Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλλίνδρομες κυήσεις


Tzeni d

Recommended Posts

Μέσα σε 6 μήνες είχα 2 παλλίνδρομες. Η ιστορία μεγάλη. Το αποτέλεσμα είναι ότι μετά από εξετάσεις βρήκα ότι έχω θρομβοφιλία. Τώρα είμαι εγκυος 17 εβδομάδων περίπου και για να κρατήσω το μωρό κάνω κάθε μέρα ένεση ηπαρίνης. Αν εχεις καλό γιατρό θα σε καθοδηγήσει και όλα θα πάνε καλα.

 

κατι τετοιο υποπτευ8ικε η γιατρος μου και ετσι 3εκινησα salospir και ενεσεις fraxiparine και Clexan κα8ημερινα στη κοιλια.

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η δική μας εμπειρία μας δίδαξε ότι το καλύτερο αντισυλληπτικό είναι το άγχος! Προσπαθούσαμε αδιάλλειπτα επί 1 1/2 χρόνο. Είχαμε και μια βιοχημική στην αρχή. Τελικά όταν βελτιώθηκαν οι συνθήκες της ζωής μας και χαλαρώσαμε και φύγαν οι πολλές έννοιες από το μυαλό μας ήρθε και το ποθούμενο. Εν τω μεταξύ έχουμε πέσει σε πολύ ψαχτήρι γιατρό που ασχολείται με ART (Artificial Reproduction) και μας ξετίναξε στις εξετάσεις. Υγιέστατοι και οι δύο. Οταν βγήκαν οι εξετάσεις και των δύο μας και το μάθαμε, χαλαρώσαμε και τσούπ!! καλώστο!. Ομως ήταν μια παλίνδρομη κύηση η οποία μας έφερε σε δύσκολη θέση αλλά δε μας πτόησε καθόλου. Αλλωστε οι πιθανότητες παλίνδρομης είναι "μπόλικες". Από την άλλη χαρήκαμε πολύ γιατί είχαμε κύηση που σημαίνει ότι περάσαμε με απόλυτη επιτυχία ένα άτυπο τεστ γονιμότητας. Κάναμε περαιτέρω εξετάσεις και βρέθηκε θρομβοφιλία αλλά όχι σοβαρή. Τώρα περιμένουμε δίδυμα και καθημερινά πέφτει ενεσούλα. Γι' αυτό σας λέμε: όχι άγχος, ναι στη θέληση. Μην πτοείστε! Μην απογοητεύεστε. Ναι στην ήρεμη ζωή. Φυσικά εκτός από το σύζυγο που βάζει κάτι... άλλο, θα πρέπει κάποιες φορές να βάλει το χέρι της η επιστήμη...

Γ+Μ

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες! Η ερώτησή μου έχει να κάνει με την παλίνδρομη κύηση. Αφορά στην κουνιάδα μου η οποία είχε στην πρώτη εγκυμοσύνη της παλίδρομη, μετά έκανε τον Γιαννάκη της και η τρίτη εγκυμοσύνη πάλι παλίνδρομη! ( Όλα αυτά έγιναν σε διάστημα 1 1/2 χρόνου, η κοπέλα είναι 28 ετών). Η απορία μου είναι ότι ο γιατρός της, της είπε ότι δεν έχει τίποτα, ότι αυτά τα επιλέγει η φύση κτλ, χωρίς να της δώσει να κάνει ούτε μία αιματολογική εξέταση! Είναι φυσιολογικό αυτό???? Γιατί ακούω από εσάς για περιπτώσεις θρομβοφιλίας! Δεν θα έπρεπε να το ψάξει ο ίδιος λίγο καλύτερα? Η απάντησή του ήταν ότι αν είχε κάποιο πρόβλημα δεν θα έκανε ούτε το αγοράκι της... Δεν μου εμπνέει και πολύ εμπιστοσύνη, αλλά δεν μπορώ να επέμβω κιόλας για να μην την στεναχωρήσω... Ποιά είναι η γνώμη σας? Έχει δίκιο ο γιατρός?

Παν μέτρον άριστον...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα kiki.diso.

Ο γυναικολόγος ο δικός μου, ξεκίνησε να το ψάχνει, μετά από τρεις παλλίνδρομες κυήσεις που είχα :cry: .

