Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάπνισμα και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

να πείσεις τον εαυτό σου να το κόψεις! δεν υπαρχουν δικαολογίες. το έμβρυο δεν σου φταίει κάτι.

sorry αν είμαι σκληρή, αλλά είμαι σίγουρη οτι δεν θα ήθελες να βλάψεις το μωράκι.

προέχει η υγεία του και οχι η εμμονή στο τσιγάρο!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Lela1

    Lela1 59 δημοσιεύσεις

  • Zoi24

    Zoi24 40 δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 31 δημοσιεύσεις

  • Theodora85

    Theodora85 25 δημοσιεύσεις

Με το καλό το μωράκι σου!! Σε καταλαβαίνω.. μέχρι ένα σημείο όμως!

Ναι, μου αρέσει το τσιγάρο, αλλά δεν μπορώ να παρακαλάω το Θεό να μου χαρίσει γερά παιδια και να καπνίζω κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Στο πρώτο μου μωρό το έκοψα με το που έκανα το τέστ, γέννησα, θήλασα και μετά το ξεκίνησα πάλι. Λάθος. σωστό το ξεκίνησα, το ήθελα!! Δε μπορώ να πω οτι ζορίστηκα, εκτός από την μέρα που έκλεινα τον 6ο μήμα, όπου εκεί μπορει και να σκότωνα να κάνω ένα τσιγάρο και να πιω και έναν ελληνικό καφέ. Ούτε σκότωσα... αλλά ούτε κάπνισα... Στο δεύερο μωρό μου, διανύω τον 4ο μήνα τώρα μπορώ να πω το θέλω το τσιγάρο και πολύ μάλιστα, δυσκολεύομαι αρκετά και το σκέφτομαι επίσης. Όμως η προτεραιότητα του να κάνω ένα γερό μωρό είναι πάνω απο τα ''προσωπικά'' εγώ και θέλω μου. Σε συζήτηση του άντρα μου με το γιατρό μου, παρών κι εγώ (ο άντρας μου δεν καπνίζει και δεν μπορεί να καταλάβει απόλυτα) όσο αφορά το κάπνισμα, (ναι μεν το έκοψε, αλλά το σκέφτεται) μου εδειξε διαγράμματα από μωράκια που οι μητέρες τους κάπνιζαν, καμπύλες ανάπτυξης που αντί να ανεβαίνουν, κατέβαιναν, ατροφικο μωράκι απο την μέση και κάτω... και γερά μωρά.. Μου ειπέ απλά να σκεφτώ και να του πω τι θέλω, γερό μωρό ή πιθανότητες??

Δεν θέλω να σε κουράσω, σου μιλάω για μένα όπως νιώθω, οτι είναι εγωιστικό να είμαι έγκυος και να ρισκάρω την υγεία του μωρού μου, (ακόμα και μελλοντικα, πιθανον άσθμα κ.τ.λ.) όταν κάποιος αλλός μπορεί να κάνει τα πάντα για αποκτήσει ένα μωρό!!!

Πως θα νιώσεις εάν καπνίζεις και περιμένεις να πάς για αυχενική, για β' επιπέδου, ή απλά σε ένα ραντεβού για να το δείς και να ακούσεις την καρδούλα του??

Δεν θέλω να σε κάνω να νιώσεις άσχημα ή τύψεις, απλά να σε προβληματίσω..

Οταν πήγα να χάσω τον γιό μου στους εννέα μήνες, εαν είχα κάνει 1 τσιγάρο, δεν θα μου το έβγαζες από το μυαλό οτι έφταιγε αυτό, θα το κουβαλούσα σε όλη μου τη ζωή....

Δεν δέχομαι γιατρό που επιτρέπει το κάπνισμα σε περίοδο εγκυμοσύνης, τι θα σου πει μετά? (προς Θεου δεν κατηγορώ κανέναν, την άποψη μου εκφράζω)

Ψάξε λίγο στο forum, υπάρχει και αλλό παλαιότερο topic με το ίδιο θέμα, θα διαβάσεις και άλλες απόψεις από πολλές μανούλες.

Σου ευχομαι μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη, συγγνώμη εάν σε κούρασα...

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει nanis...εισαι παρα πολυ απολυτη.

 

Δε θες να την κανεις να νιωσει τυψεις, αλλα αυτο κανεις. Δε καταλαβα πως προσπαθεις να την προβληματισεις? Λες να μη ξερουμε ολες εδω μεσα οτι ειναι επιβλαβες το καπνισμα?

 

Επειδη καταφερες να κοψεις το καπνισμα (και μπραβο σου...χιλια μπραβο!), δε σημαινει οτι ολοι εχουν την ιδια δυναμη. Μη ξεχνας οτι το τσιγαρο πιο πολυ ειναι στο μυαλο μας και δε ξερεις τι καταστασεις μπορει να περναει ο αλλος. Το να λεμε για αυχενικες και β επιπεδου, μονο τυψεις μπορει να δημιουργει και ενοχες.

