Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάπνισμα και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Συμφωνω, συμφωνω, συμφωνω.

 

Κι εγώ!Όπως και για όλα τα πράγματα!Αν δεν γουστάρουμε δεν το κόβουμε,απλά δεν είναι πάντα έτισ εύκολο!

 

emmanouelitsa μου αυτό ισχύει παντού, σε όλα, έτσι δεν είναι?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Lela1

    Lela1 59 δημοσιεύσεις

  • Zoi24

    Zoi24 40 δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 31 δημοσιεύσεις

  • Theodora85

    Theodora85 25 δημοσιεύσεις

Κι εγώ!Όπως και για όλα τα πράγματα!Αν δεν γουστάρουμε δεν το κόβουμε,απλά δεν είναι πάντα έτισ εύκολο!

 

emmanouelitsa μου αυτό ισχύει παντού, σε όλα, έτσι δεν είναι?

 

Ποιος ειπε οτι ειναι ευκολο? Αλλα οπως γραφουν κ ολες οι κοπελες που ηπηρξαν καπνιστριες σιγουρα δεν ειναι ακατορθωτο, ποσο μαλλον οταν εχεις το καλυτερο κινητρο της ζωης σου.

Δυσκολο γιατι εχεις συνδεσει τα παντα στη ζωη σου με ενα τσιγαρο. Ενα τσιγαρο και φευγουμε, ενα τσιγαρο στην παραλια, ενα τσιγαρο με τον καφε, ενα τσιγαρο με το ποτο κοκ. Οι περισσοτεροι καπνιζουν κ προκαταβολικα οταν ξερουν οτι για καποια ωρα δε θα καπνισουν. Κι ομως, οταν κλεισει καποιος ενα ολοκληρο χρονο με οοοολες τισ φασεις της ζωης του χωρις τσιγαρο θα καταλαβει ποσο πολυ δεν το εχει αναγκη.

Τελοσπαντων, επειδη το τοπικ δεν ειναι διακοπη του καπνισματος γενικα νομιζω οτι δεν εχει νοημα να κηρυξω αντικαπνιστικη εκστρατεια:o Σε αυτο που ειμαι καθετη ειναι οτι εγκυμοσυνη και καπνισμα ειναι απαγορευτικος συνδυασμος. Οταν εισαι μονος σου κανε οτι θελεις. Οταν κουβαλας κ ενα πλασμα ξανασκεψου το. Κ σε αυτο νομιζω οτι συμφωνουμε ολοι.

Φυσικα κ ισχυει στα περισσοτερα πραγματα. Γι αυτο κ εχω γραψει οτι τα παντα ειναι θεμα προτεραιοτητων. Οτι γουσταρουμε πολυ, παρα πολυ, με τον ενα η με τον αλλο τροπο θα το πετυχουμε.

Αν εννουσες αυτο γιατι γενικα στην επικοινωνια χανομαστε λιγακι.....

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως, οταν κλεισει καποιος ενα ολοκληρο χρονο με οοοολες τισ φασεις της ζωης του χωρις τσιγαρο θα καταλαβει ποσο πολυ δεν το εχει αναγκη.

 

Πίστεψε με, το έκοψα 9 μήνες στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και συνέχισα να το θέλω μετά!

 

Τελοσπαντων, επειδη το τοπικ δεν ειναι διακοπη του καπνισματος γενικα νομιζω οτι δεν εχει νοημα να κηρυξω αντικαπνιστικη εκστρατεια:o Σε αυτο που ειμαι καθετη ειναι οτι εγκυμοσυνη και καπνισμα ειναι απαγορευτικος συνδυασμος. Οταν εισαι μονος σου κανε οτι θελεις. Οταν κουβαλας κ ενα πλασμα ξανασκεψου το. Κ σε αυτο νομιζω οτι συμφωνουμε ολοι.

Φυσικα κ ισχυει στα περισσοτερα πραγματα. Γι αυτο κ εχω γραψει οτι τα παντα ειναι θεμα προτεραιοτητων. Οτι γουσταρουμε πολυ, παρα πολυ, με τον ενα η με τον αλλο τροπο θα το πετυχουμε.

Αν εννουσες αυτο γιατι γενικα στην επικοινωνια χανομαστε λιγακι.....

 

Εγώ διαφωνώ μαζί σου, πιστεύω ότι η μητρότητα είναι πολυπαραγοντικό θέμα.

 

Ο λόγος που σου απαντάω εδώ είναι γιατί θεωρώ πως πιστεύεις απλά ότι σε εξυπηρετεί.

