Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΒΟΛΗ ΣΤΗ 15 ΕΒΔΟΜΑΔΑ


zaharula

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ζαχαρούλα λυπάμαι για όλο αυτο που έζησες! Ευχομαι ολοψυχα να γεμισει η αγκαλια σου με μωράκια!!!Η διδυμη κυηση ειναι πολυ ζορικη κ ειδικα για ομοζυγωτικά διδυμα.

 

Οσον αφορα για το ποσο σκληρα γράφουμε/φουν, θα το έκρινα λιγο καιρο πριν πολυ αυστηρα. Οταν λέω λιγο καιρο πριν αναφέρομαι τοτε που τα δυσαρεστα τα γράφαμε μαζι με τα θέματα εγκυμοσυνης κ κάποια ουσα έγκυος μπορει να την τάραζε. Τωρα ειναι σε ξεχωριστη ενοτητα κ συνειδητα κάποια μπαινει κ διαβάζει τα θεματα. Εγω πχ οταν ημουν έγκυος δεν μπορουσα να ανοιξω αυτη την ενοτητα γιατι ταραζομουν.

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρούλα, σου εστειλα προσωπικό μήνυμα. Επάνω δεξιά, θα δεις να λεει

Welcome, zaharula.

Τελευταία επίσκεψή σας: Προσωπικά Μηνύματα: 1 Νέα Μηνύματα, Σύνολο 1

Ειλικρινά,σε ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου!:P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν ξερω αν ειναι ολα αληθεια,μακαρι δηλ να μην ειναι,ομως μπορουν να συμβουν.εγω ημουν εγκυος στην 23εβδομαδα την μια μερα πηγα κ για β υπερηχο κ την αλλη γεννησα τοσο προωρα...ο γιατρος ειχε δει καποιες συσπασεις κ μου ειπε ξαπλα κ χαπια,αλλα κ παλι συνεβει..βεβαια εγω γεννησα σε νοσοκ αλλα κ σε εμενα ειχε βγει ο σακος εξω...

η αποψη μου ειναι αν θελουμε να σχολιασουμε ας πουμε απλα μια καλη κουβεντα,κ ας ειναι ψεμμα η ιστορια,διαφορετικα αδιαφορηστε.γιατι αν ειναι αληθεια πληγωνουμε καποιες κοπελες που εχουν περασει κατι τοσο ασχημο!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά ευχαριστώ όσες προσπαθούν με τα λόγια τους να με εμψυχώσουν. Δεν μπορώ να πω ότι νιώθω όπως τις πρώτες μέρες αλλά έρχονται στιγμές που ξεσπάω και έχω ανάγκη να μιλήσω. Χθες το βράδυ ένιωσα τέτοια ανάγκη γιατί χθες είχαμε προγραμματίσει το επόμενο ραντεβού στο γιατρό. Όταν όμως είδα όλες τις απαντήσεις ένιωσα ακόμα χειρότερα και απογοητεύτηκα. Αν δεν υπήρχαν κάποιες από εσάς που ένιωσα ότι με καταλαβαίνετε δεν θα ξαναέμπαινα. Μάλιστα σήμερα άρχισα να μετανιώνω αρχικά που είπα την ιστορία μου. Τελοσπάντων ευχαριστώ όσες με πιστεύουν και με καταλαβαίνουν!

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος συνειδητά μπαίνει σε ένα forum πέρνει και το ρίσκο ότι μπορεί να διαβάσει και πράγματα αναληθη. Όμως αυτό είναι εις γνώση όλων μας. Αλλιώς δεν θα είχαμε ψευδώνυμα και θα είχαμε τα πραγματικά μας στοιχεία.

Το συγκεκριμένο forum είναι ένας χώρος συζήτησης και ανταλλαγής εμπειριών και απόψεων που όλοι όσοι είμαστε μέλη ή απλοί επισκέπτες, μπαίνουμε συνειδητά και μιλάμε και ενημερωνόμαστε.

Υπάρχει η ελευθερία του λόγου και να πει ο καθένας την γνώμη του και την εμπειρία του. Από που κι ως που όμως γινόμαστε κριτές? Πώς μπορούμε να κρίνουμε κάτι που δεν γνωρίζουμε? Πώς μπορούμε να κρίνουμε ανθρώπους και καταστάσεις χωρίς να ξέρουμε πώς πραγματικά είναι???

Πώς μπορεί κάποιος να ξέρει πώς νιώθει μια γυναίκα όταν χάνει ένα παιδί, όταν δεν έχει χάσει???? Και πόσο εύκολο είναι να κρίνει κανείς όταν δεν έχει ζήσει κάποια πραγματα, πώς αντιδράει κάποιος στον πόνο του????

Το αν είναι αλήθεια η όχι και για το αν πρέπει κάποια πράγματα να γράφονται εδώ, αφήστε να το κρίνουν οι συντονιστές αυτού του forum που είναι οι μόνοι αρμόδιοι.

