Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Έχω ένα μεγάλο πρόβλημα και θέλω την βοήθεια και κατανόηση σας.

Πριν την εγκυμοσύνη κάπνιζα πάρα πολύ. Σχεδόν 60 - 70 τσιγάρα την ημέρα. Είμαι γενικά ένα νευρικό άτομο και το τσιγάρο ας πούμε ότι ήταν το ηρεμιστικό μου. Ξέρω ότι όλα είναι εγκεφαλικά βέβαια αλλά...

Όταν έμεινα έγκυος έκανα μεγάλη προσπάθεια να το κόψω. Αλλά δεν τα κατάφερα. Προσπάθησα πάρα πολύ να πέσω στα 10-12 τσιγάρα την ημέρα. Η γυναικολόγος μου, αφού με μάλωσε που πριν κάπνιζα τόσο πολύ μου είπε ότι φυσιολογικά δεν θα μπορούσα να το κόψω απότομα γιατί αυτό θα δημιουργούσε πρόβλημα και σε μένα και στο παιδί. Σιγά σιγά όμως έπρεπε να το κόψω.

Έκανα την αυχενική και όλα ήταν παραπάνω από καλά. Οπότε θα έπρεπε να πετάω. Δυστυχώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να το κόψω. Έχω πόλύ άγχος και στρες. Με την δουλειά μου που δεν πάει καλά, με το γάμο μου που θα γίνει σε 20 μέρες και τρέχω, τα οικονομικά που δεν παλεύονται και με όλα να είναι στις δικές μου τις πλάτες.

Έχω παράπονο και από τον άντρα μου που δεν νοιώθει. Μου είπε προχτές ότι θα είμαι υπεύθυνη για ότι και να πάθει το μωρό. Το ίδιο λέει και η μητέρα μου. Εγώ κάθε μέρα κλαίω και είμαι πολύ χάλια. Έχω τόσα άγχη, έχω και το τσιγάρο.

Δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω με το τσιγάρο. Αυτήν τη στιγμή δε θέλω να το κόψω με βοηθάει. Όμως με έχουν τρελλάνει όλοι. Απλά δεν αντέχω άλλο.

Βρίσκομαι σε άθλια κατάσταση.....

bunbunadr20081001_-8_My+child+is.png

Διαφημίσεις

Σιγά σιγά όμως έπρεπε να το κόψω...

Δεν κόβεται σογά-σιγά το ρημάδι, κόβεται μαχαίρι μια κι έξω.

Κι εγω κάπνιζα 2 πακέτα προ εγκυμοσύνης και με το τεστ θετικό το κοψα και δεν σκοπεύω να το ξαναρχίσω.

Πάρε κομπολογάκι, άρχισε βελονάκι, κάνε κάτι τέλος πάντων με τα χέρια σου στην αρχή, φρόντισε όσο μπορείς να περιορίσεις τις παρέες των καπνιστών. Μετά απο λίγο καιρό θα χαίρεσαι που επιτέλους μπορείς να ανασαίνεις και να μυρίζεις σαν άνθρωπος.

Καλή επιτυχία και καλή δύναμη :)

Αχ βρε κοριτσάκι πρώτα απ΄όλα προσπάθησε να χαλαρώσεις και να μην κλαίς γιατι δεν σου κάνει καθόλου καλό και ούτε και στο νινί σου που νιώθει την κάθε ψυχολογική σου κατάσταση.

Και τελοσπάντων αντί να σου ρίχνουνε ευθύνες και να σε κράζουνε θα ήταν καλύτερα να σου πέρνανε κάποια "βάρη" από την πλάτη σου. Κάποιος να σε βοηθήσει να ετοιμάσεις τον γάμο σου χωρίς εσύ να πρέπει να τρέχεις συνέχεια πανικόβλητη μόνη σου.

Σε ιδιωτικό τομέα δουλεύεις; Γιατι δεν βγαίνεις καμιά εβδομαδούλα αναρωτική λιγάκι να χαλαρώσεις και να ηρεμήσεις;

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο! :wink::wink:

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Πολλές πολές ευχές για τον γάμο σου, για το μωράκι σου, για τις ετοιμασίες που έχεις αναλάβει, για τις αποφάσεις που θέλεις να καταλήξεις!

Σε καταλαβαίνω πραγματικά: περισσότερο από ποτέ χρειάζεσαι μια μορφή εκτόνωσης σε όλα αυτά τα καινούρια κομμάτια ζωής που ξεκινάς να απολαμβάνεις.

Θυμάσαι πως είναι όταν ταξιδεύεις με αεροπλάνο; Έχεις το δικαίωμα να διαλέξεις οικονομική ή πρώτη θέση: και με τις δύο θα φτάσεις στον προορισμό σου, απλώς εσύ αποφασίζεις. Το ίδιο ισχύει και για το ταξίδι του μωρού: θα το έχεις σε λίγους μήνες στην αγκαλιά σου σίγουρα, απλώς εσύ θα αποφασίσεις σε τι "θέση" θα ταξιδέψει κοντά σου.

Νιώθω οτι όσο λαμπερό θα θέλεις να είναι το νυφικό που θα φοράς, αλλά τόσο λαμπερό θα θέλεις να είναι και το αμνιακό νεράκι που θα αναπνέει το μωρό σου :)

Θα γίνεις μια καταπληκτική μαμά! Και μόνο οτι νοιάζεσαι τόσο πολύ, εγώ αυτό καταλαβαίνω..

Να είσαι καλά,

Φιλικά,

Ηρώ

.png.png

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Διαλεγεις τι θελεις .... ενα υγιες μωρακι οπου θα μπορεις να το κοιτας στα ματια αυριο μεθαυριο ή να συνεχιζεις να καπνιζεις ? Και εγω εγκυος παντρευτικα με πολυ περισσοτερο αγχος απο το δικο σου πιστεψε με , και εγω καπνιζα προ εγκυμοσυνων αλλα το εκοψα , ημουνα 7 εβδομαδων περιπου οταν το εκοψα (μολις ακουσα στον υπερηχο την καρδια του μικρου μου ) . τοτε ακομα δεν ενοιωθα μαμα , δεν ηξερα τι μου συμβαινει καλα καλα , απλως ηξερα οτι ειμαι ερωτευμενη με το πανο μου και οτι εμεινα εγκυος , και εφοσον εμεινα εγκυος ειχα υποχρεωση σε αυτο το πλασματακι να το κρατησω οσο περναει απο το δικο μου χερι υγιη . Ζοριστικα παρα πολυ τον πρωτο καιρο , εκλαιγα μερικες φορες απο την πιεση που δεν καπνιζα ενοιωθα σαν να αλλαξε ολο μου το ειναι ομως τσιγαρο δεν ξαναεβαλα στο στομα μου καταφερα και το εβγαλα απο τη ζωη μου και κυριως τη ζωη του παιδιου μου γιατι εκεινη ειχε ποιο πολυ σημασια . Γεννησα με το καλο , σκεφτομουνα αμα θα ξανακαπνισω ή οχι (σιγουρα στο μπαλκονι και ποτε μπροστα στο παιδι μου ) καπου δεν ενοιωθα σωστα να μυριζει εναν αθωο νεογγενητο ουτε καν τα χνωτα μου να βρωμοντας τσιγαριλα . Επειτα με ενδιαφερε περισοτερο να χασω το πολυ επιπλεον βαρος ποθ ειχα παρει οποτε επικεντρωθηκα σε αυτο το σκοπο , οι μηνες περασανε , εχασα τα κιλα μου και ειχα αποφασησει οτι δεν ειναι και τοσο κακο να κανεις 5-6 τσιγαρακια στο μπαλκονι αμα κοιμαται το μικρουλι και εχεις ελευθερη ωρα ή οταν ειναι απογευμα και ειναι ο αντρας μου σπιτι και προσεχει το μικρο να βγαινω επισης εξω για τσιγαρο και τοτε πηραμε αλλη αποφαση , να κανουμε αμεσως το 2ο μας παιδακι , ηρθε με τον πρωτο μηνα :) οποτε παλι μη καπνιστρια η βικυ και αυτη τη φορα ακομα πιο συνιδειτα και παθιασμενα , αυτη τη φορα δεν κλαιω επειδη δεν καπνιζω αλλα κλαιω απο χαρα που βλεπω τον κουκλο γιο μου και τρελαινομαι απο αγωνεια να ειναι τοσο γερο και υγιες και το εμβρυακι που εχω στην κοιλια μου . Ξερω οτι δεν μπορεις να αισθανθρεις μαμα ακομα και ειναι απολυτα φυσιολογικο , ομως κοψε το καπνισμα εστω και αν νευριαζεις και βριζεις την ωρα και τη στιγμη , σε 1 χρονο απο σημερα θα νοιωθεις απολυτα περιφανη που το εκανες και θα κοιτας το μωρο σου και θα λες "για σενα ακομα και να πεθανω δεν με νοιαζει" . Εγω δεν ειμαι αντικαπνιστρια , το αγαπω το τσιγαρο , θελω να ξανακαπνισω καποια στιγμη (λιγοτερο φυσικα απο πριν ) αλλα σιγουρα δεν προκειτε ποτε να βλαψω τα παιδια μου με το τσιγαρο , ουτε να τα βαλω σε διαδικασια να μυριζουνε το δικο μου καρκινο ουτε καν μεσα στο σπιτι μας .

