Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάπνισμα και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Συγγνωμη, τι το άσχημα ειπα; Αντέδρασα στο παράλλογο της λογικής που "εξισώνει" το κάπνισμα με τα γλυκά. Και δεν κατάλαβα τι εννοείς με την τελευταία σου παράγραφο, δεν θέλησα ποτέ να διακοπεί καμμία συζήτηση και καμμία ανταλλαγή απόψεων...

 

Για μένα δεν ειναι θέμα αντιδικίας αυτό, ειναι καθαρά θέμα ενημέρωσης.

 

Πιστεύω πως πολλές μέλλουσες μητέρες δεν ξέρουν πραγματικά τι σημαίνει "κάνω τσιγάρο ενω ειμαι έγκυος" γιατι ακομα και κάποιοι γιατροι επιλέγουν να τους "χαιδεύουν" τα αυτιά. Και αν το ήξεραν πραγματικά αντι να ακουν οσους τους το σερβίρουν με περιτύλιγμα ολα αυτά που λες, πως "ναι σιγά πολλά επηρεάζουν, δε μπορουμε να τα ελέγχουμε όλα", δεν θα έκαναν ουττε ένα τσιγάρο.

 

Αυτη ειναι η απλούστατη θέση μου.

 

Στρουθοκαμηλισμός ειναι να τα εξισώνουμε ολα και να λέμε πως ειναι το ιδιο τα γλυκά, ιδιο το καυσαέριο, ιδια η σαλάτα που θα φάμε στην ταβέρνα... Ε με συγχωρείς αλλά δεν ειναι το ίδιο! Φυσικά και πολύ παράγοντες μπορεί να επηρεάσουν μια εγκυμοσύνη, αλλά γιατι να μην κάνουμε οτι περνάει απο το χέρι μας να περιορίσουμε οσους μπορουμε;

 

Αντι λοιπόν να χαιδεύω τα αυτιά γενικώς προτιμω να λέω τα πράγματα με το όνομά τους.

 

Α, και κάνεις λάθος δεν κατακρίνω καμμία καπνίστρια. Ας ξέρει τουλάχιστον αυτη η καπνίστρια ομως την πραγματικότητα και οχι γενικότητες και θεωρίες που δεν στηρίζονται πουθενά.

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Lela1

    Lela1 59 δημοσιεύσεις

  • Zoi24

    Zoi24 40 δημοσιεύσεις

  • jo89

    jo89 31 δημοσιεύσεις

  • Theodora85

    Theodora85 25 δημοσιεύσεις

. Στρουθοκαμηλισμός ειναι να τα εξισώνουμε ολα και να λέμε πως ειναι το ιδιο τα γλυκά, ιδιο το καυσαέριο, ιδια η σαλάτα που θα φάμε στην ταβέρνα... Ε με συγχωρείς αλλά δεν ειναι το ίδιο! Φυσικά και πολύ παράγοντες μπορεί να επηρεάσουν μια εγκυμοσύνη, αλλά γιατι να μην κάνουμε οτι περνάει απο το χέρι μας να περιορίσουμε οσους μπορουμε;

Αντι λοιπόν να χαιδεύω τα αυτιά γενικώς προτιμω να λέω τα πράγματα με το όνομά τους.

Α, και κάνεις λάθος δεν κατακρίνω καμμία καπνίστρια. Ας ξέρει τουλάχιστον αυτη η καπνίστρια ομως την πραγματικότητα και οχι γενικότητες και θεωρίες που δεν στηρίζονται πουθενά.

 

Δεν διαφωνούμε πουθενά, ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ, ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΚΑΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΑΑΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΠΛΑΚΩΝΕΙΣ ΤΙΣ ΤΟΥΡΤΕΣ? τι θα πεις σε αυτό το παιδάκι που γεννήθηκε διαβητικό και θα χτυπάει ινσουλίνες σε όλη του τη ζωή επειδή η μάνα του ήταν βουλιμική φοράδα?

και δεν κατάλαβα ποια είναι η δική σου πραγματικότητα και ποιες είναι εκείνες οι γενίκοτητες και θεωρίες που δεν στηρίζονται πουθενά. Όταν γράφεις κάτι να το υποστηρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη αλλά δεν νομίζω ότι είπε κανένας ότι το να προκαλείς οποιαδήποτε βλάβη στο παιδί σου είναι καλή όταν δεν προέρχεται απ το κάπνισμα

 

το μόνο που λέμε, είναι ότι οι βλάβες απ το κάπνισμα είναι περισσότερες απ όσες οι περισσότερες μητέρες γνωρίζουν

αν γνώριζαν πραγματικά τι κάνουν στο μωρό τους, προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα συνέχιζαν να καπνίζουν