Στην αρχή είχα μια παλλίνδρομη, μετά έκανα τον γιο μου και μετά άλλες δυο παλλίνδρομες. Ύστερα άρχισε να το ψάχνει και βρήκε ότι είμαι θρομβοφιλική (οριακά). Όμως θα ήθελα να είχε ξεκινήσει πολύ πιο νωρίς να το ψάχνει και όχι να ταλαιπωρηθώ τόσο πολύ (κυρίως ψυχολογικά).

Τώρα ευτυχώς μετά από σχετική θεραπεία, περιμένω άλλο ένα μωράκι!!! :D

Παρόλα αυτά, όντως πολλοί γιατροί τις παλλίνδρομες κυήσεις τις θεωρούν τυχαίες...

Τί να πω? :?

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ELISA μου! Είναι αλήθεια ότι και ο δικός της γιατρός της είπε ότι "έτυχε" και ότι μπορεί και να της ξανασυμβεί! Αλλά παρόλ'αυτά εξετάσεις...γιοκ!!! Το θεωρώ απαράδεκτο για έναν γιατρό αυτό! Αλλά ο κύριος αυτός έχει και ιστορικό με την κουνιάδα μου, γι'αυτό του τα'χω μαζεμένα.. Στο αγοράκι που έκανε, είχε πέσει έξω στους υπέρηχους κατά ένα ολόκληρο κιλό με αποτέλεσμα στη γέννα η κοπέλα να μην μπορεί να το βγάλει το μωρό και να κοντέψουμε να τους χάσουμε και τους δύο.. Αλλά ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να αλλάξεις γιατρό! Της το είπαν διακριτικά,αλλά... Εμένα -φυσικά- δεν μου πέφτει λόγος, απλά ανησυχώ πολύ γι'αυτήν γιατί είναι πολύ ευαίσθητη. Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,να γεννήσεις με το καλό εύχομαι και να χαίρεσαι τις ψυχούλες σου!!!!

Παν μέτρον άριστον...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ kiki.diso!!!

Πάντως και εγώ μετά από την καθυστερημένη παρότρυνση του γιατρού μου για τις εξετάσεις θρομβοφιλίας, άλλαξα γιατρό ζητώντας του να με στείλει αυτός σε κάποιον πιο εξειδικευμένο γυναικολόγο.

Δεν είναι σίγουρα εύκολο να αλλάξεις γιατρό, όμως καλό είναι να πάρει έστω μια δεύτερη γνώμη από κάποιον άλλο...

Της εύχομαι η επόμενη εγκυμοσύνη να πάει τέλεια!!! :D

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, έχω μια απορία με αυτή τη θρομβοφιλία. Είναι η ίδια εξέταση με τον έλεγχο του πηκτικού μηχανισμού; Η αλήθεια είναι ότι η δικιά μου η γυναικολόγος μετά την παλίνδρομη κύηση που είχα, που ήταν και η πρώτη, αμέσως μου είπε να κάνω εξετάσεις, για πηκτικό μηχανισμό και κάποιες άλλες ανοσολογικές. Από ότι μου είπε ο ανοσολόγος, που τον ρώτησα μήπως είναι υπερβολή να το ψάχνουμε με την πρώτη αποβολή, μου είπε ότι για τις ηλικίες από 20-29, το ψάχνουμε μετά την τρίτη αποβολή. Για 30-35 με τη δεύτερη ή και την πρώτη (ανάλογα και με την περίπτωση) και σίγουρα με την πρώτη αν είσαι πάνω από 35. Οπότε στην περίπτωσή μου που είμαι στα 30, δεν είναι υπερβολή όλες αυτές οι εξετάσεις. Εσείς εκτός από την θρομβοφιλία, κάνατε κάποιες άλλες εξετάσεις (έλεγχο γονιδίων, καρυότυπο ζεύγους);

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτή είναι η εξέταση, διότι στη θρομβοφιλία φαίνεται πόσο πήζει το αίμα και κατ' επέκταση πόσο αιματώνεται ο πλακούντας...

Έκανα πολλές εξετάσεις αίματος (ένα κατεβατό!!!!!!!!!!!!), όμως δεν τις θυμάμαι... :?

Επίσης, μια σημαντική (κατά τα λεγόμενα του γιατρού) εξέταση, ήταν αυτή του καρυότυπου του εμβρύου (κατά την απόξεση της 3ης παλλίνδρομης κύησης).

Όμως πράγματι, πιστέυω ότι με μία παλλίνδρομη κύηση που είχες, όλα τα παραπάνω είναι κάπως υπερβολικά.

Εύχομαι η δέυτερη προσπάθεια να είναι και η τυχερή!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Tzeni D μην απογοητεύεσαι ξέρω γυναίκες που μετά από εξωμήτριο έκαναν 1 παιδί τουλάχιστον και σε παλαιότερες εποχές που τα πράγματα ήταν δυσκολότερα!Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις τι συμπτώματα είχες.Για παράδειγμα κάποιον περίεργο πόνο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!!Είμαι καινούργιο μέλος αλλά σας παρακολουθώ εδώ και καιρό. Είχα και εγώ μια παλίνδρομη κύηση που διεκόπει στις 9 εβδομάδες.Δεν σας κρύβω ότι έχω αγχωθεί γιατί ήταν η πρώτη μου κύηση και προσπαθούσαμε 13 μήνες. Έχω πάει σε δύο γιατρούς οι οποίοι δεν μου πρότειναν καμία εξέταση, σήμερα στο φορουμ διαβασα για την θρομβοφιλία????Επίσης η δεύτερη γιατρός δεν μου πρότεινε απόξηση γιατί ήταν η πρώτη μου κύηση και μου είπε ότι καλό είναι να καθαρίσει απο μόνη της η μήτρα. Με είδε χθες και απο ότι μου είπε δεν χρειάζεται καθαρισμό. Δεν ξέρω τι να κάνω ποιον να πιστέψω???

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχάς καλώς όρισες.Τώρα για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου απαντήσω.Σου εύχομαι γρήγορα νέα εγκυμοσύνη με θετικά αποτελέσματα.Ούτως η άλλως αυτό το φόρουμ φέρνει γούρι (αν διαβάσεις θα το διαπιστώσεις).Πολλή θετική ενέργεια λοιπόν++++++++++++++++ :lol::lol::lol:

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

eleanna,

λυπαμαι παρα πολυ για την απωλεια του μωρου σου.

Μπορω να σε καταλαβω απολυτα μια και εχω βρεθει δυο φορες σε αυτη τη θεση λογω θρομβοφιλιας. Θα δεις οτι γρηγορα θα συνελθεις συναισθηματικα και θα εισαι ετοιμη για νεα προσπαθεια.

 

Αυτο που θα ηθελα να σε συμβουλευσω ειναι να κανεις εξετασεις θρομβοφιλιας, οπωσδηποτε γονιδακο ελεγχο, μιας και η εβδομαδα στην οποια παλινδρομησε η κυηση μπορει να θεωρηθει υποπτη. Ενας αιματολογος μπορει να σε κατευθυνει καταλληλα, οχι ο γυναικολογος, μια και η θρομβοφιλια δεν ανηκει στην ειδικοτητα του.

 

Αφου δεν εγινε αποξυση και ελεγχος ιστολογικος στο έμβρυο, ειναι πια αργα να διαπιστωθει αν υπηρχε υποψια θρομβωσεων, ωστοσο να επιμεινεις για τις εξετασεις θρομβοφιλιας (ειναι απλες αιματολογικες εξετασεις).

Γενικα οι γιατροι μια πρωτη αποβολη την περνουν στο ντουκου, πραγματι μπορει να ειναι ενα εντελως τυχαιο γεγονος, αλλα αν δεν ειναι?

Γιατι να υποστεις μια δευτερη στενοχωρια?

 

Ευχομαι ο,τι καλυτερο! :)

Link to comment
Share on other sites

eleana καλημέρα,

 

λυπάμαι πολύ που χάθηκε το μωράκι σου. Ξέρω ακριβώς πως νιώθεις γιατί κι εμένα η πρώτη μου εγκυμοσύνη κατέληξε σε αποβολή την 6η βδομάδα κι ήμουν απαρηγόρητη. Πρώτα έφυγε το ένα μωράκι μου κι μετά ακολούθησε δυστυχώς και το άλλο... Έριξα το κλάμα της ζωής μου!!

Ευτυχώς ο οργανισμός μου καθάρισε μόνος του, όπως ο δικός σου και σε δύο μήνες έμεινα πάλι έγκυος ( το πλεονέκτημα σε σχέση με την απόξεση είναι ότι μπορεί να προσπαθήσεις αμέσως για νέα εγκυμοσύνη - σε ένα μήνα θυμάμαι μου είχε πει ο γιατρός μου) και τώρα έχω τον μπουμπούκο μου. Από το φόβο μου όμως κι επειδή είχα και στην αρχή της δεύτερης εγκυμοσύνης μου σταγόνες αίμα ήμουν υπερβολικά προσεχτική και ξεκουραζόμουν πάρα πολύ αν και η εγκυμοσύνη μου πέρα από τους πρώτους τέσσερις μήνες που είχα συνέχεια εμετούς ήταν καθόλα φυσιολογική. Στα λέω όλα αυτά γιατί θυμάμαι ότι με βοηθούσε να διαβάζω τότε για παρόμοιες περιπτώσεις που τελικά απέκτησαν παιδάκι.

Δεν έκανα κι εγώ καμία εξέταση για την πρώτη αποβολή, ο γιατρός μου-που του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη- δεν θεώρησε ότι χρειάζομαι. Το μόνο που έκανα από μόνη μου είναι ότι έπαιρνα φυλλικό οξύ (συμπλήρωμα διατροφής) αμέσως μετά την αποβολή, γιατί κάνοντας μια έρευνα στο ιντερνετ βρήκα ότι είναι το μόνο που πιστεύεται ότι μπορεί να αποτρέπει μια ενδεχόμενη νέα αποβολή. Οι πιθανότητες να είναι τυχαίο γεγονός είναι κατά πολύ περισσότερες απο τις πιθανότητες να υπάρχει κάποια παθολογία. Τώρα αν θές να είσαι όσο πιο σίγουρη γίνεται κάνε και εξετάσεις θρομβοφιλίας ... Είμαι σίγουρη ότι σε δύο με τρεις μήνες θα είσαι και πάλι έγκυος κι αυτή τη φορά για τα καλά!!!!!!!!!

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !!!!!!!!!!ειχα κι εγω μια παρομοια εμπειρια με σενα ...δεν χρειαστηκε αποξεση η μητρα γιατι ο γιατρος ειπε πως θα καθαρισει απο μονη της ....ηταν η πρωτη εγκυμοσυνη οπως εσυ και καταλαβαινω πως νιωθεις ....τωρα ειμαι καλυτερα σωματικα και εχω ξεκινησει νεα προσπαθεια ....αυτο το forum με βοηθησε πολυ να δω και καποιες αλλες αποψεις και πολλοι ανθρωποι ως νεος μελος με υποδεχτηκαν ζεστα ...θα δεις συζητωντας το προβλημα μειωνεται ο πονος ......γραφτηκα μολις χτες και η συμπαρασταση απο ανθρωπους που ειχαν το ιδιο προβλημα με μενα μου εκανε καλο μολις απο την πρωτη μερα που ανταλλαξα μηνυματα!!!!!!!!!!καλως ηρθες στην παρεα!!!!!!!!!!!

  • Ευχαριστώ! 1

αngelina

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω ειχα παλλινδρομη στην 6η εβδομαδα αλλα αποξεση εκανα για να μην μεινει τιποτα μεσα μου. μολις μου ηρθε η πρωτη περιοδος μπορουσα να ξαναμεινω αλλα δεν ηθελα. τωρα ειμαι παλι εγκυος και απο οτι βλεπεις σχεδον ολες ειμαστε μετα απο μια τετοια περιπετεια. οποτε μην αγχωνεσαι και συντομα θα μεινεις παλι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Eleanna μου,

 

εγώ έπαιρνα ενάμισυ μήνα πριν μείνω έγκυος για δεύτερη φορά και φυσικά μαζί με σίδηρο σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Σου στέλνω και μερικές διευθύνσεις να τσεκάρεις από μόνη σου...

 

και πολλές άλλες. Το ιντερνετ είναι γεμάτο αναφορές....

Μην ανησυχείς την επόμενη φορά θα πάνε όλα τέλεια!!!

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ εγω ειχα μια παλινδρομη κυηση 9 εβδομαδων,αλλα καλυτερα να μην γραψω εδω την εμπειρια αυτη,γιατι θα φρικαρετε ολες.

37 χρονον γυναικα(περσι),δεν ειχα ξανακλαψει στη ζωη μου τοσο πολυ και ακομα οταν το θυμαμαι,τιποτα δεν μπορει να με σταματησει,απο το κλαμα και τον πονο που νιωθω.

Εβριζα τους παντες,

-τον ιατρο(μηπως εκανε λαθος διαγνωση και δεν ειδε καλα την καρδουλα του εμβρυου)

- τον ανδρα μου(γιατι πιστευα οτι δεν θελει παιδι και γιαυτο δεν προχωρησε)

-Τον Θεω,και την Παναγια,γιατι μου φερθηκαν σκαρτα,ενω δεν ειχα πειραξει ποτέ κανεναν,στη ζωη μου..)

Δεν ξερω πως μπορω να δωσω κουραγιο σε παρομοιες περιπτωσεις,διοτι,εγω δεν το εχω ξεπερασει,ακομα.

Απλα,εγραψα την ιστορια μου εδω,για να δειτε οτι ,αν σας συμβει αυτο το κακο,Δεν εισαστε μονες....Αν αυτο μπορει να θεωρηθει παρηγορια,καλως,αλλιως....καλη δυναμη στην συνεχεια,μας ευχομαι,μεσα απο την ψυχη μου...

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!Είμαι καινούργιο μέλος αλλά σας παρακολουθώ εδώ και καιρό. Είχα και εγώ μια παλίνδρομη κύηση που διεκόπει στις 9 εβδομάδες.Δεν σας κρύβω ότι έχω αγχωθεί γιατί ήταν η πρώτη μου κύηση και προσπαθούσαμε 13 μήνες. Έχω πάει σε δύο γιατρούς οι οποίοι δεν μου πρότειναν καμία εξέταση, σήμερα στο φορουμ διαβασα για την θρομβοφιλία????Επίσης η δεύτερη γιατρός δεν μου πρότεινε απόξηση γιατί ήταν η πρώτη μου κύηση και μου είπε ότι καλό είναι να καθαρίσει απο μόνη της η μήτρα. Με είδε χθες και απο ότι μου είπε δεν χρειάζεται καθαρισμό. Δεν ξέρω τι να κάνω ποιον να πιστέψω???

 

Eleanna μου, δυστυχώς κι εγώ είχα την ίδια εμπειρία της παλίνδρομης κύησης στην 11η εβδομάδα και ξέρω τι περνάς. Εμένα μου έκανε καθαρισμό η γιατρός μου και έστειλε και το "κύημα" (άκου λέξη!) για βιοψία, η οποία δεν έδειξε τίποτα παθολογικό. Από εξετάσεις, έκανα έλεγχο για θρομβοφιλία (περιμένω αποτελέσματα) και πλήρη γονιδιακό έλεγχο, όπως και ο άντρας μου, επίσης περιμένουμε αποτελέσματα. Κι εγώ νομίζω ότι η εξέταση για θρομβοφιλία καλό είναι να την κάνεις, γιατί άλλωστε είναι και πολύ απλή (μια εξέταση αίματος). Όσο για τα άλλα, νομίζω ότι παίζει ρόλο και η ηλικία, όπως μου είπε ο γιατρός εμένα. το κακό είναι ότι όσο το ψάχνεις με εξετάσεις, τόσο αγχώνεσαι και δεν μπορείς να ξεχάσεις και να ξεχαστείς. Σου εύχομαι πραγματικά πολύ σύντομα να μείνεις ξανά έγκυος και να γίνεις μια υπέροχη μανούλα.

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας!!!

 

Είμαι νέο μέλος και γράφω πρώτη φορά.

 

Είχα κι εγώ μία παλλίνδρομη στην 14η εβδομάδα και όπως είπατε κι εσείς τα είχα βάλει με όλους. Έχω ένα κοριτσάκι 5 χρονών και είμαι στην προσπάθεια για το 2ο παιδί. Το Δεκέμβιο του 2006 έχασα ένα μωρό απο λάθος γιατρού. ( Ήμουν έγκυος και μου δώσανε φάρμακα που δεν έπρεπε να πάρω με αποτέλεσμα να πρέπει να μου "πάρουν" το μωρό ).

