Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιό στρωματάκι είναι το καλύτερο;


Recommended Posts

Καλή χρονιά και καλημέρα! Είμαι νέο μέλος και περιμένουμε με τον άντρα μου το πρώτο μας παιδάκι.

Με απασχολούν διάφορα σε σχέση με την κατάλληλη προετοιμασία της νέας άφιξης, αλλά προς το παρόν με ενδιαφέρει να μάθω ποιό πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο στρώμα, ποιοτικά (τί υλικό: από κοκοφοίνοικα, ή από λάτεξ), ανατομικό, ποιά εταιρεία είναι η καλύτερη και η πιο αναγνωρισμένη κ.τ.λ.

Επιπλέον έχω αγοράσει το πακέτο της Peg-perego με καροτσάκι, πόρτ-μπεμπέ και καθισματάκι αυτοκινήτου. Για το συγκεκριμένο πορτ-μπεμπέ βγάζει η εταιρεία "Όνειρα" στις συγκεκριμένες διαστάσεις ένα από λάτεξ. Ξέρετε αν υπάρχουν στην αγορά και άλλες εταιρείες που να βγάζουν στις συγκεκριμένες διαστάσεις στρωματάκια;

Διαφωτίστε με...:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή χρονιά και καλημέρα! Είμαι νέο μέλος και περιμένουμε με τον άντρα μου το πρώτο μας παιδάκι.

Με ενδιαφέρει να μάθω ποιό πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο στρώμα, ποιοτικά (τί υλικό: από κοκοφοίνοικα, ή από λάτεξ), ανατομικό, ποιά εταιρεία είναι η καλύτερη και η πιο αναγνωρισμένη κ.τ.λ.

Επιπλέον έχω αγοράσει το πακέτο της Peg-perego με καροτσάκι, πόρτ-μπεμπέ και καθισματάκι αυτοκινήτου. Για το συγκεκριμένο πορτ-μπεμπέ βγάζει η εταιρεία "Όνειρα" στις συγκεκριμένες διαστάσεις ένα από λάτεξ. Ξέρετε αν υπάρχουν στην αγορά και άλλες εταιρείες που να βγάζουν στις συγκεκριμένες διαστάσεις στρωματάκια;

Διαφωτίστε με...

Link to comment
Share on other sites

με το καλο το παιδακι σας.εγω δεν θα σου πω ποιας μαρκας στρωμα να παρετε γτ οταν πριν χρονια ''ανοιξαμε''στρωμα διπλο που ειχαμε υποτιθετε πολυ γνωστης μαρκας και καλο ειχε πανω πανω τα συμπιεσμενα κουρελια που δεν αποστειρωνονται και ενας θανατος μου χε ερθει.οτι και να παρεις να εχεις πανω απο το στρωμα οπωσδηποτε σελτεδακι για να μην ερχετε καθολου σε επαφη το μωρο με το στρωμα μετα σεντονακι και καλο θα ειναι στο κεφαλακι του να εχεις μια βαμβακερη πετσετουλα η ενα κομματακι σεντονι(κοβεις σε ντονι βαμβακερο σε πολλα κομματακια τα ραβεις γυρω γυρω)γτ βγαζουν γουλιτσες και ειναι ευκολο να το αλλαζεις αυτο παρα ολο το σεντονακι του.να το τιναζετε συχνα και να το γυρνατε.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

λατεξ να παρεις.

αυτα με τον κοκοφοίνικα εχουν ενοχοποιηθεί για αλλεργίες

από πάνω υποστρωμα καλής ποιότητας. τα σεντονια θα τα αλλάζεις καθε 3 μέρες και στο σημείο που θα ακουμπαει το κεφαλάκι του θα εχεις μικρά βαμβακερα πανάκια (οπως ειπε και η φίλη πριν) που θα τα αλλάζεις καθημερινά.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

η νο 1 εταιρια στρωματων κ μαλιστα ελληνικη ειναι h greco strom... για μενα παντα... εχουν κ σαιτ να δεις... ειναι πολυ εξυπηρετικοι!!!!

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
  • 4 months later...

καλημέρα κι από μένα!

κοιτάζοντας για στρώματα έχω μπερδευτεί. Έχω δει σε περίπου 10 μαγαζιά. Βλέπω ότι γενικά προτείνουν αυτά που είναι κοκοφοίνικας και λάτεξ μαζί και έχουν μίνιμουμ 110 ευρώ. Σε κάποια μαγαζιά όμως μου είπαν ότι το μωρό στην αρχή πρέπει να κοιμάται από την πλευρά του κοκοφοίνικα και πιο μεγάλο από την πλευρά του λάτεξ, και σε άλλα το αντίθετο. Για πείτε καμια γνώμη. Τα κόκοματ δεν τα έχω δει ακόμα. Στα περισσότερα τα Grecostrom έχουνε. Επίσης ξέρετε αν κυκλοφορούν και ειδικά στρώματα για καλαθούνες; Γιατί μου έχει χαρίσει μια φίλη μου μία καλαθούνα αλλά θα προτιμούσα να αλλάξω το στρώμα και να πάρω κάτι καλύτερο από το στρώμα του jumbo που έχει μέσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε κάποια μαγαζιά όμως μου είπαν ότι το μωρό στην αρχή πρέπει να κοιμάται από την πλευρά του κοκοφοίνικα και πιο μεγάλο από την πλευρά του λάτεξ, και σε άλλα το αντίθετο.

Έχω την εντύπωση ότι αυτό που ισχύει είναι πως δεν πρέπει να κοιμάται σε λάτεξ όταν είναι κάτω από 6 μηνών. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Εχω μπερδευτει κ γω....πηραμε την κουνια, την στησαμε κιολας αλλα δεν ξερουμε τι στρωμα ν απαρουμε....λατεξ η κοκοφοινικα η κ τα 2 ? ποιο ειναι καταλληλο για νεογεννητο? το μονο που ειδα ειναι οτι το στρωμα πρεπει να ειναι μετριο-ουτε πολυ σκληρο ουτε επολυ μαλακο....πραγματικα εχω μπερδευτει....αλλοι προτεινουν λατεξ για αρχη αλλοι κοκοφοινικα....βοηθεια πλιζ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!

Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας! Σε ένα μήνα γεννάω κ οι πληροφοριεσ Περί στρωμάτων με έχουν μπερδέψει πολύ!Αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάρουμε ένα παρκοκρεβατο,να κοιμάται ο μικρούλης μας δίπλα μας είτε από την αρχή είτε μόλις δεν χωράει πια στο πορτ μπεμπέ..που σημαίνει από 0μηνων μέχρι 7-8 μηνών..κ μετά βέβαια στα ταξίδια μας..ψάχνοντας λοιπόν για στρώματα παρκοκρεβατου ο καθένας μας λέει τα δικά του ..σε μεγάλο κατάστημα μας είπαν ότι για τον πρώτο καιρό είναι καλύτερος ο κοκοφοίνικες,είναι σκληρός κ αναπνέει..μετά παίρνω σε γνωστή εταιρία στρωμάτων κ μου λέει ο κύριος ότι τον πρώτο χρόνο καλύτερα να του έχω λατέξ κ μετά μετά στην κούνια να του βάλω στρώμα με ελατήρια..τον κοκοφοινικα ενώ τον έχει δεν μου τον σύστησε..

 

Την κούνια-προεφηβικο κρεββάτι την πήραμε από τα bebejou και μας είπαν ότι θα μας βάλουν ένα στρώμα γερμανικό που λέγεται dream cloud κ είναι στα 150? .ειναι λέει ένα πολύ καλό υλικό ψυχρού αφρού,κάτι τέτοιο..κ είπα οκ ..τώρα βέβαια το σκεφτομαι γιατί στα ίδια λεφτά έχει η grecostrom αυτό με τα ελατήρια που φαίνεται όντως πολύ καλό..υπάρχει κάποιος που να έχει αυτό της bebejou??

 

Βοήθεια με το στρώμα του παρκοκρεββατου..σίγουρα θα το πάρω σπαστό..να το πάρω σκέτο latex ή κοκοφοινικα-latex?

 

Ευχαριστώ πολύ κ συγνώμη αν σας ζάλισα !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!

Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας! Σε ένα μήνα γεννάω κ οι πληροφοριεσ Περί στρωμάτων με έχουν μπερδέψει πολύ!Αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάρουμε ένα παρκοκρεβατο,να κοιμάται ο μικρούλης μας δίπλα μας είτε από την αρχή είτε μόλις δεν χωράει πια στο πορτ μπεμπέ..που σημαίνει από 0μηνων μέχρι 7-8 μηνών..κ μετά βέβαια στα ταξίδια μας..ψάχνοντας λοιπόν για στρώματα παρκοκρεβατου ο καθένας μας λέει τα δικά του ..σε μεγάλο κατάστημα μας είπαν ότι για τον πρώτο καιρό είναι καλύτερος ο κοκοφοίνικες,είναι σκληρός κ αναπνέει..μετά παίρνω σε γνωστή εταιρία στρωμάτων κ μου λέει ο κύριος ότι τον πρώτο χρόνο καλύτερα να του έχω λατέξ κ μετά μετά στην κούνια να του βάλω στρώμα με ελατήρια..τον κοκοφοινικα ενώ τον έχει δεν μου τον σύστησε..

 

Την κούνια-προεφηβικο κρεββάτι την πήραμε από τα bebejou και μας είπαν ότι θα μας βάλουν ένα στρώμα γερμανικό που λέγεται dream cloud κ είναι στα 150? .ειναι λέει ένα πολύ καλό υλικό ψυχρού αφρού,κάτι τέτοιο..κ είπα οκ ..τώρα βέβαια το σκεφτομαι γιατί στα ίδια λεφτά έχει η grecostrom αυτό με τα ελατήρια που φαίνεται όντως πολύ καλό..υπάρχει κάποιος που να έχει αυτό της bebejou??

 

Βοήθεια με το στρώμα του παρκοκρεββατου..σίγουρα θα το πάρω σπαστό..να το πάρω σκέτο latex ή κοκοφοινικα-latex?

 

Ευχαριστώ πολύ κ συγνώμη αν σας ζάλισα !

 

Οπωσδήποτε χρειάζεται σκληρό στρώμα για το νεογέννητο, επειδή θεωρείται ότι μειώνονται οι πιθανότητες για σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου. Θεωρώ το παρκοκρέβατο προσωρινή λύση για μετακινήσεις και όχι καθημερινή πρακτική. Τα υλικά λατεξ και κοκοφοίνικας μυρίζουν αρκετά έως πολύ και θέλουν αρκετές μέρες αερισμό πριν την πρώτη χρήση. Θα σου συνιστούσα να ψάξεις για στρώμα με πιστοποιήσεις (π.χ.¨ΟΚΟ ΤΕΧ 100 - τεστ για βλάβερές ουσίες ή άλλες) που είναι και οι μοναδικές εγγυήσεις που μπορεί να έχει ο απλός καταναλωτής. Η αλήθεια είναι ότι στην ελληνική αγορά είναι αρκετά δύσκολο το θέμα.

Σου εύχομαι όλα να έρθουν με το καλό....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!τωρα με μπέρδεψες περισσότερο..Χαχαχα!βασικα το παρκοκρεββατο μου το πρότεινε παιδίατρος..επειδή στο πορτ μπεμπέ χωράνε συνήθως μέχρι 3 μηνών για να μην παίρνω λίκνο που μετά σου είναι άχρηστο,μου είπε να πάρω παρκοκρεββατο 2επιπεδων με ένα καλό στρώματακι μέσα που κ δεν θα Παει χαμένο αργότερα αλλά κ θα μπορώ να τον έχω μέχρι 6/7 μηνών που θέλω δίπλα μου ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν ήμουν στη θέση σου είχα μπερδευτει κ εγώ πάρα πολύ! Μετά από έρευνα αγοράς κ επειδή για τον κοκοφοινικα διάβασα πολλά αρνητικά, κατέληξα να πάρω για πορτ μπεμπε και λικνο σκέτο λατεξ και για την κούνια polyflex, λατεξ με ελατήρια. Όλα από grecostrom. Δεν μου έχει μυρισει κανένα στρώμα. Αυτά με το σκέτο λατεξ τα είχα αφήσει μια μέρα στο μπαλκόνι να αεριστουν. Προσωπική γνώμη, το παρκοκρεβατο δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψει. Με το καλό το μωρακι σου!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!τωρα με μπέρδεψες περισσότερο..Χαχαχα!βασικα το παρκοκρεββατο μου το πρότεινε παιδίατρος..επειδή στο πορτ μπεμπέ χωράνε συνήθως μέχρι 3 μηνών για να μην παίρνω λίκνο που μετά σου είναι άχρηστο,μου είπε να πάρω παρκοκρεββατο 2επιπεδων με ένα καλό στρώματακι μέσα που κ δεν θα Παει χαμένο αργότερα αλλά κ θα μπορώ να τον έχω μέχρι 6/7 μηνών που θέλω δίπλα μου ..

 

Μάλλον όλοι ψιλομπερδευόμαστε με το στρώμα. εμείς πήραμε λάτεξ-κοκοφοίνικα κ θυμάμαι οτι μας είχαν πει να το έχουμε στην αρχή γυρισμένο στον κοκοφοίνικα. Εγώ τον έβαλα κατευθείαν στην κούνια, δίπλα μου. Επίσης ο κοκοφοίνικας είναι πιο δροσερός , το λάτεξ πιο ζεστό.

 

Να έχεις υπόψη σου οτι το δεύτερο επίπεδο του παρκοκρέβατου δεν είναι με τίποτα μέχρι 6, 7 ή 8 μηνών που λες....απο την στιγμή που το μωρό γυρίζει δεν μπορείς να το έχεις τόσο ψηλά...ο δικός μου 8 μηνών χοροπηδούσε όρθιος στο παρκοκρέβατο κ είχε πιαστεί να σηκωθεί 6 μηνών. ΄

Επιπλέον , αν στο πανω επίπεδο βάλεις και στρώμα, θα είναι τόσο ψηλά που το θεωρώ επικίνδυνο

 

* Επίσης, εχω δουλέψει σε μεγάλο κατάστημα με βρεφικά κ ξέρω πολύ καλά τι σου λέω, Κ γενικά θα συμφωνήσω οτι το παρκοκρέβατο δεν είναι η κατάλληλη λύση για μόνιμο ύπνο

 

αα...κ κάτι άλλο....σίγουρα θα χρεαστείς κ κουνουπιέρα..στα παρκοκρέβατα μπαίνει απο πάνω με λάστιχο κ οχι απο ψηλά

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

marakiz κι εγω σαυτες τις επιλογές θα καταλήξω μου φαίνεται...Λάτεξ κ μετά πολυφλεξ..το λίκνο όμως έχει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις με το πορτ μπεμπέ γιαυτό κ είπαμε να μην το πάρουμε..κ το πορτ μπεμπέ το δίνουν με δώρο την βάση του για να το έχεις δίπλα στο κρεββάτι σου κ επιπλέον στρώμα για να κοιμάται μεσα..Εσύ μέχρι ποσό μηνών το είχες στο πορτ μπεμπέ κ στο λίκνο?

 

Nikol 8 μηνών χοροπηδούσε το θηριακι?Να σου ζησει!!! Μήπως τελικά να τον κοιμησω δίπλα μου στο πορτ μπεμπέ όσο καιρό χωράει κ μετά να τον πάω κατευθείαν στο κρεββάτι του?Απλά φοβάμαι,το δωμάτιο του είναι μακρυά από το δικό μας κ φοβάμαι μην δεν τον ακούσω,μην πάθει κάτι..Γενικά τρέμω ολόκληρη κ μόνο στην ιδεα ότι θα πρέπει να τον βγάλω από δίπλα μας τόσο μικρό..

Link to comment
Share on other sites

Το λίκνο εχει τις ίδιες διαστάσεις με το πορτ μπεμπε; μα πόσο μικρό λικνο είναι αυτό? Εμείς τον μικρό καθότι και μεγαλόσωμος τον είχαμε ως 4 μηνών στο λικνο δίπλα μου. Στο πορτ μπεμπέ χωρούσε μέχρι δύο μηνών. Τώρα έχουμε βάλει την κούνια του από την πλευρά μου κ έχουμε βγάλει τα κάγκελα. Οπότε κ πάλι δίπλα μου τον έχω. Θα μπορούσες να βάλεις την κούνια στο δωμάτιο σας αν χωράει κ χωρίς να βγάλεις τα κάγκελα απλά βολεύει για τα νυχτερινά ξυπνήματα κι ειδικά αν θηλάζεις. Για σκέψου κ αυτή την επιλογή! Εγώ έτσι θα τον έχω τουλάχιστον μέχρι να χρονίσει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

marakiz μου δυστυχώς δεν χωράει η κούνια στο δωμάτιο μας..κ το παρκοκρεββατο οριακά μπαίνει..θα πάρω το παρκοκρεββατο που ούτως η άλλως θα το χρειαστώ αργότερα κ για παιχνίδι κι αν δω ότι ούτε αυτό βολεύει λόγω χώρου κτλ θα πάρω το λίκνο της chicco το next to me.αν δεν κάνω λάθος είναι το μεγαλύτερο σε λίκνο κ έχει κ δικό του στρώμα όποτε δεν θα μπω κ σαυτην την αγωνία ..γιατί πραγματικά σε μπερδεύουν παρά πολύ..ο καθένας τα δικά του λέει στα μαγαζιά..εσυ ποιο λίκνο ειχες ; απλά σκέφτηκα τκ παρκοκρεβατο γιατί όπως είπε κ η nikol μόλις αρχίσει να γυρνάει κτλ είναι επικίνδυνο το πάνω επίπεδο αλλά κ το λίκνο πιστευω..έτσι με το παρκοκρεβατο θα έχω την δυνατότητα να τον κατεβάσω από το πάνω επίπεδο στο κάτω επίπεδο κ θα είναι κ πάλη δίπλα μου έτσι..ενώ με το λίκνο θα πρέπει να τον πάω στο δωμάτιο του μόλις αρχίσει να γυρίζει κτλ

Link to comment
Share on other sites

Το next to me είχα κι εγώ, μου το δάνεισαν, όμως σε επόμενο παιδί θα το αγοράσω έστω και για 4 μήνες χρήση γιατί είναι τόσο μα τόσο χρηστικό!! Παιδί με παιδί διαφέρει, εγώ τον είχα 4 μήνες γιατί είναι μεγαλόσωμος, η φίλη μου που μου δάνεισε το λίκνο έβγαλε το μικρό της 8 μηνών καθότι μικρόσωμος.

 

Για μένα πάντως όπου μα όπου και να κοιμάται το μωρό να του έχεις καινούριο καλό στρώμα. Τα στρώματα είναι τα μόνα για το παιδί που ακριβοπλήρωσα. Δηλαδή και λίκνο να πάρεις θα σου πρότεινα να πάρεις άλλο στρώμα, όχι αυτό που προσφέρει από μόνο του το next to me. Πήγαινε σε ένα κατάστημα τύπου mothercare και πιάσε το στρώμα του next to me και ένα στρώμα grecostrom να δεις διαφορά. Ακόμα και άσχετος να είσαι (καλή ώρα εγώ) καταλαβαίνεις πως το ένα μοιάζει με ψεύτικο.

 

Το παρκοκρέβατο δεν ξέρω αν θα σε βολέψει όχι από άποψη χώρου, αλλά από άποψη.... σκύψιμου! Δεν ξέρεις πόσο συχνά θα ξυπνάει το παιδάκι σου, φαντάσου να έχεις να κάνεις αυτή την κίνηση πολλές φορές μέσα στο βράδυ.. Τώρα για το αν πρέπει να το πας σε άλλο δωμάτιο τόσο μικρό, προσωπικά δεν θα το έκανα κι αφού μάλιστα θα ήταν και μακριά το δωμάτιο του. Αν δεν γινόταν αλλιώς, θα έπαιρνα ένα σκέτο στρώμα για μένα αν δεν είχα έξτρα κρεβάτι και θα κοιμόμουν δίπλα του στο παιδικό. Αλλά αυτό έχει να κάνει με την ιδεολογία που θες να ακολουθήσεις ως γονιός. Άλλοι γονείς βάζουν τα μωρά τους από 40 ημερών στο παιδικό κι άλλοι τα κοιμίζουν ως 3-4 χρονών στην κρεβατοκάμαρα τους. Εγώ πιστεύω σε μια ενδιάμεση κατάσταση με σημαία πάντα τις ανάγκες του παιδιού.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Για το αν θα το ακούς αν είσαι σε άλλο δωμάτιο, θα πάρεις μια καλή ενδοεπικοινωνία, ιδανικά με κάμερα. Εμάς μας δάνεισαν με κάμερα και μας έχει βολέψει απίστευτα. Κοιμάται στο δωμάτιο κι εμείς καθόμαστε χαλαροί στο σαλόνι κι ανά πάσα στιγμή έχουμε εικόνα του. Γενικά σταθήκαμε τυχεροί εμείς με τα πράγματα του μπέμπη, μας δάνεισαν πολλά πράγματα!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είχα πορτ μπεμπέ με στρωματάκι μέχρι 3 μηνών (που το έπαιρνα παντού, δωμάτιο, σαλόνι, κουζίνα). μετά είχα παρκοκρέββατο στο δικό μας δωμάτιο για βραδυνό ύπνο. είχα βάλει διπλωμένες δύο μεγάλες κουβέρτες στο κάτω μέρος κι από πάνω είχα βάλει ένα χοντρό στρώμα latex (που το είχα παραγγείλει από κατάστημα με στρώματα). μια χαρά κοιμόντουσαν τα παιδιά, ούτε πολύ χαμηλά, ούτε πολύ ψηλά. το παίρναμε μαζί και σε διακοπές, εκδρομές.

στην κούνια κοιμόντουσαν μέσα στη μέρα και το βράδυ μετά τους 9 μήνες μέχρι 18 μηνών, οπότε πήγαν σε κανονικό κρεββάτι.

το παρκοκρέββατο με το χοντρό στρώμα, το χρησιμοποιήσαμε και πολύ για παιχνίδι γιατί δεν είχα φόβο ότι θα πέσουν και θα χτυπήσουν. τα απλά στρωματάκια των παρκοκρέββατων είναι λεπτά και δεν βολεύουν ούτε για να περπατάνε τα παιδιά πάνω σε αυτό. δεν μπορούν να κρατήσουν ισορροπία.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι Θα πάρω κ ενδοεπικοινωνία(να συνδέεται κ με το κινητό)marakiz μου αλλά όχι ακόμη..μόλις το βάλω στο δωμάτιο του κανονικά ..δηλαδη από 8-9 μηνών έτσι όπως το έχω σκεφτεί..γιατί κ τα έξοδα πέφτουν μαζεμένα( δεν έχω κάποιον να μου δανείσει τίποτα δυστυχωσ)αλλά κ γιατί μέχρι τότε μπορεί να έχει βγει καλύτερο κ να έχει φθηνύνει κάτι άλλο..το λίκνο κ εμένα δεν νομίζω να τον πάρει μέχρι 8 μηνών..4ων το πολύ..ήδη είναι 2700γρ ,35η εβδομάδα..κι ο πατέρας του είναι 1,89 κι εγώ 1,75..γιαυτο κι έλεγα κατευθείαν για παρκοκρεββατο..

Sofi μου απο 3μηνων μέχρι 8 που τους έβαλες στην κούνια του ,που τους κοιμιζες όλες τις υπόλοιπες ώρες (μια που κοιμούνται πολύ αυτούς τους μήνες),γιατί είπες ότι το παρκοκρεββατο το ειχες για τον βραδινό ύπνο..latex θα του βάλω κι εγώ για αρχή,μετά τους το άλλαξες ή άφησες το ίδιο; γιατί το λατέξ δεν θεωρείται σκληρό όπως ο κοκοφοινικας,αλλά ο κοκοφοινικας δεν μαρεσει καθόλου..σπαστό το ειχες πάρει το στρωματακι έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Nikol 8 μηνών χοροπηδούσε το θηριακι?Να σου ζησει!!! Μήπως τελικά να τον κοιμησω δίπλα μου στο πορτ μπεμπέ όσο καιρό χωράει κ μετά να τον πάω κατευθείαν στο κρεββάτι του?Απλά φοβάμαι,το δωμάτιο του είναι μακρυά από το δικό μας κ φοβάμαι μην δεν τον ακούσω,μην πάθει κάτι..Γενικά τρέμω ολόκληρη κ μόνο στην ιδεα ότι θα πρέπει να τον βγάλω από δίπλα μας τόσο μικρό..

 

Σε ευχαριστώ πολύ !!! Με το καλό το μωρό σου !!!

 

ναι...τι νομίζεις οτι κάνουν 8 μηνών ? μια χαρά χοροπηδάνε;)

 

Καταλαβαίνω οτι είναι δύσκολο αφού δεν χωράει η κούνια....εγώ βέβαια δεν τα θεώρησα χρήσιμα πορτ-μπεμπέ, καλαθούνες γι αυτό τον έβαλα κατευθείαν στην κούνια του.Αν έβαζες αυτά τα κρεβατάκια που προσαρμόζονται στο κρεβάτι σας κ είναι ενωμένα ? άρα είναι δίπλα σου

 

* Το παρκοκρέβατο να ξέρεις είναι ζεστό τους καλοκαιρινούς μήνες κ επίσης σκέψου κ αυτό με την κουνουπιέρα

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...