Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως μιλάμε στα παιδιά για το θάνατο...


Recommended Posts

Με απασχολεί το θέμα τελευταία όχι για κανέναν άλλο λογο, αλλά επειδή όλα τα παραμύθια αναφέρουν θάνατο και σκοτωμούς... Χιονάτη, Σταχτοπούτα, Κοκκινοσκουφίτσα... ΑΚόμη και αν εγώ παραφράζω τα παραμύθια, αν τυχόν δει κάποιο dvd αναφέρει κανονικά ότι η μαμά της Χιονάτης πέθανε, ο κυνηγός πήγε να σκοτώσει τη ΧΙονάτη κτλ κτλ κτλ Χρησιμοποιεί αυτές τις λέξεις, αλλά ακόμα δεν με έχει ρωτήσει τι ακριβώς σημαίνουν και δεν ξέρω τι ακριβώς θα πω. Έχω την εντύπωση ότι έχει στο μυαλό της τον Θάνατο σαν ύπνο. Αλλά δεν θέλω να έρθει η ώρα που θα φοβάται πχ να κοιμηθεί ή να αρρωστήσει... Ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποια είναι η πιο σωστή προσέγγιση... Είναι μόνο 3 χρονών...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θυμάσαι που αρρώστησες και είχες πυρετό; Δεν πέθανες. Αρρωσταίνω δεν σημαίνει πως πεθαίνω όσο και αν προσπαθεί ο μπαμπάς να μας πείσει για το αντίθετο κάθε φορά που έχει δέκατα.

:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Με απασχολεί το θέμα τελευταία όχι για κανέναν άλλο λογο, αλλά επειδή όλα τα παραμύθια αναφέρουν θάνατο και σκοτωμούς... Χιονάτη, Σταχτοπούτα, Κοκκινοσκουφίτσα... ΑΚόμη και αν εγώ παραφράζω τα παραμύθια, αν τυχόν δει κάποιο dvd αναφέρει κανονικά ότι η μαμά της Χιονάτης πέθανε, ο κυνηγός πήγε να σκοτώσει τη ΧΙονάτη κτλ κτλ κτλ Χρησιμοποιεί αυτές τις λέξεις, αλλά ακόμα δεν με έχει ρωτήσει τι ακριβώς σημαίνουν και δεν ξέρω τι ακριβώς θα πω. Έχω την εντύπωση ότι έχει στο μυαλό της τον Θάνατο σαν ύπνο. Αλλά δεν θέλω να έρθει η ώρα που θα φοβάται πχ να κοιμηθεί ή να αρρωστήσει... Ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποια είναι η πιο σωστή προσέγγιση... Είναι μόνο 3 χρονών...

 

Ακριβώς αυτό που λέει η Lucy - τα παραμύθια (τα κλασσικά τουλάχιστον) έχουν πολύ βία και πολύ θανατικό.

 

Και κάτι άλλο. Στα πρωινά παιδικά της ΕΤ1 υπάρχει συνεχής διαφήμιση της unicef για τα ορφανά παιδιά. Με ρώτησε λοιπόν ο γιος μου τι σημαίνει "ορφανά"... Και καταλαβαίνετε την συνέχεια της συζήτησης...

 

Εντάξει, το όλο θέμα φαίνεται να του είναι κάπως πιο εύκολο. Δυσκολεύεται όμως αρκετά ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα!Θα ηθελα να μου δωσετε καμια συμβουλη!Πεθανε εχθες το γατακι της μαμας μου και ξερω οτι οταν την επισκεφτουμε θα την αναζητησει ο μικρος μου!ειναι 4 και μεχρι σημερα ευτυχως δεν ειχε χρειαστει να μιλησουμε για τον θανατο!απο τη μια τον βλεπω μκρο για τετοιες κουβεντες απο την αλλη ισως ειναι ευκαιρια μιας που δεν ειναι απωλεια σημαντικη ενος προσωπου να του μιλησω οσο πιο απλα γινετε γιατι φοβαμαι να μην τον αγχωσω.

Link to comment
Share on other sites

Για να συζητήσουμε με το παιδί μας τι σημαίνει θάνατος θα πρέπει πρώτα να το έχουμε φιλοσοφήσει μέσα μας, να το έχουμε αποδεχτεί, να το έχουμε αναλύσει και να έχουμε συμφιλιωθεί με την ιδέα (πολύ δύσκολο).

 

Δεν θα πρότεινα να ανοίξετε κουβέντα με τα βλαστάρια σας, αν τρέμετε την ιδέα του θανάτου. Μπορεί να είναι μικρά τα πιτσιρίκια, αλλά έχουν τρομερές δυνατότητες να <<διαβάζουν>> "vibes" των συνομιλητών τους. Επομένως όταν εσείς λέτε "τον πήρε ο θεούλης", "κάνει παρέα με τους αγγέλους" και άλλα κλισέ προσπαθώντας να διατηρήσετε την ψυχραιμία, την σταθερότητα στην φωνή σας και φυσικά τις κακές σκέψεις μακριά από το μυαλό σας, τα παιδιά "διαβάζουν τον φόβο και τον τρόμο στο βλέμμα και στα λεγόμενά σας και they get confused και φυσικά φοβούνται.

 

Ο θάνατος υπάρχει γιατί υπάρχει η ζωή. Κάποιος πεθαίνει όταν τον ξεχνάμε. Οχι όταν αφήνει την τελευταία του πνοή. Εκεί είναι το ζουμί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!Θα ηθελα να μου δωσετε καμια συμβουλη!Πεθανε εχθες το γατακι της μαμας μου και ξερω οτι οταν την επισκεφτουμε θα την αναζητησει ο μικρος μου!ειναι 4 και μεχρι σημερα ευτυχως δεν ειχε χρειαστει να μιλησουμε για τον θανατο!απο τη μια τον βλεπω μκρο για τετοιες κουβεντες απο την αλλη ισως ειναι ευκαιρια μιας που δεν ειναι απωλεια σημαντικη ενος προσωπου να του μιλησω οσο πιο απλα γινετε γιατι φοβαμαι να μην τον αγχωσω.

 

την αλήθεια και μόνο την αλήθεια,θα πεις....

όλοι γεννιόμαστε και πεθαίνουμε.αυτό συμβαίνει είτε λόγω κάποιας ασθένειας,είτε λόγω κάποιου ατυχήματος,είτε λόγω γηρατειών.Αυτό σημαίνει οτι ο άνθρωπος,το σώμα του,κρύβεται στο χώμα και δεν τον βλέπουμε ούτε τον ακούμε.Αυτό συμβαίνει με όλα:τα δέντρα,τα λουλούδια,τα ζωάκια κ.λ.π.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...