Κυριακή

Λουλούδια-φυτά γλάστρες-κήπος και συμβουλές.

Recommended Posts

Διαφημίσεις

Δηλαδη οχι στο μπαλκονι?

Γιατι εμενα ατο μπαλκονι μου οκ βροχη δεν εχει αλλα το χειμωνα αμα βγεις σε παιρνει ο αερας και ξυλιαζεις..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Δηλαδη οχι στο μπαλκονι?

Γιατι εμενα ατο μπαλκονι μου οκ βροχη δεν εχει αλλα το χειμωνα αμα βγεις σε παιρνει ο αερας και ξυλιαζεις..

Αν πιάσουν κρύα, μπορείς να σκεπάσεις τα γλαστράκια με μουσαμά.

αμα βαλω και μουσαμα στο μπαλκονι μου δεν θα μπορω να πατησω.. μαι σταλια ειναι.. :cry:

Ρε συ dora μην μου φέρνεις όλο δυσκολίες.

Και το πιο μικρό μπαλκονάκι στολίζεται με τα φυτά.

Αλήθεια, κάνουμε ένα διαγωνισμό μπαλκονιού-βεράντας-κήπου;

Με φωτογραφίες σταδιακά, απο βολβούς σε τουλίπες, απο χέρι κανονικό σε ράμματα απ΄το κλαδευτήρι κλπ

Και κριτή να ορίσουμε ένα πρόσωπο αμερόληπτο :)

Αντε να ξεκουνηθούμε, ομορφαίνει ο τόπος με την πρασινάδα, βελτιώνεται η ποιότητα του αέρα :cool:

αμα βαλω και μουσαμα στο μπαλκονι μου δεν θα μπορω να πατησω.. μαι σταλια ειναι.. :cry:

Ρε συ dora μην μου φέρνεις όλο δυσκολίες.

Και το πιο μικρό μπαλκονάκι στολίζεται με τα φυτά.

Αλήθεια, κάνουμε ένα διαγωνισμό μπαλκονιού-βεράντας-κήπου;

Με φωτογραφίες σταδιακά, απο βολβούς σε τουλίπες, απο χέρι κανονικό σε ράμματα απ΄το κλαδευτήρι κλπ

Αντε να ξεκουνηθούμε, ομορφαίνει ο τόπος με την πρασινάδα, βελτιώνεται η ποιότητα του αέρα :cool:

Εγώ λέω ναι :D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Εγώ λέω ναι :D

καλά εσύ , σιγά μην έλεγες οχι.... :cool:

εμένα κριτή .. θέτε ; :lol::cool: αμερόληπτη εντελώς αλήθεια ! :P αρκεί να μην λάβει μερός η gavrias ... :wink:

Σοβαρά πάντως να το κάνετε !!! πολυ ωραία ιδέα Ursa! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

εμένα κριτή .. θέτε ; :lol::cool: αμερόληπτη εντελώς αλήθεια ! :P αρκεί να μην λάβει μερός η gavrias ... :wink:

Oυυυυυυυ πουλημένε διαιτητή πουλημένε διαιτητή :lol:

Θα σε δελεάσει με κανά παντεσπάνι

:P

χαχαχαααααααααααααχαχα

Oυυυυυυυ πουλημένε διαιτητή πουλημένε διαιτητή :lol:

Θα σε δελεάσει με κανά παντεσπάνι

:P

χαχαχαααααααααααααχαχα

:lol::lol::lol: ;Μας έκαψες παλότρελο!!!! πάει τον χάσαμε τον "αμερόληπτο " κριτήηηηηηη :lol::lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Διαφημίσεις

Συμφωνω και γω αλλα θα δειξετε επιηκεια μιας και ειμαι αρχαρια :lol::lol: προς το παρον εχω μονο μουχλιασμενα φυτα εσωτερικου χωρου και εναν μαιντανο που ευδοκιμει (νομιζω κιολας γιατι μπορει να εριξα το καρδαμο κατα λαθος στη γλαστρα )αλλα κατι θα κανω..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Κι εγώ μέσα είμαι, κι εγώ αρχάρια είμαι. Μη φοβάσαι Δώρα μαζί θα κάνουμε τη μεγάλη έκπληξη! :lol::lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Εγω είχα πάντα πάνω μου τη βαριά κληρονομιά της μάνας μου που αφενός ξέρει τα πάντα για τα φυτά αφετερου έχει κήπους ονειρο

Δυο φορές είπα και εγώ να βάλω μια πρασινάδα να σπάσει στο μάτι, δυο φορές τα έστειλα στο δημιουργό τους τα φυτούλια...

Φέτος λιγο πριν το γάμο μου είπαμε να πάρουμε κανένα φυτό για το μπαλκόνι, αφού θα ερχόταν κόσμος. Ηρθε η μαμά λοιπόν, εβαλε φυτά σε γλάστρες, έβαλε πέργολες, έκανε διαφορες αλχημείες και ελεγα εγώ "αχ τα έρημα, με ημερομηνία λήξης είναι.."

ΚΑΙ ΟΜΩΣ! Οχι μόνο έχω καταφέρει να τα διατηρήσω και να μου ανθίζουνε κιόλας αλλά του Σταυρού πήγα και βασιλικό στην εκκλησία δικό μου! Τρελλό καμάρι! Η γαρυφαλλίτσα μου έχει βγάλει αρκετές φορές λουλουδάκι και τώρα εχει 3-4 ανοιγμένα και 2 στο δρόμο να ανοίξουν και φυσικά την καμαρώνω!

Η μεγάλη μου αδυναμία πάντως είναι το νυχτολούλουδο. Το ποτιζα και το κανακευα σαν παιδί, δεν ανοιγε και έλεγα πως έτσι θα μου μείνει. Και ξαφνικά μέσα σε μια νύχτα κάνει ένα μπαμ γεμίζει λουλουδάκια και το βράδυ μοσχομυρίζει ο τόπος! Μυρίζει όλη η γειτονιά!

Κράτησα τις συμβουλές για το ψέκασμα της γαρδένιας και το οικολογικό λίπασμα γιατί σε μια γλάστα ένα φυτό (που δεν ξέρω πως το λένε :lol: ) μοιάζει σαν να εχει κόλλα αλλα πρέπει να είναι κάποιο μαμουνάκι.

Τι άλλο μπορεί να φυτευτεί τώρα και ν' ανθίσει κατά το νοέμβρη δεκέμβρη; Θα βάλω τα λουλουδάκια που είπατε για άνοιξη αλλα αν υπάρχει και καμία πρόταση για πιο πριν...

Α εμάς το σπίτι είναι βορεινό, ο ήλιος δεν πέφτει αποτομα πάνω στα φυτά αλλά εχω θεματάκι με τον αέρα. Τι να κάνω;

Βάλτε και μένα στο κλαμπ των αρχαρίων.

2 ελατάκια είχα που όταν τα αγόρασα ήταν δεν ήταν 20πόντους, άντεξαν δύο μετακομισείς, τόσα χιόνια και τώρα που εγινα κοντα 2 μέτρα και αποφάσισα φέτος να τα στολίσω κιόλας για τα Χριστούγεννα, το ένα ειναι έτοιμο να ξεραθεί. Δυστυχώς τα φυλλαράκια του κιτρίνισαν και δεν ξέρω πως να το επαναφέρω.

Οτι το να μιλάς στα λουλούδια βοηθα και εγώ στην αρχή το κορόιδευα αλλά θα σας πω τι έγινε με το νυχτολούλουδο μου.

Μου το έδωσε ο παππούς μου πριν δύο χρόνια, που έφευγα απο Θεσ/νίκη, για να τον θυμάμαι οταν ανθίζει. Την πρώτη χρονιά ευδοκίμησε, εγινε θεσπέσιο. Πέρυσι που χιόνισε δεν το πρόλαβα και κάηκε. Εγώ συνέχισα να το ποτίζω και να του μιλάω και να το παρακαλώ στην κυριολεξία να ανθίσει. Ο αντρας μου γελούσε και με κοροιδευε που δεν πήγαινα να αγοράσω ενα καινούριο. Δεν έχω ξαναδει πιο παραξενο πραγμα, ο κορμός ήταν ξερός ο μισός και ο αλλος πετουσε κλαδάκια. Τώρα το λουλουδι μου ειναι 1,5μ. και μοσχομυρίζει ολος ο τοπος!!!!!!!!

Οι ιδέες για βολβούς που θα ανθίσουν την άνοιξη ειναι πολύ ωραίες. Ξέρετε μήπως και για λουλουδια που ανθίζουν το χειμώνα;

χμμμμ να ανθίζουν το χειμώνα....

Εχω ένα κακτοειδές που βγάζει κόκκινα άνθη κάθε χειμώνα, πανέμορφο, θα ψάξω να βρω φωτογραφία.

Και επίσης η ακακία μας βγάζει κίτρινα άνθη. Πολύ φενγ σουι δέντρο.

Ας μας πει κανας γεωπόνος στα σίγουρα.

Διαφημίσεις

Συμφωνω και γω αλλα θα δειξετε επιηκεια μιας και ειμαι αρχαρια :lol::lol: προς το παρον εχω μονο μουχλιασμενα φυτα εσωτερικου χωρου και εναν μαιντανο που ευδοκιμει (νομιζω κιολας γιατι μπορει να εριξα το καρδαμο κατα λαθος στη γλαστρα )αλλα κατι θα κανω..

Ελα dora, ξεκόλλα.

Στην αρχή είναι άχαρα γλαστρόνια.

Την άνοιξη όμως θα τα βλέπεις να βλασταίνουν και θα καμαρώνεις.

Οικονομία στο νερό!

Τα περισσότερα φυτά υποφέρουν απο υπερβολικό πότισμα και όχι το αντίστροφο.

Να, δες μια γωνιά απ΄το δικό μου φυτώριο.

Πρόσεξες οργάνωση έ, με καρτελλάκια, γιατι ξεχνάω τί φυτεύω.

001.jpg

αλήθεια οικονομικά πόσο βγαίνει να κάνεις ενα μικρό κηπάκι με καμια 20αρια διαφορετικά φυτάκια; Και αρχάρια και άσχετη!

αλήθεια οικονομικά πόσο βγαίνει να κάνεις ενα μικρό κηπάκι με καμια 20αρια διαφορετικά φυτάκια; Και αρχάρια και άσχετη!

Η αλήθεια είναι πως άμα αρχίσεις σταματημό δεν έχεις με τα φυτά.

Μιλάς για βολβούς ή άλλα φυτά;

Σε γλάστρες ή σε χώμα;

Μπορείς να πας σε ένα μεγάλο σούπερ μάρκετ, φυτώριο ή και στη Λαική και να πάρεις τα σχετικά (4-5 γλαστρόνια, βολβούς, χώμα) με δαπάνη απο 10 ως 20 ευρώ.

Irene δεν πάει πολύ!

Αμα πας σε κανένα Πράκτικερ ή Αλεξ Πακ παίρνεις τις μεγάλες γλάστρες και σάκους με χώμα πολύ φτηνά. Καλύτερα για λουλούδια να πας σε φυτώριο, απλά τσέκαρε τις τιμές. Υπάρχουν οικονομικά υπάρχουν και άλλα που βαράνε..

Πάντως έχουν δίκιο τα κορίτσια. Ειναι...κολλημα :)

Λοιπόν τώρα εντόπισα το θέμα.. Εγώ ως αρχάρια πήρα πολλά λουλουδάκια τώρα το Καλοκαίρι αλλά τα ξετίναξα στο πότισμα και μου μαράθηκαν όλα.. Μόλις επανέλθω υγιής και καλά, θα βάλω νέα λουλουδάκια... και θα κάτσω να διαβάσω όλες τις συμβουλές σας!! Γράφετε εσείς τι ανθίζει τώρα.. και αν ξέρει κάποια, ποια φυτά είναι για όλο το χρόνο ?? Αν έχει γραφτεί κάπου, θα το δω μετά... :D

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Αχ τί ωραίο θέμα αυτό με τα λουλούδια! :D Εγώ ποτέ δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ , τώρα όμως που δεν εργάζομαι θέλω πολύ να ασχοληθώ!Θα διαβάζω νέα σας μήπως και φτιάξω όμορφο μπαλκόνι,έχω τεράστιο μπαλκόνι και είναι κρίμα να είναι έρημο :(

Ξέρει καμία να μου πει γιατι κιτρινίζουν τα φύλα από ένα υπέροχο φυτό που μου φέρανε πριν ένα μήνα .Του άλλαξα ήδη γλάστρα αλλά θα του ξαναλλάξω γιατι είναι μικρή αυτή που έβαλα.Δεν ξέρω πως το λένε το φυτό, γράφει anthurium red love.ΣΟΣ. μην μου χαλάσει το καημενούλι κι αυτό :(

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα