Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάπνισμα και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Η καθε γυναικα ειναι διαφορετικη και αντιμετωπιζει διαφορες καταστασεις κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης γιαυτο το λογο κ καμια δεν μπορει να την κρινει.... Δεν μπορεις να ξερεις το τι μπορει να περναω κ αν μπορω να προσθεσω κ ενα ακομη αγχος της ελλειψης εντελως του τσιγαρου. Οταν ο γιατρος επιτρεπει με μέτρο (μπρος στα 2,5 πακετα την ημερα τα 3 τσιγαρα ειναι μηδαμινα) ποια εισαι εσυ που θα με κρινεις θα με ειρωνευτεις κ θα μου δημιουργησεις επιπλεον τυψεις??????? Γνωριζομαστε απο χθες??????

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Lela1

    Lela1 59 δημοσιεύσεις

  • Zoi24

    Zoi24 40 δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 31 δημοσιεύσεις

  • Theodora85

    Theodora85 25 δημοσιεύσεις

ειμαι και εγω καπνιστρια ομως οταν εμεινα εγκυος δεν μπορουσα να κανω τσιγαρο ακομα και να το ηθελα.ενοιωθα απιστευτες τυψεις ετσι το εκοψα.απλα σκεψου πως με καθε ρουφηξια σφιγγουν ολα τα νευρα του μωρου σου..εμενα αυτη η σκεψη με βοηθησε παντως

Link to comment
Share on other sites

οχ θεε μου,,,ωραιο σκεπτικο....αν παθει ομως κατι το μωρο,μετα μην λεςες γιατι εγινε αυτο!!!!δεν μπορω να καταλαβω οτι ΔΕΝ μπορειτε να κανετε μια ΘΥΣΙΑ για το μωρο....

και που εισαι οταν γενιθει,να ερθω να κανω ενα τσιγαρακι μπροστα στο προσωπακι του μωρου σου,,,,,,:-(

 

ΠΡΙΝ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ...ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ....

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω καπνιζα αρκετα περιπου ενα πακετο την ημερα ,να φανταστεις οτι ειχα το τεστ διπλα μου κ λεω αντε να κανω ενα μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα:D .οταν ομως επιβεβαιωθηκε οτι ειμαι εγκυος αρχισα ενα παιχνιδακι με τον εαυτο μου ,στην καθε σκεψη (πολυ συχνη)του τσιγαρου ελεγα ελα μωρε πιο μετα ,πιο μετα κ το πιο μετα εγινε αυριο κ μεθαυριο κ τελικα καθολου.ακομη κ τωρα 3 μηνες μετα ανα διαστηματα σκεφτομαι το τσιγαρο αλλα αυτο καταλαβα οτι γινεται λογω της παλιας συνηθειας κ τιποτε αλλο.επισης κατι αλλο που με βοηθησε ειναι οτι οταν πηγα να κανω τον πρωτο υπερηχο αυτο εγινε στο νοσοκομειο ειχαν μεσα οι γιατροι μια κοπελα κ της φωναζαν καλα ποσα τσιγαρα καπνιζεις???το παιδι δεν αναπτυσεται σωστα θα το χασεις, κ ο πλακουντας σου ειμαι σιγουρος οτι ειναι μαυρος......κ αυτη ελεγε χαμηλοφωνα εεε δεν κανω τωρα .....ενιωσα ασχημα εκεινη την στιγμη κ ειπα Παναγιτσα μου δεν θα ηθελα ΠΟΤΕ να βρεθω στη θεση της.προσπαθησε το αξιζει ,κ για τους 2 σας,καλη επιτυχια σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μελουσες μανουλες...

Ειμαι 20 εβδομαδων και ακομα δεν εχω καταφερει να κοψω το τσιγαρο..

Το εχω ελλατωσει βεβαια παρα πολυ και εχω αλλαξει την μαρκα μου με μια πολυ (πολυ ομως ) ελαφρυτερη...

Ξερετε τι γεινεται σε τετοιες περιπτωσεις?

Απ'οτι εχω ακουσει οι αποψεις δυηστανται, καποιοι λενε οτι προκειμενου να ειμαστε ηρεμες μπορουμε να καπνιζουμε 4-5 την ημερα και καποιο αλλοι το απαγορευουν κατηγορηματικα...

Επεισης νομιζω οτι υπαρχει ενα περιθοριο στο οποιο αν καταφερουμε να το κοψουμε, μποουμε και να θηλασουμε.Αυτο ισχυει?

 

καπνιζα 10-12 τσιγαρα την ημερα.στην πρωτη εγκυμοσυνη το εκοψα μαχαιρι την ιδια μερα που εμαθα πως ειμαι εγκυος.κ τους 9 μηνες με τραβουσε απιστευτα το τσιγαρο.εβλεπα πακετο κ παθαινα λυσσα ενα πραγμα.αλλα σκεφτομουν το καημενο το μωρακι που πρεπει να γεμισει πισσα κ νικοτινη επειδη εγω θα ηθελα να καπνισω.τελος παντων αντεξα κ δε καπνησα.στην 2η εγκυμοσυνη το εκοψα στην 10η εβδ.ως τοτε καπνιζα 2-3 την ημερα αλλα ενιωθα πολλες τυψεις.επισης παλι με τραβουσε να καπνισω μεχρι κ την ημερα που γεννησα. αλλα εκανα τουμπεκι:rolleyes:

στην τριτη εγκυμοσυνη ημουν πολυ τυχερη καθως απο την 6η κιολας εβδομαδα με το που εβλεπα τσιγαρο εκανα εμετο.μου εφερνε αηδια η μυρωδια του η θεα του κ γενικως ακομα κ η λεξη τσιγαρο:o

μπορεις να το κοψεις αρκει να το θες πραγματικα.στο λεω εγω που το εκανα 2 φορες ενω πραγματικα σου μιλαω ηθελα να καπνιζω ακομα κ απο τα αυτια απο τη στερηση!προς το παρων δε το εχω αρχισει ακομη κ ευχομαι να μη το κανω ποτε!

επισης αυτο που λενε οτι μπορουμε να θηλασουμε μονο αν το κοψουμε μεχρι καποια εβδ της εγκυμοσυνης ειναι μια βλακεια.το καπνισμα στην εγκυμοσυνη ειναι πολυ χειροτερο απο οτι στο θηλασμο.οταν εισαι εγκυος η νικοτινη περναει σε ενα δευτερολεπτο στο αιμα του μωρου.καλυτερα οταν καπνιζεις να θηλαζεις παρα να δεινεις ξενο γαλα.ο θηλασμος προστατευει απο το ασθμα.ενω το ξενο γαλα οχι.μην εχεις την εντυπωση οτι αν καπνιζεις εξω απο το σπιτι δε μεταφερεις νικοτινη στο μωρο.η νικοτινη υπαρχει στο σωμα σου στο δερμα σου στα μαλλια σου στην ανασα σου...και γενικα παντου!

θες να μαθεις πως νιωθει το εμβρυο οταν η μητερα καπνιζει?

πιασε το χερι σου απο τον καρπο κ σφιξε το πολυ δυνατα.ετσι αισθανεται ολοκληρο το σωμα του μωρου σου μεχρι να τελειωσεις το τσιγαρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια!Κι εγω καπνιζα συστηματικα(1 - 1,5 πακετο) μεχρι που εμεινα εγκυος στη μπεμπα μου.Με το που εμαθα οτι ειμαι εγκυος το εκοψα σε 4-5 μερες μαχαιρι! Δεν ξανακαπνισα μετα αφου θηλαζω και τωρα στο 2ο δεν εχω καμια διαθεση να το ξαναρχισω.Τι μου φταιει η ψυχουλα που εχω στην κοιλια μου... Μακαρι να μην το ξαναβαλω ποτε στο στομα μου!:)

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω καπνιστρια πριν την εγκυμοσυνη, μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος το εκοψα μαχαιρι σε όλη την εγκυμοσυνη, αν κ με τραβουσε! Καμια φορα αν καπνιζε κανενας κοντα μου πηγαινα κ τον μυριζα (:lol::lol::lol:) λες κ θα του επινα το αιμα ένα πράγμα!!!! Δυστυχως μολις σαραντισα το ξεκινησα πάλι, δεν κάνω μέσα στο σπιτι, μονο στο μπαλκονι, αλλα πάλι μυριζω σαν τασακι!Σε 2 βδομάδες θελω να το κόψω, μακάρι να τα καταφερω!

