Recommended Posts

Το ξέρω mata και σ ευχαριστω. Το κατεβασα αλλα επειδη ειμαι σε υπολογιστη της δουλειας, κατι εχει γινει και δεν μπορει να μου το ανοιξει!! μηπως μπορεις να μου πεις πως λεγεται το βιβλιο να το βρω σε βιβλιοπωλειο??

Το βιβλίο λέγεται "πώς να κόψετε το κάπνισμα πανεύκολα του Θανάση Αποστόλου". Κοστίζει γύρω στα 15€. Να ξερεις πάντως ότι είναι πολύ ευχάριστο στην ανάγνωση γιατί δεν καταγράφει όλα τα αρνητικά του καπνίσματος που σε κουράζουν, σε φοβίζουν και σε αγχώνουν. Είναι πόλύ ωραίο!!!!! :D:D:D Ελπίζω να βοηθηθείς μια που βοηθήθηκαν πολλοί από αυτό!

ΥΓ. Αυτό που γράφει η renatos παραπάνω το αναφέρει χαρακτηριστικά στο βιβλίο. Ότι η μείωση του καπνίσματος πολλές φορές αναγκάζει τον καπνιστή να σκέφτεται μόνο ποτε θα έρθει η ώρα να καπνίσει και να νοιώθει απογοήτευση και νεύρα που δεν μπορεί να καπνίσει παραπάνω.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα...

Δυστυχώς, ντρέπομαι που το λέω αλλά καπνίζω αρκετά τσιγάρα.... Δηλαδή, μπορεί και 15/ ημέρα.... Νιώθω απαίσια αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι να τα μειώσω... Όσο για τις τύψεις...αφήστε το καλύτερα....

Δυστυχώς, ντρέπομαι που το λέω αλλά καπνίζω αρκετά τσιγάρα.... Δηλαδή, μπορεί και 15/ ημέρα.... Νιώθω απαίσια αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι να τα μειώσω... Όσο για τις τύψεις...αφήστε το καλύτερα....

και είσαι έγκυος κοριτσάκι;;; προσπάθησε τουλάχιστον να το μειώσεις στα 5 αν δεν μπορείς να το κόψεις τελείως.

Η κουμπάρα μου κάπνιζε κι αυτή 10 με 15 τσιγάρα την ημέρα και το νινάκι της βγήκε λιποβαρές και γιαυτό ευθύνεται το τσιγάρο. Ενώ η γυναικολόγος της της έλεγε πως εάν δεν μπορεί να το κόψει να μην κάνει πάνω από 5 τσιγάρα την ημέρα!

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Καταλαβαινω τις τυψεις σου και επισης δεν προσπαθω να σε κρινω σε καμια περιπτωση , σκεψου ομως τι κακο κανεις στο παιδι οπου εσυ διαλεξες να φερεις στον κοσμο , αμα (Θεος Φυλλαξει ) εχει καποιο προβλημα τι φταιει αυτο να ταλαιπωρειτε σε ολη του ζωη ?? γιατι να εχει προβλημα επειδη εσυ δεν μπορουσες να κοψεις για 9 μηνες ενα τσιγαρο ??? δεν ειναι θεμα να αισθανεσαι τυψεις , ειναι θεμα να βαλεις το παιδι σου πανω απο σενα και το να στερηθεις κατι που αγαπας ειναι ενα θεμα . Αμα ενας γιατρος (χτυπα ξυλο ) σου ελεγε σε καποια φαση της ζωης σου οτι πρεπει να κοψεις μαχαιρι το τσιγαρο αλλιωτικα χαιρετα τον κοσμο δεν θα το εκοβες για να σωσεις τη ζωη σου ? τωρα γιατι δεν κανεις τη θυσια για το παιδι σου ? επειτα οταν με το καλο γεννησεις ελπιζω να μην διανοηθεις να καπνιζεις μεσα στο σπιτι και το νεογνο να μυριζει ολο αυτον τον καρκινο γιατι το τιο μπορει να παθειο δεν το λεω εγω το λενε οι επιστημονες . Αρα δεν ειναι θεμα τυψεων , ειναι θεμα ανευθυνοτητας και συγνωμη κιολας , αλλα 15 τσιγαρα κουκλα μουθ ειναι ανευθυνοτητα προς το μωρο σου και προς τον εαυτο σου , τον εαυτο σου αμα θες μπορεις να τον σκοτωσεις αν και δεν εχεις τετοια δικαιωματα μετα που θα γινεις μητερα , το παιδι σου ομως εχεις υποχρεωση να το κρατησεις υγιη και ζωντανο ακομα και με θυσια της δικιας σου ζωης , σκεψου και πρα3ε λοιπον , τσιγαρα ή ενα παιδι ζωντανο , γερο και ευτιχισμενο χωρις αναπνευστικα προβληματα ?

Δεν θα γεννήσω :?::?::?::?: Θα σας πω εγώ!Καμιά φορά μου φαίνεται ότι θα σκάσω κορίτσια!Μου λείπει πολύ!Εγώ το τελευταίο το έκανα μόλις πήρα το θετικό τέστ στα χέρια μου!Αλλά θα γεννήσω που θα πάει..... :P:P:P Μετά?Φραπέ και καφεδάκι στο μπαλκόνι μου!!! :P

.png

Έχετε απόλυτο δίκαιο σε ό,τι λέτε.... Σίγουρα είμαι ανεύθυνη. Υπόσχομαι απο αυτή την στιγμή να πετάξω το πακέτο... αλήθεια σας λέω, θα το σπάσω... και θα προσπαθήσω να μην το ξαναβάλω στο στόμα μου... Ελπίζω μόνο να μην είναι αργά.... μπαίνω στον 6ο σε λίγες ημέρες... Μήπως αργά το σκέφτηκα;;;

Σίγουρα πάνω απο όλα είναι η υγεία του μωρού, αλλά μάλλον τα "μητρικά" ένστικτα θα "χτυπήσουν" για τα καλά όταν το πιάσω στην αγκαλιά μου!!! Τότε θα καταλάβω για τα καλά πως είμαι υπεύθυνη για αυτό το πλασματάκι!!!! Χριστέ μου, ντρέπομαι πολύ που ένα κωλοτσιγάρο μπαίνει ανάμεσα σε μένα και το μωρό μου! Τουλάχιστον, ελπίζω αν το κόψω τώρα μην έχω καθυστερήσει πολύ....

Μην στεναχωριέσαι...όλα καλά θα πάνε :wink:

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Μόλις έσπασα το πακέτο που είχα αγοράσει το πρωί και το πέταξα στα σκουπίδια.... Το έκανα κομμάτια...

grafistria μας εστρωσες!! Και γω αυτο σκεφτηκα απ τονα εχω τυψεις αστο καλυτερα........παντως βλεπω δυστυχως κοριτσια οτι ολες αυτο σκεφτομαστε να γεννησουμε και μετα φραπεδακι τσιγαρακι..........

.png

.png

Διαφημίσεις

Επίσης προσπαθήστε να μην το σκέφτεστε πια και συνέχεια σαν να είναι η συντέλεια του κόσμου. Μην δίνεται στο τσιγάρο τέτοια αξία βρε κορίτσια....το τσιγάρο είναι απλά μια κακιά συνήθεια, ένα απο τα χειρότερα ναρκωτικά, είναι αρρώστια γι'αυτό λοιπόν αποβάλλετε το και ζητήστε βοήθεια και απο το σύντροφο σας. Δεν είναι δυνατόν η σκέψη σας και η ενέργεια σας να τριγυρίζεται από το πότε θα ξανακαπνίσετε.....

Τι αξίζει περισσότερο να είναι στο επίκεντρο του κόσμου σας, το τσιγάρο ή το μωράκι σας...νομίζω ότι είναι πάρα πολύ εύκολη απόφαση και το λέω κι εγώ που κάπνιζα έστω και αυτά τα 5 τσιγάρα την εβδομάδα.

May the force be with you

Συγγνώμη κορίτσια αλλά εγώ δεν αφήνω τον άντρα μου να καπνίζει ούτε στο μπαλκόνι, γιατί μόλις μπει στο σπίτι μου μυρίζει ακόμα κι αν είμαστε σε άλλο δωμάτιο. Ξέρω μια φίλη μου που η κόρη της έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα με άσθμα κι αιτία είναι αυτά τα ριμαδο-5 τσιγάρα που έκανε. Συγγνώμη που θα γίνω κακιά αλλά αν δεν μπορείτε να προστατέψετε το μωρό σας στο πιο σημαντικό διάστημα που θα καθορίσει τη βιωσιμότητα και την ποιότητα της ζωής του, τι νόημα έχει που θα ξενυχτάτε όταν θα βήχει και θα το παίρνετε αγκαλιά όταν θα χτυπήσει το γόνατό του. Τόση σημασία έχει πια αυτό το τσιγάρο για σας?

Λυπάμαι που ακούγομαι σκληρή αλλά άμα δω έγκυο να καπνίζει τρελαίνομαι. Εννοείται το ίδιο κι άμα τη δω να πίνει (κι αυτό συμβαίνει)

ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΟ ΤΟ TEST.

ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΖΩ "ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ" ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΑ ΠΟΛΥ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ...

.png.png

Συγγνώμη κορίτσια αλλά εγώ δεν αφήνω τον άντρα μου να καπνίζει ούτε στο μπαλκόνι, γιατί μόλις μπει στο σπίτι μου μυρίζει ακόμα κι αν είμαστε σε άλλο δωμάτιο. Ξέρω μια φίλη μου που η κόρη της έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα με άσθμα κι αιτία είναι αυτά τα ριμαδο-5 τσιγάρα που έκανε. Συγγνώμη που θα γίνω κακιά αλλά αν δεν μπορείτε να προστατέψετε το μωρό σας στο πιο σημαντικό διάστημα που θα καθορίσει τη βιωσιμότητα και την ποιότητα της ζωής του, τι νόημα έχει που θα ξενυχτάτε όταν θα βήχει και θα το παίρνετε αγκαλιά όταν θα χτυπήσει το γόνατό του. Τόση σημασία έχει πια αυτό το τσιγάρο για σας?

Λυπάμαι που ακούγομαι σκληρή αλλά άμα δω έγκυο να καπνίζει τρελαίνομαι. Εννοείται το ίδιο κι άμα τη δω να πίνει (κι αυτό συμβαίνει)

δεν μπορείς να κρίνεις τις κοπέλες που καπνίζουνε...η καθεμία ξέρει τι πρέπει να κάνει και φυσικά είναι δική της η απόφαση χωρίς να μπορούμε να τις κατακρίνουμε!

Κι εγώ έχω φίλη που ο γιός της έχει άσθμα ενώ αυτή δεν κάπνιζε...όλα είναι σχετικά. Αυτό δεν σημαίνει πως είμαι υπέρ του καπνίσματος κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά ούτε και θέλω να κρίνω κανέναν. Μην είσαι τόσο σκληρή :wink:

Κι εγώ έχω φίλη που ο γιός της έχει άσθμα ενώ αυτή δεν κάπνιζε...όλα είναι σχετικά.

Η μητερα μου και ο πατερας μου δεν καπνιζαν . Τσιγαροι δεν μυρισα ποτε μεχρι τα 12 μου χρονια (και αυτο απο φιλους).

Και ομωε το αναπνευστικο μου ειναι σκ...α απο τα 3 μου χρονια. Εχω ασθματικη βροχητιδα , οπως εχει και ο πατερας μου (ο οποιος δεν εχει μυρισει ποτε τσιγαρο στη ζωη του).

Καποια πραγματα ειναι να γινουν απο κληρονομικη προδιαθεση.

Σιγουρα μια μητερα που καπνιζει δεν κανει καλο στο μωρακι της. Αυτο ειναι γεγονος και ολες το ξερουμε. Αλλα το να ειμαστε επικριτικες με μια μανα που εκανε φανερα αυτο που πολλες κανουν κρυφα το θεωρω σκληρο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Διαφημίσεις

συμφωνώ elenik :wink:

Επανέρχομαι να γίνω κουραστική :oops: και να επαναλάβω το βιβλίο που μπορεί να βοηθήσει πολλές από σας αν δεν μπορείτε να το καταφέρετε μόνες σας. Όποιος δεν διατίθεται να το αγοράσει μπορεί απλώς να κατβάσει την ηλεκτρονική έκδοση εντελώς δωρεάν. http://www.skeftomai.gr.

Εκεί ανφέρεται και ο τίτλος της χάρτινης έκδοσης καθώς και το όνομα του στγγραφέα. Πολλές φορές είναι λίγο δύσκολο να τα καταφέρουμε από μόνοι μας. Συγγνώμη για την κουραστική επανάληψη. Ίσως κάποιες δεν διάβασαν το προηγούμενο ποστ γι'αυτό θέλησα να το επαναλάβω. Κανείς δεν χάνει τίποτα από μια και μόνο ανάγνωση ειδικά όταν το βιβλίο είναι ευχάριστο!!!!! :D:D:D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Αν σου πω πως και εμένα δεν μου άρεσε ποτέ η εικονα μιας εγκύου να καπνίζει, τι θα πεις; Και έλεγα πάντοτε...Εγώ όταν μείνω έγκυος ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να συνεχίζω το κάπνισμα.....Στην πορεία όμως αυτό δεν το κατόρθωσα... δυστυχώς... και έχω προσπαθήσει πολύ... ελπίζω τώρα να τα καταφέρω... Ποιος τυφλός άλλωστε δεν θέλει το φως του; Το θέμα είναι πως με το τόσο άγχος, στην δουλειά ειδικά, είναι πολύ δύσκολο... Ξέρεις.. χρειάζεται και η ηρεμία.. Για παράδειγμα, στο σπίτι δεν καπνίζω! Στο γραφείο γίνεται το ΜΠΑΜ!!!

Κι εγώ έχω φίλη που ο γιός της έχει άσθμα ενώ αυτή δεν κάπνιζε...όλα είναι σχετικά.

Η μητερα μου και ο πατερας μου δεν καπνιζαν . Τσιγαροι δεν μυρισα ποτε μεχρι τα 12 μου χρονια (και αυτο απο φιλους).

Και ομωε το αναπνευστικο μου ειναι σκ...α απο τα 3 μου χρονια. Εχω ασθματικη βροχητιδα , οπως εχει και ο πατερας μου (ο οποιος δεν εχει μυρισει ποτε τσιγαρο στη ζωη του).

Καποια πραγματα ειναι να γινουν απο κληρονομικη προδιαθεση.

Σιγουρα μια μητερα που καπνιζει δεν κανει καλο στο μωρακι της. Αυτο ειναι γεγονος και ολες το ξερουμε. Αλλα το να ειμαστε επικριτικες με μια μανα που εκανε φανερα αυτο που πολλες κανουν κρυφα το θεωρω σκληρο.

Δεν έχω τίποτα προσωπικό με κανέναν. Αν όμως έστω και μια κοπέλα δει στην πράξη τις αρνητικές συνέπειες του καπνίσματος μετά σαφώς θα το μετανιώσει. Απλά θα είναι αργά τότε, αυτό είναι το θέμα. Όλες αγαπάμε τα μωράκια μας αλλά πρέπει να πηγαίνουμε ένα βήμα παραπέρα και να συσχετίζουμε τις δικές μας πράξεις με τη δική τους ευτυχία. Ειδικά τώρα που είναι μικρούλια. Το πόσες κοπέλες παραδέχονται ότι καπνίζουν δεν έχει μεγάλη σημασία, η ουσία είναι ότι γίνεται κι ο καθένας ξέρει την αλήθεια μέσα του.

καλημερα κοριτσια μου , τωρα καταφερα να ξαναμπω , ειχε προβλημα το δικτυο .Θελω να δωσω χιλια συγχαρητηρια στην candy οπου επιτελους καταφερε να διωξει αυτο το παλιοτσιγαρο . Εννοειτε οτι και σε μενα λειπει αυτη η βρομερη συνηθεια , μου λειπει οταν βλεπω τιβι , οταν δουλευω στο πισι , οταν μιλαω στο τηλ . Γενικως ποτε μου δεν ειπα οτι δεν θα ξανακαπνισω σε ολη μου τη ζωη , απλως τα παιδια μου οσο ειναι μωρα δεν θα μυρισουνε τσιγαρο σε καμια περιπτωση . Στην τελικη η εγκυμοσυνη ειναι μια τοσο ιδιαιτερη περιοδος , με πολλα αγχη αλλα και πολλες αλλαγες και μεγαλη προσμονη .Μολις χθες παρατηρησα οτι εχει μεγαλωσει η κοιλια μου ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και σε λιγες μερες θα δειχνω εγκυος , μα δεν ειναι τελειο ??? ελεγα στον αντρα μου προχθες που με κοιτουσα σε εναν καθρεφτη "παει ξανα η σιλουεττα " και γελουσαμε . Ας λοιπον περασουμε τους μηνες εγκυμοσυνηες σαν εγκυες οχι σαν "χασικλιδες" σβηνω το ενα αναβω το αλλο. Και μετα καλα να μαστε να πιουμε τις φραπεδιες μας με τα τσγιαρα μας .

Δεν κρινω καμια σε καμια περιπτωση.

Ομως αν ενα μωρο που μεγαλωνει στα σπλαχνα σου

δεν ειναι ικανο να σε κανει να το κοψεις το τσιγαρο

τοτε τι μπορει να ειναι?

Καπου ειχα διαβασει οτι καθε φορα που που καπνιζει

μια εγκυμονουσα το εμβρυο ειναι σαν να βηχει επι μιση

ωρα!!! Φανταστειτε το!!!!!!

.png

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Ημουν κ ειμαι καπνιστρια

αλλα κ στις 2 εγκυμοσυνες το εκοψα

μαχαιρι που λενε..δεν μου εφταιγε σε

τιποτα αυτο το θαυμα που ειχα στην

κοιλια μου να υποφερει απο την δικη

μου ανευθυνοτητα....μετα που γεννησα

κ δεν θηλαζα αλλο το ξαναεπιασα..δυστυχως :oops:

Δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα βίντεο με τις συνέπειες του καπνίσματος. Αυτό είναι κάτι διαφορετικό μια που είναι ένα ενδιαφέρον πείραμα. http://www.metacafe.com/watch/914475/still_smoking_watch_this/
    Καπνιζα απο 18 ως 25 χρονων περιπου που το εκοψα,τωρα ειμαι 31, δηλ. 6 χρονια εχω να το βαλω στο στομα μου.Πλεον οταν το μυριζω απορω πως καπνιζα,παθαινα συνεχως βρογχιτιδες,ενω τωρα ουτε συναχι δεν με πιανει,μεγαλη διαφορα κοριτσια,μια ιδεα ειναι να το κοψετε,θα δειτε την διαφορα μετα στην υγεια σας και δεν θα το μετανειωσετε να ειστε σιγουρες γιαυτο.Το βιντεακι ειναι τρομερο δειτε το και ξανασκεφτητε το για το τσιγαρο,πανω απο ολα η υγεια σας και των παιδιων σας και δεν αξιζει να την χαλατε για μια ''ψευτικη απολαυση''.

6Qyip2.pngKvUzp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα