Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα είμαι πάντα στο πλευρό σου!


Recommended Posts

Αχ Έρικα, είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και έπεσα με τη μία στα βαθειά... στο δικό σου ποστ... Πόσο σε νιώθω... Μία άπό τα ίδια, τα ίδια που σκέφτομα και γω... Κι ας είμαστε ακόμη στην αρχή εμείς. Ο θηλασμός ήταν για μένα (και είναι ακόμα φυσικά) η πιο δυνατή εμπειρία, μετά τη γέννα της κόρούλας μου. Και γω νιώθω το ίδιο με όλες τις υπόλοιπες μανούλες, ένα είδος φόβου να το πω, για την στιγμή του απογαλακτισμού...

Να ξέρεις ότι σε καταλαβαίνουμε...

Όμως, ερώτηση: από τι εξαρτάται ο χρόνος του απογαλακτισμού? Ως προς το παιδί εννοώ. Είναι ζήτημα συναισθηματικής ή βιολογικής ωριμότητας? Αυτά σκέφτομαι και προσπαθώ να μην αγχώνομαι. Πάντως από την πλευρά μου σκέφτομαι ότι θα της προσφέρω θηλασμό για όσο καιρό τραβαέι η ψυχούλα της...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όμως, ερώτηση: από τι εξαρτάται ο χρόνος του απογαλακτισμού? Ως προς το παιδί εννοώ. Είναι ζήτημα συναισθηματικής ή βιολογικής ωριμότητας?

 

Είναι και τα δύο αλλά είναι και ο χαρακτήρας του παιδιού και παράγοντες του περιβάλλοντος. Ένα φιλάσθενο παιδί συνήθως θηλάζει περισσότερο, το ίδιο και ένα παιδί που για κάποιο λόγο εκτίθεται περισσότερο στον κίνδυνο της ασθένειας (πχ παιδικος σταθμός). Αν στο περιβάλλον υπάρχουν παράγοντες που στρεσσάρουν το παιδί ψυχολογικά, μπορεί να δημιουργήσουν μεγαλύτερη ανάγκη για θηλασμό. Επίσης ο θηλασμός μπορεί να διακοπεί για κάποιο διάστημα μηνών και να αρχίσει ξανά (πχ. μετά 6 μήνες χωρίς θηλασμό).

 

 

Γενικά δεν αποθηλάζουν παιδιά πριν περπατήσουν, ένα παιδί που δεν είναι ικανό να απομακρυνθεί από τη μαμά του δεν θα αποφασίσει να διακόψει το θηλασμό. Μετά από αυτό οι διαφορές είναι τεράστιες. Ακόμη και μητέρες που έχουν μεγαλώσει 3-4 παιδιά βρίσκουν μεγάλες διαφορές μεταξύ των παιδιών τους τόσο στον τρόπο που θηλάζουν τα παιδιά τους όσο και στον τρόπο και χρόνο που αποθηλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

[

Επίσης ο θηλασμός μπορεί να διακοπεί για κάποιο διάστημα μηνών και να αρχίσει ξανά (πχ. μετά 6 μήνες χωρίς θηλασμό).

 

 

.

 

...δεν το ήξερα βέβαια και μου προκαλεί έκπληξη. Μου λες περισσότερα όταν προλάβεις?

Link to comment
Share on other sites

[

Επίσης ο θηλασμός μπορεί να διακοπεί για κάποιο διάστημα μηνών και να αρχίσει ξανά (πχ. μετά 6 μήνες χωρίς θηλασμό).

 

 

.

 

...δεν το ήξερα βέβαια και μου προκαλεί έκπληξη. Μου λες περισσότερα όταν προλάβεις?

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλες τις μανούλες που μου απάντησαν, στηρίζοντας με με τα λόγια τους, σε αυτή τη "δύσκολη" (περίπου :D ) φάση...

Συγνώμη που δεν απάντησα τόσο νωρίς, αλλά είχαμε φύγει για πρωτομαγιά (που είναι και η γιορτή της Μάγιας!!! :D )

 

Σας ευχαριστώ όλες σας!

 

Όσο για το γάλα που με ρωτάτε, η Marle τα είπε πολύ καλά...Η Μάγια πίνει γάλα αγελαδινό από 13 μηνών που το δοκίμασε και ξετρελλάθηκε! Ασχετα απο το θηλασμό...

 

Πωπω, Αγλαία μου, για πες περισσότερα!...δηλαδή είναι δυνατό η Μάγια να σταματήσει τώρα και μετά από κάποιους μήνες να ξαναξεκινήσει???? Και αφού τότε δεν θα έχω γάλα, πως θα είναι? Γιατί και πως συμβαίνει αυτό?

