Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μνημοσυνο στην Αγγελικη


sporiklos

Recommended Posts


Διαφημίσεις


ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ....

Την Κυριακή είχε στους πρωταγωνιστές αφιέρωμα και όλο το σκέφτομαι αυτό το κορίτσι σα να το γνώριζα....

 

ακριβως το ιδιο επαθα κ εγω....ευτυχως που καποιοι ακομα κ στα ΜΜΕ δεν ξεχνανε...γιατι κατα τ'αλλα η ειδηση περασε στα ψηλα γραμματα...

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηταν 23 Μαρτίου και μιλούσαμε στο τηλέφωνο για θέματα της δουλειάς, οταν με αστειάκια και υπονοούμενα αποκαλύψαμε η μία στην άλλη τις εγκυμοσύνες μας. Το κρατούσαμε κρυφό από τον ευρύτερο κύκλο μας για τον επόμενο μήνα. Μόνο με τηλεφωνήματα και σύντομα e-mail μαθαίναμε για τα γλυκά καθημερινά συμβάντα της εγκυμοσύνης μας. Με ρώταγε ως άπειρη μανούλα κάποιες απίθανες ερωτήσεις που με έκαναν να χαμογελώ και να νοιώθω ως σοφή γιαγιά.

Η αμνιοπαρακέντησή μου με καθήλωσε στο κρεβάτι καθώς υπήρχαν υποψίες για απώλεια αμνιακού υγρού. Εκλαιγα και προσευχόμουν όλη την ημέρα, δεν ήθελα να πολυμιλάω με κανέναν εκτός από τους δικούς μου. Εκείνη δεν με ξέχναγε. Οταν είχα ραντεβού με τον γιατρό, μου τηλεφωνούσε για να μάθει τι μου είπε. Στο τελευταίο της μήνυμα μου είχε πει οτι όλα θα πάνε καλά.

Τελικά είχε δίκιο για μένα, αλλά όχι για τον εαυτό της. Είχαμε την ίδια μέρα και ώρα ραντεβού με τους γιατρούς μας. Εγώ πήγα. Εκείνη όχι.

Προσπάθησε να προστατεύσει τον εαυτό της, το μωρό της. Δεν τα κατάφερε, τους κατάπιαν οι καπνοί.

Αγγελικούλα μου λείπεις. Δεν έχω πιστέψει οτι δεν πρόκειται να σε ξαναδώ ποτέ, ούτε να πάμε, όπως λέγαμε τα μωρά μας βόλτα στο πάρκο.

 

Παρασκευή και Νώντα σας σκέφτομαι.

 

Μανούλες κάντε μια προσευχή για αυτές τις ψυχούλες που χάθηκαν βίαια και πρόωρα από πράξεις και παραλείψεις κάποιων δολοφόνων.

 

3girls, κουράγιο κοπέλα μου! :-(

Φυσικά και δεν ξεχάσαμε και ούτε θα ξεχάσουμε τι έγινε και πόσο άδικα χάθηκαν 4 ψυχές. Πρέπει να βρεθούν αυτοί που τους δολοφόνησαν και να τιμωρηθούν παραδειγματικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν μπω στο forum μπήκα στην ιστοσελίδα του "σαν σήμερα" για να ανακαλύψω με λύπη ότι αύτο που ανέφερε η αδερφή της Αγγελικής στην εκπομπή "Πρωταγωνιστές" (ότι στις επετειακές εκπομπές δεν γίνεται καμία αναφορά στο γεγονός) είναι αλήθεια.

 

Αγγελική σου ζητώ συγγνώμη για λογαριασμό αυτών που θέλουν να ξεχάσουμε και εύχομαι να είσαι αγκαλιά με το μωρό σου σε ένα μέρος απαλλαγμένο από την βρωμιά αυτού του τόπου.:(:(:(:(

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κι εγώ στην ίδια τράπεζα...

Περίμενα κι εγώ το παιδάκι μου εκείνον τον καιρό...

Μόνο οταν ακούστηκε οτι κινδυνεύουν συνάδερφοι στην Σταδίου αποφάσισαν να φύγουμε....

Κάθε φορά σκέφτομαι αυτήν την κοπέλα που θα μπορούσε να έχει κι εκείνη ,όπως εγώ τώρα, αγκαλιά το μωράκι της , αν κάτι ανεγκέφαλοι δεν έβαζαν φωτιά σε ανθρώπινες ζωες ....ετσι απλά.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Δύο χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από τον τραγικό θάνατο που βρήκαν στο υποκατάστημα της Marfin στη Σταδίου τρεις υπάλληλοι, και μάλιστα η μία ήταν έγκυος γυναίκα

 

Το περιστατικό είχε «μαυρίσει» μία μεγαλειώδη διαδήλωση, στην οποία είχαν πάρει μέρος αρκετές χιλιάδες κόσμου. Κουκουλοφόροι πέταξαν βόμβες μολότοφ στην τράπεζα, με αποτέλεσμα οι τρεις άνθρωποι να χάσουν τη ζωή τους από ασφυξία, αφού είχαν εγκλωβιστεί μέσα στο κτήριο.

 

Η 32χρονη έγκυος Αγγελική Παπαθανασοπούλου, η 35χρονη Βιβή Ζούλια και ο 36χρονος Νώντας Τσακάλης αποτέλεσαν τα τρία θύματα, την ώρα που στο χώρο επικρατούσε πανικός, με κόσμο να πηδάει από τα παράθυρα για να σωθεί από τις φλόγες και τις αναθυμιάσεις. Οι μολότοφ πετάχτηκαν στο εσωτερικό της τράπεζας, αφού πρώτα είχαν σπάσει οι τζαμαρίες.

 

Με αφορμή τη συμπλήρωση δύο χρόνων από την ψήφιση του πρώτου Μνημονίου, τις μεγάλες πορείες και την επίθεση με μολότοφ στην τράπεζα Μarfin που είχε ως συνέπεια να πεθάνουν από ασφυξία τρεις νέοι άνθρωποι, το CNN φιλοξενεί ένα αφιέρωμα για τη μια από αυτούς, την 32χρονη έγκυο Αγγελική Παπαθανασοπούλου.

 

Με τίτλο «Θυσιασμένη για ένα μέλλον που δεν έφτασε ποτέ. Η οικογενειακή τραγωδία λέει την ιστορία της», το δημοσίευμα – αφιέρωμα του CNN κάνει μια αναδρομή στη σύντομη ζωή της Αγγελικής Παπαθανασοπούλου, από την παιδική της ηλικία ως την... 5η Μαΐου του 2010, τη μέρα που στη Βουλή ψηφιζόταν το πρώτο Μνημόνιο και λίγα μέτρα πιο πέρα η Αγγελική έβρισκε φριχτό θάνατο μέσα στο κτίριο της Marfin, όπου και εργαζόταν.

 

Η δημοσιογράφος του CNN επισκέφθηκε το σπίτι της Αγγελικής στο Αίγιο και συνομίλησε την καταβεβλημένη από τον πόνο οικογένειά της, σε ένα σπίτι όπου η παρουσία της 32χρονης γυναίκας παρά την απουσία τους, εξακολουθεί να είναι ακόμη αισθητή.

 

Ο σύζυγος της Αγγελικής, Χρήστος Καραπαναγιωτίδης εξηγεί γιατί το ζευγάρι πήρε την απόφαση να εγκαταλείψει τη Μεγάλη Βρετανία και να επιστρέψει στην Ελλάδα «αν έχεις καλή δουλειά στην Ελλάδα τότε μπορείς να ζήσεις καλά. Θέλαμε όμως και να αγωνιστούμε για την Ελλάδα. Δεν σκοπεύαμε να φύγουμε. Είμαστε Ελληνες πολίτες και θέλαμε να υποστηρίξουμε την ελληνική κοινωνία. Είναι μια όμορφη χώρα».

 

Οπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο ίδιος, ακόμη και τη μέρα των μεγάλων επεισοδίων, κατεβαίνοντας προς το κέντρο και την τράπεζα όπου εργαζόταν η Αγγελική, δεν ανησυχούσαν.«Οι δρόμοι ήταν συχνά γεμάτοι από διαδηλωτές που εναντιώνονταν στην κυβέρνηση και οι επιθέσεις σε ανθρώπους ήταν σπάνιες», συνεχίζει την αφήγησή του ο Χρήστος. «Πιστέψαμε ότι ήταν ασφαλές για την Αγγελική [να παραμείνει στην τράπεζα]».

 

Η ιστορία από εκεί και πέρα είναι λίγο πολύ γνωστή. Μια ομάδα 50 ατόμων, περίπου, περικύκλωσε την τράπεζα, πέταξε μολότοφ, το κτίριο τυλίχθηκε στις φλόγες... Οι περισσότεροι κατάφεραν να βγουν, με διάφορους τρόπους από αυτό, εκτός από τρεις: την Αγγελική, τον Επαμεινώνδα και την Παρασκευή .

