:-P ........και αφου καταφερατε να το κοψετε, σας εκληπαρω μην το ξαναρχισετε αν είναι δυνατον αφου γεννησετε...:-D

Εχω ξαναγράψει στο συγκεκριμενο τοπικ και ο βασικος λογος ηταν κααααααααααποια μηνυματάκια που είχαν γράψει καποιες που εκριναν με ασχημο τροπο όσες δινουν τον προσωπικό τους αγωνα για να κάνουν κάτι καλό στον εαυτό τους και στα παιδάκια που θα φέρουν στον κόσμο.

ΟΛΟΙ μας κανουμε κάτι που δεν κάνει καλό είτε σε μας ε'ιτε στα παιδάκια μας.

Ειμαι στον 7ο μηνα της 2ης εγκυμοσύνης μου, στην πρωτη το μεγαλύτερο διάστημα δεν κάπνιζα, στην τωρινη ομως δεν μπορω να το κοψω με τιποτα κάνω 6 την ημερα και μόνο στη οδέα ότι δεν θα ξανακαπνισω με πιανει κρύος υδρότας..............και δεν είναι ότι δεν προσπάθησα να το κόψω και εχω και ενα απιστευτα γλυκό, τρυφερό πανέμορφο μικρουλη διαολάκι 11 μηνων που με κρατάει αποσχολημενη σχεδον όοοοοοοοοολη μέρα και οοοοοοοοοοοολη μερα τρεχω απο πισω του.

Δεν θα χρησιμοποιησω τα σοβαρα προβληματα που μας περιβάλουν όλους, ειτε ειναι οικονομικά, είτε κάποια άλλα σοβαρότερα έιτε των δικων μας ανθρώπων είτε δικά μας ως δικαιολογία για κάπνισμα, αλλα για μένα προσωπικα είναι ένας τρόπος διαφυγέις.

Αλλοι πινουν κανα ποτηράκι, αλλοι τρωνε γλυκά, αλλοι κοιμούντε και πάει λέγοντας.....

εμένα μόνο αυτό με χαλαρωνει και με καλμάρει και ξερω πολυ καλά ότι το στρες και το αγχος και τα νευρα κανουν εξισου κακο στο παιδάκι μου......και σε αυτό που εχω στη κοιλιτσα μου και σε αυτό που εχω στην αγκαλίτσα μου....καλός η κακός αυτη ειμαι και δεν πιστευω ότι αυτό με κάνει κακη μητερα.ετσι δεν είναι?

Felipa μου σου ευχομαι ολοψυχα να καταφέρεις τον στόχο σου ξερω πολύ καλά πως νι'ωθεις και σου ευχομαι μια υπέροχη και τελειώμηνη εγκυμοσύνη, να ξεπεράσεις σύντομα το πρόβλημα και να χαρεις την κ΄'αθε στιγμή της εγκυμοσύνης σου.

Σε όλα τα κορίτσια της παρέας μας ευχομαι γερά και ευτυχισμένα παιδάκια και υγεία, πολλά χαμόγελα και πολλη αγάπη.

Να ειμαστε ολοι καλα να φροντηζουμε τα παιδάκια μας.

εμένα μόνο αυτό με χαλαρωνει και με καλμάρει και ξερω πολυ καλά ότι το στρες και το αγχος και τα νευρα κανουν εξισου κακο στο παιδάκι μου......και σε αυτό που εχω στη κοιλιτσα μου και σε αυτό που εχω στην αγκαλίτσα μου....καλός η κακός αυτη ειμαι και δεν πιστευω ότι αυτό με κάνει κακη μητερα.ετσι δεν είναι?

Έτσι ακριβώς! Να σου ζήσει το παιδάκι σου και με το καλό το δεύτερο.

Να σε ρωτήσω αν θήλασες κι αν κάπνιζες κατά τη διάρκεια θηλασμού ή είμαι αδιάκριτη?

Έχω αρχίσει και λιγουρεύομαι τσιγαράκι γμτ και θηλάζω............:(:oops::oops::oops:

Έτσι ακριβώς! Να σου ζήσει το παιδάκι σου και με το καλό το δεύτερο.

Να σε ρωτήσω αν θήλασες κι αν κάπνιζες κατά τη διάρκεια θηλασμού ή είμαι αδιάκριτη?

Έχω αρχίσει και λιγουρεύομαι τσιγαράκι γμτ και θηλάζω............:(:oops::oops::oops:

Να χαίρεσαι το μωράκι σου, να είναι γερό, τυχερό και να το δεις όπως ποθεί!!!!!

Αν και δεν θήλασα πολύ, 10 μέρες μόνο, γιατί δεν είχα πολύ και σε κάποια φάση είχα μόνο από το ένα στήθος και πηρα το χαπάκι και τέλος, ταλαιπωρούταν και το μωρό και εγώ...(ξέφυγα, στο θέμα μας)

ΩΩΩΩΩ ναι, κάπνιζα, αμέσως μετά τον θηλασμό, δηλ. να προλάβει να μεσολαβήσει ένα δύωρο ωσπου να ξαναθηλάσω.Κάπνιζα περίπου 5 τσιγάρα την ημέρα.

Ασε ακόμα στην κλινική όταν ήμουν, επειδή λόγω καισαρικής κατάφερα να ξετρυπόσω από το δωμάτιο την επώμενη μέρα της γέννας, το πρώτο που έκανα ήταν να καταίβω στο κυλικείο, να πάρω καφέ και να βγω για τσιγάρο......:oops::oops:

Διαφημίσεις

Ασε ακόμα στην κλινική όταν ήμουν, επειδή λόγω καισαρικής κατάφερα να ξετρυπόσω από το δωμάτιο την επώμενη μέρα της γέννας, το πρώτο που έκανα ήταν να καταίβω στο κυλικείο, να πάρω καφέ και να βγω για τσιγάρο......:oops::oops:

Αυτό το έκανα κι εγώ και στους 2 τοκετούς μου. Μετά καφέ και τσιγάρο κατευθείαν...

Djccp2.png

67KIp2.png

κοριτσια καλησπερα, καλο μηνα και να χαιρεστε τα μωρακια σας και οι εγκυουλες τα εμβρυακια σας και με το καλο!

μπηκα να διαβασω τα νεα της φιλιπα κυριως, αν ξεπεραστηκε η αποκολληση και πως πηγε η αυχενικη...φιλιπα μου περιμενουμε νεα σας, εσυ υπομονη επιμονη και ολα θα γινουν!τελικα με τον νταλκα του τσιγαρου τι γινεται?θα τον φαμε λαχανο?:P

φιλια πολλα σε ολες!!!