 

Χρησιμοποιώντας ττα εδώ λόγια σου, σου απαντάω για ένα άλλο θέμα στο οποίο έχουμε ξανασυναντηθεί:Όταν κάποιος είναι μόνος του κάνει ότι θέλει, όταν όμως φέρνει ένα παιδί στον κόσμο και η καλύτερη τροφή που μπορεί να του δώσει είναι το μητρικό γάλα, κι ενώ είναι υπεύθυνη γι αυτό, όταν για όποιο λόγο δε γουστάρει να το κάνει (γιατί δεν υπάρχει δε μπορώ, υπάρχει δε θέλω) και δεν το κάνει, βάζει δηλαδή τον εαυτό του πάνω από το παιδί του τότε κι αυτός απλά βάζει τις προτεραιότητες του, οι οποίες όλοι θα συμφωνήσουμε ότι είναι απαράδεκτες;)Γιατί όπως είπες κι εσύ: Οτι γουσταρουμε πολυ, παρα πολυ, με τον ενα η με τον αλλο τροπο θα το πετυχουμε. :wink:

 

Σημείωση: Δε συμφωνώ καθόλου με την παραπάνω νοοτροπία, δε θεωρώ ότι μια μάνα χαρακτηρίεται από το αν κάπνιζε ή θήλασε, απλά δε μου αρέσει να υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά κατ'όπως μας συμφέρει:Δε θήλασα γιατί δε μπορούσα ψυχολογικά,γνωρίζοντας τι οφέλη έχει το μητρικό σε σχέση με το ξένο αλλά δε με κάνει αυτό κακή μάνα, δεν κάπνισα στην εγκυμοσύνη γιατί είναι απαράδεκτο, και αυτό κάνει μια μανούλα κακιά:roll:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη kikileuteris,

 

Πίστεψε με, το έκοψα 9 μήνες στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και συνέχισα να το θέλω μετά!

 

Κριμα ελπιζω την επομενη φορα-αν το θελησεις ξανα-να το επιτυχεις!

 

Εγώ διαφωνώ μαζί σου, πιστεύω ότι η μητρότητα είναι πολυπαραγοντικό θέμα.

 

Ποιος ειπε το αναποδο? Για αλλη μια φορα με λυπη μου διαπιστωνω οτι χανομαστε στην επικοινωνια. Το τοπικ ειναι εγκυμοσυνη και καπνισμα κι εκει λεω την αποψη μου. Διαφωνει καποιος για τις βλαβερες συνεπειες???? Δε νομιζω οτι χρησιμοποιησα χαρακτηρισμους περι μητροτητας. Συγγνωμη κιολας...αλλα ακους φωνες???? Ειμαι πολυ προσεκτικη σε οτι γραφω κ θα σε παρακαλουσα να κανεις κ εσυ το ιδιο.

 

Ο λόγος που σου απαντάω εδώ είναι γιατί θεωρώ πως πιστεύεις απλά ότι σε εξυπηρετεί.

 

Ο λογος που μου απαντας εδω ειναι...ξερεις αραγε πραγματικα??? Γιατι πραγματικα αμφιβαλλω!!!

Θα σε παρακαλεσω για αλλη μια φορα να μη χρησιμοποιεις χαρακτηρισμους για εμενα του τυπου οτι πιστευω οτι με εξυπηρετει οταν δεν κανω το ιδιο για εσενα κι οταν πανω απο ολα δε με γνωριζεις προσωπικα. Αν θελεις να εκφρασεις την αποψη σου πανω σε γενικοτερα θεματα μητροτητας κ να βγαλεις συμπερασματα εισαι ελευθερη να το κανεις. Εγω ομως δε θα συμμετεχω σε κατι τετοιο, γι αυτο σε παρακαλω να μην παραποιεις κ χρησιμοποιεις το λογια μου με τροπο που απλα κατεβαζουν το επιπεδο της συζητησης. Ελπιζω αυτη τη φορα να εγινα κατανοητη.

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελοσπαντων, επειδη το τοπικ δεν ειναι διακοπη του καπνισματος γενικα νομιζω οτι δεν εχει νοημα να κηρυξω αντικαπνιστικη εκστρατεια:oΣε αυτο που ειμαι καθετη ειναι οτι εγκυμοσυνη και καπνισμα ειναι απαγορευτικος συνδυασμος. Οταν εισαι μονος σου κανε οτι θελεις. Οταν κουβαλας κ ενα πλασμα ξανασκεψου το. Κ σε αυτο νομιζω οτι συμφωνουμε ολοι.

Φυσικα κ ισχυει στα περισσοτερα πραγματα. Γι αυτο κ εχω γραψει οτι τα παντα ειναι θεμα προτεραιοτητων. Οτι γουσταρουμε πολυ, παρα πολυ, με τον ενα η με τον αλλο τροπο θα το πετυχουμε.

 

Αυτή είναι η απάντησή σου σε αυτό:

Δε νομιζω οτι χρησιμοποιησα χαρακτηρισμους περι μητροτητας. Συγγνωμη κιολας...αλλα ακους φωνες???? Ειμαι πολυ προσεκτικη σε οτι γραφω κ θα σε παρακαλουσα να κανεις κ εσυ το ιδιο.

 

 

 

Ο λογος που μου απαντας εδω ειναι...ξερεις αραγε πραγματικα??? Γιατι πραγματικα αμφιβαλλω!!!

 

Γιατί ψάχνω να καταλάβω τη λογική σου.Κακώς όμως.Έχεις δίκιο!

γενικα στην επικοινωνια χανομαστε λιγακι.....

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη kikileuteris,

 

Πίστεψε με, το έκοψα 9 μήνες στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και συνέχισα να το θέλω μετά!

 

Κριμα ελπιζω την επομενη φορα-αν το θελησεις ξανα-να το επιτυχεις!

 

Εγώ διαφωνώ μαζί σου, πιστεύω ότι η μητρότητα είναι πολυπαραγοντικό θέμα.

 

Ποιος ειπε το αναποδο? Για αλλη μια φορα με λυπη μου διαπιστωνω οτι χανομαστε στην επικοινωνια. Το τοπικ ειναι εγκυμοσυνη και καπνισμα κι εκει λεω την αποψη μου. Διαφωνει καποιος για τις βλαβερες συνεπειες???? Δε νομιζω οτι χρησιμοποιησα χαρακτηρισμους περι μητροτητας. Συγγνωμη κιολας...αλλα ακους φωνες???? Ειμαι πολυ προσεκτικη σε οτι γραφω κ θα σε παρακαλουσα να κανεις κ εσυ το ιδιο.

 

Ο λόγος που σου απαντάω εδώ είναι γιατί θεωρώ πως πιστεύεις απλά ότι σε εξυπηρετεί.

 

Ο λογος που μου απαντας εδω ειναι...ξερεις αραγε πραγματικα??? Γιατι πραγματικα αμφιβαλλω!!!

Θα σε παρακαλεσω για αλλη μια φορα να μη χρησιμοποιεις χαρακτηρισμους για εμενα του τυπου οτι πιστευω οτι με εξυπηρετει οταν δεν κανω το ιδιο για εσενα κι οταν πανω απο ολα δε με γνωριζεις προσωπικα. Αν θελεις να εκφρασεις την αποψη σου πανω σε γενικοτερα θεματα μητροτητας κ να βγαλεις συμπερασματα εισαι ελευθερη να το κανεις. Εγω ομως δε θα συμμετεχω σε κατι τετοιο, γι αυτο σε παρακαλω να μην παραποιεις κ χρησιμοποιεις το λογια μου με τροπο που απλα κατεβαζουν το επιπεδο της συζητησης. Ελπιζω αυτη τη φορα να εγινα κατανοητη.

 

Εγω παλι θα σου πω οτι σου ειπα και στο θεμα του θηλασμου.

 

Δεν καταλαβαινω τι ακριβως νομιζεις οτι πετυχαινεις με την ειρωνια και για ποιο λογο δυσκολευεσαι να εκφρασεις την αποψη σου χωρις αυτο το υφακι του ξερολα και του υπερανω.

Εντελως φιλικα...χανεις το δικιο σου ετσι και γινεσαι και αντιπαθητικη.

Μεγαλα κοριτσια ειμαστε..μπορουμε νομιζω να συζηταμε και να διαφωνουμε...σε ενα στοιχειωδες επιπεδο παντα.Δεν κανουμε κανενα διαγωνισμο μητροτητας εδω μεσα να προσπαθουμε να αποδειξουμε ποια ειναι η καλυτερη μανουλα.Δουλεψε το λιγακι αυτο με την ειρωνια.

 

Πραγματικα στο λεω με καθε καλη διαθεση.

Link to comment
Share on other sites

Niki81

 

Δεν αμφισβητω τη καλη σου διαθεση. Μου κανει ομως εντυπωση για το γεγονος οτι αμφισβητεις τη δικια μου. Δε νομιζω οτι στο ελαχιστο ειρωνευτηκα καποια ή χρησιμοποιησα χαρακτηρισμους. Απο την αλλη εχω δεχτει πολυ ειρωνεια κ αστοχα σχολια. Το ρολο του ξερολα δε τον διεκδικησα κ με αφηνει εντελως αδιαφορη.

Στο διαγωνισμο περι μητροτητας εχω δηλωσει απο πολυ πριν οτι δε με ενδιαφερει να συμμετεχω. Καταρχην δε με αφορα κ κατα δευτερον το θεωρω εντελως χαζο. Με τον ισχυρισμο μου οτι εγκυμοσυνη κ καπνισμα δε συμβαδιζουν δεν υποννοω τιποτα περισσοτερο κ τιποτα λιγοτερο για τις μαμαδες που επιλεγουν να καπνιζουν. Δε χαρακτηριζω αυτες στο ΣΥΝΟΛΟ της προσωπικοτητας τους. Το να μου προσδιδονται λογια τα οποια σε καμμια περιπτωση δεν ειναι δικα μου ειναι τουλαχιστον αδικο.

Το αν γινομαι αντιπαθητικη η οχι...λυπαμαι αλλα ετσι ειναι η διαφορετικοτητα των αποψεων. Δε γινεται να συμφωνουμε ολοι σε ολα.

Παρακαλω ομως εσενα οπως ειπα κ πριν να μην απευθυνεστε σε εμενα με χαρακτηρισμους κ συμβουλες για στοιχεια του χαρακτηρα μου που φυσικα δε γνωριζετε.

Το τι θα δουλεψω κ τι οχι το θεωρω απλα ατυχες σχολιο κ οτι παρερμηνεψα απλα τι θελεις να πεις. Δεν υπαρχει κανενας λογος να μπαινουμε σε μια βαρετη αλληλοκατηγορια οταν οπως πολυ σωστα λες μεγαλα παιδια ειμαστε, μπορουμε να συζηταμε κ να συμφωνουμε στα αυτονοητα χωρις να προσπαθουμε να βρουμε θεωριες συνωμοσιας.

Δεν ειρωνευτηκα, δε χαρακτηρισα, απλα εξεφρασα την αποψη μου. Λυπαμαι πολυ...

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά μην ασχολείστε ακόμη εδώ μέσα με άτομα που βάζουν μέτρο στη μητρότητα πιο καλή, πιο, πιο...είναι το λιγότερο γελοίο...

μην ασχολείσται με κόμπλεξ ανωτερότητας ( που στην ουσία είναι καμουφλαρισμένη κατωτερότητα ).

Είχα την τύχη να μείνω έγκυος με την πρώτη, από κει και πέρα δεν είχα ιδέα όσο ήμουν έγκυος πόσο θα αγαπούσα αυτό το πλασματάκι που ήταν μέσα μου, ούτε μπορούσα να φανταστώ πόσο θα με άλλαζε σαν άνθρωπο. Οκ μέχρι εδώ ? δεν ανήκω λοιπόν στην κατηγορία των μανάδων που αγάπησαν το έβρυο από την εμφύτευση, ανήκω στην κατηγορία που η αγάπη μου μεγάλωνε και μεγαλώνει μαζί με το παιδί και τα καμώματα του.

λοιπόν εγώ στην εγκυμοσύνη μου κακώς αλλά κάπνιζα κάποια τσιγάρα ημερησίως,

επίσης πάλι κακώς δεν ψάχτηκα να θηλάσω περισσότερο..

από κει και πέρα σήμερα έχω έναν παίδαρο 5 ετών υγιέστατο ( έχω βαρεθεί να πετάω ληγμένα αντιπυρετικά) αλλά πάνω απ'ολα ΕΥΤΥΧΙΣΜΈΝΟ παιδί...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Dalia να την βγάλω να την μετρήσουμε; :lol: Κι εγώ σαν κι εσένα λοιπόν με τη διαφορά ότι ταλαιπωρήθηκα αρκετά για να μείνω έγκυος και άρα το παιδί το ήθελα και το έκανα συνειδητά. Το τι μπορούσα, τι ήθελα και τα λοιπά τα ξέρω εγώ και σίγουρα όχι οι άλλοι που δεν βιώνουν όπως εγώ.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dalia να την βγάλω να την μετρήσουμε; :lol: Κι εγώ σαν κι εσένα λοιπόν με τη διαφορά ότι ταλαιπωρήθηκα αρκετά για να μείνω έγκυος και άρα το παιδί το ήθελα και το έκανα συνειδητά. Το τι μπορούσα, τι ήθελα και τα λοιπά τα ξέρω εγώ και σίγουρα όχι οι άλλοι που δεν βιώνουν όπως εγώ.

 

:lol::lol:

 

υ.γ και γω συνειδητά έμεινα έγκυος

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανα καμια αναφορα, δεν ειναι αλλωστε του χαρακτηρα μου. Ειναι σεβαστη η αποψη ολων μεχρι ενος σημειο ομως και οταν αυτο δεν περιεχει κριτική και ειρωνεια. Ας μην δωσουμε όμως συνεχεια δεν θα το επιθυμουσα..

 

Και για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι ειναι σωστο τα 3-5 τσιγαρα την ημερα αλλα ειναι προτιμοτερα του πακετου. Για μενα ειναι και θεμα λειτουργικοτητας γιατι περα του ψυχολογικου αντιμετωπιζω κ θεμα δυσκυλιοτητας. Καποια στιγμη που για 2-3 μερες δεν ειχα καπνισει καθολου επιδεινωθηκε η κατασταση και εφτασα σε σημειο να εχω τρομερους πονους μεχρι κ συσπασεις (δοκιμασα τα παντα απο δαμασκηνα μεχρι και υποθετα γλυκερινης χωρις αποτελεσμα)

 

Ειναι δικη σου αποψη το 3-5 παρα ενα πακετο.το ιδανικο ειναι ΚΑΝΕΝΑ.ολα ειναι μεσα στο μυαλο μας το τσιγαρο δε θα σου λυσει κανενα προβλημα - οσο αφορα το ψυχολογικο κομματι.οσο για τη δυσκοιλιοτητα υπαρχει θεραπεια στη διαρκεια της εγκυμοσυνης εκτος απο τη σωστη διατροφη. αν το κανεις για τη δυσκοιλιοτητα ειναι μεγαλο λαθος.το τσιγαρο μονο του ειναι μεγαλο προβλημα

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για το ποιος ειρωνευεται, επικρινει κ ολα τα σχετικα.

 

Γιατι θεωρεις πως σε ειρωνευομαι? Τις δικες σου λεξεις χρησιμοποιησα επακριβως. Δε το πιασα καλα...

 

Δλδ αντι να προσβληθουν αλλοι που λες οτι εσυ κανεις πιο πολλες θυσιες ως μανα απο αλλους -χωρις να το στηριζεις πουθενα αυτο βεβαια-, προσβαλεσαι και απο πανω?

 

Σου ειπα εγω οτι δεν κανεις αρκετες θυσιες για το παιδι σου επειδη δε θηλαζεις? Σε μειωσα σα μανα? Σε εθιξα? Σε επεκρινα? Δε νομιζω!

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω καπνιζα περιπου 8 χρονια, παντα ομως ηθελα μεσα μου να το σταματησω. το αποφασισα πριν 1μιση χρονο, οταν επαθα φαρυγγιτιδα και απο τοτε δεν το εχω ξανα βαλει στο στομα μου! τωρα ειμαι στον 9ο μηνα , περιμενω το μπεμπη μου και χαιρομαι πολυ που καταφερα να απαλλαγω απο αυτη τη συνηθεια πριν μεινω εγκυος.

αυτο που πιστευω παντως, κρινοντας απο τη δικη μου περιπτωση, ειναι πως ισως μας ερχεται πιο ευκολα να κοψουμε το καπνισμα σε καποια φαση της ζωης μας που εμεις θα το επιλεξουμε και οχι οταν θα μας το "επιβαλλουν". (σα να σε πιανει πχ ο πατερας να καπνιζεις , να σε μαλωνει, να σου λεει "πρεπει να το κοψεις" κι εσυ να μη μπορεις να το δεχτεις.)θεωρω πως ποτε δε θα καπνιζα στη διαρκεια μιας εγκυμοσυνης,(πιστευω πως το μωρακι μας αν ειχε φωνουλα θα μας σκυλοβριζε) ειναι τετοιος ο χαρακτηρας μου, απλα πιστευω πως θα το ειχα συνεχεια στο μυαλο μου και θα με "ετρωγε".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

μολισ χθεσ εμαθα οτι ειμαι εγκυος! μετα απο 10μέρεσ καθυστερηση. το θεμα ειναι οτι καπνιζω και πολυ μαλιστα μέχρι την κυριακη. τωρα 2 μερες κανω προσπαθεια να το κοψω αλλα δε το πολυκαταφερνω. ειμαι φανατική καπνιστρια καπνιζα γυρω στα 30-40 τσιγαρα την ημέρα! τι μπορω να κανω να το κοψω? πωσ να μην το σκεφτομαι?