 

Κοριτσι μου προσπάθησε όσο μπορεις να μην καπνισεις. Η καθεμια ειναι διαφορετική με διαφορετική ζωη!Παρτο αποφαση οτι πρέπει να το σταματησεις. Μολις γεννησεις με το καλο ζητα μια πιτσα, μια κοκα κολα κ ενα πακετο τσιγαρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η καθε γυναικα ειναι διαφορετικη και αντιμετωπιζει διαφορες καταστασεις κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης γιαυτο το λογο κ καμια δεν μπορει να την κρινει.... Δεν μπορεις να ξερεις το τι μπορει να περναω κ αν μπορω να προσθεσω κ ενα ακομη αγχος της ελλειψης εντελως του τσιγαρου. Οταν ο γιατρος επιτρεπει με μέτρο (μπρος στα 2,5 πακετα την ημερα τα 3 τσιγαρα ειναι μηδαμινα) ποια εισαι εσυ που θα με κρινεις θα με ειρωνευτεις κ θα μου δημιουργησεις επιπλεον τυψεις??????? Γνωριζομαστε απο χθες??????
κοπελα μοu εσυ εγραψες εδω και ζητας την γνωμη μασ!!δεν σε πειρα εγω...εγω την γνωμη μου λεω και θα την λεω συνεχεια,τι ηθελες να ακουσεις????

ναι καπνισε οσο θελεις??????ε καπνισε οσο γουσταρεις τοτες!!!

εδω ειναι ανοιχτο φορουν και λεμε την γνωμη μασ....αλλιοσ επρεπε να ρωτισεις της φιλες σου να σου πουν!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ...ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ....
δηλαδι????τι να σκεφτω???οτι ναι ασ καπνισει γιατι δεν μπορει να το κοψει????η καημένη???η θα σκεφτο το μωρακι...που περνει ολο το τσιγαρο στα οργανακια του:confused:ελεοσ

ΕΓΩ ΕΧΑΣΑ μωρο στην 40 εβδομαδα!!!!ε ναι και οταν ακουω να ρισκαρουν οι μαμαδες γιατι δεν μπορουν να κανουν μια θυσια ε οχι δεν σκεφτομαι πριν μιλησω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σορρυ αλλα μπορεις να εκφρασεις τη γνωμη σου με καλυτερο τροπο!!

οκ τοτες.

δεν πειραζει το υτσιγαρο....καπνισε οσο θελεισ..

α και που ειναι οταν θηλασεις να καπνιζεις και τοτες..κανει καλο.

:eek:

οκ τωρα.?

μερικες γυναικες δεν μπορουν να κανουν παιδακια....και αυτες που εχουν...δεν κανουν μια μικρη τοσο δα μικρη θυσια.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδι????τι να σκεφτω???οτι ναι ασ καπνισει γιατι δεν μπορει να το κοψει????η καημένη???η θα σκεφτο το μωρακι...που περνει ολο το τσιγαρο στα οργανακια του:confused:ελεοσ

ΕΓΩ ΕΧΑΣΑ μωρο στην 40 εβδομαδα!!!!ε ναι και οταν ακουω να ρισκαρουν οι μαμαδες γιατι δεν μπορουν να κανουν μια θυσια ε οχι δεν σκεφτομαι πριν μιλησω.

 

λυπαμαι αυτο που σου συνεβει..

αλλα δεν μπορες να λεσ σε μια μανουλα ,θα φυσήξεις το τσιγαρο πανω του....

μου ακουστηκε καπως....:cry:

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

θες να μαθεις πως νιωθει το εμβρυο οταν η μητερα καπνιζει?

πιασε το χερι σου απο τον καρπο κ σφιξε το πολυ δυνατα.ετσι αισθανεται ολοκληρο το σωμα του μωρου σου μεχρι να τελειωσεις το τσιγαρο.

 

ΔΗΜΗΤΡΑ Απο οσα γραφεις εγω κρατω αυτο!

την επομενη φορα που καποια εγκυος παει να βαλει ενα τσιγαρο στο στομα ας το σκεφτει.για εσας καντε οτι θελετε για το μωρο δεν εχετε το δικαιωμα να το βαζετε σε αυτη τη διαδικασια.

αναρωτιεμαι γιατι να δειχνουν την αδυναμια τους αυτη

ευχομαι να βγουν τα καινουργια πακετα τσιγαρων οπου θα εχουν εικονες απο τα πνευμονια- τα δοντια πως γινονται απο το τσιγαρο(το ειχα ακουσει στην tv).μια εικονα χιλιες λεξεις

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι αυτο που σου συνεβει..

αλλα δεν μπορες να λεσ σε μια μανουλα ,θα φυσήξεις το τσιγαρο πανω του....