a0542f1a75.png

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

καλημερα !!με αφορμη μια κουβεντα που ειχα χτες με μια γνωστη μου ηθελα την αποψη σας !!δεν ειμαι καπνιστρια ουτε εγω ουτε ο αντρας μου !οσοι φιλοι μας καπνιζουν χειμωνα καλοκαιρο πανε στο μπαλκονι μακρια απο τα παιδια οταν παμε βολτα προσπαθω να ειμαι σε χωρους που δεν υπαρχουν καπνιστες (ο μικρος μου γιος εχει ασθμα ,ημουν κατα του καπνισματος μπροστα σε παιδια τωρα εχω παραγινει και με το προβλημα του μικρου )δεν θα σας κρυβω οτι κατα την εφηβικη μου ηλικια καπνιζα και εγω ως που μπηκε ο νομος στην ζωη μου (αντρας μου )!ειμαι εγκυος στο 3 μου μωρακι και μια γνωστη μας στο 2 ειναι και αυτην 3 μηνων οπως και εγω ,εγω προσεχω την διατροφη μου ,κανω τρελους εμετους ,δεν καπνιζω ,δεν πινω αλκολ και καφεδες και αυτη ειναι ολη μερα με καφε και τσιγαρο !!!δεν εχει κανενα συμπτωμα !!ειναι σαν να μην ειναι εγκυος !!εχει μια εγκυμοσυνη ηρεμη και ανετη !!και με βαση αυτο νομιζει οτι το 1 πακετο που κανει δεν κανει κακο στο εμβρυο που εχει στην κοιλιτσα της !!"εκανα και στον 1 μου γιο και ειναι μια χαρα !!!εσυ που προσεχεις ο γιος σου εχει ασθμα "αυτη ηταν η απαντηση της οταν της ειπα ποσο κακο κανει στο μωρακι της !!ποσο κακο κανει στον πλακουντα που στην ουσια αυτος τρεφει το μωρακι της !!της ειπα να δωσει στιγαρο στον 3χρονο γιο της να καπνισει τοτε μου ειπε μα οτι δεν ειναι δυνατον να δωσει στο παιδι τσιγαρο !!"ασχετα που του τπαιδι ειναι παθητικος καπνιστις "τωτε την ρωτησα γιατι το επιβαλλει στο εμβρυο ??γιατι του το δινει ??δεν ειχε κατι να μου πει !!!πραγματικα μπορει να κανω ΄λαθος και να ειμαι υπερβολικη !!δεν εχω κατι με τις μανουλες καπνιστριες το ξερω οτι ειναι κακια και δυσκολη συνηθεια το τσιγαρο ομως ειναι δυνατον να περιμενεις με τοση λαχταραη το παιδακι σου να του αγοραζεις τα πιο ομορφα ρουχα και τα πιο ομορφα παιχνιδια ενω 9 μηνες να μην φροντιζεις να το φιλοξενεις σωστα στην κοιλιτσα σου ???αφου εσυ του δινεις την ζωη !!?? ακουω "μα κανω 1 εως 5 τσιγαρα την ημερα "μα και το 1 τσιγαρο αρκει !1 τσιγαρο σκλυραινει την αρτηρια της καρδιας για 20 λεπτα σε εναν ανθρωπο που δεν ειναι σε αυτην την κατασταση που το αιμα κυλαει φυσιολογικα σε μια εγκυο η ροη του αιματος ειναι 10 φορες πιο πολυ !! σαφος και οποια μαμα καπνιζει δεν συμαινει οτι θα κανει παιδι με καποιο προβλημα !!εγω ζωντανο παραδειγμα εγω δεν καπνιζα και ο αγγελακος μου εχει ασθμα !ομως δεν ειναι μονο το αναπνευστικο !!θα ηθελα πολυ την γνωμη σας και απο μανουλες που καπνιζουν !!το ξαναλεω μπορει να ειμαι υπερβολικη ομως και παλι νομιζω οτι εγκυος και δεν πανε μαζι !!παντα φιλικα Νινα !!

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

εγω δε καπνιζα σε κανενα παιδι.

εχω ομως γνωστη με 3 παιδια(ηλικιας 6,3,και 2 μηνων)που καπνιζε κ στα 3 κ μαλιστα ελεγε οτι 50 τσιγαρα τη μερα δε της φτανουν.ειχα παει σπιτι της κ σε μια ωρα ειχε κανει καμια 10 τσιγαρα κ ηταν εγκυος στο 3ο παιδι κ μαλιστα στον 9ο:shock:

τα παιδια κ τα 3 υγειεστατα κ μαλιστα ολα βγηκαν απο 4 κιλα κ πανω:!:

κ εγω που δε καπνιζα, η μεγαλη μου εχει χρονια βρογχιτιδα κ κανουμε μασκες απο οκτωβριο μεχρι απριλιο ΣΥΝΕΧΕΙΑ κ κανενας στο σοι μου η του αντρα μου δεν το εχει(δεν υπαρχει περιπτωση κληρονομικοτητας δηλαδη)

τι να πω δε ξερω ο θεος τα φυλαξε τα μωρα της κ βγηκαν τετραγερα

NIWSCBe.jpg[sIGPIC][/sIGPIC]Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Διαφημίσεις

καλημερα και απο εμενα! (Δημητρουλα με θυμασαι?) Λοιπον στην πρωτη εγκυμοσυνη μου που ηταν παλλινδρομη καπνιζα 3-4 την ημερα γενικα ημουν καπνιστρια και το ειχαμε συζητησει με το γιατρο και μου ειχε επιτρεψει να καπνιζω τοσα. ενιωθα παρα πολλες τυψεις και προς το τελος δεν καπνιζα καθολου. Δεν ξερω αν το οτι η εγκυμοσυνη δεν πηγε καλα οφειλεται σε αυτο αλλα καλο ειναι να προσπαθησεις να το κοψεις. Εγω τωρα δεν εχω καπνισει εδω και 2 μηνες και απορω πως καπνιζα. Μου φερνει τρομερη αηδια βεβαια εχω και αναγουλες αλλα και πριν με πιασουν με ειχε αηδιασει..