 

Να σας πω και το τελευταίο update της υπόθεσης μας: Τώρα που είμασταν Μυκονο η Μάγια ζήτησε να θηλάσει ! :D:D:D...Την βάζω στο στήθος και άρχισε να θηλάζει...απερίγραπτη χαρά...μετά από μισό λεπτό όμως, σταματάει, με κοιτάει παραξενεμένη μέσα στα μάτια και τι μου λέει πεντακάθαρα παιδιά??? : "Τέλος!", ούτε με γελιο αλλά ούτε με στεναχώρια...είπε απλά τέλος, σηκώθηκε, ζήτησε την πιπίλα της και ήρθε στην αγκαλιά μου για να κοιμηθεί....Το ξαναέκανε την επόμενη μέρα....και είπε ξανά τέλος.... Και ξανά την επόμενη.....τωρα τι να σημαίνει αυτό, ότι τελείωσε το γάλα μου, ότι τελείωσε αυτή η φάση, τί είναι αυτό το τέλος, που μου λέει η γλυκιά μου? :?:)

Χθες που γυρίσαμε πάλι στην Αθήνα (απόγευμα) και μέχρι σήμερα το πρωί δεν ζήτησε ξανά να θηλάσει. Μάλλον η αλλαγή του περιβάλλοντος την έκανε να θέλει να θηλάσει ξανά...Θα δούμε πως θα πάει αυτή η εβδομάδα!

 

Πολλά φιλιά σε όλες! :D

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα, να τη χαιρεσαι!

 

Την βάζω στο στήθος και άρχισε να θηλάζει...απερίγραπτη χαρά...μετά από μισό λεπτό όμως, σταματάει, με κοιτάει παραξενεμένη μέσα στα μάτια και τι μου λέει πεντακάθαρα παιδιά??? : "Τέλος!",

 

τι σοκαριστικη η λεξη που χρησιμοποιησε! αλλα και ποσο καταλληλη! :)

πως εννιωσες εσυ;;

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε!

 

Εγώ και πάλι συγκινήθηκα....Να το δάκρυ κορόμηλο στο ένα μάτι (καλυμένη όμως για να μην φρικάρει ότι με στεναχώρησε!....). Μα απο τη μία στιγμή στην άλλη να μεγάλωσε τόσο το κοριτσάκι μου? Τόσο μεγάλο άλμα? Απο την άλλη, τελείωσε το γάλα μου, δηλ. δεν της φτάνει?

Πραγματικά σοκαριστική λέξη (της τη λέμε που και που...αλλάζουμε πάνα με γκρίνια, μόλις τελιωνουμε της λέω τέλος,....τρώμε φαγητό, μόλις τελειώσει το μπωλ, λέμε τέλος....), και έτσι την ξέρει. Αρα τη χρησιμοποίησε σωστά! Κάτι τελείωσε...το γάλα, η διάθεσή της, τι??? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Κατερινάκι!

βρε Ερικα μηπως να πηγαινετε πιο συχνα στη Μυκονο για να θηλαζει?

 

Mηπως τελικά αυτή να είναι η λύση????

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Η αλήθεια είναι ότι με αυτό το νησί, πριν από αυτό το τετραήμερο, είχα ένα ταμπού! Δεν ήθελα ούτε να το συζητάω! Περάσαμε μαγευτικά όμως! :D Και σίγουρα θα ξαναπάω, αλλά τέτοιες εποχές και όχι καλοκαίρι!

Link to comment
Share on other sites

Ερικα, συγχαρητήρια για όλα!!!!

 

Γέλασα, συγκινήθηκα, χαμογέλασα, δάκρυσα με αυτά που έγραψες...

Η μικρή σου είναι υπέροχη. Μακάρι να τα καταφέρουμε και εμείς το ίδιο καλά! :)

Τελικά αυτά μεγαλώνουν και εμείς δεν είμαστε έτοιμες ακόμα...Και η Μάγια όπως σου έγραψα και παλιά έχει πολλές ανησυχίες ! :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά από μέεεερες απουσίας μας λόγω Πάσχα, Πρωτομαγιάς κτλ κτλ.... σήμερα μόλις είδα το ποστ σου Έρικα! :D

 

Ααααχχχχ σε καταλαβαίνω απόλυτα πως νοιώθεις μιας και το πέρασα νωρίτερα από εσένα και κινδυνεύω να επαναληφθώ (μετά από όσα και τα άλλα κορίτσια σου έγραψαν) ότι καλύτερα δε θα μπορούσατε να τα είχατε πάει! Η Μάγια σου έδειξε το δρόμο και εσύ ακολούθησες, αυτήν την επιλογή είχες! Σίγουρα από εδω και πέρα θα έχεις να χαίρεσαι περισσότερα κατορθώματά της! :D

 

Και επίσης.... ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑΓΙΑΑΑΑΑ!!!!

Φιλιά!

 

(ΥΓ. Και εγώ την είχα παρεξηγημένη τη Μύκονο μέχρι που πήγαμε μήνα Μάιο.... :wink: )

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου Annastasia, ξέρω πως τα πέρασε και εσύ πιο παλιά...

 

Τι να κάνουμε, μεγαλωνουν τα ζουζούνια μας!!!! :D

 

Τι άλλο θα δούμε απο τα μικρούλια μας ε?

 

Σε ευχαριστούμε για τις ευχές!!!! :D

 

Το ticker μου το αφήνω και για αυτή την εβδομάδα, για να δω τι θα γίνει.... (....δεν λέω να το βάλω κάτω ε?) :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το ticker μου το αφήνω και για αυτή την εβδομάδα, για να δω τι θα γίνει.... (....δεν λέω να το βάλω κάτω ε?) :wink:
και καλά κάνεις! ποτέ δεν ξέρεις!! εξάλλου δεν έχεις αποκωδικοποιήσει τί ακριβώς σημαίνει το "τέλος" της Μάγιας :lol::lol::lol:

και... αν και καθυστερημένα.... Χρόνια της Πολλά!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογια, με πλημμυρισες συναισθηματα.... ευτυχως τα περισσοτερα απο αυτα όμορφα! Μπραβο γλυκιά μου.

Συγχαρητηρια, σου ευχομαι να καμαρωνεις παντα για τις επιλογες της κουκλίτσας σου και να ειναι παντα δυναμική και αποφασιστική οπως τωρα.

Εμεις νομιζω οτι εχουμε καιρο μπροστα μας για αυτη τη φαση, αλλα ηδη μεσα μου το δουλευω για να μην το παρω σαν απορριψη. Ποσες άλλες φορες θα το ζησουμε άλλωστε.... Ας ελπίζουμε να καμαρωνουμε πάντα για τις επιλογές τους.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκούπισα το υγρό μου πρόσωπο από τα δάκρυα και ετοιμάστηκα να γράψω ότι με συγκίνησες, Erica, νομίζοντας ότι θα είμαι η μόνη... Φυσικά διαψεύστηκα. Ακόμα κλαίω και δεν μπορώ να γράψω. Κανείς που δεν θήλασε δεν θα μας καταλάβει! Δηλαδή έτσι θα είναι όταν θα σταματήσουμε κι εμείς; Τα θερμά μου συγχαρητήρια, Erica...

.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου!

 

Σας ευχαριστώ για τα θερμά σας λόγια που ζέσταναν την καρδούλα μου!....

:oops: Δεν έκανα όμως τίποτα παραπάνω από όσα κάνετε όλες σας εδώ.... :oops:

Μάλλον είμαι απο τις ευνοημένες, γιατί δεν είχαμε ιδιαιτερα προβλήματα με το θηλασμό εμείς (εκτός των συνηθισμένων στην αρχή) και δεν χρειάστηκε επίσης να παλαίψουμε με το θήλαστρο!!!

Διαβάζω καθημερινά εδω την μάχη που δίνουν όλες αυτές οι μανούλες με το θήλαστρο...!Σε αυτές τις μανούλες αξίζουν τα περισσότερα μπράβο....Γιατί με πραγματική θυσία του χρόνου τους και της βόλεψής τους καταφέρνουν να προσφέρουν ο,τι καλύτερο στα μωράκια τους!...Μπράβο σας κορίτσια!!!!!

 

Από σήμερα και με την πρώτη ευκαιρία θα αλλάξω το ticker μου! :?:D

 

Ο θηλασμός για μας είναι πια μια γλυκιά και δυνατή ανάμνηση... Θηλάσαμε ακριβώς 18 μήνες...Και δεν θα πω πια μακάρι να κρατούσε περισσότερο! Η Μάγια μεγάλωσε, αποφάσισε και εγώ πλέον μόνο περήφανη μπορώ να είμαι για το κοριτσάκι μου!!!!

 

Ο αποθηλασμός είναι ορόσημο. Όσες καταλήξουν στον φυσικό αποθηλασμό θα έρθουν στη θέση μου αργά ή γρήγορα...Είναι μία μεγάλη αλλαγή ζωης, και η πρώτη που καταλαβαίνεις ότι το σπλάχνο σου, είναι ένας άνθρωπος με βούληση!!!! Ενας άνθρωπάκι που ξεκινά την πορεία της ζωής του!!!!