 

Το αφιέρωμα του CNN καταλήγει λέγοντας, πως, σήμερα, δυο χρόνια μετά από εκείνη τη μέρα, όταν η Βουλή ψήφιζε το πρώτο Μνημόνιο και τα σκληρά μέτρα λιτότητας που εκείνο περιελάμβανε, η χώρα εξακολουθεί να βρίσκεται αντιμέτωπη με τη χρεοκοπία και την απειλή της εξόδου από την Ευρωζώνη.

 

Ελάχιστοι όμως βρέθηκαν σήμερα στο χώρο της τραγωδίας αυτής. Μια μέρα πριν τις εκλογές και ίσως οι περισσότεροι να μην θυμούνται τι έγινε εκείνο το μεσημέρι. Ή ίσως απλά να θέλουν να ξεχάσουν.

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=137894&catid=3

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου που θυμάσαι και θυμίζεις και σε μας, Harlow. Ευχαριστούμε για το ξανανέβασμα του θέματος. Όλοι πρέπει να το διαβάσουμε και, όσοι πάμε εκκλησία αύριο, να ανάψουμε ένα κεράκι γι' αυτές τις τέσσερις ψυχές, που χάθηκαν γιατί βρέθηκαν στο λάθος μέρος, τη λάθος ώρα. Ο Θεός να τους αναπαύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Την τραγωδία του εμπρησμού της τράπεζας Marfin στην Σταδίου τον Μάϊο του 2010 ξαναέζησαν σήμερα συγγενείς και φίλοι της Αγγελικής Παπαθανασοπούλου, του Επαμεινώνδα Τσάκαλη και της Παρασκευής Ζούλια στην έναρξη της δίκης.

Ο πατέρας της Αγγελικής, έκανε τους πάντες να λυγίσουν λέγοντας προς τους δικαστές: "Η κόρη μου ήταν 32 χρόνων και ρούφαγε τη ζωή. Τώρα είναι νεκρή. Κι ο άνδρας της δεν έγινε πατέρας".

 

Ο Ζαχαρίας Παπαθανασόπουλος, κατέθεσε πρώτος και είπε ότι η τράπεζα δεν έπρεπε να ήταν ανοιχτή μια τέτοια ημέρα αλλά και ότι στερούνταν βασικών στοιχείων ασφαλείας, όπως έξοδοι κινδύνου και πυρασφάλεια.

 

"Δεν έπρεπε να υπάρχουν έξοδοι κινδύνου ... καλύτερα τζάμια σε μια τράπεζα που ήταν συνεχώς στόχος; Δεν έπρεπε να παραμείνει κλειστή η τράπεζα μια μέρα που στο κέντρο είχαν κλείσει ακόμα και τα περίπτερα;", αναρρωτήθηκε ο τραγικός πατέρας.

 

Είπε επίσης ότι λίγες ημέρες πριν, είχαν γίνει και άλλες φθορές στην τράπεζα αλλά δεν είχαν βάλει θωρακισμένα τζάμια.

 

Είπε επίσης χαρακτηριστικά: "Είχε μπει πάλι φωτιά στο υποκατάστημα και τότε την είχαν σβήσει από μόνοι τους οι εργαζόμενοι εξ ανάγκης με ιδία μέσα". Και συνέχισε: "Μας λένε ότι ήταν τρομοκρατική ενέργεια, αλλά το προσωπικό και η κόρη μου θα είχαν σωθεί αν υπήρχε έστω μια έξοδος κινδύνου για να φτάσουν στην ταράτσα".

 

Κατηγορούμενοι στην υπόθεση είναι για ανθρωποκτονία και πρόκληση σωματικών βλαβών κατά συρροή από αμέλεια ο διευθύνων σύμβουλος της Marfin, Κων/νος Βασιλακόπουλος, ο υπεύθυνος ασφάλειας του κτιρίου, Εμμανουήλ Βελονάκης, η διευθύντρια του καταστήματος, Άννα Βακαλοπούλου και η υποδιευθύντρια, Αναστασία Κούκου.

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=204192&catid=3

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Πέρασαν 6 χρόνια. Χρόνια γεμάτα απογοήτευση για την κατάσταση στην Ελλάδα. Θυσιάστηκε η κοπέλα και τα άλλα δυο άτομα και η χώρα είναι στο σημείο μηδέν. Τι κατάλαβαν αυτοί που σας αφαίρεσαν την ζωή;

 

Αγγελική, δεν είχαν το δικαίωμα να σου το κάνουν αυτό, όσοι έφταιξαν, εύχομαι να τιμωρηθούν, όπως τους αξίζει!

Μακάρι να έχεις βρει γαλήνη όπου κι αν είσαι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...