 

Και ναι...παρ' οτι καπνιζω, παρακαλαω να ειναι καλα το παιδακι μου. Τι παει πει αυτο? Οτι επειδη καπνιζω, δε νοιαζομαι?

Καποιος αλλος εχει ζαχαρο κυησεως και δε μπορει να κοψει το φαγητο....ουτε κι αυτος νοιαζεται?

Αλλος εχει πολυ αγχος με τη δουλεια και στρεσαρεται και το μωρο...

Και χιλια δυο ακομα...

 

Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι οι περιπτωσεις να βλαπτουμε το μωρο μας ειναι πολλες εως που θα ελεγα οτι τελεια εγκυμοσυνη δεν υπαρχει. Οι ενοχες δε βοηθανε.

 

Σ' ενα ατομο που δε μπορει να κοψει το καπνισμα, χιλιες φορες να του πεις να καπνιζει 5-6, παρα να πεθανει απο τα στερητικα και το αγχος. Ασε που αν λεμε οτι τα 5-6 ειναι το ιδιο με πακετο και ανω...τοτε, κι εγω πακετο θα εκανα...

 

(Δε σου τη λεω προσωπικα nanis...απλα κανω μια κριτικη σε οσους ειναι λιγο απολυτοι με τη διακοπη του καπνισματος, φιλικα)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει nanis...εισαι παρα πολυ απολυτη.

 

Δε θες να την κανεις να νιωσει τυψεις, αλλα αυτο κανεις. Δε καταλαβα πως προσπαθεις να την προβληματισεις? Λες να μη ξερουμε ολες εδω μεσα οτι ειναι επιβλαβες το καπνισμα?

 

Επειδη καταφερες να κοψεις το καπνισμα (και μπραβο σου...χιλια μπραβο!), δε σημαινει οτι ολοι εχουν την ιδια δυναμη. Μη ξεχνας οτι το τσιγαρο πιο πολυ ειναι στο μυαλο μας και δε ξερεις τι καταστασεις μπορει να περναει ο αλλος. Το να λεμε για αυχενικες και β επιπεδου, μονο τυψεις μπορει να δημιουργει και ενοχες.

 

Και ναι...παρ' οτι καπνιζω, παρακαλαω να ειναι καλα το παιδακι μου. Τι παει πει αυτο? Οτι επειδη καπνιζω, δε νοιαζομαι?

Καποιος αλλος εχει ζαχαρο κυησεως και δε μπορει να κοψει το φαγητο....ουτε κι αυτος νοιαζεται?

Αλλος εχει πολυ αγχος με τη δουλεια και στρεσαρεται και το μωρο...

Και χιλια δυο ακομα...

 

Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι οι περιπτωσεις να βλαπτουμε το μωρο μας ειναι πολλες εως που θα ελεγα οτι τελεια εγκυμοσυνη δεν υπαρχει. Οι ενοχες δε βοηθανε.

 

Σ' ενα ατομο που δε μπορει να κοψει το καπνισμα, χιλιες φορες να του πεις να καπνιζει 5-6, παρα να πεθανει απο τα στερητικα και το αγχος. Ασε που αν λεμε οτι τα 5-6 ειναι το ιδιο με πακετο και ανω...τοτε, κι εγω πακετο θα εκανα...

 

(Δε σου τη λεω προσωπικα nanis...απλα κανω μια κριτικη σε οσους ειναι λιγο απολυτοι με τη διακοπη του καπνισματος, φιλικα)

 

 

Ράνια μου, καλήσπέρα, νομίζω οτι το ανέφερα μιλάω συμφωνα με αυτά που νιώθω και πέρασα εγώ. Δεν είμαι απόλυτη και σίγουρα ο καθένας δεν ξέρει τι μπορεί να περνάει ο άλλος.

Οσο για το κάπνισμα θεωρώ τον εαυτό του από τους άμεσα εξαρτημένους και σε αυτήν την εγκυμοσύνη μου έχω μεγάλο θέμα με το τσιγάρο, της εξηγώ απλά τον τρόπο που την παλεύω και προσπαθώ να σκεφτώ την ώρα που ναι μεν το έχω στρίψει πολλές φορές, αλλά δεν το καπνίζω και το πετάω, δεν είναι θέμα συγχαρητηρίων, είναι σκέψεις που κάνω εγώ προσωπικά και κρατιέμαι όταν δυσκολεύομαι. Να την προβληματίσω ήταν ο σκοπός μου, απλά και μονό, τίποτα άλλο. Ούτε αμφισβήτησα κανέναν για το πόσο θέλει το καλό του παιδιού του. Όχι λόγια που δεν είπα. Ο καθέ άνθρωπος εχεί μια απόψη, απλά είπα τη δική μου, δεν καταλαβαίνω γιατι την ονομάζεις απολυτη. (ούτε σου τι λέω, ούτε κριτική, απλά σου εξήγησα τους λόγους που της ανέφερα τα παραπάνω και πείθω τον εαυτό μου)

Καλή εβδομάδα!!!

