Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάπνισμα και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα, δεν είμαι περηφανη για το τι εκανα εγω αλλα δεν τρελαινομαι και απο τις τυψεισ. Καπνιζω απο τα 15 και καπνιζα και στις 2 εγκυμοσυνες μου. Το ελλατωσα οταν ξεκινησα την εξωσωματική και οταν εμεινα εγκυος στον 1ο μου παιδι καπνιζα περιπου 10 την ημερα. Ειχα παρα πολυ στρες λογω επαγγελματικων προβληματων που αντιμετωπιζα.Οταν ξαναεμεινα εγκυος στην κορη μου (παλι εξωσωματικη) στο 1ο τριμηνο λογω πολλων εμετων δεν καπνισα σχεδον καθολου αλλα μετα εκανα 4-5 την ημερα. Δοξα τω Θεω και τα 2 μου παιδια μονο ελιποβαρη δεν γεννηθηκαν.

Την μικρη την θηλαζα 3,5 μηνες .Τις πρωτες μερες δεν καπνιζα ωσπου αρχισα να κλαιω συνεχεια απο τα νευρα μου. Μια η κουραση, η αυπνια και οι ορμονες με εκαναν κομματια. Διαβασα διαφορα και αποφασισα να συνεχιζω να θηλαζω και να καπνιζω οσο λιγοτερο μπορω. Για μενα τα 5 λεπτα με λιγο καφεδακι και μισο τσιγαρο ηταν η διεξοδος μου.

Παντα καπνιζω στο μπαλκονι και συνηθως ουτε μισο τσιγαρο δεν κανω.2-3 ρουφηξιες και τελος. Πραγματικα νομιζω καλυτερα μια χαρουμενη μαμα με 3-4 τσιγαρα παρα μια τρελαμενη απο το στρες.

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Lela1

    Lela1 59 δημοσιεύσεις

  • Zoi24

    Zoi24 40 δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 31 δημοσιεύσεις

  • Theodora85

    Theodora85 25 δημοσιεύσεις

μου στειλαν σημερα αυτο εδω το αρθρο...δε ξερω ποσο σημασια η βαρος εχει η οχι...

γενικα τετοια αρθρα τεινουν να υπερβαλλουν.

εγω στη 1η μου καπνιζα ως τον 4ο ως 10 τσιγαρα γιατι αργησα να καταλαβω την εγκυμοσυνη. μεχρι 10 ειναι κ το κανονικο καθε μερας μου εκτος αν βγω αργα... και μετα που το μαθα δε καπνισα καθολου με εξαιρεση 2 φορες 2 τσιγαρα.

στη 2η μολις εμαθα στον 2ο μηνα οτι ειμαι εγκυος το σταματησα. κ δεν εκνα κανενα μεχρι το τελος

Ξαναρχισα μετα απο 1μισι μηνα κ τις 2 φορες οταν σταματησε ο θηλασμος...

Βοηθαει πολυ το οτι ο αντρας μου δε καπνιζε ποτε καθως κ ολη η οικογενεια του.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

http://hamomilaki.blogspot.com/2007/08/blog-post_9990.html

 

http://hamomilaki.blogspot.com/2010/05/drugs-pregancy-smoking.html

 

http://www.eutokia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=64:2009-02-09-14-31-55&catid=38:2009-02-08-18-03-12&Itemid=54

 

http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=2588

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82

 

http://estia.hua.gr:8080/dspace/bitstream/123456789/968/1/Misixronh.pdf

 

αυτα ειναι μερικα αρθρα για την εγκυμοσυνη και το τσιγαρο τα 2 τελευται ειναι επιστημονικα καντε το κοπο να τα διαβασετε!

Δεν υποστηριζω σε καμια περιπτωση οτι αν καποια μητερα δεν μπορει να το κοψει οτι ειναι ανεπαρκης σαν μητερα απλα σκεφτειτε το καλυτερο για το παιδι σας και προσφερετε το σε αυτο δεν σας ζητα πολλα τωρα που ειναι στην κοιλια σας μονο να ειναι υγειες θελει!

Επισης σε φιλη μου ετυχε επειδη καπνιζε το μωρο της γεννηθηκε προωρο και λιποβαρες δεν ξερω αν πραγματικα εφτεγε το καπνισμα αλλα το αποτελεσμα ειναι οτι αυτο επιρεασε και την μετεπειτα αναπτυξη του παιδιου!