Φυσικά και το να προκαλέσει κάποια διαβήτη στο παιδί της είναι το ίδιο κατακριτέο με το να του προκαλέσει αναπνευστικό ή καρδιακό πρόβλημα επειδή "Δεν μπορούσε να κόψει το κάπνισμα"

 

Νομίζω ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα

Για ζημιά στο μωρό επειδή η μητέρα δεν μπορεί να επιβληθεί στον εαυτό της και στις ορέξεις της, όποιες κι αν είναι αυτές

 

Η διαφορά ανάμεσα σε μία τούρτα πάντως κι ένα πακέτο τσιγάρα είναι σαφώς εμφανής

Δεν παθαίνει διαβήτη ένα μωρό που η μητέρα του δεν κάνει διαβήτη κύησης ΟΣΕΣ ΤΟΥΡΤΕΣ κι αν φάει

Παθαίνει όμως πνίξιμο στο σύστημα του, ακόμα και με μία τζούρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαίνει διαβήτη ένα μωρό που η μητέρα του δεν κάνει διαβήτη κύησης ΟΣΕΣ ΤΟΥΡΤΕΣ κι αν φάει

 

Δεν θα μπω στη διαδικασία για το κάπνισμα (ως φανατική αντικαπνίστρια) αλλά όσον αφορά στον ζάχαρο μπορώ να ποω οτι η φίλη εδώ έχει δίκιο. Εγώ έχω πρόβλημα με το ζάχαρο αλλά στην αντίθετη μορφή.... Εχω υπογλυκαιμία το οποίο έδειξε και η καμπύλη ζαχάρου.... Οταν ρώτησα τι πρέπει να κάνω η συμβουλή ήταν να τρώω κάτι λίγο και συχνά και γλυκό όποτε ενοιωθα ζαλάδες... Η γιατρός μου τόνισε οτι το πρόβλημα είναι σε μένα και όχι στο μωρό...

Τώρα όμως Πόσες τούρτες μπορεί να φάει την ημέρα ένας νορμάλ άνθρωπος??? Για να καταφέρω να φάω κάτι χωρίς να το βγάλω (η υπογλυκαιμία έχει και την ναυτία συμπτωμα συν τοις άλλοις) ήταν μεγάλος αγώνας....

Οπότε αυτός που τρώει τρελά το έκανε και πριν μείνει έγκυος (ή θα ήθελε να το κάνει) οπότε τα προβλήματα θα προυπήρχαν..... (ζάχαρο, πίεση κλπ΄) λόγω αυξημένου βάρους..... Χωρίς τίποτα να είναι απόλυτο γιατί η φύση ενεργεί με τους δικούς της κανόνες και εξαιρέσεις και δεν μας ρωτάει για τις αποφάσεις της.....

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλετε να αναλύσουμε και το ζάχαρο εκεί είναι που μετράει η κληρονομικότητα ως ο βασικότερος παράγοντας! Σίγουρα θέλει προσοχή (όχι απόλυτη στέρηση όπως το τσιγάρο) και σίγουρα όλες όσες πάθανε διαβήτη δεν ήταν "βουλιμικές φοράδες" :!: Κάποιες βέβαια μπορεί και να ήταν, αλλά είναι άσχημο να γινόμαστε επικριτικοί ειδικά σε ένα τόπικ που έχει θέμα το κάπνισμα και όχι το διαβήτη! Αν θέλετε να αναλύσουμε περιπτώσεις "φοράδων" εγω ξέρω πολλές (και ήδη κατά λάθος ανέφερα μια) αλλά δεν είναι το θέμα μας!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aν θέλετε να αναλύσουμε και το ζάχαρο εκεί είναι που μετράει η κληρονομικότητα ως ο βασικότερος παράγοντας! Σίγουρα θέλει προσοχή (όχι απόλυτη στέρηση όπως το τσιγάρο) και σίγουρα όλες όσες πάθανε διαβήτη δεν ήταν "βουλιμικές φοράδες" :!: Κάποιες βέβαια μπορεί και να ήταν, αλλά είναι άσχημο να γινόμαστε επικριτικοί ειδικά σε ένα τόπικ που έχει θέμα το κάπνισμα και όχι το διαβήτη! Αν θέλετε να αναλύσουμε περιπτώσεις "φοράδων" εγω ξέρω πολλές (και ήδη κατά λάθος ανέφερα μια) αλλά δεν είναι το θέμα μας!

 

Κάποιες βέβαια μπορεί και να ήταν, αλλά είναι άσχημο να γινόμαστε επικριτικοί ειδικά σε ένα τόπικ που έχει θέμα το κάπνισμα και όχι το διαβήτη!!

