Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ιωαννίνων


mamaka83

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και χρόνια πολλά. Είμαι καινούργια στο forum...Περιμένω το πρώτο μου παιδάκι και πρόκειται να γεννήσω στο Πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ιωαννίνων. Όμως έχω κάποιες επιφυλάξεις γιατί πέρυσι με την αδερφή μου σε γνωστότατο μαιευτήριο των Αθηνών κινδυνέψαμε να χάσουμε τον ανηψιό μου λόγω ανευθυνότητας των κατά τα άλλα καλών γιατρών...Φοβάμαι μήπως Εχω κάνει λάθος επιλογή. Ξέρει κάποια αν είναι καλά εκεί;;;;;:confused:Και πάλι καλή χρονιά...:-P:-P:-P:razz:

zK5fp3.png

bHQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mamaka83,καλησπερα.εχει γεννησει μια φιλη μου στο πανεπιστημιακο των ιωαννινων και τα 3 της παιδακια.απ'οσα μου εχει πει εμεινε πολυ ευχαριστημενη απο την πρωτη της γεννα κιολας και γι'αυτο γεννησε και τα αλλα 2 εκει.την παρακολουθουσε ο γιατρος της στα απογευματινα ιατρεια εκει,ηταν παντα στο τηλεφωνο οταν τον χρειαζοταν και επιπλεον εμεινε ευχαριστημενη και απο τις μαιες και απο την υποδομη του νοσοκομειου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! θα γεννήσω και εγω στο πανεπιστημιακό ιωαννίνων τέλος μαρτίου! πιστεύω πως ειναι οτι πιο αξιόπιστο υπάρχει στην περιοχή! έχεις βρει γιατρό?

Link to comment
Share on other sites

γεννησα πριν 2 μηνες το δευτερο παιδακι μου εκει και εμεινα πολυ ευχαριστημενη.

 

Βεβαια η πρωτη εμπειρια στο Δημοσιο Νοσοκομειο της Κερκυρας ηταν αθλεια.

 

Ειναι ενα Πανεπιστημιακο Νοσοκομειο με καλη υποδομη. Με εμενα πηγαν ολα καλά. Πιστευω ομως από αυτα που ειδα οτι μπορει να αντιμετωπισουν δυσκολες καταστασεις.

 

Ελπιζω να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ καλό νοσοκομείο,όπως και το Χατζηκώστα Ιωαννίνων που γέννησα εγώ...

μπορούν να αντιμετωπίσουν και δύσκολες καταστάσεις,κι εγώ γι'αυτό πήγα γιάννενα. μια διαφορά είναι ότι στο πανεπιστημιακό θέλουν το φακελάκι τους,σε αντίθεση με το χατζηκώστα,εγώ δεν έδωσα τίποτα έξτρα.μόνο το νοσοκομείο πλήρωσα.

matri από τα μέρη μας κι εσύ ε?

το νοσοκομείο εδώ σκεφτόμουν και αποφάσισα να πάω γιάννενα!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

miamama δεν ειμαι από Κερκυρα, αλλα μενω στο νησι 5 χρονια. Και στο πρωτο μου παιδακι δυστυχως δεν ηξερα και πολλα για την κατασταση εδω.

 

mamaka83 απλά ενα δημοσιο νοσοκομειο οπως και των Ιωαννινων εχει και τα κατα του. Δηλαδη εμας μια νοσοκομα εκανε τη δυσκολη και μας ελεγε δεν υπαρχουν παυσιπονα υποθετα αγοραστε από το φαρμακειο αν θελετε. Μια άλλη οταν της ειπαμε αυτό γελαγε και ειπε "ΕΕ, οχι βρε κοριτσια τετοια τουλαχιστον εχουμε. Ασε που θελουν και ψυγειο δεν μπορειτε να τα εχετε στο συρταρι".

 

Βεβαια οταν μας εκαναν αλλαγη την καισαρική μας βαλλαν μιση γαζα με μια αθλια ταινια. Και ναι αγορασαμε εμεις γαζες. Και ταινια γιατι ξεκολαγαν και η πεταλουδα στο χερι δεν στεκοταν.

 

Επισης ειναι ενα τμημα που εχει παντα πολυ δουλεια. Δηλαδη μην περιμενεις να ερχονται να σε ρωτανε "Μηπως θελετε κατι??? "

 

Οτι αλλο θελεις ρωτα.

 

Εγω ειδα να αντιμετωπιζουν σωστα επειγον καταστασεις. Απλά πιστευω οτι και οι γιατροι δεν ειναι Θεοι. Τουλαχιστον να ειναι ευσυνειδητοι επαγγελματιες

Link to comment
Share on other sites

σωστά τα λες matri ,έτσι είναι τα δημόσια νοσοκομεία...βέβαια εγώ δεν αντιμετώπισα τίποτα από όλα αυτά στο χατζηκώστα...

σε δίκλινο δωμάτιο ήμουν,όλοι πολλοί ευγενικοί,μας πρόσεχαν,κάθε πρωί μας έπαιρναν το μωρό για μπάνιο,μας έδιναν 5 πάνες την ημέρα για το μωρό,σερβιέτες και εσώρουχα μια χρήσης για μένα....κι από παυσίπονα όλο ζητούσα για να μην πονάω...

το μόνο κακό ήταν ότι μου έκαναν ράμματα στη καισαρική που έπρεπε μετά να πάω να μου τα βγάλουν...εδώ στο τοπικό νοσοκομείο...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα! θα γεννήσω και εγω στο πανεπιστημιακό ιωαννίνων τέλος μαρτίου! πιστεύω πως ειναι οτι πιο αξιόπιστο υπάρχει στην περιοχή! έχεις βρει γιατρό?

 

Καλημέρα. Συγγνώμη που απαντώ με καθυστέρηση. Είχα εξεταστική και τώρα τελείωσα. Έχω βρει γιατρό πολύ καλό κατά την γνώμη μου. Μου τον σύστησε η σπιτονοικοκυρά μου. Πλαχούρας λέγεται. Έχει πάντα πολύ κόσμο που περιμένει για τον Πλαχούρα αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Είναι πάντα καθησυχαστικός και έχει χιούμορ...Εγώ γεννάω τον Μάιο. Με το καλό το μωράκι σου...:-D:grin::-D

zK5fp3.png

bHQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ εκεί γέννησα πριν από 3 μήνες την κόρη μου, αφού εκεί είναι ο γιατρός που με παρακολουθούσε. Γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο μ ε το γιατρό μου και τις μαιες της βαρδιας που ήταν καταπληκτικές! Εγώ δεν αντιμετώπισα καποια δυσκολία, αλλά ξέρω ότι αν προκύψει κάτι με το μώρο έχει πολύ καλές υποδομές για να το αντιμετωπίσουν. Για παράδειγμα η κοπέλα που ήμασταν μαζί στον θάλαμο γέννησε πρόωρα διδυμα και την στείλαν στο Πανεπιστημιακό από το Χατζηκώστα γιατί το δευτερο δεν έχει εντατική νεογνών.

Ετυχε να μείνω και σε δωμάτιο δίκλινο, ήτανε τέλεια. Ακόμη το νοσοκομείο είναι φιλικό προς το θηλασμό, οι μαίες είναι πρόθυμες να σε βοηθήσουν. Βέβαια πάνες πρέπει ναεχεις δικές σου γιατί δεν δίνουν, περα από τη πρωινή όταν τα κάνουν μπάνιο.

Γενικά είμαι παρα πού ευχαριστημένη και από το γιατρό μου και από το νοσοκομείο. Πολύ λυπάμαι που το καλοκαίρι μετακομίζουμε και δεν θα κάνω και το δευτερο παιδάκι μου (όταν με το καλό έρθει)εδω...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ. ΕΓΩ ΓΕΝΝΑΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΜΑΙΟ. ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ? ΤΟ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΑ ΠΗΡΑ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα Λενάκι! Λοιπόν θα σου πω τι πηρα εγώ μαζί μου και κρίνεις ανάλογα, δεδομένου ότι εγώ γέννησα χειμώνα κι εσύ καλοκαίρι.Αυτά που σου γράφω είναι για διαμονή 3-4 ημερών.Έχουμε και λέμε:

Για τη μαμά:

-3-4 πυτζαμες ή νυχτικά, ο,τι σε βολεύει

-Σουτιεν θηλασμου

-Εσώρουχα μιας χρήσης

-Ρόμπα (μάλλον εσύ δεν θα τη χρειαστείς)

-Παντόφλες

-Σαγινάρες για το μπανιο

-Πετσέτα μπάνιου, προσώπου και πετσετάκια για τοπικό πλύσιμο

-Καλυντικα (σαμπουαν, αφρόλουτρο κτλ.)

-Σερβιέτες λοχείας

-Ρούχα εξόδου (εμένα μου τα φέρανε την ημέρα που βγήκα)

 

Για το μωρό:

-4-5 φορμάκια

-4-5 ζιπουνακια

-Μπουρνούζι ή πετσέτα μπάνιου

-4 πετσετάκια για τοπικό πλύσιμο

-Πετσετάκια για γουλίτσες

-4-5 υφασμάτινες πάνες (για τύλιγμα και για το πυρεξάκι)

-Κουβέρτα

-Σκουφάκι, καλτσάκια, γαντάκια

-Πάνες μιας χρήσης

-Αφρόλουτρο ( δεν το χρειάστηκα παρά μόνο μία φορά)

 

Νομίζω ότι τα παραπάνω είναι αρκετά. Εγώ βεβαια εστειλα και κάποια για πλύσιμο και μου τα ξαναφέρανε (νυχτικά και πετσετάκια του μωρού κυριως).

Με το καλό το μωράκι σου!Ό,τι αλλο χρειαστείς εδώ είμαστε!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σου πω πως από τα παραπάνω πρέπει να έχεις σε μία τσαντούλα 1 φορμάκι, 1ζιπουνάκι, σκουφάκι, κουβέρτα και υφασμάτονη πάνα για να τα δώσουν οι δικοί σου στην μαία για να ντύσει το μωρό μόλις γεννηθεί.

Εσύ για το μαιευτήριο θα χρειαστείς ενα νυχτικό χωρις μανίκια και παντοφλάκια.

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επαλέλθω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα σας!!!!!!!!!Πολυ χαιρομαι που ανοιξατε αυτο το θεμα.ειμαι απο ιωαννινα και οι 2 γονεις μου δουλευαν στο πανεπιστημιακο.εκει γεννησαν 3 ξαδερφες μου και μου ειπαν τα καλυτερα λογια. Εκει θα γεννησω κι εγω πρωτα ο θεος το σεπτεμβριο.Μακαρι να μας πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

ξερετε κάποιον γιατρό να μου προτείνετε στο Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων?

 

 

Γεια σου!! Εμενα ο γιατρος μου στα ιωαννινα θα ειναι ο κ. Κωστας Ζηκοπουλος. Ξερω τα καλυτερα γι αυτον. Γεννησαν φιλες μου μαζι του κι εχουν τις καλυτερες εμπειριες ακομη και η μαμα μου γεννησε τη μικρη μου αδερφη μαζι του. Ποτε με το καλο γεννας;Ευχομαι να σε βοηθησα. Να σου πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου!! Εμενα ο γιατρος μου στα ιωαννινα θα ειναι ο κ. Κωστας Ζηκοπουλος. Ξερω τα καλυτερα γι αυτον. Γεννησαν φιλες μου μαζι του κι εχουν τις καλυτερες εμπειριες ακομη και η μαμα μου γεννησε τη μικρη μου αδερφη μαζι του. Ποτε με το καλο γεννας;Ευχομαι να σε βοηθησα. Να σου πανε ολα καλα.

 

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Δεν είμαι ακόμα εγκύος αλλά λέμε να ξεκινήσουμε για το δεύτερο. Το πρώτο το γέννησα στο Ελενα, είμαι ευχαριστημένη αλλά τώρα που μετακομίσμε στην επαρχία είναι λίγο μακριά να πηγαίνω. Οταν με το καλό έρθει το μωράκι θα τον έχω υπόψη μου τον Ζηκόπουλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια γεννάω μέχρι τέλος Ιουνίου με καισαρικη και επειδη εχω ζαχαρωδη διαβητη κύησης με στελνουν απο την πόλη που είμαι στο νοσοκομείο Ιωαννίνων.Μου είπαν να δω ή τον Πλαχουρα ή τον Ζηκόπουλο αν μπορεί να μου απαντησει κάποια αν τους είχε και ποια είναι η εμπειρία της και στο αν παιρνουν χρηματα να ξέρω τι πρέπει να δώσω. Το πρώτο μου παιδί το γέννησα σε ιδιωτικό οποτε ήξερα τι πρέπει να πληρώσω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Γεια σας κοριτσια γεννάω μέχρι τέλος Ιουνίου με καισαρικη και επειδη εχω ζαχαρωδη διαβητη κύησης με στελνουν απο την πόλη που είμαι στο νοσοκομείο Ιωαννίνων.Μου είπαν να δω ή τον Πλαχουρα ή τον Ζηκόπουλο αν μπορεί να μου απαντησει κάποια αν τους είχε και ποια είναι η εμπειρία της και στο αν παιρνουν χρηματα να ξέρω τι πρέπει να δώσω. Το πρώτο μου παιδί το γέννησα σε ιδιωτικό οποτε ήξερα τι πρέπει να πληρώσω.

Ευχαριστω.

 

γεια σου γλυκια μου.με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου γεματο υγεια και χαρα. εγω πρωτα ο θεος γενναω μεχρι τελος σεπτεμβριου και θα γεννησω με τον ζηκοπουλο.ειμαι αθηνα τωρα αλλα επειδη ειμαι απο ιωαννινα θα ανεβω αυτες τις μερες και μεχρι τελος στα ιωανινα και θα συνεχισω με τον ζηκοπουλο.ξερω τα καλυτερα για αυτον.εχουν γεννησει πολλες δικες μου μαζι του, αναμεσα τους και η μαμα μου στην μικρη μου αδερφη. λογω διαβητη καλυτερα να προγραμματισεις ραντεβου και με τους 2 και να συζητησεις την κατασταση και απο μονη σου θα βρεις ποιος ειναι πιο καταλληλος για σενα.να προσεχεις,φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα τον κ. Πασχόπουλο και έχω να πω τα καλύτερα γι' αυτόν. Εκτος από πολυ καλός γιατρός θεωρώ ότι είναι και καλός ανθρωπος με μια απίστευτη ηρεμία που μου τη μετέδιδε κάθε φορά που ανησυχούσα για κάτι. Βεβαια νομίζω ότι είναι και θέμα χημείας με τον γιατρό. Συναντάς όποιους εχεις υπ'οψην σου και αποφασίζεις!

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ καλό νοσοκομείο,όπως και το Χατζηκώστα Ιωαννίνων που γέννησα εγώ...

μπορούν να αντιμετωπίσουν και δύσκολες καταστάσεις,κι εγώ γι'αυτό πήγα γιάννενα. μια διαφορά είναι ότι στο πανεπιστημιακό θέλουν το φακελάκι τους,σε αντίθεση με το χατζηκώστα,εγώ δεν έδωσα τίποτα έξτρα.μόνο το νοσοκομείο πλήρωσα.

matri από τα μέρη μας κι εσύ ε?

το νοσοκομείο εδώ σκεφτόμουν και αποφάσισα να πάω γιάννενα!!

και το χατζηκωστα ειναι πολυ καλο, κι εγω εκει παω στον ιδιο γιατρο που ειχα και στο πρωτο. δυστυχως οως τωρα και στα δυο νοσοκομεια εχουν πολλες ελλειψεις, και μενα επειδη νοσηλευτικα αυτες τις μερες μου ειπαν να εχω μαζι μου τα βασικα για το μωρο κ για μενα γιατι δεν ξερουν πως θα ειναι τα πραγματα, στην πρωτη γεννα με βοηθησαν μ το θηλασμο, με βοηθουσαν την πρωη μερα για το αλλαγμα κ το μπανιο, οσες σερβιετες και πανες θελαμε μας τις δινανε κι εκτος απο μια βλαμμενη μαια ολοι οι υπολοιποι πολυ ευγενικοι. αν και δωσαμε κατι εξτρα στο γιατρο επιδη μας δεχοταν απογευματα κ οχι στα πρωινα ραντεβου, χωρις φυσικα να μας τα ζητησει ο ιδιος, δε μας πηρε χρηματα για τον τοκετο και το νοσοκομειο το καλυπτε η ασφαλεια.

στο πρωτο παιδι ειχα ξεκινησει στο πανεπιστημιακο αλλα εκει ζητουσε κι ο γιατρος χρηματα και καθε επισκεψη στα απογευματινα ηταν 70 ευρω! ασε που στην επισκεψη ασχολουνταν μονο 5 λεπτα και μετα μ εδιωχνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πανεπιστήμιο Ιωανιννων

Καλησπέρα σε όλους Ήθελα να βρω κάποιες πληροφορίες για πανεπιστημιακό νοσοκομείο Ιωανιννων Μήπως έχει γεννήσει καμιά σας πρόσφατα εκεί – πως σας φάνηκε το προσωπικό και πως ήταν από τιμές (και τι γίνεται αν έχω ΙΚΑ) Εμείς όμως πάμε στον Ζικοπουλο εκεί – τι έχετε να πείτε για αυτόν Έχω ακούσει διαφορά για αυτόν - μονό που για μένα είναι λίγο κρύος Πολλές γνωστές μου γεννήσαν σε αυτόν και μερικές λένε – με τίποτα !!!Έχω μπερδευτεί τώρα - τι να κάνω????:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας εγώ γέννησα 23/6 την μπεμπα μου στο πανεπιστημιακο με γιατρο τον Ζηκοπουλο με καισαρικη. όλα ήταν παρα πολυ καλα και ο γιατροσ και οι νοσοκομες και οι υπολοιποι γιατροι (ειδικοτητας). Το συνιστώ σε όλες.

Εγώ ήμουν στην μαιευτικη2 έναν μήνα γιατί είχαν "σπάσει τα νερα" πολύ νωρις μόλις 32 εβδομάδες και ο γιατρος προσπάθησε να πάει το μωρο τουλάχιστον 36 και κάτι για να γεννηθεί. Ευτυχως πήγαν όλα καλα και τώρα είμαι σπίτι με το μωρό μου και τον 3 χρονών γιο μου και τα ξέχασα όλα όσα πέρασα.

Με το καλό να παρετε στην αγκαλιά σας τα μωρακια σας

Link to comment
Share on other sites

και εγω ΙΚΑ είχα με την καισαρική δεν πληρώνεις τίποτα με φυσιολογικα η διπλανή μου πλήρωσε 440 ευρω .

Οι υποδομές είναι τέλειες έχουν όλα τα μηχανήματα έχουν νεοογνών άν χρειαστει και το πρωσοπικο αψογο , μας βοηθούσαν συνεχεια και με τα μωρα. Είχαν ξεχωριστό χώρο για θηλασμό για να πλύνεις το μωρο σου.

Ο Ζηκοπουλος ειναι καλος απλως δεν είναι ανθρωπος που λέει πολλά λίγα και καλά.

Ελπιζω να σε βοήθησα αν θελείς κατι άλλο εδω είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια !!!! Όντος δεν λέει πολλά ο Ζικοπουλος. :cry:Ελπίζω να μου πάνε όλα καλά .Γιατί όμως η άλλη πλήρωσε για φυσιολογική γεννά – μήπως δεν είχε ασφάλεια. Εγώ φοβάμαι την καισαρική κι δεν τη θέλω με τίποτα - θέλω να γεννήσω μονή μου. Και άλλη μια ερώτηση – ποσά κρεβάτια είχε το δωμάτιο. Θέλω να έρθει κι η μάνα μου για να με βοηθήσει - Μήπως έχει κάποιο ξενώνα το νοσοκομείο???????:confused::confused: Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου, νομίζω οτι σε όλα τα νοσοκομεία πληρωνουν φυσιολογική γέννα μ ε ασφάλεια ικα.Εντάξει τα χρήματα δεν είναι πολλα.Τα δωμάτια είναι δίκλινα , τετράκλινα και εξάκλινα.Ότι είναι άδειο οταν γεννήσεις. Υπάρχει ξενώνας στο νοσοκομείο εκεί είχαν δωμάτιο και οι δικοί μου όταν γέννησα και ήταν πολυ ωραίος. Κόστιζε 30 ευρω την ημέρα το δικλινο.Αν θέλεις το μοιράζεσαι με κάποιον άλλον του ιδιου φύλου με 15 την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...