 

Καλή συνέχεια και πολλά φιλιά σε όλες σας!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου Ερικα που τη θήλασες τόσο πολύ. Η μικρή μου Κατερινούλα είναι 9+ και σταμάτησε απο μόνη της. Εχω ακόμα γάλα και όποτε πάω να τη βάλω στο στήθος κλαίει ή ρουφάει λίγο (πιο πολύ πιπιλάει θα έλεγα) και μετά σηκώνεται! Τέλος. Νοιώθω και γώ λίγο άσχημα που σταματάμε έτσι απότομα - θα έλεγα- αυτή τη τόσο φοβερή εμπειρία του θηλασμού. Μακάρι όλες οι μανούλες που γενάνε να καταλαβαίνανε το πόσο σημαντικός είναι ο θηλασμός και να μη στερούσε καμία απο το μωράκι της αυτό το τόσο πολύτιμο δώρο της φύσης!

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Έρικα, να την χαίρεσαι και να την καμαρώνεις! Μακάρι όλοι οι ''αποχωρισμοί'' όσο μεγαλώνει να γίνονται με τόσο γλυκό και φυσικό τρόπο!!! Εϊσαι πολύ γλυκιά μαμά και της δίνεις ότι καλύτερο, το γάλα δεν ήταν παρά μόνο η αρχή!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μπράβο σου Ερικα,

με συγκίνησαν πραγματικά τα λόγια σου που το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να κοιτάξω την μικρή μου αν ήθελε να θηλάσει.Είναι πραγματικά μαγικό αυτό το συναίσθημα.Πιστεύω όμως όσο θα την βλέπεις να μεγαλώνει να είναι γερή και δυνατή θα είσαι πολύ περήφανη.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ερικα.

Αν και το μνμ σου είναι γραμμένο πριν από 10 μήνες, εγώ τώρα το διάβασα.

Με συγκίνησε πααααααααααααααααααααααραααααααααααααααααα πολύ.

Φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ έντονο συναίσθημα. Έχω νιώσει και εγώ κάπως έτσι ( σε πολύ πολύ πολύ μικρότερη ένταση όμως) όταν η παιδίατρος μου ανέφερε ότι από αύριο ξεκινάμε στερεές !!! Νόμιζα ότι κάποιος μου στερεί κάτι από το παιδί μου και πήγαν να με πιάσουν τα κλάματα (άκουσον άκουσον). Ευτυχώς ο άντρας μου με κατάλαβε και δεν άρχισε το δούλεμα!!!

:lol:

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

εγω θηλαζω μονο ενα μηνα και 5 μερες αλλα απο τωρα σκεφτομαι οτι η στιγμη της διακοπης του θηλασμου θα μου στοιχισει..δεν νομιζω οτι θα ξαναχω τοσο κοντα το μωρακι μου οσο τωρα στη ζωη μου και ας με κοροιδευει ο ανδρας μου οτι απλα ενα στηθος ειμαι για κεινη που ναι μολις 1 μηνος και 5 ημερων (ζηλευει επειδη ακομη δεν τον αναγνωριζει και οταν τσιναει θελει μανουλα..και στηθος βεβαια..)

 

αληθεια..μανα ειναι οντως μονο μια?

Link to comment
Share on other sites

εγω θηλαζω μονο ενα μηνα και 5 μερες αλλα απο τωρα σκεφτομαι οτι η στιγμη της διακοπης του θηλασμου θα μου στοιχισει..δεν νομιζω οτι θα ξαναχω τοσο κοντα το μωρακι μου οσο τωρα στη ζωη μου και ας με κοροιδευει ο ανδρας μου οτι απλα ενα στηθος ειμαι για κεινη που ναι μολις 1 μηνος και 5 ημερων (ζηλευει επειδη ακομη δεν τον αναγνωριζει και οταν τσιναει θελει μανουλα..και στηθος βεβαια..)

 

αληθεια..μανα ειναι οντως μονο μια?

Μη σκέφτεσαι καθόλου το τέλος καλέ!!!!!!!!Έχεις να απολάυσεις πολλά ακόμα!!!Και φυσικά δεν είσαι μόνο ένα στήθος για τη μικρή, εννοείται. Είσαι τόσα πολλά περισσότερα.

Πάντως, αν και μάνα είναι μόνο μία, και πατέρας είναι μόνο ένας και σιγά σιγά ο καθένας θα πάρει το ρόλο του στη ζωή της και θα είναι ο καθένας αναντικατάστατος στο είδος του. Τουλάχιστον οι δικές μου (ο άντρας μου ασχολείται βέβαια τρελά μαζί τους) έχουν έρωτα με τον μπαμπά τους!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...