Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Επίσης να προσθέσω οτι δεν υπάρχει "μισή ευχή" των 20 ημερων στην ορθόδοξη χριστιανική εκκλησία.

Υπάρχει μια ευχη που διαβάζεται την 1η μέρα(γεννησεως), η ευχή των 8 ημερών(ονοματοδοσιας) και των 40 ημερων (εκκλησιασμός).Οι 2 πρωτες διαβάζονται στο μαιευτηριο ή το σπίτι και η τρίτη στην εκκλησια.Αλλά έτσι όπως είναι οι καταστάσεις σπάνια υπαρχουν οικογένειες που μέσα στην αναμπουμπούλα τηρούν τις 2 πρωτες.

Τωρα αν καποιοι παπάδες εξυπηρετούνται να δίνουν μια επιπλέον ευχή στις 20 μέρες....

 

(για να καταθέσω κι εγώ την δική μου άποψη, με το ζόρι πήγαμε για την ευχη του 40ντισμού.Ο μικρος μου δεν έχει κοινωνησει ως τώρα ακόμα και μετά την βάπτιση του.Η πίστη είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και όλα τα άλλα εθιμοτυπικά, μου αρέσουν ώς παράδοση της θρησκείας ή του τόπου μου, αλλά νιώθω οτι μπορώ να ακολουθώ όσα με εκφράζουν ή σημαινουν κάτι για μένα)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω καλεσα τον ιερεα στο σπιτι την πρωτη φορα (8η μερα - διακοπες και αλλαγη ιερεων) και την δευτερη στο μαιευτηριο (μολις μπορεσα να βαλω πιτζαμα - πριν τις διακοπες). Βασικα ο ιερεας μου το ειπε οταν ζητησα να μου διαβασει μια ευχη πριν γεννησω. Μας διαβασε μια ευχη για μενα για ταχεια ιαση και εκανε και την ονοματοδοσια των παιδιων (εφ οσον ειχαμε αποφασισει τα ονοματα). Μετα στις 40μερες πηγαμε στην εκκλησια. Παλι μου διαβασε μια ευχη στον προναο και πειρε τα παιδια μεσα στο ιερο.

Link to comment
Share on other sites

Και αν υπάρχει πρόβλημα και εγώ δεν μπορώ να πάω στην εκκλησία, δεν είναι υποχρεωμένος να έρθει στο σπίτι?

Αλήθεια, δίνεις και λεφτά για την ευχή που σου διαβάζει στην εκκλησία για τα σαράντα?

Link to comment
Share on other sites

oxi καλε δε δινεις χρήματα

αν δεν μπορείς ακριβώς στις 40 μερες, πήγαινε πιο πριν ή λιγο πιο μετά, δε θα μετρήσει κανεις ακριβώς τις μερες

οπως σου ειπαν τα κορίτσια, ο ιερεας δινει την ευχή στο μωρό και το πηγαίνει στις εικονες, μαλιστα τα αγοράκια τα πηγαίνει και μεσα στο ιερό

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι δεν ειναι απαραιτητο ακριβως στα 40 να πας.Εμεις πηγαιμε 5 μερες πριν.

Ο παπας δεν γινεται να ερθει στο σπιτι γιατι το μωρο πρεπει να μπει και στον ιερο ναο οπως ειπε η nina-nana

zouzounel και τα κοριτσακια μπαινουν μεσα ;)

 

Α και να ξερετε οταν πατε (τουλαχιστον εδω πως γινετε) μην μπειτε με το μωρο στον ιερο ναο.Καθιστε εξω στο προθαλαμο εμεις εκει περιμεναμε.Πρεπει αφου διαβασει ο παπας την ευχη αυτος να βαλει το μωρο μεσα και να το παει στις εικονες

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι και τα κοριτσάκια μπαίνουν. Και την δικια μου την έβαλε!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω οτι δεν υπάρχει "μισή ευχή" των 20 ημερων στην ορθόδοξη χριστιανική εκκλησία.

Υπάρχει μια ευχη που διαβάζεται την 1η μέρα(γεννησεως), η ευχή των 8 ημερών(ονοματοδοσιας) και των 40 ημερων (εκκλησιασμός).Οι 2 πρωτες διαβάζονται στο μαιευτηριο ή το σπίτι και η τρίτη στην εκκλησια.Αλλά έτσι όπως είναι οι καταστάσεις σπάνια υπαρχουν οικογένειες που μέσα στην αναμπουμπούλα τηρούν τις 2 πρωτες.

Τωρα αν καποιοι παπάδες εξυπηρετούνται να δίνουν μια επιπλέον ευχή στις 20 μέρες....

 

(για να καταθέσω κι εγώ την δική μου άποψη, με το ζόρι πήγαμε για την ευχη του 40ντισμού.Ο μικρος μου δεν έχει κοινωνησει ως τώρα ακόμα και μετά την βάπτιση του.Η πίστη είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και όλα τα άλλα εθιμοτυπικά, μου αρέσουν ώς παράδοση της θρησκείας ή του τόπου μου, αλλά νιώθω οτι μπορώ να ακολουθώ όσα με εκφράζουν ή σημαινουν κάτι για μένα)

:D:wink:

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Eγω οταν γεννησα το 2ο γιοκα μου ηταν στο δωματιο και μια παπαδια....ο πατερ δεν ξεκωλησε απο διπλα μας .....

Την 3η μερα μας διαβασε μια ευχη και στα 3 μωρακια του θαλαμου ....

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι τα κορίτσια παραπάνω ανέλυσαν γιατι η ευχή δεν είναι προσβλητική! Εγω πήγα στις 40 κάτι μέρες γιατι είμασταν εκτός Αθηνών και περιμέναμε και το μπαμπά μας που ήθελα να είναι παρόν! Ακολουθω το τυπικό όσο μπορω! Παντρευτηκα στην εκκλησία και βάφτισα και το μικρο μου 4 μηνών και κοινωνάει πολυ συχνά. Αν δεν πίστευα και είχα τις απόψεις που εξέφρασαν μερικά κορίτσια παραπάνω δεν θα παντρευομουν ή θα έκανα πολιτικό γάμο και απλη ονοματοδοσία στο μωρο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ και πάλι πιστεύω ότι ΕΙΝΑΙ λίγο προσβλητική όλη η διαδικασία.

Όχι όμως επειδή πριν από 2000-1700 χρόνια όταν ξεκίνησε αυτή η παράδοση κάποιοι ήθελαν να ισοπεδώσουν κ να υποβιβάσουν τη γυναίκα ως μητέρα. Όχι και πάλι όχι. Οι άνθρωποι τότε είχαν ελάχιστες επιστημονικές γνώσεις περί της ανθρώπινης υγείας. κι εμείς σήμερα άμα δεν είχαμε βιβλία ίντερνετ τηλεόραση και φυσικά τους γιατρούς μας θα νιώθαμε φρίκη βλέποντας αυτά τα αίματα, βλέννες και όλα τα συναφή.

Να όμως που ξέρουμε από που προέρχονται και σε τι χρησιμεύουν, πως βοηθάνε τον οργανισμό μας όλα αυτά τα δήθεν σιχαμερά πράγματα. Και από τη στιγμή που το ΞΕΡΟΥΜΕ δεν έχουμε πια το δικαίωμα να αποκαλούμε μια λεχώνα μιαρή.

Αυτή είναι η διαφορά.

 

Α ναι, και κάτι άλλο. Το να κάθονται μια μαμά με το παιδάκι της 40 μέρες μέσα στο σπίτι δεν είναι απλά ηλίθιο. Είναι και άκρως ανθυγιεινό. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα πολλές οικογένειες που το τηρούν αυτό, εμένα πάντως τα πεθερικά μου που και που πετάνε κάτι τέτοια, να μη βγεις να μην κάνεις... αλλά εγώ κάνω την κινέζα... το δικό μου θα κάνω ούτως ή άλλως.

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι τα κορίτσια παραπάνω ανέλυσαν γιατι η ευχή δεν είναι προσβλητική! Εγω πήγα στις 40 κάτι μέρες γιατι είμασταν εκτός Αθηνών και περιμέναμε και το μπαμπά μας που ήθελα να είναι παρόν! Ακολουθω το τυπικό όσο μπορω! Παντρευτηκα στην εκκλησία και βάφτισα και το μικρο μου 4 μηνών και κοινωνάει πολυ συχνά. Αν δεν πίστευα και είχα τις απόψεις που εξέφρασαν μερικά κορίτσια παραπάνω δεν θα παντρευομουν ή θα έκανα πολιτικό γάμο και απλη ονοματοδοσία στο μωρο!

Οπως είπα και πιο πάνω η πίστη (και πως την εκφράζουμε) είναι καθαρά προσωπική υπόθεση.

Εγώ ας πουμε δεν εχω κοινωνήσει ακόμα τον μικρό (22μηνων), αν δεν επέμενε ο μπαμπάς ίσως και να μην τον πήγαινα για 40ντισμό, ήθελα όμως παααρα πολύ να παντρευτω και να βαφτίσω το μωρό μου στην εκκλησία που βαφτίστηκα και εγώ και να ακούσω τα όμορφα λόγια του μυστηρίου.Δεν νομίζω οτι υπάρχει κανενας που θα πει οτι το παιδί μου (ή εγώ ) είμαστε ενεπιθύμητοι στην εκκλησία επειδή δεν τηρούμε κατά γράμμα το εθιμοτυπικό.

Ο ιερέας όταν ζητούσε τα 350€ για γάμο και 250€ για βάφτιση δεν με ρώτησε αν εκκλησιάζομαι ή αν έχω εξομολογηθει... -και το λέω αυτό για να τονίσω οτι άλλο η πίστη ,άλλο τα λόγια του Ιησού και άλλο το εκκλησιαστικό εθιμοτυπικό που μπορεί απλά να προέρχεται από μια απόφαση συνόδου.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τη γνωμη μου για το σαραντισμο ως εθιμο και το ποσο διαφωνω να μενουνε μεσα μητερα και μωρο τα εχω πει παραπανω . Τωρα απλα θα θελα να πω την εμπειρια μου απο τον πατερ του χωριου του αντρα μου , εναν πραγματικα μορφωμενο ανθρωπο , αξιολογο πατερ και με πολλες θρησκευτικες γνωσεις .

Στο γιο μου ειχα παρει την πρωτη ευχη εχοντας καλεσει εναν πατερ σπιτι (εμμμ ημουνα λιγο επιρεασμενη και ψαρωμενη απο τις βλακειες που μου ειχε πει μια φιλη μου ) στις 6 μερες απο τη γεννα και φυσικα βγηκα αμεσως .

Στο σαραντισμο α3ιζει να σημειωθει οτι πηγα τον Ναο Α.Σοφιας και κανεις δεν μου συμπεριφερθηκε ασχημα και στην Εκκλησια μπηκα μεσα (βασικα δεν ειχα ιδεα οτι υπαρχει θεμα ) και ουτε μου ειπε τπτ ο πατερ .

Στην δευτερη γεννα πηρα την 1η ευχη αρκετες μερες μετα (και ενω εβγαινα κανονικα εξω και εγω και η μικρη ) γιατι θελαμε να την παρουμε στο χωριο , η μικρη ηταν καμια 7-8 ημερων και κανονικοτατα μπηκαμε στην Εκκλησια και εννοειτε ΤΙΠΟΤΑ δεν ειπε ο πατερ του χωριου και εχοντας συζητησει μαζι του τετοια θεμματα και η πεθερα μου της ειπε οτι δεν ισχυουνε φυσικα και οτι ειναι απλα δυσιδεμονιες. Εννοειτε οτι θα παω να ξαναπαρω ευχη εφοσον αισθανθηκα ομορφα για αυτο . Το κακο ομως ειναι οτι πολλοι παπαδες συμπεριφερονται ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ διωχνοντας κοσμο απο την εκκλησια και αυτο ακριβως ειναι για μενα βλασφημια .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπα και πιο πάνω η πίστη (και πως την εκφράζουμε) είναι καθαρά προσωπική υπόθεση.

Εγώ ας πουμε δεν εχω κοινωνήσει ακόμα τον μικρό (22μηνων), αν δεν επέμενε ο μπαμπάς ίσως και να μην τον πήγαινα για 40ντισμό, ήθελα όμως παααρα πολύ να παντρευτω και να βαφτίσω το μωρό μου στην εκκλησία που βαφτίστηκα και εγώ και να ακούσω τα όμορφα λόγια του μυστηρίου.Δεν νομίζω οτι υπάρχει κανενας που θα πει οτι το παιδί μου (ή εγώ ) είμαστε ενεπιθύμητοι στην εκκλησία επειδή δεν τηρούμε κατά γράμμα το εθιμοτυπικό.

Ο ιερέας όταν ζητούσε τα 350? για γάμο και 250? για βάφτιση δεν με ρώτησε αν εκκλησιάζομαι ή αν έχω εξομολογηθει... -και το λέω αυτό για να τονίσω οτι άλλο η πίστη ,άλλο τα λόγια του Ιησού και άλλο το εκκλησιαστικό εθιμοτυπικό που μπορεί απλά να προέρχεται από μια απόφαση συνόδου.

 

 

Εννοείται ότι η πίστη είναι προσωπική υπόθεση! Απλά προσωπικά έχω επιλέξει να μελετήσω αρκετά και έχω καταλήξει στα δικα μου συμπεράσματα! Προσωπικά ουτε στο γάμο ουτε στην βάπτιση του μικρου ζητησαν χρήματα και το λεω γιατι θελω να δειξω οτι δεν υπάρχει μονο μια πλευρα!Εννοείται οτι δεν μπορω να σε κρίνω! Απλά εγω έχω επιλέξει να συμμετέχω με το μικρο στη Θεια Λειτουργία και να κοινωνάει! Αργότερα θα προσπαθήσουμε και εγω και ο μπαμπάς του να του αιτιολογήσουμε όλα αυτα με βάση τις γραφές και τα Ευαγγέλια! Και πάλι θα είναι ελεύθερος να αποφασίσει αν θα συνεχισει να το κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ομως ειναι οτι πολλοι παπαδες συμπεριφερονται ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ διωχνοντας κοσμο απο την εκκλησια και αυτο ακριβως ειναι για μενα βλασφημια .

 

Παααρα πολλοι!!!Δυστυχως....

Εμεις ειχαμε παει περιπου μια βδομαδα πριν τα 40 σε μια εκκλησια να κανονισουμε με τον παπα ποτε να ερθουμε κτλ.Και αρχισε να λεει που ειχα βγει απο το σπιτι!Αφου με κοιτουσε λες και ειχα σκοτωσει ανθρωπο!!:mad:

Και αααααλλα ποσα δεν μου ειπε μονο.....Τελικα βρηκαμε τηλεφωνο του παπα στην εκκλησια που ειναι διπλα μας.Μια χαρα ευγενεστατος!

Οταν πανε ομως καθε μεσημερι για το τσιπουρακι τους δεν εχει προβλημα!Ο θεος αυτους δεν τους βλεπει!:evil:Μονο τα λεφτα βλεπουν να σου παρουν.

Βεβαια υπαρχουν και οι εξερεσεις αλλα ειναι σπανιες πλεον

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μητέρα μου είχε μιαν αποβολή σε σχετικά προχωρημένο μήνα.Πήγε να πάρει ευχή 40ντισμού για να βγει απ'το σπίτι,γιατί έτσι συνηθιζόταν (ίσως και τώρα δεν ξέρω).Στα λόγια που της διάβασε ο παπάς υπήρχε και η φράση"ακούσια δολοφόνος"που αφορούσε την μητέρα μου.45 χρόνια μετά δεν το χει ξεχάσει.

Εγώ δεν πήρα αλλά όχι εξαιτίας αυτής της ιστορίας.Αυτήν την έμαθα μετά.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου είχε μιαν αποβολή σε σχετικά προχωρημένο μήνα.Πήγε να πάρει ευχή 40ντισμού για να βγει απ'το σπίτι,γιατί έτσι συνηθιζόταν (ίσως και τώρα δεν ξέρω).Στα λόγια που της διάβασε ο παπάς υπήρχε και η φράση"ακούσια δολοφόνος"που αφορούσε την μητέρα μου.45 χρόνια μετά δεν το χει ξεχάσει.

Εγώ δεν πήρα αλλά όχι εξαιτίας αυτής της ιστορίας.Αυτήν την έμαθα μετά.

 

ΕΛΕΟΣ

όλο αγάπη και συγχώρεση η εκκλησία μας, φυσικά :evil:

μακρυά...

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου είχε μιαν αποβολή σε σχετικά προχωρημένο μήνα.Πήγε να πάρει ευχή 40ντισμού για να βγει απ'το σπίτι,γιατί έτσι συνηθιζόταν (ίσως και τώρα δεν ξέρω).Στα λόγια που της διάβασε ο παπάς υπήρχε και η φράση"ακούσια δολοφόνος"που αφορούσε την μητέρα μου.45 χρόνια μετά δεν το χει ξεχάσει.

Εγώ δεν πήρα αλλά όχι εξαιτίας αυτής της ιστορίας.Αυτήν την έμαθα μετά.

 

 

ΑΦΩΝΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω παραπανω οτι εβαλαν τα παιδια σας στο ιερο...εμενα το γιο μου,το θυμαμαι καλα,δεν τον εβαλε.Εγω ημουν εξω στο σκαλοπατι και ο παπας κρατουσε το παιδι στην εισοδο.Λετε επειδη τοτε ακομα ειχα κανει μονο πολιτικο γαμο;;;;Τι να πω...δεν ασχοληθηκα ποτε με τι λεει η ευχη,απλα πηγα για την ευλογια.Αλλα αυτα που γραφετε με κανουν εξαλλη.Το κακο ειναι οτι πολλοι ανθρωποι γυρω μου κρεμονται απο τετοιες παραδοσεις και λογια κυριολεκτικα,δεν το βλεπουν μονο με την εννοια της ευλογιας αλλα τα τηρουν ψυχαναγκαστικα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς σας ακούγεται αλλά έχουμε ήδη αποφασίσει με τον άντρα μου να μην ασχοληθούμε να πάρουμε την περίφημη ευχή. Δεν συμπαθούμε τους παπάδες, ούτε γνωρίζουμε κάποιον που να μας εμπνέει σεβασμό κ εμπιστοσύνη. Οι εμπειρίες μας μας έχουν οδηγήσει να τους θεωρούμε ανάξιους για ένα τόσο ιερό ρόλο που καλούνται να παίζουν για την επικοινωνία των πιστών με τον Θεό. Μας απωθεί η εμφάνισή τους, είναι συνήθως ευτραφείς για να το πω κομψά, και η συμπεριφορά τους, τις περισσότερες φορές αλαζονική και απαξιωτική..καμία ταπεινοφροσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι μια μεγαλη μεριδα των παπαδων δεν ειναι αυτο που θα επρεπε να ειναι. Καλο ειναι ομως να μην συγχεουμε τους παπαδες με την ΕΚΚΛΗΣΙΑ και οταν λεω εκκλησια φυσικα δεν εννοω το ναό .. ας μην τους αφηνουμε να μας απομακρυνουν ακομα περισσοτερο απο οτι οι περισσοτεροι εχουμε απομακρυνθει. οποιοι το νιωθουμε ας παμε για την ευχη οσοι ΔΕΝ ας μην παμε. Ξερω γω μερικες ακραιες θεσεις που διαβασα εδω με αφησαν αναυδη. Οχι για την αποψη αυτη καθαυτή αλλα θεωρω οτι το θεμα της πιστης ειναι πολυ ευαισθητο και προσωπικο για τον καθενα μας και ετσι καποιες αποψεις καλο ειναι να μην τις μοιραζομαστε γιατι πολυ απλα προκαλουν! Εκτος βεβαια αν αυτος ειναι ο σκοπος τους. Προσωπικα παω στην εκκλησια καθε Πασχα και σε βαφτισεις γαμους , δεν ειμαι καμια θεούσα. και εγω ειχα απογοητευτει τοσο απο τους παπαδες που δεν ηθελα να πατησω . Τελικα εκανα λαθος. ΕΓΩ προσωπικα θεωρω την εγκυμοσυνη μου ενα θαυμα απο το Θεο. Μολις ηρθα μεσα μου πιο κοντά Του αμεσως συνελλαβα.

Παντως δεν θα εγραφα πιστευω τοποθετησεις του στυλ "ειναι απατη" , "τα λογια με προσβαλλαν" , ¨με συραν με το ζορι" και τετοια... Ποιο το νοημα άλλωστε???:confused: Θα αλλαξει γνωμη ο άλλος που σκοπευει να παει να παρει την ευχη? 'Η μηπως θα φτιαχτει κανενα κίνημα "Να καταργηθει η ευχη του σαραντισμου":rolleyes:

Οσο για τα λογια της Ευχης ... οπως πολυ σωστα ειπαν καποια μελη αλλιως τα εννοουσαν τοτε..αλλη εννοια εχουν... Δεν θελω να επεκταθω άλλο και δεν ειναι η προθεση μου να ανοιξω διαλογο επι του θεματος γιατι πραγματικα αν δεν θελει καποιος να καταλαβει δεν θα καταλαβει...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς σας ακούγεται αλλά έχουμε ήδη αποφασίσει με τον άντρα μου να μην ασχοληθούμε να πάρουμε την περίφημη ευχή. Δεν συμπαθούμε τους παπάδες, ούτε γνωρίζουμε κάποιον που να μας εμπνέει σεβασμό κ εμπιστοσύνη. Οι εμπειρίες μας μας έχουν οδηγήσει να τους θεωρούμε ανάξιους για ένα τόσο ιερό ρόλο που καλούνται να παίζουν για την επικοινωνία των πιστών με τον Θεό. Μας απωθεί η εμφάνισή τους, είναι συνήθως ευτραφείς για να το πω κομψά, και η συμπεριφορά τους, τις περισσότερες φορές αλαζονική και απαξιωτική..καμία ταπεινοφροσύνη.

 

κοπελια ειτε σ αρεσει η μουρη τους ειτε οχι μονο αυτοι οι ευτραφεις ανθρωποι εχουν το χαρισμα να διαβαζουν ευχες !οι ευχες ειναι απαραιτητες!οπως ειναι και στην βαφτιση κ στο γαμο κλπ.φανταζομαι οτι εφοσον δνε πιστευεις στην ευχη δεν θ απιστευεις και στην αρνητικη ενεργεια!οποτε αυριο μεθαυριο αν σου συμβει τιποτα μεταφυσικο δεν θα υσχιει απλα θα ειναι της φαντασιας σου!αφου λοιπον για σενα δεν υπαρχει λογος να περνεις ευχες,δικο σου το προβλημα!εδω υπαρχει ελευθερη βουληση δεν ειναι με το ζορι να πιστευεις στο θεο !αυριο αν πας στην τραπεζα κ δεν σ αρεσει η μουρη του ταμια μην παρεις τα λεφτα σου !:cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

κοπελια ειτε σ αρεσει η μουρη τους ειτε οχι μονο αυτοι οι ευτραφεις ανθρωποι εχουν το χαρισμα να διαβαζουν ευχες !οι ευχες ειναι απαραιτητες!οπως ειναι και στην βαφτιση κ στο γαμο κλπ.φανταζομαι οτι εφοσον δνε πιστευεις στην ευχη δεν θ απιστευεις και στην αρνητικη ενεργεια!οποτε αυριο μεθαυριο αν σου συμβει τιποτα μεταφυσικο δεν θα υσχιει απλα θα ειναι της φαντασιας σου!αφου λοιπον για σενα δεν υπαρχει λογος να περνεις ευχες,δικο σου το προβλημα!εδω υπαρχει ελευθερη βουληση δεν ειναι με το ζορι να πιστευεις στο θεο !αυριο αν πας στην τραπεζα κ δεν σ αρεσει η μουρη του ταμια μην παρεις τα λεφτα σου !:cool::cool::cool:

Οι παπάδες δεν έχουν κανένα "χάρισμα".Ειναι οι "ενδιαμεσοι", οι άνθρωποι που είναι επιφορτισμένοι με το να μεταδίδουν τον λόγο του θεού.

Τι εννοείς είναι απαραίτητες οι ευχές? Μεγάλη κουβέντα!

Προσπαθεις να φοβήσεις την κοπέλα οτι κάτι θα της συμβεί αν δεν πάρει ευχή για το παιδί της?

 

Κάποιος που δεν θέλει να πάρει ευχή δεν σημαινει οτι πιστεύει λιγότερο στον Θεό από αυτόν που θα πάρει 10 ευχές και θα κάνει 20 μετάνοιες!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι παπάδες δεν έχουν κανένα "χάρισμα".Ειναι οι "ενδιαμεσοι", οι άνθρωποι που είναι επιφορτισμένοι με το να μεταδίδουν τον λόγο του θεού.

 

Τι εννοείς είναι απαραίτητες οι ευχές? Μεγάλη κουβέντα!

 

Προσπαθεις να φοβήσεις την κοπέλα οτι κάτι θα της συμβεί αν δεν πάρει ευχή για το παιδί της?

 

Κάποιος που δεν θέλει να πάρει ευχή δεν σημαινει οτι πιστεύει λιγότερο στον Θεό από αυτόν που θα πάρει 10 ευχές και θα κάνει 20 μετάνοιες!

 

 

 

 

Θα συμφωνησω.Ας μην μπερευουμε τα πραγματα και ας μην προσβάλουμε τα πιστευω του καθ'ένός.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη παρανόηση και σύγχυση αφορά στο πως αρκετοί, έχουν συνυφασμένες τις έννοιες Θεός και εκκλησία, ας καταλάβουν, πως άλλο πράγμα η πίστη, και άλλο πράγμα ο εκκλησιασμός και η οποία τήρηση πεπερασμένων… σκαρφισμάτων από τους θεολόγους της εποχής. Κατανοητή όμως για εμένα η ανάγκη και προσφυγή προς κάτι το ανώτερο, ανεξάρτητα αν εγώ προσωπικά δεν το έχω ανάγκη.

Και ας κατανοήσουν επιτέλους, πως μπορούν να υπάρχουν ηθικοί φραγμοί και αξίες, έξω και πέρα ακόμη και από την μη πίστη στο θείο.

Όσο για τους ανακόλουθους εκπροσώπους και πρεσβεύοντες του λόγου του θεού, αυτοί είναι ένα κεφάλαιο από μόνοι τους, που δεν θα με απασχολήσει περισσότερο αυτή την δεδομένη στιγμή.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...