Recommended Posts

Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Είμαι 27 χρονών. Οι υπόλοιπες εξετάσεις είναι όλες φυσιολογικές, όπως και η αριστερή σάλπιγγα απο την σαλπιγγογραφία είναι διαβατή. Για αυτό και μένα μου έκανε εντύπωση η άποψη του 2ου γιατρού που μου είπε για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί τον ξέρω πολλά χρόνια (με παρακολουθούσε απο 17χρονών, απλά τα τελευταία 3 χρόνια λόγο του ότι μετακόμισα σε άλλη πόλη με παρακολουθεί άλλος γιατρός, ο οποίος όπως προείπα πρότεινει την απολίνωση της υδροσάλπιγγας) και τον εμπιστευόμουν, και μου φάνηκε λίγο επιπόλαιη η άποψη του.

Μολις φυγει η υδροσαλπιγγα το πιο πιθανο ειναι να μεινεις εγκυος φυσιολογικα δεν ξερω γιατι σε εσπρωξε αμεσως σε υποβοηθουμενη ειναι οντως υπερβολικο τοσο μικρη κοπελα να μην προσπαθησεις κ φυσιολογικα μολις φυσικα φυγει το εμποδιο της υδροσαλπιγγας.

Διαφημίσεις

Ισως νομιζε οτι βιαζεσε πολυ τι να πω!! Μεχρι κ εμεις που δεν ειμαστε γιατροι ξερουμε οτι με μια σαλπιγγα μενεις εγκυος..

Ότι βιάζομαι, βιάζομαι... χααχαχαχα!!! Αλλά και πάλι το να μπω στην διαδικασία σπερματεγχυσης με μία υδροσάλπιγγα δεν μειώνονται οι πιθανότητες;;;;; Άρα, πάλι δεν θα "χάσω" καιρό;;;

Ότι βιάζομαι, βιάζομαι... χααχαχαχα!!! Αλλά και πάλι το να μπω στην διαδικασία σπερματεγχυσης με μία υδροσάλπιγγα δεν μειώνονται οι πιθανότητες;;;;; Άρα, πάλι δεν θα "χάσω" καιρό;;;

Οχι απλα μειωνονται το πιο πιθανο ειναι να μην πετυχεις κιολας!! Μην τυχον κ το δοκιμασεις αν ηταν να μενεις εγκυος με υδροσαλπιγγα θα εμενες κ φυσιολογικα η σπερματεχυση ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα με την φυσιολογικη συλληψη.

Πρωτα αφαιρεις το προβλημα κ μετα προχωρας σε προσπαθεια. Σπερματεχυση κανουν οσοι δεν εχουν κανενα προβλημα κ απλα δεν πετυχαινουν. Ισως χρειαζοταν τα χρηματα της σπερματεχυσης ή ειναι ασχετος τι να πω!!

Τι να πω κι εγώ;; Δεν ξέρω.. Απογοητεύτηκα και αγχώθηκα πολύ...

Να ανχωνεσε δεν χρειαζετε γιατι ειναι κατι που λυνετε κ μαλιστα ευκολα κ εισαι μικρη κ μπορεις να δοκιμασεις κ ολες τις λυσεις χωρις ανχος. Απλα δεν ξερω σε πια πολη μενεις βρες κ εναν γιατρο που να εχει εμπειρια σε τετοια θεματα κ αν μπορεις να επισκευτεις κ την αθηνα δεν θα ηταν ασχημο.

Τι να πω κι εγώ;; Δεν ξέρω.. Απογοητεύτηκα και αγχώθηκα πολύ...

Να μην απογοητεύεσαι και να μην αγχώνεσαι κυρίως!!! Το άγχος είναι καταλυτικός παράγοντας για τη σύλληψη, οπότε λύσε αρχικά το πρόβλημα με την υδροσάλπιγγα, άσε λίγο τον χρόνο να κυλήσει χαλαρά και βλέπεις... Από τη στιγμή που είσαι κάτω των 30 δεν έχεις και κανέναν λόγο να βιάζεσαι και να αγχώνεσαι!!!

Κι αν σε βοηθάει ψυχολογικά, να σου αναφέρω ότι η μητέρα μου με συνέλαβε μετά από σαλπιγγοπλαστική που πραγματοποιήθηκε λόγω προχωρημένης σηψαιμίας από αποβολή και είμαι γεννημένη το 1981!!!! Τώρα που η ιατρική έχει προχωρήσει τόσο, δεν έχεις λόγους να φοβάσαι, ακόμα με μία λειτουργική σάλπιγγα μπορείς να συλάβεις κανονικά, αλλά ακόμα και αυτό να μη συμβεί, έχεις μεγάλο χρονικό περιθώριο για να σκεφτείς αν θα χρειαστεί να προβείς σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή!

9maTp3.png

Κορίτσια καλησπέρα!! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μίλησα και με έναν ακόμη γιατρό, ο οποίος πρότεινε και αυτός την αφαίρεση της υδροσάλπιγγας. Έτσι λοιπόν, αποφάσισα να την κάνω τελικά την αφαίρεση... και μετά βλέπουμε.. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.... και να αποκτήσω κι εγώ ένα παιδάκι..;););););)

Κοριτσια γεια σας!!!! Τελικα εκανα αφαιρεση της υδροσαλπιγγας.. τωρα βρισκομαι στη διαδικασια της αναρωσσης... ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ ευχαριστημενος απο την επεμβαση.. κι οτι απο εδω και περα μπορουμε να συνεχισουμε κανονικα τις προσπαθειες και να ελπιζουμε!!!

Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας!!!! Τελικα εκανα αφαιρεση της υδροσαλπιγγας.. τωρα βρισκομαι στη διαδικασια της αναρωσσης... ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ ευχαριστημενος απο την επεμβαση.. κι οτι απο εδω και περα μπορουμε να συνεχισουμε κανονικα τις προσπαθειες και να ελπιζουμε!!!

Σιδερενια κοριτσι!!! Καλη αναρρωση!!! Να ξερεις οτι τωρα μολις ξεκινησεις προσπαθειες εχεις αυξημενες πιθανοτητες για να πετυχεις γιατι ειναι ολα καθαρισμενα μεσα!!! Να πανε ολα καλα !!!

Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα :)

Ειδα οτι ηδη εχετε ανοιξει το θεμα το οποιο θελω να αναφερθω οποτε δεν θεωρησα σωστο να ανοιξω αλλο topic.

Εκανα εχτες υστεροσαλπιγγογραφια και εδειξε οτι και στις 2 σαλπιγγες απεικονιζετε υδροσαλπιγγα.Για να απαντησω και σε καποιες κοπελες που ειχαν απορια αν ποναει η οχι η αν ειναι στο "χερι" του γιατρου,δεν εχει να κανει ο γιατρος,εξαρτατε καθαρα απο το ποσο κλειστες ειναι οι σαλπιγγες.Οσο πιο κλειστες τοσο πιο πολυ ο πονος γιατι ο γιατρος προσπαθει να περασει το σκιαγραφικο για να τραβηξει την ακτινογραφια και να δειξει οσο τον δυνατον καλυτερα αποτελεσματα μπορει.

Στην δικη μου περιπτωση οπως και ειχα καταλαβει καιρο τωρα γιατι μετα απο ενα χειρουργειο το 2007 για αφαιρεση 3 κυστων,6 εκατοστων,9 εκατοστων και 6,4 εκατοστων που ειχαν δημιουργηθει κατα πασα πιθανοτητα απο ενδομητριωση παρεμεινε ενας πονος στην δεξια πλευρα στο υψος της σαλπιγγας,πονοι αφορητοι κατα την περιοδο κ.α συμπτωματα(μην σας κουραζω) κατι πηγαινε στραβα.Αλλα παντα ΔΕΞΙΑ.

Λογω του ιστορικου με τις κυστες εξεταζομουν 2 φορες τον χρονο(ΠαΠ,υπερηχοι,καλιεργειες) και κανεις δεν βρηκε ποτε οτι εχω κατι,οποτε ναι γινετε να διαγνωσθειτε καθυστερημενα και φυσικα οι μονοι που επιβαρυνοντε ειμαστε εμεις οι ιδιοι.Συνιστω ανεπιφυλακτα την υστεροσαλπιγγογραφια για να μην εχετε τρεχαματα.Η καθε εξεταση εχει το δικο της λογω υπαρξης.

Εν κατακλειδι για να φτασω στην ερωτηση μου,

ηξερα λογω των πονων στην δεξια πλευρα οτι κατι δεν παει καλα και η σαλπιγγογραφια λεει πως στην δεξια σαλπιγγα δεν απεικονιζετε ΚΑΘΟΛΟΥ σκιαγραφικο υγρο,που σημαινει οτι δεν περναει τιποτα.Κατα την διαρκεια της εξετασης νομιζα οτι η δεξια μου πλευρα ειναι σε φωτια και πονουσα αβασταχτα,συγνωμη για το τραγικο της υποθεσης αλλα θελω να επειμεινω στο οτι δεν ενιωσα καθολου πονο αριστερα.

Στην αριστερη σαλπιγγα λοιπον εγραψε ο ακτινολογος οτι παλι απεικονιζετε εικονα υδροσαλπιγγας και οτι το σκιαγραφικο περασε αλλα "καθυστερημενα".

Ο Γιατρος που με παρακολουθει μου ειπε οτι ειναι αχρηστες και οι 2 και να τις αφαιρεσω και τις 2 για τον γνωστο λογο του καυστικου περιεχομενου.

Εγω σκεφτομαι απο την αλλη οτι η αριστερη μπορει να ειναι σε καλυτερη μοιρα και θελω να τεκμηριωσω οτι δεν σωνετε απο ενα "ξεβουλωμα".

Υπαρχει αλλη εξεταση που μπορω να κανω?

Υπαρχει καποια κοπελα που ενω εκανε σαλπιγγογραφια και η μια σαλπιγγα εδειχνε απλα βουλωμενη της ειπαν να την αφαιρεσει ετσι κι αλλιως?

Και γενικα οποια συμβουλη ,θα ηταν χρησιμη γιατι βλεπω οτι δεν ειμαι μονη σε αυτον τον αγωνα της υπογονιμοτητας και εκτιμω βαθυτατα αυτο που κανετε εδω.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα :)

Ειδα οτι ηδη εχετε ανοιξει το θεμα το οποιο θελω να αναφερθω οποτε δεν θεωρησα σωστο να ανοιξω αλλο topic.

Εκανα εχτες υστεροσαλπιγγογραφια και εδειξε οτι και στις 2 σαλπιγγες απεικονιζετε υδροσαλπιγγα.Για να απαντησω και σε καποιες κοπελες που ειχαν απορια αν ποναει η οχι η αν ειναι στο "χερι" του γιατρου,δεν εχει να κανει ο γιατρος,εξαρτατε καθαρα απο το ποσο κλειστες ειναι οι σαλπιγγες.Οσο πιο κλειστες τοσο πιο πολυ ο πονος γιατι ο γιατρος προσπαθει να περασει το σκιαγραφικο για να τραβηξει την ακτινογραφια και να δειξει οσο τον δυνατον καλυτερα αποτελεσματα μπορει.

Στην δικη μου περιπτωση οπως και ειχα καταλαβει καιρο τωρα γιατι μετα απο ενα χειρουργειο το 2007 για αφαιρεση 3 κυστων,6 εκατοστων,9 εκατοστων και 6,4 εκατοστων που ειχαν δημιουργηθει κατα πασα πιθανοτητα απο ενδομητριωση παρεμεινε ενας πονος στην δεξια πλευρα στο υψος της σαλπιγγας,πονοι αφορητοι κατα την περιοδο κ.α συμπτωματα(μην σας κουραζω) κατι πηγαινε στραβα.Αλλα παντα ΔΕΞΙΑ.

Λογω του ιστορικου με τις κυστες εξεταζομουν 2 φορες τον χρονο(ΠαΠ,υπερηχοι,καλιεργειες) και κανεις δεν βρηκε ποτε οτι εχω κατι,οποτε ναι γινετε να διαγνωσθειτε καθυστερημενα και φυσικα οι μονοι που επιβαρυνοντε ειμαστε εμεις οι ιδιοι.Συνιστω ανεπιφυλακτα την υστεροσαλπιγγογραφια για να μην εχετε τρεχαματα.Η καθε εξεταση εχει το δικο της λογω υπαρξης.

Εν κατακλειδι για να φτασω στην ερωτηση μου,

ηξερα λογω των πονων στην δεξια πλευρα οτι κατι δεν παει καλα και η σαλπιγγογραφια λεει πως στην δεξια σαλπιγγα δεν απεικονιζετε ΚΑΘΟΛΟΥ σκιαγραφικο υγρο,που σημαινει οτι δεν περναει τιποτα.Κατα την διαρκεια της εξετασης νομιζα οτι η δεξια μου πλευρα ειναι σε φωτια και πονουσα αβασταχτα,συγνωμη για το τραγικο της υποθεσης αλλα θελω να επειμεινω στο οτι δεν ενιωσα καθολου πονο αριστερα.

Στην αριστερη σαλπιγγα λοιπον εγραψε ο ακτινολογος οτι παλι απεικονιζετε εικονα υδροσαλπιγγας και οτι το σκιαγραφικο περασε αλλα "καθυστερημενα".

Ο Γιατρος που με παρακολουθει μου ειπε οτι ειναι αχρηστες και οι 2 και να τις αφαιρεσω και τις 2 για τον γνωστο λογο του καυστικου περιεχομενου.

Εγω σκεφτομαι απο την αλλη οτι η αριστερη μπορει να ειναι σε καλυτερη μοιρα και θελω να τεκμηριωσω οτι δεν σωνετε απο ενα "ξεβουλωμα".

Υπαρχει αλλη εξεταση που μπορω να κανω?

Υπαρχει καποια κοπελα που ενω εκανε σαλπιγγογραφια και η μια σαλπιγγα εδειχνε απλα βουλωμενη της ειπαν να την αφαιρεσει ετσι κι αλλιως?

Και γενικα οποια συμβουλη ,θα ηταν χρησιμη γιατι βλεπω οτι δεν ειμαι μονη σε αυτον τον αγωνα της υπογονιμοτητας και εκτιμω βαθυτατα αυτο που κανετε εδω.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Καταρχας κοριτσι μου δεν χρειαζετε να ανχωνεσε για αυτα τα θεματα υπαρχουν λυσεις ευτυχως. Αν σου ειπε οτι ειναι υδροσαλπιγγα δεν μενεις εγκυος γιατι η υδροσαλπιγγα εχει τοξικες ουσιες που δεν αφηνουν το εμβρυο να ζησει ετσι κ αλλιως. Για τις σαλπιγγες δεν υπαρχει αλλη εξεταση εκτος αν θες μετα απο λιγο καιρο να την επαναλλαβεις σε καποιο αλλο κεντρο για να σιγουρευτεις για τα αποτελεσματα. Τωρα μετα την σαλπογγογραφια προσπαθησε φυσιολογικα να μεινεις εγκυος μηπως κ γινει τιποτα. Αλλα η αληθεια ειναι οτι η υδροσαλπιγγα ειναι κατι που δεν αφηνει πολλα περιθωρια σε ενα εμβρυο. Αν εχεις χρονο ηλικιακα μπορεις να περιμενεις ενα εξαμηνο προσπαθωντας αν οχι καλητερα να κανεις αφαιρεση αμεσα κ να πρωχωρησεις σε εξωσωματικη που σε αυτες τις περιπτωσεις εχει πολυ μεγαλα ποσοστα επιτυχιας γιατι εξαρχης για αυτες τις περιπτωσεις εφευρεθηκε η εξωσωματικη!!

Σε ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση ninaki80 :)

Ξερω τις επιπτωσεις της υδροσαλπιγγας και δεν διαφωνω στην αφαιρεση,αλλα ειμαι επιφυλακτικη στο "αα αφου εχεις στην μια και η αλλη αχρηστη ειναι".Δεν θα ξεκινησω εξωσωματικη αν δεν αφαιρεσω την δεξια που ειναι εγγυημενα υδροσαλπιγγα και δεν σιγουρευτω οτι και η αριστερη ειναι αχρηστη.

Επισης υπαρχει περιπτωση να εχει επηρεασει αλλα οργανα? ωοθηκες,μητρα κλπ ?

Υπαρχει τροπος να το μαθω αυτο ?

Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση ninaki80 :)

Ξερω τις επιπτωσεις της υδροσαλπιγγας και δεν διαφωνω στην αφαιρεση,αλλα ειμαι επιφυλακτικη στο "αα αφου εχεις στην μια και η αλλη αχρηστη ειναι".Δεν θα ξεκινησω εξωσωματικη αν δεν αφαιρεσω την δεξια που ειναι εγγυημενα υδροσαλπιγγα και δεν σιγουρευτω οτι και η αριστερη ειναι αχρηστη.

Επισης υπαρχει περιπτωση να εχει επηρεασει αλλα οργανα? ωοθηκες,μητρα κλπ ?

Υπαρχει τροπος να το μαθω αυτο ?

Οχι αν ειναι η αλλη διαβατη δεν χρειαζετε να την αφαιρεσεις βεβαια καλο θα ειναι να πας να δειξεις την σαλπιγγογραφια κ σε αλλον γιατρο να παρεις κ μια αλλη γνωμη. Συνηθως μετα την αφαιρεση της υδροσαλπιγγας δεν υπαρχει κανενα προβλημα λογικα καθαριζουν κ την περιοχη δηλαδη μητρα κτλ. Οποτε με την αφαιρεση τακτοποιουνται ολα κ δεν εχεις θεμα.

Κοριτσάκι μου καλησπέρα!! Όπως θα είδες πρόσφατα έκανα αφαίρεση της δεξιάς μου σάλπιγγας, λόγο υδροσάλπιγγας. Απο την αναζήτηση μου και την απόψη 3 γιατρών η υδροσάλπιγγα επιβάλεται να αφαιρεθεί. Δυστυχώς, το "ξεβούλωμα" - καθάρισμα δεν ενδείκνυται διότι η σάλπιγγα θα ξανα κλείσει άμεσα.. ο ιστός που κλείνει την σάλπιγγα καυτιριάζεται και ο οργανισμός προσπαθεί να κλείσει τις πληγές.. οπότε η επέμβαση θα γίνει τσάμπα.. Γνώμη μου είναι να κάνεις όσο πιο σύντομα μπορείς την επέμβαση και στη συνέχεια να προσπαθήσεις μέσω εξωσωματικής.. Ώστε να μην προσπαθείς άδικα και απογοητεύεσαι.. Γιατί όταν το θέλεις πολύ και δεν γίνεται δυστυχώς απογοητεύεσαι.. και εγώ το ίδιο έχω πάθει.. Αλλά τώρα ξέρω ότι αφού έλυσα το πρόβλημα όλα θα πάνε καλύτερα.. αυτό να σκέφτεσαι... ότι αφού ξέρεις τι συμβαίνει.. θα το διορθώσεις και όλα θα πάνε καλύτερα... ;););)

Αυτο με εκαιγε πιο πολυ απο ολα,μην εχουν επηρεαστει αλλα οργανα,γιατι στην ουσια τι ειναι ολο αυτο? μια φλεγμονη οποτε σκεφτηκα μην προχωραει και παει και παει ..

Απλα αν ειχα μια γερή δεν θα το σκεφτομουν καν,θα αφαιρουσα και θα προχωρουσα.Τωρα ομως εχω πεισμωσει γιατι δεν ειναι ξεκαθαρο για την αριστερη αλλα παρολα αυτα μου λενε βγαλτην και αυτην.

Βεβεα αυτο το πεισμα δεν θελω να μου βγει ξυνο,οποτε θα ακουσω την ninaki80 και θα παω και σε αλλο γιατρο να δειξω την σαλπιγγογραφια αλλα νομιζω οτι θα τις αφαιρεσω και τις 2 να ειμαι καθαρη για την εξωσωματικη.

Δεν ξερετε πως νιωθω που σας βρηκα εδω,κοντευω να σκασω απο χτες.Ποσο καλα νιωθω που μιλαω σε ανθρωπους που ξερουν την αγωνια μου.

Να σας εχει ο Θεος παντα καλα ευχομαι.

Κοριτσάκι μου ειλικρινά υπομονή και κουράγιο.. να σκέφτεσαι ότι επιτέλους βρήκες το "πρόβλημα" που σε εμπόδιζε από το όνειρο σου.. και απο εδώ και στο εξής όλα θα είναι καλύτερα! Εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει πριν την επέμβαση ότι θα με ελέγξει παντού.. θα δει τα πάντα και θα προχωρήσει αναλόγως,, π.χ. αν χρειαστεί καθάρισμα κάποια άλλη περιοχή. Πήγαινε και σε άλλον γιατρό να δεις τι θα σου πει... δεν χάνεις κάτι... καλό είναι να έχεις κι άλλες γνώμες... και στο λέω αυτό γιατί πήγα σε γιατρό που με παρακολουθούσε χρόνια και μου έλεγε άλλα ντ' άλλων..

Γειά σας και καλώς σας βρήκα μιας και γράφω πρώτη φορα!Λοιπόν για το θέμα σου Christina Nikol πανομοιότυπο πρόβλημα εχω κι έγω έκανα Δεκέμβρη σαλπιγγογραφία και βρέθηκε αριστερη υδροσάλπιγγα και δεξία μη διαβατή.Οπότε απο τότε έχω παρει γνώμη από 4 γιάτρους.Η σύμφωνη γνώμη των 3 είναι αφαίρεση και τις δύο γιατι είναι πολυ πιθανόν να είναι κ η αλλη υδροσάλπιγγα όπως μου είπαν αλλα και να μην ειναι απο τη στιγμη που δεν φαίνεται εντέλως υγιης θα υπάρχει πρόβλημα στη σύλληψη με μεγαλη πιθάνοτητα εξωμήτριου εαν αφεθει και δεν αφαιρεθεί η δεξιά.έιναι στην ουσία με ερωτηματικό μέχρι τη λαπαροσκόπηση οπου θα φάνει σιγουρα.Εγω πηγα κατευθειαν σε τμημα εξωσωματικης σε δημοσιο νοσοκομείο γιατι ηδη εχω χασει 4 χρονια που δεν με στελναν για σαλπιγγογραφία και ηδη είμαι 35,5 ετών.Αποφάσισα να τις αφαιρέσω και τις δυο δλδ και μέτα εξωσωματική.Απλώς έχω μια αμφιβολία έαν εκανα την λαπαροσκόπηση σε ιδιώτη μήπως διορθονώταν κατι πχ μην και στη λαπαροσκόπηση φανει οτι ειναι λειτούργικη και τσάμπα μου τη βγάλουν.Τελος παντων επείδη υπάρχουν πολλα μήπως ο γιατρός με εβαλε σε λιστα για σαλπιγγεκτομη με ρωτηματικο στη δεξιά αλλα θα φανει ακριβως στην λαπαροσκοπηση.Αυτά οτι αλλο θες ρώτα με αν κ δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί το φορουμ!

Καλως ορισες Floggy :)

Ακριβως οπως τα ειπες τα σκεφτομαι κι εγω.Εχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο θεμα!θα σου πω πως κι εμενα ετσι μου τα ειπαν 2 ιδιωτες γιατροι.Το θεμα ειναι πως εμαθα χτες πως ακομα και να μην ειναι η υδροσαλπιγγα η αμφιλεγομενη (δικη σου δεξια σαλπιγγα) και να κανουν πλαστικη,δηλαδη να σπασουν συμφησεις και να προσπαθησουν να ανοιξουν διοδους,κραταει για λιγο.Αμεσα τις επομενες εβδομαδες να πραγματοποιηθει εξωσωματικη δηλαδη διοτι ο οργανισμος θα κινηθει αμεσα να "επουλωσει" οποτε παλι θα εμφανιστουν ιστοι και θα κλεισει.Η πιο ασφαλης κινηση φαινετε να ειναι η αφαιρεση και των δυο σαλπιγγων,δυστηχως.Θα κινηθω προς τα εκει διοτι νομιζω δεν αξιζει και το κοστος αφου μακροπροθεσμα οπως μπορεις να δεις σε αυτο το topic εδω,πολλες φιλες ειχαν την μια σαλπιγγα σχετικα σε καλυτερη μοιρα απο την αλλη που αφαιρεσαν λογω υδροσαλπιγγας ,αλλα ειτε εξωμητριο,ειτε οι συμφησεις εν κατακλειδι αναγκαστηκαν να αφαιρεσουν και την 2η.Οποτε και 2 χειρουργια αναγκαστηκαν να κανουν και ενδιαμεσα οι εξωσωματικες τους πηγαν χαμενες.

Κι εγω θελω να κρατησω την αριστερη μου που δειχνει να υπαρχει μια πολυ μικρη ελπιδα,αλλα νομιζω πως ειναι η ελπιδα του απελπισμενου.Οποτε προχωραω στην αφαιρεση αμφω και με καθαρο περιβαλλον να ξεκινησω εξωσωματικες γιατι κι εγω ειμαι 33 και το αγχος μεγαλωνει.

Αν δεν σου κανει κοπο,στελνε μου τα νεα σου,θα χαρω να μαθω οτι πηγες καλα αφου ειμαστε ομοιοπαθεις.Να σου πανε ολα κατ'ευχην :)

Καλως ορισες Floggy :)

Ακριβως οπως τα ειπες τα σκεφτομαι κι εγω.Εχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο θεμα!θα σου πω πως κι εμενα ετσι μου τα ειπαν 2 ιδιωτες γιατροι.Το θεμα ειναι πως εμαθα χτες πως ακομα και να μην ειναι η υδροσαλπιγγα η αμφιλεγομενη (δικη σου δεξια σαλπιγγα) και να κανουν πλαστικη,δηλαδη να σπασουν συμφησεις και να προσπαθησουν να ανοιξουν διοδους,κραταει για λιγο.Αμεσα τις επομενες εβδομαδες να πραγματοποιηθει εξωσωματικη δηλαδη διοτι ο οργανισμος θα κινηθει αμεσα να "επουλωσει" οποτε παλι θα εμφανιστουν ιστοι και θα κλεισει.Η πιο ασφαλης κινηση φαινετε να ειναι η αφαιρεση και των δυο σαλπιγγων,δυστηχως.Θα κινηθω προς τα εκει διοτι νομιζω δεν αξιζει και το κοστος αφου μακροπροθεσμα οπως μπορεις να δεις σε αυτο το topic εδω,πολλες φιλες ειχαν την μια σαλπιγγα σχετικα σε καλυτερη μοιρα απο την αλλη που αφαιρεσαν λογω υδροσαλπιγγας ,αλλα ειτε εξωμητριο,ειτε οι συμφησεις εν κατακλειδι αναγκαστηκαν να αφαιρεσουν και την 2η.Οποτε και 2 χειρουργια αναγκαστηκαν να κανουν και ενδιαμεσα οι εξωσωματικες τους πηγαν χαμενες.

Κι εγω θελω να κρατησω την αριστερη μου που δειχνει να υπαρχει μια πολυ μικρη ελπιδα,αλλα νομιζω πως ειναι η ελπιδα του απελπισμενου.Οποτε προχωραω στην αφαιρεση αμφω και με καθαρο περιβαλλον να ξεκινησω εξωσωματικες γιατι κι εγω ειμαι 33 και το αγχος μεγαλωνει.

Αν δεν σου κανει κοπο,στελνε μου τα νεα σου,θα χαρω να μαθω οτι πηγες καλα αφου ειμαστε ομοιοπαθεις.Να σου πανε ολα κατ'ευχην :)

Σ ευχαριστω ναι θα στειλω τα νεα οταν κλεισω ημερομηνια για το χειρουργειο,αλλα απο οτι καταλαβαινω και γω μαλλον καλυτερη λυση ειναι η αφαιρεση τελικα...Μακάρι να γινοταν καποια θεραπεια ή κατι άλλο αλλά δεν έχει επιτυχια και επίσης δημιουργεί ολα αυτα τα προβλήματα που ανέφερες..Αν έχεις και συ νέα πες μας!

Μολις γυρισα απο τον γιατρο που θα αναλαβει το χειρουργειο μου,περιπου σε ενα μηνα θα γινει.Μου εγραψε και εξετασεις να κοιταξω την κατασταση των ωοθηλακιων γιατι υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να κανουμε καταψυξη εμβρυων αν βρουμε οτι η ποιοτητα και η ποσοτητα εχει χειροτερεψει λογω φλεγμονης.Αν δεν το εχεις κοιταξει,πες τους να σου γραψουν κι εσενα να το δεις,μηπως χρειαζετε προκαταβολικα να το κανεις γιατι μετα την αφαιρεση δεν εχουν την ιδια αιματωση οι ωοθηκες(μειωνετε).Προσ το παρον αυτα τα νεα,οχι πολυ καλα αλλα ειναι προοδος.Ελπιζω να εχεις καλυτερα νεα Floggy :)

Καλησπερα κοριτσια.Πριν λιγες μερες εκανα κ εγω σαλπιγγογραφια κ ειλικρινα ηταν λες κ μου εσπαγαν τα κοκαλα,δεν περιγραφεται ο πονος..Οπως καταλαβαινετε αποφραγμενες σαλπιγγες κ μαλιστα υδροσαλπιγγες.Θα τις αφαιρεσω αρχες τουΑπριλιου κ Ιουνιο εχω επιτροπη για εξωσωματικη..Ειμαι 29 χρ,AMH και fsh φυσιολογικες τιμες,σπερμα ικανοποιητικο,ενδομητριο εξαιρετικο.....αλλα και παλι φοβαμαι πολυ κ αγχωνομαι.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα