Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάρροια - αλλαγή στις κενώσεις - δυσοσμία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 467
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • galat

    galat 34 δημοσιεύσεις

  • stella71

    stella71 32 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 26 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 24 δημοσιεύσεις

εμένα το έπαθε πρώτη φορά όταν της έδωσα να πιεί χυμό πορτοκάλι,

μου είπε ο γιατρός οτι δεν μπορεί ακόμα να το αφομοιώσει!

Στο θυλασμό όμως μου φένεται περίεργο... πάρτον ένα τηλ να σου πει :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι τίποτα, μπορεί και να είναι... Θα σου συμβούλευα να περιμένεις μία δύο και τρεις μέρες μπορεί να περάσει από μόνο του. Αν όχι τότε πάρε τον παιδίατρο. Κατά τα άλλα πως είναι;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι κάπως ανήσυχη, δεν μπορώ να πώ. Ζητάει συχνά να θηλάσει, γκρινιάζει κάτι παραπάνω. Αν πρόκειται περί εντερίτιδας πως μπορέι να το έπαθε? Τηλεφώνησα την παιδίατρο και αυτή μου είπε τα ίδια. Ασε να δουμε δυο τρεις ημέρες διότι μπορεί και να μην είναι τίποτα. Ττώρα είμαι όμως σε αναμμένα καρφιά... :shock::shock:

Αν είναι όντως εντερίτιδα τι μπορέι να τις δώσει η παιδίατρος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο δικός μου δεν τις έδινε τπτ... απλά της έκανα λίγη δίαιτα και της περνούσε σε μία μέρα! Δεν είναι κάτι τραγικό μην ανυσηχείς περνάει μάλλον ευκολα :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι κάπως ανήσυχη, δεν μπορώ να πώ. Ζητάει συχνά να θηλάσει, γκρινιάζει κάτι παραπάνω. Αν είναι όντως εντερίτιδα τι μπορέι να τις δώσει η παιδίατρος?

 

Το ότι θηλάζει πιο συχνά δεν σημαίνει τίποτα, μπορεί να κάνει άλμα ανάπτυξης και να θέλει να αυξήσει την παραγωγή...

Για την εντερίτιδα το φάρμακο είναι--------> Θηλασμός :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Απο τη κυριακή το βράδυ τα κακάκια της μικρής είναι πράσινα με βλέννα... :(:(:(

 

Μήπως υποσιτίζεται? Δεν είναι κλαψιάρα ώστε να καταλάβω με κλάμα αν πεινάει...βάρος παίρνει πολύ καλο...

 

Μάλλον είναι κάποια ίωση. Στην ηλικία που έφτασε το μωρό σου να μην ανησυχείς! :wink:

 

 

ρωτησα τον παιδίατρο ο οποίος δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα! :evil:

Καλά έκανε και δεν πρέπει να συγχίζεσαι. Η σωστή τακτική είναι να μην ανακατεύεται ο παιδίατρος αν όλα πάνε καλά. Αν ασχολούνταν περισσότερο δεν θα ήταν για καλό! :wink:

 

Μου είπε ότι τρως εσυ δεν επηρεάζει το μωρό, και αφού θηλάζω να μην κάνω τίποτα άλλο παρα να συνεχίσω ετσι.

Μια χαρά σου τα είπε!

 

Εχθές απο το αγχος μου έδωσα συμπλήρωμα στη μικρή ελφρως αραιωμένο 160 μλ μετα απο θηλασμο και το ηπιε όλο!

Στην προκειμένη περίπτωση να ακολουθήσεις τα του παιδιάτρου και να μην κάνει πειραματόζωο το μωρό... :?

 

 

Τι να κάνω...? Να της δίνω συμπλήρωμα>???δεν θέλω...

Αφού δεν θέλεις και αφού και ο παιδίατρος είναι σύμφωνος, γιατί το κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ...όπως πάντα μας νοιάζεσαι αγλαια μου!

 

Απλα εχω ακούσει τόσα που μπορεί να σημαίνουν τα πράσινα υδαρή κακάκια και δεν ξέρω...αγχώθηκα η έρμη μάνα...

 

Αν πχ είχε αλλεργία στα αγελαδινά (αυτά που τρώω) δεν θα το εκδήλωνε τόσο καιρό?