Τωρα πως αυτη η γνωστη σου νομιζει οτι το 1 ΠΑΚΕΤΟ δεν κανει κακο...τι να πω.. απο που την εχει αυτη την πληροφορια? ο αντρας της τι λεει? εμενα με κυνηγαγε με τα 3...τι να πω μερικες γυναικες πραγματικα με εκνευριζουν....Δηλαδη οκ καπνιζεις πολυ και εισαι εγκυος, το να λες οτι δεν κανει και κακο κιολας..ε θα τρελαθουμε τελειως.. :evil::evil::evil:

tt100c27.aspx

Καπνίστρια τρελή εγώ (2 πακέτα δεν με φτάνανε) αλλά στις εγκυμοσύνες το μείωσα στα 3 με 4 τσιγάρα την ημέρα (και αυτά μισά)…. Δεν μπορούσα να το κόψω αλλά δεν μου πήγαινε να καπνίζω σαν φουγάρο με ένα μωρό στην κοιλιά!!!! Όσο για τη φίλη που είπε ‘’τα δικά μου δεν έπαθαν τίποτα’’ :evil: :evil: Ειλικρινά νιώθω άσχημα που κάπνιζα έστω και 4 την ημέρα. :(

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Μα τι να πούμε βρε κορίτσια. Οτι υπάρχει να ειπωθεί, το έχει κάνει η επιστήμη. Αυτά τα 2 δεν συνδυάζονται απλώς.

Εγώ είμαι καπνίστρια, στην εγκυμοσύνη μου το έκοψα, όσο θήλαζα επίσης, μετά δυστυχώς το ξανάρχισα.

Δεν καπνίζω ποτέ μέσα στο σπίτι, ούτε επιτρέπω σε κανέναν επισκέπτη, όποιος θέλει, στο μπαλκόνι. Οποιου δεν του αρέσει, ας μην ξανάρθει (ω, ναι μου έτυχε και αυτό!).

Δεν πηγαίνω με τα παιδιά σε κλειστούς χώρους που έχει τσιγάρο, είτε είναι καφετέρια, είτε εστιατόριο, είτε σπίτι.

Επισκέψεις σε σπίτια ανθρώπων που ξέρω ότι είναι τεκές, δεν πάω.

Δεν καπνίζω εννοείτε ούτε και στο αυτοκινητο με τα παιδιά μέσα (το βλέπω συνέχεια, έχουν και κλειστά τα παράθυρα είτε γιατί κάνει κρύο είτε γιατί κάνει ζέστη και τα κακόμοιρα τα παιδιά καπνίζουν μια χαρά).

Να σημειώσω ότι δεν κάπνιζα μέσα στο σπίτι και πριν από τα παιδιά..

Τώρα που το σκέφτομαι, ωραία καπνίστρια είμαι... Μάλλον για αυτό με κοροιδεύουν όλοι. :rolleyes:

Παρότι καπνίζω, κάνω ότι μπορώ να ζω σε ..άκαπνο χώρο!

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Γενικα οι καλες εγκυμοσυνες ειναι λαχειο...τωρα αν δεν προσεχουμε καθολου κ το αφηνουμε μονο στην τυχη,τι να πω καποιες παραειναι τυχερες....

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

8kg4p3.png

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

καλημέρα κι από μένα,

αν και καπνίστρια πριν την εγκυμοσύνη το έκοψα μαχαίρι μόλις πήρα τη β' χοριακή στα χέρια μου. Δεν είχα κανένα σύμπτωμα πριν και δεν το είχα καταλάβει. Έλα όμως που ήμουν ήδη 2,5 μηνών. Οταν ο γιος μου γεννήθηκε με σχιστία χείλους και υπρεώας και έμαθα ότι το τσιγάρο συγκαταλέγεται στους πιθανούς "υπόπτους", μπορείτε να φανταστείτε τις τύψεις μου.. Ακόμα και τώρα που είναι πολύ καλά, καμμιά φορά κοιτάζω τις ουλές του και νιώθω τόσο μα τόσο υπεύθυνη...Το γελοίο είναι ότι το έπιασα πάλι 1,5 χρόνο αφού γέννησα. Δυστυχώς! Είναι η πιο καταστροφική συνήθεια που μπορεί να αποκτήσει ένας άνθρωπος! Αισθάνομαι ότι είναι η μεγαλύτερη αδυναμία του χαρακτήρα μου...

και εγω κοριτσια το εκοψα μαχαιρι μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυο΅ς.ουτε μια τζουρα που λενε,ηταν δυσκολο αλλα τωρα δεν το θελω καθολου...για να δουμε μετα:wink:

Jt63p2.png

καλημερα και απο εμενα! (Δημητρουλα με θυμασαι?) Λοιπον στην πρωτη εγκυμοσυνη μου που ηταν παλλινδρομη καπνιζα 3-4 την ημερα γενικα ημουν καπνιστρια και το ειχαμε συζητησει με το γιατρο και μου ειχε επιτρεψει να καπνιζω τοσα. ενιωθα παρα πολλες τυψεις και προς το τελος δεν καπνιζα καθολου. Δεν ξερω αν το οτι η εγκυμοσυνη δεν πηγε καλα οφειλεται σε αυτο αλλα καλο ειναι να προσπαθησεις να το κοψεις. Εγω τωρα δεν εχω καπνισει εδω και 2 μηνες και απορω πως καπνιζα. Μου φερνει τρομερη αηδια βεβαια εχω και αναγουλες αλλα και πριν με πιασουν με ειχε αηδιασει..

Τωρα πως αυτη η γνωστη σου νομιζει οτι το 1 ΠΑΚΕΤΟ δεν κανει κακο...τι να πω.. απο που την εχει αυτη την πληροφορια? ο αντρας της τι λεει? εμενα με κυνηγαγε με τα 3...τι να πω μερικες γυναικες πραγματικα με εκνευριζουν....Δηλαδη οκ καπνιζεις πολυ και εισαι εγκυος, το να λες οτι δεν κανει και κακο κιολας..ε θα τρελαθουμε τελειως.. :evil::evil::evil:

ο αντρας της της το ειπε 1 -2 και απο εκει και περα την "παπια "και αυτος δεν μπορω να καταλαβω ρε γμτ !εγω να εχω χασει 6 κιλα απο εμετους"εκανα 20-25 την ημερα δεν εχω χολη και ειχε παθει το στομαχι μου υπερεμια μπηκα στο νοσοκομειο με ορους τωρα ειμαι καλα !!κανω 3με 4 την ημερα !" να με ενοχλουν τα παντα !!να μου βρωμανε ολα !!και αυτη να εχει το τσιγαρο και να ειναι μια χαρα !!δεν την αφησα να καπνισει εδω και τα πηρε στο κρανιο !και δεν ηταν μονο για τα παιδακια μου δεν μπορω την μυρωδια απο το τσιγαρο !!δεν το αντεχω !κανω εμετους !τι να πω ρε γμτ ο θεος να προστατεψει ολα τα μωρακια μας!

