Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Βάπτιση δύο παιδιών.Δύο μπομπονιέρες????

margyt

Recommended Posts

Την Άνοιξη πρώτα ο Θεός θα βαφτίσω τα παιδάκια μου.Ο ένας θα είναι 2μιση και ο άλλος ενός έτους.

Τί πρέπει να κάνω με μπομπονιέρες και γλυκάκια???Πρέπει να είναι δύο μπομπονιέρες και γλυκάκια επειδή είναι δύο τα παιδιά ή μία μπομπονιέρα κι ένα γλυκάκι σε καλύτερη ποιότητα???

Μάνθος 20/12/1987

Νίκος 10/10/1989

Τάσος 09/09/2008

Σταμάτης 17/05/2010

Διαφημίσεις

Να σου ζήσουν τα μικρούλια σου!!!!

Κι εγώ έκανα μια βάπτιση και για τις δύο μου κόρες.... έχουν πολύ μικρή διαφορά ηλικίας.

Εγώ έκανα μια μπομπονιέρα και ένα γλυκάκι. Δεν μου φαίνεται λογικό να τα κάνεις διπλά. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Εκτός φυσικά αν θέλεις να έχεις δύο ξεχωριστά θέματα και κάνεις βαφτίσια - υπερπαραγωγή!!!:P

Ετσι κι αλλιώς σε τέτοιες εποχές δεν χρειάζονται περιττά έξοδα;)

Γεια σου Margyt.

Ακριβώς έτσι και εγώ, βάφτισα τα δύο αγόρια μου μαζί και έκανα μία μπομπονιέρα και ένα γλυκό. Δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό ότι θα έπρεπε να έχω από δύο...:)

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Όχι δεν θα έχω δύο θέματα και σίγουρα δεν είναι και στα καλύτερά τους τα οικονομικά μας αλλά δεν ξέρω τι να κάνω γιατί μου λένε καποιοι ότι πρέπει να τα κάνω διπλά γιατί είναι δύο τα παιδιά 'αλλοι μου λένε ότι μου λετε κι εσε'ις γι αυτό ζητάω κι άλλες γνώμες.

Ευχαριστώ.

Μάνθος 20/12/1987

Νίκος 10/10/1989

Τάσος 09/09/2008

Σταμάτης 17/05/2010

Έχει τύχει σε παρόμοια περίπτωση να μου δώσουν 2 μπομπονιέρες και 2 γλυκά,αλλά συνήθως δίνουν ένα.Για παράδειγμα,σε μια βάφτιση είχαν ροζ τούλι από το οποίο κρεμόταν τα 2 μονογράμματα των κοριτσιών.Σε μια άλλη,το γλυκό ήταν ένα μεγάλο μπισκότο και επάνω έγραφε και τα δύο ονόματα.Κάνε ό,τι θέλεις εσύ.Αλλά μάλλον θα πρέπει να είναι αρκετά καλή η μπομπονιέρα,μια και θα είναι για δύο παιδιά.

Διαφημίσεις

Τις 2 πομπονιέρες άντε και να τις καταλάβω. Τα δυο γλυκάκια όμως......δεν το βρίσκω καθόλου απαραίτητο. Οχι και πως οι δυο πομπονιέρες είναι αλλά μένει σαν ενθήμιο στους καλεσμένους απο το κάθε παιδάκι ξεχωριστά. Με το καλό να γίνουν χριστιανούλιδες τα ζουζούνια σου.

σε αυτό που λένε τα κορίτσια έχουν ένα δίκιο...

Δηλαδή μπορείς να επιλέξεις ένα θέμα που να παραπέμπει σε δύο παιδάκια.

:confused::confused::confused:

Για παράδειγμα για τα κορίτσια μου είχα επιλέξει θέμα τις πεταλλούδες. Είχα δύο χρώματα στα μπαλόνια (ροζ και φούξια). Γενικά δεν μπορώ να πώ ότι δεν έκανα κάτιτις παραπάνω από μια βάφτιση... αλλά σε καμία περίπτωση δεν έκανα διπλά πράγματα.

Για αγοράκια φαντάζομαι υπάρχουν αντίστοιχα θέματα....:-P

Εμένα με βοήθησαν πολύ αυτά που είχαν για "διδυμάκια".

Την Άνοιξη πρώτα ο Θεός θα βαφτίσω τα παιδάκια μου.Ο ένας θα είναι 2μιση και ο άλλος ενός έτους.

Τί πρέπει να κάνω με μπομπονιέρες και γλυκάκια???Πρέπει να είναι δύο μπομπονιέρες και γλυκάκια επειδή είναι δύο τα παιδιά ή μία μπομπονιέρα κι ένα γλυκάκι σε καλύτερη ποιότητα???

Επειδη προκειται για 2 παιδακια καλα ειναι εσυ να εισαι προετοιμαζμενη για διπλες μπομπονιερες και διπλα γλυκακια....στο λεω εκ πειρας....εγω οταν βαπτισα τα διδυμα μου (αγορι-κοριτσι)εκανα δυο ειδων μπομπο(αρκουδακια για τα παιδια και εικονιτσες για τους μεγαλους...) και τα γλυκακια σε δυο χρωματα ροζ-σιελ(αφου ειχα και αγορι και κοριτσι..)....και υπολογισα λιγα παραπανω...μηπως καποιοι ηθελαν να παρουν διπλο γλυκο ή διπλη μπομπο...σε πληροφωρω πως δεν εμεινε ουτε κουφετο....αλλά και ουτε ψυχουλο απο το γλυκο...!!!!δεν μπορεσα να κρατησω ουτε μια για ενθυμια για τα παιδια μου....!!!!και μαλιτσα ειχα και μουρμουρες απο καποιους συγγενεις που δεν προλαβαν να παρουν δευτερη μπομπο ή γλυκακι...πως κακως δεν τα υπολογισα διπλα αφου αυτοι μου εφεραν διπλο δωρο...!!!!οποτε και εγω επρεπε να τους υπολογισω διπλα.....!!!!!εκεινο που με εσωσε ηταν οτι τους ειχα ολους καλεσμενους και στο τραπεζι...ευτυχως ....αλλιως....:?:|

κι εγω βαπτισα και τις 2 κορες μου κ εκανα 1 μπομπονιερα κ ενα γλυκο...δε καταλαβαινω γιατι να ειναι 2 αφου και η βαπτιση ειναι μια και ταυτοχρονη!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

Διαφημίσεις

Πριν λίγο ανέβηκα στο σπίτι της διαχειρίστριας και είχε 2 πολύ πρωτότυπες μπομπονιέρες από βάφτιση διδύμων.Βέβαια η βάφτιση έγινε στην Αυστραλία και το στυλ τους αμερικανοφέρνει.Η μία ήταν ένα μεγάλο γαλάζιο γλυφιτζούρι,με ένα στρογγυλό αυτοκόλλητο με την φατσούλα του μωρού και την ημερομηνία και τα κουφέτα ήταν τυλιγμένα σε τούλι και στερεωμένα πάνω στο στικ.Η άλλη ήταν ένα βαζάκι με διάφορα μέσα που δεν πρόσεξα καλά και στο καπάκι είχε πάλι αυτοκόλλητο με το άλλο μωράκι.Ίσως θα μπορούσες να κάνεις ένα αυτοκόλλητο και με τα δύο παιδάκια και να το χρησιμοποιήσεις στο κοινό γλυκό.

Πολύ ωραίες οι μπομπονιέρες που έφτιαξες,αλλά τα μαρτυρικά σου είναι το κάτι άλλο!!Πραγματικά κοσμήματα!!Από πού προμηθεύεσαι τα υλικά??Αν μπορείς βέβαια να μας πεις.:)

θα πρότεινα και εγώ μία μπομπονιέρα καλή και ένα καλό γλυκό!

ίσως διαφορετική για μικρούς και μεγάλους και υπολόγισε κάποιες παραπάνω, για αυτούς που θα θελήσουν να πάρουν κ από τις δύο (που αυτό έτσι κ αλλιώς γίνεται, και ένα παιδάκι να βάφτιζες!)

βάλε διαφορετικά χρώματα - ή ποικιλία χρωμάτων, όπως πρότειναν κάποια κορίτσια - και νομίζω θα είσαι καλυμμένη!

με το καλό να βαφτίσεις τα ζουζούνια σου!

Καλημέρα! Η λύση στα δίδυμα είναι να φτιάξεις μπομπονιερες με ένα θέμα και να συνδιασεις πράγματα , έτσι θα έχεις ποικιλία και όλοι θα Βλέπουν διαφορετικές μπομπονιερες .ασχολουμε ερασιτεχνικά με μπομπονιερες και πρόσφατα εφτιαξα τις μπομπονιερες για τα δυδιμα αγόρια μιας φίλης που ζει στην Αμερική. Επιλέξαμε σαν θέμα τη θάλασσα και φτιάξαμε μπρελοκ με μεταλλικά στοιχεία (ψάρια, αστεριες, χταποδακια κλπ) τα οποία φέραμε πάνω σε πουγκακια δυο χρωμματων. Επίσης βάλαμε τα αρχικά των παιδιών για να το προσωποποιησουμε λίγο περισσότερο. Αν θες να δεις πως έγιναν μπες στο blog μου edit admin γενικά αν συνδιασεις δυο διαφορετικά χρομματα με διαφορετικές φιγούρες θα βλέψεις τις εντυπώσεις

κοριτσάκι, εκπληκτικά όλα!!!