 

Εκεί λοιπόν ήθελα να καταλήξω και εγώ να μην γινόμαστε επικριτικοί σε τίποτα, ούτε στο κάπνισμα ούτε στη διατροφή ούτε σε ότιδήποτε προκαλεί κακό στο παιδί μας, και παρόλο που το ξέρουμε συνεχίζουμε και το κανουμε. Το κάπνισμα είναι περισσότερο επιβλαβές για το μωρό η διατροφή λιγότερο. Το ρισκάρεις?

Μαμα του Ωρίων σε ευχαριστώ που κατάλαβες τι εννοώ. :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΕΣΥ ΝΑ ΠΛΑΚΩΝΕΙΣ ΤΙΣ ΤΟΥΡΤΕΣ? τι θα πεις σε αυτό το παιδάκι που γεννήθηκε διαβητικό και θα χτυπάει ινσουλίνες σε όλη του τη ζωή επειδή η μάνα του ήταν βουλιμική φοράδα?

 

Δεν ισχύει αυτο που λες ...Αλλα προβληματα παρουσιάζουν τα νεογνα που η μητέρα εμφάνισε διαβήτη κύησης !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΣΥ ΝΑ ΠΛΑΚΩΝΕΙΣ ΤΙΣ ΤΟΥΡΤΕΣ? τι θα πεις σε αυτό το παιδάκι που γεννήθηκε διαβητικό και θα χτυπάει ινσουλίνες σε όλη του τη ζωή επειδή η μάνα του ήταν βουλιμική φοράδα?

 

Δεν ισχύει αυτο που λες ...Αλλα προβληματα παρουσιάζουν τα νεογνα που η μητέρα εμφάνισε διαβήτη κύησης !

 

το έζησα στο μαιευτήριο, ισχύει. Τουλάχιστον αυτά μου είπε η μαμα του μωρού και αυτά άκουσα από τον γιατρό της. 5 μέρες στο ίδιο δωμάτιο είμασταν

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προσωρινό αυτο με την υπογλυκαιμια του μωρου . Δεν θα "χτυπα ενεσεις μια ζωή" οπως εγραψες . Ο διαβήτης ειναι κληρονομικός αλλα οχι ο διαβήτης κύησης .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι προσωρινό αυτο με την υπογλυκαιμια του μωρου . Δεν θα "χτυπα ενεσεις μια ζωή" οπως εγραψες . Ο διαβήτης ειναι κληρονομικός αλλα οχι ο διαβήτης κύησης .

 

Το μωρό βγήκε διαβητικό Λαμπρινή μου,

Αν θέλετε να ανοίξουμε νέο θέμα για την διατροφή γιατί ξεχείλωσαμε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαρίστως να παρω μερος αν ανοιξει τετοιο θεμα . Επειδη ομως διαβάζουν πολλες μελουσες μανουλες καλο ειναι να προσέχουμε πολυ τι λέμε . Εντελώς φιλικά KAT123 μου καταλαβαίνω οτι αναπαράγεις αυτο που άκουσες αλλα δεν ειναι εντελώς σωστο ... Βαζω μερικά λινκς που γραφουν για τις επιπτώσεις του διαβήτη κυησης στο νεογνό .

 

http://kpm.pblogs.gr/2007/02/eleghomenos-diabhths-kyhshs.html

http://www.giatroi.gr/Arthra/Sakxarodis_Diavitis.html

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως να παρω μερος αν ανοιξει τετοιο θεμα . Επειδη ομως διαβάζουν πολλες μελουσες μανουλες καλο ειναι να προσέχουμε πολυ τι λέμε . Εντελώς φιλικά KAT123 μου καταλαβαίνω οτι αναπαράγεις αυτο που άκουσες αλλα δεν ειναι εντελώς σωστο ... Βαζω μερικά λινκς που γραφουν για τις επιπτώσεις του διαβήτη κυησης στο νεογνό .

 

http://kpm.pblogs.gr/2007/02/eleghomenos-diabhths-kyhshs.html

http://www.giatroi.gr/Arthra/Sakxarodis_Diavitis.html

 

Σε περίπτωση μη καλής ρύθμισης του διαβήτη, είναι δυνατό να παρουσιαστούν ορισμένες επιπλοκές στο έμβρυο, με πιο συχνή το αυξημένο βάρος του εμβρύου (συχνά πάνω από 4 κιλά) και πιο τραγική τον ενδομήτριο θάνατο του εμβρύου, κυρίως κατά τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης. Για το λόγους αυτούς, οι περισσότεροι μαιευτήρες συστήνουν την περάτωση του τοκετού μόλις συμπληρωθούν οι 38 εβδομάδες. Ο τοκετός σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί κάλλιστα να γίνει κολπικά ενώ η καισαρική τομή θα γίνει όταν υπάρχουν συγκεκριμένες ενδείξεις.

 

Το μωρό σας, μετά την γέννησή του , μπορεί να έχει χαμηλά επίπεδα γλυκόζης, ή υπογλυκαιμία, και ίσως να χρειαστεί να εξετάζεται τακτικά μέχρι τα επίπεδα του σακχάρου του να επανέλθουν στο κανονικό.