Link to comment
Share on other sites

Πως το ξαναξεκινάτε μετά από ΤΟΣΟΥΣ μήνες? Εγώ ευελπιστώ να μην το ξαναρχίσω ποτέ..

Βέβαια, θα μου πειτε, εκεί που είστε θα'ρθω. :D

πραγματικα εχεις δικιο μετα απο τοσους μηνες!αυτο ειναι που με ενοχλησε και εμενα!ομως το θεωρησα σαν διεξοδο,δεν πηγαινα πουθενα και ημουν συνεχεια κλεισμενη στο σπιτι.πιστευω η κακη ψυχολογια με οδηγησε.ομως τωρα αρχιζω παλι να το ξεπερναω και δεν θελω να το ξαναχρισω ποτε πια!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το τσιγάρο είναι από τις μεγαλύτερς εξαρτήσεις. Είναι απίστευτο ότι μια ζωή που εξαρτάται από εμάς δε μας σταματάει από τη συνήθεια. Και το λέω εγώ που το έκοψα μόνο και μόνο γιατί είχα απίστευτες αναγούλες και τώρα που σταμάτησαν θέλω πάρα πολύ να ξανακαπνίσω. Κ εκεί που έλεγα ότι "τι καλά θα το κόψω τελείως!" τώρα περιμένω να γεννήσω για να καπνίσω γιατί τώρα μου φαίναται ότι η μικρή θα πάθει μεγάλο σοκ από ένα σύννεφο κανπού! Πάντως και η μάμα μου που ήταν φανατική καπνίστρια και στις 2 εγκυμοσύνες της έκανε 2-3, στο θυλασμό μου είχε πει μαχαίρι! ούτε να το μύριζε! Μετά βέβαια λέει έκανε ένα πακέτο σε μία ώρα!

Το θέμα είναι όχι μόνο η εγκυμοσύνη αλλά ολόκληρή η ζώη μας. Καλώς ή κακώς το τσιγάρο κάνει παντού κακό!!!!!!! Παρ΄όλο που τώρα θέλω να καπνίσω σαν τρελή καιμάλλον θα φάω κάτι για να μου φύγει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82

τα 2 τελευται ειναι επιστημονικα καντε το κοπο να τα διαβασετε!

 

Από το ένα link που βαφτίζεις "επιστημονικό"

 

Τέτοια περίπτωση μόλυνσης του εμβρύου είναι η τοξοπλάσμωση,που οφείλεται σε μικροοργανισμό που πήρε η έγκυος μητέρα από μολυσμένο γάτο.

 

το οποίο φυσικά και δεν ισχύει έτσι απόλυτα αφού γνωρίζουμε όλες ότι τοξόπλασμα είναι πιθανότερο να κολλήσεις από κρέας ή λαχανικά παρά από γάτο αφού καμμια μας δεν θα έρθει σε επαφή με τις ΑΚΑΘΑΡΣΙΕΣ του!

 

Επιστημονικό θα ήταν αν το ανέλυε! και όπως επίσης γνωρίζουμε ο τρόπος κατασκευής της wikipedia δεν είναι επιστημονικός.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τοξόπλασμα μπορεί να πάθεις, αν αφήνεις τη γάτα σου να τρώει ωμά κρέατα ή να κυνηγάει ποντίκια. Αλλά και πάλι θα πρέπει όπως είπε το Αερικό, να πιάσεις τις ακαθαρσίες της, να μην πλύνεις τα χέρια σου και μετά να τα βάλεις στο στόμα ή να πιάσεις φαγητά. Αν η γάτα μένει μόνο μέσα στο σπίτι, είναι αποπαρασιτωμένη και τρώει κροκέτες και κονσέρβες, δεν υπάρχει μία στο εκατομμύριο να πάθει τοξόπλασμα.

 

Κορίτσια, πιο πολύ κινδυνεύουμε από άψητα κρέατα, άπλυτες σαλάτες (προσοχή στα εστιατόρια λοιπόν) κι όταν πιάνουμε ωμό κρέας, να φοράμε γαντάκια. Να μη δοκιμάζουμε τη ζύμη του κιμά όταν την πλάθουμε και να μην κάνουμε κηπουρική χωρίς γάντια, γιατί στο χωμα του κήπου μπορεί να υπάρχουν κόπρανα γάτας που έχει μολυνθεί. Επίσης, γάλα μονο παστεριωμένο κι όχι απο κατσικούλα/αγελαδίστα από το χωριό.Αυτά και συγνώμη για το off topic, αλλά αν δεν τα έγραφα, θα 'σκαγα.

 

Έχω 2 γάτες κι ανακατεύομαι με τ' αδέσποτα από μικρή, κι όμως είμαι αρνητική στο τοξόπλασμα. Αυτό για να καταλάβετε, πόσο εξαιρετικά σπάνιο είναι το να κολήσεις από γάτα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα!

Προχτές έμαθα ότι είμαι πάλι έγγυος και το έκοψα αμέσως για άλλη μια φορά. Το ίδιο είχα κάνει και στο Νικόλα μου, αλλά το ξανάρχισα όταν σταμάτησα να θηλάζω. Τώρα δεν ξέρω, μπορεί και να μην το ξαναρχίσω ποτέ! Πάντως σίγουρα μου λείπει πολύ...

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καπνιζα στην εγκυνοσυνη μου(το κοψα οταν το εμαθα)κ το παιδακι μου ειναι μια χαρα.μια φιλη μου καπνιζε στην εγκυνοσυνη της κανονικα,επινε κ τα καφεδακια της κ το παιδακι της ειναι κ αυτηνης μια χαρα...σφυζει απο υγεια..σιγουρα το καπνισμα δεν ειναι οτι καλυτερο στην εγκυμοσυνη αλλα γιατι δεν κατηγορειτε κ τα μεταλλαγμενα που τρωμε??το καυσαεριο που αναπνεουμε???το αγχος που μας κατατρωει????κ αλλα πολλααα ακομη?????εχω καταληξει προσωπικα εγω ετσι???δεν ειναι καλο να καπνιζουμε στην εγκυνοσυνη αλλα κ 1 τσιγαρακι αμα κανει μια εγκυος δεν ηρθε η καταστροφη του κοσμου

Link to comment
Share on other sites

Εχει εδω και ενα μηνα που προσπαθω να πεισω τον αντρα μου να μην καπνιζει μεσα στο σπιτι, ακομα καλυτερα να το κοψει τελειως. Μπαινω στον 9ο και εκοψα και γω τα 2 τσιγαρα που εκανα την ημερα και αυτα γιατι επηρεαζομουν υπερβολικα απο τους γυρω μου. Του λεω οτι ολη τη μερα που ειναι εκτος σπιτιου δεν το χω καν στο μυαλο μου και με το που ερχεται με τον καπνο στο σπιτι επηρεαζομαι πολυ. Δεν θελω αλλο να υπαρχει στο σπιτι το τσιγαρο, σε ενα μηνα το πολυ η μπεμπα θα ερθει στο σπιτι και θελω να ειναι καθαρος ο αερας και γω να συνηθισω γιατι θελω να θηλασω. Μου λεει και ο ιδιος ποσο σημαντικο ειναι να θηλασω και οτι πρεπει να το κανω....αν τοσο πολυ το θελει δεν πρεπει να μου συμπαρασταθει; Προχθες πηγαμε στα ξαδερφια μου και μου ειπαν οτι ειναι εγωιστικο να του ζητω να κοψει το τσιγαρο, επειδη πρεπει να το κοψω εγω. Και δεν ειναι εγωιστικο να καπνιζεις μπροστα σε εναν ανθρωπο που προσπαθει να το κοψει για το καλο του παιδιου σου;Αλλωστε τοσα χρονια μου ελεγε αντε ποτε θα το κοψουμε το κολοτσιγαρο και τετοια, ε να η ευκαιρια λοιπον. Σε ολη την εγκυμοσυνη δεν με βοηθησε καθολου, δεν πρεπει τωρα να το κανει; Εσεις τι λετε ειμαι υπερβολικη, τον πιεζω, αν δεν του ξαναπω τιποτα λετε να το κανει απο μονος του;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιωάννα30 στην πρώτη μου εγκυμοσύνη όπως ανέφερα και παραπάνω το έκοψα μαχαίρι το τσιγάρο. Ο άντρας μου από μόνος του, το έκοψε κι εκείνος. Προς το τέλος μόνο της εγκυμοσύνης κάναμε μαζί πού και πού (το πολύ 1/ημέρα). Βέβαια όταν σταμάτησα το θηλασμό, το ξαναρχίσαμε και οι δύο.

