Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

εγω παντως χθες πηγα μεχρι το ζαχαροπλαστειο με τον αντρα μου κ ας εχω 11 μερες που γεννησα.κ σημερα θα παω να με δει ο γιατρος.το μωρο δεν το βγαζω εννοειται,αλλα να σας πω την αληθεια εχω ηδη φρικαρει στο σπιτι κ ειναι κ αυγουστος... η μικρη ολη μερα κοιμαται, καν δεν ακουγεται ξυπναει,την ταιζω κ την αλλαζω, μιση ωριτσα δουλεια κ μετα παλι για υπνο κ εχω αρκετο ελευθερο χρονο!!!!η μανα μου μου ειπε να βγω για ενα καφε να ξεσκασω,αλλα χωρις να το μαθει η πεθερα μου γιατι θα αρχιζε πααααλι τα γνωστα περι σαραντισμου κλπ....ελεος...εννοειται πως ο καθενας πιστευει τα δικα του,εγω απλως τη γνωμη μου λεω..

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω παντως χθες πηγα μεχρι το ζαχαροπλαστειο με τον αντρα μου κ ας εχω 11 μερες που γεννησα.κ σημερα θα παω να με δει ο γιατρος.το μωρο δεν το βγαζω εννοειται,αλλα να σας πω την αληθεια εχω ηδη φρικαρει στο σπιτι κ ειναι κ αυγουστος... η μικρη ολη μερα κοιμαται, καν δεν ακουγεται ξυπναει,την ταιζω κ την αλλαζω, μιση ωριτσα δουλεια κ μετα παλι για υπνο κ εχω αρκετο ελευθερο χρονο!!!!η μανα μου μου ειπε να βγω για ενα καφε να ξεσκασω,αλλα χωρις να το μαθει η πεθερα μου γιατι θα αρχιζε πααααλι τα γνωστα περι σαραντισμου κλπ....ελεος...εννοειται πως ο καθενας πιστευει τα δικα του,εγω απλως τη γνωμη μου λεω..

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου και να το χαιρεσται!Δεν ξέρω τι έχετε ακριβώς με την πεθερά σου αλλά γιατί κάθεστε και σκατε και οι δύο με το μπεμπε μέσα στο σπίτι?είσαι μεγάλη κοπέλα και πλέον μανούλα και εσυ αποφασίζεις για το μωρό σου γιατί πρέπει τιρρανιεσται για τις ιδιοτροπίες της πεθεράς σου?και εγώ το μωρό μου το έβγαλα 10 ημερών μες στο καταχείμωνο για να κάνουμε μαζί με τους γονείς τις γιορτές.και οπότε ερχόταν η μαμά μου έβγαινα για καφέ.μια φίλη μου γέννησε πριν ένα μήνα και μετά από μια βδομάδα άρχισαν τις βόλτες με το μπεμπε.

Βέβαια σέβομαι όλες τις γνώμες ο καθένας κάνει ότι θέλει απλά προσωπικά αυτό για μένα είναι λίγο τραβηγμένο πλέον στις μέρες μας....

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου και να το χαιρεσται!Δεν ξέρω τι έχετε ακριβώς με την πεθερά σου αλλά γιατί κάθεστε και σκατε και οι δύο με το μπεμπε μέσα στο σπίτι?είσαι μεγάλη κοπέλα και πλέον μανούλα και εσυ αποφασίζεις για το μωρό σου γιατί πρέπει τιρρανιεσται για τις ιδιοτροπίες της πεθεράς σου?και εγώ το μωρό μου το έβγαλα 10 ημερών μες στο καταχείμωνο για να κάνουμε μαζί με τους γονείς τις γιορτές.και οπότε ερχόταν η μαμά μου έβγαινα για καφέ.μια φίλη μου γέννησε πριν ένα μήνα και μετά από μια βδομάδα άρχισαν τις βόλτες με το μπεμπε.

Βέβαια σέβομαι όλες τις γνώμες ο καθένας κάνει ότι θέλει απλά προσωπικά αυτό για μένα είναι λίγο τραβηγμένο πλέον στις μέρες μας....

 

 

το ξερω εχεις δικιο κ εγω ποτε δεν τα πιστευα αυτα κ δεν θα τα κρατησω...την μπεμπα θα την βγαλω αναγκαστικά κιολας πριν τα 40 επειδη θα παμε στο χωριο...!!!να σου ζησει κ εσενα το μωρουλι σου!!!:P:p

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

το ξερω εχεις δικιο κ εγω ποτε δεν τα πιστευα αυτα κ δεν θα τα κρατησω...την μπεμπα θα την βγαλω αναγκαστικά κιολας πριν τα 40 επειδη θα παμε στο χωριο...!!!να σου ζησει κ εσενα το μωρουλι σου!!!:P:p

 

Βγαλτο και αυτό να δει λίγο ήλιο!!!Δεν νομίζω η πεθερά σου να κάθεται κατάσκοπος μπροστά στο σπίτι μήπως και βγείτε έξω!!!!:D Μα αφού καταρχάς το μωρό πρέπει μέσα σε μια βδομάδα να το ξαναπάς στο νοσοκομείο για εξέταση (δεν ξέρω άμα σας κάνανε εσάς) και στον 1ο μήνα στο παιδίατρο για να το εξετάσει,δεν ξέρω πως τα σκέφτονται κάποιοι το να κάτσεις πάνω από μήνα μέσ στο σπίτι...

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια το ειπα και το 3αναλεω , ζηστε κανονικα εφοσον το θελετε μετα τη γεννα , ουτε 40 ουτε 20 ουτε 10 ουτε 60 . Μην ακουτε κανεναν μα κανεναν και λειτουργηστε οπως θελετε . Τα παιδια σας πληροφορω τα κανει καλο ο ηλιος απο την πρωτη μερα της γεννας τους . Βγαλτε τα ε3ω και χαρειτε την καινουργια σας ζωη . Απορω γιατι δεν φοβασαι να πεις στην πεθερα σου οτι βγαινεις ε3ω , δεν την αφορα , εκεινη μπορει να πιστευει οτι θελει και εσυ το ιδιο . Εγω αμα τυχων κανεις ρωτουσε λεω οτι δεν πιστευω στα περι σαραντισμων , περνω μια καποια ευχη οποτε τυχει και παντα απο τον πατερ που αγαπαω στο χωριο του αντρα μου αλλα λειτουργουμε κανονικα απο τη μερα που βγαινουμε απο το μαιευτηριο . Σε αυτη τη γεννα κιολας εχουμε ενα μα ενα σωρο δουλειες και με το που θα βγουμε θα πρεπει να προλαβουμε σε 1 μερα να τακτοποιησουμε τις μικρες εκρεμοτητες για παμε την επομενη να παρουμε τα παιδια μας απο το χωριο ωστε να προλαβουμε να γυρησουμε για την γιορτη του σχολειου για την γνωριμια με τις δασκαλες , εννοειτε οτι το μπεμπε θα ειναι μαζι μας σε ολα αυτα . Το εχω πει οτι και ακομα με κρυο τα βγαζω δεν εχω προβλημα και να σας πω την αληθεια τα παιδια κολισανε πολυ λιγες ιωσεις φετος που ητανε και η πρωτη φορα που πηγανε σχολειο .

Κοριτσια εχω περασει 3 εγκυμοσυνες και συντομα 3 γεννες φανταζεστε να εμενα μεσα απο 40 μερες για καθε παιδι χαχαχαχαχα θα επρεπε μισο χρονο περιπου να ειμαι μεσα στο σπιτι , εεεεε δεν γινονται αυτα ρε παιδιααααααααααααα

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλήμερα κορίτσια!Ήθελα να ρωτήσω κάτι "χαζό".Εμένα ήρθε ο πάπας σπίτι στις 20 μέρες και μας διάβασε μια ευχουλα και από τότε εγώ βγαίνω εξω.(Αυτά για τα ρούχα του μωρού, την περίοδο των γυναικών, την γρουσουζια της λεχωνας καθώς και αλλά τόσα που λενε τα θεωρώ τραγικά)Ήθελα να αναψω ένα κεράκι στην εκκλησια γιατί απλά έτσι νιωθω.Μήπως δεν επιτρέπεται πριν τις 40 μέρες?Να μου πεις τι ρωτάω τώρα?Ξέρω και εγώ?Με αυτά που ακούω!

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα κορίτσια!Ήθελα να ρωτήσω κάτι "χαζό".Εμένα ήρθε ο πάπας σπίτι στις 20 μέρες και μας διάβασε μια ευχουλα και από τότε εγώ βγαίνω εξω.(Αυτά για τα ρούχα του μωρού, την περίοδο των γυναικών, την γρουσουζια της λεχωνας καθώς και αλλά τόσα που λενε τα θεωρώ τραγικά)Ήθελα να αναψω ένα κεράκι στην εκκλησια γιατί απλά έτσι νιωθω.Μήπως δεν επιτρέπεται πριν τις 40 μέρες?Να μου πεις τι ρωτάω τώρα?Ξέρω και εγώ?Με αυτά που ακούω!

 

Η ευχή που πήρες ήταν η ευχή της γέννησης δεν υπάρχει να ξέρεις μισός σαρντισμός... μέχρι να πάρει την ευχή του σαραντισμού δεν κάνει να μπεις σε εκκλησία.. πριν τις 40 μέρες δεν κάνει να μπεις διότι δεν έχεις ακόμα καθαρίσει απο τα λόχεια... να βγαίνεις έξω εσύ μπορείς το μωρό λένε δεν κάνει αλλα να σου πω επείδή και εγώ στο ίδιο κλαμπ είμαι και το μωρό μου είναι ακόμα 27 ημερών απο την μέρα που πήρα ευχή βγαίνω με το παιδί αλλά μόνο σε ανοιχτούς χώρους υπάρχουν και αρρώστιες βλέπεις απλά όταν γυρνάω σπίτι ανάβω το θυμιατό και ξεματιάζω το παιδί.. (δεν ξέρω αν εσύ πιστεύεις σε αυτά ), ευχή σαραντισμού μπορείς να πάρεις απο την 35η μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Η ευχή που πήρες ήταν η ευχή της γέννησης δεν υπάρχει να ξέρεις μισός σαρντισμός... μέχρι να πάρει την ευχή του σαραντισμού δεν κάνει να μπεις σε εκκλησία.. πριν τις 40 μέρες δεν κάνει να μπεις διότι δεν έχεις ακόμα καθαρίσει απο τα λόχεια... να βγαίνεις έξω εσύ μπορείς το μωρό λένε δεν κάνει αλλα να σου πω επείδή και εγώ στο ίδιο κλαμπ είμαι και το μωρό μου είναι ακόμα 27 ημερών απο την μέρα που πήρα ευχή βγαίνω με το παιδί αλλά μόνο σε ανοιχτούς χώρους υπάρχουν και αρρώστιες βλέπεις απλά όταν γυρνάω σπίτι ανάβω το θυμιατό και ξεματιάζω το παιδί.. (δεν ξέρω αν εσύ πιστεύεις σε αυτά ), ευχή σαραντισμού μπορείς να πάρεις απο την 35η μέρα...

Πολινα μου συγνωμη αλλα τα πιστευεις αυτα ??????

Δεν θελω να σε προσβαλω αλλα ο Χριστος και η Παναγια , τι παει να πει οτι δεν μπορει να μπει σε Εκκλησια επειδη εχει αιμα απο τη γεννα ????? τι πραγματα ειναι αυτα ?? η Εκκλησια ειναι ο Οικος Του Θεου και ειναι ευπροσδεκτος καθε ανθρωπος . Σας παρακαλω βρε κοριτσια ,, τι παει να πει πρεπει να βγει , δεν πρεπει να βγει .... τι ειναι αυτα ???? Ειμαι θρησκευομενο ατομο , λατρευω Το Χρηστο και Το Θεο αλλα οχι αυτα δεν τα πιστευω , ο Θεος ειναι πανω απο αυτες τις δυσιδαιμονιες . Κανονικοτατα μπηκα σε Εκκλησια απο την αρχη και μαλιστα εκει διαβασε ο Πατερ την ευχη στην κορη μου στην οποια πηγαμε ολοι μαζι . Εννοειτε οτι μπορεις και να βγεις χωρις ευχες κτλ και το παιδι το ιδιο , οχι μονο σε παιδοτοπους και πολυ κλειστους χωρους οπου ειναι γεματο αλλα παιδακια μονο και μονο για να μην κολησει τπτ , ε αμα εχεις και αλλα παιδια σπιτι αυτο δεν ισχυει καν. Ουτε ρουχα απλωμενα μεσα ή εξω 3ερω γω ουτε τετοια , επιτελους βρε παιδια ειναι δυνατον να πιστευουμε σε τετοια ???? Το 40ημερο το κρατουσανε παλια γιατι οι γυναικες εργαζοντουσανε σε χωραφια και επειδη το αιμα μπορει να διαρκεσει εως και τοσες μερες με αυτο τον τροπο την προστατευανε απο σκληρες εργασιες . Κοριτσια προσοχη κιολας γιατι η επιλοχειος καραδοκει και απο κατι τετοια μπορει και να ε3ελιχθει , δεν υπαρχουνε πρεπει , υπαρχει το τι αισθανεσαι εσυ να κανεις .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω μια απορία... εσείς που δεν βγάζετε τα μωρά έξω τις πρώτες 40 μέρες, γεννήσατε στο σπίτι; Δεν γεννήσατε σε μαιευτήριο ή νοσοκομείο; Πώς τα πήρατε μετά τα μωρά στο σπίτι; Έξω δεν τα βγάλατε για να πάνε από το μαιευτήριο στο σπίτι; Έπαθαν τίποτα;

 

Και ότι δεν μπορείς να μπεις σε εκκλησία, πρώτη φορά το ακούω!!! Υπάρχει επίσημη εντολή από την Αρχιεπισκοπή ή το έχει βγάλει κάποιος παπάς από το μυαλό του;

 

Κατά τ' άλλα να πω ότι με κάλυψε η απάντηση της Όπαλ και ειδικά το παρακάτω κείμενο.

 

Σχετικά με το ιουδαϊκό κατάλοιπο έψαξα και βρήκα τα εξής. Η γυναίκα θεωρέιται ακάθαρτη όχι λόγω της σεξουαλικής επαφής (τότε θα έπρεπε να μην πηγαίνει στην εκκλησία και όσο είναι έγκυος) αλλά λόγω του αίματος που αποβάλλει. Στον ιουδαϊσμό υπήρχε μία σύγχυση ανάμεσα στην υγιεινή και την ηθική καθαρότητα. Οι ιουδαίοι την εποχή του Χριστού είχαν πάμπολλες διατάξεις περί υγιεινής που ήταν κομμάτι της θρησκείας τους. Έπρεπε να πλένουν συχνά τα τραπέζια που έτρωγαν και τα μαγειρικά σκεύη. Ο ιουδαισμός είχε πάρα πολλές τυπολατρικές διατάξεις. Αν διαβάσετε το Ευαγγέλιο θα δείτε ένα τεράστιο κομμάτι του είναι αφιερωμένο στην προσπάθεια του Χριστού να εξηγήσει στους Φαρισαίους ότι αυτές οι τυπικές διατάξεις δεν είναι πράγματα που ενδιαφέρουν πραγματικά το Θεό. Όταν οι Φαρισαίοι είχαν κάνει παρατήρηση στο Χριστό ότι οι μαθητές του δε νήστευαν αυτός τους είχε πει ότι δεν μολύνεται κανείς από αυτά που μπαίνουν στο στόμα αλλά από αυτά που βγαίνουν. Αμέσως μετά εξήγησε ότι με το αυτά που βγαίνουν από το στόμα εννοούσε τα λόγια που πληγώνουν τους συνανθρώπους μας γιατί αυτά λέει βγαίνουν από την καρδιά ενώ οι τροφές πηγαίνουν στην κοιλιά και ακολουθούν μια φυσιολογική διαδικασία. Όσοι λοιπόν φανατίζονται με τυπικά πράγματα καλά θα κάνουν να διαβάσουν άλλη μια φορά το Ευαγγέλιο να δουν σε ποιά πράγματα έδωσε βάση ο Χριστός και σε ποια όχι.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολινα μου συγνωμη αλλα τα πιστευεις αυτα ??????

Δεν θελω να σε προσβαλω αλλα ο Χριστος και η Παναγια , τι παει να πει οτι δεν μπορει να μπει σε Εκκλησια επειδη εχει αιμα απο τη γεννα ????? τι πραγματα ειναι αυτα ?? η Εκκλησια ειναι ο Οικος Του Θεου και ειναι ευπροσδεκτος καθε ανθρωπος . Σας παρακαλω βρε κοριτσια ,, τι παει να πει πρεπει να βγει , δεν πρεπει να βγει .... τι ειναι αυτα ???? Ειμαι θρησκευομενο ατομο , λατρευω Το Χρηστο και Το Θεο αλλα οχι αυτα δεν τα πιστευω , ο Θεος ειναι πανω απο αυτες τις δυσιδαιμονιες . Κανονικοτατα μπηκα σε Εκκλησια απο την αρχη και μαλιστα εκει διαβασε ο Πατερ την ευχη στην κορη μου στην οποια πηγαμε ολοι μαζι . Εννοειτε οτι μπορεις και να βγεις χωρις ευχες κτλ και το παιδι το ιδιο , οχι μονο σε παιδοτοπους και πολυ κλειστους χωρους οπου ειναι γεματο αλλα παιδακια μονο και μονο για να μην κολησει τπτ , ε αμα εχεις και αλλα παιδια σπιτι αυτο δεν ισχυει καν. Ουτε ρουχα απλωμενα μεσα ή εξω 3ερω γω ουτε τετοια , επιτελους βρε παιδια ειναι δυνατον να πιστευουμε σε τετοια ???? Το 40ημερο το κρατουσανε παλια γιατι οι γυναικες εργαζοντουσανε σε χωραφια και επειδη το αιμα μπορει να διαρκεσει εως και τοσες μερες με αυτο τον τροπο την προστατευανε απο σκληρες εργασιες . Κοριτσια προσοχη κιολας γιατι η επιλοχειος καραδοκει και απο κατι τετοια μπορει και να ε3ελιχθει , δεν υπαρχουνε πρεπει , υπαρχει το τι αισθανεσαι εσυ να κανεις .

 

ναι η αλήθεια είναι τα πιστεύω και μάλιστα πολύ.... κυρίως στο μάτι ... δεν είμαι άτομο που τρέχει σε εκκλησίες ούτε που κάνει τους μεγαλούς σταυρούς... νηστεύω μόνο την μεγάλη βδομάδα και άντε κανα 2 φορες ακόμα το χρόνο μόνα για 2-3 μέρες... πιστεύω ότι ο θεος είναι παντού και όχι μόνο στην εκκλησία αλλα και στο σπίτι μας... όμως αυτό το άτιμο το μάτι το φοβάμαι πάρα πολύ και μου έχουν τύχει πάρα πολλά ένα παράδειγμα θα σου πω έβγαλα το παιδί την πρώτη μέρα το είδε μια θεία μου και μέχρι να γυρίσω το μωρό είχε γεμίσει κοκκινίλες και σπιθουράκια πάω στην παιδίατρο δεν μπορούσε να καταλάβει απο τι το έπαθε .. πρόσεξε μόνο στο πρόσωπο όχι στο σωμα,,, αλλάζω σεντόνια βάζω κρέμες τίποτα γινόταν χειρότερα και σκέφτομαι να της κάνω το μάτι ... σε 30 λέπτά μεσα το παιδί καθάρισε.... ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει όπου θελει και να πράτει όπως νομίζει και δεν πρέπει να κατακρίνουμε καμία πεποίθηση...

Link to comment
Share on other sites

Πεστα ρε κοπελα μου , πεστα . ΠΟλυ ενδιαφερων το κειμενο που παραθεσες , μα ακομα και αυτο να μην διαβασεις αμα αγαπας πολυ το Χρηστο θα καταλαβεις οτι ειναι αγαπη , ειναι ειρηνη , δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να απαγορευε την εισοδο στον Οικο Του σε μια νεα μητερα και σε ενα αθωο βρεφος που καμια αμαρτια δεν εχει .

Μην πιστευετε σε τετοια , οποια κοπελα θελει να βγει , να βγει κατευθειαν απο το μαιευτηριο , οποια θελει να μεινει μεσα επειδη το θελει και ειναι κουρασμενη να μεινει μεσα , οποια θελει να παει Εκκλησια εννοειτε να παει , οποια θελει να βγαλει το μωρακι ε3ω να το κανει , και κρυο να εχει ας το ντυσει καλα και ας παει οπου θελει .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

όμως αυτό το άτιμο το μάτι το φοβάμαι πάρα πολύ και μου έχουν τύχει πάρα πολλά ένα παράδειγμα θα σου πω έβγαλα το παιδί την πρώτη μέρα το είδε μια θεία μου και μέχρι να γυρίσω το μωρό είχε γεμίσει κοκκινίλες και σπιθουράκια πάω στην παιδίατρο δεν μπορούσε να καταλάβει απο τι το έπαθε .. πρόσεξε μόνο στο πρόσωπο όχι στο σωμα,,, αλλάζω σεντόνια βάζω κρέμες τίποτα γινόταν χειρότερα και σκέφτομαι να της κάνω το μάτι ... σε 30 λέπτά μεσα το παιδί καθάρισε.... ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει όπου θελει και να πράτει όπως νομίζει και δεν πρέπει να κατακρίνουμε καμία πεποίθηση...

Κι εγώ πιστεύω στο μάτι, αλλά ΟΚ, αν το μωρό ματιαστεί παίρνω κάποιον που ξέρει από ξεμάτιασμα και το ξεματιάζει. Δεν παίρνω καμία άλλη προφύλαξη, εκτός από τις ευχές που δίνονται στην εκκλησία.

 

Δεν υπήρχε περίπτωση να κρατήσω νεογέννητο μωρό σπίτι για να μην ματιαστεί. Φοβάμαι το μάτι αλλά περισσότερο φοβάμαι τον ίκτερο και τη ραχίτιδα!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω στο μάτι, αλλά ΟΚ, αν το μωρό ματιαστεί παίρνω κάποιον που ξέρει από ξεμάτιασμα και το ξεματιάζει. Δεν παίρνω καμία άλλη προφύλαξη, εκτός από τις ευχές που δίνονται στην εκκλησία.

 

Δεν υπήρχε περίπτωση να κρατήσω νεογέννητο μωρό σπίτι για να μην ματιαστεί. Φοβάμαι το μάτι αλλά περισσότερο φοβάμαι τον ίκτερο και τη ραχίτιδα!!

 

έτσι είναι...ούτε και εγώ έκατσα μέσα 40 μέρες στις 18 βγήκαμε βόλτα και στις 20 πηραμε ευχή και ασ μου έλεγαν δεν κάνει να βγεις... πείμενα το οκ απο την παιδίατρο... το μάτι ξέρω να το κάνω εγώ ευτυχώς γιατί έχουμε πολλούς καλοθελητές τριγύρω μας...ιδιως αυτή η θεια που ανέφερα είναι άλλο πραγμα όποτε μας βλέπει κάτι θα συμβεί.. νύφη βγήκα απο το σπίτι μου και σκίστηκε το νυφικό!!!!.. ασε

Link to comment
Share on other sites

Πολινα μου συγνωμη αλλα τα πιστευεις αυτα ??????

