Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλλίνδρομες κυήσεις


Tzeni d

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑNTRO.ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ 3 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΚΥΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΨΑΧΝΩΜΑΣΤΕ.ΕΓΩ ΑΛΛΑΞΑ 3 ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΛΗΞΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΕΧΩ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 2 1/2 ΧΡΟΝΩΝ.ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΣΟΡΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΛΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΔΩΣΑ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΣΚΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.Ο ΠΡΟ-ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΜΟΝΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΡΥΟΤΙΠΟΣ.ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΙΔΕ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΦΡΥΚΑΡΕ.ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ (ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΕ ΘΕΤΙΚΗ)ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ.ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΙΚΡΩΒΙΟ ΣΚΟΤΩΝΕ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ.ΤΟ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΓΟΝΝΗΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΜΕΓΑΛΛΩΣΗ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΑΠΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΓΙΑΤΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΑ.ΕΣΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΦΗΜΙΣΜΕΝΟ ΓΙΑΤΡΟ :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταρχήν andro2 καλως ήρθες.Λυπάμαι γι αυτό που συνέβη και που σε γνωρίζουμε με αυτόν τον τρόπο.Δεν θα σου στείλω λόγια παρηγοριάς απλά το μόνο που θα σου ευχηθώ είναι απο εδώ και πέρα να σου πάνε όλα καλά και 1 και 2 μωράκια(όσα θές) και αυτή τη φορά αποφασισμένα να μείνουν ως το τέλος.Εύχομαι τα καλύτερα. :lol:

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Έλλη μου σε ευχαριστώ για τα λόγια σου. Όντως μου δίνεις κουράγιο.

Δεν έχουμε μπει ακόμα σε διαδικασία εξετάσεων γιατί θα πρέπει να αποκατασταθεί ο κύκλος μου σύμφωνα με το γιατρό. Ωστόσο ψάχνω νέο γιατρό γιατί βλέπω ότι ο τωρινός το έχει πάρει λίγο χαλαρά και να φανταστείς ότι είναι πασίγνωστος στους εν λόγω κύκλους. Ψάχνω απεγνωσμένα για γιατρό. Πως θα γινόταν να μου συστήσεις τον δικό σου που τουλάχιστον είναι δοκιμασμένος; Από την δική σου εμπειρία, πρέπει να επανέλθει ο κύκλος ή κάποιες εξετάσεις θα μπορούσαν να αρχίσουν να γίνονται ήδη; Δεν είναι ότι τρελαίνομαι να μείνω έγκυος άμεσα (κάθε άλλο μου έχει βγει μεγάλη άρνηση για επόμενη εγκυμοσύνη), απλά δεν αντέχω άλλο να πιστεύω ότι κάτι ανεπανόρθωτο έχουμε και να μας κοιτάζουν όλοι με αυτό το βλέμα της κακομοιριάς.

Link to comment
Share on other sites

andro2 πρώτα από όλα κουράγιο και πρέπει να το ξεχάσεις γρήγορα και να επανέλθειες ψυχολογικά.

Σε καταλαβάινω διότι είχα και εγώ 3 παλλίνδρομες... :cry: :cry: :cry:

Ο πρώτος μου γιατρός με σύστησε σε κάποιον άλλο ο οποίος είναι εξειδικευμένος στις αποβολές και είναι στο Λητώ.

Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω π.μ. Κάνεις μια επίσκεψη και βλέπεις αν σου κάνει.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην στεναχωριέσαι, γιατί είμαστε πολλές κοπέλες που έχουμε υποστεί αυτές τις τραγικές εμπειρίες των παλλίνδρομων κυήσεων και όμως καταφέρνουμε (με τον έναν ή τον άλλον τρόπο) να φέρουμε στον κόσμο παιδάκια... :D:wink:

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ..ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ.ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΑΠΟΛΥΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ, ΠΕΡΑΣΕ 1 ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΟΥΜΕ..ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΠΟΥ ΕΝΙΩΘΑ..ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ&ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΛΑ.ΒΕΒΑΙΑ, ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΜΕ 4 ΠΑΛΙΔΡΟΜΕΣ, ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΣΟΥ :D ΣΕ ΦΙΛΩ

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΒΑΖΕΛΑΚΙ σε ευχαριστώ πολύ για την παρότρυνση.