μου ακουστηκε καπως....:cry:

 

Δεν μπορεις να επιβαλεις την επιλογη σου να καπνιζεις σε ενα παιδι και να γεννηθει με προβληματα στα πνευμονια. οσες λενε δεν καπνιζω ενα πακετο μα 4-5 τσιγαρα, αυτες δεν κανουν κακο στο μωρο?δηλ θυσιαζονται? και δεν καπνιζουν ενα πακετο μα λιγοτερα.τουλαχιστον να μην το λενε.ας αισθανθουν τυψεις γι αυτο εστω και μια φορα

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εμείς που προσπαθούμε χρόνια να κάνουμε παιδί, όταν ακούμε ότι κάποιες δεν θέλουν ή έστω δεν μπορούν να κάνουν κάποιες θυσίες προκειμένου να φέρουν στον κόσμο ένα υγιές μωράκι, αναρωτιόμαστε και προβληματιζόμαστε. Δεν είμαι καπνίστρια, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τη στέρηση που αισθάνεται ο καπνιστής, όμως μου αρέσει να πίνω. Ε λοιπόν στην εγκυμοσύνη δεν πίνουμε! Και όσο κι αν φαίνεται ατυχής ο παραλληλισμός, και το τσιγάρο αλλά και το αλκοόλ είναι ουσίες που βλάπτουν σοβαρά το έμβρυο.

 

Εμένα λοιπόν που δεν καπνίζω, αν με βάλεις μέσα σ΄ένα δωμάτιο με καπνιστές ασφυκτιώ! Πολύ περισσότερο αν με είχαν μέσα σ' ένα μικρό WC και με φλομώνανε στον καπνό. Σκέψου αν θα σου άρεσε εσένα να στο κάνουν αυτό ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ για 9 μήνες! Και μιλάμε για ένα μωράκι τώρα ε;

 

Και ναι, είναι υποκριτικό να λέμε "δεν μπορώ να το κόψω" αλλά αν γεννηθεί το μωρό να μην καπνίζουμε ή να μην αφήνουμε άλλους να καπνίζουνε μπροστά του. Γιατί το έχω ζήσει κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λυπαμαι αυτο που σου συνεβει..

αλλα δεν μπορες να λεσ σε μια μανουλα ,θα φυσήξεις το τσιγαρο πανω του....

μου ακουστηκε καπως....:cry:

bre esi το ειπα ειρωνικα....επειδει ειπε οτι καπνισει τωρα που ειναι εγκυος..και γω ειπα οτι οκ τοτεσ να ερθω να καπνισω οταν γεννηθει,για να δει οτι ειναι πολυ βλαβλερο για το μωρο.

Link to comment
Share on other sites

θες να μαθεις πως νιωθει το εμβρυο οταν η μητερα καπνιζει?

πιασε το χερι σου απο τον καρπο κ σφιξε το πολυ δυνατα.ετσι αισθανεται ολοκληρο το σωμα του μωρου σου μεχρι να τελειωσεις το τσιγαρο.

 

ΔΗΜΗΤΡΑ Απο οσα γραφεις εγω κρατω αυτο!

την επομενη φορα που καποια εγκυος παει να βαλει ενα τσιγαρο στο στομα ας το σκεφτει.για εσας καντε οτι θελετε για το μωρο δεν εχετε το δικαιωμα να το βαζετε σε αυτη τη διαδικασια.

αναρωτιεμαι γιατι να δειχνουν την αδυναμια τους αυτη

ευχομαι να βγουν τα καινουργια πακετα τσιγαρων οπου θα εχουν εικονες απο τα πνευμονια- τα δοντια πως γινονται απο το τσιγαρο(το ειχα ακουσει στην tv).μια εικονα χιλιες λεξεις

πεστα!!! γιατι θα βγω πολυ κακια εγω...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εμείς που προσπαθούμε χρόνια να κάνουμε παιδί, όταν ακούμε ότι κάποιες δεν θέλουν ή έστω δεν μπορούν να κάνουν κάποιες θυσίες προκειμένου να φέρουν στον κόσμο ένα υγιές μωράκι, αναρωτιόμαστε και προβληματιζόμαστε. Δεν είμαι καπνίστρια, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τη στέρηση που αισθάνεται ο καπνιστής, όμως μου αρέσει να πίνω. Ε λοιπόν στην εγκυμοσύνη δεν πίνουμε! Και όσο κι αν φαίνεται ατυχής ο παραλληλισμός, και το τσιγάρο αλλά και το αλκοόλ είναι ουσίες που βλάπτουν σοβαρά το έμβρυο.