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites

εγω στο πρωτο παιδι το εκοψα μαχαιρι την ιδια μερα.στο δευτερο εκανα μεχρι 7 μηνων 3 την ημερα.στο τριτο το εκοψα τελειως στην 6η εβδομαδα.

αλλα....να μη κατηγορουμε τις γυναικες που καπνιζουν λεγοντας οτι να εμεις το κοψαμε κ το αρχισαμε μετα αλλα εξω απο το σπιτι παντα και μπλα μπλα...ακομα και εξω να καπνιζουμε παλι κακο κανουμε στα παιδια.

Παθητικό κάπνισμα ...εξ αποστάσεως!

Ακόμα και αν οι γονείς καπνίζουν έξω από το σπίτι, τα παιδιά συνεχίζουν να εκτίθενται στην νικοτίνη!!!

 

Οι κίνδυνοι του παθητικού καπνίσματος δεν εξαλείφονται για τα παιδιά ακόμα και όταν οι γονείς τους έχουν αποφασίσει να μην καπνίζουν μέσα στο σπίτι!!!

Η νικοτίνη, σημαντικό συστατικό του εκπνεόμενου καπνού, μπορεί να ανιχνευθεί στη σκόνη, αλλά και τον αέρα, μέσα στα σπίτια των καπνιστών, ακόμα και αν δεν καπνίζουν μέσα σε αυτά.

Όταν τα παιδιά κοιμούνται με τους γονείς ή όταν οι θερμοκρασίες είναι χαμηλότερες, παρατηρείται αύξηση της κοτινίνης στα ούρα των παιδιών των καπνιστών.Είναι γνωστό ότι ένας από τους παράγοντες που προάγουν το σύνδρομο του ξαφνικού ανεξήγητου θανάτου βρέφους, είναι το να κοιμάται ένα βρέφος στο ίδιο κρεβάτι με γονιό.

 

Ο καπνός ταξιδεύει μαζί σας όταν επιστρέφετε στο σπίτι!

 

 

 

Τα παιδιά σε σπίτια όπου υπάρχουν ίχνη νικοτίνης έχουν μέχρι και οκτώ φορές μεγαλύτερη ποσότητα νικοτίνης στον οργανισμό τους από τα παιδιά των μη-καπνιστών.

 

τα αυξημένα επίπεδα της ουσίας στον οργανισμού μπορούν να προκαλέσουν και σχετικά προβλήματα, όπως το βρεφικό σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου ή το βρογχικο άσθμα.

Αόρατη απειλή!!

Όσο προσεκτικοί και αν είναι οι γονείς, τα στοιχεία του καπνού «ταξιδεύουν» στα μαλλιά και τα ρούχα τους όταν εκείνοι επιστρέφουν στην «εστία»

 

Όσοι γονείς πιστεύουν ότι προστατεύουν πλήρως τα παιδιά τους όταν καπνίζουν έξω από το σπίτι μόνο, μάλλον πρέπει να αναθεωρήσουν

Το αποτέλεσμα είναι τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας να είναι εκτεθειμένα στις βλαβερές συνέπειες του παθητικού καπνίσματος, ακόμα και αν ο καπνιστής θεωρεί ότι έχει λάβει τα κατάλληλα «προληπτικά μέτρα».

Τα νήπια είναι η ομάδα εκείνη του πληθυσμού που κινδυνεύει περισσότερο στην προκειμένη περίπτωση, καθώς περνούν στο σπίτι το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας, αλλά και με δεδομένο ότι έχουν το συνήθειο να βάζουν στο στόμα τους αντικείμενα όπου πιθανότατα υπάρχει σκόνη «μολυσμένη» με τα στοιχεία νικοτίνης.

Η νικοτινη παραμενει σε χαλιά ή κουρτίνες ακόμα και μετά το πέρας πολλών μηνών.

Ύπουλος καπνός

 

 

 

Οι ειδικοί υπολόγισαν τα ποσοστά νικοτίνης τόσο στα ούρα των βρεφών,των οποιων οι γονεις καπνιζουν εξω απο το σπιτι. όσο και σε δείγματα αέρα και σκόνης από το παιδικό υπνοδωμάτιο αλλά και το καθιστικό.

είχαν τα υψηλότερα επίπεδα νικοτίνης έως και 14 φορές υψηλότερα από τα αντίστοιχα επίπεδα στον οργανισμό των παιδιών των οποίων οι γονείς δεν καπνίζουν.

 

Ας μην ξεχνάμε επίσης, ότι η νικοτίνη δεν είναι παρά σύνθεση από περίπου 4000 χημικές ουσίες.

