Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιό στρωματάκι είναι το καλύτερο;


Recommended Posts

Εννοείται ότι Θα πάρω κ ενδοεπικοινωνία(να συνδέεται κ με το κινητό)marakiz μου αλλά όχι ακόμη..μόλις το βάλω στο δωμάτιο του κανονικά ..δηλαδη από 8-9 μηνών έτσι όπως το έχω σκεφτεί..γιατί κ τα έξοδα πέφτουν μαζεμένα( δεν έχω κάποιον να μου δανείσει τίποτα δυστυχωσ)αλλά κ γιατί μέχρι τότε μπορεί να έχει βγει καλύτερο κ να έχει φθηνύνει κάτι άλλο..το λίκνο κ εμένα δεν νομίζω να τον πάρει μέχρι 8 μηνών..4ων το πολύ..ήδη είναι 2700γρ ,35η εβδομάδα..κι ο πατέρας του είναι 1,89 κι εγώ 1,75..γιαυτο κι έλεγα κατευθείαν για παρκοκρεββατο..

Sofi μου απο 3μηνων μέχρι 8 που τους έβαλες στην κούνια του ,που τους κοιμιζες όλες τις υπόλοιπες ώρες (μια που κοιμούνται πολύ αυτούς τους μήνες),γιατί είπες ότι το παρκοκρεββατο το ειχες για τον βραδινό ύπνο..latex θα του βάλω κι εγώ για αρχή,μετά τους το άλλαξες ή άφησες το ίδιο; γιατί το λατέξ δεν θεωρείται σκληρό όπως ο κοκοφοινικας,αλλά ο κοκοφοινικας δεν μαρεσει καθόλου..σπαστό το ειχες πάρει το στρωματακι έτσι ;

 

Την ενδοεπικοινωνία θα την χρειαστείς από την πρώτη μέρα....άντε ας πω από τον πρώτο μήνα. Όταν βάζεις το παιδί για ύπνο, σκοπεύεις να ξαπλώνεις κι εσύ την ίδια ώρα? Αν δεν έχεις ενδοεπικοινωνία πώς θα το ακούς? Κάνε μια έρευνα αγοράς από τώρα και θα έλεγα να αγοράσεις μια ενδοεπικοινωνία με τις αλλαγές από τα δώρα του μαιευτηρίου ή να την ζητήσεις από φίλους ή συγγενείς που μπορεί να σε ρωτήσουν τί να σου κάνουν δώρο. Κάνε και μια ερευνα σε αγγελίες για μεταχειρισμένα βρεφικά είδη.

 

Για τους ημερήσιους ύπνους, αρκετά μωρά (ειδικά τα μικρότερα) μπορούν να κοιμηθούν άνετα σε καλαθούνες/ρηλάξ/καρότσι στο σαλόνι ή στην κουζίνα, γενικά στον χώρο της ημερήσιας ζωής του σπιτιού. Υπάρχουν και άλλα (όπως η κόρη μου, από νεογέννητη ακόμα) που μπορούν να κοιμηθούν μόνο αν είναι σε ξεχωριστό ήσυχο δωμάτιο και στο κρεβάτι τους....εκεί ειδικά η ενδοεπικοινωνία είναι απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εννοείται ότι Θα πάρω κ ενδοεπικοινωνία(να συνδέεται κ με το κινητό)marakiz μου αλλά όχι ακόμη..μόλις το βάλω στο δωμάτιο του κανονικά ..δηλαδη από 8-9 μηνών έτσι όπως το έχω σκεφτεί..γιατί κ τα έξοδα πέφτουν μαζεμένα( δεν έχω κάποιον να μου δανείσει τίποτα δυστυχωσ)αλλά κ γιατί μέχρι τότε μπορεί να έχει βγει καλύτερο κ να έχει φθηνύνει κάτι άλλο..το λίκνο κ εμένα δεν νομίζω να τον πάρει μέχρι 8 μηνών..4ων το πολύ..ήδη είναι 2700γρ ,35η εβδομάδα..κι ο πατέρας του είναι 1,89 κι εγώ 1,75..γιαυτο κι έλεγα κατευθείαν για παρκοκρεββατο..

Sofi μου απο 3μηνων μέχρι 8 που τους έβαλες στην κούνια του ,που τους κοιμιζες όλες τις υπόλοιπες ώρες (μια που κοιμούνται πολύ αυτούς τους μήνες),γιατί είπες ότι το παρκοκρεββατο το ειχες για τον βραδινό ύπνο..latex θα του βάλω κι εγώ για αρχή,μετά τους το άλλαξες ή άφησες το ίδιο; γιατί το λατέξ δεν θεωρείται σκληρό όπως ο κοκοφοινικας,αλλά ο κοκοφοινικας δεν μαρεσει καθόλου..σπαστό το ειχες πάρει το στρωματακι έτσι ;

μέσα στη μέρα τα κοίμιζα στην κούνια. το βράδυ στο παρκοκρέββατο.

το στρώμα latex το είχα για το παρκοκρέββατο. δεν ήταν σπαστό (αυτά είναι λεπτά). ήταν κανονικό χοντρό κομμάτι latex (πάχος κανονικού στρώματος), που το είχα παραγγείλει στις διαστάσεις του παρκοκρέββατου από ένα μαγαζί με στρώματα. ήταν ωραιότατο, σταθερό και αργότερα περπατούσαν κανονικά και σταθερά πάνω σε αυτό στο παρκάκι.

το στρώμα της κούνιας ήταν latex, κοκοφοίνικας. αν και μεταξύ μας ο κοκοφοίνικας δε μας άρεσε καθόλου. ευτυχώς το latex ήταν σκληρό (υπάρχουν διάφορα επίπεδα σκληρότητας).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ !!! Με το καλό το μωρό σου !!!

 

ναι...τι νομίζεις οτι κάνουν 8 μηνών ? μια χαρά χοροπηδάνε;)

 

Καταλαβαίνω οτι είναι δύσκολο αφού δεν χωράει η κούνια....εγώ βέβαια δεν τα θεώρησα χρήσιμα πορτ-μπεμπέ, καλαθούνες γι αυτό τον έβαλα κατευθείαν στην κούνια του.Αν έβαζες αυτά τα κρεβατάκια που προσαρμόζονται στο κρεβάτι σας κ είναι ενωμένα ? άρα είναι δίπλα σου

 

* Το παρκοκρέβατο να ξέρεις είναι ζεστό τους καλοκαιρινούς μήνες κ επίσης σκέψου κ αυτό με την κουνουπιέρα

γιατί είναι ζεστό? αφού έχει τρύπες γύρω-γύρω, εκτός αν έχουμε άλλο στυλ παρκοκρέββατου στο μυαλό μας.

η κούνια μου φαινόταν πιο ζεστή με την πάντα γύρω-γύρω που δεν αφήνει τον αέρα να περνάει.

Link to comment
Share on other sites

γιατί είναι ζεστό? αφού έχει τρύπες γύρω-γύρω, εκτός αν έχουμε άλλο στυλ παρκοκρέββατου στο μυαλό μας.

η κούνια μου φαινόταν πιο ζεστή με την πάντα γύρω-γύρω που δεν αφήνει τον αέρα να περνάει.

επίσηςη κουνουπιέρα (με κοντάρι) προσαρμόζεται και στο παρκοκρέββατο.

 

το παρκοκρέβατο δεν έχει δίχτυ , έχει ύφασμα συνθετικό...που είναι πιο ζεστό

το πάρκο έχει δίχτυ

 

το ξέρω οτι προσαρμόζονται οι κουνουπιέρες , δεν είμαι σίγουρη για όλα τα παρκοκρέβατα ή μπαίνει απο πάνω με λάστιχο (εχω δουλέψει σε κατάστημα με βρεφικά κ γνωρίζω το θέμα)

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

το παρκοκρέβατο δεν έχει δίχτυ , έχει ύφασμα συνθετικό...που είναι πιο ζεστό

το πάρκο έχει δίχτυ

 

το ξέρω οτι προσαρμόζονται οι κουνουπιέρες , δεν είμαι σίγουρη για όλα τα παρκοκρέβατα ή μπαίνει απο πάνω με λάστιχο (εχω δουλέψει σε κατάστημα με βρεφικά κ γνωρίζω το θέμα)

δε διαφωνώ. απλά τα δικά μου παιδιά στο δικό μας παρκοκρέββατο (είχε δίχτυ από 3 πλευρές) ίδρωναν λιγότερο από ότι στην κούνια που είχα βάλει πάντες γύρω-γύρω (γιατί στριφογύριζαν συνέχεια)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε διαφωνώ. απλά τα δικά μου παιδιά στο δικό μας παρκοκρέββατο (είχε δίχτυ από 3 πλευρές) ίδρωναν λιγότερο από ότι στην κούνια που είχα βάλει πάντες γύρω-γύρω (γιατί στριφογύριζαν συνέχεια)

 

Ok,προσωπικά δεν έχω δει παρκοκρέβατο με δίχτυ στις 3 πλευρές , αλλά έτσι κι αλλιώς δεν ασχολούμαι πλέον...οπότε δεν αμφισβητώ οτι υπάρχει

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ok,προσωπικά δεν έχω δει παρκοκρέβατο με δίχτυ στις 3 πλευρές , αλλά έτσι κι αλλιώς δεν ασχολούμαι πλέον...οπότε δεν αμφισβητώ οτι υπάρχει

αν θυμάμαι καλά, γιατί έχουν περάσει και χρόνια, ήταν της chicco. δεν παίρνω κι όρκο βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Πωπω αυτό με την ενδοεπικοινωνία δεν το είχα σκεφτεί,γιατί όλοι μου λένε ότι τουλάχιστον τους πρώτους 3μηνες θα κοιμάμαι όποτε κοιμάται κ το μωρό από τον θηλασμό κ την κούραση..θα ψάχνω να βρω χρόνο να κοιμηθώ..αλλά θα την πάρω να μην το έχω έννοια κι αυτό,έχεις δίκιο..

 

Το παρκοκρεββατο που έχω βρει έχει δίχτυ από τις 2 πλαγιές μεγάλες μεριές και αναπνέει,δεν είναι κλειστό γύρω γυρω..επίσης έχει ένα Κρεμαστό από πάνω με παιχνίδια που ξεκινάει από μόνο του όταν ακούσει ήχο κ δόνηση για να κοιμίζει το μωρό όταν νιώθει κίνηση.. η Κουνουπιερα του είναι όντως με λάστιχο αλλά έχω βρει ένα σίδερο δαπέδου για κουνουπιέρες κ όχι αυτά που δένουν στις κούνιες..κι έτσι μπορώ να πάρω αυτό με μια Κουνουπιερα κ να το έχω κ στο παρκοκρεββατο κ αργότερα στην κούνια..

 

Με το στρώμα έχω προβληματιστεί..ενώ είχα καταλήξει σε latex και σπαστό για να μπορώ να το μεταφέρω κιολας αν χρειαστεί αργότερα,τώρα μπήκα σε σκέψεις για το κανονικό μέγεθος που λες sofi.. δηλαδη δεν ήταν αρκετό το στρωματακι που έχει το παρκοκρεββατο από μόνο του κ από πάνω άλλο ένα στρώμα με latex Ε; κι εγώ έλεγα να πάρω το σπαστό γιατί φοβόμουν μην έρχεται πολύ ψηλά με το κανονικό κ το άλλο από κάτω ...

 

Πωπω προβληματισμοί..κι ακόμη δεν έχει βγει για να δω τι με περιμένει..χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Ετοιμάζουμε τα πράγματα για το δεύτερο παιδί, έχουμε από το πρώτο παιδι στρώμα κοκκοφοινικα-λατεξ και δεν θυμόμαστε ποια πλευρά μπαίνει πρώτη... Με μια αναζήτηση στο ίντερνετ κι εδώ στο φόρουμ σε παλιά μηνύματα, άλλοι λένε το ένα και άλλοι το άλλο. Έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπέρα! Ετοιμάζουμε τα πράγματα για το δεύτερο παιδί, έχουμε από το πρώτο παιδι στρώμα κοκκοφοινικα-λατεξ και δεν θυμόμαστε ποια πλευρά μπαίνει πρώτη... Με μια αναζήτηση στο ίντερνετ κι εδώ στο φόρουμ σε παλιά μηνύματα, άλλοι λένε το ένα και άλλοι το άλλο. Έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία;

Πρόσφατη δεν είναι η εμπειρία μου  αλλά είμαι σίγουρη ότι πρώτα μπαίνει η πλευρά του λατέξ…

 

Τουλαχιστον για το αντιστοιχο στρώμα της grecostrom που είχα εγώ, αυτή ήταν η οδηγία.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Deena είπε:

Πρόσφατη δεν είναι η εμπειρία μου  αλλά είμαι σίγουρη ότι πρώτα μπαίνει η πλευρά του λατέξ…

 

Τουλαχιστον για το αντιστοιχο στρώμα της grecostrom που είχα εγώ, αυτή ήταν η οδηγία.

 

Grecostrom έχουμε κι εμείς, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...