Το Δεκέμβριο του 2007,ενώ ήμουν ξανά έγκυος στην 14η εβδομάδα,πήγα στο γιατρό για μία εξέταση-έλεγχο μαζί με την κόρη μου, όπου ο γιατρός μου ανακοίνωσε οτι το μωρό δυστυχώς το χάσαμε. Η κόρη μου έπαθε σοκ, δεν μπορούσα να την ηρεμήσω με τίποτα.

Έχουν περάσει 3 μήνες και τώρα το σκέφτομαι σαν να μην έγινε ποτέ. (καλά λένε ότι ο καλύτερος γιατρός είναι ο χρόνος).

Τώρα σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε την τρίτη προσπάθεια για το 2ο παιδί μας.

Θέλω να πω κουράγιο σε όλες και να μην αγχώνεστε. Όλα θα πάνε καλά, αρεκί να μην το βάζουμε κάτω. Χαίρομαι που είμαι στην παρέα σας :wink:

Link to comment
Share on other sites

πολλες φιλες μου μετα απο παλλινδρομη κυηση δεν εκαναν αποξεση..μονη της καθαρισε η μητρα και εμεινα αμεσως εγκυος με γερα μωρακια!!!!

ολα θα πανε καλα καλη μου αν και καταλαβαινω το αγχος σου...να εισαι ηρεμη και να σκεφτεσαι θετικα...καλη επιτυχια...

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι η δέυτερη προσπάθεια να είναι και η τυχερή!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D

 

Ευχαριστώ ELISA μου, από το στόμα σου και στου Θεού τ΄αυτί για όλα τα κορίτσια που το περιμένουμε με αγωνία.

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες.

Πασχαλιάτικα έζησα τον εφιάλτη της παλίνδρομης κύησης για 2η φορά. Την 1η παλίνδρομη την 'επαθα τον περασμένο Νοέμβριο στην 10η εβδομάδα. Πήγα στον γιατρό γιατί είδα καφέ εκκρίσεις και ενώ είχαμε ακούσει καρδιακή λειτουργία, μου είπε πως δεν υπάρχει καρδούλα πλέον και πρέπει να γίνει απόξεση. Κανονίστηκε η ημερομηνία της απόξεσης αλλά στο μεταξύ απέβαλλα από μόνη μου με τρομερή αιμοραγία. Στον ιστολογικό έλεγχο του 1ου εμβρύου δεν βρέθηκε τίποτα και ο γιατρός πιπίλισε την ίδια καραμέλα περί ''τυχαίου γεγονότος''.

Μετά από 3 μήνες και με δική του παρότρυνση, ξαναέμεινα έγκυος. Σε αυτή την εγκυμοσύνη πήρα όσα φάρμακα δεν έχω πάρει ποτέ: σαλοσπιρ, ενέσεις κλεξάν, μεντρολ, utrogestan και βέβαια φιλισιν τα οποία έπερνα πριν την εγκυμοσύνη. Δυστυχώς και αυτή η κύηση παλινδρόμησε και μάλιστα στην ίδια εβδομάδα (10η). Έγινε η απόξεση και το έμβρυο εστάλη για καρυοτιπικό έλεγχο, τα αποτελέσματα του οποίου αναμένουμε.

Καταλαβαίνετε τώρα ψυχολογία. Ούτε ένα χρόνο παντρεμένοι και ο απολογισμός; 2 παλίνδρομες.

Θα ήθελα να ρωτήσω γυναίκες με σχετικές εμπειρίες τί κάνατε; Ποιές είναι οι απαιτούμενες εξετάσεις; Επιπλέον, μείνατε στον ίδιο γυναικολόγο; Εμείς αποφασίσαμε ότι θα αλλάξουμε, αλλά αν και το ψάχνουμε ώστε να βρούμε κάποιον εξειδικευμένο σε καθ έξιν αποβολές (σε αυτή την κατηγορία τοποθετήθηκα πλέον) δεν έχουμε βρει κάποιον.

Συγχωρέστε με για το ψυχρό κείμενο αλλά μετά από τόσο κλάμα απορώ και πως βλέπω να γράψω.

Να στε όλες καλά και να γίνουμε σύντομα μανούλες

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...