θα μπορούσα να σου παραγγείλω δύο από τις κρεμαστές μπομπο με το στέμμα - να τις πληρώσω εννοείται! - θα τις ήθελα για το δωμάτιο των αγοριών μου!

θα μπορούσες να φτιάξεις κάτι και για παιδικό πάρτυ?

(δνε έχω χρόνο να ξεψαχνίσω το blog σου!)

περιμένω με πολλή αγωνία!:mrgreen:

Εγώ σε βάφτιση διδύμων που πήγα πρόσφατα είχαν ένα γλυκό του κουταλιού σε βαζάκι και 2 μπομπονιέρες του 1?. Έδωσαν και σε χωνάκι ζαχαρωτά για τα παιδάκια. Θα μπορούσαν να έδιναν μια, το ίδιο όμορφο θα φαινόταν. Ο ένας πειρατής και η άλλη πριγκίπισσα. Την ίδια μπομπό έκανα κι εγώ για τον δικό μου μετά σε πρίγκηπα. Εγώ ζαχαρωτά στα παιδιά δεν έδωσα. Έκανα 2 γλυκά για όλους, σοκολατάκι μεγάλο με γέμιση kiss και παραδοσιακές δίπλες σε ατομικά σακουλάκια με κορδέλες. Γενικά πολύ φτηνά όλα αλλά ο κόσμος το χαμόγελό σου και την καλή ψυχή σου θα κοιτάξει, όχι το πόσο ξόδεψες. Και γενικά είσαι τυχερή αφού πλέον δεν ξοδεύει ΚΑΝΕΙΣ!!! Όλοι κοιτάνε τι θα βάλουν στην άκρη οπότε κάνε τα βασικά με πολύ αγάπη και θα ευχαριστηθούν όλοι. Με το καλό να τα βαφτίσεις και τα δύο.

Διαφημίσεις

Μιαφίλη μου που ΄βφτισε τα δίδυμα αγοράκια της για μπομπονέρα είχε δύο κουκλάκια πειρατές σε μία μπομπονιέρα δεμένα.Πολύ όμορφα.

Ακόμη υπάρχουν πολλές μπομπονιέρες με διπλά θέματα. Θα μπορούσαν να είναι 2νεραϊδούλες ,δύο πετελουδίτσες, 2 λουλουδάκια... σε μία.

Τώρα για 2 γλυκά το βρίσκω υπερβολικό

.pngy3DLp3.png

αλλά ο κόσμος το χαμόγελό σου και την καλή ψυχή σου θα κοιτάξει, όχι το πόσο ξόδεψες. Και γενικά είσαι τυχερή αφού πλέον δεν ξοδεύει ΚΑΝΕΙΣ!!! Όλοι κοιτάνε τι θα βάλουν στην άκρη οπότε κάνε τα βασικά με πολύ αγάπη και θα ευχαριστηθούν όλοι.

αχ μακάρι να σκεφτόντουσαν όλοι έτσι, αλλά διατηρώ τις αμφιβολίες μου.....

γενικά, νομίζω ο κόσμος κάτι θα βρει να σχολιάσει όσο ακριβό και να είναι π.χ. η δεξίωση, η μπομπο, το γλυκό, η πρόσκληση.....

(στο μεγάλο μου γιο η πρόσκληση - είχα θέμα πειρατής - ήταν γυάλινο μπουκαλάκι με κοχυλάκια μέσα, πολύ όμορφο.

ένας ξάδερφος του συζύγου, του είπε "ρε παιδάκι μου, τιν πρόσκληση ήταν αυτή.το πέταξα για να μην το σπάσει η κόρη μου. μα καλά δε σκέφτηκες ότι αυτοί που έχουν μικρά παιδιά, θα έχουν πρόβλημα :shock::shock::shock:)

αχ μακάρι να σκεφτόντουσαν όλοι έτσι, αλλά διατηρώ τις αμφιβολίες μου.....

γενικά, νομίζω ο κόσμος κάτι θα βρει να σχολιάσει όσο ακριβό και να είναι π.χ. η δεξίωση, η μπομπο, το γλυκό, η πρόσκληση.....

(στο μεγάλο μου γιο η πρόσκληση - είχα θέμα πειρατής - ήταν γυάλινο μπουκαλάκι με κοχυλάκια μέσα, πολύ όμορφο.

