Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υψηλή FSH


mir

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι καινούργια στο φόρουμ κοντεύω να τρελαθω προσπαθώ εδώ και 4 μήνες με τον άντρα μου για παιδάκι... πήγα να κάνω τον τυπικό έλεγχο στον γυναικολόγο πριν ένα μήνα ο υπερηχος κομπλε και παπ κομπλε...και του είπα να μου γράψει εξετασεις ορμονολογικες να δω που βρισκόμαστε μου είπε ότι ο έλεγχος της γονιμότητας είναι 3 φάσεις .Η πρώτη γίνεται κατά τ διάρκεια της περιόδου μου έγραψε λοιπόν ορμονολογικες και μόλις θα έβγαιναν έπρεπε να πάω στ ιατρείο για υπερηχο, οι εξετάσεις βγήκαν και έχω για την ηλικία μου( 30 χρόνων )αυξημένη παρααα πολύ fsh 18.28 μου λέει αποκλείεται να ισχύει οι υπόλοιπες ορμόνες Ε κλπ είναι καλες έχει γίνει λάθος από τ μικροβιολογικο ανέφερε συνέχεια επειτα έκανε τ υπερηχο αν μου λέει είχες πρόωρη εμμηνόπαυση θα έβλεπα και  κατι στον υπερηχο....μ έγραψε ΑΜΗ να κανω μετά τ ωορρηξια και για τ fsh  θα περιμένω στ επόμενη περίοδο να την επαναλάβω..όταν τ ρώτησα αν είναι κ στην επόμενη εξέταση στα ίδια επίπεδα η τιμή της fsh τι κάνουμε μου λέει δεν έχουμε πολλές επιλογές μόνο με δοτρια μπορείς να τεκνοποιησεις :(...έχω αγχωθεί πάρα πολύ σκέφτομαι να αλλάξω γιατρό αν όντως έχω θέμα με τ fsh....έχει κάποια από εσας παρόμοια τιμή???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια,ειμαι νεα στο φορουμ και αρκετα πελαγωμενη,εχω υψηλη fsh και το σπερμα του συζυγου εχει χαμηλη κινητικοτητα,σκεφτομαι την εξωσωματικη .Θα ηθελα να ρωτησω ,υπαρχει καποια με υψηλη  fsh που να τα καταφερεε φυσικη συλληψη ή εξωσωματικη?οποιαδηποτε πληροφορια ειναι πολυτιμη.ευχαριστώ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα @Dfnκ εγω εχω fsh 19, οποτε σε καταλαβαινω,αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι ο γιατρος σου που σου μιλαει ετσι απλα για δοτρια. Υπαρχουν πολλοι τροποι τους οποιους πρεπει να εξαντλησης ,πριν πεις κατι τετοιο.Οποτε ηρεμησε κ βρες εναν  καλο γιατρο που να σου εμπνεει εμπιστοσυνη κ θα στα εξηγησει ολα!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @Hopeme τώρα αυτή την βδομάδα θα πάω να κάνω την αμη στην 21 μέρα του κύκλου μου και μόλις αδιαθετησω θα επαναλάβω την fsh και φυσικά θα αλλάξω γιατρό..πάντως από πολλές κοπέλες με αυξημένη fsh από ότι έχω διαβάσει σε πολλά φόρουμ  και αναφερονται και στο δικό σου θέμα  έχουν συλλάβει φυσιολογικά η με εξωσωματική..οπότε υπομονή πίστη και θα έρθει

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Dfn said:

Καλημέρα @Hopeme τώρα αυτή την βδομάδα θα πάω να κάνω την αμη στην 21 μέρα του κύκλου μου και μόλις αδιαθετησω θα επαναλάβω την fsh και φυσικά θα αλλάξω γιατρό..πάντως από πολλές κοπέλες με αυξημένη fsh από ότι έχω διαβάσει σε πολλά φόρουμ  και αναφερονται και στο δικό σου θέμα  έχουν συλλάβει φυσιολογικά η με εξωσωματική..οπότε υπομονή πίστη και θα έρθει

Συγγνώμη γιατί να κάνεις την AMH την 21η μέρα? Όποτε θέλεις μπορείς να την κάνεις οποιαδήποτε μέρα του κύκλου ίδια θα σου βγει, η ΑΜΗ δεν μεταβάλλεται όπως οι άλλες ορμόνες. Η fsh γίνεται 2η μερα σωστά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@maripoz  η fsh έγινε τ 3η μερα του κύκλου μου τότε μου είπε να την κάνω...τώρα για την ΑΜΗ μου είπε να τ κάνω στην 21η μέρα μαζί με την προγεστερονη η οποία στις αρχές του κύκλου μου που την έκανα ήταν καλή..αυτό που λες για την αμη τ διάβασα και εγώ και μου είπε γιά να μην πηγαίνω συνέχεια και με τρυπανε να τ δώσω μαζί με την αμη την προγεστερονηπου θέλει οπωσδήποτε να δει σε ποιες τιμές είναι στην 21 μέρα....εμείς ξεκινήσαμε εδώ και 4 μήνες προσπάθεια, δεν έχω καθόλου γνώση στο κομμάτι έλεγχος γονιμότητας στον γιατρό πήγαινα απλά για το ετήσιο έλεγχο που κάνουμε παπ κ υπερηχο..

Link to comment
Share on other sites

On 7/24/2021 at 4:20 PM, Dfn said:

@maripoz  η fsh έγινε τ 3η μερα του κύκλου μου τότε μου είπε να την κάνω...τώρα για την ΑΜΗ μου είπε να τ κάνω στην 21η μέρα μαζί με την προγεστερονη η οποία στις αρχές του κύκλου μου που την έκανα ήταν καλή..αυτό που λες για την αμη τ διάβασα και εγώ και μου είπε γιά να μην πηγαίνω συνέχεια και με τρυπανε να τ δώσω μαζί με την αμη την προγεστερονηπου θέλει οπωσδήποτε να δει σε ποιες τιμές είναι στην 21 μέρα....εμείς ξεκινήσαμε εδώ και 4 μήνες προσπάθεια, δεν έχω καθόλου γνώση στο κομμάτι έλεγχος γονιμότητας στον γιατρό πήγαινα απλά για το ετήσιο έλεγχο που κάνουμε παπ κ υπερηχο..

Fsh γίνεται 2η ή 3η μέρα. Την 3η βγαίνει λίγο πιο τσιμπημενη. Δοκίμασε να την κάνεις 2η την επόμενη φορά. Οκ έχει νόημα αυτό που σου είπε ο γιατρός σου εφόσον έκανες προγεστερονη μαζί με την AMH. Η προγεστερονη γίνεται μια εβδομάδα πριν την έναρξη του κύκλου δηλαδή 21η μέρα σε κύκλο 28 ημερών περίπου. Αν πχ έχεις 30 ημέρες κύκλο την κάνεις 23η μέρα. Καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας εύχομαι 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Fsh γίνεται 2η ή 3η μέρα. Την 3η βγαίνει λίγο πιο τσιμπημενη. Δοκίμασε να την κάνεις 2η την επόμενη φορά. Οκ έχει νόημα αυτό που σου είπε ο γιατρός σου εφόσον έκανες προγεστερονη μαζί με την AMH. Η προγεστερονη γίνεται μια εβδομάδα πριν την έναρξη του κύκλου δηλαδή 21η μέρα σε κύκλο 28 ημερών περίπου. Αν πχ έχεις 30 ημέρες κύκλο την κάνεις 23η μέρα. Καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας εύχομαι 

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου :):)

Link to comment
Share on other sites

@Dfnμου σε ευχαριστώ κ σε σένα υπομονή εύχομαι κ θα τα καταφέρουμε,ένα καλό ωάριο χρειαζομαστε.Απλα με την εξωσωματική στην δική μας περίπτωση έχουμε περισσότερες πιθανότητες γιατί με πρόκληση βγάζεις παραπάνω ωάρια!Επίσης θα πρέπει για 3 συνεχομενους κύκλους να κάνεις ορμονικές για να επιβεβαιωθεί αν όντως είναι υψηλη η fsh σου..Εγω μετά από πολύ ψάξιμο κ μετά από γνώμες από διαφορετικούς  γιατρούς,έχω καταλάβει την κατάσταση,σκέφτομαι πολύ σοβαρά την εξωσωματική μιας κ δεν βοηθάει κ το σπέρμα του συζύγου.Για ο,τι θες μου λες,το έχω ψάξει αρκετάααα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!! Είμαι 39 χρονών και στις πρόσφατες ορμονολογικές μου εξετάσεις (την τρίτη πρός τέταρτη ημέρα του κύκλου)  η fsh μου ήταν 20. Επειδή δεν αδιαθετούσα σε εκείνον τον  κύκλο που έγιναν οι ορμονολογικές τις επανέλαβα και σε κάποια τυχαία μέρα αυτού του τεράστιου κύκλου η fsh τετραπλασιάστηκε!!Ο ενδοκρινολόγος μου με το που είδε αυτήν την τιμή μίλησε για πρόωρη εμμηνόπαυση. Η γυναικολόγος μου είπε ότι θέλει να το παρακολουθήσουμε και ότι οι ορμονολογικές οι πρώτες ( όχι αυτές που έγιναν αργότερα) ήταν καλές (επειδή τα οιστρογόνα ήταν μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια). Τελικά αδιαθέτησα με τη βοήθεια του duphaston. Να σημειώσω ότι στον κύκλο αυτόν έκανα και τις δύο δόσεις του εμβολίου της pfizer. 

Στον κύκλο αυτόν παίρνω duphaston από τη 12η μέρα.  Έχω ήδη ένα παιδάκι και θα ήθελα να προσπαθήσω για δεύτερο. Θα ήθελα παρόμοιες εμπειρίες και προτάσεις αν υπάρχουν.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, maf1981 είπε:

Καλησπέρα!! Είμαι 39 χρονών και στις πρόσφατες ορμονολογικές μου εξετάσεις (την τρίτη πρός τέταρτη ημέρα του κύκλου)  η fsh μου ήταν 20. Επειδή δεν αδιαθετούσα σε εκείνον τον  κύκλο που έγιναν οι ορμονολογικές τις επανέλαβα και σε κάποια τυχαία μέρα αυτού του τεράστιου κύκλου η fsh τετραπλασιάστηκε!!Ο ενδοκρινολόγος μου με το που είδε αυτήν την τιμή μίλησε για πρόωρη εμμηνόπαυση. Η γυναικολόγος μου είπε ότι θέλει να το παρακολουθήσουμε και ότι οι ορμονολογικές οι πρώτες ( όχι αυτές που έγιναν αργότερα) ήταν καλές (επειδή τα οιστρογόνα ήταν μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια). Τελικά αδιαθέτησα με τη βοήθεια του duphaston. Να σημειώσω ότι στον κύκλο αυτόν έκανα και τις δύο δόσεις του εμβολίου της pfizer. 

Στον κύκλο αυτόν παίρνω duphaston από τη 12η μέρα.  Έχω ήδη ένα παιδάκι και θα ήθελα να προσπαθήσω για δεύτερο. Θα ήθελα παρόμοιες εμπειρίες και προτάσεις αν υπάρχουν.

 

μια υψηλη fsh δεv σημαιvει προωρη εμμηvοπαυση. Βεβαια δεv σημαιvει οτι δεv υπαρχει κ θεματακι. Πιο απλα εvας κυκλος με fsh 20 σημαιvει οτι οι καλοι κυκλοι με υγιης ωαρια που θα φερουv εγκυμοσυvη εχουv λιγοστεψει επικυvδιvα αλλα σιγουρα θα υπαρξουv κ φυσιολογικοι κυκλοι αρκετοι για αρκετα χροvια ακομα απλα θα ειvαι συμαvτικα λιγοτεροι. επαvελαβε εξετασεις vα δεις που κυμαιvοvται οι τιμες σου κατα μεσο ορο. η τιμη που θα παρεις σαv εγκυρη ειvαι της 2-3 μερας του κυκλου για vα δεις τι παιζει. γεvικα μια καλη δι;τροφη κ βιταμιvες βοηθαvε αρκετα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

μια υψηλη fsh δεv σημαιvει προωρη εμμηvοπαυση. Βεβαια δεv σημαιvει οτι δεv υπαρχει κ θεματακι. Πιο απλα εvας κυκλος με fsh 20 σημαιvει οτι οι καλοι κυκλοι με υγιης ωαρια που θα φερουv εγκυμοσυvη εχουv λιγοστεψει επικυvδιvα αλλα σιγουρα θα υπαρξουv κ φυσιολογικοι κυκλοι αρκετοι για αρκετα χροvια ακομα απλα θα ειvαι συμαvτικα λιγοτεροι. επαvελαβε εξετασεις vα δεις που κυμαιvοvται οι τιμες σου κατα μεσο ορο. η τιμη που θα παρεις σαv εγκυρη ειvαι της 2-3 μερας του κυκλου για vα δεις τι παιζει. γεvικα μια καλη δι;τροφη κ βιταμιvες βοηθαvε αρκετα

Σε ευχαριστώ πολύ  για τον χρόνο και την απάντηση!! Παίρνω inofert και ένα συμπλήρωμα q10  και σκόνη σιταρόχορτου που διάβασα ότι βοηθάει.Στις επόμενες που θα κάνω αρχές του μήνα ελπίζω να είναι καλύτερες οι τιμές! 

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2021 at 1:37 ΠΜ, Hopeme είπε:

@Dfnμου σε ευχαριστώ κ σε σένα υπομονή εύχομαι κ θα τα καταφέρουμε,ένα καλό ωάριο χρειαζομαστε.Απλα με την εξωσωματική στην δική μας περίπτωση έχουμε περισσότερες πιθανότητες γιατί με πρόκληση βγάζεις παραπάνω ωάρια!Επίσης θα πρέπει για 3 συνεχομενους κύκλους να κάνεις ορμονικές για να επιβεβαιωθεί αν όντως είναι υψηλη η fsh σου..Εγω μετά από πολύ ψάξιμο κ μετά από γνώμες από διαφορετικούς  γιατρούς,έχω καταλάβει την κατάσταση,σκέφτομαι πολύ σοβαρά την εξωσωματική μιας κ δεν βοηθάει κ το σπέρμα του συζύγου.Για ο,τι θες μου λες,το έχω ψάξει αρκετάααα!

@Hopeme επειδή βρίσκομαι κι εγώ στη διερεύνηση των επιλογών που έχω και ψάχνω ήθελα να σε ρωτήσω- αν δεν μπορείς εδώ σε προσωπικό μήνυμα ποιες δυνατότητες έχουμε για εξωσωματική  (έχω ακούσει ότι η υψηλή fsh αποτελεί εμπόδιο για κάποια κέντρα -ότι δεν σε αναλαμβάνουν). Επίσης αναρωτιέμαι αν υπάρχει η δυνατότητα εξωσωματικής σε δημόσιο νοσοκομείο και πώς μπορεί να γίνει παρακολούθηση γιατί βρίσκομαι επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια είμαι καινούργια εδώ. Διάβαζα τα θεματα σας και είπα να γράψω και γω μήπως μπορειτε να βοηθήσετε. Την περασμένη Δευτέρα έκανα εμβρυομεταφορά δύο βλαστοκύστες που τα αξιολογούν 2ββ μέχρι και τώρα δεν έχω κανένα σύμπτωμα και ανησυχώ ξέρει καμια αν και χωρίς συμπτώματα έμεινε έγκυος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @maf1981.. στην περίπτωση μας η εξωσωματικη είναι καλύτερη λύση γιατί πάμε πιο στοχευμενα,  χώρος αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να συλλαβεις με φυσικο τρόπο,απλά στατιστικά είναι πιο δύσκολο..  ο γυναικολόγος σου τι σου λέει?δεν κοιτάνε μόνο την fsh για να σε αναλάβουν. Κοιτάνε μήτρα,ωοθήκες και κάποιες άλλες ορμονες συνδιαστηκα,όπως είναι τα οιστρογονα, οπότε μη σε ανησυχεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στην πρώτη εξωσωματική είχα fsh λίγο πάνω από το όριο αλλά ήταν όλα νορμαλ κ δεν ασχολήθηκε κανεις. έδωσα όμως τρία ωάρια μόνο, αλλά από τα δυο έμβρυα πέτυχε το ένα. όμως είχε μπει η υποψία ότι κάτι τρέχει κ όταν πήγαμε για το 2ο παιδάκι δυο χρόνια μετά, η fsh ήταν… 30. και η αμη 1,67. Μου αλλαξε πρωτοκολο, εθχα περισσότερα ωοθυλακια, δεν θυμάμαι πόσα ωάρια πήραν, δεν πέτυχε βέβαια αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι κι έτσι ακόμα δεν τέθηκε θέμα να μην προχωρήσουμε ή να γίνει δωρεά. Απλώς μου είχαν πει ότι ήταν πιθανό η επιτροπή να μην το εγκρίνει γιατί πράγματι δεν ήταν οι ευνοϊκοτερες συνθηκες. το ενέκριναν τελικά όμως, παρολο που είχαν κόψει άλλα για χαζούς τυπικούς λόγους. Ίσως επειδή είχε πετύχει η πρώτη, δεν το ξέρω.. Επειδή είναι δύσκολες αποφάσεις, καλύτερα να το ψάξετε αρκετά με διάφορες γνώμες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα!