καλημέρα κι από μένα,

αν και καπνίστρια πριν την εγκυμοσύνη το έκοψα μαχαίρι μόλις πήρα τη β' χοριακή στα χέρια μου. Δεν είχα κανένα σύμπτωμα πριν και δεν το είχα καταλάβει. Έλα όμως που ήμουν ήδη 2,5 μηνών. Οταν ο γιος μου γεννήθηκε με σχιστία χείλους και υπρεώας και έμαθα ότι το τσιγάρο συγκαταλέγεται στους πιθανούς "υπόπτους", μπορείτε να φανταστείτε τις τύψεις μου.. Ακόμα και τώρα που είναι πολύ καλά, καμμιά φορά κοιτάζω τις ουλές του και νιώθω τόσο μα τόσο υπεύθυνη...Το γελοίο είναι ότι το έπιασα πάλι 1,5 χρόνο αφού γέννησα. Δυστυχώς! Είναι η πιο καταστροφική συνήθεια που μπορεί να αποκτήσει ένας άνθρωπος! Αισθάνομαι ότι είναι η μεγαλύτερη αδυναμία του χαρακτήρα μου...[/quote

να σου ζησει το μωρακι σου γερο να ειναι και να ειναι μονο αυτο !!εσυ ομως καλη μου δεν το ηξερες οτι ησουν εγκυος μετα το εμαθες αυτη απο την 1 στιγμη καπνιζει κανονικα !!

Ανηκω κ εγω στην κατηγορια της Rkt. Καπνιζω απο τα 22 μου, τωρα ειμαι 28.μ Οταν εμαθα οτι ειμαι έγκυος στα διδυμα το έκοψα μαχαιρι.Μολις σταματησα τον θηλασμο το ξεκινησα κ πιο πολυ απο πρίν δυστυχως. Αλλα παντα έξω απο το σπιτι, μακρυα απο τα μωρα, κλπ. Τωρα έμεινα έγκυος κ ουτε που το πηρα χαμπαρι (οι διδυμες ειναι με εξωσ.), οποτε κάπνιζα σα φουγαρο κ ημουν 5,5 βδομ. έγκυος. Βεβαια απο την ώρα που μου το ειπε ο γιατρος δεν τι έχω βάλει στο στομα μου...αν κ μου λειπει το άτιμο κ δεν έχω αναγουλες ωστε να με αποτρεψουν. Παντως όλα ειναι εγκεφαλικά, δηλ. πριν καπνιζα 12-13 τσιγαρα την ημέρα κ τωρα, αν κ μπορω, πως κρατιέμαι.

Λετε να έκανα κακό τοσο καιρο που κάπνιζα?

λοιπον εγω στην 1η μου εγκυμοσυνη για διαφορους λογους δεν ειχα παρει ειδηση πως ημουν εγκυος. δεν ειχα προσεξει σε τιποτα, μετακομιση, αγωνας ανωμαλου δρομου με αμαξι στο allou, δεν ειχα φυσικα συμπτωματα,ειχα μεχρι και "περιοδο" αλλα λιγο πιο μικρη σε μερες, ωσπου εφτασα στον 4ο+ που κοπηκε οποτε πηρα ειδηση πως ειμαι εγκυος.

ως τοτε καπνιζα καμια 15αρια τσιγαρα την ημερα.δε μου μυριζε δε με ανακατευε, τιποτα/μονο η μυρωδια του κρεατος, που και που η οδοντοκρεμα και καμια φορα μου μυριζε πιο εντονα το τασακι οπως καταλαβα εκ των υστερων//τελικα το πρωι που εκανα το τεστ, πηγα στη δουλεια και λεω "θα καπνισω αυτα τα 2 τσιγαρα και τελος. και ετσι εκανα. αλλο ενα αναψα καποια στιγμη μετα απο πολλη πιεση, καπνισα 3 τζουρες και το σβησα και ως τις 30 μερες μετα τη γεννα που το μωρο επινε το δικο μου γαλα δεν ξανακαπνισα. στη 2η εγκυμοσυνη μου το κοψα στον 2ο μολις δηλ. βγηκε η χοριακη θετικη και δεν ξαναναψα ως τις 20-25 μερες παλι ( σταματησε νωρις το γαλα λογω θεματος με την υγεια μου.. τα μωρα μου βγηκαν η πρωτη 3150 2 βδομαδες πριν την πητ και η 2η 3750 1 μερα πριν την πητ. δε νομιζω πως το τσιγαρο επηρεασε ιδιεταιρα αλλα σιγουρα αν ηξερα στην 1η εγκυμοσυνη απο την αρχη δε θα καπνιζα.!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα