Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν παιρνω τα χαπακι για το ασβεστιο...


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!εγω παλι μου ειχε ο γιατρος να παιρνω 2φιαλιδια το σιδηρο fysiofol(που εχει κ φυλικο μεσα)την ημερα και ενα χαπακι ασβεστιο το calcioral μετα το φαγητο.εγω παιρνω μονο το 1 φιαλιδιο σιδηρο ,γιατι εχει απαισια γευση ειναι πολυ γλυκο και πρεπει να το παιρνω νηστικη κ μετα απο 1μιση ωρα να φαω ,αφου πρεπει να απορροφηθει .το ασβεστιο το παιρνω κανονικα.

εχω κατι πονακια στα κοκκαλα των δαχτυλων μου χεριου και ποδιου ειδικα τις πρωινες ωρες .να πω οτι ειμαι 6μηνων.

λετε να πειραζει που δεν παιρνω ολο το σιδηρο.τα νυχια μου και τα μαλλια μου ειναι μια χαρα.ειδικα τα μαλλια μου δεν πεφτει ουτε τριχα.

και παλι καλημερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια!εγω παλι μου ειχε ο γιατρος να παιρνω 2φιαλιδια το σιδηρο fysiofol(που εχει κ φυλικο μεσα)την ημερα και ενα χαπακι ασβεστιο το calcioral μετα το φαγητο.εγω παιρνω μονο το 1 φιαλιδιο σιδηρο ,γιατι εχει απαισια γευση ειναι πολυ γλυκο και πρεπει να το παιρνω νηστικη κ μετα απο 1μιση ωρα να φαω ,αφου πρεπει να απορροφηθει .το ασβεστιο το παιρνω κανονικα.

εχω κατι πονακια στα κοκκαλα των δαχτυλων μου χεριου και ποδιου ειδικα τις πρωινες ωρες .να πω οτι ειμαι 6μηνων.

λετε να πειραζει που δεν παιρνω ολο το σιδηρο

 

Καλημέρα! Οι γιατροί δίνουν δοσολογίες ανάλογα με τις ανάγκεςτης εγκύου. Καλό είναι να τα παίρνεις στις σωστές δόσεις. Εγώ όταν ήμουν έγκυος λόγω εμμετών και ξινίλων, δεν άντεχα να πίνω σε υγρό τον σίδηρο αλλά ζήτησα στον γιατρό να μου τα δώσει σε μορφή χαπιών! Και τώρα πάλι, που δεν είμαι έγκυος αλλά έχω χαμηλή φεριττίνη, παίρνω σίδηρο σε μορφή χαπιού και ξυπνάω μέσα στην νύχτα 5-7, το πίνω και όταν ξυπνήσω το πρωί είμαι έτοιμη να πιω και να φάω ότι θέλω!

Το 2ο πάλι χάπι θα μπορούσες να το πίνεις κατά τις 7-8 το απόγευμα και να περιμένεις κανά 1,5-2 ώρες για να φας.

Κάνε υπομονή γιατί σου ενισχύουν τον οργανισμό σου!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Ή μπορείτε απλά να μην παίρνετε καθόλου ασβέστιο... Διαβάστε το παρακάτω:

 

"Ασβέστιο

 

Ο οργανισμός της μητέρας παρέχει σταθερά επαρκές ασβέστιο προς το αναπτυσσόμενο έμβρυο αντλώντας από τα οστά της ανεξάρτητα από την ημερήσια ποσότητα που λαμβάνεται με τη διατροφή. Ελλιπής λήψη ασβεστίου από την τροφή μπορεί να προκαλέσει οστεοπενία στη μητέρα, “αδυνάτισμα” δηλαδή των οστών της, και αυτή είναι η δικαιολογία για τη χορήγηση συμπληρωμάτων κατά την κύηση.

 

Πόσο ασβέστιο χρειάζεται να όμως λαμβάνει μια έγκυος; Στις περισσότερες χώρες της Δύσης η συνιστώμενη δόση κατά την κύηση και το θηλασμό είναι 1100-1200 mg ημερησίως. Αυτό μεταφράζεται σε 4 ποτήρια γάλα ή 3 κεσεδάκια γιαούρτι ή 100 γραμμάρια τυρί, το οποίο είναι αρκετά εύκολος στόχος για μια γυναίκα που της αρέσουν τα γαλακτοκομικά. Και στην αντίθετη περίπτωση όμως υπάρχουν και άλλες τροφές που είναι πλούσιες σε ασβέστιο, για παράδειγμα ένα φλιτζάνι μπρόκολο ή μισό φλιτζάνι αμύγδαλα περιέχουν όσο ασβέστιο έχει μισό κεσεδάκι γιαούρτι.

 

Συνεπώς, πλην εξαιρετικών περιπτώσεων η λήψη φαρμακευτικών συμπληρωμάτων ασβεστίου στην εγκυμοσύνη είναι περιττή και μπορεί να είναι ακόμα και επιβλαβής (π.χ. υπερβολική λήψη σχετίζεται με σχηματισμό λίθων στους νεφρούς, δυσκοιλιότητα και άλλες παρενέργειες)."

 

Το παραπάνω είναι από ένα κείμενο στην ιστοσελίδα μου που μιλά για τα φάρμακα στην εγκυμοσύνη γενικότερα.

 

Είναι απαραίτητο να πάρετε ασβέστιο σε συμπλήρωμα; Μήπως μπορείτε να μεταβάλλετε αναλόγως τη διατροφή σας αντί γι'αυτό;

 

 

Επίσης πρέπει να αναφέρουμε ότι τα συμπληρώματα(εκτός ίσως από τα βιολογικά/φυτικά) περιέχουν έκδοχα και συντηρητικά τα οποία σίγουρα δεν χρειάζεται ο οργανισμός της γυναίκας κατά την κύηση, ούτε φυσικά το έμβρυο που αναπτύσσεται. Οπότε πρέπει να χορηγούνται μόνο όταν είναι απολύτως απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν πήρα ούτε ένα χάπι ασβεστίου. Οι εξετάσεις αίματος ήταν καλές όσον αφορά σίδηρο και ασβέστιο, οπότε άντε να πήρα και δέκα χάπια σιδήρου (όχι κουτιά, χάπια) . Το παιδί γεννήθηκε υγιέστατο, εγώ έχω όλα μου τα δόντια και κανένα πρόβλημα στα κόκαλά μου που να μην το είχα πριν τη γέννα.

Μετά την καισαρική (και ταυτόχρονη αφαίρεση ινομυόματος 8εκ.) βγήκα από το χειρουργείο με αιματοκρίτη 22. Μου βάλαν το ίδιο βράδυ 1 φιάλη αίμα, αρνήθηκα τη δεύτερη και μου βάλαν σίδηρο στον ορό. Ο γιατρός για να υπογράψει το εξιτήριο επέμενε να παίρνω 2 χάπια σιδήρου και 1 ασβεστίου την ημέρα. Τα πήρα για 1 μέρα. Κατευθείαν έπαθα κρίση ευερέθιστου εντέρου (καλοπέρασα η ΘΗΛΑΖΟΥΣΑ φρεσκοχειρουργημένη). Και τονίζω το θηλάζουσα γιατί και για το θηλασμό λέγεται ότι πρέπει να παίρνουμε χάπια γιατί τραβάει το παιδί θρεπτικά από εμάς. Το αποτέλεσμα;

Όταν σαράντισα και έκανα εξετάσεις αίματος ο αιματοκρίτης ήταν 44 και το ασβέστιο μία ολόκληρη μονάδα πάνω από τα όρια. Φανταστείτε να έπαιρνα και χάπια, μάλλον θα είχα πρόβλημα υπερβιταμίνωσης.

Φυσικά έτρωγα περίπου 4 φορές την εβδομάδα μοσχάρι και κάθε βράδυ έτρωγα τοστ με φέτα και γκούντα ή πίτσα με τυριά και πολύ σπάνια κάτι που δεν είχε ασβέστιο.

επειδη σπουδαζω νοσηλευτικη θα σου πω πως δεν κοιτουν τον αιματοκριτη μα την αιμοσφαιρινη για την αναιμια. καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος κ με διαφορετικα αποθεματα,για αυτο ας μην λεμε οτι μην ακουγοντας τους γιατρους κανουμε το σοστο. και τα αποτελεσματα της αναιμιας απο ελλειψη σιδηρου δεν ειναι αρκετα σε 40 μερες.ομως αν δεις πτωση μαλλιων,αδυναμια,ευκολη κοπωση ευθραυστα νυχια τοτε εχεις αναρρωτηθει ποσο καιρο θα παιρνεις για να καλληψεις τις αναγκες σου?

Link to comment
Share on other sites

εγω κανονικα θα πρεπε να παιρνω τα Mega calcium,τα αναβραζοντα,

Μega Προβληματα κοριτσια! μου φερνουν αναγουλες κ τρομερο πρηξιμο... - εξαιτιας της ασπαρταμης που εχουν φανταζομαι, καθως η ασπαρταμη παντα με φουσκωνε-

τα εκοψα, φυσικα. πινω φρεσκο γαλα της Νουνου με το εξτρα ασβεστιο, κ τρωω γιαουρτι τουλαχιστον 5φορες / βδομαδα...

 

διαβασα για κατι πολυβιταμινες που τα χουν ολα μεσα κ σκεφτομαι να πω στη γιατρο μου να μου προτεινει καποια.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κανονικα θα πρεπε να παιρνω τα Mega calcium,τα αναβραζοντα,

Μega Προβληματα κοριτσια! μου φερνουν αναγουλες κ τρομερο πρηξιμο... -

 

Και εγω είχα το ίδιο πρόβλημα με το Mega calcium. Είναι καλύτερα εαν βάλεις μισή ποσότητα νερου από όση λέει.. Εγώ αυτο έκανα και τα έπινα μονορούφι όταν διψαγα πολύ, όσο και αν φαινεται περίεργο με το μονορούφι αναγούλιαζα λιγότερο

Link to comment
Share on other sites

το χω δοκιμασει κ αυτο.. τιποτα δε με πιανει..

τωρα σταματησα να το πινω... στις 22 που θα παω θα της πω για τις βιταμινες..

περιμενω κ το αιμα που θα βγει τη δευτερα να δω πως ειναι τ ασβεστιο μου...

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε να ακουσετε μια συμβουλη απο μια που ΠΡΙΝ την εγκυμοσυνη ηταν υγιης [ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ Κ ΟΣΤΙΚΗ ΜΑΖΑ] και ΜΕΤΑ την εγκυμοσυνη και 2 χρονια θηλασμου [μη με φατε οι υπερ του θηλασμου, ετσι??? Καλα εκανα αλλα επρεπε να ειχα προστατευσει τον οργνανισμο μου], εχω οστεοπενια, καλυτερα να τα παιρνετε τα χαπια ασβεστιου. Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης, οι εξετασεις εβγαιναν τζαμι και οι γιατροι μου ελεγαν «καλα μωρε, μην τα παιρνεις δεν ειναι κι απαραιτητα». Τους ακουσα και τωρα τρεχω και δεν φτανω. Και τρωω και 100 κιλα γαλακτοκομικα, λατρευω το γαλα. Απο την εμπειρια μου λοιπον δεν ξερω αν το να δειχνουν ολα καλα μια δεδομενη στιγμη, δεν θα σας βγει αργοτερα μπροστα σας.

 

Κι εγω εχω θεμα με τα χαπια αυτα αλλα καλυτερα να τα ειχα παρει-να ειχα δοκιμασει κι αλλες μαρκες δεν ξερω. Το εχω μετανιωσει πααααρα πολυ. Τωρα παιρνω χειροτερα και βαρυτερα φαρμακα. Περισυ επεσα στο ισωμα κι εσπασα κοκκαλο εκανε 3 μηνες να αποκατασταθει.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε να ακουσετε μια συμβουλη απο μια που ΠΡΙΝ την εγκυμοσυνη ηταν υγιης [ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ Κ ΟΣΤΙΚΗ ΜΑΖΑ] και ΜΕΤΑ την εγκυμοσυνη και 2 χρονια θηλασμου [μη με φατε οι υπερ του θηλασμου, ετσι??? Καλα εκανα αλλα επρεπε να ειχα προστατευσει τον οργνανισμο μου], εχω οστεοπενια, καλυτερα να τα παιρνετε τα χαπια ασβεστιου. Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης, οι εξετασεις εβγαιναν τζαμι και οι γιατροι μου ελεγαν «καλα μωρε, μην τα παιρνεις δεν ειναι κι απαραιτητα». Τους ακουσα και τωρα τρεχω και δεν φτανω. Και τρωω και 100 κιλα γαλακτοκομικα, λατρευω το γαλα. Απο την εμπειρια μου λοιπον δεν ξερω αν το να δειχνουν ολα καλα μια δεδομενη στιγμη, δεν θα σας βγει αργοτερα μπροστα σας.

 

Κι εγω εχω θεμα με τα χαπια αυτα αλλα καλυτερα να τα ειχα παρει-να ειχα δοκιμασει κι αλλες μαρκες δεν ξερω. Το εχω μετανιωσει πααααρα πολυ. Τωρα παιρνω χειροτερα και βαρυτερα φαρμακα. Περισυ επεσα στο ισωμα κι εσπασα κοκκαλο εκανε 3 μηνες να αποκατασταθει.

 

'Εχεις απόλυτο ΔΙΚΙΟ! Αυτό που ΔΕΝ καταλαβαινουν οι περισσότερες έγκυες είναι ότι όταν μετρούν το ασβέστιο του ορού πάντα θα το βρίσκουν φυσιολογικό διότι ο οργανισμός έχει ομοιοστασία. ΔΗΛΑΔΗ επειδή η υπασβεστιαιμία στο ορό έχει σοβαρές καρδιολογικές συνέπειες ο οργανισμός φροντίζει να διατηρεί το ασβεστιο του ορου σταθερό "τραβώντας " ασβέστιο από τα οστά. Τα αποτελέσματα είναι ορατά μετά την εγκυμοσύνη. Μπορεί καποιες έγκυες να έχουν οστά που δεν θα πάθουν μεγάλη οστεοπενία και μπορεί κάποιες άλλες όντως να εμφανίσουν οστεοπόρωση. Έχω δει μανούλα με κάταγμα σπονδύλου διότι και ασβέστιο δεν έπαιρνε και ηπαρίνη χαμηλού μοριακού βάρους έπαιρνε που επίσης προκαλεί οστεοπενία! Αρα η κάθε έγκυος είναι διαφορετική και αντί να παριστάνει το γιατρό καλό θα έιναι να εκφράζει τους προβληματισμούς της στον επιστημονα που την παρακολουθεί!!

Link to comment
Share on other sites

ο αρακας, τα ρεβυθια το ταχινι (αν και ειπες οτι δεν το θες...) τα ψαρακια τα μικρα και καποια μεγαλα... ολα εχουν μπολικο ασβεστιο.

αλλα δυστυχως τα γαλακτοκομικα εχουν το περισσοτερο. :(

ελπιζω να μην συνεχισουν οι εμετοι για ολη την εγκυμοσυνη και να μπορεσεις να παιρνεις τουλαχιστον το συμπληρωμα σου.

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...