Δεν νομίζω ότι είναι κανένας κατάλληλος να κρίνει. Η συγκεκριμένη ενότητα έχει όντως σοκαριστικά πράγματα. Φτιάχτηκε όμως για τα άτομα που έχουν περάσει άσχημες καταστάσεις και που εχουν το δικαίωματα να τα μοιραστούν για να νιώσουν καλύτερα. Και αν θέλετε για μένα, τα μόνα αρμόδια άτομα που πρέπει να απαντάνε σε αυτές τις ενότητες είναι αυτά που πραγματικά έχουν νιώσει τον πόνο. Γιατί η ατάκα "σε καταλαβαίνω" από άτομα που δεν το έχουν περάσει, για μένα είναι σαχλη. Ποιος καταλαβαίνει πώς είναι το κόψιμο αν δεν έχει κοπει???

Και κάτι ακόμα. Ο άνθρωπος όταν πονάει και είναι σε κατάσταση σοκ, μπορεί να κάνει πολλά πράγματα και καθημερινά στις ειδήσεις μπορείτε να το διαπιστώσετε αυτό. Γι αυτό μη βιάζεστε να κρίνετε αυτούς που αντιδρούν λίγο περίεργα με την δική μας λογική. Γιατί όταν εμείς διαβάζουμε μια ακραία συμπεριφορά, είμαστε ήρεμοι. Αυτός ο άνθρωπος όμως που είναι σε κατάσταση σοκ και δεν έχει λογική στο κεφάλι του, δεν είναι ήρεμος. Ο άνθρωπος έχει τεράστιο απόθεμα δυνάμεων όταν χρειάζεται. Και όσες έχετε περάσει τέτοια κατάσταση ξέρετε τι εννοώ.

 

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι εύχομαι ο Θεός να δίνει δύναμη σε όλες τις γυναίκες που έχουν περάσει δύσκολες καταστάσεις και σε αυτές που δεν έχουν βιώσει κάτι άσχημο, να μην βρεθούν ποτέ σε αυτή την δυσάρεστη θέση.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όταν ξεκίνησε το αίμα ήμουν διακοπές σε ένα χωριό. πήγα στο νοσοκομείο είδαμε το μωρό ήταν καλά μου δωσε προζεστάν κάπως έτσι το έλεγαν. Στο ταξίδι με το λεοφορείο πίσω στην Αθήνα να τα αίματα. Δύο μέρες μετά πήρα το αεροπλάνο και πήγα στην δική μου γυναικολόγο, στο Βέλγιο που μένω. Είδαμε το μωρούλι άψυχο στην μήτρα, και μου έδωσε αντιβίωση αλλά δεν ήθελε να μου κάνει απόξεση. Είχα αίμα συνέχεια, δεν σταμάτησε ποτέ το αίμα. Πρώτα βγήκε ο πλακούντας όταν ήμουν στο σπίτι και μετά από μία εβδομάδα που βγήκε ο πλακούντας, βγήκε το έμβρυο. Όταν είχα δει τον πλακούντα νόμιζα πως ήταν και το μωρό εκεί μέσα και λέω ΟΚ έφυγε, και γι αυτό όταν μου " έπεσε το παιδί" μόνο του στη συνέχεια, και το είδα, τρελλάθηκα, δεν το περίμενα. Και ναι, το τύλιξα, το έβαλα στην τσέπη και το έφερα στο σπίτι, τι να το έκανα, να το πέταγα στα σκουπίδια του γραφείου; Εσύ τι θα έκανες; Το αίμα σταμάτησε μετά από κανένα μήνα περίπου. Δε θυμάμαι και λεπτομέρειες, ήταν το 07.

Πλάκα έχει πάντως που δεν μας πιστεύετε!! :mrgreen:

Δεν μπορει ρε κοριτσακι μου , πλακα μας κανεις ... ή απλα μας θεωρεις παντελως ηλιθιες για να μην πω καμια αλλη κουβεντα ή απλα εισαι εσυ πολυ "εξυπνη" . Παντως το συστημα υγειας βελγιου ειναι για πεταμα ουτε καν σε ξαναειδε η γυναικολογος σου και τον πλακουντα που απεβαλες και το εμβρυο τιποτα ε ?κριμας :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει ρε κοριτσακι μου , πλακα μας κανεις ... ή απλα μας θεωρεις παντελως ηλιθιες για να μην πω καμια αλλη κουβεντα ή απλα εισαι εσυ πολυ "εξυπνη" . Παντως το συστημα υγειας βελγιου ειναι για πεταμα ουτε καν σε ξαναειδε η γυναικολογος σου και τον πλακουντα που απεβαλες και το εμβρυο τιποτα ε ?κριμας :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Τίποτα από όλα αυτά, παντελώς τίποτα, είσαι τελείως λάθος, κι εγώ θα πω μόνο κρίμα, δεν σε κρινω για το επίπεδο με το οποίο μου απευθύνεσαι γιατί καταλαβαίνω ότι στην Ελλάδα κυριαρχούν άλλα συστήματα.

Και μία φίλη μου είχε αποβάλλει έτσι, χωρίς απόξεση, όταν ήμουν εγώ έγκυος στο α' παιδί. κι όμως, συμβαίνει κι έτσι, πώς να το κάνουμε;

 

Όσο για το σύστημα υγείας εδώ, τι να σας πω, είμαι οφ τόπικ αλλά με προκαλείτε γι αυτό ορίστε διαβάστε:

 

Γέννησα με καισαρική, έμεινα 18 ημέρες στο νοσοκομείο το οποίο ήταν κλινική καλύτερη από ξενοδοχείο α' κατηγορίας, με δικό μου δωμάτιο μόνη μου, τουαλέτα ξεχωριστή, μπάνιο ξεχωριστό, ειδικό χώρο με ειδική μπανιέρα να πλένω το μωρό και όλα τα απαραίτητα για να ξεκινήσω (σαμπουάν, σαπούνια, κρέμες γι αυτό κρέμες για εκείνο, πάνες... για το μωρό και για εμένα) δίπλα, ολοκαίνουρια και δωρεάν, κάθε μέρα το πρωί ερχόντουσαν με τη σειρά: δύο νοσοκόμες οι οποίες με έπλεναν, με σήκωναν -τέσσερις ημέρες στο κρεβάτι- για να μου αλλάξουν τα σεντόνια (επαναλαμβάνω: κάθε μέρα) και να μου ξαναδέσουν τον επίδεσμο της κοιλιάς, μετά περνούσε καθαρίστρια και καθάριζε και τα τέσερα δωμάτια της σουίτας (κρεβατοκάμαρα με συνεχόμενο δωμάτιο με μπάνιο και αλλαξιέρα μωρού, τουαλέτα, μπάνιο, ντρέσινγκ), μετά ερχόταν το πρωινό, μετά περνούσαν στη σειρά: ψυχολόγος, κοινωνική λειτουργός, η γιατρός μου, κινησιοθεραπευτής, και μετά ξεκινούσαν οι επισκέψεις φίλων και συγγενών. Το μωρό από την ώρα που γεννήθηκε δίπλα μου στο δωμάτιο, ειδικές μαίες ερχόντουσαν να μου δείξουν πώς να θηλάξω, χίλιοι δύο ειδικοί για τα πάντα... Το τραπεζάκι - κομοδίνο δίπλα μου είχε εντοιχισμένο ψυγείο, φέυγοντας πήρα και δώρο ένα βαλιτσάκι με χίλια δυο ψιλοπράγματα μέσα για το μωρό και για μένα, κρέμες, θερμόμετρα, μπισκοτάκια, τραλαλα... Πόσα πλήρωσα; Για πείτε μου; 145 ευρώ σύνολο για όλα, τα πάντα και την εγχείρηση και Ο-Λ-Α , με την κατώτερη και κοινότερη ασφάλιση που λέμε στην Ελλάδα ΙΚΑ.

 

Γυρνώντας στο σπίτι και μέχρι τον τρίτο μήνα του μωρού ερχόταν μία φορά την εβδομάδα νοσοκόμα εδώ, για να το ζυγίσει , να το μετρήσει και να μου δώσει συμβουλές. Μετά πήγαινα στο παιδιατρικό κέντρο της περιοχής μου και ακόμα πάω, όπου εκεί τα ζυγίζουν τα μετράνε δίνουν συμβουλές παιδίατροι και νοσοκόμες και μαίες μαζί, και ψυχολόγοι αν χρειάζονται, τους κάνουν τα εμβόλια μέχρι δώδεκα χρονών παμε εκεί ΟΛΑ ΔΩΡΕΑΝ.

 

Αυτά, και να μην ξανακούσω παρακαλώ τίποτα για το σύστημα υγείας του Βελγίου!!

 

Ευχαριστώ που με ακούσατε και με συγχωρείτε για το οφ τόπικ.

με συγχωρείς κι εσύ Ζαχαρούλα αλλά δεν μπορώ, είναι απίστευτο να μοιράζεσαι την εμπειρία σου και οι άλλες να σου λένε "μας λες ψέματα" και " μας κάνεις την έξυπνη" ουφ.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω αποβαλει 2 φορες πριν κανω το πρωτο μου παιδι.και μαλιστα 2 αποβολες μεσα σε 6 μηνες.ξερω πολυ καλα τι ειναι αποβολη.οχι να παρω το εμβρυο στην τσεπη η στο πορτοφολι .σιγα μη το βαλω και στο πακετο με τα τσιγαρα και παω και για καφε.καταρχην ο πονος ειναι σχεδον σαν συσπασεις γεννας.και το αιμα απιστευτα πολυ.φυσικα κ χρειαζεται αποξεση και ειδικα αν ειναι στην 15 εβδ.εδω εγω εκανα 2 αποξεσεις γιατι ημουν 8 εβδ.δηλαδη ελεος.μην υποτιματε τη νοημοσυνη μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορει ρε κοριτσακι μου , πλακα μας κανεις ... ή απλα μας θεωρεις παντελως ηλιθιες για να μην πω καμια αλλη κουβεντα ή απλα εισαι εσυ πολυ "εξυπνη" . Παντως το συστημα υγειας βελγιου ειναι για πεταμα ουτε καν σε ξαναειδε η γυναικολογος σου και τον πλακουντα που απεβαλες και το εμβρυο τιποτα ε ?κριμας :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

επαναλαμβανω δεν ξερω,και στην τελικη δεν με νοιαζει,αν η κοπελα λεει αληθεια εσενα ομως γιατι σε εχει πιασει τετοια εμμονη!!!!πραγματικα ξανασκεψου την πιθανοτητα να ειναι αληθινη η ιστορια της,κ πες μου τοτε πιστευεις οτι ολα αυτα που λες δεν ειναι τουλαχιστον σκληρα...αστο,μην ασχολεισαι,ασε ολες εμας τις ηλιθιες(οπως λες) να πουμε μια κουβεντα συμπονιας κ εσυ απλα προσπερασε το!!

 

υ.σ.παντως για συστημα υγειας ας μην μιλαμε καλυτερα...δεν εχουμε δυστυχως το καλυτερο,αλλα ελπιζουμε καποτε να το αποκτησουμε....

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::roll::roll:

 

Εχω περασει 2 παλλινδρομες και μια διακοπη κυησεως λογω προβληματων στην 23η εβδομαδα.....να βαζουν εμβρυο στην χαρτοπετσετα και να ανεβαινουν στο μετρο πρωτη φορα το ακουω!

 

οντως.πιο τραβηγμενο μου φανηκε το εμβυρο στην τσεπη παρα τα διδυμα στην τουαλετα.δηλαδη αιμα πονο?πουθενα?13 εβδ εμβρυο.οταν απεβαλα πρωτη φορα ημουν διπλα με μια κοπελα που 2 εβδ ειχε το εμβρυο νεκρο μεσα της και δε το ηξερε κ η καρδια ειχε σταματησει στην 10η εβδ.η κοπελα ειχε τουμπανιασει τοσο πολυ στην κοιλια που εμοιαζε για 4-5 μηνων εγκυος.στον τσακ της ειπανε γλυτωσε τη σηψαιμια.και τωρα λεμε οτι υπαρχει γιατρος που βλεπει ενα νεκρο εμβρυο 13 εβδ και τι λεει?α δε σου κανω αποξεση.αστο να πεσει οποτε να ναι .βαλτο στην τσεπη και φερτο να το δω!!!:roll: τον πονο που ειχα στις αποβολες..οχι μετρο ουτε ανασα να παρω δε μπορουσα.σχεδον ομοιος πονος της γεννας ειναι.

Link to comment
Share on other sites

επειδη υπαρχουμε μεσα στο φορουμ πολυ καιρο το καλυτερο που εχετε να κανετε κοριτσια πραγματικα οταν νιωθετε οτι καποια ποστ δεν ευσταθουν απλα αγνοειστε τα και αφηστε τους κακοβουλους χρηστες να γραφουν μονοι τους.απλα.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

οντως.πιο τραβηγμενο μου φανηκε το εμβυρο στην τσεπη παρα τα διδυμα στην τουαλετα.δηλαδη αιμα πονο?πουθενα?13 εβδ εμβρυο.οταν απεβαλα πρωτη φορα ημουν διπλα με μια κοπελα που 2 εβδ ειχε το εμβρυο νεκρο μεσα της και δε το ηξερε κ η καρδια ειχε σταματησει στην 10η εβδ.η κοπελα ειχε τουμπανιασει τοσο πολυ στην κοιλια που εμοιαζε για 4-5 μηνων εγκυος.στον τσακ της ειπανε γλυτωσε τη σηψαιμια.και τωρα λεμε οτι υπαρχει γιατρος που βλεπει ενα νεκρο εμβρυο 13 εβδ και τι λεει?α δε σου κανω αποξεση.αστο να πεσει οποτε να ναι .βαλτο στην τσεπη και φερτο να το δω!!!:roll: τον πονο που ειχα στις αποβολες..οχι μετρο ουτε ανασα να παρω δε μπορουσα.σχεδον ομοιος πονος της γεννας ειναι.

εχεις δικιο κοπελα μου!!ας ασχοληθουμε με κατι ουσιαστικο ομως δεν νομιζεις?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα εγω τουλαχιστον εχω να πω καλη δυναμη σε οσες κοπελες εχουν περασει απο αποβολες..καλη δυναμη κ συντομα τα αγγελακια μας θα μας φερουν ενα νεο κ τελειομηνο θαυματακι!!!!!!!!!!!!!!

σε ολες τις αλλες που εδω μεσα ψαχνουν μετρητες νοημοσυνης,ρε κοριτσια αφου τα εχετε περασει,γιατι σας εχει πιασει κολλημα αν ειναι ή οχι αληθεια,πειτε κατι θετικο ή αλλιως αδιαφορηστε...

ακομα κ αν ειναι ψεμματα με να το κανετε τετοιο θεμα του δεινετε παραπανω αξια απο οτι πρεπει...

καλη χρονια σε ολες!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωραια....λιγο μακαβρια ολα αυτα....

να πω κατι κ εγω.....

ειχα την μπεμπα μου νεκρη κ εγω μεσα μου....17η εβδομ ειχα κανει υπερηχο κ ηταν μια κουκλα....κ υγειεστατη...ακομα κοιταω τον υπερηχο κ λεω αποκλειεται να συνεβησαν ολα αυτα.....

22 εβδομαδες που πηγα να κανω β επιπεδου δεν ζουσε...η γιατρος μου εκανε αμνιο να δουμε τι εφταιξε κ το υγρο που τραβηξε δεν ηταν διαφανο αλλα μαυρο αιμα.....εγω ουρλιαζα κ τους ελεγα θα παθω σηψαιμια?κ μου απαντησαν ολοι (μιλαμε για ομαδα τοπ εδω στην ελλαδα ολοι εκει πανε κ κανουν υπερηχους) οτι δεν παθαινεις τιποτε.....εκτος των αλλων το αιμα ηταν απο ολικη αποκοολληση του πλακουντα κ το εριχνε μεσα στο σακο σε εμενα κ οχι εξω.....

οι γιατροι απορρησαν που δεν πονεσα, που δεν ειχα αιμοραγια που δεν καταλαβα τιποτε(ειχα συσπασεις εντερου κ νομιζα οτι κλωτσουσε το μωρο τρομαρα μου)...η παθολογοαντομικη του εμβρυου εδειξε οτι ηταν νεκρο 2-3 εβδομαδες.....

αυτη την στιγμη εχω προχωρησει πολυ...δεν σκεφτομαι τα ασχημα που μου συνεβησαν γιατι μενω πολυ πισω ετσι ψυχολογικα..προσπαθω να λεω οτι ολα θα πανε καλα....κ για ολες μας που χασαμε θα τα καταφερουμε....

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Ζαχαρούλα! Εγώ σε πιστεύω για τα όσα πέρασες! Πιστεύω ότι είναι εγκληματικό μια γυναίκα να εκθέτει κάτι τόσο οδυνηρό και να μην στηρίζεται σε αληθινά γεγονότα! Κουράγιο και εύχομαι να σου φέρει ο καινούργιος χρόνος υγεία και ηρεμία στην καρδιά σου!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια...δυστυχως το να γινει τετοια αποβολη ειναι δυνατο, κι εγω δε το πιστευα αλλα εχει συμβει σε παρα πολυ κοντινο μου προσωπο, ετσι αποβολη σε πανω κατω ιδια εβδομαδα. με πονους ενα σαββατοκυριακο και ξαπλα, και χαπια και τελικα τη δευτερα το πρωι στη τουαλετα "εφυγε" το εμβρυο και το προλαβε, το επιασε κ το πηγε για γενετικες εξετασεις (δε ξερω πως τις λενε). υγιεστατο ηταν το κακομοιρουλι, απο αποκολληση εγιναν ολα. ειναι κριμα για ολα αυτα τα εμβρυακια να χανονται ετσι... κι εγω που δεν ειχα τετοια ιστορια ποτε και επιασα και τα 2 μου παιδια χωρις καν να το καταλαβω, στεναχωριεμαι να ξερω πως υπαρχουν γυναικες που τα περνανε αυτα.

ΚΟΥΡΑΓΙΟ και πιστη πως θα ερθει γρηγορα ενα αλλο μωρακι στη ζωη σου ζαχαρουλα...

( για το μετρό η το λεοφορειο δε ξερω να σας πω αλλα μπορει κι αυτη η κοπελα να τα γραφει...συνοπτικα!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια πραγματικά, με συγχωρείτε που είμαι καινούρια! Και με συγχωρείτε αλλά έχω την εντύπωση ότι μιλάω στους μαύρους στην αφρική που έκαναν γκάου γκάου όταν είδαν πρώτη φορά μπουκάλι με κοκακόλα! :o

Ορίστε αν ξέρετε αγγλικά, διαβάστε στη wikipedia τους τρεις τρόπους αντιμετώπισης της αποβολής! κι όμως! δεν είναι ένας!!! ειναι τρεις! κι όμως ! γυρίζει! και να με συγχωρείτε που έβαλα το έμβρυο στην τσέπη και δεν το πέταξα στα σκουπίδια! επίσης συγνώμη αλλά δεν ξέρω αν ήταν λόγω της αντιβίωσης αλλα ούτε απίστευτο αίμα είχα (σαν περίοδο πρώτης μέρας ήταν) ούτε πόνους! το λέει και στη wikipedia, αν δεν με πιστεύετε, δεν έχουν όλες οι αποβολές απίστευτο αίμα και πόνους ! αν είναι δυνατόν!!

 

ορίστε αφού δεν με πιστεύεις διάβασε να μάθεις,

 

Management of misscariage

 

Blood loss during early pregnancy is the most common symptom of both miscarriage and of ectopic pregnancy. Pain does not strongly correlate with miscarriage, but is a common symptom of ectopic pregnancy.[13] In the case of concerning blood loss, pain, or both, transvaginal ultrasound is performed. If a viable intrauterine pregnancy is not found with ultrasound, serial βHCG tests should be performed to rule out ectopic pregnancy, which is a life-threatening situation.[39][40]

If the bleeding is light, making an appointment to see one's doctor is recommended. If bleeding is heavy, there is considerable pain, or there is a fever, then emergency medical attention is recommended to be sought.

 

No treatment is necessary for a diagnosis of complete abortion (as long as ectopic pregnancy is ruled out). In cases of an incomplete abortion, empty sac, or missed abortion there are three treatment options:

  • With no treatment (watchful waiting), most of these cases (65–80%) will pass naturally within two to six weeks.[41] This path avoids the side effects and complications possible from medications and surgery.[42]
  • Medical management usually consists of using misoprostol (a prostaglandin, brand name Cytotec) to encourage completion of the miscarriage. About 95% of cases treated with misoprostol will complete within a few days.[41]
  • Surgical treatment (most commonly vacuum aspiration, sometimes referred to as a D&C or D&E) is the fastest way to complete the miscarriage. It also shortens the duration and heaviness of bleeding, and avoids the physical pain associated with the miscarriage.[41] In cases of repeated miscarriage, D&C is also the most convenient way to obtain tissue samples for karyotype analysis (cytogenetic or molecular), although it is also possible to do with expectant and medical management. D&C, however, has a higher risk of complications, including risk of injury to the cervix (e.g. cervical incompetence) and uterus, perforation of the uterus, and potential scarring of the intrauterine lining (Asherman's syndrome). This is an important consideration for women who would like to have children in the future and want to preserve their fertility and reduce the chance of future obstetric complications.

http://en.wikipedia.org/wiki/Miscarriage

 

ΕΛΕΟΣ! τι είστε εσείς!! πωπωπω! :lol:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια...δυστυχως το να γινει τετοια αποβολη ειναι δυνατο, κι εγω δε το πιστευα αλλα εχει συμβει σε παρα πολυ κοντινο μου προσωπο, ετσι αποβολη σε πανω κατω ιδια εβδομαδα. με πονους ενα σαββατοκυριακο και ξαπλα, και χαπια και τελικα τη δευτερα το πρωι στη τουαλετα "εφυγε" το εμβρυο και το προλαβε, το επιασε κ το πηγε για γενετικες εξετασεις (δε ξερω πως τις λενε). υγιεστατο ηταν το κακομοιρουλι, απο αποκολληση εγιναν ολα. ειναι κριμα για ολα αυτα τα εμβρυακια να χανονται ετσι... κι εγω που δεν ειχα τετοια ιστορια ποτε και επιασα και τα 2 μου παιδια χωρις καν να το καταλαβω, στεναχωριεμαι να ξερω πως υπαρχουν γυναικες που τα περνανε αυτα.

ΚΟΥΡΑΓΙΟ και πιστη πως θα ερθει γρηγορα ενα αλλο μωρακι στη ζωη σου ζαχαρουλα...

( για το μετρό η το λεοφορειο δε ξερω να σας πω αλλα μπορει κι αυτη η κοπελα να τα γραφει...συνοπτικα!)

:mrgreen: ω μικρος ο κοσμοσ του ίντερνετ. ορίστε η κοπέλα με ξέρει!! :rolleyes: βαλ :wink: φιλάκι
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω αποβαλει 2 φορες πριν κανω το πρωτο μου παιδι.και μαλιστα 2 αποβολες μεσα σε 6 μηνες.ξερω πολυ καλα τι ειναι αποβολη.οχι να παρω το εμβρυο στην τσεπη η στο πορτοφολι .σιγα μη το βαλω και στο πακετο με τα τσιγαρα και παω και για καφε.καταρχην ο πονος ειναι σχεδον σαν συσπασεις γεννας.και το αιμα απιστευτα πολυ.φυσικα κ χρειαζεται αποξεση και ειδικα αν ειναι στην 15 εβδ.εδω εγω εκανα 2 αποξεσεις γιατι ημουν 8 εβδ.δηλαδη ελεος.μην υποτιματε τη νοημοσυνη μας.

Δεν ξέρω αν απευθύνεσαι σε μένα γιατί αναφέρεσαι στην 15η εβδομάδα. Πάντως αν προσέξεις ό,τι έχω γράψει θα δεις ότι ανέφερα πως έβγαζα όχι απλώς αίμα, αλλά ολόκληρα κομμάτια! Για να καταλάβεις ο αιματοκρίτης μου έχει πέσει στο 22 (αν γνωρίζεις τις φυσιολογικές τιμές θα καταλάβεις).Όσο για τους πόνους είπα ότι ήταν υπερβολικοί. Δεν ανέφερα βέβαια ότι σπάραζα από αυτούς και ότι μου έκαναν και ένεση αλλά δεν με έπιανε. Είπα ότι ήταν σαν να γεννούσα άρα καταλαβαίνετε τι πόνους πέρασα.Επίσης είπα ότι μετά πήγα στο νοσοκομείο για απόξεση και μάλιστα έμεινα και ένα βράδυ μέσα γιατί δεν είμαι από Αθήνα και έπρεπε να με παρακολουθούν για τυχόν αιμοπρραγίες. Και αυτό θα σας φανεί περίεργο γιατί στην απόξεση κανονικά δεν μένεις μέσα. Αν πάλι σας φαίνονται ψέμματα και υπερβολικά όσα γράφω λυπάμαι. Δεν θα κάτσω να πείσω άτομα καχύποπτα. Κουράστηκα να προσπαθώ απο το πρωί να πείσω ότι όσα λέω έγιναν. Μπήκα για να νιώσω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια πραγματικά, με συγχωρείτε που είμαι καινούρια! Και με συγχωρείτε αλλά έχω την εντύπωση ότι μιλάω στους μαύρους στην αφρική που έκαναν γκάου γκάου όταν είδαν πρώτη φορά μπουκάλι με κοκακόλα! :o

Ορίστε αν ξέρετε αγγλικά, διαβάστε στη wikipedia τους τρεις τρόπους αντιμετώπισης της αποβολής! κι όμως! δεν είναι ένας!!! ειναι τρεις! κι όμως ! γυρίζει! και να με συγχωρείτε που έβαλα το έμβρυο στην τσέπη και δεν το πέταξα στα σκουπίδια! επίσης συγνώμη αλλά δεν ξέρω αν ήταν λόγω της αντιβίωσης αλλα ούτε απίστευτο αίμα είχα (σαν περίοδο πρώτης μέρας ήταν) ούτε πόνους! το λέει και στη wikipedia, αν δεν με πιστεύετε, δεν έχουν όλες οι αποβολές απίστευτο αίμα και πόνους ! αν είναι δυνατόν!!

 

ορίστε αφού δεν με πιστεύεις διάβασε να μάθεις,

 

Management of misscariage

 

 

Blood loss during early pregnancy is the most common symptom of both miscarriage and of ectopic pregnancy. Pain does not strongly correlate with miscarriage, but is a common symptom of ectopic pregnancy.[13] In the case of concerning blood loss, pain, or both, transvaginal ultrasound is performed. If a viable intrauterine pregnancy is not found with ultrasound, serial βHCG tests should be performed to rule out ectopic pregnancy, which is a life-threatening situation.[39][40]

If the bleeding is light, making an appointment to see one's doctor is recommended. If bleeding is heavy, there is considerable pain, or there is a fever, then emergency medical attention is recommended to be sought.

 

No treatment is necessary for a diagnosis of complete abortion (as long as ectopic pregnancy is ruled out). In cases of an incomplete abortion, empty sac, or missed abortion there are three treatment options:

  • With no treatment (watchful waiting), most of these cases (65–80%) will pass naturally within two to six weeks.[41] This path avoids the side effects and complications possible from medications and surgery.[42]
  • Medical management usually consists of using misoprostol (a prostaglandin, brand name Cytotec) to encourage completion of the miscarriage. About 95% of cases treated with misoprostol will complete within a few days.[41]
  • Surgical treatment (most commonly vacuum aspiration, sometimes referred to as a D&C or D&E) is the fastest way to complete the miscarriage. It also shortens the duration and heaviness of bleeding, and avoids the physical pain associated with the miscarriage.[41] In cases of repeated miscarriage, D&C is also the most convenient way to obtain tissue samples for karyotype analysis (cytogenetic or molecular), although it is also possible to do with expectant and medical management. D&C, however, has a higher risk of complications, including risk of injury to the cervix (e.g. cervical incompetence) and uterus, perforation of the uterus, and potential scarring of the intrauterine lining (Asherman's syndrome). This is an important consideration for women who would like to have children in the future and want to preserve their fertility and reduce the chance of future obstetric complications.

http://en.wikipedia.org/wiki/Miscarriage

 

ΕΛΕΟΣ! τι είστε εσείς!! πωπωπω! :lol:

 

Γλυκια μου κοπελα. Γιατί κάθεσαι και σκας για τον καθένα??????? Κράτα μόνο τις απόψεις των ανθρώπων που σας στηρίζουν και κανενός άλλου. Δες και τι έχω γράψει και εγώ στην προηγούμενη σελίδα. Γιατί μπαίνεις στην διαδικασία να απολογείσαι?

Μη σκας. Κράτα μόνο αυτά που πρέπει να κρατήσεις. Τους ανθρώπους δηλαδή που σε στηρίζουν (και στην προσωπική σου ζωή εννοω.)

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ζαχαρουλα οποιος πιστευει πιστευει....οποιος οχι δεν πειραζει...αλλωστε θα φανει στην πορεια αυτο....

εγω μπηκα πριν 2 χρονια κ εχω δεθει με πολλες κοπελες...η μια στηριζει την αλλη.....δινουμε κουραγιο.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν απευθύνεσαι σε μένα γιατί αναφέρεσαι στην 15η εβδομάδα. Πάντως αν προσέξεις ό,τι έχω γράψει θα δεις ότι ανέφερα πως έβγαζα όχι απλώς αίμα, αλλά ολόκληρα κομμάτια! Για να καταλάβεις ο αιματοκρίτης μου έχει πέσει στο 22 (αν γνωρίζεις τις φυσιολογικές τιμές θα καταλάβεις).Όσο για τους πόνους είπα ότι ήταν υπερβολικοί. Δεν ανέφερα βέβαια ότι σπάραζα από αυτούς και ότι μου έκαναν και ένεση αλλά δεν με έπιανε. Είπα ότι ήταν σαν να γεννούσα άρα καταλαβαίνετε τι πόνους πέρασα.Επίσης είπα ότι μετά πήγα στο νοσοκομείο για απόξεση και μάλιστα έμεινα και ένα βράδυ μέσα γιατί δεν είμαι από Αθήνα και έπρεπε να με παρακολουθούν για τυχόν αιμοπρραγίες. Και αυτό θα σας φανεί περίεργο γιατί στην απόξεση κανονικά δεν μένεις μέσα. Αν πάλι σας φαίνονται ψέμματα και υπερβολικά όσα γράφω λυπάμαι. Δεν θα κάτσω να πείσω άτομα καχύποπτα. Κουράστηκα να προσπαθώ απο το πρωί να πείσω ότι όσα λέω έγιναν. Μπήκα για να νιώσω καλύτερα.

 

Και εσυ Ζαχαρούλα. Ότι έχω γραψει και στην siv. Γιατί κάθεσαι και σκας για τον καθένα??????? Κράτα μόνο τις απόψεις των ανθρώπων που σας στηρίζουν και κανενός άλλου. Δες και τι έχω γράψει και εγώ στην προηγούμενη σελίδα. Γιατί μπαίνεις στην διαδικασία να απολογείσαι?

Μη σκας. Κράτα μόνο αυτά που πρέπει να κρατήσεις. Τους ανθρώπους δηλαδή που σε στηρίζουν (και στην προσωπική σου ζωή εννοω.)

Στο τέλος θα σας ζητήσουν να επισυνάψετε και καμια βιοψια.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αχ siv συγνωμη αν σας μπερδεψα, αλλα δεν ελεγα για σενα! Και προφανως το περνανε κι αλλες κοπελες και ειναι πολυ κριμα! παντως πιστευω πως συμβαινει γιατι το εζησα πολυ κοντα μου:cry::cry::cry:.

Δεν ξερει κανεις πως μπορει να αντιδρασει σε τετοιες φασεις. απο το σοκ μπορει απλα να το εκανες οπως το πες ή να τα πες εδω σε μας πολυ κυνικα γιατι αυτη ειναι η αντιδραση στου στο γεγονος και να νιωθεις ετσι καλυτερα. ποτε δε ξερει κανεις.... παντως κοριτσια τα γεγονοτα δειχνουν πως τετοια πραγματα συμβαινουν. και πως ναι, ξεπερνιεται απο οτι φανηκε αναλογα τη περιπτωση σας λεω με επιφυλαξη...χωρις αποξεση (μεχρι που εχω αρχισει να πιστευω πως οι γιατροι λενε "ελα για αποξεση" για να τα τσεπωσουν απο το χεορουργειο.....αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια)κουραγιο σε ολες που περνανε τετοιο σοκ

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...