για τρεις μήνες πήρα τα ova max για να ενισχύσω την ποιότητα των ωαρίων. Την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γιατρό μου να συζητήσουμε το πλάνο μας (εκτός από δωρεά ωαρίου). 

η περίοδός μου είναι σταθερή, δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα. 

έχετε κάποια εμπειρία ανάλογη στην δική μου ηλικία πάνω κάτω; έχω ένα άγχος, καθώς με τον σύντροφό μου το θέλουμε πολύ.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@Jane4 ναι εγώ έχω 19 και όντως ζοριζομαι να συλλάβω, ο γιατρός δεν το αποκλείει αλλά γενικά είναι δύσκολο γιατί όταν είναι τόσο υψηλή έχουμε πολύ λίγα ωοθυλάκια κ δεν ξέρουμε κ αν γίνεται καλή ωορρηξία,από την άλλη ένα καλό αυγό χρειαζόμαστε. Το έψαξα αρκετά και κατέληξα ότι η εξωσωματική είναι μονόδρομος γιατί πας πιο επιθετικά κ στην περίπτωση μας με τέτοια fsh πρέπει να βιαστούμε υποτίθεται γιατί ποτέ δε ξερεις ποσο θα ανέβει κ ποτέ.Βεβαια δε σημαίνει ότι σε κάθε κύκλο θα έχουμε την ίδια τιμή,θα υπάρχουν κ κύκλοι που θα είναι πιο χαμηλή,απλά η υψηλή τιμή είναι αυτή που κρατάνε οι γιατροί γιατί καταλαβαίνουν ότι ο οργανισμός ζοριζεται να βγάλει ωοθυλάκια.

Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2021 at 1:37 ΜΜ, Mary1977 είπε:

καλησπέρα!

για τρεις μήνες πήρα τα ova max για να ενισχύσω την ποιότητα των ωαρίων. Την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γιατρό μου να συζητήσουμε το πλάνο μας (εκτός από δωρεά ωαρίου). 

η περίοδός μου είναι σταθερή, δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα. 

έχετε κάποια εμπειρία ανάλογη στην δική μου ηλικία πάνω κάτω; έχω ένα άγχος, καθώς με τον σύντροφό μου το θέλουμε πολύ.

ευχαριστώ

Καλησπέρα. Η σταθερή περίοδος είναι ένα καλό πρώτο σημάδι αλλά στις δικές μας ηλικίες η ποιότητα είναι αρκετά «προβληματική». Προφανώς το γνωρίζεις και εξ ου τα συμπληρώματα. Επειδή όμως έχω πολύ μεγάλη πείρα στην εξωσωματική θα σου πω ότι η τύχη παίζει σημαντικό ρόλο στο πως πάνε τα πράγματα για την κάθε μία από εμάς. Οπότε σου εύχομαι καλή τύχη! Η δωρεά ωαρίων μπορεί να πάει και λίγο αργότερα αν θες να δοκιμάσεις μια φορά την τύχη σου με τα δικά σου ωάρια :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα! Είναι η πρώτη μου δημοσίευση! Είμαι 30 ετών έχω ένα παιδάκια 11 ετών και πριν λίγους μήνες ανακάλυψα ότι έχω χαμηλή ΑΜΗ 0.7 και υψηλή fsh 13.4 περιμένω σαν τρελή την περίοδο για να κάνω υπέρηχο και να ελέγξουμε το απόθεμα και αν έχω πιθανότητες με δικό μου γενετικό υλικό να μείνω έγκυος! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια χρειάζομαι κ εγώ τη βοήθεια σας, 1,5 χρονο προσπάθεια με τρεις προσπάθειες, 2 με ενέσεις κ μια με χάπια, είχα 1 άριστο ωάριο το οποιο δεν επιασε κ 5-6 που δεν μεγαλωσαν, άλλος γιατρός μου είπε πως όλα έγιναν με λάθος σειρά. Έκανα εμβρυομεταφορά χωρίς να έχω κάνει υστεροσκοπηση (είχα 2 πολυποδακια). Μολις εκλεισα τα 42, το καλοκαίρι η fsh ήταν 20 κ τώρα 25,5  μου είπε εμμηνόπαυση. Ειμαι απελπισμένη δεν ξέρω τι νά κανω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...