 

Εμένα λοιπόν που δεν καπνίζω, αν με βάλεις μέσα σ΄ένα δωμάτιο με καπνιστές ασφυκτιώ! Πολύ περισσότερο αν με είχαν μέσα σ' ένα μικρό WC και με φλομώνανε στον καπνό. Σκέψου αν θα σου άρεσε εσένα να στο κάνουν αυτό ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ για 9 μήνες! Και μιλάμε για ένα μωράκι τώρα ε;

 

Και ναι, είναι υποκριτικό να λέμε "δεν μπορώ να το κόψω" αλλά αν γεννηθεί το μωρό να μην καπνίζουμε ή να μην αφήνουμε άλλους να καπνίζουνε μπροστά του. Γιατί το έχω ζήσει κι αυτό.

 

eiδες δεν ειναι ειρωνια αυτο>:cry:αλλες θελουνε παιδιακια και αλλες που κανουνε...δεν μπορουν να κοψουν το κολοτσιγαρο:mad:

Link to comment
Share on other sites

bre esi το ειπα ειρωνικα....επειδει ειπε οτι καπνισει τωρα που ειναι εγκυος..και γω ειπα οτι οκ τοτεσ να ερθω να καπνισω οταν γεννηθει,για να δει οτι ειναι πολυ βλαβλερο για το μωρο.

 

 

κοπελα μου , ο.κ καταλαβα..

στο κατω κατω ολοι ξερουμε, ποσο βλαπτει το τσιγαρο..

πιστεψε με σε καταλαβαινω απολυτα,

( δεν σου ετυχε και λιγο πραγμα)

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΜΗΤΡΑ Απο οσα γραφεις εγω κρατω αυτο!

την επομενη φορα που καποια εγκυος παει να βαλει ενα τσιγαρο στο στομα ας το σκεφτει.για εσας καντε οτι θελετε για το μωρο δεν εχετε το δικαιωμα να το βαζετε σε αυτη τη διαδικασια.

αναρωτιεμαι γιατι να δειχνουν την αδυναμια τους αυτη

ευχομαι να βγουν τα καινουργια πακετα τσιγαρων οπου θα εχουν εικονες απο τα πνευμονια- τα δοντια πως γινονται απο το τσιγαρο(το ειχα ακουσει στην tv).μια εικονα χιλιες λεξεις

γιαυτο και θα το ξαναπω

θες να μαθεις πως νιωθει το εμβρυο οταν η μητερα καπνιζει?

πιασε το χερι σου απο τον καρπο κ σφιξε το πολυ δυνατα.ετσι αισθανεται ολοκληρο το σωμα του μωρου σου μεχρι να τελειωσεις το τσιγαρο.

και πραγματικα ετσι ειναι.αν θα σας αρεσε να νιωθει ολοκληρο το σωμα σας ετσι επειδη καποιος αλλος θα το αποφασιζε τοτε συνεχιστε αυτο που κανετε.και σορρυ αν ενοχλω με αυτα που λεω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μελουσες μανουλες...

Ειμαι 20 εβδομαδων και ακομα δεν εχω καταφερει να κοψω το τσιγαρο..

Το εχω ελλατωσει βεβαια παρα πολυ και εχω αλλαξει την μαρκα μου με μια πολυ (πολυ ομως ) ελαφρυτερη...

Ξερετε τι γεινεται σε τετοιες περιπτωσεις?

Απ'οτι εχω ακουσει οι αποψεις δυηστανται, καποιοι λενε οτι προκειμενου να ειμαστε ηρεμες μπορουμε να καπνιζουμε 4-5 την ημερα και καποιο αλλοι το απαγορευουν κατηγορηματικα...

Επεισης νομιζω οτι υπαρχει ενα περιθοριο στο οποιο αν καταφερουμε να το κοψουμε, μποουμε και να θηλασουμε.Αυτο ισχυει?

 

Δικαιολογίες!!

Σταμάτα να δικαιολογείς τον εαυτό σου...

Λυπάμαι που θα είμαι επιθετικός αλλά πίστεψέ με είναι για το καλό σου (παρόλο που δεν σε ξέρω).

 

Ξαναλάεω: Σταμάτα να δικαιολογείς τον εαυτό σου και κόψε μαχαίρι το τσιγάρο!!!

Σκέψου: "ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ" και κόψτο! Κάνε το τελευταίο σου σήμερα το βράδυ! Μην κάνεις κάν το τελευταίο σου! Κόψτο τώρα...

 

Το έκοψα εγώ με αυτό τον τρόπο πριν από 9 χρόνια (καπνιστής 12 χρόνια) χωρίς να έχω πρόβλημα υγείας ή οτιδήποτε. Το σκεφτόμουνα, το σκεφτόμουνα και μια μέρα είπα στην γυναίκα μου: "Αυτό είναι το τελευταίο μου τσιγάρο, το τσιγάρο δεν με αφορά πλέον". Η γυναίκα μου χαμογέλασε μην πιστεύοντας με...

 

Μα την πίστη μου, δεν το έχω ξαναβάλει στο στόμα μου από τότε!!!!

Και είμαι το ίδιο ευτυχισμένος αλήθεια! ε;

 

Μην θεωρείς ότι θα σου λύσει τα προβλήματα σου το τσιγάρο...

 

Θα έδινες στο νεογέννητο σου το τσιγάρο στο στόμα και να του επιβάλλεις να ρουφήξει τζούρα; ΌΧΙ ΦΥΣΙΚΑ!

Τότε γιατί καπνίζεις ενώ είναι μέσα στην κοιλιά σου; :confused:

 

Κορίτσι, δεν τα λέω αυτά για να σε στεναχωρήσω, αλλά για να σου δώσω όπλα και επιχειρημάτα να αντιμετωπίσεις ένα άθλιο και επικίνδυνο πάθος (για σένα και το μωρό σου)

 

Είναι ΚΑΘΑΡΑ θέμα δικής σου απόφασης! ;)

 

Μην ψάχνεις άλλο για δικαιολογίες: Ψάξε για δύναμη! ψάξε για την απόφαση σου... Που βρίσκεται; Πάρτην άμεσα!!

 

ΚΟΨΤΟ ΤΩΡΑ! ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον γιαννη.οι φρασεις τυπου ''περναω δυσκολα,εχω αγχος'' κλπ ειναι δικιολογιες για τον εαυτο μας.για να μη νιωσουμε εμεις τυψεις.μηπως σε εμας που το κοψαμε ηταν ολα ροδινα στην εγκυμοσυνη?εγω ημουν μονη σε μια ξενη χωρα με τον αντρα μου να δουλευει 12-14 ωρες την ημερα. κλεισμενη σε ενα σπιτι χωρις παρεες χωρις γονεις χωρις κανεναν!χωρις ιντερνετ χωρις καν ελληνικη τηλεοραση!(πριν 3 χρονια βαλαμε νοβα:rolleyes:)

κ οντως αν σου ελεγαν να πας να καπνισεις μπροστα στο προσωπο του μωρου δε θα το εκανες.ειναι το ιδιο πραγμα που καπνιζεις ενω εισαι εγκυος

Link to comment
Share on other sites

Κάπνιζα 1-1,5 πακέτο την ημέρα. Τις πρώτες μέρες που έμαθα για την εγκυμοσύνη ήμουν σαστισμένη, δεν το είχα συνειδητοποιήσει. Όμως μόλις έκανα την κίνηση να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου, μου ερχόταν η εικόνα του μωρού σε μια γυάλα γεμάτη καπνό να πνιγεται. Αυτό με έσωσε στην κυριολεξία. Είπα δεν θα καπνίσω μέχρι να γεννήσω. Σ΄όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ονειρεύομουν καφέ στο μπαλκόνι μου με τσιγαράκι. Μετά γέννησα κ άρχισα να θηλάζω. Το όνειρό μου εξακολουθούσε να είναι το ίδιο. Σταμάτησα το θηλασμό κ σκέφτηκα ότι θα ήταν μεγάλη βλακεία να το ξαναρχίσω.

 

Έχουν περάσει 4 χρόνια κ ακόμα, καμιά φορά, σκέφτομαι το μπαλκόνι, τον καφέ κ το τσιγάρο.

Link to comment
Share on other sites

ΛΑΘΟΣ!ΚΟΨΤΟ!ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΝΙΖΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΒΑΡΟΣ!ΒΕΒΑΙΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΑΡΟΣ. ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΚΑΠΝΙΣΕ ΚΟΥΤΑ!ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ.ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΑΥΣΤΗΡΗ,ΣΥΓΧΩΡΕΣΕ ΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο το θεωρώ , το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη , χωρίς καμία απολύτως δικαιολογία !!!!! Εγω το έκοψα μαχαίρι , μόλις έμαθα οτι είμαι έγκυος. Εδώ κάνουμε χίλια δύο για να είναι καλά τα μωράκια μας , βιταμίνες κλπ και απο πάνω να καπνίζουμε ? τι νόημα έχει ?

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...