QzW2p3.png
Link to comment
Share on other sites

μολισ χθεσ εμαθα οτι ειμαι εγκυος! μετα απο 10μέρεσ καθυστερηση. το θεμα ειναι οτι καπνιζω και πολυ μαλιστα μέχρι την κυριακη. τωρα 2 μερες κανω προσπαθεια να το κοψω αλλα δε το πολυκαταφερνω. ειμαι φανατική καπνιστρια καπνιζα γυρω στα 30-40 τσιγαρα την ημέρα! τι μπορω να κανω να το κοψω? πωσ να μην το σκεφτομαι?

Να σου πω την εμπειρία μου που έμεινα έγκυος κατά τυχη και κάπνιζα όχι τόσα πολλά αλλά γυρω στα 15-20. για 10 χρόνια χωρίς να έχω κάνει την παραμικρή προσπάθεια να το κόψω. Το μόνο που σκεφτόμουν ήταν ότι ότανμείανω έγκυος θα το κόψω. Και βέβαι δεν ισχύει σε όλυος αυτή η ανταλακλαστική αντίδραση. Να κόβουν δηλαδή το τσιγάρο με το που μένουν έγκυες. Εγώ μια χαρά το ήθελα και έκανα 1-2 την ημέρα στην αρχή που μου είχε πει ο γιατρός. Μετά απλά μ'έπιασαν αναγούλες κ αναγκαστικά σταμάτησα να το θέλω. Έκανα 3-4 μήνες να καπνίσω και σε κάποια φάση μ' έπιασε ότι τοήθελα τρελά. Έκανα μια τζούρα και δεν ήθελα άλλο. Πό τότε άμα με πιάσει και θέλω πολύ κάνω μια τζούρα και το σβήνω. Πίστεψέ με πα΄ντως αν το κόψεις είναι απίστευτη η διαφορά που νιώθεις. Καθαρίζει όλος ο οργανισμός.

Link to comment
Share on other sites

Πάτνως το να αχαρακτηρίζεται κάποιος αν είανι καλός γονιός και να μπορεί να κριθεί μόνο από το αν καπνίζει ή θυλάζει έιναι λίγο άδικο. Γιατί μια χαρά κρίνουμε κάποιον όταν είναι έγκυος αλλα΄για τα λάθη που γίνονται στην ανατροφή των απιδιών, το ουσιαστικό δηλαδή, δενμπορούμε να πούμε τίποτα. Υπάρχει η άποψη ότι ο καθένας κάνει ότι θέλειμε το παιδί του. Αυτά τα λέω γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει ττις δικές του αντοχές και τα δικά του όρια. Φυσικά και δεν είμαι της άποψης ότι να καπνίζουμε ή να πίνουμε. Απλά λέω να είαμστε λιγάκι πιο ανεκτικοί και λιγότερο επικριτικοί. Κια πολλά κιλα΄δεν κάνει να πάρουμε αλλά τα παίρνουμε. Τι θα πει αυτό?ότι δεν αγαπάμε το παιδία μας? Και άλλα απίστευτα λάθη θα κάνουμε με τα χρόνια όπως έκαναν και οι γονείς μας χωρίς να σημαίνει ότι δεν αγαπάμε τα παιδιά μας. Σιγά σιγά μαθαίνουμε. Και δε νομίζω ότι ένα τσιγάρο είναι τόσο τραγικό απ' όλα όσα αναπνέουμε και τρώμε.

Link to comment
Share on other sites

δεν συμφωνω καθολου οταν χαρακτηριζουμε καλους γονεις με το κριτηριο αν καπνιζουν η οχι..

να σας πω την δικη μου εμπειρια..

Και στις 2 εγκυμοσυνες μου το εκοψα μαχαιρι..και οχι δεν το ειχα συχαθει, ουτε ειχα αναγουλες.Τωρα για την δυσκοιλιοτητα...απιστευτη...και μου αφησε και "δωρακι" ξερετε τι θελω να πω...Βεβαια η δυσκοιλιοτητα μετα απο 4 μηνες ελαττωθηκε γιατι εφτιαξα την διατροφη μου, αυτο στην δευτερη εγκυμοσυνη. Θηλασα το κοριτσακι μου 2 χρονια . Μετα τον 1 χρονο επεσα ξανα..:?..το ηθελα...καιγομουν..δειλα δειλα κανοντας 4-5 τσιγαρα την ημερα.Οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος καπνιζα πακετο σχεδον..Οπου και το εκοψα μαχαιρι...παλι..

Θελω να καταληξω πως στην πρωτη μου εγκυμοσυνη...αμα εβλεπα εγκυο να καπνιζει μου κακοφαινοταν πολυ...και τωρα δλδ απλα δεν κρινω τοσο ευκολα...ε αμα την δω φουγαρο ε οκ....μπορει και να την στραβωκοιταξω...Να σημειωσω η μανα μου καπνιζε και στις 2 εγκυμοσυνες της...τον αδερφο μου τον γεννησε και προωρο μαλιστα. Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο...αδυναμιες ειναι αυτες..

Ο αντρας μου καπνιζει...ολο το διαστημα που δεν καπνιζα κοριτσια με ειχε ξενερωσει απιστευτα η μυρωδια του..ειχαμε προβληματα στην σχεση μας γιαυτο, δεν ηθελα να τον πλησιαζω...συχαινομουν:?

Θελω να πω στις εγκυουλες...να προσπαθησουν οσο μπορουν να μην καπνιζουν...η δικη μου συμβουλη ειναι να προσπαθησουν να το κοψουν τελειως...τουλαχιστον στην εγκυμοσυνη...ειναι πολυ κακο.

Εγω ισως δεν το ξανααρχιζα αν δεν καπνιζε ο αντρας μου...και λεω ισως γιατι το ρημαδι δεν κοβεται ευκολα το καταλαβαινω..απλα θα με βοηθουσε αν δεν καπνιζε κι εκεινος

Link to comment
Share on other sites

μολισ χθεσ εμαθα οτι ειμαι εγκυος! μετα απο 10μέρεσ καθυστερηση. το θεμα ειναι οτι καπνιζω και πολυ μαλιστα μέχρι την κυριακη. τωρα 2 μερες κανω προσπαθεια να το κοψω αλλα δε το πολυκαταφερνω. ειμαι φανατική καπνιστρια καπνιζα γυρω στα 30-40 τσιγαρα την ημέρα! τι μπορω να κανω να το κοψω? πωσ να μην το σκεφτομαι?

 

Καταρχήν συγχαρητήρια!! Να έχεις μια καλή και ήρεμη εγκυμοσύνη!!

Τώρα για το τσιγάρο μια από τα ίδια...τελικά το έκοψα μαχαίρι όταν άρχισαν οι αναγούλες. Πραγματικά δεν ήθελα ούτε να το μυρίζω. Εγώ που 15χρόνια κάπνιζα πάνω από ένα πακέτο τη μέρα. Εύχομαι να έχεις και εσύ τις ίδιες αναγούλες και να είναι τόσο εύκολο όσο ήταν και για μένα.;)

Αν πάλι δεν έχεις μην τρελαίνεσαι...προσπάθησε αρχικά να το ελαττώσεις.

 

Αν θέλεις πολύ τσιγάρο ζήτα από τον άντρα σου αν είναι καπνιστής να ανάψει ένα και πάρε μια τζούρα.

Αν το έχεις συνδυάσει με καφέ ελάττωσε τους καφέδες.

Αγόρασε βιβλία για την εγκυμοσύνη και άρχισε το διάβασμα, μπες σε mood εγκύου:P

Μακάρι να υπήρχε ένας "μαγικός" τρόπος να το κόψουμε...θα το είχαμε κάνει όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια!! Να έχεις μια καλή και ήρεμη εγκυμοσύνη!!

Τώρα για το τσιγάρο μια από τα ίδια...τελικά το έκοψα μαχαίρι όταν άρχισαν οι αναγούλες. Πραγματικά δεν ήθελα ούτε να το μυρίζω. Εγώ που 15χρόνια κάπνιζα πάνω από ένα πακέτο τη μέρα. Εύχομαι να έχεις και εσύ τις ίδιες αναγούλες και να είναι τόσο εύκολο όσο ήταν και για μένα.;)

Αν πάλι δεν έχεις μην τρελαίνεσαι...προσπάθησε αρχικά να το ελαττώσεις.

 

Αν θέλεις πολύ τσιγάρο ζήτα από τον άντρα σου αν είναι καπνιστής να ανάψει ένα και πάρε μια τζούρα.

Αν το έχεις συνδυάσει με καφέ ελάττωσε τους καφέδες.

Αγόρασε βιβλία για την εγκυμοσύνη και άρχισε το διάβασμα, μπες σε mood εγκύου:P

Μακάρι να υπήρχε ένας "μαγικός" τρόπος να το κόψουμε...θα το είχαμε κάνει όλες!

Συμφωνώ απόλυτα με τις συμβουλές! Όσο πιο πολύ αγχωνόμαστε να το κόψουμε τόσο πιο δύσκολο είναι. Εγώ συνειδητοποίησα ότι άμα έχω στο μυαλό μου ότι αν θέλω μπορώ να κάνω ένα τότε μου είναι πολύ πιο έυκολο να μην κάνω. Προφανώς και χρειάζεται προσπάθεια και κάποιες φορές είναι δύσκολο αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Όσο για αν θα το αρχίσουμε μετά εγώ σκέφτομαι ότι πήρα που πήρα τα κιλά λόγω της διακοπής δεν είναι κρίμα να το ξαναρχίσω? και πάλι όμως χωρίς να έχω κάτι απαγορετικό στο μυαλό μου γιατί τότε σίγουρα θα το ξαναρχίσω. Τουλάχιστον έτσι λειτουρώ εγώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ja sas koricia itela na rotiso iparxi kapia pu kapnise stin egkimosini??? i mipos kserate kapia pu kapnise.??? to moro itan kala??? xriazome ts embiries sas ego kano 4-5 tsigara tin i mera den boresa na to kopso.....

 

Γεια!

Εγώ ξέρω κάποιες περιπτώσεις που κάπνιζαν σαν και σένα (λίγο λιγότερο ίσως), στις οποίες άλλες δεν είχαν πρόβλημα αλλά άλλες είχαν. Τελευταίο παράδειγμα μια συνάδελφος μου. Κι εκείνη κάπνιζε 2-3 τσιγάρα την ημέρα με αποτέλεσμα το μωράκι της να γεννηθεί πρώορο και με πρόβλημα στο αναπνευστικό. Τυχαίο; Ποιος ξέρει!!! Πάντως εκείνη έχει τρομερές τύψεις και πολλοί της οικογένειας της την κατηγορούν. Η απόφαση δική σου!!!! Πάντως κι εγώ κάπνιζα πριν μείνω έγγυος και μου φαινόταν αδιανόητο να το κόψω μαχαίρι. Για το καλό του μωρού μου όμως, το έκανα! Δεν θα το άντεχα σε περίπτωση που γεννιόταν με κάποιο πρόβλημα να έφταιγε η αδυναμία μου αυτή! Το αποτέλεσμα; Είμαι στην 24η εβδομάδα κι έχω πάρει 12 κιλά. Κακώς κι εγώ, αλλά κάπου έπρεπε να ξεσπάσω!

Αυτά από μένα!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου θα σου πω την δική μου εμπειρία μόλις άκουσα την καρδούλα του στον υπέρηχο με έπιασαν οι τύψεις και το έκοψα.Ήμουν τόσο φανατική που ο άντρας μου δε το πίστευε ότι το έκοψα νόμιζε ότι έκανα κρυφά!!Τώρα το μωρό μου είναι 9 μηνών ακόμα δεν έχω καπνίσει γιατι τον θηλάζω και ένα από τους πολλούς λόγους είναι γιατι φοβάμαι ότι αν σταματήσω το θηλασμό θα το ξαναρχίσω γιατι ακόμα μου αρέσει τους βλέπω και το αναπολώ είναι δύσκολο το ξέρω αλλά το κάνεις για ανώτερο σκοπό προσπάθησέ το όσο μπορείς ααα και η αίσθηση που έχεις όταν θηλάζεις θα σε ανταμείψει.Καλή επιτυχία!!!!!!!:wink:

:-D geomi...
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μπορούσα να το κόψω,αν και το μείωσα αισθητά (απο δύο πακέτα έκανα 3-4). Ο γιατρός μου είχε δώσει το δικαίωμα, γιατί η δουλειά μου είναι πολύ αγχωτική και το τσιγάρο το έχω συνδυάσει (κακώς) ως το αγχολυτικό μου. Με 4- 5 τσιγάρα δεν υπάρχει καμία επιστημονική μελέτη που να λέει ότι θα υπάρξει πρόωρος τοκετός, όπως αναφέρεται κάπου παραπάνω, χωρίς βέβαια αυτό να συνιστά δικαιολογία. Δεν χρειάζεται, λοιπόν, να γεμίζουμε ενοχές κάθε κοπέλα που δεν μπορεί να το κόψει εντελώς...

Πάντως εγώ εδώ και κάμποσες βδομάδες έχω κόψει και αυτά τα λίγα λόγω υψηλής πίεσης:( και το θέλω γαμώτο:evil:

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...