ΕΛΙΖΑ μου θα με ενδιέφερε πολύ ο γιατρός σου.Περιμένω με αγωνία π.μ.

Έμαθα ότι το ΛΗΤΩ έχει και ειδικό τμήμα καθ΄έξιν αποβολών, οπότε υποθέτω ότι οι γιατροί του θα είναι και εξειδικευμένοι.

Περιμένω με ανυπομονησία π.μ. σου και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΝΟΙΩΘΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

ΠΡΙΝ 1ΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΠΕΡΑΣΑ ΤΑ ΙΔΙΑ (18 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ) ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ...ΕΓΩ ΜΠΗΚΑ ΕΚΤΑΚΤΩΣ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΓΙΑΤΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ....ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝΕ ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΓΕΝΝΕΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ...Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 3ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ (ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...)ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ...ΑΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ...ΚΟΙΤΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΙ

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για την άτυχη εγκυμοσύνη σου.

Σε νοιώθω τι περνάς διότι πριν λίγο καιρό είχα μια πολίνδρομη στην 10 βδομάδα.

Σου εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα αν και ξέρω πως ότι και να σου πουν αυτή την στιγμή δεν μπορεί να απαλύνει το πόνο σου.

Το καλοκαίρι ίσως σε βοηθήσει λιγάκι ( διακοπές, αλλαγή περιβάλλοντος)

Σκέψου θετικά και όταν θα είσαι έτοιμη ξεκίνα για ένα γερό μωράκι.

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας εύχομαι σε όλες χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστης.

Andro2 σε καταλαβαίνω απόλειτα τη περνάς διότι την Μεγάλη Τετάρτη έκανα και εγώ απόξηση στην 7 εβδομάδα κύησης που ήμουν. Εγώ είχα μείνει έγκυος μετά από δύο αποτυχημένες εξωσωματικές με δανικό έμβρυο. Τα φάρμακα που έπερνα ήταν cyclacur (3 ημερισίως) & utrogestan (6 ημερησίως κολπικά). Ενώ από τα μέσα τις 4η εβδομάδας είδα σάκο και εμβρυακά στοιχεία δεν ακούσαμε ποτέ την καρδούλα του και ο σάκος ήταν κενός κατά την απόξηση & για αυτό μου είπε ο γυναικολόγος μου δεν χρειάζετε να πάει να γίνει ιστολογική εξέταση όπως και δεν μπορεί να γίνει καρυότυπος διότι δεν υπήρχαν εμρυακά στοιχεία. Μου είπε δεν χρειάζετε να κάνω καμία εξέταση (ΝΚ, αντιπατρικά, θρομβοφιλία κ.α) διότι το έμβρυο δεν ήταν δικό μου και αυτό το πακέτο γίνετε μετά από 3 παλίνδρομες κυήσεις καθ΄έξιν αποβολών και στοιχίζει γύρω στα 3000 Ευρώ. Για Μυκόπλασμα και Ουρόπλασμα είχα κάνει καλλιέργεια όταν ήμουν έγκυος και ήταν αρνητικά. Μου είπε μόνο ότι καλό θα ήταν μαζί με τα χάπια που έπερνα να μου έδιναν και παιδική ασπιρίνη ή ηπαρίνη και για αυτό θέλω να επικοινωνίσω με το κέντρο που έκανα εξωσωματική. Τώρα πρέπει να περάσουν 3 μήνες για να κάνω ξανα προσπάθεια.

Αλλά πάντα θα είμαι αγχωμένη πριν από κάθε εξέταση και μέχρι να μπορέσω να ακούσω την καρδούλα του.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειχα παλλινδρομη στην 6η εβδομαδα και η μονη μου ας πουμε παρηγορια ηταν που δεν ακουσαμε ποτε καρδιακο παλμο. Ο δικος μου γιατρος μου ειπε οτι το θεωρουμε τυχαιο γεγονος, μου εκανε αποξεση για να ειμαι καθαρη και μου ειπε οτι μετα την πρωτη περιοδο μπορω να ξαναμεινω εγκυος. Δεν εκανα καμια εξεταση ουτε στο εμβρυο εκαναν. βεβαια εγω δεν ηθελα αμεσως να ξαναμεινω απο φοβο πιο πολυ. τωρα που ειμαι παλι εγκυος δοξα το θεο ολα πανε καλα. μολις εμαθα οτι ειμαι ο γιατρος μου εδωσε φολικο και utrogestan και μετα απο 2 μηνες το σταματησα ενω το φολικο το συνεχιζω με σιδηρο μαζι.

Εγω δεν σκεφτηκα να αλλαξω γιατρο γιατι του εχω εμπιστοσυνη και ο τροπος που μου μιλησε ηταν αυτος που με καθησυχασε οτι θα ξαναμεινω παλι εγκυος. Δεν ξερω αλλα νομιζω πως ειναι και ψυχοφθορο να αλλαζεις συνεχεια γιατρο. Ακομα και ο πιο γνωστος μπορει να ειναι τελικα αθλιος. Παντως απο οτι εχω διαβασει αν κανεις συνεχεια παλλινδρομη πρεπει να το ψαξεις πιο πολυ γιατι οντως καποιος λογος υπαρχει και οχι ενα τυχαιο γεγονος.

Ελπιζω συντομα να εισαι παλι εγκυος και ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για την συμπαράσταση. Καταλαβαίνω ότι τελικά είμαστε πολλές ομοιοπαθούσες. Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας.

Ελίζα σε ευχαριστώ πολύ για το π.μ. Μόλις είδα το όνομα του γιατρού ήταν σαν να συνέβη κάτι καρμικό. Είσαι η 3η κοπέλα που μου συστήνει τον ίδιο γιατρό. Του έχω στείλει και ερώτηση στην ιστοσελίδα του αλλά δεν μου έχει απαντήσει.

Θα ήθελα να σας ρωτησω όλες σας για τις εξετάσεις που απαιτούνται. Συγκεκριμένα πόσο μεγάλο είναι το κόστος και πόσο επίπονες είναι; Με έχουν φοβήσει λίγο ότι κάποιες από αυτές (πχ λαπαροσκόπηση) είναι ιδιαίτερα επίπονες και ότι οι περισσ'οτεροι γιατροί ξεκινάνε από τις πιο ακριβές για κερδοσκοπικούς λόγους και τελικά καταλήγουν να βρίσκουν κάτι απλό με μια καλλιέργεια. Από την άλλη, ποια είνα η απόψή σας: αν σας βρίσκανε κάτι από τις πρώτες εξετάσεις, δεν θα προχωρούσατε στις υπόλοιπες; Η γνώμη μου είναι ότι όσο μεγάλο και αν είναι το κόστος θα πρέπει να γίνονται όλες οι εξετάσεις, έτσι για το φόβο των Ιουδαίων. Αλήθεια, έχει κάνει καμμιά σας τις εξετάσεις αυτές σε Δημόσιο Νοσοκομείο; Θα το προτείνατε;

Σόρρυ για τις ερωτήσεις, αλλά είμαι εντελώς απροετοίμαστη για το τι ακολουθεί και κάθε βοήθεια, ακόμα και σε πρακτικά θέματα, θα ήταν πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα ηθελα να μαθω για την παλινδρομη κυηση καποια πραγματα αν μπορει να μου πει καποια .ειμαι 4εβδομαδων συμφωνα με την τελευταια περιοδο η 2 βαση της ωορηξιας.επειδη ειχα πολυκυστικες εκανα μια θεραπεια και ευτυχως καταφερα να μεινω εγκυος .το πηρα αμεσως χαμπαρι και ο γιατρος μου εδωσε φελισιν και ουτρογκεσταν.αλλα φοβαμαι μην κανω παλινδρομη.μεχρι ποια βδομαδα υπαρχει κινδυνος;οι πολυκυστικες επιβαρυνουν την κατασταση;υπαρχουν συπτωματα που το καταλαβαινεις;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα ηθελα να μαθω για την παλινδρομη κυηση καποια πραγματα αν μπορει να μου πει καποια .ειμαι 4εβδομαδων συμφωνα με την τελευταια περιοδο η 2 βαση της ωορηξιας.επειδη ειχα πολυκυστικες εκανα μια θεραπεια και ευτυχως καταφερα να μεινω εγκυος .το πηρα αμεσως χαμπαρι και ο γιατρος μου εδωσε φελισιν και ουτρογκεσταν.αλλα φοβαμαι μην κανω παλινδρομη.μεχρι ποια βδομαδα υπαρχει κινδυνος;οι πολυκυστικες επιβαρυνουν την κατασταση;υπαρχουν συπτωματα που το καταλαβαινεις;

δυστυχώς συμπτώματα δεν υπάρχουν ούτε κάποιο φάρμακο να μπο΄ρεσεις να το εμποδίσεις, συνήθως λένε ότι επικύνδυνοι είναι οι π΄ρωτοι 3 μήνες (μέχρι 12η εβδομάδα) ,αλλά υπάρχουν και παραδείγματα( όπως εγώ και μια κοπέλλα που διαβασα πιο πάνω) που μπορεί να γίνει αργότερα! εμένα δυδτυχώς μου συνέβει την 21η εβδομάδα! απλά να έχεις θετική σκέψη και να εύχεσαι να πάνε όλα καλά, αν ακούσετε καρδούλα οι πιθανότητες μειώνονται κατά 80% και όσο προχωράει η εγκυμοσύνη όλο και περισσότερο. μην αγχώνεσαι σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!!!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώ να σας πω καν τι αισθάνομαι. Στην 1η παλίνδρομη στεναχωρήθηκα πάρα πολύ, έκλαιγα επί μέρες, αδυνάτισα υπερβολικά.

Τώρα στην 2η, απλά είμαι ένα φυτό. Κάνω τα πάντα μηχανικά, ξεσπάω σε κλάματα χωρίς να το θέλω και χωρίς να μπορώ να το ελέγξω. Φοβάμαι να ξεκινήσω εξετάσεις για πολλούς λόγους: και αν μου βρουν κάτι μη αναστρέψιμο; και σε ποιον γιατρό να πάω που τον προηγούμενο δεν τον εμπιστέυομαι καθόλου και νομίζω ότι οι περισσότεροι είναι λίγο πολύ κερδοσκόποι; μήπως είναι καλύτερα να πάω σε έναν καθηγητή σε δημόσιο νοσοκομείο που μου σύστησαν; ή ιδιωτικά επειδή τα σκάς σε προσέχουν καλύτερα; και πότε πρέπει να ξεκινήσω εξετάσεις; πρέπει να μου έρθει η περίοδος ή μπορώ και τώρα; Χιλιάδες ερωτήματα και δεν έχω το κουράγιο να βρω απαντήσεις. Ας με ναρκώσουν επιτέλους και ας με ξυπνήσουν όταν όλα θα έχουν διορθωθεί.

Σόρρυ που σας κούρασα αλλά πραγματικά αρχίζω να φοβάμαι για την ψυχική μου υγεία.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια!!!!

 

γλυκια μου με το να απογοητευομαστε δεν κανουμε δουλεια...

...η ελπιδα πεθαινει τελευταια,δεν σου κρυβω οτι καπως ετσι αισθανομαι κι εγω μερικες φορες...αν ξαναγινει, αν εχω κατι, αν δεν μπορεσω να ξανακανω μωρακι???? αλλα γρηγορα κανω θετικες σκεψεις για να βοηθησω πρωτα απ ολα τον εαυτο μο,υ για να ξαναπροσπαθησω...δεν το βαζουμε κατω....ΚΟΙΤΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΚΑΤΑΜΑΤΑ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΦΟΒΗΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ!!!!!

ΕΛΑ ΨΗΛΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΚΙΑ!!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Kazolina μου να μην φοβάσαι.

Έτσι ήμουν και εγώ. Έκλαιγα όλη μέρα γιατί ένιωθα ότι 9 προς 10 εβδομάδα θα παλινδρομήσει όπως και το προηγούμενο.Και τελικά αυτό που φοβόμουν συνέβη. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλά αναφορικά με το θέμα ''εγκυμοσύνη'' ότι έχω φοβηθεί, το έχω λουστεί. Τώρα κατηγορώ τον εαυτό μου μήπως όλη αυτή η ψυχολογική πίεση έκανε κακό στο μωρό μου.

Γι΄αυτό το κεφάλι ψηλά και μην αγχώνεσαι γιατί μπορεί το ζουζουνάκι να καταλαβαίνει. Μακάρι να σου πάνε όλα καλά. Μακάρι να είμαι η τελευταία που βίωσε αυτή την απώλεια. Περιμένω νέα σου για να πάρω και εγώ θάρρος και να αντιμετωπίσω τις εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημεαρ κοριτσια σημερα ειμαι λιγο αγχωμενη.ειμαι στην 20 μερα εγκυμοσυνης και το σαββατο ειδα λιγες καφε εκκρισεις,πηρα το γιατρο και μου ειπε να παρω περισσοτερα χαπια προγεστερονης χθες ειδα μαρικες ροζ σταγονες και τα επαιξα τελειως τον ξαναπηρα και μου αυξησε παλι την δοση.ευτυχως δεν ξαναειδα αιμα αλλα σταγονες σκουρα εχω ακομα.σημερα εκαν χωριακη και περιμενω τα αποτελεσματα το μεσημερι να τα παω στο γιατρο.φοβαμαι μην αποβαλω.πευδευτηκα να το πιασω δεν θελω να παει κατι στραβα.με παρηγορει μονο το γεγονος οτι διανυω την εβδομαδα που υπο αλλα συνθηκες θα ξεκιναγε η περιοδος και ελπιζω να εχει να κανει με αυτο.αν ξερει καποα κατι παραπανω ενημερωστεμε. :cry:

Link to comment
Share on other sites

NDRO,ΝΑ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΣΕ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ.ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΦΤΑΙΕΙ.ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΟΤΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ.ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΜΑΘΑΙΝΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΟΝΕΙΡΑ.ΕΛΕΓΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΧΑΣΩ.ΟΛΟΙ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΑΝ ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝΑ ΤΟΣΟ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΗ.ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ ΕΝΙΩΘΑ.ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΟΜΩΣ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΠΙΣΜΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ,ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ,ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ.ΟΠΟΤΕ ΣΚΕΥΤΗΤΕ ΛΙΓΟ ΘΕΤΙΚΑ.ΚΑΚΟ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΣΚΕΥΤΕΣΤΕ Π.Χ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΧΑ ΑΠΟΒΑΛΗ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ.Η ΚΑΘΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ :wink:

Link to comment
Share on other sites

είχα μέρες να μπω και διαβάζοντας αυτό σοκαρίστικα!

φοβάμαι πολύ.....αύριο θα είμαι στη μέρα που παλινδρόμησε το προηγούμενο.....φοβάμαι πολύ!

είναι λογικό να φοβάσαι, εγώ φοβάμαι ακόμη και τώρα που πια έχω μπει για τα καλά στον έβδομο!!! ελπίζω να πάνε όλα καλά και να έχεις σύντομα το μωράκι σου αγκαλίτσα!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

jenny με το καλο να κρατησεις το ζουζουνακι σου αγκαλια :lol:

μου εδωσες πολυ πολυ κουραγιο και θαρρος :):)

 

ΕΙΔΑΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ,ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ!!!

(τα λεω για να τα ακουω κι ολας!!!)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...