 

Αυτό και μόνο περί θνησιγένειας εμένα με σόκαρε δεν ξέρω εσάς. Αναπαράγω κάτι που έβλεπα και άκουγα τι έλεγαν οι γιατροί στο ΙΑΣΩ. Και όπως έχω ξαναπεί η γνώμη του γιατρού εχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα. Μπορεί να ήταν ένα μεμονωμένο και πολύ σπάνιο περιστατικό, και να μην ανήκει στις έρευνες που παραθέτεις. Έγινε όμως και είναι σοκαριστικό. Θα μπορούσε βέβαια σύμφωνα και με τα άρθρα μου επισύναψες να μην γεννηθεί ποτέ. Ακόμα πιο σοκαριστηκό.

Προσέχω πάρα πολύ τι λέω και σε καμία περίπτωση δεν παραπληροφορώ καμία μανουλίτσα. Τα άρθρα που επισύναψες απλά επιβεβαιώνουν ποσό επιβλαβής είναι ο διαβήτης για το έμβρυο

Link to comment
Share on other sites

. Στρουθοκαμηλισμός ειναι να τα εξισώνουμε ολα και να λέμε πως ειναι το ιδιο τα γλυκά, ιδιο το καυσαέριο, ιδια η σαλάτα που θα φάμε στην ταβέρνα... Ε με συγχωρείς αλλά δεν ειναι το ίδιο! Φυσικά και πολύ παράγοντες μπορεί να επηρεάσουν μια εγκυμοσύνη, αλλά γιατι να μην κάνουμε οτι περνάει απο το χέρι μας να περιορίσουμε οσους μπορουμε;

Αντι λοιπόν να χαιδεύω τα αυτιά γενικώς προτιμω να λέω τα πράγματα με το όνομά τους.

Α, και κάνεις λάθος δεν κατακρίνω καμμία καπνίστρια. Ας ξέρει τουλάχιστον αυτη η καπνίστρια ομως την πραγματικότητα και οχι γενικότητες και θεωρίες που δεν στηρίζονται πουθενά.

 

Δεν διαφωνούμε πουθενά, ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ, ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΚΑΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΑΑΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΠΛΑΚΩΝΕΙΣ ΤΙΣ ΤΟΥΡΤΕΣ? τι θα πεις σε αυτό το παιδάκι που γεννήθηκε διαβητικό και θα χτυπάει ινσουλίνες σε όλη του τη ζωή επειδή η μάνα του ήταν βουλιμική φοράδα?

και δεν κατάλαβα ποια είναι η δική σου πραγματικότητα και ποιες είναι εκείνες οι γενίκοτητες και θεωρίες που δεν στηρίζονται πουθενά. Όταν γράφεις κάτι να το υποστηρίζεις.

 

Συμφωνώ απόλυτα - σε όλους τους παράγοντες πρέπει να ειμαστε προσεχτικοί. Απλά τωρα μιλάμε για το κάπνισμα. Και δεν ειναι το ιδιο μια τουρτα με ένα τσιγάρο σε καμμία περίπτωση, εκεί διαφωνήσαμε.

 

Θεωρίες ειναι αυτο που λένε πολλοί γιατροί πως "5 τσιγάρα τη μέρα δεν πειράζουν" - αυτο δεν στηρίζεται ΠΟΥΘΕΝΑ. Τέτοια πράγματα εννοούσα.

 

Και ξαναλέω - δεν ειμαι επικριτική προς στις καπνίστριες. Πιστεύω πως οι πιο πολλές δεν ειναι πραγματικά ενήμερες. Αυτο ειναι που προσπαθω να πω σε τόσα ποστ.

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως να παρω μερος αν ανοιξει τετοιο θεμα . Επειδη ομως διαβάζουν πολλες μελουσες μανουλες καλο ειναι να προσέχουμε πολυ τι λέμε . Εντελώς φιλικά KAT123 μου καταλαβαίνω οτι αναπαράγεις αυτο που άκουσες αλλα δεν ειναι εντελώς σωστο ... Βαζω μερικά λινκς που γραφουν για τις επιπτώσεις του διαβήτη κυησης στο νεογνό .

 

http://kpm.pblogs.gr/2007/02/eleghomenos-diabhths-kyhshs.html

http://www.giatroi.gr/Arthra/Sakxarodis_Diavitis.html

 

Σε περίπτωση μη καλής ρύθμισης του διαβήτη, είναι δυνατό να παρουσιαστούν ορισμένες επιπλοκές στο έμβρυο, με πιο συχνή το αυξημένο βάρος του εμβρύου (συχνά πάνω από 4 κιλά) και πιο τραγική τον ενδομήτριο θάνατο του εμβρύου, κυρίως κατά τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης. Για το λόγους αυτούς, οι περισσότεροι μαιευτήρες συστήνουν την περάτωση του τοκετού μόλις συμπληρωθούν οι 38 εβδομάδες. Ο τοκετός σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί κάλλιστα να γίνει κολπικά ενώ η καισαρική τομή θα γίνει όταν υπάρχουν συγκεκριμένες ενδείξεις.

 

Το μωρό σας, μετά την γέννησή του , μπορεί να έχει χαμηλά επίπεδα γλυκόζης, ή υπογλυκαιμία, και ίσως να χρειαστεί να εξετάζεται τακτικά μέχρι τα επίπεδα του σακχάρου του να επανέλθουν στο κανονικό.

 

Αυτό και μόνο περί θνησιγένειας εμένα με σόκαρε δεν ξέρω εσάς. Αναπαράγω κάτι που έβλεπα και άκουγα τι έλεγαν οι γιατροί στο ΙΑΣΩ. Και όπως έχω ξαναπεί η γνώμη του γιατρού εχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα. Μπορεί να ήταν ένα μεμονωμένο και πολύ σπάνιο περιστατικό, και να μην ανήκει στις έρευνες που παραθέτεις. Έγινε όμως και είναι σοκαριστικό. Θα μπορούσε βέβαια σύμφωνα και με τα άρθρα μου επισύναψες να μην γεννηθεί ποτέ. Ακόμα πιο σοκαριστηκό.

Προσέχω πάρα πολύ τι λέω και σε καμία περίπτωση δεν παραπληροφορώ καμία μανουλίτσα. Τα άρθρα που επισύναψες απλά επιβεβαιώνουν ποσό επιβλαβής είναι ο διαβήτης για το έμβρυο

 

Φυσικά ναι, αλλά η ουσία ειναι αυτο που λες πρωτο πρώτο "Σε περίπτωση μη καλής ρύθμισης του διαβήτη" - τοτε παρουσιάζονται όλες αυτές οι παρενέργειες.

 

Οι πιο πολλές εγκυες σημερα παρακολουθουνται και ρυθμίζουν το διαβήτη τους αν παρουσιαστεί - ο οποίος όμως δεν εχει πάντα σχεση με τη διατροφή της εγκύου, άλλη μια ουσιαστική διαφορά.

 

Αν τωρα η συγκεκριμένη έγκυος δεν ειχε καλή ιατρική παρακολουθηση, αυτο δυστυχώς ειναι άλλο μεγάλο κεφάλαιο :(

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να διαβάσω το θέμα από την αρχή, απλά ήθελα να πω πως το τσιγάρο κόβεται αν το θες. Αν δεν το θες, δεν κόβεται. Απλά πράγματα. Εγώ αρκετό καιρό πριν ακόμα παντρευτώ το έκοψα στην ιδέα και μόνο ότι μπορεί να μείνω έγκυος. Ήθελα να είμαι "καθαρή" για το μωράκι μου. Και το κατάφερα με ευκολία μπορώ να πω. Δεν επικρίνω καμία κοπέλα, ούτε και κάνω κουμάντο σε καμιά σας. Αλλά το ότι κόβεται είναι δεδομένο. Σε αυτή την περίπτωση, πραγματικά δεν υπάρχει δεν μπορώ, αλλά δεν θέλω...

 

Καλή λευτεριά σε όλες

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπόρεσα να διαβάσω το θέμα από την αρχή, απλά ήθελα να πω πως το τσιγάρο κόβεται αν το θες. Αν δεν το θες, δεν κόβεται. Απλά πράγματα. Εγώ αρκετό καιρό πριν ακόμα παντρευτώ το έκοψα στην ιδέα και μόνο ότι μπορεί να μείνω έγκυος. Ήθελα να είμαι "καθαρή" για το μωράκι μου. Και το κατάφερα με ευκολία μπορώ να πω. Δεν επικρίνω καμία κοπέλα, ούτε και κάνω κουμάντο σε καμιά σας. Αλλά το ότι κόβεται είναι δεδομένο. Σε αυτή την περίπτωση, πραγματικά δεν υπάρχει δεν μπορώ, αλλά δεν θέλω...

 

Καλή λευτεριά σε όλες

 

RavT συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι δεν υπάρχει δεν μπορώ! εγώ είμαι στην 9η εβδομάδα και το έκοψα μαχαίρι μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος (και ήμουν όντως καπνίστρια, καπνιζα πολύ και μάλιστα στριφτά).

 

Τι σημαίνει δεν μπορώ??? Η μητρότητα θέλει θυσίες και αυτό θα έπρεπε να το ξέρουμε όλες πριν αποφασίσουμε να μείνουμε έγκυες.

 

Επίσης όντως για τα 5 τσιγάρα την ημέρα [ή τα 2-3 που μου είπε ο δικός μου γυναικολόγος και τον ρώτησα που το στηρίζει αυτό (δεν απάντησε φυσικά...)] που υποτίθεται ότι δεν πειράζουν, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ! Ο,τι καπνίζουμε, καπνίζει και το μωρό μας!!!

 

Δεν ήθελα να είμαι επικριτική απλά με εκνευρίζει η δικαιολογία "άμα είναι να γίνουν τα νεύρα μου κρόσσια..." Πάρτε μπεγλέρι, αρχίστε το πλέξιμο, μαγειρέψτε, ζωγραφίστε, κάντε τέλος πάντων κάτι αλλο από το να φλομώνετε το πλασματάκι που λέτε ότι περιμένατε μια ζωή και ότι λατρεύετε!

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να διαβάσω το θέμα από την αρχή, απλά ήθελα να πω πως το τσιγάρο κόβεται αν το θες. Αν δεν το θες, δεν κόβεται. Απλά πράγματα. Εγώ αρκετό καιρό πριν ακόμα παντρευτώ το έκοψα στην ιδέα και μόνο ότι μπορεί να μείνω έγκυος. Ήθελα να είμαι "καθαρή" για το μωράκι μου. Και το κατάφερα με ευκολία μπορώ να πω. Δεν επικρίνω καμία κοπέλα, ούτε και κάνω κουμάντο σε καμιά σας. Αλλά το ότι κόβεται είναι δεδομένο. Σε αυτή την περίπτωση, πραγματικά δεν υπάρχει δεν μπορώ, αλλά δεν θέλω...

 

Καλή λευτεριά σε όλες

 

RavT συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι δεν υπάρχει δεν μπορώ! εγώ είμαι στην 9η εβδομάδα και το έκοψα μαχαίρι μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος (και ήμουν όντως καπνίστρια, καπνιζα πολύ και μάλιστα στριφτά).

 

Τι σημαίνει δεν μπορώ??? Η μητρότητα θέλει θυσίες και αυτό θα έπρεπε να το ξέρουμε όλες πριν αποφασίσουμε να μείνουμε έγκυες.

 

Επίσης όντως για τα 5 τσιγάρα την ημέρα [ή τα 2-3 που μου είπε ο δικός μου γυναικολόγος και τον ρώτησα που το στηρίζει αυτό (δεν απάντησε φυσικά...)] που υποτίθεται ότι δεν πειράζουν, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ! Ο,τι καπνίζουμε, καπνίζει και το μωρό μας!!!

 

Δεν ήθελα να είμαι επικριτική απλά με εκνευρίζει η δικαιολογία "άμα είναι να γίνουν τα νεύρα μου κρόσσια..." Πάρτε μπεγλέρι, αρχίστε το πλέξιμο, μαγειρέψτε, ζωγραφίστε, κάντε τέλος πάντων κάτι αλλο από το να φλομώνετε το πλασματάκι που λέτε ότι περιμένατε μια ζωή και ότι λατρεύετε!

 

Δεν ξέρω κατά πόσο καπνιστρία ήσουν και ουτε σε αμφισβητώ αλλά καπνιστρια είναι και αυτή που κάνει 10 τσιγάρα και αυτη που κάνει 35 ,αυτή που καπνίζει 1-2χρονια και κάποια που καπνίζει 15 .

Θεωρείς ότι με την ίδια ευκολία το κόβουν;

Ακόμα και αν υποθέσουμε πως ναι ,υπάρχουν άνθρωποι δυνατοι και άνθρωποι αδύναμοι δεν θέλω να ξεχειλώσω πάλι το θέμα ,όλοι συμφωνούμε ότι το κάπνισμα βλάπτει το έμβρυο και δεν νομίζω ότι ύπαρχει γυναίκα που έχει αντίθετη πληροφόρηση ( γιατι το διάβασα και αυτό ).

Στο σημείο που διαφωνώ είναι στην κριτική που γίνεται σε μια έγκυο που προσπαθει να το κόψει και τις φράσεις δεν υπάρχει δεν μπορώ αλλά δεν θέλω υπάρχει μητέρα που΄θα ήθελε να κάνει κακό στο μωρό της;

Μην κρίνουμε τόσο ευκόλα

Link to comment
Share on other sites

Εαν αναφέρεσαι σε εμένα, νομίζω ότι ψάχνεις λόγο να αρπαχτείς ντε και καλά. Εγώ δεν έθιξα καμία. Δεν κάπνιζα για 1 χρόνο ούτε και 10 τσιγάρα την ημέρα. Κάπνιζα αρκετά χρόνια για την ηλικία μου και κάπνιζα 1,5 πακέτο την ημέρα στην καλύτερη περίπτωση, αν αυτό είναι το θέμα μας. Απλά στη δική μου περίπτωση η ανάγκη μου να το κόψω άμεσα μαχαίρι για το μωρό μου προφανώς με βοήθησε στο να τα καταφέρω. Δεν πίστευα ότι θα είναι τόσο εύκολο μα ήταν. Και όλες οι περιπτώσεις ανθρώπων που το έκοψαν από το περιβάλλον μου είναι έτσι. Το έκοψαν και δεν τους λείπει. Και αν θες να το αναγάγουμε πάλι σε έτη εθισμού και ποσότητα τσιγάρων καθημερινά, μιλάμε για πολλά μα πολλά παραπάνω χρόνια από εμένα και 3 πακέτα ημερισίως. Άρα επαναλαμβάνω και θα το λεω όσοι κι αν αντιδράσουν, ότι στην περίπτωση του καπνίσματος υπάρχει θέλω και όχι δεν μπορώ. Όπως και επίσης, μιας και μιλάμε για εγκυμονούσες, θεωρώ ότι όσες επικαλούνται την εγκυμοσύνη και σαβουριάζουν παίρνοντας 30 κιλά και αυτές το θέλουν και το κάνουν και δεν είναι ότι δεν μπορούν να αντισταθούν λόγω εγκυμοσύνης.

 

Δεν θα επανερχόμουν αλλά όλα τα παραπάνω τα έγραψα επειδή δεν έθιξα καμία κοπέλα που ενώ είναι έγκυος καπνίζει. Αν θες, είμαι της άποψης "δική τους είναι η ζωή, δικό τους και το μωρό, αυτές ξέρουν το καλό και για τους δυο".

 

Τέλος πάντων, και πάλι εύχομαι καλή λευτεριά σε όλες.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ήθελα να είμαι επικριτική απλά με εκνευρίζει η δικαιολογία "άμα είναι να γίνουν τα νεύρα μου κρόσσια..." Πάρτε μπεγλέρι, αρχίστε το πλέξιμο, μαγειρέψτε, ζωγραφίστε, κάντε τέλος πάντων κάτι αλλο από το να φλομώνετε το πλασματάκι που λέτε ότι περιμένατε μια ζωή και ότι λατρεύετε!

 

Και δεν λέω ότι λατρεύω το παιδί μου ,το λατρεύω και δεν επιτρέπω σε κανέναν να το αμφισβητεί και να το κρίνει αυτό!!!!!!!!

Αν ο καθένας επικεντρωνόταν στα δίκα του λάθη και όχι στα λάθη των άλλων θα είμασταν πολύ καλύτεροι σαν άνθρωποι και σαν γονείς

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν υποθέσουμε πως ναι ,υπάρχουν άνθρωποι δυνατοι και άνθρωποι αδύναμοι δεν θέλω να ξεχειλώσω πάλι το θέμα ,όλοι συμφωνούμε ότι το κάπνισμα βλάπτει το έμβρυο και δεν νομίζω ότι ύπαρχει γυναίκα που έχει αντίθετη πληροφόρηση ( γιατι το διάβασα και αυτό ).

 

Οταν ο ιδιος ο γιατρος σου λεει "ε ενταξει μωρέ, κάνε 5 τσιγάρα και δεν πειράζει" αντι να πει "κοψτο μαχαίρι, κάνεις κακό και με το ένα τσιγάρο" τοτε ναι, μιλάμε για λάθος πληροφόρηση.

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ήθελα να είμαι επικριτική απλά με εκνευρίζει η δικαιολογία "άμα είναι να γίνουν τα νεύρα μου κρόσσια..." Πάρτε μπεγλέρι, αρχίστε το πλέξιμο, μαγειρέψτε, ζωγραφίστε, κάντε τέλος πάντων κάτι αλλο από το να φλομώνετε το πλασματάκι που λέτε ότι περιμένατε μια ζωή και ότι λατρεύετε!

 

Και δεν λέω ότι λατρεύω το παιδί μου ,το λατρεύω και δεν επιτρέπω σε κανέναν να το αμφισβητεί και να το κρίνει αυτό!!!!!!!!

Αν ο καθένας επικεντρωνόταν στα δίκα του λάθη και όχι στα λάθη των άλλων θα είμασταν πολύ καλύτεροι σαν άνθρωποι και σαν γονείς

 

Αγαπητή MSM2,

 

1) δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά άλλα σε διάφορες γυναίκες που αν και δηλώνουν αγάπη για το μωρό που θα φέρουν στον κόσμο, στην πραγματικότητα δεν παίρνουν απόφαση να κάνουν αυτή την ελάχιστη θυσία. Εσύ αν το λατρεύεις μπράβο σου!

 

2) Δεν δήλωσα αλάθητη!!! Αν επιθυμείς να μην σχολιάζουμε σε αυτό το forum καλό είναι να το πεις και ο καθένας ας πράξει ανάλογα...

 

Αυτά!

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ήθελα να είμαι επικριτική απλά με εκνευρίζει η δικαιολογία "άμα είναι να γίνουν τα νεύρα μου κρόσσια..." Πάρτε μπεγλέρι, αρχίστε το πλέξιμο, μαγειρέψτε, ζωγραφίστε, κάντε τέλος πάντων κάτι αλλο από το να φλομώνετε το πλασματάκι που λέτε ότι περιμένατε μια ζωή και ότι λατρεύετε!

 

Και δεν λέω ότι λατρεύω το παιδί μου ,το λατρεύω και δεν επιτρέπω σε κανέναν να το αμφισβητεί και να το κρίνει αυτό!!!!!!!!

Αν ο καθένας επικεντρωνόταν στα δίκα του λάθη και όχι στα λάθη των άλλων θα είμασταν πολύ καλύτεροι σαν άνθρωποι και σαν γονείς

 

Αγαπητή MSM2,

 

1) δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά άλλα σε διάφορες γυναίκες που αν και δηλώνουν αγάπη για το μωρό που θα φέρουν στον κόσμο, στην πραγματικότητα δεν παίρνουν απόφαση να κάνουν αυτή την ελάχιστη θυσία. Εσύ αν το λατρεύεις μπράβο σου!

 

2) Δεν δήλωσα αλάθητη!!! Αν επιθυμείς να μην σχολιάζουμε σε αυτό το forum καλό είναι να το πεις και ο καθένας ας πράξει ανάλογα...

 

Αυτά!

 

Jeanne δεν είχα σκοπό να φανώ επιθετική ή να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου,ίσως δεν καταλαβαίνεις αυτά που λέω .Φυσικά και δεν αναφέρθηκες σε έμενα προσωπικά αλλά στις γυναίκες που δηλώνουν αγάπη για τα μωρά τους και δεν κάνουν αυτή την μικρή θυσία .

Κατάφερα να κόψω τέλειως το τσιγάρο στον 5 μήνα κύησης με πολύ κόπο πριν κάπνιζα 3-4 την ημέρα εσύ και μπράβο σου το έκοψες μαχαίρι από τη αρχή και πραγματικά σε ζηλεύω για αυτό συμπερασματικά λοιπόν έσυ είσαι κάλυτερη μητέρα ή αγαπάς περισσότερο το μωρό σου ;

Εγώ από την άλλη λόγω προβλήματος υγείας έπρεπε να κάνω αυστήρη δίαιτα κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν με ενόχλησε σχεδόν καθόλου το έκανα με μεγάλη ευκολία ( δεν είμαι του φαγητού ούτε του γλυκού )για κάποια άλλη ειναι ιδιαίτερα δύσκολο και μπορεί να κάνει μια μικρή παρασπονδία σημαινει ότι αγαπάει λιγότερο το παιδί της από μένα; Οχι. και δεν θα την κρίνω για αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση ξεκίνησε απο τους γυναικολόγους που σου λένε μέχρι 5 την ημέρα δεν βλάφτει. Η αλήθεια είναι ότι βλάφτει και μάλιστα πολύ. Τώρα ο καθένας κάνει το καλύτερο που μπορεί! Σκοπός είναι να μην ακούγονται περιέργες απόψεις του τύπου "μια και ζούμε στο καυσαέριο και το αγχος δεν βαριέσαι ας καπνίζουμε κιόλας". Για την ιστορία πες μας MSM2 όταν γέννησες το ξανάρχισες? Γιατί εγώ το έκοψα με μεγάλη ευκολία και φοβάμαι μην το ξαναρχίσω με ακόμα μεγαλύτερη :roll:

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση ξεκίνησε απο τους γυναικολόγους που σου λένε μέχρι 5 την ημέρα δεν βλάφτει. Η αλήθεια είναι ότι βλάφτει και μάλιστα πολύ. Τώρα ο καθένας κάνει το καλύτερο που μπορεί! Σκοπός είναι να μην ακούγονται περιέργες απόψεις του τύπου "μια και ζούμε στο καυσαέριο και το αγχος δεν βαριέσαι ας καπνίζουμε κιόλας". Για την ιστορία πες μας MSM2 όταν γέννησες το ξανάρχισες? Γιατί εγώ το έκοψα με μεγάλη ευκολία και φοβάμαι μην το ξαναρχίσω με ακόμα μεγαλύτερη :roll:

 

Δυστυχώς την έκανα την μ2λ@κ&α και παρόλο που δεν κάπνιζα και μετά την γέννα κάνα 3μηνο για να θηλάσω...μετά του έδωσα και καταλαβε :oops:

Μην κάνεις το ίδιο λάθος είναι ευκαιρία :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...