Τώρα, εγώ το ξαναέκοψα. Ο άντρας μου μου είπε ότι θα κάνει το ίδιο όταν τελειώσουν τα πακέτα που έχει πάρει.

Πιστεύω πως άμα του εξηγήσεις πόσο δυσκολεύεσαι όταν τον βλέπεις να κάνει εκείνος, θα το καταλάβει. Πάντα να του μιλάς με ήρεμο τρόπο όμως...

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

ΙΩΑΝΝΑ_30 κατ'αρχήν μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις να κόψεις το τσιγάρο. Εγώ, όπως έχω ήδη γράψει πιο πάνω, κάνω το πολύ δύο τη μέρα και πλέον εδώ και καμιά εβδομάδα ούτε αυτά σχεδόν. Πρώτον, απορώ με τις απόψεις που εξέφρασαν τα ξαδέρφια σου για το τι είναι εγωιστικό. Νομίζω οτι δεν είναι εγωιστικό να ζητάς να μην καπνίζει κάποιος μπροστά σου μέσα στο σπίτι, ακόμη κι αν αυτός είναι ο ίδιος σου ο άντρας. Πιστεύω οτι η μητέρα νιώθει το τι είναι καλύτερο για την ίδια και το παιδί και γι'αυτό νομίζω οτι πρέπει να επιμείνεις σε αυτό το θέμα. Να επιμείνεις να καπνίζει έξω από το σπίτι, στο μπαλκόνι κτλ Να τον πείσεις να το κόψει, το θεωρώ λίγο δύσκολο. Όταν με το καλό γεννηθεί το παιδάκι σας, θα καπνίζει και μπροστά του;Η γνώμη μου είναι να είσαι απόλυτη και ανένδοτη σε αυτό το ζήτημα προς όλους από τη στιγμή που αισθάνεσαι έτσι. Έχεις ένα παιδί στην κοιλιά σου και είσαι ο μόνος του σύμμαχος αυτή τη στιγμή. Μην κάνεις πίσω...οι άλλοι πρέπει να καταλάβουν οτι το εννοείς πραγματικά για να το δεχτούν. Αν δουν οτι είσαι σταθερή και απόλυτη πάνω σε αυτό το θέμα, κανένας δεν θα έχει πρόβλημα. Ούτε κι ο άντρας σου. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και με το καλό να υποδεχτείτε το παιδάκι σας.

twmWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια και γω πιστευω οτι εχω παρει την σωστη αποφαση για μενα και την μπεμπα μου. Ελπιζω λοιπον και ο ιδιος οταν γεννηθει το μωρο να αλαξει γνωμη. Αλωστε θα ειναι καλο για ολους μας.Παντα ονειρευομουνα μια ζωη χωρις τσιγαρο μιας και καπνιζω απο πολυ μικρη και πλεον φοβαμαι και για την υγεια μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια και γω πιστευω οτι εχω παρει την σωστη αποφαση για μενα και την μπεμπα μου. Ελπιζω λοιπον και ο ιδιος οταν γεννηθει το μωρο να αλαξει γνωμη. Αλωστε θα ειναι καλο για ολους μας.Παντα ονειρευομουνα μια ζωη χωρις τσιγαρο μιας και καπνιζω απο πολυ μικρη και πλεον φοβαμαι και για την υγεια μου.

 

 

Γειά σου Ιώνννα30. Εγωιστικό δεν είναι που του ζητάς να μην καπνίζει μπροστά σου αφού σ΄ενοχλεί, εγωιστικό είναι που δεν το κάνει. Τι θα πει ότι δεν πρέπει να του ζητάς να μην καπνίζει επεισή δεν καπνίζεις εσύ?Μόνο δικό σου είναι το παιδί? Άσε που και το παθητικό κάπνισμα κάνει κακό. Πρέπι και οι άντρες να συμμετέχουν λίγο στη διαδικασία της εγκυμοσύνης. Δε γίνεται να τα τραβάμε όλα εμείς. Και να κόψουμε το κάπνισμα, και να προσέχουμε να μην πάρουμε κιλά και το ένα και το άλλο και αυτοί να μην αλλάζουν τίποτα στη ζωή τους.Και πιστέυω ότι απο εμάς εξαρτάται αν θα τα καταλάβουν όλα αυτά!

Συγγνώμη για το παραλήρημα αλλά έχω κόψει κι εώ το κάπνισμα και τα νεύρα μου δεν είναι καλά!!!!!!!!!!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι εγωιστικό, είναι υποχρέωσή του αφενός μεν να προφυλάξει την υγεία και των 2 σας (εσένα και του μωρού εννοώ) και αφετρου δε να στηρίξει την προσπάθειά σου. εγώ κατά η διάρκεια της εγκυμοσύνης έκανα 1-2 τσιγάρα και σταμάτησα τελείως με το που πήρα το μωρό μου στα χέρια μου. πάντα θα με βρίζω που δεν το έκανα από νωρίτερα και τον εξέθεσα σε κινδυνο. εννοείται ότι έχω απαγορέψει στον άντρα μου όχι μόνο να καπνίζει μπροστά μου αλλά ούτε και να μυρίζει τσιγάρο όταν μπαίνει στο σπίτι γιατί υπολλείματα νικοτίνης μένουν στα ρούχα και στα μαλλιά (αν και δεν έχει πολλά, λέμε τώρα) και μεταφέρονται στο μωρό όταν το παίρνει αγκαλιά. θέλει αποφασιστικότητα και πυγμή το θέμα. εσύ ήδη δείχνεις δύναμη που το έκοψες από τώρα, μην επιτρέπεις σε κανένα να υπονομεύει την προσπάθειά σου...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νελλίτσα έχεις δίκιο για τα υπολλείματα νικοτίνης, πρόσφατα διάβασα για το τριτογεννές κάπνισμα είναι ακριβώς αυτό, τα υπολλείματα που κολάνε σε ρούχα σε έπιπλα ακόμα και στο πάτωμα του χώρου και είναι το ίδιο επικίνδυνα για τη ζωή ενός νεογνού.Έλεγε ότι ο χώρος που θα ζεί το μωρό θα πρέπει να απολυμανθεί.Έχω μπεί ήδη στον μήνα μου και από βδομάδα θα έρθει η μητέρα μου να κάνουμε γενική στο σπίτι έτσι ώστε να καθαρίσει εντελώς το σπίτι απο το τσιγάρο.Του το είπα και συμφώνησε να μην ξανακαπνίσει τουλάχιστον μέσα στο σπίτι. Για να δούμε.Στο τέλος θα πάρω πινακίδες και θα γεμίσω όλο το σπίτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ:lol::lol::lol:Ασε που τα χω πάρει και με τους Έλληνες δεν ξέρω τι γίνετε στην Αθήνα αλλά εδώ στη Θεσσαλονίκη καπνίζουν σε όλα τα μαγαζιά.Που πήγε το μέτρο, τι θα γίνει τελικά, είχα χαρεί σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα να πηγαίνω σε ένα καφέ με το παιδάκι μου το χα πάρει πολύ θετικά αν και χρόνια καπνίστρια. Αλλά Ελλάδα είναι αυτή τη να πείς.Πριν κανένα μήνα όταν πήγα να πάρω το επίδομα τοκετού υπάλληλος του ίκα στις παροχές κάπνιζε την ώρα που εξηπηρετούσε μέσα από το παραθυράκι ΕΛΕΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει επίσης να συμφωνήσει και σε κάτι ακόμα: Όταν μπαίνει στο σπίτι να αλλάζει ρούχα που να μην έχουν μείνει σε χώρο καπνιστών. Τα ρούχα που φόραγε θα μπορούν να μένουν έξω στο μπαλκόνι για να ξεμυρίζουν. Γιατί τα υπολλείματα κολλάνε και στα ρούχα και στο δέρμα και στα μαλλιά :rolleyes:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Γεια σας μελουσες μανουλες...

Ειμαι 20 εβδομαδων και ακομα δεν εχω καταφερει να κοψω το τσιγαρο..

Το εχω ελλατωσει βεβαια παρα πολυ και εχω αλλαξει την μαρκα μου με μια πολυ (πολυ ομως ) ελαφρυτερη...

Ξερετε τι γεινεται σε τετοιες περιπτωσεις?

Απ'οτι εχω ακουσει οι αποψεις δυηστανται, καποιοι λενε οτι προκειμενου να ειμαστε ηρεμες μπορουμε να καπνιζουμε 4-5 την ημερα και καποιο αλλοι το απαγορευουν κατηγορηματικα...

Επεισης νομιζω οτι υπαρχει ενα περιθοριο στο οποιο αν καταφερουμε να το κοψουμε, μποουμε και να θηλασουμε.Αυτο ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μελουσες μανουλες...

Ειμαι 20 εβδομαδων και ακομα δεν εχω καταφερει να κοψω το τσιγαρο..

Το εχω ελλατωσει βεβαια παρα πολυ και εχω αλλαξει την μαρκα μου με μια πολυ (πολυ ομως ) ελαφρυτερη...

Ξερετε τι γεινεται σε τετοιες περιπτωσεις?

Απ'οτι εχω ακουσει οι αποψεις δυηστανται, καποιοι λενε οτι προκειμενου να ειμαστε ηρεμες μπορουμε να καπνιζουμε 4-5 την ημερα και καποιο αλλοι το απαγορευουν κατηγορηματικα...

Επεισης νομιζω οτι υπαρχει ενα περιθοριο στο οποιο αν καταφερουμε να το κοψουμε, μποουμε και να θηλασουμε.Αυτο ισχυει?

 

Καλημέρα κι εγω καπνιστρια ήμουν μέχρι που εμαθα οτι ειμαι εγκυος. Εκανα μερικα τσιγαρα 3-4 σε ολη την εγκυμοσυνη. Αυτο που σκεφτομουν ειναι ενα σακουλακι με ενα μωρακι και ντουμανι απο καπνο... για σκεψου το σαν εικόνα.. εμενα με χαλαγε παρα πολυ!!!! Έτσι με βαρια πραγματικα καρδια το εκοψα. Δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο νομιζεις ειναι πραγματικα θέμα μυαλού. Προσπάθησε κάθε φορα που νιώθεις την επιθυμία να κανεις κάτι άλλο, πάρε ένα μπεγλερι κλπ. Όσο για το θηλασμο (υπαρχει και σχετικη ενοτητα γι αυτο) μέχρι 4-5 τσιγαρα την ημερα μπορεις να τα κανεις και να θηλαζεις. Προσωπικη μου γνωμη, προσπάθησε να το κοψεις στην εγκυμοσυνη και διατηρησε το και για μετα, θα κάνεις πολυ καλο και στον εαυτο σου και στο μωρο σου. Μην αγχωνεσαι!!!

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου και να ειναι γερο!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Αν εξαιρέσουμε αυτα που λενε οι γιατροί,σκέψου οτι εχούν δημιουργηθεί ήδη τα όργανα του παιδιού τα οποία αναπτύσσονται με την παρουσία των βλαβερών ουσιών του τσιγάρου..δεν είναι κρίμα:(?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κι εγώ πρόην καπνίστρια είμαι, είχα όμως την τύχη να μου δημιουργεί αηδία η μυρωδιά του τσιγάρου όταν έμεινα έγκυος, οπότε το έκοψα μαχαίρι στον 1 μήνα που έμαθα για την εγκυμοσύνη μου. Ξέρω γυναίκες που κάπνιζαν σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους και γέννησαν όμορφα και έξυπνα παιδάκια. Το ένα από τα δύο κοριτσάκια όμως ανέπτυξε αναπνευστικά προβλήματα και άσθμα από πολύ μικρό, με αποτέλεσμα να παίρνει ο οργανισμός του κορτιζόνη από πάντα στην ουσία... :cry: Βέβαια αυτό είναι μία περίπτωση που προφανώς δεν συμβαίνει σε όλα τα παιδάκια που η μαμά τους καπνίζει. Δεν είναι όμως κρίμα να το ρισκάρεις..;

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....

Ειμαι μια τρελη καπνιστρια μεχρι αηδιας:(

Σ'ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου προσπαθουσα να το κοψω εντελως εεε δεν γινεται..κι ετσι απο 2-2,5 πακετα την ημερα το πηγα με την βοηθεια του αντρα μου {του ειχα πει να μου φωναζει} στα 10 τσιγαρα ημερισιως.Ετσι μου ειχε πει και η γιατρος μου δεν ειναι ευκολο να το κοψεις αποτομα...καποιες φορες οταν ελειπε ταξιδι ο αντρας εφτανα να κανω και ενα πακετο ...οταν ομως το εκανα ενιωθα τυψεις...Και τις μεγαλυτερες τυψεις τις ενιωσα οταν στον τελευταιο υπερηχο μου ειπαν οτι το μωρο μου ηταν μολις 1800γρ στην 34η εβδομαδα...και πως θα μοιυ το παρουν για παρακολουθηση αν δεν κανω κατι επειγοντως για να αρχισει να περνει κιλα το μωρο.

Θελεις να σου πω τ'αποτελεσμα?

γεννησα στην 35η εβδομαδα και 5 ημερες...ενα κοριτσαρο 2600 υγιεστατο και χωρις αναπνευστικα προβληματα.

Αυτο δεν σημαινει οτι το 2ο παιδακι που εχω σκοπο να κανω οτι θα καπνιζω....αρκετες τυψεις ενιωσα στη μικρη ...

Βρηκα τροπο ομως στο τελος πως να μην εχω το μυαλο μου στο τσιγαρο και πολυ απλα να απασχολω τα δακτυλα μου....σπορακια...πεθανα στην λυσσα απο τα πολλα σπορακια...με φωναζανε ποντικι τις τελευταιες μερες...:D:D:D

Το λεω εγω που μολις γεννησα κ μ'ανεβασανε στο δωματιο...οταν ειδα οτι εγω δενποναω καθολου {γεννησα φυσιολογικα και χωρις κανενα ραμμα} ηθελα να παμε κατω να κανω ενα τσιγαρο.

Στον θηλασμο δε μου ειπαν και στο νοσοκομειο και η παιδιατρος οτι να καπνιζω ενα τσιγαρο αφου την εχω θηλασει και οχι 1 ωρα πριν τον θηλασμο...δεν θηλασα ομως πανω απο 10 μερες γιατι δεν ειχα γαλα

Κανε οτι μπορεις τωρα να το ελλατωσεις ....τον χαρακτηρα σου εσυ τον ξερεις καλυτερα απο τον καθενα μας...εγω δεν εχω πολλες φορες σε πολλα πραγματα την θεληση και την δυναμη το λεω...προσπαθησε ομως.Καθε παιδακι ειναι διαφορετικο ....

 

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα... Οσο κ να προσπαθησα όσο και να με μαλωσαν όσο τυψεις κ αν ενιωσα 3-5 τσιγαρα τα καπνιζω την ημερα. Δεν ξεφευγω παραπανω ομως. Δεν βρηκα τροπο ειλικρινα να το κοψω τελειως

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μελουσες μανουλες...

Ειμαι 20 εβδομαδων και ακομα δεν εχω καταφερει να κοψω το τσιγαρο..

Το εχω ελλατωσει βεβαια παρα πολυ και εχω αλλαξει την μαρκα μου με μια πολυ (πολυ ομως ) ελαφρυτερη...

Ξερετε τι γεινεται σε τετοιες περιπτωσεις?

Απ'οτι εχω ακουσει οι αποψεις δυηστανται, καποιοι λενε οτι προκειμενου να ειμαστε ηρεμες μπορουμε να καπνιζουμε 4-5 την ημερα και καποιο αλλοι το απαγορευουν κατηγορηματικα...

Επεισης νομιζω οτι υπαρχει ενα περιθοριο στο οποιο αν καταφερουμε να το κοψουμε, μποουμε και να θηλασουμε.Αυτο ισχυει?

σορυ αλλα ειμαι κατα!!δεν το λειπαασε το μικρο:confused:ολα πανε στο μωρο!!!και μετα σου λενε....οταν γενηθει εχει ασθα...η αλλο προβλημα.....\

δηλαδι ουτε μια θυσια για το μωρο που παρακαλαμε τον θεο να μασ δωσει:mad:

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα... Οσο κ να προσπαθησα όσο και να με μαλωσαν όσο τυψεις κ αν ενιωσα 3-5 τσιγαρα τα καπνιζω την ημερα. Δεν ξεφευγω παραπανω ομως. Δεν βρηκα τροπο ειλικρινα να το κοψω τελειως
οχ θεε μου,,,ωραιο σκεπτικο....αν παθει ομως κατι το μωρο,μετα μην λεςες γιατι εγινε αυτο!!!!δεν μπορω να καταλαβω οτι ΔΕΝ μπορειτε να κανετε μια ΘΥΣΙΑ για το μωρο....

και που εισαι οταν γενιθει,να ερθω να κανω ενα τσιγαρακι μπροστα στο προσωπακι του μωρου σου,,,,,,:-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...