ένας ξάδερφος του συζύγου, του είπε "ρε παιδάκι μου, τιν πρόσκληση ήταν αυτή.το πέταξα για να μην το σπάσει η κόρη μου. μα καλά δε σκέφτηκες ότι αυτοί που έχουν μικρά παιδιά, θα έχουν πρόβλημα :shock::shock::shock:)

Δεν ξέραμε, πριν βαφτίσουμε τα παιδιά μας, να κάνουμε ένα γκάλοπ τι μπομπονιέρα βολεύει τον κάθε "γλυκομίλητο" ξάδερφο και μετά να αγοράσουμε. Αμάν πια.

Δεν μπορώ αυτούς που πάνε καλεσμένοι σε βάφτιση ή σε γάμο και κάνουν κακοπροαίρετα σχόλια. Γιατί να μαυρίσουν την ψυχή αυτών που ευγενικά τους προσκάλεσαν;

Αν δε μπορείς να πεις κάτι καλό μην λες τίποτε.

.pngy3DLp3.png

Εμεις το Σεπτεμβρη καναμε διπλη βαπτιση, αλλα τα μωρα ηταν πρωτα ξαδερφια. (Ο γιος μου και ο ανηψιος μου). Ειχαμε δυο μπομπονιερες, αλλα ενα γλυκο.

Βεβαια ειχαμε φτιαξει τη 2η μπομπονιερα για οσους ηταν καλεσμενοι και της αδερφης μου και δικοι μου. Σε αυτους διναμε 2. Οι υπολοιποι επαιρναν μια, την ιδια. (Σας μπερδεψα!:rolleyes:)

Αλλη περιπτωση αυτη βεβαια....

Δεν ξέραμε, πριν βαφτίσουμε τα παιδιά μας, να κάνουμε ένα γκάλοπ τι μπομπονιέρα βολεύει τον κάθε "γλυκομίλητο" ξάδερφο και μετά να αγοράσουμε. Αμάν πια.

Δεν μπορώ αυτούς που πάνε καλεσμένοι σε βάφτιση ή σε γάμο και κάνουν κακοπροαίρετα σχόλια. Γιατί να μαυρίσουν την ψυχή αυτών που ευγενικά τους προσκάλεσαν;

Αν δε μπορείς να πεις κάτι καλό μην λες τίποτε.

καλά, δεν το συζητώ

συμμερίζομαι την άποψη ότι ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και μπορεί

όσο για τις κακόβουλες σκέψεις και εκφράσεις, πιστέυω όλοι - λίγο πολύ - τις έχουμε ζήσει

Κορίτσια,ό,τι και να φτιάξετε,πάντα θα βρεθούν κάποιοι που κάτι δεν θα τους αρέσει.Οπότε ο καθένας κάνει αυτό που τον ευχαριστεί και σε όποιον δεν αρέσει,να μην ξανάρθει σε άλλη βάφτιση.Εγώ πάντως κρατάω ακόμα και τα προσκλητήρια ανθρώπων που πραγματικά αγαπώ κι ας είναι ό,τι πιο απλό υπάρχει.Σημασία έχει να χαρούμε με την χαρά του ανθρώπου που μας καλεί και όχι να κοστολογήσουμε/βαθμολογήσουμε την μπομπονιέρα/γλυκό.Ειδικά αυτοί που πάνε μόνο για να φάνε και δεν τους αρέσει και τίποτα είναι κατάπτυστοι και τρομεροί γύφτοι.Προσωπική μου άποψη.

Εμεις το Σεπτεμβρη καναμε διπλη βαπτιση, αλλα τα μωρα ηταν πρωτα ξαδερφια. (Ο γιος μου και ο ανηψιος μου). Ειχαμε δυο μπομπονιερες, αλλα ενα γλυκο.

Βεβαια ειχαμε φτιαξει τη 2η μπομπονιερα για οσους ηταν καλεσμενοι και της αδερφης μου και δικοι μου. Σε αυτους διναμε 2. Οι υπολοιποι επαιρναν μια, την ιδια. (Σας μπερδεψα!:rolleyes:)

Αλλη περιπτωση αυτη βεβαια....

Και πώς καταφέρατε να πάρουν την σωστή μπομπονιέρα οι σωστοί καλεσμένοι???Άσε που είμαι σίγουρη ότι πολλοί θα βούτηξαν και από τα δύο σχέδια.

Εγώ που βάπτισα τα δίδυμα είχα μία μπομπονιέρα και ένα γλυκό. Έδωσα και σοκολάτες με περιτύλυγμα που είχαν 2 μωράκι από έξω.

Σιγά μέσα σε όλη αυτή την κρίση μην φτιάξεις 2 μπομπονιέρες. Υπερβολή ούτως ή άλλως...

Κι σε όποιον δεν αρέσει να μην ξανάρθει. Ε μα πια....