Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αυτο με εκαιγε πιο πολυ απο ολα,μην εχουν επηρεαστει αλλα οργανα,γιατι στην ουσια τι ειναι ολο αυτο? μια φλεγμονη οποτε σκεφτηκα μην προχωραει και παει και παει ..

Απλα αν ειχα μια γερή δεν θα το σκεφτομουν καν,θα αφαιρουσα και θα προχωρουσα.Τωρα ομως εχω πεισμωσει γιατι δεν ειναι ξεκαθαρο για την αριστερη αλλα παρολα αυτα μου λενε βγαλτην και αυτην.

Βεβεα αυτο το πεισμα δεν θελω να μου βγει ξυνο,οποτε θα ακουσω την ninaki80 και θα παω και σε αλλο γιατρο να δειξω την σαλπιγγογραφια αλλα νομιζω οτι θα τις αφαιρεσω και τις 2 να ειμαι καθαρη για την εξωσωματικη.

Δεν ξερετε πως νιωθω που σας βρηκα εδω,κοντευω να σκασω απο χτες.Ποσο καλα νιωθω που μιλαω σε ανθρωπους που ξερουν την αγωνια μου.

Να σας εχει ο Θεος παντα καλα ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκι μου ειλικρινά υπομονή και κουράγιο.. να σκέφτεσαι ότι επιτέλους βρήκες το "πρόβλημα" που σε εμπόδιζε από το όνειρο σου.. και απο εδώ και στο εξής όλα θα είναι καλύτερα! Εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει πριν την επέμβαση ότι θα με ελέγξει παντού.. θα δει τα πάντα και θα προχωρήσει αναλόγως,, π.χ. αν χρειαστεί καθάρισμα κάποια άλλη περιοχή. Πήγαινε και σε άλλον γιατρό να δεις τι θα σου πει... δεν χάνεις κάτι... καλό είναι να έχεις κι άλλες γνώμες... και στο λέω αυτό γιατί πήγα σε γιατρό που με παρακολουθούσε χρόνια και μου έλεγε άλλα ντ' άλλων..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και καλώς σας βρήκα μιας και γράφω πρώτη φορα!Λοιπόν για το θέμα σου Christina Nikol πανομοιότυπο πρόβλημα εχω κι έγω έκανα Δεκέμβρη σαλπιγγογραφία και βρέθηκε αριστερη υδροσάλπιγγα και δεξία μη διαβατή.Οπότε απο τότε έχω παρει γνώμη από 4 γιάτρους.Η σύμφωνη γνώμη των 3 είναι αφαίρεση και τις δύο γιατι είναι πολυ πιθανόν να είναι κ η αλλη υδροσάλπιγγα όπως μου είπαν αλλα και να μην ειναι απο τη στιγμη που δεν φαίνεται εντέλως υγιης θα υπάρχει πρόβλημα στη σύλληψη με μεγαλη πιθάνοτητα εξωμήτριου εαν αφεθει και δεν αφαιρεθεί η δεξιά.έιναι στην ουσία με ερωτηματικό μέχρι τη λαπαροσκόπηση οπου θα φάνει σιγουρα.Εγω πηγα κατευθειαν σε τμημα εξωσωματικης σε δημοσιο νοσοκομείο γιατι ηδη εχω χασει 4 χρονια που δεν με στελναν για σαλπιγγογραφία και ηδη είμαι 35,5 ετών.Αποφάσισα να τις αφαιρέσω και τις δυο δλδ και μέτα εξωσωματική.Απλώς έχω μια αμφιβολία έαν εκανα την λαπαροσκόπηση σε ιδιώτη μήπως διορθονώταν κατι πχ μην και στη λαπαροσκόπηση φανει οτι ειναι λειτούργικη και τσάμπα μου τη βγάλουν.Τελος παντων επείδη υπάρχουν πολλα μήπως ο γιατρός με εβαλε σε λιστα για σαλπιγγεκτομη με ρωτηματικο στη δεξιά αλλα θα φανει ακριβως στην λαπαροσκοπηση.Αυτά οτι αλλο θες ρώτα με αν κ δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το φορουμ!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες Floggy :)

Ακριβως οπως τα ειπες τα σκεφτομαι κι εγω.Εχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο θεμα!θα σου πω πως κι εμενα ετσι μου τα ειπαν 2 ιδιωτες γιατροι.Το θεμα ειναι πως εμαθα χτες πως ακομα και να μην ειναι η υδροσαλπιγγα η αμφιλεγομενη (δικη σου δεξια σαλπιγγα) και να κανουν πλαστικη,δηλαδη να σπασουν συμφησεις και να προσπαθησουν να ανοιξουν διοδους,κραταει για λιγο.Αμεσα τις επομενες εβδομαδες να πραγματοποιηθει εξωσωματικη δηλαδη διοτι ο οργανισμος θα κινηθει αμεσα να "επουλωσει" οποτε παλι θα εμφανιστουν ιστοι και θα κλεισει.Η πιο ασφαλης κινηση φαινετε να ειναι η αφαιρεση και των δυο σαλπιγγων,δυστηχως.Θα κινηθω προς τα εκει διοτι νομιζω δεν αξιζει και το κοστος αφου μακροπροθεσμα οπως μπορεις να δεις σε αυτο το topic εδω,πολλες φιλες ειχαν την μια σαλπιγγα σχετικα σε καλυτερη μοιρα απο την αλλη που αφαιρεσαν λογω υδροσαλπιγγας ,αλλα ειτε εξωμητριο,ειτε οι συμφησεις εν κατακλειδι αναγκαστηκαν να αφαιρεσουν και την 2η.Οποτε και 2 χειρουργια αναγκαστηκαν να κανουν και ενδιαμεσα οι εξωσωματικες τους πηγαν χαμενες.

Κι εγω θελω να κρατησω την αριστερη μου που δειχνει να υπαρχει μια πολυ μικρη ελπιδα,αλλα νομιζω πως ειναι η ελπιδα του απελπισμενου.Οποτε προχωραω στην αφαιρεση αμφω και με καθαρο περιβαλλον να ξεκινησω εξωσωματικες γιατι κι εγω ειμαι 33 και το αγχος μεγαλωνει.

Αν δεν σου κανει κοπο,στελνε μου τα νεα σου,θα χαρω να μαθω οτι πηγες καλα αφου ειμαστε ομοιοπαθεις.Να σου πανε ολα κατ'ευχην :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλως ορισες Floggy :)

Ακριβως οπως τα ειπες τα σκεφτομαι κι εγω.Εχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο θεμα!θα σου πω πως κι εμενα ετσι μου τα ειπαν 2 ιδιωτες γιατροι.Το θεμα ειναι πως εμαθα χτες πως ακομα και να μην ειναι η υδροσαλπιγγα η αμφιλεγομενη (δικη σου δεξια σαλπιγγα) και να κανουν πλαστικη,δηλαδη να σπασουν συμφησεις και να προσπαθησουν να ανοιξουν διοδους,κραταει για λιγο.Αμεσα τις επομενες εβδομαδες να πραγματοποιηθει εξωσωματικη δηλαδη διοτι ο οργανισμος θα κινηθει αμεσα να "επουλωσει" οποτε παλι θα εμφανιστουν ιστοι και θα κλεισει.Η πιο ασφαλης κινηση φαινετε να ειναι η αφαιρεση και των δυο σαλπιγγων,δυστηχως.Θα κινηθω προς τα εκει διοτι νομιζω δεν αξιζει και το κοστος αφου μακροπροθεσμα οπως μπορεις να δεις σε αυτο το topic εδω,πολλες φιλες ειχαν την μια σαλπιγγα σχετικα σε καλυτερη μοιρα απο την αλλη που αφαιρεσαν λογω υδροσαλπιγγας ,αλλα ειτε εξωμητριο,ειτε οι συμφησεις εν κατακλειδι αναγκαστηκαν να αφαιρεσουν και την 2η.Οποτε και 2 χειρουργια αναγκαστηκαν να κανουν και ενδιαμεσα οι εξωσωματικες τους πηγαν χαμενες.

Κι εγω θελω να κρατησω την αριστερη μου που δειχνει να υπαρχει μια πολυ μικρη ελπιδα,αλλα νομιζω πως ειναι η ελπιδα του απελπισμενου.Οποτε προχωραω στην αφαιρεση αμφω και με καθαρο περιβαλλον να ξεκινησω εξωσωματικες γιατι κι εγω ειμαι 33 και το αγχος μεγαλωνει.

Αν δεν σου κανει κοπο,στελνε μου τα νεα σου,θα χαρω να μαθω οτι πηγες καλα αφου ειμαστε ομοιοπαθεις.Να σου πανε ολα κατ'ευχην :)

Σ ευχαριστω ναι θα στειλω τα νεα οταν κλεισω ημερομηνια για το χειρουργειο,αλλα απο οτι καταλαβαινω και γω μαλλον καλυτερη λυση ειναι η αφαιρεση τελικα...Μακάρι να γινοταν καποια θεραπεια ή κατι άλλο αλλά δεν έχει επιτυχια και επίσης δημιουργεί ολα αυτα τα προβλήματα που ανέφερες..Αν έχεις και συ νέα πες μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μολις γυρισα απο τον γιατρο που θα αναλαβει το χειρουργειο μου,περιπου σε ενα μηνα θα γινει.Μου εγραψε και εξετασεις να κοιταξω την κατασταση των ωοθηλακιων γιατι υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να κανουμε καταψυξη εμβρυων αν βρουμε οτι η ποιοτητα και η ποσοτητα εχει χειροτερεψει λογω φλεγμονης.Αν δεν το εχεις κοιταξει,πες τους να σου γραψουν κι εσενα να το δεις,μηπως χρειαζετε προκαταβολικα να το κανεις γιατι μετα την αφαιρεση δεν εχουν την ιδια αιματωση οι ωοθηκες(μειωνετε).Προσ το παρον αυτα τα νεα,οχι πολυ καλα αλλα ειναι προοδος.Ελπιζω να εχεις καλυτερα νεα Floggy :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Πριν λιγες μερες εκανα κ εγω σαλπιγγογραφια κ ειλικρινα ηταν λες κ μου εσπαγαν τα κοκαλα,δεν περιγραφεται ο πονος..Οπως καταλαβαινετε αποφραγμενες σαλπιγγες κ μαλιστα υδροσαλπιγγες.Θα τις αφαιρεσω αρχες τουΑπριλιου κ Ιουνιο εχω επιτροπη για εξωσωματικη..Ειμαι 29 χρ,AMH και fsh φυσιολογικες τιμες,σπερμα ικανοποιητικο,ενδομητριο εξαιρετικο.....αλλα και παλι φοβαμαι πολυ κ αγχωνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Πριν λιγες μερες εκανα κ εγω σαλπιγγογραφια κ ειλικρινα ηταν λες κ μου εσπαγαν τα κοκαλα,δεν περιγραφεται ο πονος..Οπως καταλαβαινετε αποφραγμενες σαλπιγγες κ μαλιστα υδροσαλπιγγες.Θα τις αφαιρεσω αρχες τουΑπριλιου κ Ιουνιο εχω επιτροπη για εξωσωματικη..Ειμαι 29 χρ,AMH και fsh φυσιολογικες τιμες,σπερμα ικανοποιητικο,ενδομητριο εξαιρετικο.....αλλα και παλι φοβαμαι πολυ κ αγχωνομαι.

 

 

Καλησπερα Μαρακι29

Αρχικα να μην φοβασαι τιποτα.Κι εμενα ετσι πονεσε,φραγμενες 100% και οι 2 σαλπιγγες και ηταν υδροσαλπιγγες αμφω.Να σκεφτεσε πως πρεπει να γινεις πρωτα εσυ καλα για να μπορεσεις να προχωρησεις στο ονειρο σου και να παρεχεις ενα σπιτακι στο μωρο σου.Επισης το αγχος σου πρεπει να το αποβαλλεις γιατι ειναι καταλυτικος παραγοντας στην συλληψη.Να ηρεμησεις και ολα θα πανε καλα με την εξωσωματικη σου αφου και οι ορμονολογικες σου ηταν καλες.Οτι χρειαζεσε να μας ρωτας .Καλη επιτυχια και καλη αναρρωση :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Γειά σας και καλώς σας βρήκα μιας και γράφω πρώτη φορα!Λοιπόν για το θέμα σου Christina Nikol πανομοιότυπο πρόβλημα εχω κι έγω έκανα Δεκέμβρη σαλπιγγογραφία και βρέθηκε αριστερη υδροσάλπιγγα και δεξία μη διαβατή.Οπότε απο τότε έχω παρει γνώμη από 4 γιάτρους.Η σύμφωνη γνώμη των 3 είναι αφαίρεση και τις δύο γιατι είναι πολυ πιθανόν να είναι κ η αλλη υδροσάλπιγγα όπως μου είπαν αλλα και να μην ειναι απο τη στιγμη που δεν φαίνεται εντέλως υγιης θα υπάρχει πρόβλημα στη σύλληψη με μεγαλη πιθάνοτητα εξωμήτριου εαν αφεθει και δεν αφαιρεθεί η δεξιά.έιναι στην ουσία με ερωτηματικό μέχρι τη λαπαροσκόπηση οπου θα φάνει σιγουρα.Εγω πηγα κατευθειαν σε τμημα εξωσωματικης σε δημοσιο νοσοκομείο γιατι ηδη εχω χασει 4 χρονια που δεν με στελναν για σαλπιγγογραφία και ηδη είμαι 35,5 ετών.Αποφάσισα να τις αφαιρέσω και τις δυο δλδ και μέτα εξωσωματική.Απλώς έχω μια αμφιβολία έαν εκανα την λαπαροσκόπηση σε ιδιώτη μήπως διορθονώταν κατι πχ μην και στη λαπαροσκόπηση φανει οτι ειναι λειτούργικη και τσάμπα μου τη βγάλουν.Τελος παντων επείδη υπάρχουν πολλα μήπως ο γιατρός με εβαλε σε λιστα για σαλπιγγεκτομη με ρωτηματικο στη δεξιά αλλα θα φανει ακριβως στην λαπαροσκοπηση.Αυτά οτι αλλο θες ρώτα με αν κ δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το φορουμ!

 

Τα ίδια ακριβώς! Σαλπιγγεκτομή στη μία κ σαλπιγγοστομία στην άλλη.

Έκανα εισαγωγή σε Δημ. Νοσοκομείο για την αφαίρεση κ των δύο σαλπιγγών.

Αξίζει να προσπαθησεις έστω με τη μία!!!

Ποτέ δε ξέρεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια μου,τωρα ειδα τα μυνήματα γιάτι λογω τρεξιμάτων δεν πολυμπαίνω(εξετάσεις και ετοιμασίες γαμου,παντρευόμαστε μετά το Πάσχα).Εμένα τα νέα μου δεν είναι και πολύ καλα CRISTINE έκανα και γω εξετάσεις ΑΜΗ,FSH,LH κλπ άλλα δεν βγήκαν καλές ήδη απο τώρα πολύ χαμηλή η ΑΜΗ ειδικά...Δεν ηξερα οτι η σαλπιγγεκτομή (εαν γίνει σωστα) επηρεάζει τις ωοθήκες,ούτε οτι λόγω φλεγμονών επηρεάζονται τα ωοθυλάκια...Κι εγώ σε δημόσιο νοσοκομείο θα κανω την επέμβαση μαζί με υστεροσκόπηση γιατι έχω ΚΑΙ ινομυώματα τελικά..Το κακό είναι οτι άργει η σειρά μου και χάνω κι άλλο χρονο αλλά οικονομίκα δεν υπάρχει ελπίδα για ιδιωτικά.Στο Παπαγεωργιου θα παω οπου θα κανω και εξωσωματική αν όλα πανε καλα.Ειλικρινά έλπιζα οτι οι ορμονικές εστω θα βγούνε γιατι ειχα ξανακάνει πλήρη έλεγχο πριν 2 χρονια και ηταν τέλειες.Οπότε μειώνονται κι άλλο οι πιθανότητες μου.Ελπίζω κορίτσια μου όσες κάνατε τελικά αφαίρεση σαλπίγγων κλπ να πηγε καλά και να έχουμε επιτυχίες!!!Εγω για να πω την αληθεια ηδη εχω απογοητευτει ενω πριν τις ορμονικές το ειχα παρει πολύ αισιόδοξα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 2/3/2017 at 11:19 ΜΜ, floggy said:

Γειά σας και καλώς σας βρήκα μιας και γράφω πρώτη φορα!Λοιπόν για το θέμα σου Christina Nikol πανομοιότυπο πρόβλημα εχω κι έγω έκανα Δεκέμβρη σαλπιγγογραφία και βρέθηκε αριστερη υδροσάλπιγγα και δεξία μη διαβατή.Οπότε απο τότε έχω παρει γνώμη από 4 γιάτρους.Η σύμφωνη γνώμη των 3 είναι αφαίρεση και τις δύο γιατι είναι πολυ πιθανόν να είναι κ η αλλη υδροσάλπιγγα όπως μου είπαν αλλα και να μην ειναι απο τη στιγμη που δεν φαίνεται εντέλως υγιης θα υπάρχει πρόβλημα στη σύλληψη με μεγαλη πιθάνοτητα εξωμήτριου εαν αφεθει και δεν αφαιρεθεί η δεξιά.έιναι στην ουσία με ερωτηματικό μέχρι τη λαπαροσκόπηση οπου θα φάνει σιγουρα.Εγω πηγα κατευθειαν σε τμημα εξωσωματικης σε δημοσιο νοσοκομείο γιατι ηδη εχω χασει 4 χρονια που δεν με στελναν για σαλπιγγογραφία και ηδη είμαι 35,5 ετών.Αποφάσισα να τις αφαιρέσω και τις δυο δλδ και μέτα εξωσωματική.Απλώς έχω μια αμφιβολία έαν εκανα την λαπαροσκόπηση σε ιδιώτη μήπως διορθονώταν κατι πχ μην και στη λαπαροσκόπηση φανει οτι ειναι λειτούργικη και τσάμπα μου τη βγάλουν.Τελος παντων επείδη υπάρχουν πολλα μήπως ο γιατρός με εβαλε σε λιστα για σαλπιγγεκτομη με ρωτηματικο στη δεξιά αλλα θα φανει ακριβως στην λαπαροσκοπηση.Αυτά οτι αλλο θες ρώτα με αν κ δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το φορουμ!

Γειά σου @floggy εγώ είχα μία υδροσάλπιγγα και μία διαβατή που υπολειτουργούσε, λόγο ενδομητρίωσης όλα αυτά και επιπλέον κίστη στη μία ωοθήκη και πολύποδα στο ενδομήτριο. Κι εγώ πέρα απο τον γιατρό μου που μου είπε ότι μόνο κατα την επέμβαση θα ξέρει αν πρέπει να αφαιρέσει την υδροσάλπιγγα ή να κάνει πλαστική, πήρα άλλες δύο γνώμες γιατρών που εξ΄αρχής ήταν κάθετοι στην αφαίρεση της υδροσάλπιγγας(για την αποφυγή εξωμήτριου κ.τ.λ.). Τελικά με χειρούργησε ο γιατρός μου και έκανε πλαστική, διόρθωσε όλα τα προβλήματα που υπήρχαν και μέσα σε 5 μήνες έμεινα έγκυος φυσιολογικά!!! Βέβαια όλες οι ορμονικές μου ήταν άριστες όπως και το σπέρμα. Υπάρχει ελπίδα και πέραν της εξωσωματικής, αρκεί να έχεις τον κατάλληλο γιατρό στο πλάι σου.Καλή επιτυχία ότι κι αν κάνεις!!!

 

Link to comment
Share on other sites

On Thursday, April 06, 2017 at 9:35 ΠΜ, floggy said:

Γεια σας κορίτσια μου,τωρα ειδα τα μυνήματα γιάτι λογω τρεξιμάτων δεν πολυμπαίνω(εξετάσεις και ετοιμασίες γαμου,παντρευόμαστε μετά το Πάσχα).Εμένα τα νέα μου δεν είναι και πολύ καλα CRISTINE έκανα και γω εξετάσεις ΑΜΗ,FSH,LH κλπ άλλα δεν βγήκαν καλές ήδη απο τώρα πολύ χαμηλή η ΑΜΗ ειδικά...Δεν ηξερα οτι η σαλπιγγεκτομή (εαν γίνει σωστα) επηρεάζει τις ωοθήκες,ούτε οτι λόγω φλεγμονών επηρεάζονται τα ωοθυλάκια...Κι εγώ σε δημόσιο νοσοκομείο θα κανω την επέμβαση μαζί με υστεροσκόπηση γιατι έχω ΚΑΙ ινομυώματα τελικά..Το κακό είναι οτι άργει η σειρά μου και χάνω κι άλλο χρονο αλλά οικονομίκα δεν υπάρχει ελπίδα για ιδιωτικά.Στο Παπαγεωργιου θα παω οπου θα κανω και εξωσωματική αν όλα πανε καλα.Ειλικρινά έλπιζα οτι οι ορμονικές εστω θα βγούνε γιατι ειχα ξανακάνει πλήρη έλεγχο πριν 2 χρονια και ηταν τέλειες.Οπότε μειώνονται κι άλλο οι πιθανότητες μου.Ελπίζω κορίτσια μου όσες κάνατε τελικά αφαίρεση σαλπίγγων κλπ να πηγε καλά και να έχουμε επιτυχίες!!!Εγω για να πω την αληθεια ηδη εχω απογοητευτει ενω πριν τις ορμονικές το ειχα παρει πολύ αισιόδοξα.

Μην απογοητεύεσαι! Εγώ έκανα σαπιγγεκτομή δεξιά κ σαλπιγγοστομία αριστερα. Η ωοθήκη μου δεξιά κάνει ωάρια κ μάλιστα ένα μήνα πήρα serpafar γιατί επί 2 κύκλους έκανα ωάρια δεξιά. Κ στον 3ο κύκλο πάλι η δεξιά είχε 4 κ 1 η αριστερή μου.

Μην απελπίζεσαι και πάλεψέ το!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι κορίτσια μετά απο καιρό!Τελικα έκλεισα και γω χειρουργείο σημερα για αφαίρεση σε ενα μηνα περίπου στο νοσοκομειο.Με τις ορμονικές μου διαγνώστηκε πολυ χαμηλό ωοθηκικό απόθεμα εν τέλει,πράγμα δύσκολο ακομα και με εξωσωματική..Μαζί και αφαίρεση 2 ινομυώματα.Οπότε θα κάνω το χειρουργείο και μετα εξωσωματική.Βέβαια δεν μου ανέφεραν τιποτα μηπως και επηρεαστουν οι ωοθήκες η αιμάτωση τους κλπ.Ελπίζω να ξέρουν τι κάνουν.Σας ευχαριστώ πολύ για την στήριξη σας και την θετική σας διάθεση,μακάρι να έχουμε όλες καλα νέα απο δω και πέρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Μετά απο μια 3η και αποτυχημένη εξωσωματικήκαταλαβαίνετε ότι αρχίζω και αγχώνομαι ακόμα περισσότερο στη στην τελευταία υποτίθεται ηταν  όλα τέλεια έκανα χοριακή είχα 78 και μετά άρχισε και έπεφτε μίλησα με την γιατρό μου και μου είπα θα πάμε σε ακόμα μια και μετά να ψάχνουμε για Υδροσάλπιγγα γιατί είχα ήδη για εξωμήτρια εγκυμοσύνη όχι απο εξωσωματική και τώρα έμενα επειδή με τρώνε τα φίδια είπα στην γιατρό να την κάνουμε τώρα την εξέταση πριν την επομένη εξωσωματικήέχει καμιά παρόμοια περίπτωση με Υδροσάλπιγγα και πως το αντιμετώπισε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοπέλα μου εγώ είχα μια υδροσαλπιγγα η οποία φαινόταν και απο κολπικο υπέρηχο αλλά το επιβεβαιώσαμε και με σαλπιγγογραφια και μετά με λαπαροσκοπηση όπου και την αφαιρέσαμε γιατί λέγεται οτι το υγρό που έχει μέσα είναι τοξικό για το έμβρυο σε πιθανή εγκυμοσύνη... Ο γιατρός μου ήταν κάθετος οτι πρώτα πρέπει να γίνει το χειρουργείο και μετά η εξωσωματική... Μου κάνει τρομερή εντύπωση, ειδικά με ένα εξωμητριο, να μην έχεις κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις για να διαπιστώσεις τη βατότητα των σαλπιγγων σου.. 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον σε ευχαριστω που απαντησες τοσο αμεσα!Ειχα κανει σαλπιγγογραφια καιωδεν ειχα τιποτα μετα εκανα εξωμητριο και τωρα που εκανα την επομενη εξωσωματικη και δεν πετυχε μου ειπε οτι ισως να φταιει αυτο. Πονεσες οταν το εκανες? πως ειναι η διαδικασια? εχεις κανει παιδακια?

Επεξεργάστηκαν by ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ.ΠΑ
Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα τη σαλπιγγογραφια δεν πόνεσα ιδιαίτερα, στη λαπαροσκοπηση πονούσα για 5-6 μέρες λόγω των ραμματων που ψιλοτραβανε αλλά είχα πολύ γρήγορη ανάρρωση.. Η λαπαροσκοπηση γίνεται με μια μικρή τομή στον αφαλό απο που μπαίνει η κάμερα και εφόσον εγώ αφαίρεσα και τις δυο σάλπιγγες έχω και δυο τομουλες δεξιά αριστερά στο ύψος της λεκανης περίπου απο όπου μπήκαν τα μηχανηματα για να αφαιρεθούν οι σάλπιγγες... Έχω κάνει μια εξωσωματική απο την οποία έμεινα έγκυος αλλά παλινδρομησε την 8η εβδομάδα και τώρα είμαι στην προετοιμασία για τη δεύτερη προσπάθεια, επομένως δεν έχω ακόμα παιδάκια!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 20/3/2017 at 7:24 ΜΜ, Christina_Nikol είπε:

 

 

Καλησπερα Μαρακι29

Αρχικα να μην φοβασαι τιποτα.Κι εμενα ετσι πονεσε,φραγμενες 100% και οι 2 σαλπιγγες και ηταν υδροσαλπιγγες αμφω.Να σκεφτεσε πως πρεπει να γινεις πρωτα εσυ καλα για να μπορεσεις να προχωρησεις στο ονειρο σου και να παρεχεις ενα σπιτακι στο μωρο σου.Επισης το αγχος σου πρεπει να το αποβαλλεις γιατι ειναι καταλυτικος παραγοντας στην συλληψη.Να ηρεμησεις και ολα θα πανε καλα με την εξωσωματικη σου αφου και οι ορμονολογικες σου ηταν καλες.Οτι χρειαζεσε να μας ρωτας .Καλη επιτυχια και καλη αναρρωση :)

Καλημερα κοριτσια. Είχα ακριβως την ιδια περιπτωση με εσενα. Υδροσαλπιγγες αμφω, μονο που κατα την σαλπιγγογραφια δεν καταλαβα τπτ σαν να μην την εκανα.Εκανα λοιπον διάνοιξη και πλαστικη και στις δυο. Παρόλα αυτα εχουν περασε εξι μηνες και μετα απο δυο σπερματεγχυσεις δεν εχει συμβει το θαυμα. Θα ηθελα να μου πεις το πως προχώρησες εσυ. Υπάρχει περίπτωση να γέμισαν πάλι?

 

Επεξεργάστηκαν by matoula dr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!! Μετα απο καιρο παλι εδω!!! Εκανα σαλπιγγογραφια και για καλη μου τυχη δεν ειχα υδροσαπλιγγα!!! Μου εφυγε και αυτο το βαρος !!! παμε για τον αλλο μηνα για μια ακομα προσπαθεια!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ευάγγελία καλημέρα. Πάλι καλά που δεν είχε υδροσάλπιγες για να προβείς σε λαπαροσκόπηση. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολό είναι γιατι κι εγω για 4η προσπάθεια πάω (η δεύτερη πέτυχε αλλά παλλινδρόμησε στην 7η εβδομάδα) . Είναι σκληρό . δύσκολο και σου αφήνει φοβίες και ψυχολογικά. Πότε ξεκινάς με το καλό?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...