Δεν θελω να σε προσβαλω αλλα ο Χριστος και η Παναγια , τι παει να πει οτι δεν μπορει να μπει σε Εκκλησια επειδη εχει αιμα απο τη γεννα ????? τι πραγματα ειναι αυτα ?? η Εκκλησια ειναι ο Οικος Του Θεου και ειναι ευπροσδεκτος καθε ανθρωπος . Σας παρακαλω βρε κοριτσια ,, τι παει να πει πρεπει να βγει , δεν πρεπει να βγει .... τι ειναι αυτα ???? Ειμαι θρησκευομενο ατομο , λατρευω Το Χρηστο και Το Θεο αλλα οχι αυτα δεν τα πιστευω , ο Θεος ειναι πανω απο αυτες τις δυσιδαιμονιες . Κανονικοτατα μπηκα σε Εκκλησια απο την αρχη και μαλιστα εκει διαβασε ο Πατερ την ευχη στην κορη μου στην οποια πηγαμε ολοι μαζι . Εννοειτε οτι μπορεις και να βγεις χωρις ευχες κτλ και το παιδι το ιδιο , οχι μονο σε παιδοτοπους και πολυ κλειστους χωρους οπου ειναι γεματο αλλα παιδακια μονο και μονο για να μην κολησει τπτ , ε αμα εχεις και αλλα παιδια σπιτι αυτο δεν ισχυει καν. Ουτε ρουχα απλωμενα μεσα ή εξω 3ερω γω ουτε τετοια , επιτελους βρε παιδια ειναι δυνατον να πιστευουμε σε τετοια ???? Το 40ημερο το κρατουσανε παλια γιατι οι γυναικες εργαζοντουσανε σε χωραφια και επειδη το αιμα μπορει να διαρκεσει εως και τοσες μερες με αυτο τον τροπο την προστατευανε απο σκληρες εργασιες . Κοριτσια προσοχη κιολας γιατι η επιλοχειος καραδοκει και απο κατι τετοια μπορει και να ε3ελιχθει , δεν υπαρχουνε πρεπει , υπαρχει το τι αισθανεσαι εσυ να κανεις .

 

και κάτι που ξέχασα να αναφέρω ... απάντησα στην κοπέλα και δεν θεωρώ βρόμικο ένα αθώο μωράκι ούτε μια λεχώνα διότι τότε δεν θα έπρεπε να πηγαίνουμε στην εκκλησία και όταν θα είχαμε περίοδο.. πιστεύω όμως πολύ στον θεό και στην παναγία έκει πηγαίνει το πιστεύω και μάλιστα πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και κάτι που ξέχασα να αναφέρω ... απάντησα στην κοπέλα και δεν θεωρώ βρόμικο ένα αθώο μωράκι ούτε μια λεχώνα διότι τότε δεν θα έπρεπε να πηγαίνουμε στην εκκλησία και όταν θα είχαμε περίοδο.. πιστεύω όμως πολύ στον θεό και στην παναγία έκει πηγαίνει το πιστεύω και μάλιστα πολύ...

Απλως καλο ειναι να προσεχουμε λιγο πως εκφραζομαστε και για τη νεα μητερα και για το νεογνο μωρακι . Η λεξη βρωμικη ακουγετε παρα παρα πολυ ασχημη .Και εγω πιστευω ομως οπως 3αναειπα δεν πιστευω σε καμια απο αυτες τις δυσιδαιμονιες , ουτε φυσικα τειρω κατι απο αυτα .

Ο Οικος του Θεου ειναι ανοικτος για ολους τους ανθρωπους .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πάντως πιο βρώμικους θεωρώ όλους αυτούς και αυτές (κυρίως) που περιμένουν τις νέες μανούλες εν έτει 2012 να βγάλουν τα κόμπλεξ τους και να πουν κάτι τέτοιες κακιούλες....ξέρετε ποιούς λέω...τους έχετε όλες στην ενορία της γειτονιάς!!!

εγω μιας και γεννάω ως 15/10 μάλλον δε θα βγω και πολύ γρήγορα έξω εκτος πια κι αν ο καιρός μας κάνει το χατήρι!!ίδωμεν!!

επίσης έχω πάει με περίοδο στην Εκκλησία,έχω προσκυνήσει κανονικά δεν ρώτησα κανένα ούτε και το είπα πουθενά και κανείς δε με σκάναρε να δει τι γίνεται!!!!!:lol::lol: μη μασάτε!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρηνιώ για σένα είναι ακόμα πιο σημαντικό να βγεις γρήγορα έξω για να βλέπει το μωρό ο ήλιος, ο οποίος το φθινόπωρο δεν είναι τόσο δυνατός όσο το καλοκαίρι, άσε που το μωρό θα είναι πιο ντυμένο. Απλά θα βγαίνετε το μεσημέρι και όχι σε κλειστούς χώρους. Το κρύο δεν πείράζει, αφού δεν αρρωσταίνουμε από το κρύο, αλλά από τους ιούς. Θα στα πει και ο γιατρός αυτά.

 

Με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Ρηνιώ για σένα είναι ακόμα πιο σημαντικό να βγεις γρήγορα έξω για να βλέπει το μωρό ο ήλιος, ο οποίος το φθινόπωρο δεν είναι τόσο δυνατός όσο το καλοκαίρι, άσε που το μωρό θα είναι πιο ντυμένο. Απλά θα βγαίνετε το μεσημέρι και όχι σε κλειστούς χώρους. Το κρύο δεν πείράζει, αφού δεν αρρωσταίνουμε από το κρύο, αλλά από τους ιούς. Θα στα πει και ο γιατρός αυτά.

 

Με το καλό το μωράκι σου!

 

 

δεν είναι τόσο το κρύο όσο η βροχή!!κατάλαβες;;σκέφτομαι αν γεννήσω π.χ. 10/10 μέχρι να βρούμε ρυθμούς και να ξεκινήσουμε βόλτες θα μπεί Νοέμβρης..θα ξεκινησουν οι βροχές οπότε που να πας;;;αλλιώς το κρύο όντως δεν πειράζει αλλά ο συγχνωτισμός των κλειστών χώρων που δεν αερίζονται σωστά!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλέ γιατί να περιμένετε το Νοέμβριο; Αμέσως θα βγείτε! Δεν χρειάζεται πολύ ώρα, 10-15 λεπτά να πάρει το παιδί λίγο ήλιο και να ξεφύγεις κι εσύ από τους τέσσερις τοίχους. Είναι σημαντικό και για την επιλόχειο κατάθλιψη. Τότε που γέννησα τον μικρό μου είχε πολλές βροχές και αργήσαμε λίγο να βγούμε (10 μέρες δηλαδή, μη φανταστείς). Όταν με είδε ο γυναικολόγος μου για άσχετο λόγο, το πρώτο που με ρώτησε ήταν πώς είναι το μωρό και το δεύτερο αν βγαίνω έξω. Όταν του είπα ότι δεν είχα βγει γιατί είχε βροχές, τα άκουσα κανονικά :rolleyes:

 

Την επόμενη μέρα βγήκα και συνέχισα να βγαίνω. Τα μωράκια στην αρχή είναι πολύ καλόβολα (μαμ, κακά, νάνι) και εύκολα στις βόλτες, ούτε απαιτήσεις έχουν ούτε τίποτα. Και τους αρέσει το κούνημα στο καροτσάκι! Αν δεν έχεις μεγαλύτερο παιδάκι ακόμα καλύτερα, γιατί άνετα αποφεύγεις παιδικές χαρές και παιδότοπους.

 

Και από το νοσοκομείο το ίδιο μας είχαν πει, τα μωράκια να τα βγάλουμε αμέσως έξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ γιατί να περιμένετε το Νοέμβριο; Αμέσως θα βγείτε! Δεν χρειάζεται πολύ ώρα, 10-15 λεπτά να πάρει το παιδί λίγο ήλιο και να ξεφύγεις κι εσύ από τους τέσσερις τοίχους. Είναι σημαντικό και για την επιλόχειο κατάθλιψη. Τότε που γέννησα τον μικρό μου είχε πολλές βροχές και αργήσαμε λίγο να βγούμε (10 μέρες δηλαδή, μη φανταστείς). Όταν με είδε ο γυναικολόγος μου για άσχετο λόγο, το πρώτο που με ρώτησε ήταν πώς είναι το μωρό και το δεύτερο αν βγαίνω έξω. Όταν του είπα ότι δεν είχα βγει γιατί είχε βροχές, τα άκουσα κανονικά :rolleyes:

 

Την επόμενη μέρα βγήκα και συνέχισα να βγαίνω. Τα μωράκια στην αρχή είναι πολύ καλόβολα (μαμ, κακά, νάνι) και εύκολα στις βόλτες, ούτε απαιτήσεις έχουν ούτε τίποτα. Και τους αρέσει το κούνημα στο καροτσάκι! Αν δεν έχεις και μεγαλύτερο παιδάκι ακόμα καλύτερα, γιατί άνετα αποφεύγεις παιδικές χαρές και παιδότοπους.

 

είδες οι παλιές;;;;;;););)

απλώς αν δεις και στο άλλο μου μηνυμα εννόησα μέχρι να βρούμε το ρυθμό μας...δηλαδή να συνηθίσω λίγο -το πρώτο μου!- τις ώρες του με τις ώρες μου..αυτό εννούσα οχι οτι σωνει και ντε πρέπει να περιμένω τόσο!!πιστεύω στο δεύτερο θα είμαι πιο "αεράτη"!!!αλλά θα νυχτώνει απο τις 5 χειμωνιάτικα μόνο πρωι μου φαίνεται θα ευνοεί γαι βολτούλα...θα έχουμε όρεξη ή θα είμαι σαν πρεζάκι με μαύρους κύκλους απο τα ξενύχτια;;;;;;:cool::cool:

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο το κρύο όσο η βροχή!!κατάλαβες;;σκέφτομαι αν γεννήσω π.χ. 10/10 μέχρι να βρούμε ρυθμούς και να ξεκινήσουμε βόλτες θα μπεί Νοέμβρης..θα ξεκινησουν οι βροχές οπότε που να πας;;;αλλιώς το κρύο όντως δεν πειράζει αλλά ο συγχνωτισμός των κλειστών χώρων που δεν αερίζονται σωστά!

 

Με κάθε καλή διάθεση σου λέω ότι αυτές είναι πολυτέλειες του πρώτου παιδιού :lol: κι εγώ την ίδια εποχή γεννάω, αλλά έχω κι ένα δίχρονο μαθημένο να βγαίνει στην παιδική δις ημερησίως, σαν αντιβίωση! όπως καταλαβαίνεις είναι ανθρωπίνως αδύνατο να μείνουμε μέσα..

το έχω ξαναγράψει, τον τελευταίο καιρό έχω δει πολλές έγκυες εδώ πέρα να γεννάνε και σε 2 μέρες να είναι πίσω στην παιδική με το μεγαλύτερο παιδάκι και το νεογέννητο μαζί... κάνουν τη ζωή τους και δεν τις περιορίζει ο φόβος για αρρώστιες, ο σαραντισμός, το μάτι και λοιπά σημεία της ανατομίας :lol:

 

αν νιώθεις ότι θες να χουχουλιάσεις με το παιδάκι σου στο σπίτι, κάντο. Αν πάλι θες να βγεις, μην αφήνεις λεπτομέρειες να σε εμποδίζουν..

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε καλή διάθεση σου λέω ότι αυτές είναι πολυτέλειες του πρώτου παιδιού :lol: κι εγώ την ίδια εποχή γεννάω, αλλά έχω κι ένα δίχρονο μαθημένο να βγαίνει στην παιδική δις ημερησίως, σαν αντιβίωση! όπως καταλαβαίνεις είναι ανθρωπίνως αδύνατο να μείνουμε μέσα..

το έχω ξαναγράψει, τον τελευταίο καιρό έχω δει πολλές έγκυες εδώ πέρα να γεννάνε και σε 2 μέρες να είναι πίσω στην παιδική με το μεγαλύτερο παιδάκι και το νεογέννητο μαζί... κάνουν τη ζωή τους και δεν τις περιορίζει ο φόβος για αρρώστιες, ο σαραντισμός, το μάτι και λοιπά σημεία της ανατομίας :lol:

 

αν νιώθεις ότι θες να χουχουλιάσεις με το παιδάκι σου στο σπίτι, κάντο. Αν πάλι θες να βγεις, μην αφήνεις λεπτομέρειες να σε εμποδίζουν..

 

βλέπωντας και κάνωντας λοιπον!!

νομίζω όλες οι πρωτομάνες έχουν τα ίδια άγχη...καλά που είσαστε κι εσείς και μας επαναφέρετε απο το "άλλος κανείς δε γέννησε μόνο η Μαριώ το Γιάννη" !!!!!:lol::lol::lol:

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα δεν εχω σαραντησει,αλλα εβγαινα πολυ πριν παρω την ευχη των 20 ημερων.το μωρο δεν το εχω βγαλει καθολου λογω ζεστης.αλλα εννοειται πως πριν τα 40 θα ανεβω πανω στο χωριο στη μανα μου να κατσω.εμενα ο παπας που μου εδωσε την μιση ευχη μου ειπε οταν βγαινω να επιστρεφω σπιτι πριν το σουρουπο...ενταξει τα θεωρω τραγικα ολα αυτα..κ ρουχα του παιδιου απλωνω κανονικα ακομα κ το βραδυ...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα δεν εχω σαραντησει,αλλα εβγαινα πολυ πριν παρω την ευχη των 20 ημερων.το μωρο δεν το εχω βγαλει καθολου λογω ζεστης.αλλα εννοειται πως πριν τα 40 θα ανεβω πανω στο χωριο στη μανα μου να κατσω.εμενα ο παπας που μου εδωσε την μιση ευχη μου ειπε οταν βγαινω να επιστρεφω σπιτι πριν το σουρουπο...ενταξει τα θεωρω τραγικα ολα αυτα..κ ρουχα του παιδιου απλωνω κανονικα ακομα κ το βραδυ...

Εννοειτε οτι ειναι τραγικα , βεβαια ο πατερ 3εχασε να σοθ πει και να σου αναλυσει για πιο λογο να μην επιστρεφεις το σουροπο σπιτι γιατι μαλλον δεν ειχε και πολλα επιχειρηματα να το στηρι3ει . Τελικα καλα κανω και παω μονο στο δικο μας πατερα οπου τον 3ερουμε , μας 3ερει και δεν πιστευει σε τετοια , αλλιωτικα θα ειχα μαλωσει δεν το συζηταω.

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...