 

anyway ενα μεγάλο ευχαριστώ όχι μόνο γιατι χαρη σε σας τα καταφερα (αγλαια ειδική μνεία σε σενα :oops: )

αλλα και γιατι το κουράγιο ανανεώνεται συνεχώς ...!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μειωθήκανε οι βλέννες στις κενώσεις της, αλλά τώρα το απόγευμα απο μουσταρδί γίνανε πράσινες. Μήπως τελικά ήτανε καμμία ίωση? Μπορούν οι ιώσεις να συνοδεύονται με βλέννα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απλα εχω ακούσει τόσα που μπορεί να σημαίνουν τα πράσινα υδαρή κακάκια και δεν ξέρω...αγχώθηκα η έρμη μάνα...

΄

 

Να θυμάσαι τα 3 24ωρα. Αν το μωρό είναι γενικά καλά και αλλάξει κάτι που δεν είναι τόσο σημαντικό περιμένεις 3 24ωρα, συνήθως περνάει μόνο του. Σε 3 24ωρα το μωρό δεν παθαίνει κάτι, δεν το βάζεις σε κίνδυνο. Η παρέμβαση από το πρώτο 24ωρο μόνο σε μπελάδες μπορεί να σε βάλει.

 

Αν πχ είχε αλλεργία στα αγελαδινά (αυτά που τρώω) δεν θα το εκδήλωνε τόσο καιρό?

 

Δεν ξέρεις πότε ξεκινάει η αλλεργική αντίδραση. Συνήθως μετά από κάποιο διάστημα που εκτίθεται το μωρό στον αλλεργιογόνο παράγοντα.

 

Χαλαρωσε και καλή συνέχεια! :)

 

Αν χρειαστεί κάτι εδώ είμαστε. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα το ιδιο... τωρα ξαναεγιναν μουσταρδι, αλλα η βλεννα παραμενει...η οποια ειναι λόγω υπερλειτουργιας του εντερου...

βεβαια εμενα και πριν απο αυτο 8-9 φορες ειχε κενωσεις οποτε και παλι υπερλειτουργουσε... :D

 

 

μαλλον καποια ιωση η εντεριτιδα ειναι... ελπιζω δηλαδη γιατι το πρασινο χρωμα μπορει να σημαινει κι αλλα πραγματα...

 

 

παντως κλεινει 1 εβδομαδα η κατασταση αυτή...

 

ευχομαι περαστικα μας!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς απ' όταν κάναμε το 2ο εμβόλιο πριν από 5 μέρες τα ίδια. Στην αρχή βλέννα, μετά πράσινα και μετά διάρροια κατακίτρινη και πόνους κλάμα σπαρακτικό και γουργούρισμα στην κοιλιά. Η παιδίατρος από τηλεφώνου μου είπε ότι είναι ελαφριά γαστρεντερίτιδα. Μου τη δίνει γιατί απορρίψαμε το προαιρετικό εμβόλιο για τη γαστρεντερίτιδα καθώς λέγεται ότι ο θηλασμός προστατεύει το γαστρεντερικό σύστημα. Βέβαια θα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερα...με εμετούς και πυρετό, αλλά υποφέρει το τριανταφυλλάκι μου και δεν μπορώ να το βοηθήσω..

Link to comment
Share on other sites

Πράσινα κακάκια δε μας ανησυχούν καθόλου. Έτσι μου έχει πει παιδίατρος και παιδογαστρεντερολόγος. Η βλέννα μπορεί να είναι και σύμπτωμα αλλεργίας αλλά συνοδεύεται και με άλλα συμπτώματα, όπως πχ αίμα στα κακάκια.

Εμείς βλέννα είχαμε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του θηλασμού, βέβαια είχαμε και αλλεργία. Το αίμα έχει σταματήσει εδώ και 4 μήνες, αλλά η βλέννα συνεχιζόταν...

Με την εισαγωγή στερεών τροφών σταμάτησε.

Από εχθές όμως ξαναείδα βλέννα σε δύο κενώσεις. Επειδή ανησύχησα μίλησα με τον παιδίατρο μου σήμερα και με καθυσήχασε... Μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και δεν έχει να κάνει με την αλλεργία την οποία πιστεύουμε ότι έχουμε ξεπεράσει. θα σας ενημερώσω για οτιδήποτε νεότερο.

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς απ' όταν κάναμε το 2ο εμβόλιο πριν από 5 μέρες τα ίδια. Στην αρχή βλέννα, μετά πράσινα και μετά διάρροια κατακίτρινη και πόνους κλάμα σπαρακτικό και γουργούρισμα στην κοιλιά. Η παιδίατρος από τηλεφώνου μου είπε ότι είναι ελαφριά γαστρεντερίτιδα. Μου τη δίνει γιατί απορρίψαμε το προαιρετικό εμβόλιο για τη γαστρεντερίτιδα καθώς λέγεται ότι ο θηλασμός προστατεύει το γαστρεντερικό σύστημα. Βέβαια θα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερα...με εμετούς και πυρετό, αλλά υποφέρει το τριανταφυλλάκι μου και δεν μπορώ να το βοηθήσω..

 

Περαστικά σας!

 

Το εμβόλιο για τη γαστρεντερίτιδα καλύπτει μόνο την περίπτωση ενός ιού, τις περισσότερες γαστρεντερίτιδες τις περνά κανονικότατα το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια! η διάρροια συνεχίζεται, το ίδιο και ο πόνος όταν προσπαθεί να ενεργηθεί ή έχει αέρια (νομίζω πως μαζί με τον πόνο της γαστρεντερίτιδας περνάει και κωλικούς) αλλά σήμερα έσπασε κάθε ρεκόρ...έκλαιγε γοερά επί 5 ώρες με πολύ μικρά διαλείμματα :( Τώρα κοιμήθηκε αφού έκανε 2-3 φορές εμετό από το κλάμα.

Αυτό που άλλαξε σήμερα στη διατροφή μου ήταν ότι έφαγα ακτινίδιο, κοτόπουλο και μουστάρδα, ξέρετε αν παίζει κάποιο ρόλο ιδίως το ακτινίδιο;

Έχω ειδοποιήσει τη γιατρό μας αλλά μου φαίνεται άσχετη από θηλασμό γιατί μου λέει ότι δεν έχουν σχέση αυτά που τρώω.

Link to comment
Share on other sites

stella36 και το δικο μου μωρακι οταν εφαγα ακτινιδιο μια φορα τρελλαθηκε στα κακακια και ειχαν μεσα πρασινη βλεννα. Μετα απο 1-2 μερες περασε και το απεδωσα στο ακτινιδιο.

 

Επισης αλλη μια φορα που ειχε αρκετες μερες να κανει κακακια, οταν τελικα τα εκανε ειχε μεσα ροζ-κοκκινη βλενα.

 

Την Δευτερα θα παμε παιδιατρο και θα τον ρωτησω για ολα αυτα :)

 

Οσο για τον πονο, οταν ζοριζεται και δεν μπορει να τα κανει κλαιει ακομα και στον υπνο της :evil:

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Bizoudaki τί σας είπε ο παιδίατρος; εμείς πήγαμε χθες και μου είπε ότι αν δεν περάσει σε 3-4 μέρες να της δώσω ένα φάρμακο που μου έγραψε. Στο μεταξύ χθες είχαμε μία κένωση με βλέννα και αίμα και το απέδωσε στη γαστρεντερίτιδα... Σήμερα είναι η 11η μέρα διάρροιας :(

Με το ακτινίδιο είχε καμία από σας παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι η 11η μέρα διάρροιας :(

Με το ακτινίδιο είχε καμία από σας παρόμοια εμπειρία;

 

Μπορείς να μου γράψεις πως είναι ακριβώς τα κακά της, πόσες κενώσες κάνει και πως ήταν πριν την διάρροια;;;;

 

ΥΓ. θα γίνω τελικά.... κακολόγος..... :lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα τελικά κράτησε 2 εβδομάδες... διάρροια στην αρχή με βλέννα, μετα πράσινα μετα πάλι μουσταρδί μετά παλι πράσινα, που και που βλέννα και τελικά έφτιαξε!!! :D

 

ο γιατρός μου είπε στην διάρροια αφου συνεχιζόταν αρκετες μερες να βράσω γλασσε ρυζάκι και να της δώσω το νεράκι...νομίζω βοήθησε! 2 φορές της έδωσα απο λίγο...

 

Όταν είχαμε πράσινα πάντως είχα φάει ακτινίδιο!!!!!!Μαλλον κάτι παίζει...

κομμενο απο εδώ και περα :?

 

περαστικά...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοντεύω να ξεχάσω πώς ήταν πριν.. μουσταρδί με κόκκους (!) συχνά με βλέννα και για ένα διάστημα μαγιονεζί...τώρα έντονα κίτρινο υγρό, 3-4 κενώσεις τη μέρα δλδ λιγότερες από το κανικό που ήταν 5-6. Και μέχρι να τα κάνει πονάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...