γιαυτο κ εμεις που καπνιζαμε η καπνιζουμε εξω ας μη κοκορευομαστε οτι κανουμε αυτο που πρεπει...μακαρι να μη το ξανααρχισω..γιατι αυτο πρεπει!

gzV6p2.png5zNwp2.png

μπεμπα σε περιμενουμε 03.11.2010!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα!μαλλον εγω δεν ημουν ξεκαθαρη και παρεξηγηθηκα!ειχα κοψει το καπνισμα μολις εμαθα για την πρωτη μου εγκυμοσυνη!αρχισα να κανω ξανα απο το μαιο που σταματησα το θηλασμο.οχι ομως πανω απο 5 την ημερα.απο 2 εως 5.δεν ηθελα να καπνισω στο σπιτι που ειναι ο μικρος μου.τωρα απλα νιωθω τυψεις και για το ενα τσιγαρο!εχετε δικιο πρεπει να το παρω αποφαση

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι ολα ειναι θεμα ψυχολογιας κ γιαυτο δεν πρεπει να μιλαμε με τοση ανεση για το θεμα...Ολοι ξερουμε τις κακες συνεπειες του τσιγαρου για το εμβρυο αλλα κ για εμας τις ιδιες, ή της υπερβολικης καταναλωσης γλυκων στην εγκυμοσυνη, κοκ. Συμφωνω με την Ραννια, γιατι τωρα περναω την 2η εγκυμοσυνη μου κ ενω στην πρωτη καπνιζα που+που κανενα τσιγαρακι, τωρα δεν θελω ουτε να το μυρισω...Ολα ειναι σχετικα, ας μην ειμαστε λοιπον τοσο αυστηρες με τις μελλουσες μανουλες που δυσκολευονται να το κοψουν,αρκει βεβαια να μην το παρακανουν...

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκοψα μαχαίρι οπότε και δεν αμφισβητώ πως είναι πολύ βλαβερό για το έμβρυο.. (και για μένα φυσικά - απλώς εγώ πλέον έρχομαι σε δεύτερη μοίρα)

 

Αλλά το παραπάνω link νομίζω πως παραπληροφορεί σε σχέση με τον θηλασμό. Εγώ γνωρίζω πως η νικοτίνη δεν περνά στο γάλα.. Ας με διαψεύσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα..

Καλό είναι να προσπαθούμε να πείσουμε τις μανούλες να κόψουν το τσιγάρο αλλά όχι με παραπληροφόρηση..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εγώ έκοψα το κάπνισμα λίγο πριν μάθω για την εγκυμοσύνη μου....μου μύριζε υπερωολικά και το σιχαινόμουν ειδικά το πρωί ενώ πριν τρελαινόμουν για πρωινό καφεδάκι με τσιγάρο...από όταν έμαθα για την εγκυμοσύνη μου δεν ξανακάπνισα....αν και ομολογώ πως βλέποντας διάφορες φίλες μου στον καφέ μου λείπει σαν αίσθηση...αλλά η μυρωδιά με απωθεί.........όταν με το καλό γεννήσω το μωράκι και σταματήσω και το θηλασμό βλέπουμε...αν και δεν θα θελα να το αρχίσω πάλι σε καθημερινή βάση...κανένα που και που μόνο....

y8rbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι πολυ στεναχωρημενη!κλαιω συνεχεια!οχι γιατι ειμαι ξανα εγκυος αλλα γιατι δυσκολευομαι να σταματησω το καπνισμα!το αρχισα ξανα λιγους μηνες μετα την εγκυμοσυνη και τωρα δεν μπορω να το σταματησω!αισθανομαι τυψεις φοβερες!στην προηγουμενη εγκυμοσυνη το σταματησα αμεσως και δεν αισθανομουν στερηση τωρα ομως δεν μπορω!παρακαλαω να με πιασουν αναγουλες!δεν ξερω τι να κανω?φοβαμαι για το εμβρυο!βοηθηστε με σας παρακαλω!

:confused:

 

Είμαστε ακριβώς ίδια περίπτωση.

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το έκοψα μαχαίρι.Άντε να έκανα 5 τσιγάρα σε όλη την εγκυμοσύνη, κι αυτά μισά. Μετά το ξανάρχισα εννοείται, αλλά υπό περιορισμούς

Δηλαδή:ήδη από την εγκυμοσύνη δεν καπνίζαμε μέσα στο σπίτι και το ίδιο συμβαίνει μέχρι σήμερα.Λόγω του μωρού ο χρόνος ήταν περιορισμένος και δεν κάπνιζα πάνω από 5 την ημέρα.Εξαίρεση οι ημέρες που έβγαινα.Μάλιστα ήμουν πολύ περήφανη για τον εαυτό μου που από 15 τσιγάρα την ημέρα(στριφτά) τα είχα φτάσει στα 5.

Επίσης, φοράω πάνω από τα ρούχα μου άλλα στο μπαλκόνι τα οποία βγάζω όταν μπαίνω σπίτι, πλένω χέρια, δόντια και μετά είμαι οκ.

Στη δεύτερη μου εγκυμοσύνη (έμεινα έγκυος όταν ο γιος μου ήταν 7 μηνών) το έκοψα μαχαίρι μέχρι 5 μηνών περίπου.Μετά, μέχρι σήμερα κάνω περίπου 5 την ημέρα.Ντρέπομαι πάρα πολύ γι αυτό:oops::oops::oops:.

Αλλά δυστυχώς το κάνω. Το σκέφτομαι κάθε φορά, κάθε βράδι αποφασίζω ότι την άλλη μέρα δε θα καπνίσω και κάθε φορά τα ίδια.

Διαφωνώ με τις μανούλες που αφορίζουν εύκολα τις άλλες που δεν τα καταφέρνουν να το κόψουν και τις χαρακτηρίζουν.Όλες φαντάζομαι γνωρίζουμε ότι καλή μάνα δε σε κάνει μόνο αυτό αλλά ένας συγκερασμός πραγμάτων.Και τελικά κατ'εμέ το πόσο καλοί γονείς υπήρξαμε ή θα γίνουμε θα φανεί όταν πλέον τα παιδιά μας βγουν στην κοινωνία, κατά πόσο αυτά θα έχουν αναπτύξει υγιείς και ολοκληρωμένες προσωπικότητες.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τη συμφορουμίτισσα Ράννια και έχω να συμπληρώσω ότι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα μαλώσει με όλο τον κόσμο και τα νεύρα μου ήταν πάνω από το κεφάλι μου ενώ στη δεύτερη είμαι πιο cool:cool:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος...εκοψα το καπνισμα με τη μια και σχετικα ευκολα γιατι τους πρωτους 2-3 μηνες μου βρωμαγε.Μετα ομως σιγα σιγα αρχισα να το θελω παλι.Αυτη τη στιγμη ειμαι στην 30η εβδομαδα...εχω καπνισει 5-6 τσιγαρα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου.Συνηθως κανω ενα το μηνα...οχι ολοκληρο,2-3 τζουρες και το σβηνω.

Πιστευα πως μετα απο τοσο καιρο θα μου περναγε..αλλα δεν κρυβω οτι ανυπομωνω να γεννησω για να καπνισω.Ειναι και τα νευρα μου σπασμενα με διαφορες καταστασεις και δε με βοηθαει αυτο.Δε με νοιαζει να κανω πολλα τσιγαρα ,μου ερκει να μπορω να κανω 2-3 τσιγαρα τη μερα...τα οποια απόσο εχω διαβασει κατα το θηλασμο επιτρεπονται.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. κι εγω καπνιζα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και του θηλασμου 5-7 τσιγαρα. Μου ηταν αδυνατο πραγματικα να το κοψω. δεν θα δικαιολογηθω εφοσον ολοι γνωριζουν τις βλαπτικες συνεπειές του.Απλα θα ηθελα να θιξω το θεμα του "ρατσισμου" και της παραπληροφορησης που υφιστανται οι μητερες.Ακουγα οτι να'ναι απο τον καθενα , ενιωθα να με επικρινουν ολοι για αυτο, εστω και σιωπηρα, και στο τελος αναγκαστηκα να λεω ψεματα οτι δεν καπνιζω.Ακομη και σημερα με βασανιζουν τυψεις αλλα θα επρεπε ολοι να εχουμε κατα νου οτι ο καθενας μεγαλωνει το παιδι του κατα συνειδηση. Και τελος τελος γιατι να θεωρουμε μια μητερα που καπνιζει ( εστω και λιγο) απαραδεκτη και να μην θεωρουμε το ιδιο απαραδεκτο τον μπαμπα ή τον παππου που καπνιζει εξω και μετα παει κοντα στο μωρο?

Link to comment
Share on other sites

 

ψιλοοτιναναι το λινκ αυτο

σε ενα σημειο λεει

Για κάθε τσιγάρο, που η έγκυος καπνίζει καθημερινά, αυξάνονται κατά 5% οι πιθανότητες να αποκτήσει παιδί με στραβισμό,

δηλαδη αν μια εγκυος κανει 10 την ημερα αρα 50% θα εχει στραβισμο.και την αλλη μερα αλλα 10 οριστε 100%:rolleyes:

οτι να ναι!

εγω στο πρωτο και στο τριτο παιδι οπως ειπα το εκοψα αλλα στο δευτερο εκανα 2-3 την ημερα. αρα επρεπε να εχει 1000000000000000%στραβισμο.:rolleyes:

και ενα αλλο που λεει

Σύμφωνα με νέες μελέτες, οι μητέρες που θηλάζουν και καπνίζουν μπορεί να μειώνουν τη διάρκεια του ύπνου του βρέφους τους.

αλλη βλακεια κ αυτη.εγω θηλαζα κ δε καπνιζα κ το μωρο κοιμοταν 4 ωρες ΣΥΝΟΛΟ την ημερα.η φιλεναδα μου θηλαζε κ καπνιζε 10 την ημερα κ το μωρο κοιμοταν 6 ωρες σερι:roll:

gzV6p2.png5zNwp2.png

μπεμπα σε περιμενουμε 03.11.2010!

Link to comment
Share on other sites

οντως στο θεμα του θηλασμου δεν τα λεει και τοσο σωστα

καιεγω στην κορη μου καπνιοζα μεχρι τον 2ο μηνα της εγκυμοσυνης αλλα το εκοψα μαχαιρι

ενα μωρακι στην κοιλια της μαμας του δεν μπορει να προστατευθει απο τις ουσιες του τσιγαρου η μαμα ειναι υπευθηνη για εκεινο

αν καποιος αλλος καπνιζεμπροστα σε ενα μωρο και του φυσουσε τον καπνο πανω του ολες νομιζω θα τσακωνομασταν μαζι του

και επειδη εμις τυχαινει να το κυοφορουμε και να ειμαστε οι μαμαδες δεν πειραζει αν κανουμε και 5-10 τσιγαρα????

δεν παει ετσι

οταν βγαινει απο την κοιλια τουλαχιστον κανει η μαμα ενα μπανιο καπνιζει μονο οταν εκεινο ειναι στο παιδικο βγαινει στο μπαλκονι δεν μυριζει τοσο εντονα ουτε κοβει στο μωρο την ανασα του

Επεξεργάστηκαν by Μαριρενα
ε

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλά το παραπάνω link νομίζω πως παραπληροφορεί σε σχέση με τον θηλασμό. Εγώ γνωρίζω πως η νικοτίνη δεν περνά στο γάλα.. Ας με διαψεύσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα..

Καλό είναι να προσπαθούμε να πείσουμε τις μανούλες να κόψουν το τσιγάρο αλλά όχι με παραπληροφόρηση..

 

Έχεις δίκιο. Δεν ισχύει αυτό με τον θηλασμό και το τσιγάρο.

 

Ελπίζω οι μητέρες να μην ενημερώνονται από τέτοια σκουπίδια.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

..σας παραθετω το πιο σωστα ενημερωμενο αρθρο οσον αφορα καπνισμα+θηλασμο

 

<< Η μητέρα που καπνίζει είναι καλύτερα να μη θηλάζει.

Μύθος! Η μητέρα που δεν μπορεί να σταματήσει το κάπνισμα πρέπει να θηλάζει. Έχει αποδειχθεί ότι ο θηλασμός μειώνει τις αρνητικές επιδράσεις του καπνού του τσιγάρου, όπως για παράδειγμα στους πνεύμονες του μωρού. Ο θηλασμός προσφέρει σπουδαία πλεονεκτήματα στην υγεία του μωρού και της μητέρας. Θα ήταν καλύτερα αν η μητέρα δεν κάπνιζε, αλλά αν δεν μπορεί να σταματήσει ή να το περιορίσει, τότε είναι καλύτερο να καπνίζει και να θηλάζει παρά να καπνίζει και να δίνει τυποποιημένο γάλα.

Είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι το κάπνισμα απαγορεύεται σε οποιονδήποτε χώρο του σπιτιού, ανεξάρτητα από το αν η μητέρα θηλάζει ή όχι. Η απαγόρευση αυτή ισχύει αυστηρά για τουλάχιστον τα 3 πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού.

Το κάπνισμα επιτρέπεται μόνο στο μπαλκόνι.

Υπολείμματα καπνού μένουν στα μαλλιά και στα ρούχα της μητέρας και το μωρό εκτίθεται σε αυτά. Αν το μωρό τρέφεται με τυποποιημένο γάλα, δεν έχει καμία προστασία έναντι αυτής της έκθεσης, αν όμως θηλάζει προστατεύεται και απαλύνονται οι αρνητικές επιδράσεις του καπνού.>>

 

ΠΗΓΗ: http://www.maies.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=1

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με το που εμαθα πως ειμαι εγκυος στον γιοκα μου εκοψα το καπνισμα μετα απο 12 χρονια...και δεν το εχω ξεκινησει πάλι. Όμως η αλήθεια είναι ότι το γεγονος ότι ο συζυγός μου δεν καπνίζει με βοήθησε πολύ!!!

k4lbp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ ήμουν καπνίστρια πρίν μείνω έγκυος και μόλις το έμαθα (ήμουν 4 εβδομάδων περίπου) το έκοψα και από τότε μέχρι και σήμερα δεν το έχω ξαναβάλει στο στόμα μου. σκεφτόμουν συνεχώς το μωρό μου και πόσο πολύτιμο είναι αλλά και πόσο ωφέλιμη ήταν η διακοπή του καπνίσματος για την γενικότερη υγεία μου. βλέπω από το πλησιέστερο περιβάλλον μου, την νύφη μου και την κουνιάδα μου που κάπνιζαν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους, δεν θήλασαν και τα παιδάκια έχουν συνεχώς προβλήματα με το αναπνευστικό. τυχαίο? δεν νομίζω.... δεν λέω ότι αποκλείεται το δικό μου να παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα, αλλά ας μην προκαλούμε και την τύχη μας.

Link to comment
Share on other sites

Με το που εμαθα πως ειμαι εγκυος στον γιοκα μου εκοψα το καπνισμα μετα απο 12 χρονια...και δεν το εχω ξεκινησει πάλι. Όμως η αλήθεια είναι ότι το γεγονος ότι ο συζυγός μου δεν καπνίζει με βοήθησε πολύ!!!

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτό βοηθάει πάρα πολύ.

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ο άντρας μου δεν κάπνιζε ποτέ μπροστά μου!Μεγάλη βοήθεια!

Στη δεύτερη πάλι κάπνιζε κανονικά...μεγάλο πρόβλημα!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι ολα ειναι θεμα ψυχολογιας κ γιαυτο δεν πρεπει να μιλαμε με τοση ανεση για το θεμα...Ολοι ξερουμε τις κακες συνεπειες του τσιγαρου για το εμβρυο αλλα κ για εμας τις ιδιες, ή της υπερβολικης καταναλωσης γλυκων στην εγκυμοσυνη, κοκ. Συμφωνω με την Ραννια, γιατι τωρα περναω την 2η εγκυμοσυνη μου κ ενω στην πρωτη καπνιζα που+που κανενα τσιγαρακι, τωρα δεν θελω ουτε να το μυρισω...Ολα ειναι σχετικα, ας μην ειμαστε λοιπον τοσο αυστηρες με τις μελλουσες μανουλες που δυσκολευονται να το κοψουν,αρκει βεβαια να μην το παρακανουν...

 

Συμφωνώ με elisaki και Ράννια.

 

Εγώ ήμουν φανατική καπνίστρια από την εφηβεία μου, με κάποιες ανεπιτυχείς προσπάθειες διακοπής του καπνίσματος στην καριέρα μου. Όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος, έκανα ένα τελευταίο τσιγάρο και είπα τέρμα. Ο γιατρός βέβαια μου είχε πει ότι μπορώ να κάνω 1-2 τσιγάρα το πολύ. Πέρασε έτσι το πρώτο τρίμηνο. Κι εγώ κόντεψα να τρελαθώ. Νέυρα, φωνές, τσακωμοί, νταούνιασμα,μακελειό!! Μου είχε απαγορέψει και σχεδόν τα πάντα ο γιατρός και καθόμουν όλη μέρα ή στον καναπέ ή στο κρεβάτι, με εξαίρες λιγοστές ώρες που πήγαινα για δουλειά.Οπότε κόντευα να τρελαθώ. Το ξανασυζήτησα με το γιατρό μου και στο δεύτερο τρίμηνο κάπνιζα 1-2 τσιγάρα την ημέρα.Ποιο ήταν το αποτέλεσμα;

1. Ηρέμησα σε πολύ μεγάλο βαθμό, είχα πλέον μια μικρή διέξοδο.

2. Ενώ τους πρώτους 2 μήνες έκανα κάθε μέρα από 1 τσιγάρο και σπανιότατα άναβα και 2ο, μετά περνούσαν μέρες και ξεχνούσα να ανάψω. Έτσι μπορεί να κάπνιζα κάθε 5 μέρες. Επίσης πλέον δεν μπορούσα να το καπνίσω όλο, έκανα 3-4 τζούρες και το έσβηνα. Αφού το τελευταίο πακέτο μου κράτησε 3 μήνες. Από τη μέρα που γέννησα δεν έχω κάνει ούτε μια τζούρα και πλέον δεν θέλω να το ξαναρχίσω, ελπίζω να το τηρήσω και να μην υποκύψω όταν ξεμπερδέψω με γέννες και τα παιδιά έχουν μεγαλώσει λίγο.

 

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως πιο εύκολα και πιο ήρεμα το έκοψα έτσι σταδιακά και με το ανοιχτό παραθυράκι του 1 τσιγάρου. Στη δική μου περίπτωση λειτούργησε τέλεια τουλάχιστον. Και το πιο σημαντικό ήταν ότι είχα την αμέριστη στήριξη του γιατρού μου, του άντρα μου (δεν είναι καπνιστής) και των γονιών μου. Κανένας τους δεν με φόρτωσε με ενοχές και το δέχτηκαν ως το καλύτερο για όλους, και εμένα και το παιδί. Γιατί όπως έλεγε και ο γιατρός μου από το να είσαι τρελαμένη και μες στη νευρικότητα καλύτερα να κάνεις ένα να χαλαρώσεις. Άρα το καλό και το κακό για το παιδί είναι σχετικό...

Το βάρος του μωρού μου πάντα ήτανε καλό, και από τότε που γεννήθηκε όχι απλά δεν είναι ελλιποβαρές , αλλά στις καμπύλες βρίσκεται στην 97η θέση. Δεν υποστηρίζω ότι το ένα τσιγάρο είναι καλό, αλλά σίγουρα δεν φέρνει την καταστροφή και σαφώς υπάρχουν κι άλλα πράγματα που μπορεί να το βλάψουν περισσότερο.

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Καπνίζω από τα 15 και ειμαι 30 πάντα ήθελα να το κόψω αλλά ποτέ δεν τα κατάφερα. Ούτε και στην εγκυμοσύνη, τους 3 πρώτους μήνες κάπνιζα 2 τσιγάρα που μου είχε πει και ο γιατρός.Είχα βέβαια και αναγούλες τότε. Υπήρχαν μέρες δύσκολες όπως όταν μου είπαν ότι πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση στον 5 μήνα μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα έκανα 6 με 7 την ημέρα η όταν χειρουργήθηκε ο πατέρας μου στην καρδιά το ίδιο.Από τον 7 μήνα προσπαθώ να το κόψω εντελώς αλλά και πάλι δύσκολα όλη τη μέρα δεν καπνίζω αλλά με το που έρχεται ο άντρας μου με τον καπνό στο σπίτι κάνω κανένα το βράδυ. Ελπίζω μόνο την δική μου αδυναμία να μην την πληρώσει το παιδί μου.Στο θηλασμό δεν θα καπνίσω καθόλου γιατί ο γιατρός μου μου είπε ότι απαγορεύετε αυστηρά και του έχω εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη καπνιζα 3-4 τσιγαρα τη μερα μεχρι 4 μηνων!Παρ ολο τις ναυτιες και τους εμετους δεν αντεχα το στερητικο...και μιλαμε για πολυ ασχημες καταστασεις!Κρυος ιδρωτα,ταχυπαλμιες,στεγνωνε το στομα μου...και μεσ τη νυχτα ετσι ξυπναγα!Σαν πρεζακι!Για να μην πω τα νευρα!Τι θα μου προτεινατε να κανω?ηξερα πολυ καλα τοκακο που εκανα αλλα δεν ηξερα τι κακο μπορει να εκανα με αυτο που βιωνα!μετα εκανα 1-2 τη βδομαδα και στον 5ο το εκοψα τελειως!Δεν πιστευω οτι θα υπαρχει γιατρος που θα μου ελεγε κοψ το μαχαιρι!

Δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι την ιδια εξαρτηση!Δεν κατηγορω ουτε κρινω!Καθε τσιγαρο που αναβα ηταν μαχαιρια για μενα αλλα ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ!Καπνιζα απο 13χρονων,σε περιοδους εντονες μεχρι και 2 πακετα τη μερα!

Τωρα δεν καπνιζω,παραλιγο να το αρχισω(1-2 τημερα) αλλα μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος ,το παρατησα!

Το καλυτερο και το πιο ωριμο ειναι σε προγραμματισμενη εγκυμοσυνη να γινει διακοπη απο πριν!

Καλη επιτυχια σε ολες οσες βρισκονται στη προσπαθεια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος το εκοψα μαχαιρι αλλα να ειμαι ειλικρινης ημουν σε φαση διακοπης ειχα αποφασισει να κανω παιδακι και το παλευα για καποιο χρονικο διαστημα οποτε ειχα φτασει τα 6-8 την ημερα και απο την ωρα που εκανα το τεστ δεν το ξανα επιασα στο χερι μου!

Καπνιζει ο αντρας μου και με ενοχλει πλεον και δεν ξερω πως να τον κανω να μην καπνιζει μεσα στο σπιτι!

Υπαρχουν στιγμες που το θελω ε εκεινες τις στιγμες σκεφτομαι κατι αλλο ή ασχολουμαι με κατι αλλο ή βλεπω τις φωτογραφιες του υπερηχου και βλεπω το μπεμπακι μου και το βγαζω απο το μυαλο μου!

Βεβαια με "βοηθησε" και λιγο η ασχημη εγκυμοσυνη με τους εμετους ουτε να το δω δεν ηθελα οχι να το κανω κιολας!

Διαβασα και την προηγουμενη κυριακη στο Πρωτο Θεμα μια ερευνα που ελεγε οτι το καπνισμα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ειναι ικανο να προκαλεσει μειωση του αριθμου σπερματοζωαριων ή ωαριων του εμβρυου αναλογα με το φυλο του!

Δηλαδη θα γεννηθει και θα εχει λιγοτερα ωοθηλακια αν ειναι κοριτσι και λιγοτερα σπερματοζωαρια αν ειναι αγορι!Ειδικα το καπνισμα στο πρωτο τριμηνο ειναι ικανος παραγωντας στειρωσης του εμβρυου!

Οποτε το θεωρω αμαρτια δεν μου φταιει σε κατι το παιδακι μου δεν μπορει να κλειστει στο δωματιο του και να μην το μυριζει σε αυτη την φαση δεν εχει αλλη επιλογη οποτε ειμαι υποχρεωμενη να του παρεχω ενα υγειες περιβαλλον!

Link to comment
Share on other sites

Καπνιζει ο αντρας μου και με ενοχλει πλεον και δεν ξερω πως να τον κανω να μην καπνιζει μεσα στο σπιτι!

Να του τονίσεις το πόσο δύσκολο ήταν για σένα να διακόψεις το κάπνισμα και το να καπνίζει κάποιος δίπλα σου είναι και δύσκολο γιατί μπορεί να σε παρασύρει αλλά και επιβλαβές για το μωρό αφού εισπνέεις τον καπνό του!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...