Είσαι σίγουρη ότι είναι ηρεμιστικό?

Έτσι νόμιζα και τελικά ανακάλυψα ότι ήταν το ακριβώς αντίθετο.

ΣΒΗΣΤΟ ΤΩΡΑ!!!!

ΠΕΤΑ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ.

ΠΙΕΣ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ (μη γελάς, με βοήθησε πολύ και δεν έβαλα και βάρος έτσι γιατί όταν ήθελα να καπνίσω έπινα νερό και φυσικά μου περνούσε και μετά από δύο εβδομάδες έπινα πάνω από 20 ποτήρια νερό).

Σε δύο μέρες θα σου βρωμάει τόσο που δε θα θέλεις ούτε να πλησιάσεις κάποιον που καπνίζει.

Το μωρό δε φταίει σε τίποτα να μυρίζει τη μπόχα του τσιγάρου όταν θα γεννηθεί. Το κατά πόσο το βλάπτει τώρα δεν ξέρω πραγματικά γιατί ο καθένας λέει τα δικά του.

Όταν έμεινα έγκυος, ήρθε στο μυαλό μου μια εικόνα από μια ταινία που μας είχαν δείξει στο δημοτικό (τον προηγούμενο αιώνα δηλαδή). Εδειχνε μια έγκυο μητέρα να ανάβει τσιγάρο και ταυτόχρονα την ίδια κίνηση έκανε το μωρό στην κοιλιά της....

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Έχετε όλες δίκιο. Πίνω πάρα πολύ νερό ούτως ή άλλως. Πάνω από 4 λίτρα την ημέρα. Παρόλα αυτά το τσιγάρο το πρωί στη δουλειά δίνει και παίρνει. Ομως δεν πρέπει να το καθυστερώ άλλο.

Τώρα που κατέβηκα στα λίγα τσιγάρα θα προσπαθήσω να το κόψω.

Έλπίζω να τα καταφέρω.

σου εύχομαι από καρδιάς να καταφέρεις να το κόψεις,μα πάνω απ'όλα να ηρεμήσεις ψυχολογικά :D

DoUwp3.png

Γεια σου και απο εμενα,πρεπει να σου πω οτι πριν μεινω εγκυος εκανα 3 πακετα την μερα!!!! οταν το τεστ εδειξε θετικο το εκοψα μαχαιρι,δεν το παιζω εξυπνη ουτε θα σου πω οτι δεν δυσκολευτικα υπηρχαν μερες που νομιζα οτι θα τρελαθω χωρις τσιγαρο. Αλλα τα καταφερα!!! κανε και εσυ το ιδιο μην σκεφτεσαι θα προσπαθησω...αλλα θα το κοψω αμεσως..αλλιως δεν θα καταφερεις τιποτα...σκεψου και την ψυχουλα που εχεις μεσα σου δεν σου φταιει σε τιποτα... ευχομαι να σου πανε ολα καλα και προσπαθησε να μην στεναχωριεσαι... :D Κανεις δεν ειπε οτι ειναι ευκολο να κοψεισ το τσιγαρο!!

DsRyp3.png

Μαρία καλησπέρα. Στο παρακάτω θέμα που ανοίχτηκε έχουν γραφτεί διάφορες εμπεριες σχετικά με το κάπνισμα. Επειδή είναι πολλές οι σελίδες ξεκίνα από το τέλος να ρίξεις αν θες μια ματιά στα πρόσφατα μήπως βοηθηθείς. Καλή επιτυχία και πάνω από όλα μην στενοχωριέσαι. Με την στενοχώρια θα νοιώθεις πιο πολύ ανάγκη για τσιγάρο.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1570

n3kPp3.png

zewgp3.png

Διαφημίσεις

Πριν μπω στη διαδικασία να θέλω να κάνω μωράκι, κάπνιζα 2-3 τσιγάρα τη μέρα. Βέβαια αν τύχαινε να βγω για ποτό ή καφέ, του έδινα και καταλάβαινε :oops:

Τώρα έχω περιοριστεί στο ένα την ημέρα, και μόλις δω το + στο τεστ, θα το κόψω εντελώς τελείως!

Το κακό είναι πως ο άντρας μου καπνίζει, αλλά έβγαλα στρατιωτικό νόμο στο σπίτι και τον βγάζω στο μπαλκόνι (έτσι για να συνηθίζει) :lol::lol:

Κάπνιζα από τα 18 μου, 1 - 1.5 πακέτο την ημέρα.

Στα 30 μου, αμέσως μετά το γάμο μας, το έκοψα μαχαίρι για 4 μήνες. Από 'κει και πέρα και μέχρι τα 31.5 (οπότε και έμεινα έγκυος) έκανα το πολύ 5 τσιγάρα την ημέρα. Από την ημέρα πού έκανα το τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό, δεν έχω καπνίσει ούτε ένα. Ευτυχώς και ο άντρας μου το έχει κόψει εδώ και 10 μήνες.

OX0Gp2.pnguIhfp2.png

Γειά σας κορίτσια.Και εγώ είμαι μία από τις εγκύους που καπνίζουν...Δυστυχώς.!Κάνω μέχρι 5 τσιγάρα και όχι πάντα ολόκληρα...Ήμουν φανατική καπνίστρια και δεν έχω καταφέρει να το κόψω!Είναι απαράδεκτο το ξέρω άλλα διαβασα και τα δικά σας και με παρηγορει ότι δεν είμαι η μόνη που νιώθει έτσι...

Φιλιά...

.png

ttbd8fd.aspx

Καλά αν το καλοσκεφτείς είμαστε απαράδεκτες! Εγώ καπνίζω - δυστυχώς- 3-4 τσιγάρα την ημέρα, και όλα μόνη μου. Ντρέπομαι πάρα πολύ για αυτό που κάνω και απορώ, τελικά αυτό δεν είναι αρκετό για να το κόψω μαχαίρι! Είναι απαράδεκτο ! Είναι ντροπή μου :cry::cry::cry: !

Διαφημίσεις

σε καταλαβαίνω απόλυτα. κι εγώ κάπνιζα ενάμιση πακέτο πριν την εγκυμοσύνη. είχα σκοπό να το κόψω ότανα αρχίσαμε τις προσπάθειες για μωρό αλλά δεν τα κατάφερα.απο τη μερα όμως που είδα το θετικό τεστ δεν το ξαναεβαλα στο στόμα μου. Νομίζω βέβαια ακόμα ότι αν μετα την εγκυμοσύνη βάλω έστω και ένα τσιγάρ στο στόμα μου, θα πρέπει να αγοράσω μια κούτα από το περίπτερο για να ξεχαρμανιάσω αλλά νιώθω καλύτερα με τον εαυτό μου έτσι. Κοφτο μαχαίρι. Οι δύο πρώτες εβδομάδες ειναι οι δύσκολες. Ασε που είσαι τυχερη που δεν καπνίζει ο καλος μου. εμενα είναι μανιώδης καπνιστής.. δε βοηθάει αυτό, παρόλο που εχει περιοριστεί στο μπαλκόνι ο καημένος...

.png

Marry2008, και εγώ μια απο τα ίδια με εσένα αλλά σε καλύτερη ψυχολογία.. δεν κλαιω γιατί μου ρίχνουν ευθύνες, αυτο το κάνω απο μόνη μου γιατι πιστεύω πως κανω το πιο ηλίθιο πραγμα στον κόσμο..Διακύνδυνευω την υγεία του παιδιού μου γιατί εγώ είμαι αδυναμος χαρακτήρας..Τελικά μόλις τώρα συνηδητοποιησα πως είμαι ήλιθια και πως μπορεί να σκοτώσω τον άντρα μου απο τα νέυρα αλλα θα προσπαθησω να μην το ξαναβάλω στο στόμα μου...Φυσικά εγώ είμαι ...8 μηνων!!!!!

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω δεν είναι το γεγονός ότι καπνίζετε στην εγκυμοσύνη μια που κι εγώ όταν ήμουν έγκυος έκανα δυστυχώς το ίδιο. Αυτό πού μου κάνει ιδιατερη εντύπωση είναι ότι παρά την απελπισία που νοιώθετε όσες γράφετε ότι δεν μπορείτε να το κόψετε, ούτε μια απο εσάς δεν έγραψε ότι διάβασε έστω και την δωρεάν έκδοση του βιβλίου που πρότεινα. Το γεγονός αυτό είναι που μου κάνει τεράστια εντύπωση........................................... :shock::shock::shock::shock:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Κορίτσια κι εγώ κάπνιζα ενα πακέτο τη μέρα αλλά μόλις έκανα το τεστ και βγήκε θετικό μαχαίρι δεν το ξαναέβαλα στο στόμα μου και θα προσπαθήσω να μην το ξαναβάω ποτέ.

Πριν μείνω έγκυος δεν έβλεπα κάποιο λόγο για να το κόψω πάντα έλεγα όταν με ρωτούσαν πότε θα το κόψεις μόλις μείνω έγκυος έλεγα και το εφάρμοσα.....

Τουλάχιστον εσείς που συνεχίζεται να καπνίζετε έστω και λίγα προσπαθήστε να μην παίρνεται μέσα σας τον καπνό. Ίσα ίσα να βρωμίζει το στόμα σας και να το ξεχνάτε βρε κορίτσια.

Πιστέψτε με μπόρω να σας καταλάβω.............

xOSvp3.pngOF74p3.png

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω δεν είναι το γεγονός ότι καπνίζετε στην εγκυμοσύνη μια που κι εγώ όταν ήμουν έγκυος έκανα δυστυχώς το ίδιο. Αυτό πού μου κάνει ιδιατερη εντύπωση είναι ότι παρά την απελπισία που νοιώθετε όσες γράφετε ότι δεν μπορείτε να το κόψετε, ούτε μια απο εσάς δεν έγραψε ότι διάβασε έστω και την δωρεάν έκδοση του βιβλίου που πρότεινα. Το γεγονός αυτό είναι που μου κάνει τεράστια εντύπωση........................................... :shock::shock::shock::shock:

Καλά δεν σου περνάει απ΄το μυαλό οτι κατά βάθος δεν θέλουν να το κόψουν;

Νομίζω ότι ειναι κοινώς αποδεκτό πόσο απαράδεκτη ειναι η εικόνα μιας εγκύου που καπνίζει και βλέπω ότι και οι καπνίστριες το αποδέχονται. Εγω προσωπικά πιστεύω ότι το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη δείχνει ότι η γυναίκα είναι πολύ εγωίστρια και δεν μπορεί να βάλει τίποτα πάνω απο τον εαυτό της...ειδάλλως θα είχε κόψει μαχαίρι το κάπνισμα για όσο έπρεπε τουλάχιστον. Ξέρω ότι ακούγεται σκληρό αλλά έτσι πιστεύω, δεν σας κρίνω αλλά ειλικρινά μέσα μου αυτό πιστεύω.

Elena,

Ο καλός μου καπνίζει και μάλιστα πολύ.

Όσο βλέπει ότι καπνίζω δε με βοηθάει καθόλου. Βέβαια δεν καπνίζει στην κρεββατοκάμαρα πλέον, ενώ πριν καπνίζαμε και οι δυο πολύ εκεί, καταλαβαίνεις.

Του ζήτησα να με βοηθήσει και μου είπε ότι όταν το κόψω μαχαίρι θα βοηθήσει. Αρκεί να το πάρω απόφαση εγώ.

προσπαθησε να μην στεναχωριεσαι γιατι αυτο κανει κακο και στο μωρακι σου.

και εγω καπνιζα στην εγκυμοσυνη δυστηχως δεν μπορεσα να το κοψω αλλα μου ειχε πει ο γιατρος μεχρι 5 τσιγαρα την ημερα ετσι εκανα ενα το πρωι με τον καφε ενα κατα της 11.00 μετα το φαγητο το απογευμα και το βραδυ και ντρεπομαι που το λεω αλλα ημουν με το ρολοι στο χερι ποτε θα ερθει η ωρα. :oops::oops::oops:

ξερω δεν ητανε σωστο να καπνιζω αλλα δεν μπορουσα με τιποτα να το κοψω ημουν μεσα στα νευρα και στην στεναχωρια δεν ημαστε ολοι δυνατοι χαρακτηρες τη να κανουμε!!!!!

καλο θα ηταν βεβαια να το κοψεις αλλα αν δεν μπορεις εντελως τουλαχιστον ελατωσε το!!!!

υπομονη θα περασει ο καιρος :wink:

.png

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω δεν είναι το γεγονός ότι καπνίζετε στην εγκυμοσύνη μια που κι εγώ όταν ήμουν έγκυος έκανα δυστυχώς το ίδιο. Αυτό πού μου κάνει ιδιατερη εντύπωση είναι ότι παρά την απελπισία που νοιώθετε όσες γράφετε ότι δεν μπορείτε να το κόψετε, ούτε μια απο εσάς δεν έγραψε ότι διάβασε έστω και την δωρεάν έκδοση του βιβλίου που πρότεινα. Το γεγονός αυτό είναι που μου κάνει τεράστια εντύπωση........................................... :shock::shock::shock:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Μάτα μου,

Το βιβλίο που λες το έχω κατεβάσει στην ηλεκτρονική του μορφή και έχω διαβάσει τις πρώτες 96 σελίδες. Δυστυχώς δεν μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Παρόλα αυτά το έχω παραγγείλει για να το διαβάσω ολόκληρο στο σπίτι με περισσότερη ηρεμία.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα